rloper kan lan Iden naar literranée Peter Tosh: muziek van tenen tot kruin AGENDA Een kijkje in Zeeland Achter dijken en dammen y ONTDEK DE NG H :,('V Excursies naar het werkeiland Neeltje Jans OPLOSSING 0e muziek in de westerse wereld is doodgeboren Bowie komt T3 PAGINA GIDS 2 TSC H E Afrika Geur y Ttiko un<K Jan Terlouw Lucky Luke: Daisy Town Suske en Wiske: Het Bretoense broertje. JT HE YT, >0Tt ;DAM, |den Oppert, theoloog Hugo de Groot is dr. Nellen eveneens van fiaal belang. Vooral zijn werk. Nellen: „In mijn lafie hbop ik duidelijk te |en dat de tijd omstreeks I eigenlijk de belangrijkste Ijn leven is. Hij mislukt» Rkrijk, weet dat de hoop op Igkeer naar Holland verke- lis, en beseft dat hij wellicht io heel veel tijd meer heeft lijn nieuwe ideeën te publi- n. Hij kiest dan voor wat ik jzijn eigenlijke levensdoel He strijd voor de christelij- bnheid." ellen: „Steeds feller He strijd tussen de christe- onderling. We moeten zoe- naar het gemeenschapje- J, zegt hij; wat ons onder- lidt is toch niet zo |j keek terug naar de eerste ven van het christendon, er nog geen verscheurd- was, maar wel echte limheid. Nellen noemt hen fvan eerste vechters voorde umene. „Zijn ideeën over tie heid der kerken worden nog Ids bestudeerd. Hij was een fevene. Hij zette alles opzij zijn ideaal. Het bleek ech- I vechten tegen de bierkaai fco de Groot was zijn tijdie fvooruit." GOORHUIS- Tjalsrm fen Betje Jens: jaren lopen I Pieterpad.- foto van eijndhovsh fo'n bedrag zullen krijgen." bedoeling dat het hele Pie kt gemarkeerd wordt met het Inale merkteken voor de Jtes: wit-rood. Dan is het ook Inlanders beter te volgen, reten óver kerken en gevel- pcit men niet in de beschrij- andacht is er wel voor het het ontstaan ervan (hei, stuifzanden). Daarnaast E wetenswaardigs dat elders Ite vinden is, zoals historie, pndergang van de cypres van en: de jeneverbes. Deze ■n kwam veel voor op de Sal- luvelrug. Hij werd belaagd (en en de mens, die het sier- lan gebruikte voor erebogen lomen ook industrialisatie en I perikelen van een streek Ier ieest frappante" zegt Bertje, de variatie in het landschap leine land te zien geeft. Je i de vlakke Groninger kleiop eerste heuvels volgen, de •e bomen van de Achterhoek eens beland je van de heiiyels ïontferland in het dal van n verder weer de heuvels bi) roesbeek, en dan het lang; amburg. Ik denk dat het Pi®' lizenden Nederlanders de openen. Tussen Venlo en d bijvoorbeeld zijn we nog mensen tegengekomen op s vlak langs de rijksgrens ag 4 juni opent staatssecreta* an Zeil (Economische Zake", t Pieterpad. Niet alleen omd» eet, maar ook en vooral om- vordering binnenlands toe zijn portefeuille heeft. De eid vindt plaats in Vorden, halverwege de route, op de van het Pieter- en het Gelre* loopt van Buurse naar Ben- ichrijving van het Pieterpad it in vier deeltjes. Begin ma laatste uit, van Gennep naa :ht en het restant tot Eijden- es kosten 9,75, en zijn ond» •krijgbaar bij de voornaam5® ngs de route. Ze zijn ook te bij het NIVON, Stichting erlening, P.C. HooftstraatW Amsterdam, tel. 020-76.68.® Door Wim van Leest peter tosh is in de reg- L.Wereld een buiten beentje. Door de pure reg- „ae-fanaten wordt hij met «lieve ogen bekeken van- eie vermeende westerse ivmpathieën, lees vercom mercialisering. Dat van die Minmercie is echter maar len dele waar. Tosh geeft ttK toe, dat een reggae-ver- Sie van 'Johnny B. Goode' op tljn nieuwste elpee 'Mamma Africa' gedaan is met het oog op de commercie. Maar die commercie is ook nood zakelijk, want de reggae staat al jaren als muziek voor de toekomst te boek en tan ro'n steuntje in de rug best gebruiken. Afgezien van dat aanwen den van de commercie is Pe ter Tosh een echte rastafari. Hij hangt de Jamaicaanse variant van het christendom aan, waarin zuiver eten, geen vlees en geen alcohol, een geloof in de terugkeer naar Afrika en veel mari huana en hasj centraal staan. Toen ik hem donderdag tijdens zijn bezoek aan Ne derland opzocht, kwam dat duidelijk naar voren. Ons vraaggesprek moest uitge steld worden, omdat Tosh eerst een door een meege reisde kok bereide zuivere maaitijd tot zich wilde ne men en zijn hotelkamer hing vol marihuana- en hasj rook. Want Peter Tosh blowt, als- ie wakker is continu en dat is te merken. Zijn antwoorden hebben de charme van die van de verstokte blower: met om wegen wordt erg to the point gereageerd. Bovendien had Tosh de geest over zich, want veel van zijn uitlatin gen waren doorspekt met religie. Peter Tosh kan in Neder land terugzien op een rede lijk succes. Zijn duet met Mick Jagger in 'Don't look back' haalde de eerste plaats, hij stond op Pinkpop en ook 'Buk-in-ham palace' en 'I'm the toughest' deden het als single niet slecht. Minder bekend is dat hij sa men met Bunny Livingston, aka Bunny Wailer minstens evenveel heeft bijgedragen aan het originele Wailers- geluid als Bob Marley. Met zijn nieuwe elpee 'Mamma Africa' heeft hij naar mijn idee een vrolijke plaat gemaakt. Met 'Johnny B. Goode' loopt hij kans weer in de hitparade te be landen. Toppop maakte er tv-opnamen van, die wel licht vanavond al te zien zijn. Slaat dat verhaal van die Jonny B Goode, die een bandje opricht, op Tosh zelf? Peter Tosh: „Nee, ik ben niet op een bepaalde leeftijd E in de muziek geraakt, de E muziek is al bij mijn geboor- te in mij gekomen. Toen ik 17, 18 jaat was ben ik een bandje gaan vormen met Bob en Bunny. De Wailers waren dat. Ons eerste plaatje maakten we in 1962 en we traden op tot in 1973. Daarna ben ik mijn eigen weg gegaan en gekomen, waar ik nu ben." Peter Tosh: „ik ben niet op een bepaalde leeftijd in de muziek geraakt, de muziek is al bij mijn geboorte in mij gekomen." - fotoemi Muziek speelt inderdaad een belangrijke rol in Tosh zijn leven. Zelfs tijdens het interview zit hij voortdu rend gitaar te spelen en sommige antwoorden ko men zelfs gezongen en be rijmd uit zijn mond. Peter Tosh: „Ik ben mu ziek van mijn tenen tot aan mijn kruin. Ik slaag er met muziek beter in mensen te bereiken, dan met wat dan aok. Muziek is therapeu- thisch, werkt psychologisch en genezend. Reggae heeft de hoogste medicinale graad. Maar de reggae is al tijd weggedrukt. Je kunt het vergelijken met paarden op een renbaan, waar een paard, dat voorbestemd is om te winnen, door een joc key kort wordt gehouden, zodat het niet wint. Wij reg gae-muzikanten zijn de paarden en de producers en de platenmaatschappijen de jockeys. Die jockeys willen er huizen aan overhouden, er millionair door worden. Maar de tijd is rijp, dat we dat gaan veranderen en mil joenen platen gaan verko pen." Sly Dunbar en Robbie Shakespeare doen tegen woordig veel produktie- werk. Zijn dat paarden, die jockeys geworden zijn? Tosh: „Kijk bij een race heb je grote jockeys, die het voor het zeggen hebben. Als zulke jockeys tegen een kleintje zeggen, dat-ie zich koest moet houden, dan ge beurt dat ook. Sly en Robbie zijn nog maar klein, maar ja, je moet klein beginnen. Zelf ben ik nu nog een paard, maar ik zal ooit een jockey zijn." Sinds het verscheiden van Bob Marley ben jij zowat de enige reggae-artiest, die ook bij een groot publiek bekend is. Tosh: „Dat heb ik te dan ken aan mijn werk en de tijd, dat ik al met reggae be zig ben. Toen Bob Marley nog leefde, kreeg hij overal en bij iedereen erkenning, terwijl niemand zich Peter Tosh en Bunny Wailer her innerde. Het wordt tijd, dat ze ons ook gaan kennen en daarvoor wil ik miljoenen platen verkopen." Reggae heeft in zijn taal en intentie een boodschap, die veel inlevingsvermogen vergt. Tosh: „Muziek spreekt el ke taal. Muziek gaat verder dan hetgeen je bevatten kunt. Als je de taal van de tekst niet verstaat, dan nog voel je onderbewust de in tentie. Wat je denkt niet te begrijpen, begrijp je wel, dat gaat boven het rationele denken uit." De boodschap van Tosh komt er op neer, datje altijd klaar moet zijn voor de dag des oordeels. Tosh: Dat is geen bepaal de dag, maar een onderdeel van wat zich nu al voltrekt. It is just for man to live clean, let his work be seen, stand firm, or he will feed worm." Hier in Europa zie je een groeiende belangstelling voor oorspronkelijke Afri kaanse muziek. Heb jij plan nen in die richting? Tosh: „Afrikaanse muziek is in Europa nooit te horen geweest, omdat-ie te spiri tueel was. Die muziek is kleingehouden, omdat men niet wilde dat je via die mu ziek geestelijke vrijheid ver wierf. Men had liever, dat mensen als kippen zonder kop rond renden, zichzelf vernietigden. Maar binnen kort zal er 24 uur per dag Jamaicaanse en Afrikaanse muziek op de radio zijn. 3 Want de muziek in de wes- terse wereld is dood, dood- geboren. Vandaag wordt-ie 3 gemaakt, volgende week moet-ie op de radio zijn en 3 twee weken later is iedereen 3 het weer vergeten." 3 Wat vind je van al die 3 Westerse muzikanten, die reggae-elementen in hun muziek gebruiken. Tosh: „Whenever you put a good spice in a good meal, it makes it extra nice. Die muzikanten weten dat reg- 3 gae kleur geeft aan muziek, 1 maar ze weten niet hoe reg- gae in elkaar zit. Ze pakken wel het deuntje, maar ze 3 vergeten de culturele en spi- 3 rituele elementen. Ze scho- 3 telen ogenschijnlijk iets 3 smakelijks voor, maar de 1 mensen zullen er achter ko- 1 men, dat zo ze alleen de geur krij gen en niet de soep zelf Het geloof van de rastafa- 5 ri's omhelst naast een terug- keer naar Afrika ook een verlossing uit dit aardse tra- 3 nendal, dat in de leer van de 3 rasta's steevast 'Babyion' 3 genoemd wordt. Is er mu- 3 ziek in die hemei, die de ras- ta's voor ogen hebben? Tosh: „Dood bestaat niet, er is eeuwig leven. Dat heb ik in de kerk geleerd en in mijn eigen leven ervaren. Ik sterf niet, de hemel is nu al 1 levend in mij. De hemel be- 3 gint in mijn zelf, als je in je 3 zelf geen hemel vind, dan vind je er nergens een. Dus j§ ais je vraagt of er muziek in 3 de hemel is, dan zeg ik dat er 3 muziek in mijn zelf is." David Bowie geeft 25 juni een concert (misschien zelfs 2) in het Feijenoord-stadion in Rotterdam. De voorver koop daarvoor begint op 16 april. DE AGENDA voor de komende weken ziet er als volgt uit: Santana, 22 april in Rotterdam (Ahoy) Eric Clapton, 23 april in Rotter dam (Ahoy) Kreuners, 14 april in Breda (Kiapcot) Mari Wilson, 10 april in Utrecht (Tivoli) Dexys Midnight Runners, 11 april in Amsterdam (Carré) en 12 april in Nijmegen (Vereeni- ging) John Martyn, 13 april in Rotter dam (Arena) A certain Ratio, 14 april in Utrecht (Tivoli) Prince en Vanity 6, 15 april in Amsterdam (Edenhal) Maze, 25 april in Utrecht (Vre- denburg) Joni Mitchell, 27 april in Den Haag (Congresgebouw) Cotton Brothers, 23 april in Dorst (Kaszah) iiiHiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiitiiiiiKiiP Op uitnodiging van de uitge verij Meulenhofl hebben Marij ke en Ik een tochtje door Zee land gemaakt, met bus en boot. Samen met andere kran tenmensen en de schrijvers, tekenaars en fotografen die hebben meegewerkt aan het boek „Tussen dijken en dam men". Het 1e exemplaar werd aan het eind van de dag door Jan Terlouw uitgereikt, In een prachtig kasteeltje bij Renes- se. Het was koud op het water, maar de zon scheen en er was veel te zien! Zierikzee, een prachtig stadje, de duinen bij Haamstede en heel veel rond scharrelende vogels. Dat moet zo blijven, denk je dan. Toch was het op een haartje na mis gegaan. In 1953, na de waters nood wilde men alle zeearmen afsluiten, ledereen wilde veilig heid. Een enkeling was erte gen. Die wist hoe mooi Zee- land was en hoe belangrijk voor vissen en vogels. Veel vissen worden in de Ooster- schelde geboren,anderen, in volle zee geboren, trekken er naar toe om dèèr op te groeien. Het zit er vol schar, schol, paling, zeebaars, enz. Voor de vogels is het één van de belangrijkste broed plaatsen van Europa en ieder jaar komen er honderdduizen den trekvogels. Hoe zou dat zijn na de afsluiting? In ieder geval zouden de beroemde Zeeuwse mosselen en oesters verdwijnen en veel mensen werkloos worden. Redenen genoeg voor de aktiegroep „OOsterschelde Open" om aan de bel te gaan hangen, in 1970. Ze hadden haast, want intussen werd er gewoon doorgewerkt volgens de oude plannen. In 1972 waren de meeste Zeeuwen voor een open Schelde. Pas in 1976 be sliste de regering dat er een stormvloedkering zou komen die alleen bij enorme storm dicht ging. Op die manier ble ven eb en vloed voor 99% be staan en dat is heel belangrijk voor het milieu! Toch zal er veel veranderen. Bijv.: slikken worden droger en zeeanjelieren bijv. verdwijnen. Aan de andere kant wordt het water veel helderder, want de stroming wordt minder en dus komen zand en slib minder in beweging. Het gevolg is dat vogels die onder water op vis jagen hun prooi beter kunnen zien. Dat is gunstig voor aal scholvers, futen en zaagbek- ken. Daar komen er dus meer Zo zal het zijn als de kering altijd open is. Als die gesloten is, blijven slikken en schorren langer droog. Voor een paar uur is dat niet erg, maar als het langer duurt.... Gelukkig zijn er niet zo vaak stormvloeden. Een interessant landschap, het Zeeuwse. Dat zul je zeker zeggen als je het boek gelezen hebt. In deze Kleine Stem schrijft Marijke daar mee over. Muriel. brieven naar: spinveld 55 4815hvbreda De Deltawerken. Dat woord heb Je vast wel eens gehoord, op school, op de tv, of gelezen In de krant. En als je de krant goed leest, of als je in Zeeland woont, dan weet je ook wel wat dat woord betekent: de Deltawerken Is een verzamel naam voor alle dammen, dij ken, bruggen en stormvloed keringen die de afgelopen Ja ren In Zeeland zijn gebouwd en waaraan nog steeds ge werkt wordt. Aan dat immense werk is men begonnen na de water snoodramp van 1953, toen er meer dan achttienhonderd mensen zijn omgekomen in het water. Toen heeft iedereen gezegd: „En nu is 't genoeg geweest, nu moet 't maar eens afgelopen zijn". Want er waren alv eel meer grote overstro mingen in Zeeland geweest. Die Deltawerken hebben de bedoeling dat Zeeland in de toekomst een veiliger provin cie wordt, waar de mensen rustig kunnen gaan slapen, ook als het windkracht 10 is. Er zijn veel boeken over ge schreven, maar er is nog nooit een spannend en informatief lees- en kijkboek voor kinde ren over gemaakt. Dat ligt nu, vanaf begin april, in de boek winkel. Ken je het boek „Wees wijs met de Waddenzee"? Nu, dit boek: „Achter dijken en dammen" is net zo'n boek. Al leen gaat het dan over Zeeland en de Deltawerken. Protesten Nou, daar valt natuurlijk een heleboel over te vertellen. Leu ke dingen, saaie dingen en spannende dingen. Van alles over het Deltaplan natuurlijk. Maar ook over de provincie Zeeland zelf. Over de geschie denis, de overstromingen die door de eeuwen heen het land onveilig maakten en die zelfs hele stukkenland hebben laten verdwijnen. Denk maar aan het Verdronken land van Saeftinge en aan Reimerswaal. Over de natuur, de vogels en de vissen. De schrijver Jan Teriouw ken je wel. Hij heeft „OOs terschelde windkracht 10" geschreven. Over de water snoodramp van 1953 en over de Oosterschelde: hoe be langrijk het is dat die niet door een dam van zee wordt afgesloten, zoals eers het plan was. Nu, dat is niet ge beurd. Dat wordt in het boek „Achter dammen en dijken" allemaal heei duidelijk uit gelegd. Jan Terlouw heeft het als een van de eerste ge lezen en hij zegt ervan: „Het is een boeiend boek gewor den, heel leesbaar voor kin deren en volwassenen. Er staan veel interessante anecdotes in en aardige din gen: Ik weet nu wat „moe ren" is (niet zijn) en wat smienten zijn. En waar het woord Moerdijk vandaan komt. Je kunt er veel uit te weten komen, en het is spannend bovendien! Achter dijken en dammen - samenstelling en redactie Noortje van Leeuwen en Wim en Ineke Wolff - Meu- lenhoff Jeugd 34,50. Vanaf 10 jaar. Jan Terlouw - Ooster schelde windkracht 10 - Lemniscaat 21.- - vanaf 12 jaar. J.M. Selleger-Elout - An- dertje (uitverkocht) en Lau- rientje - Van Goor Jeugd boeken 16.90. Laurientje Is een klein Domburgs boerin netje in de tijd van de gloeiende potkachels waar op je kastanjes kon poffen. 8 jaar e.o. An Rutgers van der Loeff - Wrak onder water (uitver kocht) Waarschijnlijk wel bij de bieb. Over twee Zeeuwse jongens uit de 17e eeuw. Getekend door Quinty Talboom, 6 jaar, uit Axel. VOTt Hanrup De koperslager, getekend door Harry, Oostburgsestraat 23, Zuidzande. In de zomermaanden kun je elke dag van de week een excursie meemaken naar het werkeiland Neeltje Jasn in de Oosterschelde, waar nu een stormvloedkering wordt gebouwd. De bus en entree samen kosten f 4,85 per persoon en elk halt uur is er een rondrit. Voor inlichtingen m oet je de Deltadienst in Zierikzee bellen: tele foon 01110-8000. BMRSER&! 6TEMOPON6 6M ^UCLIe DAT JE JE IK) TcSïm,ïtVJCi0lr M6EK HOEFT VER VELEk)ALLEREERST ^CHQPFEK) we •joipaCojd uba aanlap 'pjeeq -aipiBq ';aiBd do 'iooq uba ^ooj '.map iubh -uaAoq 'ubiu uba snau 'joioatojd uba jaous 'say do do;s 'shuii ua.iopi.iaii 'jaza uba dox

de Stem | 1983 | | pagina 23