i NIET AF! BREDA B.V. jy finish MA LES IN WIELRENNEN VOOR AMERIKAANSE SPORTJOURNALISTEN NU TIJDELIJK HET 2* RAK D1XAN GRATIS. KNVB ONTKENT ZWART BETALEN VILAS EN CLERC UITGESCHAKELD «wilt Parijs-Roubaix Nieuwe Dixan met Ultral/n Beter wasmiddel beslaat er niet. Rechtstreekse tv-uitzending van marathon VOLENDAM MOET OP ZATERDAG Kortsjnoi dichter bij halve finale RITZEGE CABRERO Vriesekoop zevende op wereldranglijst EINSTRAAT 20 Adverteren schept een band, Juwelier.^ VRIJDAG 8 APRIL 1983 VERNETTE CAMERON OPKOP Scholma houdt voorsprong vast Strijdlust A52 nHtvïdeilyeJi! y S grijs met. LPGauj. 1982 f 32.500.- 1976 f 3.750.- paml.OLS1979 J 6.950.- Stal.car1979 f 7.950,- on 1.3 GL1981 f 12.950." 1.5 GL LPS1981 13.950.- on 1.5 GLS1981 f 12-950,- 1976 f 1-850.- blauw met1979 f 5.500.- IS IPG1900 f 8.750.- ra 2.2 LPG1981 J1J-S' 1979 f 9.950- j>G1981 13-950- DL rood km. 89.000 LPG1980 17.950.- htmgen: De Stem, 076-236911 DTS STEMJS Van onze sportredactie ZEIST - De KNVB heeft op geen enkele wijze bewust meegewerkt aan een eventueel zwart-geldcircuit van de ere divisieclub FC Utrecht. Dat heeft het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB donder dag in Zeist laten weten. In een artikel in Vrij Neder land werd de suggestie gewekt dat de voetbalbond betrokken is geweest bij „zwarte betalin gen". Het gaat in het artikel om de betaling van 18.880 gul den (inclusief BTW) voor het afstaan van doelman Hans van Breukelen van FC Utrecht aan de KNVB tijdens het toer nooi om het Europees kam pioenschap van 1980 in Italië. Volgens de KNVB heeft de fi nanciële administratie van de voetbalbond het bedrag over gemaakt op een rekening, die de stichting FC Utrecht heeft verzocht. Dat is de gebruike lijke gang van zaken. De stich ting had de KNVB verzocht het bedrag over te maken op een rekening bij de NMB te Utrecht. Naar de mening van het sectiebestuur bleek uit de factuur niet dat de rekening niet ten name van FC Utrecht was gesteld. Van de zijde van de KNVB wordt gesteld dat er geen en kel bezwaar bestaat om gel den, die een club toekomen, aan derden over te maken. In dien de club daar schriftelijk om verzoekt, volgt de KNVB een dergelijke handelwijze. In het verleden is het geregeld voorgekomen dat de KNVB gelden heeft geboekt op reke ningen van derden. Dat ge beurde op grond van overeen komsten van clubs met credi teuren, zoals de belasting dienst, bedrijfsvereniging en sponsors. De KNVB stelt daar bij geen onderzoek in naar identiteit en achtergronden van deze derden. ROTTERDAM - Voor de der de Stad Rotterdam Marathon op zaterdag 9 april bestaat een enorme belangstelling. De ma rathon zal door de AVRO tus sen 15.40 en 18.15 uur via Ne derland 2 rechtstreeks op de televisie worden uitgezonden. Deze reportage wordt over genomen door TV-stations in de Verenigde Staten (NBC), Canada, Australië, Japan, En geland, Portugal en een aantal andere landen. In totaal heb ben 31 TV-stations belangstel ling getoond. Vier vaste, twee rijdende en een camera in een boven het parkoers hangende helicopter zullen voor de opte kening van de beelden zorgen. Bovendien zal een Australi sche filmploeg een complete film wijden aan wat men hoopt en verwacht het gevecht Salazar-De Castella. Ook van de zijde van het publiek verwacht men een grote toeloop. Vorig jaar ston den naar schatting van de po litie 120.000 personen langs het parkoers in Rotterdam. Wereldtop in marathon van Rotterdam door Wil Kester ROTTERDAM - Het sterkste lopersveld, dat ooit in een Europese marathon aan de start is gekomen, krijgt op zaterdag 9 april in Rotterdam een leuke uitdaging voorgeschoteld: het vestigen van een nieuw wereldrecord. Alberto Salazar, Rob de Castella, Gerard Nijboer en Rodolfo Gomez zijn de azen, van wie er een dit kunststukje voor elkaar zou moeten bren gen. Dit kwartet immers kan gevonden worden bij de tien snelste marathonlopers aller 1IM16 I HILVERSUM (ANP) - Pemet- te Cameron heeft voorlopig de leiding genomen in het schaaktoernooi om de Neder landse jeugdkampioenschap pen, dat in Hilversum wordt gehouden. Zij versloeg in de zevende ronde Henriette de Greef, terwijl haar naaste ri vales Heieen de Greef en Ar- jette Cameron haar partijen afbraken. Bij de jongens zege vierde lijstaanvoerder Klaas Landsman over piet peelen. Uitslagen zevende ronde meis jes: Heieen de Greef - Yvette Na gel afg., Jessica Harmsen - Arjette Cameron afg., Pernette Cameron - Henriette de Greef 1-0, Marjette Drewes - Monique Schuit afg., Adrienne van de Bogaard - Clau dia Torenbeek 1/2-1/2, Masjenka Dubbeldam - Jacqueline van de Berg 1-0, Roelie Altena - Karin Bulle 0-1. Stand: 1. Pernette Cameron 5,5 punten, 2. Arjette Cameron en He- leen de Greef 5 en 1 afg., 4. Jessica Harmsen, Yvette Nagel en Mariet ta Drewes 3,5 en 1 afg., 7. Masjenka Dubbeldam, Adrienne van de Bo gaard en Henriette de Greef 3,5,10. Monique Schuit 3 en 1 afg., 11. Claudia Torenbeek en Patricia de Wit 3,13. Roelie Altena, Karin Bul- leen Jacqueline van de Berg 2,5. Uitslagen zevende ronde jon gens: Piet Peelen - Klaas Lands man 0-1, Bas van de Plassche - Je roen van Heste afg., Friso Nijboer - Jan de Wit 1/2 - 1/2, Johan Quist - Marcel Piket 0-1, Bart Lahaye - Tirnmo Henseler 1-0, Yvo Volman -EelcoHaak 1-0, Michael Riemens - Ruurd Dam 1-0, Jan Wiersma - Jan Roebers 0-1. Stand: 1. Landsman 5,5, 2. Pee ten, Nijboer en Piket 4,5, 5. Van Heste 4 en 1 afg., 6. Quist en De Wit M. Riemens en Lahaye 3,5,10. Van ae Plassche 3 en 1 afg., 11. Henseler en Haak 2,5,13. Dam, Roebers, Vol man en Wiersma 2. Van onze sportredactie ZEIST - Volendam moet zijn 'nuiswedstijd tegen FC Den jjiag op zaterdag 7 mei spelen. »'t bestuur van de sectie be- 'aald voetbal van de KNVB beeft donderdag in Zeist be sloten niet in te gaan op het •erzoek van burgemeester rouw van Volendam om het "iel een dag te verschuiven. Met deze beslissing wil het sectiebestuur competitiever- .sing voorkomen. De wed- bjden voor de laatste twee onipetitieronden in de eerste 'Visie worden alle op zater- aag gespeeld. i 7 burgemeester van Vo- ,bdam en Edam wilde het duel °P zondag laten afwer- L T wuudg idieil cUW ."■omdat hij op zaterdag on- Bfeldheden van Haagse sup- Prters vreest. Een belangrij- feitj daarbij speelde ook het 'i oat de Mobiele Eenheid zat ?.P zondaë maar niet op Inri ag ^an worden ingezet. hfÏÏÜn Pouw naar het voor- I Alt van z9n ambtsgenoot in I k;*maar besluit de wedstrijd nnen zyn gemeente op za- lenrfg te verbieden, mag Vo- een van ^et sectiebestuur th„ ander veld kiezen om zijn iswedstrijd af te werken. v„waccommodatie moet wel rino n aan de eisen (afraste- oJen dergelijke), die de stelt V°0r betaald voetbal tijden. Als outsiders, die voor een verrassing kunnen zorgen, komen de Portugees Carlos Lopes en de als een komeet omhoog schietende Limburger Cor Lambregts, die in Rotter dam aan de limiet van 2.13 uur voor het WK in Helsinki wil voldoen, aan de start. Alberto Salazar is met 2.08,13, gelopen in de marathon van New York van 1981, de houder van het huidige we reldrecord. Met hem hebben de organisatoren van de Stad Rotterdam Marathon de grootste vis gevangen, die in de dichtbevolkte marathon wateren rondzwemt. De on derhandelingen om de Ameri kaan naar Rotterdam te halen, startten al vorig jaar februari. Naast een ongetwijfeld forse financiële vergoeding stelde Salazar ook als eis dat Rob de Castella in Rotterdam aan de start zou verschijnen. De Australiër, nummer twee op de wereldranglijst, had in 1981 vijf seconden meer nodig voor de 42 km en 195 me ter dan Salazar. Hij deed dat in het Japanse Fukuoka op een parkoers met keerpunt, terwijl Salazar in New York steeds rechtdoor kon lopen. In Australië beschouwt men De Castella, die zich ergens in Ne derland voorbereidt, als de snelste, terwijl Salazar, in zijn vier gelopen marathons niet verslagen, zichzelf de beste vindt. Rotterdam zal het be wijs leveren. Overigens heeft de komst van Alberto Salazar naar Rot terdam enige tijd aan een zij den draadje gehangen. Tijdens de nationale crosskampioen schappen liep de Amerikaan een blessure aan het dijbeen op. Een lichte blessure, want Salazar nam op 20 maart wel deel aan het WK veldloop in Gateshead. Ook al gehinderd door zijn ongemak kwam hij niet verder dan een vierde plaats. Weliswaar twee plaat sen voor De Castella, maar toch een teleurstelling voor iemand, die slechts een doel kent: winnen. Salazar reisde daarom direct na Gateshead weer af naar Eugene in plaats van tot de Stad Rotterdam Marathon in Europa te bivak keren. Woensdagnacht echter kreeg Jos Hermens, die als coördinator tussen atleten en organisatie fungeert, een ver lossend telefoontje uit Eugene. Naast Europees kampioen Gerard Nijboer (beste tijd 2.09,1), die zich de laatste drie weken op een stille plaats er gens in Nederland heeft voor bereid op het gebeuren in Rot terdam, waar hij de nummer twee van Athene, de Belg Par- mentier, tegenkomt, wordt veel verwacht van Carlos Lo pez. De Portugees won op de Olympische Spelen van Mon treal zilver, achter Lasse Vi- ren, op de tien kilometer, was in 1981 korte tijd houder van het Europese record op die af stand, zegevierde begin dit jaar in de Sylvesterloop te Sao Paulo en maakte vorig jaar zijn marathondebuut in New York. Enkele kilometers voor de finish moest hij de latere nummers een en twee, Salazar en Gomez wegens kramp laten gaan en zelfs opgeven. Rodolfo Gomez (2.09,12) lijkt in het spel der azen ook niet kansloos. De winnaar van de Rotterdam Marathon van vo rig jaar bereidde zich de laat ste vier weken in Colombia sa men met zijn neef José 'op hoogte' voor. In totaal komen in de Stad Rotterdam Marathon 360 atle ten aan de start. Onder hen bevinden zich slechts tien vrouwen, van wie Europees kampioene Rosa Mota de be kendste is. Ook is een plaats ingeruimd voor zes rolstoelers. Om van Rotterdam het 'Medeo van de marathon' te maken heeft de organisatie het par- Alberto Salazar, een van de grote favorieten in de Stad Rotterdam Marathon. - foto archief de stem koers in vergelijking met de voorgaande twee edities om gegooid. Op het laatste stuk, dat afgelegd moest worden op de winderige Maasboulevard, verspeelde de Schot John Gra ham, winnaar in 1981, een ze ker wereldrecord, terwijl vo rig jaar ook Gomez daar nogal wat tijd moest inleveren. Dat stuk is er dit jaar uitgehaald onder het motto: alles voor een wereldrecord. „Alleen het weer hebben we niet in de hand", aldus organisator Ge rard Rooijackers. HAARLEM (ANP) - Auke Scholma heeft in de negende ronde van het Nederlands kampioenschap dammen zijn voorsprong van twee punten behouden op Rob Clerc, die Jos Stokkel naast zich op de twee de plaats kreeg. Uitslagen negende ronde: Johan Bastiaannet - Hans Vermin 1-1, Jos Stokkei - Frits Luteyn 2-0, Rob Clerc - Evert Bronsting 1-1, Ruud Palmer - Auke Scholma 1-1, Ben Smeenk - Bauke Bies 0-2, Toine Brouwers - Jannes van der Wal 1-1. Stand: 1. Scholma 14 punten, 2. Clerc en Stokkel 12, 4. Bastiaannet en Palmer 9, 6. Bies 9, 7. Vermin 8, 8. Luteyn en Van der Wal 7, 9. Bronstring en Brouwers 6, 12. Smeenk 5. Karen van Lith heeft in het toernooi om het nationaal damkampioenschap voor da mes in Amstelveen de leiding behouden. De zeventienjarige damster uit Rosmalen bleef in de derde ronde aan de win nende hand. Zij versloeg Pietje Veenboer. Van de con currentes bleef Iepie Poepjes in het spoor van de koploop- ster door Saskia Buits te ver slaan. Uitslagen derde ronde: Mieke Heitmeier - Jacqueline Schouten 1-1, Barbara Graas - Joke van Ceemen 2-0, Eef Nieuwenhuizen - Lenie Toonen 0-2, Saskia Buist - Iepie Poepjes 0-2, Karen van Lith - Pietje Veenboer 2-0. Stand: 1. Van Lith 6 pnt, 2. Poep jes 5 pnt, 3. Graas en Toonen 4 pnt, 5. Heitmeier en Veenboer 3 pnt, 7. Van Geemen 2 pnt, 8. Buist, Schou ten en Nieuwenhuizen 1 pnt. HOUSTON (IPA) - Guillermo Vilas, tweede geplaatst achter Ivan Lendl in het toernooi van Houston (VSt), is in een partij uit de eerste ronde verslagen. De Amerikaan Mark Dickson, die drie weken geleden een vergelijkbare stunt uithaalde met Lendl in Miinchen, werd winnaar in twee sets. Ook de tweede Argen tijnse topspeler, José-Luis Clerc, verdween uit het toernooi. Clerc verloor van de negentienjarige Fransman Henri Leconte, die vorige week in Monte Carlo Borg buiten het toernooi zette. Belangrijkste uitslagen: eerste ronde: Mark Dickson (VSt) - Guillermo Vilas (Arg) 7-6, 7-6; tweede ronde: Henri Leconte (Fra) - José-Luis Clerc (Arg) 6-7,6-4,6-0, Ivan Lendl (Tsj) - Ramesh Krishnan (Ind) 6-0,6-2, Ste ve Denton (VSt) - Peter Elter (WD1) 3-6, 6-3,6-2, Tomas Smid (Tsj) - John Alexander (Aus) 6-4, 6-2, Sammy Giammalva (VSt) - Tom Cain (VSt) 6-4, 7-6, Paul McNamee (Aus) - Eric Fromm (VSt) 6-7,6-1,6-2. BAD KISSINGEN (ANP) - Viktor Kortsjnoi is woensdag avond weer dichter bij een plaats in de halve finales van de kandidatentweekampen gekomen. Na 52 zetten beslo ten Kortsjnoi en zijn Hon gaarse tegenstander Lajos Portisch in Bad Kissingen (WD1) tot remise in hun vijfde partij. Kortsnoi behoudt daar door zijn voorsprong van drie punten (4-1) en heeft nog an derhalf punt nodig om halve finalist te zijn. In Alicante (Spanje) eindig de ook de tweede partij tussen Zoltan Ribli (Hon) en Eugenio Torre in remise. De stand in hun tweekamp is 1-1. In de strijd bij de dames in Alicante won Nona Aleksand- ria (Sov) woensdagavond de tweede partij van de in Zwit serland wonende Bulgaarse Tatjana Lematsjko, die de eer ste partij had gewonnen. De achtste partij in de schaaktweekamp te Velden tussen de Westduitser Robert Hübner en Vassili Smislov uit de Sovjet-Unie is in remise geëindigd. Door deze uitslag behoudt Smislov de leiding in de tweekamp: 4,5-3,5. De achtste partij in de twee kamp tussen Smyslov (wit) en Hübner had het volgende verloop: 1. Pgl-f3, Pg8-f6, 2. C2-c4, c7-c5, 3. g2-g3, d7-d5, 4. c4xd5, Pf6xd5, 5. Lfl-g2, Pb8-c6, 6. D2-d4, c5xd4, 7. Pf3xd4, Pd5-b4, 8. Pd4xc6, Dd8xdl, Kelxdl, Pb4xc6, 10. Lg2xc6, b7xc6,11. Pbl-c3, g7-g6,12. Lcl-e3, Lf8-g7,13. Tal-cl, Lc8-e6,14. b2-b3, Lg7xc3, 15. Tclxc3, a7-a5,16. a2-a4, 0-0, 17. Kdl-c2, Tf8-b8, 18. Kc2-b2, Tb8-b7, 19. Kb2-a3, f7-f6, 20. Thl- bl, Le6-d5, 21. Tbl-b2, Kg8-f7, 22. - Le3-d2, g6-g5, 23. Tc3-c5, Ta8-b8, 24. b3-b4, a5xb4, 25. Tb2xb4, Tb7xb4, 26. Ld2xb4, g5-g4, 27. a4- a5, Tb8-a8, 28. Tc5-c3, Kf7-e8, 29. Ka3-a4, Ke8-d7, 30. Lb4-c5, e7-e6, 31. Tc3-d3, f6-f5, 32. Td3-d2, Kd7- c8, 33. Td2-b2, Ta8-b8, 34. Tb2xb8, Kc8xb8, 35. a5-a6, Ld5-c4, 36. Ka4- a5, Lc4xe2, 37. Ka5- b6, Le2-f3, 38. a6-a7, Kb8-a8, 39. Kb6-c7, Lf3-d5, 40. Kc7-d6, Ka8-b7, 41. Kd6-e5, Kb7-a8,42. Ke5-f6, Ka8-b7,43. Kf6- g7, Ld5-e4, 44. Kg7-f6, Le4-d5, 45. Kf6-g7, Ld5-e4,46. Kg7-h6, Kb7-a8, 47. Kh6-g5, Ka8-b7,48. Kg5-f4, Le4- d5,49. Kf4-g5; remise. Martina Navratilova, die sinds de finale van de open Australische kampioenschap pen in december geen wed strijd meer heeft verloren, toonde haar overmacht in de tweede ronde van het dames- toernooi te Hilton Head. Zij versloeg Ivanna Madruga met 6-0 en 6-0, waarbij de Argen tijnse in de tweede set van nauwelijks een kwartier vier punten haalde. Verrassingen in de tweede ronde warén de overwinnin gen van de zestienjarige Bul gaarse Manuela Malejeva op Hana Mandlikova en van de negentienjarige Laura Arraya (Peru) op Kathy Rinaldi. Uitslagen tweede ronde: Marti na Navratilova (VSt) - Ivanna Ma druga (Arg) 6-0, 6-0, Tracy Austin (VSt) - Camille Benjamin (VSt) 6-3, 6-3, Sylvia Hanika (WD1) - Barbi Bramiet (VSt) 6-4, 6-2, Ann Garrison (VSt) - Evonne Cawley- Goolagong (Aus) 7-5, 6-3, Manuela Malejeva (Bul) - Hana Mandlikova (Tsj) 4-6, 6-4, 6-4, Laura Arraya (Per) - Kathy Rinaldi (VSt) 5-7,6-2, 6-4. De Zweed Mats Wilander heeft donderdag de kwartfinales bereikt van het Grand Prix-tennistoernooi in Lissabon. Het ging niet zonder moeite. Hij had drie sets nodig om de Braziliaan Cassio Motta te ver slaan. Uitslagen kwartfinales: Mats Wilander (Zwe) - Cassio Motta (Bra) 7-6 3-6 6-0, Victor Pecci (Par) - Jimmy Arias (VSt) 7-6 6-2, Yan- nick Noah (Fra) - Ajiro Velasco (Col) 7-5 7-5, Corrado Barazzutti (Ita) - Henrik Sundström (Zwe) 6-7 6-16-1. HILVERSUM - De NOS-tele- visie zal zondag een recht streekse reportage verzorgen van de wielerklassieker Pa rijs-Roubaix. De uitzending op Nederland 2 begint om 15.30 uur en duurt tot 17.00 uur. Maar mocht de fi nish later vallen, dan is de IKON, die om die tijd met haar uitzending moet begin nen, bereid op te schuiven. De aangekondigde drie lessen van Teleac worden verschoven naar zondag 17 april. VITORIA (EFE) - De Span jaard Pedro Delgado heeft de leiding in de Ronde van het Baskenland behouden. Uitslag vierde etappe: 1. José Antonio Cabrero (Spa) 163,5 km in 4 uur 38 min 47 sec., 2. Guido Bon- tempi (Ita) op 3.47, 3. Juan Fernan dez (Spa), 4. Moreno Argentin (Ita), 5. Alfonso Gutierrez (Spa), 6. Sua- rez Cuevas (Spa) allen in dezelfde tijd als Bontempi, Algemeen klassement: 1. Pedro Delgado (Spa) 19,19,18, 2. Vicente Belda (Spa) z.t., 3. Jose Luis Laguia (Spa) op 2 sec., 4. Juan Fernandez (Spa) op 3 sec., 5. Moreno Argentin (Ita) op 6 sec., 6. Giuseppe Petito (Ita) op 7 sec. Van onze correspondent WASHINGTON - De Nieuwe Wereld kan inderdaad wel een Tour of America gebruiken, want het publiek in de Verenig de Staten is nog vrijwel analfabeet op het terrein van de wielersport. De schaarse berichten in de Amerikaanse kran ten over het vandaag van start gaande driedaagse evene ment, meldden bijvoorbeeld met nadruk dat het gaat om een race met 'grootwielfietsen'. De gemiddelde Amerikaan ziet bij het woord fiets immers een exemplaar uit het brede as sortiment van kleine, dikbandige gedrochten voor zich, van waaraf bijvoorbeeld de krantenjongetjes de dagbladen in de tuinen slingeren. De profronde van Ameri ka, de eerste in de geschie denis van deze wereldmacht, blijkt dan ook vooral een in formatief, om niet te zeggen opvoedend doel te dienen. Zo gaf gisteravond een van de organisatoren, Bob Arrix van 'World Tour Cycling Inc.' een persconferentie in Washington, tijdens welke bijeenkomst de Amerikaan se sportverslaggevers met de eerste beginselen van het serieuze wielrennen ver trouwd werden gemaakt. Een Europeaan, die daarmee is opgevoed, maar het alle maal nog eens van begin af aan hoort uitleggen, beseft opeens weer hoe ingewik keld een etappewedstrijd eigenlijk in elkaar zit. De Amerikaanse journa listen zaten ijverig te note ren wat een gele trui, 'yellow jersey' te betekenen heeft, hoe het algemeen klasse ment en de andere rang schikkingen tot stand ko men, met welke specialisti sche prestaties er allemaal dollars te verdienen zijn en dat je een hele ronde kunt winnen zonder ook maar een van de onderdelen te hebben gewonnen. De Amerikaanse beroeps renner John Eustise ging in wedstrijd-outfit en met een voorbeeld van een echte ra cefiets aan de hand van ach ter het spreekgestoelte om standig les geven in tactiek. Zo leerden de Amerikaanse verslaggevers wat een pelo ton is, waarom je met meer deren gemakkelijker tegen de wind opkan dan in je eentje, hoe het dienstbetoon aan de kopman van de ploeg verloopt, wat afstoppen en demarreren is en hoe een sprint wordt aangetrokken. Welke de meest voorko mende verwondingen zijn in de wielersport, wilde een van de verslaggevers weten en John Eustise antwoordde met een brede lach, die zijn ene resterende voortand bloot gaf. De Amerikaanse inrich ters van de Ronde van Ame rika blijven trouwens opti mistisch over het sportieve en commerciële succes van de gebeurtenis, ondanks bit tere tegenslagen inzake het deelnemersveld. Dat Ber nard Hinault niet zal mee rijden, omdat hij van de Franse mede-organisatoren van de Amerika-ronde ko mende zondag in Parijs- Roubaix moet opdraven, is volgens 'World Cycling Tour Inc.' geen ramp. „Bernard Hinault is een wereldheld, maar nu hij hier niet mee komt rijden, is het een voor deel dat het Amerikaanse publiek zich niet bewust is van zijn grootheid", zo wendde Bob Arrix met op vallend gemak het kwaad ten goede. De afwezigheid van Gerrie Knetemann en de Nederlands ploegleider Peter Post zal derhalve het Amerikaanse publiek even min een gevoel van leegte geven. De Ronde van Amerika zal het qua aantrekkings kracht vooral moeten heb ben van de kleurrijke para des, die in de verschillende doortochtplaatsen naar goe de Amerikaanse traditie het sportgebeuren grootscheeps zullen opluisteren. De ronde doet een aantal van Ameri- ka's belangrijkste histori sche stadjes in de staat Vir ginia aan, zoals de vroege Britse koloniale nederzet tingen Williamsburg, Rich mond en Fredericksburg. Het peloton zal langs slag velden trekken, waarop ach tereenvolgens de Indiaanse inboorlingen zijn afge maakt, de bloedige conflic ten zijn uitgevochten tussen het opstandige kolonistenle- ger van George Washington en de geregelde troepen van het Engelse moederland en tenslotte tijdens de Burger oorlog de Amerikanen van de noordelijke staten die uit het zuiden te lijf gingen. Aan strijdlust ontbreekt het ook vandaag ronde-or ganisator Bob Arrix niet. Hij denkt dat een Ameri kaan de ronde kan winnen, „omdat de Europese deelne mers ver van huis moeten fietsen, wat ten koste zal gaan van het moreel, en om dat ze de lange vliegreis nog in de benen zullen hebben". Dat de Tour of America zijn naam bepaalt niet ver dient, omdat de totaal 456 kilometers slechts een paar moeilijk te ontdekken milli meters op de Amerikaanse landkaart omspannen, is voor de initiatiefnemer al leen maar een uitdaging. „We willen dit evenement elk jaar laten terugkeren en telkens meer etappes toe voegen. Over vijf jaar kun nen de Amerikaanse ren ners, die nu nog hun heil in Europa moeten zoeken, hier hun brood verdienen. Dan komen de Europese coureurs zich hier vestigen en kan de VS de belangrijkste wieier- natie ter wereld worden", zegt Bob Arrix. BOEDAPEST (ANP) - De Europees kampioene Bettine Vriesekoop neemt op de woensdag gepubliceerde we reldranglijst van de interna tionale tafeltennisfederatie (ITTF) de zevende plaats in. reidranglijsten: dames: 1. Tong Ling (Chi), 2. Chai Yanhua (Chi), 3. Kui Bao-Chang (Chi), 4. Huang Yunkun (Chi), 5. Dai Li-Li (Chi), 6. Chen Li-Li (Chi), 7. Bettine Vriese koop (Ned), 8. Lee Soo Ja (ZKo), 9. Pak Yung Sun (NKo), 10. Bu Chuiyuan (Chi), 11. Chen Liyuan (Chi), 12. Valentina Popova (Sov); heren: 1. Guo Yaohua (Chi), 2. Chai Zenhua (Chi), 3. Hsie Saike (Chi), 4. Mikael Appelgren (Zwe), 5. Yiang Yialiang (Chi), 6. Seije Ono (Jap), 7. Desmond Douglas (GBr), 8. Wang Huiyuan (Chi), 9. Jan-Ove Wald- ner (Zwe), 10. Zoran Kalinic (Joe), 11. Milan Orlowski (Tsj), 12. Dra- gutin Surbek (Joe). (ADVERTENTIE) Nieuwe Dixan: met Ultral. Ultral zorgt ervoor dat zelfs de gemeenste vlekken er al op 60 graden helemaal uitgaan. Overtuig uzelf. Wij geven u tijdelijk het tweede pak Dixan cadeau. Hoe u uw geld terug krijgt leest u op de verpakking.

de Stem | 1983 | | pagina 7