Met vrijwilligerswerk wordt grote werkloosheid aanvaard Nederlanders op brede schaal 'Anti-Amerikaans' Ook moord op spion zat Fransen dwars Drie keuzes na zakken Kernwapenbeleid bedreigt eenheid Amerikaanse kerk CULTUREL1 VRIJDAG 8 APRIL 1983 ACHTERGROND Nadelen Projecten Verplicht Wildgroei NAAST POLITIEKE MOTIEVEN Lijk Microfilm Invloed Belofte Nieuwe regeling na eindexamen Franse sport moet banden met Z-Afrika verbreken Til WPIJDAG 8 APRIL 1983 Door Ido Broersma Pro deo-werk, gemeenschap stakenplan, werkgelegen heidsprojecten, opzetten eigen bedrijf. Het zijn alle maal vormen van vervan gend werk voor werklozen, die een uitkering hebben. Het leger werklozen, dat volgend jaar 1 miljoen mensen zal tellen, is feitelijk een niet be nutte voorraad arbeids krachten, dat leuke dingen kan doen voor de samenle ving. Activiteiten, die nu niet gebeuren omdat het de ge meenschap veel geld kost. Maar de werklozen met een uitkering willen niet nutte loos zijn, ze willen afleiding hebben in bijvoorbeeld het vrijwilligerswerk. Toch kleeft er een groot gevaar aan het op ruime schaal invoeren van dat ver vangend werk. De praktijk is anders dan men zou willen. Hoewel de politiek en de vakcentrales om het hardst roepen dat werken met be houd van uitkering niet de bestaande werkgelegenheid in gevaar mag brengen - het streven naar volledige werk gelegenheid voor iedereen blijft volledig overeind, zo getuigt men - lij kt het er toch op dat met vervangend werk de werkloosheid wordt aan vaard. Dat gevaar wil men voor komen door aan werken met behoud van uitkering voor waarden te stellen. Zoals de voorwaarde, dat de vrijwilli ger een hem aangeboden normale baan, rekening hou dend met zijn opleiding en ervaring, dient aan te nemen. Het hebben van vrijwilli gerswerk mag nooit een re den zijn om de baan te wei geren. Aan de andere kant kan vrijwilligerswerk ook nade len hebben voor de onderne mingen. Zo kan er concur rentievervalsing ontstaan, doordat een vrijwilliger met die doorgaans op een ar beidsovereenkomst en tegen normale betaling zouden moeten gebeuren. Het komt voor, dat mensen worden ontslagen en als werklozen met uitkering op dezelfde werkplek terecht komen. Minister Deetman (Onder wijs) heeft dit idee geopperd om te komen tot grote bezui nigingen op zijn begroting. Een onderwijzer, die door ontslag werkloos wordt en als uitkeringstrekker weer voor een klas wordt gezet, is 20 procent goedkoper dan een onderwijzer normaal ver dient. De besparing kan nog groter worden doordat de dienstjaren niet doorgroeien. Om deze en andere ont wikkelingen tegen te gaan bepleiten minister De Ko ning, de werkgevers en de vakcentrales de instelling van toetsingscommissies, die de zaken per regio in de ga ten houden. WERKLOZE vrijwilligers helpen een handje mee bij de instandhouding van een natuurterrein. foto archief de stem uitkering - of een project met meer mensen - goedkoper werk of een goedkoper pro- dukt kan leveren dan gewone bedrijven of zelfstandigen. Ook daar is in voorzien. Con currentievervalsing mag niet voorkomen, luidt een andere voorwaarden voor werken met behoud van uitkering. Maar controle op deze voor waarde lijkt moeilijk te ver wezenlijken en waar ligt de grens? Momenteel gelden voor het werken met behoud van uit kering nog de voorwaarden, die mevrouw Dales als kort stondig staatssecretaris van Sociale Zaken en Werkgele genheid in 1982 opstelde. Mi nister De Koning, die de za ken nu beheert, heeft ze overgenomen. Vooral de ge meenten hebben met de re gels te maken, omdat zij over de uitkeringen voor langdu rig werklozen gaan. Het ver vangend werk mag niet be drijfsmatig gebeuren, het mag evenmin door een be taalde arbeidskracht (kun nen) worden gedaan en het mag niet commercieel gebeu- Ongeveer op hetzelfde mo ment dat Dales met de regels pro deo-arbeid kwam, ont wikkelde zich bij haar colle ga van CRM het gemeen schapstakenplan, het plan- Van der Louw, zoals dat naar de bedenker ging heten. Dat plan is feitelijk een nadere uitwerking van de regels van Dales. Alleen wilde Van der Louw de werklozen met uit kering verplicht op gemeen schapstaken inzetten. Een storm van protesten waaide over het hoofd van hem, die het allemaal zo goed had be doeld. De verplichting werd ingetrokken. Minister De Ko ning nam het plan over in zijn werkgelegenheidsnotitie. Het speelt in op de opvatting dat iedereen zich naar ver mogen wil inzetten voor de samenleving. Het gaat uit van een inzet van 20 uur per week, zodat ook andere werklozen aan de activiteiten kunnen deelnemen. Het CNV gaat wat verder en denkt aan experimenten met vrijwillige werkloosheid, waarin werkenden en niet- werkenden tijdelijk kunnen rouleren. Intussen zijn er al ver schillende gemeenschapsta ken tot stand gekomen. Buurtbussen worden gereden door uitkeringstrekkers. Klusjes worden gedaan. Aan de bejaarden wordt hulp ver leend, de maatschappelijke dienstverlening is met vrij willigers uitgebreid. Sportac tiviteiten worden door vrij willigers ondersteund. Hier en daar is de woonomgeving verbeterd en is aan natuur- en landschapsbehoud ge daan. Maar, zo luidt de klacht van de FNV, er is een wild groei op het terrein van het vrijwilligerswerk ontstaan, die de bestaande werkgele genheid nog verder afbreekt. Theorie en praktijk lopen uiteen. Gemeenten zetten jongeren met een uitkering aan het werk in activiteiten Er zijn eveneens mogelijk heden om werklozen met be houd van uitkering eigen be drijven te laten opzetten. De jongerenorganisatie van het CNV heeft met steun van de overheid (Sociale Zaken en Werkgelegenheid en Econo mische Zaken) op dit vlak een aantal projecten lopen, zoals vegetarische restau rantjes. Ook zijn er projecten bekend die tot ambachtelijk opgezette bedrijfjes hebben geleid. De werkgelegenheidsnoti tie van minister De Koning geeft nog meer ideeën voor vervangend werk voor werk lozen. Het betreft werkgele genheidsprojecten, die an ders door geldgebrek niet zouden worden uitgevoerd. Voorbeelden zijn stadsver nieuwing, monumentenzorg, experimentele woningbouw, landinrichting, inpoldering, bosbouw, dijkverhoging en alternatieve energieprojec ten. Ze mogen niet leiden tot concurrentievervalsing en moeten aanvullend zijn. De Tweede Kamer stemt er mee in. Het projectenplan wordt nader uitgewerkt. Tenminste één nadeel blij ven de werklozen met ver vangend werk houden. Ze moeten blijven solliciteren naar een normale baan, om hun uitkering niet te verspe len. Dat heeft met de grote werkloosheid en het gebrek aan banen weinig zin. Door Mathieu Kothuis BREDA - „Ik heb mijn rege ring wel verteld dat er enig anti-Amerikanisme bestaat in Nederland, maar ook dat het zich beperkt tot een heel klein deel van de bevolking. Sommige van de groepen om welke het hier gaat treden sterk op de voorgrond. Maar wat Ik mijn regering en de mensen thuis probeer te vertellen is, dat zij deze groepen niet als representa tief voor het Nederlandse volk moeten beschouwen". Dat zei de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Dyess, vorige maand in een interview. Een te optimis tisch standpunt van de am bassadeur zoals nu blijkt uit een representatieve steek proef onder 950 Nederlan ders van 18 jaar en ouder. Uit dit onderzoek, uitge voerd in opdracht van de Nederlandse Stichting voor Statisitiek, blijkt dat bijna de helft van de Nederlandse bevolking min of meer nega- tief staat tegenover de Vere nigde Staten. Er bestaat op brede schaal „anti-Ameri kanisme". Met name de Amerikaanse politiek inzake vredesvraagstukken is debet aan die houding bij de Ne derlanders. Wij blijken mo menteel een duidelijke (poli tieke) voorkeur te hebben voor landen die een neutra- listische politiek voeren zo-, als Zwitserland, Zweden en Oostenrijk. Jongeren staan over het algemeen negatiever tegen over de VS dan ouderen. Slechts een kwart van de on dervraagden staat uitge sproken positief tegenover de VS, 28 procent houdt er een gemengde houding te genover dit land op na, 29 procent is gematigd negatief en 18 procent heeft een zeer negatieve mening. Duidelijk blijkt ook dat onze houding tegenover de VS in 1982 drastisch is ver anderd. De belangrijkste ge noemde redenen hiervoor zijn de Amerikaanse hou ding inzake kernbewape ning en vredespolitiek (51 procent), het beleid van pre sident Reagan en de VS-po- litiek in Midden-Amerika (El Salvador). Opmerkelijk is ook dat de VS voor 49 procent van de ondervraagden een even grote bedreiging voor de we reldvrede vormt als de Sov jet-Unie. Verder zegt 61 pro cent dat de VS zijn politiek te veel opdringt aan Neder land en andere Europese landen. Overigens is het met onze betrokkenheid met de VS- politiek maar slechts gesteld. Hoog scoort slechts 5 pro cent, tamelijk hoog 10 pro cent en laag maar liefst 55 procent van de ondervraag den. Anti-Amerikanisme is wijd verbreid onder alle groepen van de bevolking, zo concluderen de onderzoekers die er verder op wijzen dat de duidelijk negatievere houding van de ondervraag den tegenover de Sovjet- Unie in de eerste plaats wijst op een neutralistische instel ling bij een groot deel van de bevolking, daarbij in sterke mate geïnspireerd door het vredesvraagstuk. AMBASSADEUR Wil liam Dyess - foto archief de stem Van onze redactie buitenland De grote voorjaarsschoon maak onder Russische 'diplo maten' in Frankrijk mag dan voor de buitenwereld een volslagen verrassing zijn ge weest, de betrokkenen zelf, in casu de Franse geheime dienst en de Russen, hebben de uitwijzing uiteraard al veel eerder zien aankomen. Het ongebruikelijk grote legertje Russische diploma ten dat de laatste tijd in Frankrijk vertoefde - in een paar jaar tijd was hun aantal verdrievoudigd tot ruim 700 - zat de geheime dienst en de regering bepaald niet lekker. Maar alleen qm die reden ga je niet een aantal diplomaten een enkele vliegreis naar het land van herkomst presente ren, zeker niet als daardoor de toch al onderkoelde be trekkingen verder kunnen gaan verslechteren. In Fran- rijk wordt momenteel gesug gereerd, dat de 47 vermeende Russische spionnen het land zijn uitgewezen opdat Mit terrand twee maanden voor de economische topconferen tie van de zeven grote niet- communistische naties zal kunnen getuigen van zijn „Atlantisme". Maar behalve deze en nog andere politieke motieven, lijktde Franse stap ook ingegeven te zijn door gebeurternissen op het spionnage-front. Geheime MEDEWERKERS van de Russische ambassade die wel in Frankrijk mogen blijven wuiven hun uitgewezen collega's uit. - fotoap diensten maken tegenwoor dig vrijwel geen gebruik meer van moordaanslagen om eikaars agenten onscha delijk te maken, voorname lijk om wereldwijde wraak nemingen te voorkomen; uit wijzing is tegenwoordig het geijkte wapen. Toch vloeide onlangs spionnebloéd in Frankrijk en het is niet denkbeeldig, dat dit min of meer de doorslag voor de uit wijzing heeft gegeven of op z'n minst bespoedigd. Vorige week namelijk werd bekend, dat de Franse politie er na anderhalve maand en on danks een zekere tegenwer king van de geheime dienst in was geslaagd de myste rieuze dood van een vooraan staand geheim agent op te helderen. In de vroege morgen van 15 februari werd 70 km. ten noorden van Nice op een zeer verlaten weggedeelte door kantonniers het lijk van een man naast zijn geparkeerde auto gevonden. De man was half door sneeuw bedekt, zijn hoofd was bebloed: op 3 me ter afstand werd een revol ver gevonden. De stadslich ten van de auto brandden, de linkerdeur stond open en de benzinetank was leeg. Al spoedig bleek dat de do de de 47-jarige luitenant-ko lonel Nut van de Franse con tra-spionagedienst was. Hij was hoofd van de dienst voor Zuid-Oost Frankrijk. Aan vankelijk werd van een auto ongeluk gewag gemaakt, daarna van zelfmoord, hoe wel nimmer uitgelegd werd hoe de luitenant-kolonel zichzelf achter zijn rechte roor geschoten kon hebben, waarna hij het wapen, waar in overigens twee lege hulzen zaten, drie meter ver wegge worpen had. Het is nu zeker dat kolonel Nut doodgeschoten is door een van zijn naaste mede werkers, die een dubbele agent geweest blijkt te zijn voor een Oosteuropese spio- nage-dienst. Hij is sedert de dood van kolonel Nut ver dwenen, maar is enkele we ken geleden in Oost-Berlijn gesignaleerd. Hij heeft zijn chef ver moord nadat zij samen een maaltijd gebruikt hadden. Hij nam niet de tijd om alle sporen uit te wissen, blijk baar omdat hij in grote haast moest handelen. Hij had zich namelijk met luitenant-kolo nel Nut naar een verlaten plek in de Zee-Alpen bege ven, om daar van een niet- geïdentificeerde persoon, mogelijk een agent van de Italiaanse geheime dienst, zeer bezwarende documenten in ontvangst te nemen. Deze documenten zouden betrek king hebben op de rol die de KGB en met name de Bul gaarse tegenhanger van de Sovjet-geheime dienst ge speeld zou hebben in de moordaanslag op de paus van 13 mei 1981. Er is ook gebleken dat de rol van de Franse officier be slissend geweest is in de ar- restattie van Victor Pronin, directeur van het bureau van de Aeroflot in Rome en agent van de KGB, die Italiaanse geheime staatsdocumenten op microfilm placht vast te leggen. Bovendien was kolo nel Nut in het bezit van een belangrijke documentatie die de bewijzen zouden bevatten van de rol die de Bulgaarse geheime dienst gespeeld zou hebben in de moordaanslag op de paus, terwijl daarin eveneens bewijzen te vinden zouden zijn dat de aktie van de Bulgaren de volle instem ming zo niet de medewerking van Moskou had. Naar gebleken zou zijn was herhaaldelijk gepro beerd de auto van kolonel Nut te saboteren. Nadat de betrokkene dit telkens ge merkt zou hebben en de rem men van zijn wagen liet re pareren, zou zijn medewer ker, de geheime dubbelagent van een staat uit het Oost blok, tenslotte ertoe overge gaan zijn hem te vermoorden om de bezwarende documen ten in zijn macht te krijgen. Van onze correspondent Mare de Koninck WASHINGTON - De ka tholieke kerk in de Vere nigde Staten staat op het punt haar kritische opstel ling aangaande kernbewa pening belangrijk af te zwakken en meer in over eenstemming te brengen met het officiële beleid van de regering Reagan. Deze week is een derde en laatste ontwerp bekend geworden van een bisschoppelijke brief aan de 51 miljoen Amerikaanse rooms-katho- lieken, waarin de bisschop pen niet langer de onmid- delijke bevriezing eisen van aanmaak en opstelling van kernwapens in zowel Oost als West. De tekst van de pastorale brief over oorlog en vrede, waaraan twee jaar lang door een commissie onder leiding van bisschop Joe Bernadin van Chicago is gewerkt, moet definitief worden vastgesteld op de Amerikaanse bisschoppen conferentie in Chicago be gin mei aanstaande. In af wijking van eerdere ont werpen, die fel zijn aange vochten door president Reagan, diens veiligheids adviseur William Clark en Amerika's defensieminister Caspar Weinberger, zou de brief aan de gelovigen nu gaan verklaren dat Ameri ka en Rusland „onmiddelijk een akkoord moeten sluiten ter beteugeling (de eerdere ontwerpen zeiden: stopzet ting) van het testen, produ ceren en plaatsen van nieu we kernwapensystemen". Tijdens een gesprek met journalisten in Washington gaf kardinaal Bernadin gisteren toe dat zijn com missie de reacties van het Witte Huis op de aanvanke lijke ontwerp-standpunten van het episcopaat van in vloed heeft laten zijn op de blauwdruk waarover de 275 Amerikaanse bisschoppen op 2 en 3 mei in Chicago gaan stemmen. Bernadin zei voorts dat de Katholieke Kerk zich niet moet vereenzelvigen met een bepaald politiek initiatief. De aartsbisschop doelde op de 'nucleaire be vriezingsresolutie', die de oppositie (de democratische partij) in de Amerikaanse volksvertegenwoordiging heeft ingediend. Tegen die motie, die een onmiddelijke bevriezing eist van alle kernbewapening in Oost en West, verzet president Rea- gan zich hevig, omdat een 'freeze' de beweerde Ameri kaanse achterstand kernwapenarsenalen zou bevriezen. De 'freeze-reso- lutie' komt nog deze maand in stemming in het Huis van Afgevaardigden (de Amerikaanse 'Tweede Ka mer') en vervolgens in de senaat. In het Huis, waar de democraten in de meerder heid zijn, lijkt de bevrie zingsmotie te zullen worden aangenomen, maar in de senaat is haar lot ongewis ser. Ook andere hoofdstuk ken van de bisschoppelijke brief zijn jegens het Rea- gan-beleid in minder kriti sche zon herschreven. Zo wordt geen onvoorwaarde lijke steun meer gegeven aan het idee dat de VS de belofte moeten doen om nimmer als eerste kernwa pens te gebruiken. De com missie Bernadin wijst er op dat voor zo'n 'no first use- verklaring' eerst nieuwe verdedigingsstrategiën moeten worden ontworpen „om elke rechtvaardiging van kernwapengebruik als antwoord op een nucleaire aanval uit te sluiten". Tevens erkennen de Amerikaanse bisschoppen dat een belofte om niet als eerste natie kernwapens in te zetten, de kans op het uitbreken van een conven tionele oorlog zou kunnen vergroten. Tenslotten noemt kardi naal Bernadin, die het grootste Amerikaanse aartsbisdom leidt en die tot dusver de steun genoot van alle Amerikaanse vredes bewegingen, in zijn ont- werpbrief het principe van de nucleaire afschrikking „moreel aanvaardbaar on der de strikte voorwaarde dat die strategie tot doel heeft de bewapeningswed loop te doen verminderen". De verwachting in Ame rika is nu dat er een split sing zal ontstaan tussen Katholieke Kerk en vredes bewegingen, tenzij de radi calere bisschoppen op de conferentie van Chicago in de meerderheid zouden blijken en de tekst van de pastorale brief alsnog kun nen aanscherpen. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Wie dit jaar zakt voor een eindexamen in het voortgezet onderwijs kan kiezen uit drie moge lijkheden om dit papier het volgend jaar wél te pakken te krijgen: gewoon het jaar overdoen, alleen examen doen in de 'onvoldoende' vakken of elders deelcerti ficaten halen. Aldus een woordvoerder van het mi nisterie van Onderwijs. Deze week krijgen de scholen daarover schrifte lijke instructies toege stuurd. De daarin opgeno men keuzemogelijkheden luiden in het kort: 1. Gezakte leerlingen kunnen - zoals tot nu toe gebruikelijk - het komend schooljaar een normaal, volledig eindexamen doen. Want iedereen die op 1 augustus a.s. 16 jaar of ouder is en wil doubleren op dezelfde of op een gelijk soortige school moet het volgend schooljaar het vol ledige lesprogramma kun nen volgen, zo heeft staats secretaris Ginjaar (WD, Onderwijs) besloten. 2. Op verzoek van de ouders kan de school echter vrijstelling geven voor het volgen van de lessen in de vakken waarvoor op het examen een voldoende werd gehaald. De beslissing daarover ligt bij het 'be voegd gezag': bij scholen voor bijzonder onderwijs is dat het schoolbestuur, bij het openbaar onderwijs het college van Burgemeester en Wethouders. Kiest men voor vrijstel lingen dan moet voor élle vakken waarvoor op he! eindexamen van dit jaar een onvoldoende werd ge haald, bij het examen van '84 een voldoende worden gescoord. Ook moet reke ning worden gehouden me! de partiële leerplicht, die voorschrijft dat kinderen van 16 en 17 jaar minstens 12 uur per week onderwijs volgen. 3. In overleg met ouders kan ook volstaan I worden met het geven van I deelcertificaten voor de vakken waarvoor een leer ling voldoende cijfers haal de. Hij /zij kan dan de reste-1 rende vakken volgen een avondschool en c examen doen. Certificaten zijn 'bewijzen' waarmee I men aan kan tonen dat mes I de voor een bepaald vak op I een bepaald schoolniveau vereiste kennis of vaardig-1 heid bezit. Ook hier geld' wie op die manier (bijvoor beeld) een havo-diplom* I wil halen, moet voor èM I vakken van zijn keuzepak'1 ket een voldoende halen. I Uitgangspunt van de I door de Tweede Kamer aanvaarde regeling, seerd op plannen van mi-1 nister Deetman (CDA, On-1 derwijs en Wetenschapper11 en zijn staatssecretaris I mevr. Ginjaar (WD) is I zuiniging. Scholen krijgen volgen51 die regeling minder subsi- r die omdat gezakte einde®' I menkandidaten die double' I ren slechts voor tien pre I cent meetellen bij het betf' I kenen van het aantal 'lel raarlessen' van de betrok'I ken school. Op basis van d» I berekening wordt de subsi' die bepaald. Chin verd PEKING - De volksre donderdag alle lopende lingsprogramma's met afgebroken als vergeldii van de VS om politiek as Chinese tennisspeelster I Dit heeft het officiële Chir hua bekend gemaakt. Dinsdag al liet China via zijn ambassade in Washington een scherp protest horen tegen het besluit de tennisspeelster il politiek asiel te verlenen. De 19-jarige Hu verdween vorig jaar juli tijdens een toernooi in Californire uit het gezelschap van Chinese sport lieden. Later verklaarde zij er de voorkeur aan te geven niet naar China terug te keren en vroeg politiek asiel. Dit werd haar afgelopen maandag ver leend. Het Chinese besluit brengt de betrekkingen tussen China en de Verenigde Staten op een nieuw dieptepunt. „De Chinese regering zal met onmiddellijke ingang de uitvoering van alle nog voor 1983 resterende culturele con- 12 tacten stopzetten", zo staat in i" PARIJS (AP) - De Franse mi nister voor sport, Edwige Avi- ce, heeft donderdag de Franse sportbonden heeft verzocht al le banden met Zuid-Afrika te verbreken. Het eerste slachtoffer van deze maatregel wordt vermoe delijk het Franse nationale rugbyteam, dat in juni een toernee door Zuid-Afrika zou maken. De regering wil een een ein de maken aan alle contacten op sportgebied met Zuid-Afri ka. De regering is bereid maatregelen te nemen tegen iedere sportclub die zich niet aan het besluit houdt. In het schrijven wordt erop gewezen dat Frankrijk „alle vormen van rassendiscrimi natie op alle gebieden veroor deelt en bestrijdt". Hieraan wordt toegevoegd dat „in het bijzonder" de discriminerende I praktijken waaraan sportfe- I deraties en -clubs in Zuid- Afrika zich schuldig maken „onaanvaardbaar" zijn. De voorzitter van de Franse rugbyfederatie verklaarde dat het regeringsbesluit „strikt I Politiek" is en niets te maken heeft met sport: „Wij spelen I ook in de Sowj et-Unie". Marokko/ Algerije grens tussen Marokko en i Algerije is donderdag voor het eerst in zeven jaar gedeeltelijk Pe,n8esteld voor burgers van heide landen. De betrekkingen Werden in 1976 verbroken toen Algerije de Saharaanse Arabi- sohe Democratische Republiek rin die was uitgeroepen p°°r e bevrijdingsbeweging Van onze redactie buiten land PEKING - Het doden van pasgeboren meisjes-baby's neemt op sommige delen van het Chinese platteland e omvang van een natio naal probleem aan. In som mige streken telt men vijf 101 tien maal zoveel jon getjes als meisjes, zo be richtte donderdag het Chi- nese Volksdagblad. Het is voor het eerst dat !<f ?hinese Pers gedetail- eerde cijfers verstrekt over het doden van vrouwelijke zuigelingen, een verschijnsel oat hand over hand toe- eemt sinds de Chinese autoriteiten een straf beleid ren geb°ortebeperking voe- h»f*et Volksdagblad noemt rif voorbeeld van sommige J® .eten in de centrale pro- sru-le Anbui, waar dit ver- nij nsel voor het eerst werd ^signaleerd in 1979, maar waar het vooral in 1982 sterk toegenomen, in a pro'duktiebrigade Anhuj zijn jn 1980 en 1981 d ®r 40 meisjes-baby's ge- va„ in bet eerste trimester an 1982 werden in dezelfde igade vijf meisjes gebo-

de Stem | 1983 | | pagina 4