RENNERS POST HEERSEN IN VLAANDEREN Ad Tak in ziekenhuis Voorbeeld AZ—Ajax krijgt vervolg J blijken van medeleven on lij het overlijden van onzè 1 broer Louwmans dames- coach af Jo Jansen: contacten met Bolivia PETER POST NIET NAAR AMERIKA adverteren opent deuren, makelaar. 99 iverteren pchept een band, iwelier.4 i de krant. door Romain van Damme Noodlot treft Westbrabantse renners A3 <KBETUIGING MARTIEN tenen die door hun persoon fijn leven veraangenaamd fen wij onze oprechte dank. G.J.M. Rijk M.Th. Rijk-Verdurmen iskerke, april 1983 fngen: De Stem, 076-236911 ïh- iSS Karsberg dch er stil- r vrije tijd! mee door hap, haar en haar naar haar d te gaan zeggen, allemaal migen van al die vrij- re. feit. 'n echte, oe zorgje nu Voor een probleem. rieuwekon- lUnt gaan doen. nuttig en g die je hebt. :r gaat, sturen :sche gegevens hit navolgen. ]gt het in huis. Postbus 259.1000 AG Amsterdam gratis boekje "Straks met pensioen aor dit blad, in samenwerking met ne (SIRE) niNSPAG 5 APRIL 1983 TÏFl STEM Kaas maakt ploeowerk af JIEERBEKE - Jan gaas heeft nooit iets begrepen van colle ga's, die het monu ment van de Vlaamse wielersport, de ronde van Vlaanderen, van mijn voetstuk hebben proberen te halen door de vervaarlijke verheffingen in het landschap van de Vlaamse Ardennen te bestempelen als voor ben onwaardige kui- tenbijters. SE irrr iar anderen de steile en meestentijds glibberige obsta- vrezen of zelfs mijden als ie pest, daar voelt de Zeeuw zich op z'n best als bijna het hele scala moet worden afge perkt in goed zestig kilometer wedstrijd. Vier jaar geleden reeds toonde hij zich heer en mees ter in die verfoeilijke strook, waar voor stratenmakers nog ijaren werk is weggelegd, afge lopenzondag onderstreepte hij erzijn suprematie nog eens als i een grootvorst. Niemand, of het moet Ludo Peeters - zijn meesterlijke steun en toeverlaat - zijn ge weest, kon in de 67e uitgave van de ronde van Vlaanderen ook maar in de schaduw staan van de 30-jarige klassieker- koning. Hij regeerde met straffe hand, in de rug gedekt door een ploeg helpers, die el ke poging het gezag te onder mijnen zonder pardon de kop indrukte. De ronde van Vlaan deren 1983 werd dan ook niet alleen een zegetocht voor Jan Raas, maar voor de hele club van Peter Post. Jan Raas benadrukte dat Imaar al te graag na zijn glo- I neuze triomf in de straten van IMeerbeke, het eindpunt van liïï loodzware kilometers I koers. „Deze overwinning is I vooral een overwinning van de ploeg. Iedereen heeft van daag werkelijk fantastisch ge presteerd. Volgens afspraak hebben we de wedstrijd in het zwaarste gedeelte zo hard mo gelijk gemaakt. Toen we zo sterk uit de slag te voorschijn kwamen, kon het eigenlijk al niet meer kapot". Die geruststellende gedach te kwam evenwel pas boven drijven, nadat er zestig kilo meter lang, vooral onder de impulsen van Raas, voluit was gereden door de vluchtgroep van acht renners (Raas, Pee ters, Van de Velde, Haghedoo- ren, Sergeant, Pollentier, An derson en Nulens), die op hel ling nummer drie, de Taaien- berg, tot stand was gekomen. In de aanloop naar de Muur van Geraardsbergen, de voor laatste hindernis, toen de Belg Luc Colijn zijn imponerende achtervolging bekroonde met aansluiting bij de koplopers, kon eindelijk het sein op veilig worden gezet. In de tweede groep was het verzet definitief gebroken door de voorbeeldige krachtenbundeling van vier Raleigh-ploegmaten (Lubber- ding, Van Vliet, Van Houwe- lingen en Lammerts), in de hoofdmacht wist Raas zich omringd door Peeters en Van de Velde, een ruggesteun voor de finale, die hij in het verle den tot zijn ergenis meerma len had moeten missen. „Ik ben er lang bang voor geweest, dat die tweede groep nog zou terugkomen", ver klaarde Raas zijn enorme in spanningen. „Dan was het ge drang weer opnieuw begonnen en dat wilde ik kost wat kost voorkomen. Bovendien zaten er een aantal goede renners bij. Gelukkig dacht de rest er net zo over. Ook zij hadden er geen enkele baat bij om een Moser, Kuiper, Braun of De Wolf terug te laten komen, want voor het overige zat er voor hen niets bij. De samen werking verliep dan ook per fect, al moesten wij het meeste werk opknappen. Logisch, want wij waren met zijn drieën". Die overmacht werd op uiterst koele wijze aangewend op het moment, dat Raas een goede mogelijkheid zag om" zijn zorgvuldig geplande aan val te plaatsen. „Eerst wilde ik demarreren op de Bosberg, maar het tempo lag daar veel te hoog. Daarna heb ik met Peeters afgesproken, dat hij in mijn wiel moest gaan zitten. Nog voor de eerste doorkomst in Meerbeke zou ik dan - voor hem uit - wegspringen. Ik wil de namelijk alle risico uitban nen. Ik mag wel zeggen, dat die operatie perfect is ge slaagd". Zoals zondag alles op rol letjes liep voor de formatie van Post, ging die actie inder daad van een leien dak. Voor dat de inmiddels murw ge draaide concurrenten er goed en wel erg in hadden, was de beslissende kloof een feit. Ver metele pogingen om te redden wat al niet meer te redden viel, verzandden in een gebrek aan samenwerking, maar vooral in de niet aflatende counters van Van de Velde en met name Ludo Peeters. Slechts Mare Sergeant wist, op zoek naar de troostprijs, nog een krachtige reactie uit zijn benen te persen. Jan Raas was toen reeds zegevierend over de streep gereden. Ruim ander halve minuut later maakte Peeters het succes compleet door Sergeant in de strijd om de tweede plaats gedecideerd terug te wijzen. Een terechte beloning voor de Belg, die weinig heil zag in de ronde van Vlaanderen („Veel te gevaarlijk. Ik heb ontzettende angst voor al dat wringen in de heuvels"), maar die op speciaal verzoek van Raas toch aan de start ver scheen. Peeters daarover: „Och, als ik word verzocht te rijden, dan doe ik dat. Zo sim pel ligt het. En bovendien wordt ik er voor betaald". De uitslag: 1. Jan Raas (Ned), 272 km. in 6 uur 37 minuten en 14 seconden, gemiddelde 41.007 km. per uur, 2. Peeters (Bel) op 1.36, 3. Sergeant (Bel), 4. Coiijn (Bel), 5. Nulens (Bel), 6. Haghedooren (Bel), 7. Pollentier (Bel), 8. Van de Velde (Ned), 9. Anderson (Aus) allen de zelfde tijd als Peeters, 10. Bogaert (Bel) op 6.22, 11. Duclos-Lassalle (Fra), 12. Adrie van Houwelingen (Ned), 13. Kuiper (Ned), 14. Prim (Zwe) allen dezelfde tijd als Bo gaert, 15. Lammerts (Ned) op 6.28, Het beslissende moment in de ronde van Vlaanderen. Jan Raas is ontsnapt. De concurrentie is geklopt -fotocorvos 16. Pevenage (Bel) op 8.25, 17. De Lubberding (Ned), 25. Schipper 14.30, 36. Lammertink (Ned) op Wilde (Bel), 18. Van Vliet (Ned), 19. (Ned) allen dezelfde tijd als Peve- 16.30,37. Van den Hoek (Ned) zelfde De Wolf (Bel), 20. Segers (Bel), 23. nage, 34. Van der Poel (Ned) op tijd. Van onze sportredactie ALKMAAR - Het verplaat sen van de wedstrijd AZ'67- Ajax naar het Olympisch Stadion in de hoofdstad, ko mende zaterdag, kan wel eens verstrekkende gevol gen hebben. Oe clubs die in de toekomst bevreesd zijn voor rellen als verenigingen met beruchte supporter- schares langs komen, kun nen onmiddellijk wijzen naar het onlangs genomen besluit. Volendam heeft bijvoor beeld al laten weten weinig te voelen voor een bezoek van FC Den Haag en wil desnoods ook uitwijken naar Amsterdam. Helmond Sport heeft al voorgesteld de wed strijd tegen Ajax in het veel veiliger PSV-stadion (grote re recette) te willen spelen. Dergelijke verzoeken zullen er nu ongetwij feld nog meer komen. Wellicht ook vanuit het Bredase waar NAC halver wege mei de laatste compe titiewedstrijd tegen Feyen- oord speelt. Dan stort Breda Van onze sportredactie HILVERSUM - Henk Louw mans zal volgend schaatssei zoen niet terugkeren als coach van de nationale dames senio ren kernploeg. De Hiiversum- se gymnastiekleraar werd door de andere leden van de beleidsgroep training binnen de KNSB opzij geschoven. Louwmans zal waarschijn lijk worden opgevolgd door Eddy Verheyen, afgelopen sei zoen coach van Jong Oranje. Wie de plaats van Verheyen in zal nemen is nog niet bekend. Louwmans werd de wacht aangezegd nadat coördinator Henk Boer op zijn initiatief vrijdagavond overleg pleegde met Boorsma, Steenbruggen en Kooiman, drie dames die verdere samenwerking met Louwmans (bij het gesprek aanwezig) niet zien zitten. Overigens moet het hoofd bestuur van de KNSB nog ak koord gaan met het wegvallen van Louwmans als schaat- strainer binnen de schaats bond. Van onze sportredactie BREDA - Jo Jansen, traig aan zijn laatste wedstrijden bij NAC, zou na dit seizoen wel eens kunnen uitwijken naar Bolivia. 9e trainer, reeds tien jaar werkzaam in Breda, ueeft in Nico van Niekerk een contactman Bevonden. De momenteel ■n Amsterdam woonachtige Van Niekerk heeft in het Boliviaanse voetbal nogal wat kennissen. »Het Nederlands oetbal neeft in Bolivia nog altijd een grote naam", verklaart Van Niekerk de interesse, „de sterkste clubs hebben al eens met buitenlanders gewerkt. Weestal waren dat •hgentijnen. Er is echter „s voor nuropese trainers. [k ben nu wat aan "ekijken of er Ijselijkheden liggen, voorlopig heeft het nog ""et geleid tot iets concreets". Nico van Niekerk heeft goede contacten 'J The Strongest', een an de topclubs uit de hoofdstad La Paz. Met Bolivar' is The strongest'jaarlijks aan e top van de ranglijst big te vinden. NAC KNOKT OCH NAAR BOVEN BREDA - Met handen en voe ten heeft NAC zich .vast ge klampt aan de in Breda zo be kende strohalm. Een kopbal en twee ferme trappen waren voldoende om de rode lan taarn in de Westbrabantse stad te doven en mee te geven met het inmiddels wanhopige FC Twente. Op weg naar En schede kon er in de omgeving van Nijmegen uitbundig mee gezwaaid worden. Daar huist immers NEC dat het paas weekend in Rotterdam ver knalde door met 2-1 van Ex celsior te verliezen. Boven dat tweetal heeft NAC middels de 3-1 overwin ning op FC Twente aanslui ting gevonden bij naaste buur Willem II en PEC Zwolle, ter wijl Go Ahead zijn naam alle eer aandeed door op te schui ven naar een niet voor degra datie in aanmerking komende positie. Het gespartel onderin neemt echter ongekende vor men aan. In dat enorme ge drang lijkt NAC op het juiste moment weer boven te komen drijven. Op basis van karakter dat zaterdagavond voor 7500 hondstrouwe toeschouwers danig op de proef gesteld werd. Want nadat Johnny Dusbaba (geblesseerd) en Hans Kraay (geschorst) door Jo Jansen al geschrapt waren, meldde in laatste instantie ook Ad Krijnen dat hij aan de kant moest blijven. De warming-up leerde de Bredase verdediger (knieblessure) dat spelen on verantwoord was. „Dat eiste Ruud Geels scoort de derde NAC—treffer. Hiermee werd de belangrijke NAC—zege een defi nitief feit - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN weer omzettingen", had Jo Jansen die tegenslag dapper weg geslikt, „Jacques de Kroon kreeg plotseling te ho ren dat hij moest spelen. Hij, en ook weer Hans Neeskens en Hans van der Dungen zijn goed ingevallen. Ik vind het knap dat die drie zich in een dergelijk spanningsveld staande gehouden hebben". Dat spanningsveld werd In de tweede helft nog eens extra geladen door FC Twente dat via een wereldgoal van San chez Torres de gelijkmaker met indianengehuil begroette. De Oostelijke ploeg schudde vervolgens stevig aan de de gradatieboom, maar de toen rijpe Bredase appel bleef uit eindelijk hangen. Zich wape nend tegen nieuwe stormen die ongetwijfeld nog komen. De 3-1 overwinning op het waarlijk onherkenbare FC Twente heeft NAC in ieder ge val gesterkt in de van span ning zinderende strijd. Hard nodig omdat de ploeg zich nog te vaak angstig in de loopgra ven terugtrekt. Zoals na de ge lijkmaker van FC Twente. „Die angst is bijna niet te doorbreken", heeft Jo Jansen al meerdere malen ervaren, „het belangrijkste is echter dat iedereen dan toch met het koppie blijft voetballen. Ach teraan hebben we het redelijk dicht gehouden. FC Twente heeft nauwelijks uitgespeelde kansen gehad". Die moeilijke periode had het wilskrachtige NAC overi gens ook voor een deel aan zich zelf te danken. Want reeds voor rust had NAC te genstander FC Twente een paar klinkende draaien om de oren kunnen geven. In die pe riode bleef het echter bij aai en. Desondanks schrok FC Twente zich wezenloos toen NAC in de vierde minuut de trainingsarbeid in een vroege treffer omzette. FC Twente liet zich bij een vrije trap mee slepen door het gedraal van NAC en doorzag vervolgens te laat het plannetje. Waslander lepelde de bal op maat van de goed draaiende Geels die on gehinderd Van der Borgt in het centrum kon bereiken. Van Gerven was kansloos. NAC beet zich inmiddels vast in de zwalkende tegen stander, die alleen in de Deen Sörensen een gevaarlijke pion had. Af en toe te hard. Vooral Martien Vreijsen had het zwaar te verduren. Murw ge beukt moest de ex-NAC'er daarom twee minuten na rust zijn plaats afstaan aan Ferdi Rohde. Dat was op een mo ment dat FC Twente nog altijd in de race was. Dankzij het niet profiteren van NAC, dat eerder fraaie mogelijkheden had om de 7500 toeschouwers in jubelstemming te brengen. Mede door toedoen van laatste man Epi Drost die ten onrech te meende enkele nummertjes draaien en kappen te moeten opvoeren. Geels, Waslander en Joore die een kopbal op de lat plaatste joegen Kohn de stui pen op het lijf, maar de bevrij dende tweede treffer bleef uit. FC Twente gooide na de hervatting alle voorhanden zijnde aanvallers in de strijd. Ashcroft en Rohde mochten als stormram gaan fungeren, maar moesten het succes zes minuten later aan Sanchez Torres gunnen. De Spanjaard sloot een lange rush af met een meesterlijk schot dat Van der Meulen voorbij zag zoeven: 1-1. NAC had het vervolgens niet zo makkelijk, maar kreeg in de 68e minuut plotsklaps de hand gereikt door de Twentse defensie. Bij een van de uit vallen zette Guus van der Borgt laag voor. Geels rom melde dermate dat Dilling het projectiel voor de voeten van Waslander deed stuiteren. 'Rooie Koos' aarzelde geen moment, 2-1. Nauwelijks acht minuten later deed Jan Sören sen het dunnetjes over. Was lander probeerde de gretige Geels te bereiken. Sörensen leek de situatie goed in te schatten maar liet de bal van zijn borst voor de alert reage rende spits springen: 3-1. NAC - FC TWENTE 3-1 (1-0). 4. Van der Borgt 1-0. 51. Sanchez Torres 1-1. 68. Waslander 2-1. 75. Geels 3-1. Toeschouwers: 7500. Scheidsrechter: Weerink. Gele kaarten: Van Sehijndel (NAC) en Mentink (FC Twente). NAC: Van der Meulen; Van der Dungen, Smits, Joore, De Kroon; De Schepper, Waslander, Nees kens; Van der Borgt, Geels, Van Sehijndel. FC TWENTE: Van Gerven; Koop man, Drost (46. Ashcroft), Dilling, Mentink; Rutten, Piasmans, Vreij sen (47. Rohde), Sörensen; Sanchez Torres, Bleuming. en omgeving zich echter massaal in het altijd druk bezochte jazz-festival. Dat kan voor de burgemeester wel eens aanleiding zijn om de wedstrijd, gepland op za terdagavond, te verbieden. Met het besluit van Alk- maars burgemeester Rooze- mond als voorbeeld zullen de pogingen om verniel zuchtige supporters te we ren wellicht wat makkelij ker tot stand komen. Zoals bekend wilde bur gemeester Roozemond van Alkmaar het duel AZ'67- Ajax naar zondag verplaat sen. Ajax wilde niet mee werken omdat het dertien april voor de beker in Eind hoven tegen PSV moet aan treden. De KNVB besloot daarop de wedstrijd naar het Olympisch stadion te schuiven. Gisteren liet Ajax. uiteraard niet rouwig met de plaats van handeling, nog eens weten per sé niet op zondag te willen spelen. Het Olympisch stadion blijft daarom het strijdtoneel voor het duel tussen de Noordhol landse clubs. Van onze sportredactie MEERBEKE - In de ron de van Vlaanderen heeft het noodlot opnieuw zwaar toegeslagen voor een Westbrabantse ren ner. Ad Tak kwam bij de eerste bevoorrading, in Deerlijk, zo ernstig ten val (zijn etenszakje raak te tussen de spaken), dat hij naar het ziekenhuis in Kortrijk moest worden vervoerd. Daar werd geconsta teerd, dat de coureur uit de ploeg van Jos Elen een hersenschudding en flin ke verwondingen aan zijn knie had opgelopen. Zijn knie-blessure bleek zelfs zo ernstig, dat hij daaraan gisteren moest worden geopereerd. Ploegleider Jos Elen bleef zondag overigens lange tijd in het ongewis se over de toestand van Tak. Pas twee uur na de wedstrijd wist men hem mee te delen, dat zijn pu pil in het hospitaal van Kortrijk was opgenomen. Bij de valpartij in Deerlijk was ook de Zwitserse sprinter in Ita liaanse dienst, Urs Freu- ler, betrokken. Zijn ver wondingen leken niet van ernstige aard. Meer pech had eerder al Rudy Rogiers, de neo-prof uit de ploeg van Fred de Bruyne. Na Eric Vande- raerden (hersenschud ding) zal De Bruyne ook Rogiers een poos moeten missen. Hij liep bij zijn tuimeling een sleutel been-breuk op. Van onze sportredactie MEERBEKE - Gerrie Knete- mann zal morgen in het Aca demisch Ziekenhuis in Gent worden geopereerd aan zijn been. De zwellingen zijn zoda nig verminderd, dat de behan delende geneesheren eindelijk kunnen overgaan tot behan deling. Na de ingreep kan men bovendien een oordeel vellen over de duur van de herstel periode. Vanwege de operatie zal Pe ter Post niet naar de ronde van Amerika vertrekken. De Amstelveense ploegleider laat de begeleiding daar over aan Jan Legrand en Bertus Fok. Post over zijn besluit: „Ik vind het beter om in de buurt te

de Stem | 1983 | | pagina 9