„Prawda: VS hypocriet" M@bil, altijd écht voordelig Irak bereid tot wapenstilstand M©bil, altijd écht voordelig korting per liter Zeker honderden doden Win een reis t.w.v. Om enorme olievlek te kunnen bestrijden PAGINa niMSPAG 5 APRIL 1983 iBINNEN-BUITENLAND: BUITENLANDSE PROGRAMMA'S DUITSLAND 2 lilIllIImillIIIIIMIIIllIIIIIIHUImiIml" YS „teleurgesteld" over Russische reactie Aardbodem afgelopen dagen actief ARANYAPRATHET/BANGKOK - Als gevolg van een Vietnamees offensief in het grensge bied van Thailand met het door Vietnam be zette Cambodja zijn zeker enige honderden doden gevallen. 'CIA betaalde opleiding Nicaraguaanse opstandelingen' Dode bij brand op veerboot Vredes betogers actief Politie schiet demonstrant in Z-Afrika dood Het weer Buien Weer in Europa Zon en maan Hoogwater Doden en vermisten op Sneekermeer T49 T7 PAGINA 3 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll,!,!^ )usiasme om de leerlingen 1 tonen wat een computer 1 n, prikkelt de nieuwsgie- 1 heid, veel meer dan saaie I sen over technische en I '.oretische kanten." 3 Terwijl de computer en 1 t beeldscherm in bijna I Ier bedrijf zijn geïntrodu- 1 :rd, heeft het onderwijs I ar nog nauwelijks op in- haakt. Ondanks alle cut- s •sen en diploma's die er nu M n te volgen en te halen op I ■nputergebied blijft het I i probleem, dat mensen 3 s in de praktijk de nodige I mring opdoen. Men is er 3 g niet van jongsaf prak- ch mee bezig geweest. De ■>of tussen praktijk en op- ding is groot. I ,Je kunt dat zien aan het 1 ntal sollicitanten voor een 5 nctie van programmeur I t wordt aangenomen. Van 5 tweeduizend sollicitanten I or zo'n baan komt slechts 3 irtien procent door de se- 3 tieprocedure. Dan moet je twee dingen afvragen: 1 n de selectienormen wel ed, of zijn de opleidingen I •rvan de oorzaak? Daar- I ar is dringend onderzoek I dig", vindt Muhring. iiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiflf 21.30 De kliniek 19In de tweede aflevering van de Engelse thriller 'De kliniek' vindt Mark op het kantoor van zijn vrouw een ontslagbrief van Clara. Thuis merkt hij dat een aantal jurken van haar ver dwenen zijn. Haar juwelen liggen er echter nog. Hij denkt dat iemand de schijn wil wekken, dat Clara naar Londen is teruggekeerd. In specteur Tarant sluit niet uit, dat Mark deze persoon is. De begrafenis van een oude vrouw doet Mark 's nachts naar het kerkhof gaan. 19.30 Miss Marple Het boek van Agatha Chris tie 'Murder at the gallop' werd in 1963 door regisseur George Pollock verfilmd met Margaret Rutherford en Robert Morley in de hoofd rollen. Miss Marple, die met haar vriend geld aan het in zamelen is voor een actie, komt ook bij de excentrieke mr. Enderby, die in haar aanwezigheid plotseling dood neervalt. Het personeel beweert, dat mr. Enderby al lang zwaar ziek was, maar Miss Marple gelooft dat niet. Aan de rijlaars van de dode zat een stukje leem, waar van ze een wasafdruk maakt. Gewapend met dit materiaal gaat ze op pad naar het 'paardenhotel' van de neef vap Enderby, waar opnieuw een dode valt. 22.50 Getuigen In de rubriek 'Getuigen van de eeuw' is Friedrich Müller op bezoek gegaan bij Her- bert von Karajan in St. Mo- ritz naar aanleiding van de 75ste verjaardag van de di rigent. In dit programma zal voornamelijk ingegaan worden op het turbulente le ven van Von Karajan. .■JT1 onze redactie buitenland ,|osKOU - Het Sowjetrus- I .^e partijblad Prawda Lft maandag de Ameri- ,anse reactie op de afwijzing Lr de Sowjet-Unie van het tussenvoorstel van president Reagan over de kernraketten voor de middellange afstand ïMrgekookt en hypocriet" I genoenid. Hopen zij werkelijk dat ons and zijn veiligheidsmaatrege- Zal verwaarlozen", zo Jjoeg de Prawda. „Nooit. De inerikaanse regering is dui delijk op zoek naar een manier 1 de onderhandelingen te torpederen en de USSR de :.hu!d te geven van de mis- lukking"- Het Prawda-commentaar volgde op de verklaring van (ju woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, die zei dat de VS „teleurgsteld" waren over de „niet constructieve eerste Sowjet-reactie", zoals die zaterdag werd verwoord door de Russische minister van buitenlandse zaken Gro- myko. In het wekelijkse overzicht van internationale gebeurte nissen noemde de Prawda president Reagans jongste in terim-aanbod een poging om het machtsevenwicht te ver storen ten nadele van de Sow- jet-Unie. De amerikaanse voorstellen zijn erop gericht een deel van of alle naar schatting 600 Sowj et-middel - lange-afstandsraketten te ontmantelen, die al staan op gesteld in Europa en Azië. Het State Department ver wijt Moskou dus een niet-con- structieve eerste reactie maar zegt tegelijkertijd te verwach ten dat de Russen nog voordat het overleg op 17 mei wordt hervat zich soepeler zullen op stellen. „De Sowjet-Unie is de wereld een positief antwoord schuldig. Wij roepen Moskou op onze voorstellen serieus te bestuderen". Gromyko zei zaterdag dat de jongste voorstellen van president Reagan over de kernwapens de kloof tussen standpunten van de VS en de SU bij de onderhandelingen in Genève over beperking van de middellange-afstandraketten hebben vergroot. „Dit is niet de weg naar vre de of overeenstemming", zei hij. Gromyko noemde het feit dat de VS hun met kernwa pens uitgeruste onderzeeërs en vliegtuigen met bases in de buurt van de Sowjet-Unie buiten hun voorstellen willen houden onaanvaardbaar. Hij sprak van „geen serieus voor stel". De minister verklaarde dat verwezenlijking van het tus senvoorstel van Reagan bete kent dat het westen meer dan tweemaal zoveel atoomkoppen in Europa zou hebben als de Sowjet-Unie. Volgens de Russische be windsman bestaat er bij de Sowjet-Unie geen twijfel over dat Reagan een negatieve re actie van Moskou verwachtte toen hij zijn jongste voorstel deed. President Reagan stelde jongstleden woensdag voor over een tussentijds akkoord te onderhandelen waarbij de VS de voorgenomen plaatsing van Pershing-II- en kruisra ketten wezenlijk zouden be perken mits de Sowjet-Unie het aantal kernkoppen op haar middellange-afstands- wapens globaal tot op eenzelf de niveau zou verminderen. jlinIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1'IIIII'I»"'»III"II"I'I""IIIII"""II"'III""IIII" Van onze redactie buitenland DJAKARTA/SAN JOSE/ NICOSIA - Het afgelopen weekeinde zijn verschil lende, ver uit elkaar gele gen, delen van de wereld door aardbevingen getrof fen. Bij een krachtige aard beving op de noordpunt van Sumatra zijn maan dag honderd mensen ge wond geraakt. De meesten daarvan kwamen onder neerstor tend puin. De schok had een kracht van 6,8 op de schaal van Richter en richtte grote schade aan in de stad Banda Atjeh, het voormalige Kota Radja. De Middenamerikaanse staat Costa Rica werd eveneens opgeschrikt door een zware aardbeving, met een kracht van 7,1, op de schaal van Richter, als ge volg waarvan 300 personen met een shock in het zie kenhuis moesten worden opgenomen. De materiële schade was volgens de politie in de hoofdstad San Jose, gering. Het zuidoosten van Iran werd maandagmorgen ge troffen door een aardbe ving met een kracht van 4,5. In tegenstelling tot een eerdere beving in het noor den van Iran richtte deze aardschok geen materiële en personele schade aan. 99 9? Offensief Y ietnam aan Thaise grens Van onze redactie buitenland Vietnam overviel vorige week donderdag met tanks het op de grens met Thailand liggende steunpunt Phnom Chat van de Rode Khmer en liet het daarbij gelegen grote vluchtelingenkamp afbranden. Cambodjaanse vrouwen en kinderen op de vlucht voor het I Vietnamese leger. - fotoap j NEW YORK (RTR) - De Ame rikaanse inlichtingendienst CIA heeft 75 miljoen gulden uitgegeven in een geheime operatie voor bewapening en opleiding van Nicaraguaanse ballingen in Honduras. Dit meldde het Amerikaan se weekblad Newsweek zater- g. Hoewel de CIA altijd zegt it de opdracht van de anti- Sandinistische rebellen is de stroom wapens van Nicaragua naar de guerrillastrijders in El Salvador te stoppen schrijft Newsweek dat veel leden van het Amerikaanse Congres me nen dat de werkelijke bedoe ling is de linkse regering in Nicaragua omver te werpen. Een verslaggever die een week met de door de VS ge steunde opstandelingen optrok schrijft dat zij goed bewapend zijn, steun van de plaatselijke bevolking hebben en de oorlog binnen Nicaragua gaan op voeren. Onder de leiders van de guerrillastrijders zijn leden van de nationale garde van de voormalige Nicaraguaanse dictator Somoza. Maar volgens de verslaggever zijn veel op standelingen teleurgestelde aanhangers van de Sandinisti- sche revolutionaire regering in Managua. Afghanistan Vorige maand zijn in Afgha nistan ongeveer honderd sol daten omgekomen onder een lawine op de hoofdweg van Kaboel naar de Sowjet-grens, co heeft het persbureau van het Afghaans verzet maandag lemeld. De lawine heeft op 23 "taart vier militaire posten van het Sowjet-leger bedol ven. Zondag werd gemeld dat de Vietnamezen onder grote ver liezen na gevechten van man tegen man over de grens zou den zijn teruggeslagen door regeringstroepen van Thai land. „Het is een afschuwelijk gezicht", zo zei een woord voerder van het Rode Kruis, „duizenden mensen op de vlucht, gezinnen uit elkaar, mensen die pogen te ontkomen op krukken". De meeste slachtoffers vie len tot zondag onder mensen die door de vuurlinie naar Thailand poogden te vluchten. Het waren er zeker 200. Hon derden raakten gewond door granaatscherven. De meeste slachtoffers waren vrouwen en kinderen. Aan Thaise zijde lieten ze ker vijf soldaten het leven en raakten er 14 ernst'g gewond, terwijl er niet alleen onder de Vietnamese aanvallers, maar ook onder de guerrillastrijders van de Rode Khmer talloze slachtoffers vielen. Aan de grens met Thailand verblijven tienduizenden Cambodj aanse vluchtelingen die sympathiseren met de Ro de Khmer. Het bewind van de Rode Khmer (de „moordende kliek van Pol Pot", zoals Viet nam het noemt) werd eind 1978 door Vietnam uit Cambodja verdreven. Vietnam steunt het bewind van Heng Samrin in Cambodja. De Cambodjaanse zetel in de VN is evenwel nog in han den van Pol Pot, wiens Rode Khmer deelneemt in een coali tie onder leiding van Prins Noradom Sihanouk, die ten doel heeft het bewind van Samrin in Cambodja te ver drijven. Deze coalitie heeft on geveer 40.000 guerrillastrijders in Cambodja, die tegenover ongeveer 180.000 man Vietna mese troepen staan. Er werd ook een Vietnamese artilleriebeschieting van een kamp van de organisatie Mou- linaka van Sihanouk gemeld. Deze nieuwe aanval wijst er volgens militaire waarnemers op dat de Vietnamezen werke lijk langs de hele 800 kilometer lange grens tussen Thailand en Cambodja in het offensief gaan tegen bases van guerril lastrijders. PENZANCE (UPI) - Na een brand aan boord van een Franse veerboot, met 700 op varenden op weg naar Ierland, is zaterdag een passagier ge stikt en zijn ongeveer 70 men sen met ademhalingsmoelijk- heden naar een ziekenhuis ge bracht. Oorlogsmuseum In Groesbeek wordt gewerkt aan de bouw van een oorlogs museum ter ere van de geal lieerde troepen uit de tweede wereldoorlog. Het geld voor het museum wordt bij elkaar gehaald door een groep Ame rikaanse veteranen en Neder landse en Amerikaanse za kenlieden. Falklands Drieduizend Britten hebben dit jaar bij hun regering emi gratie-aanvragen voor de Falkland-eilanden ingediend, maar wegens een groot tekort aan woningen aldaar is er sinds de strijd tegen Argenti nië slechts één gezin heen ver huisd. (ADVERTENTIEl Bewaar uw Mobil Kassabonnen. Behalve 5 cent korting per liter diesel of benzine kunt u daarmee een reis naar een zonnig vakantieland winnen t.w.v. f 2.500,-. Dit moet u doen: Omschrijf in 20 woorden waarom u bij voorkeur Mobil tankt. Stuur dat mét de kassabonnen op naar Mobil Oil B.V., Lente-Aktie, Postbus 1131, 3000 BC Rotterdam. Vóór 8 mei. Desgewenst krijgt u de kassabonnen retour. 2.500. HONDERDEN MEN SEN hebben zaterdag geprotesteerd bij de in gang van de vliegbasis De Peel tegen de even tuele plaatsing daar van kernraketten. Het was de derde maal dat dit gebeurde, sinds het IKV bekend maakte dat de basis zou kunnen worden aangewezen voor de raketten. Ook op andere plaatsen in ons land werd gede monstreerd tegen ker newapens en kernener gie, zoals in Almelo, waar onder het motto „Geen vrede met kern energie" werd geprotes teerd tegen uranium verrijking bij Urenco in deze plaats. In de nacht van eerste op tweede paasdag werd .een nachtwake gehou- den. Ook in het buiten land was de vredesbe weging zeer actief. In tientallen steden in En geland en Duitsland kwamen honderddui zenden mensen op de been als protest tegen het plaatsen van mid dellange afstandraket ten in genoemde lan den. Op kleine inciden ten na hadden deze be togingen een vreed zaam verloop. - FOTO PIET DEN BLANKEN '"'MIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII 'an onze redactie buitenland j?AGDAG Irak heeft maan- te kennen gegeven een be- Wrkte wapenstilstand in acht le willen nemen in zijn oorlog "jet Iran in die gebieden die i "i" getroffen door de grote ("evervuiling in de Perzische volt, 0p die wijze zou de groep "an internationale deskundi- in staat worden gesteld de ^espitadigde olieputten provi sorisch dicht te maken. Een of- lc'éle woordvoerder van Irak dit bekendgemaakt. Iran "W *en staakt het vuren af Het staakt-het-vuren zou ander auspiciën moeten staan anrt herenigde Naties of l «iere internationale organi- es- De bereidheid van Irak jn de oorlogshandelingen tij- "Ik te staken was de be- ™grijkste eis van de deskun digen voor zij aan het werk 1 ^en gaan om het giganti - 1"e olietapijt dat de kuststa- I ."van de Perzische Golf be rstte bestrijden. e Iraakse mededeling is het eerste concrete resultaat van het crisis-overleg dat de Golfstaten, inclusief Irak en Iran, maandag begonnen. De dikke, zwarte oliemassa die uit twee Iraanse oliebronnen stroomt van het olieveld Now- ruz, veroorzaakt de ernstigste milieuvervuiling die het ge bied ooit heeft gekend. De olievlek heeft al een af meting ter grootte van Neder land en drijft langzaam zuid waarts. Iran verklaarde dat Irak eerst een vrijgeleide moet ge ven aan een ploeg technici die de twee beschadigde boorei landen in de Perzische Golf kan afsluiten. OP EEN satellietfoto is de enorme olievlek in de Perzi sche golf duidelijk te zien. De vlek drijft van de Iraanse kust in de richting van het schiereiland Qatar, waar krachtcentrales, industrie en havens worden bedreigd. Door de wind is de oliemassa in verschillende richtingen uiteengedreven. -fotoap Iran meent ook dat Irak aansprakelijk is voor de kos ten van de reparatie, op grond van een verdrag tegen de ver vuiling van de Golf waarin staat dat de vervuiler de kos ten van het schoonmaken moet betalen. Volgens Iran zijn de boorplatforms bescha digd door Iraakse aanvallen. Volgens andere berichten is één boorplatform per ongeluk door een schip beschadigd, en het tweede inderdaad door een Iraakse aanval. ''''''''hlMllllltllliiillllllllllllllllUlllllimillllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIII Von onze redactie buitenland JOHANNESBURG - De Zuid- afrikaanse politie heeft het af gelopen weekend de organisa tor doodgeschoten van een protestbetoging tegen de ge dwongen verhuizing van 5000 Afrikanen naar een van de thuislanden. Saul Mkhize, voorzitter van een bewonerscomité in de plaats Driefontein in de pro vincie Transvaal, werd dode lijk getroffen toen twee poli tiemannen het vuur openden op een menigte betogers. De politie zegt uit zelfverdediging te hebben geschoten. Ooggetuigen zeiden dat de schoten vanuit een politie auto zijn gelost. Het bevrijdingsleger van Lesotho heeft verklaard dat het zaterdag 13 leden van de para-militaire politiemacht van Lesotho heeft gedood bij een operatie tegen een militai re basis bij de grens met Zuid- Afrika. Een woordvoerder van het bevrijdingsleger verklaarde dat de guerrillastrijders de basis in het noordoosten van het aan alle kanten door de Zuidafrikaanse republiek in gesloten Lesotho „beregen den" met kogels, raketten en mortiervuur, waarbij de sol daten „onmiddellijk" stierven. Het Zuidafrikaanse persbu reau heeft de actie ook gemeld. Gloria Swanson f Gloria swanson, de ster van de Amerikaanse stomme film, is maandag in New york overle den. Ze was 84 jaar. Zestig jaar na haar debuut speelde ze nog in de film 'Airport'. Tot haar bekende films behoort 'Sunset Boulevard' uit 1950. Bankroof Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken bij de Amro-bank in Goirle en uit de nachtkluis tussen de 100.000 en 150.000 gulden buitgemaakt. Willy Ruys f Na een kortstondige ziekte is afgelopen vrijdag de acteur Willy Ruys op 73-jarige leef tijd in overleden. Ruys, be kend vooral door zijn rol van 'Dikke Deur' in de tv-serie 'Pi- po de Clown', en afkomstig uit een acteurgeslacht, maakte zijn debuut in 1930. Van 1964 tot vlak voor zijn dood was Ruys actief bij de hoorspel kern van de NOS. FOTO ANP Koolmonoxyde In twee boven elkaar gelegen woningen in Leiden zijn maandagochtend de 24-jarige L.A.Cave en de driejarige Ste fan van Doorn door koolmono xyde vergiftiging om het leven gekomen. Oorzaak was een slecht functionerende gaska chel. Wisselend bewolkt en enkele buien, sommige met hagel of onweer. Middag- temperatuur ongeveer 8 graden. Matige zuidwesten wind Amsterdam regen 3 gr. Athene onbew. 18 gr. Barcelona niet ontvangen Berlijn halfbew. 9 gr Bordeaux regenbui 9 gr Brussel regen 2 gr. Frankfort zwaar bew. 8 gr. Genève sneeuw 5 gr. Helsinki regen 6 gr. Innsbruck zwaar bew 9 gr. Klagenfurt licht bew. 11 gr. Kopenhagen licht bew. 6 gr. Lissabon geh bew. 14 gr. Locarno halfbew 13 gr. Londen regenbui 10 gr. Luxemburg sneeuw 2 gr. Madrid half bew 16 gr. Malaga onbew. 22 gr. Mallorca licht bew. 17 gr. Munchen zwaar bew. 6 gr. Nice half bew. 13 gr. Oslo half bew. 4 gr. Parijs hagelbui 6 gr. Rome licht bew 13 gr. Split half bew 13 gr. Stockholm geh. bew. 4 gr. Wenen halfbew 10 gr. Zurich zwaar bew. 8 gr. Casablanca licht bew. 11 gr. Istanbul zwaar bew. 17 gr. Las Palmas niet ontvangen Tel Aviv niet ontvangen Tunis zwaar bew. 17 gr. VANDAAG Zon op 07.08 Zon onder 20 19 Maan op 04.01 Maan onder 11.35 MORGEN Zon op 07.06 Zon onder 20 21 Maan op 04.45 Maan onder 12.32 VANDAAG Bergen op Zoom 08 34 en 21.02 Hansweert 08.01 en 20.17 Terneuzen 07 22 en 19.46 Vlissingen 06.53 en 19.21 Wemeldinge 08.32 en 20.52 MORGEN Bergen op Zoom 09.33 en 22.05 Hansweert 08.48 en 21.14 Terneuzen 08.17 en 20 47 Vlissingen 07.52 en 20.24 Wemeldinge 09.21 en 21.46 LEEUWARDEN (ANP) - De rijkspolitie te water heeft tot het invallen van de duisternis op Tweede Paasdag gezocht naar twee van de vier opva renden van een zeilboot, die vrijdag op het Sneekermeer omsloeg. De lichamen van de andere twee opvarenden, twee stu dentes uit Leeuwarden, waren toen al geborgen. De twee vermisten zijn een 36-jarige leraar uit Leeuwar den en zijn 24-jarige broer, student aan het conservato rium in Groningen. De politie heeft de familie van de twee ingelicht. Zij waren vrijdagavond gaan zeilen op het Sneeker meer, in een zogenaamde kfei- ne BM. Het bootje werd zater dagmorgen gevonden, onder steboven aan de oever van het Starteiland. Er stond vrijdagavond een straffe noordoostenwind, toen het viertal uit Terhorne ver trok. De oorzaak van het onge luk is nog onbekend, maar vermoed wordt dat de open zeilboot op de terugweg, pal tegen de wind in, is omgesla gen. De giek zou zijn geknapt. Nadat een uitgebreide zoe- kaktie op gang was gekomen werden zaterdag en zondag de lichamen gevonden van de twee vrouwelijke opvarenden: Henriëtte Tijhuis (23) uit Em- men en Harriët Hummel (22) uit Roden. De zoekactie wordt vandaag versterkt voortgezet. Ook de rijkspolitie te water uit Har- lingen zal dan meedoen. Het zoeken is Tweede Paasdag ge daan met zes boten. Huisvuil Het Nederlandse huisvuil dat tot voor kort door het Delftse vuilafvoerbedrijf Zegwaard werd gestort op locaties in Vlaanderen (nu verboden) zal worden getransporteerd naar Wallonië. Met de overheid daar zijn overeenkomsten tot storten in onder andere Wavre afgesloten. (ADVERTENTIEl 5 cent D/Miinnr kAnkll 1/ooeoLAnnnn Aio i i 7Q uAAr Bewaar uw Mobil Kassabonnen. Als u ze vöór 8 mei opstuurt naar Mobil krijgt u 5 cent terug per liter diesel of benzine (tot een maximum van 300 liter). En u kunt meedoen aan de Mobil Vakantiewedstrijd, waarin u een reis t.w.v. f 2.500,- kunt winnen. Desgewenst krijgt u de kassa bonnen retour.

de Stem | 1983 | | pagina 3