[DEK DE SCHILLEN Ie ênnjoor Geen akkoord tussen PLO en Jordanië Paasdrukte viel mee Jan Raas koning van Vlaanderen Vreemde ziekte blijft toeslaan onder Palestijnen Uieuwe oorlog dreigt in Indochina „de 4in1 krant" 0 S S I N G VANDAAG Merijntje /mm.'- Gouden weekend voor NAC Volleyballers winnen Lentebeker eens iets anders \ifff een dinerbon \\y/ w s I ftintoren DINSDAG 5 APRIL1983 |Üa twee naanden I vertraging mimteveer \[hallenger velanceerd p1 Afghanistan Honderd Russen I bedolven onder lawine 4-Jb4 J JaÊte: A ii:£Ü - m Duizenden mensen geëvacueerd Gifwolk boven Denver BANGKOK - Er dreigt opnieuw een flinke oorlog uit te breken in Zuidoost-Azië. Dieseltrein kreeg pech: tank leeg Slotverklaring uitgebleven Keukenhof weer de topper Spoedzitting Veiligheidsraad Blanke senator vermoord in Zimbabwe Zes Splendor- wielrenners aangereden DE STEM T43' hanteerd pistool, omgekom postkantoorhouder zullen h antwoord wel weten. Uit eis herinnering puttend, kom1 niet omheen, dat de ongeiL!' den levensstijl van Hans G het hoogtepunt van zijn erin?' nele activiteiten en vooral v zijn tarten van de justifei! autoriteiten na zijn spectaci laire ontsnapping uit de Sch, veningse gevangenis in '57 de streek waar hij bij vool" keur opereerde, Oost- en Mid den- Brabant, tot een teke van tegenspraak werd. Enerzijds werd volop rtii geleefd met de opgejaagde Un derdog, die er steeds weer jnl slaagde politie en justitie om de tuin te leiden en uit hui handen te blijven. Anderziid werden zijn daden en brutal? teit verguisd en we herinnerei ons de algemene opluchtin, toen de zwarte ruiter, een bii naam die hij dankte aan zijni donker uiterlijk en zijn vook liefde voor paarden, op 6 ij nuari '56 in een café tegencvel het station in Tilburg, met een geladen pistool en stengun oJ der zijn bereik, zonder dat er een schot viel, kon wordei gearresteerd. De krantenverslagen en rt portages uit die spannende da-! gen spreken daaromtrent dui delijke taal. Toegegeven zij 1 dat Hans G. in het Oost-Bra bantse, dat wij toevallig vam huis uit goed kennen, maai ook daarbuiten de gemoederer. zeer heeft beziggehouden, heil gaat echter te ver hem te ver- heffen tot „een cultureel sym bool", zoals René Jagers doet. I „Hans G. probeerde orde te scheppen in de verwarring dii ontstond toen beide culturen de Oost-Brabantse en de na-'| tionale, elkaar naderden en in elkaar opgingen", zegt René Jagers en op een andere plaats: „De regels en verplich tingen, die hij kende, vloeiden voort uit de manier, waarop de mensen in Oost-Brabant met elkaar omgingen". Je zult erl wel cultuur-antropoloog voor moeten zijn om het allemaal te kunnen bedenken. Open alle dagen liet paasverlof |tot en met 18 april. Verder ke zaterdag en zondag |van april, alsook Ijdag 29 april. Ihout, dan Kasterlee Ihout. afrit Kasterlee jverpen, afrit Geel-West Nu valt de maritieme histo rie niet in een boek te vatten. Elke poging daartoe ontkomt dn ook niet aan het gevaar om j een al te populaire verhande ling te worden. Het gebrek aan] details is in 'Scheepvaart' van Arnoldus verhuld door een grote hoeveelheid fraaie illu straties, die elke scheepsfreak zal aanspreken. De vraag is daarbij wel of diezelfde lief hebber de informatie die Ar noldus geeft al niet lang uitge breid in zijn boekenkast heeft staan. uiau uba clsaS 'm3JPubM UUR tuijd 's^tpaj afknap '-iaclc 3St[ uaaq 'uappitu )soa 'fodalJ I 'stipaj jasiaa :ONISSO^° al yanaf 15.- Ginnekenstraat 85 Breda Tel. 076-131199 I 3lJdeMarkt8 Tilburg Tel. 013-365703 DE STEM j, te Breda/Bergen op Zoom/ Etten-Leur/ Goes/ Hulst/ Oosterhout/ Roosendaal/ Terneuzen/ Vlissingen e Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,85 Ihais bombarderen Vietnamees leger Van onze redactie buitenland f CAPE CANA VERAL - Het tweede Ameri kaanse ruimte veer Challen ger is gister avond half ne gen Neder landse tijd toch nog volgens plan vanaf Ca- Ipe Canaveral gelanceerd. De I hevige stormen op grote hoog- K hadden de lancering tot op liet laatste moment onzeker I De lancering, door honderd- I duizenden mensen gadegesla- I gen, is met twee maanden ver ing gepaard gegaan. Eerst I bleken er drie lekkages te zijn I .staan en later was een stof- Isotm er de oorzaak van dat I bet ruimteveer van binnen en I van buiten geheel moest wor- I aen schoon gemaakt. I Aan boord van de Challenger Ilijn vier astronauten: de vlie- i Paul Weitz Karol Bobko I en de wetenschappers Story I "usgrave en Donald Peterson. I De Challenger zal een kunst- I aan lanceren, die van essen- iieel belang is voor toekomsti- e ruimtetaken. De twee we tenschappers zullen in de open laadbak van het ruimteveer [een ruimtewandeling maken om een nieuw type ruimtepak i testen. Verder worden ge reedschappen worden be- I proefd die toekomstige ruim- lemonteurs wellicht nodig zul- jen hebben bij reparatie van kapotte kunstmanen of ruim teschepen. De Challenger, opvolger van Ie Columbia, is lichter van ge- wicht en uitgerust met zwaar dere motoren zodat er ladin- jsen tot 20 ton mee kunnen worden vervoerd. I onze redactie buitenland I ISLAMABAD - Vorige maand njn in Afghanistan ongeveer «onderd soldaten omgekomen «der een lawine bij de Sa- Mg-tunnel op de hoofdweg un Kaboel naar de Sowjet- S'ens, zo heeft het persbureau lai> het Afghaans verzet maandag gemeld. lawine heeft op 23 maart I per militaire posten van het ^et-leger bedolven. Elk wordt gewoonlijk be mand door 20 a 25 Sowjet-sol- n, aldus het persbureau. Jet bericht is niet bevestigd I '.ii'naftlankelijke bron. Wel I ir. i i diplomatieke kringen |.Jslamabad eerder melding Ifcs i van de sluiting van I hoi, j g"pas- Toen was niet 121 of de sluiting verband I k.,mgt lawines of met re- I "ellen-activiteit. Toeristen kozen eieren voor hun geld _iii wm DE GIFWOLK zoekt zijn weg. Van onze redactie buitenland DENVER - Duizenden in woners van de Ameri kaanse stad Denver zijn zondag geëvacueerd omdat er een giftige gaswolk bo ven de stad dreef. Ongeveer 2300 mensen werden met bussen de stad uitgebracht, duizenden an deren zochten met de auto een goed heenkomen. De gifwolk ontstond door een treinongeluk. De trein ver voerde chemicaliën. Tij dens het rangeren scheur de een tank open waardoor 76.000 liter salpeterzuur naar buiten stroomde. De giftige gaswolk die hierdoor ontstond, bleef ongeveer negen uur boven de stad hangen. Deskundi gen slaagden er uiteinde lijk in de wegstromende salpeterzuur met tegen- stoffen onschadelijk te maken. Enkele tientallen mensen moesten in een zie kenhuis worden gehandeld voor huidirritatie en pijn in ogen en borst. Van onze redactie buitenland Thaise jachtbommenwerpers hebben gisteren voor het eerst Vietnamese troepenconcentraties aan de grens met Cambodja gebombardeerd terwijl Thaise landmachteenheden in gevecht raakten met Vietna mese troepen. houden, maar zijn optreden gisteren heeft de situatie in het gebied plotseling uiterst gespannen gemaakt. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gis teren verklaard dat Washing ton in nauw overleg met Thai land zal bezien of eventuele Amerikaanse militaire bij stand kan worden geboden. Thailand heeft daar overigens nog niet om gevraagd, zei de woordvoerder. De huidige Amerikaanse hulp aan Thai land bedraagt 91 miljoen dol lar. Kort voor het bombarde ment van de Thaise lucht macht gisteren veroverden de Vietnamese troepen het hoofdkwartier van de gueril- latroepen van prins Norodom Sihanoek, dat nog op Cambod- jaans grondgebied ligt. De verovering gebeurde na een zware beschieting in de vroege ochtend. Zie verder pag. 3 Vorige week begonnen de gevechten in het Thais-Cam- bodjaanse grensgebied toen Vietnamese troepen op grote schaal kampen van de Cam bodjaanse Rode Kher-guerril- la's.die zich op Thais gebied bevinden, aanvielen. Het Thaise leger heeft zich in eer ste aanleg buiten de strijd ge- GELDERMALSEN - Een die- seltrein op het traject Dor- drecht-Geldermalsen kwam afgelopen weekeinde nabij Beesd „met panne" tot stil stand. Nader onderzoek wees uit dat de reizigerstrein sim pelweg met een lege brand stoftank stond. „Vergeten te tanken", aldus een laconieke NS. Van onze redactie buitenland AMMAN/WASHINGTON - Amerika blijft hopen dat koning Hoessein van Jordanië het vredesplan van president Reagan voor het Midden-Oosten zal aan vaarden als basis voor besprekingen met Israel, aldus gisteren Witte Huiswoordvoerder Larry Speakes. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De paasdagen hebben dit jaar reletief wei nig buitenlanders getrok ken. Slechts 600.000 buiten landers brachten ons land een bezoek tegen 650.000 vo rig jaar. Dit blijkt uit schattingen van het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) in Den Haag aan de hand van tel lingen bij de verschillende grensovergangen. Het tegenvallende buiten landse bezoek aan ons land wordt vooral toegeschreven aan de slechte weersvoor spellingen aan de vooravond van Pasen. Uiteindelijk bleek het weer -zo nu en dan wat zon- beter te zijn dan was voorspeld. Volgens des kundigen heeft echter ook de slechte economische si tuatie een rol gespeeld bij het verminderde bezoek van buitenlanders. Het grootste aantal toeris ten kwam uit West-Duits- land, gevolgd door bezoekers uit Frankrijk en Engeland. De kust- en bollenstreek waren tijdens de paasdagen goed bezet, maar ook elders in ons land was sprake van redelijke bezetting. Er heb ben zich volgens het NBT nergens problemen voorge daan bij het onderbrengen van buitenlanders. Over de vraag of er als ge volg van de deviezenmaat- regelen in Frankrijk minder Fransen zijn geweest, lopen de meningen overigens uit- VOOR DE bloemenver kopers in de Bollenstreek is Pasen heel slecht ge weest. - FOTO ANP een. Volgens de NBT is daar niets van te merken geweest, maar volgens de Bredase VVV-directeur Horsten wel degelijk. De Nederlanders zelf zijn er volgens het NBT in groten getale op uit getrokken. Met name de bungalows hadden een zeer hoge bezetting. Het verblijf op kampeerterrei nen is echter tegengevallen. De hotels en pensions in de grote steden waren goed be zet, doch de WV's behoef den nergens gasten naar el ders te verwijzen. Het slechte weer is uiter aard van invloed geweest - met enkele uitzonderingen- op het bezoek aan vader landse attractiepunten. Bo vendien werd eerste paas dag in België de Ronde van Vlaanderen verreden, waar door het bezoek uit dat land pas tweede paasdag goed op gang kwam. De topattractie was de Keukenhof in Lisse met 61.000 bezoekers (vorig jaar 75.000), gevolgd door Madurodam in Den Haag 33.000 (45.000), de Efteling in Kaatsheuvel 27.000 (31.250), de Beekse Bergen in Hilva- renbeek 20.000 (26.500) en het Amsterdamse Rijksmuseum 18.500 (21.000). Ook de traditionele am bachtenmarkt in Waspik trok gisteren veel belang stelling. Gisterochtend rond elf uur ontstonden op de Maasroute de eerste opstop pingen, nadat zich nabij Langeweg enkele kop- staart-botsingen hadden voorgedaan. Op dat trajec ten knalden gisteren overi gens maar liefst vijf keer auto's achterop elkaar. Hierbij was steeds echter sprake van lichte materiële schade; ze hadden wel steeds files tot gevolg. De verkeersdrukte zorgde er ook voor dat zich bij Raamsdonk, bij het kruis punt tussen de Maasroute en de rijksweg Breda-Utrecht, enkele flinke files vormden. De langst gemeten file, één tussen Raamsdonksveer en Waspik, bedroeg ruim zeven kilometer. De verkeersbeeld op de Nederlandse wegen in het algemeen is gisteren heel rustig geweest. Tussen vijf en acht uur gisteravond was sprake van enkele files. Anders dan was aangekon digd hebben Hoessein en PLO-leider Yasser Arafat gis teren geen slotverklaring uit gegeven. Die verklaring had een drie dagen durend overleg in de Jordaanse hoofdstad Amman moeten bekronen. Het uitblijven van de slotverkla ring duidt erop dat er grote onenigheid bestaat tussen bei de. Behalve Arafat en Hoessein vergaderde in Amman ook het Uitvoerdend Comité van de PLO om eventuele stappen in zake de vredesinspanningen in het Midden-Oosten te bepalen. De PLO publiceerde giste ren wel een verklaring waarin het vredesplan van Reagan wordt verworpen. Volgens woordvoerder Abdel Maizar houdt de PLO krachtig vast aan het Arabische vredesplan van Fez. Volgens bronnen van de PLO hebben de Jordaanse ko ning en Arafat geprobeerd een gezamenlijke onderhande lingspositie te scheppen, geba seerd op een compromis tussen de voorstellen van Reagan en het Arabische vredesplan van Fez. Het plan van Reagan voorziet in een Palestijnse „staat" onder supervisie van Jordanië, terwijl het plan Fez uitgaat van een eigen Pales tijnse staat die later een fede ratie zou kunnen vormen met Jordanië. Reagan wil ook dat koning Hoessein namens het Palestijnse volk met Israel on derhandelt. Palestijnse bron nen noemden het echter zeer onwaarschijnlijk dat Arafat aan Hoessein zal toestaan na mens de Palestij nen te spre ken. Arafat sprak eerder zijn twijfel uit over de ernst van de bedoelingen van de VS om Is raël te „dwingen" tot onder handelingen met zijn Arabi sche buurlanden. TÜIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliillllllllllllllllUlllllllllllillilliilllllllll Van onze redactie buitenland JERUZALEM/HEBRON - De geheimzinnige ziekte, die de laatste tien dagen ongeveer 850 mensen op de westelijke Jordaanoever heeft getroffen, blijft toe slaan. Volgens Palestijnse bronnen zijn afgelopen weekeinde op nieuw een paar honderd men sen in het ziekenhuis van He- bron opgenomen met klachten als duizeligheid en misselijk heid, hoofdpijn en gestoord gezichtsvermogen. Andere bronnen noemen een aantal van een kleine honderd. De directeur-generaal van het Israëlische ministerie van Volksgezondheid, Baruch Mo- dan, heeft gisteren herhaald dat geen sporen van vergifti ging zijn gevonden. Palestijn se zegslieden, waaronder art sen, houden vol dat wel dege lijk van vergiftiging sprake is. Baruch deelde verder mee dat twee Amerikaanse specialis ten de hele zaak zullen onder zoeken. Eerder verklaarde Ba ruch dat de hele ziekte een kwestie van massapsychose was. Maar ook Israëlische sol daten hebben zich intussen ziek gemeld. De geheimzinnige epidemie heeft gisteren in elk geval ge leid tot een algemene winke liersstaking in oost-Jeruza- lem. In Nabloes op de westelij ke Jordaanoever zijn een tien tal Palestijnse jongeren gear resteerd wegens het vber- spreiden van valse geruchten, zo heeft het Israëlische opper bevel in Tel Aviv meegedeeld. De Israëlische politie heeft gisteren ook twee Amerikaan se televisiejournalisten aange houden. Ze werden na verhoor weer vrijgelaten. Ze werden ervan beschuldigd enkele meisjes in Nabloes te hebben overgehaald voor de camera te doen alsof ze ziek waren. De twee waren zonder toestem ming een ziekenhuis in Na bloes binnen gegaan. Inmiddels is de VN-Veilig- heidsraad afgelopen nacht in spoedzitting bijeengekomen om zich over de geheimzinnige ziektegevallen te buigen. Dit gebeurde op verzoek van nde Arabische staten. De voorzit ter van de Arabische groep in de VN, de Iraakse afgevaar digde Al-Qaysi, publiceerde gisteren een brief waarin hij zegt dat de vergiftiging wordt veroorzaakt door een gele stof die zwavelconcentraat bevat! Van onze redactie buitenland HARRARE - In de provincie Matabeleland van Zimbabwe zijn afgelopen weekeinde de blanke senator Paul Savage, zijn dochter en een Britse be zoeker vermoord. Savage's echtgenote werd bij de aan slag zwaar gewond. Het is nog onduidelijk of Sa- vage, die lid was van de partij van ex-premier Ian Smith, is vermoord door dissidente aan hangers van de uitgeweken Joshua Nkomo of door gewone misdadigers. Een bende van een man of twintig drong de boerderij van de familie Sava ge binnen. Twee weken geleden werd in Matabeleland ook een blan ke boerenfamilie uitgemoord. Het regeringsleger houdt ook al enige tijd flink huis in Ma tabeleland. LEGORRETA (AP)-Zes leden van de Belgische Splendor- -ploeg zijn maandag gewond geraakt bij een botsing met een vrachtauto na de eerste etappe van de Baskische wie lerronde. Een van de zes, bege leider Heersman, heeft moge lijk fracturen aan ruggegraat en sleutelbeen opgelopen. Het ongeluk gebeurde vol gende de Spaanse verkeerspo litie toen de zes na de wed strijd gezamenlijk naar hun hotel fietsten en werden aan gereden door een vrachtwa gen. Zij werden na het ongeval allen naar een ziekenhuis ge bracht. De verwondingen van Gerry Verlinden, Paul Haghe- dooreN, Philippe Vanderbran- de Hendrik de Vos en Luc Desmet werden "niet ernstig" genoemd. JAN RAAS deed zijn eretitel van klassiekerkoning weer alle eer aan. in de ronde van Vlaanderen toonde de Zeeuw zich superieur. Op de foto leidt Raas de kopgroep op een van de zwaarste stukken van de barre beproeving GEELS heeft gescoord foto de stem ben steffen NAC heeft een zeer winstgevend weekend achter de rug. Zelf bleef de Bredase eredivisieclub overeind in het uiterst belangrijke duel tegen FC Twente (3-1), terwijl een groot deel van de concurrentie verloor. Het Nederlands heren-volleybalteam heeft zich het sterkste volleyballand van West Europa getoond door in Finland het toernooi om de Lentebeker te winnen DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Nu met een premie-keuze van 1 uit 4 MINI-SCHROEFBANK Overal voor het kleine re knutselwerk te ge bruiken. HOBBY MESJE een oerhandig 1000- en 1 dingen-mesje met reserve-onderdelen BALANSFIGUUR om naar te blijven kijken PARKER-JOTTER de klassieke ballpoint voor het betere schrijf werk Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende premie kiezen NIEUWE ABONNEE - Naam en voorletters Adres Postcode Woonplaats Betaling 61,15 kwartaal 20,49/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS N Aangemeld door Naam Adres oi Postcode/Woonplaats Keuze geschenk Dl 2 3 4 (aankruisen svp) Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar De Stem, antwoordnr 112, 4800 VB Breda Bellen kan ook 076-236911

de Stem | 1983 | | pagina 1