-V- Protest van VS bij FIFA Wedstrijd in Olympisch Stadion? hl Vreijsen in de basis Wie niet inb/ert doet zichzelf tekort! ëntatie- eenkomst Shell helpt 1S0NEELWERK eda /verk Breda Bless Vies ure |van Dongen Hinault lost startschot in Amerika Zege van Pernette Cameron tO - 36857 33521 MIME OPLEIDING flarkendaal I burgemeester verbiedt AZ'67-Ajax op zaterdag Van Gerven keept tegen NAC Scholma blijft ongeslagen Waterpolo- team verliest Schür vierde In Tsjechoslowakije Belgische sport journalisten geweigerd Motoren van verongelukte coureurs in beslag genomen I A61 iet veelsoorti- \tstrekken van klanten werk \stofvloeren. Geertruiden- stenpakket ter jaan op onze |ars in banden Nederland op ndelaars) en bestaande icht en reaktiegevatheid rodukt en voorafg. telef. zijn ons meer waard dan ins aangevuld met premie Dpen personeelspolitiek. 5.28.68 of privé na 20 h rksem, Belgie. TONEELWERK LEIDING/VORMING/ AINING DINGGEVEN CIAAL BELEID GANISATIEADVISERING NAGEMENT SUS 1983/1984 g 19 april 19.00-21.30 uur lordnummer VE Breda Fb DE STEM ■i iLKMAAR (ANP) - Burge meester Roozemond van Alk maar heeft besloten de voet balwedstrijd AZ'67-Ajax, die volgende week zaterdag in het ^-stadion in alkmaar zou oorden gespeeld, op die dag te urbieden. Dit heeft de burge meester gistermorgen op een persconferentie bekendge- maakt. Aanleiding tot zijn verbod is I je vrees voor ongeregeldheden en vernielingen in Alkmaar, zoals die ook bij recente thuis wedstrijden van AZ'67 tegen andere elftallen hebben plaatsgevonden. De Alkmaarse burgemees ter baseert zijn verbod op de artikelen 219 en 220 van de ge meentewet, die een burge meester de bevoegdheid geven bij vrees voor het ontstaan van „oproerige bewegingen, samenscholingen of andere stoornissen van de openbare orde" maatregelen uit te vaar digen ter handhaving van de openbare orde. Het is de eerste keer, dat in Alkmaar een der gelijke maatregel wordt geno men. Het ingrijpen van Rooze mond volgt op de weigering van het sectiebestuur Betaald BHHH - '-Gw SINT NIKLAAS - Alsof de duivel in het spel is, sukkelt de Nederlandse topfavoriet Jan Raas op de vooravond van de ronde van Vlaanderen met een zware kou. Gisteren zat hij in 's-Heerenhoek een ar uur voor het venster naar buiten te kijken. Hij d zijn trainingspak aan, maar durfde niet naar I buiten om te gaan trainen, want het regende weer eens. „Vind je het gek dat zoveel renners ziek zijn", vroeg Raas, „we hebben de laatste weken voortdu rend in heel slecht weer gefietst, dag na dag regen en kou". ,et Milaan-San Remo en Parijs-Roubaix behoort de ronde van Vlaanderen lot de parels onder de wie lerklassiekers. Volgens in siders zijn de ronde van Vlaanderen en Luik-Bas tenaken-Luik de zwaarste eendaagse ritten. En al kwam het wel eens voor dat aan het eindpunt een winnaar werd gehuldigd, waarop niemand tevoren gerekend had, meestal die nen zich in de finale de echte kampioenen aan. Uit de Catalaanse Week kwam al een heel stel doodziek naar huis. lijdend aan bron- chitus, oorontstekingen en an- j dere aandoeningen. De ren ners, die in België en Frank rijk bleven, verging het al niet veel beter. Tussendoor teisterden op- j vallend veel valpartijen het peloton. Met Knetemann (pols beenbreuken) en Kelly (sleutelbeen) als meest in het lopende slachtoffers, tui melden vele profs van hun fiets. Bennie Schepmans brak «u pols, Bert Oosterbosch taalde armen en benen open, Johan Demuynck kneusde zijn ribben, Charly Berard brak een onderarm, Eric van der Perre een sleutelbeen, Ad van Peer zijn heup, Eric Vande- raerden haalde z' n gezicht epen. Aan deze lijst zijn nog vele namen toe te voegen. «Het zijn vooral de jongeren die valpartijen veroorzaken", meent Jan Raas, „natuurlijk speelt ook het slechte weer een r°l, maar je kunt ook goed merken dat er vele, jonge ren ners meerijden, die nog niet zo stuurvast zijn als de ouderen of die veel meer risico's ne men, om zich te doen gelden. Van onze sportredactie BREDA - wies van Dongen «eigt één van de belangrijk- te maanden van het profwie- .seizoen (april met de klas- ickers) te moeten missen. De «edase prof, die in dienst li? ,van Faug'o, heeft name- k i, van een ontstoken onillespees. Zelfs wordt ge- ,?esd dat er een scheurtje in "tepees zit. Van Dongen moest donder- 3 ln de 'Driedaagse van De anne' in de laatste etappe ,?n. Y'iftig kilometer koers de hjd staken. „Ik verrekte van Pun. Het peloton reed toch it tr derti§ ir> het uur, maar kon gewoon niet volgen", dus Van Dongen, die ver- ^at de blessure op- P "Jdens Milaan-San Remo. vr» Bredasewielrenner jtest dat hij voorlopig niet iprt Za' Runnen koersen. In t^er geval werd hem instan- scK. n dagen rust voorge- Woran' Daarna zal bekeken 'den hoe de blessure verder '■"orden behandeld. Voetbal van de KNVB de wed strijd te verplaatsen naar zon dag, wanneer er door winkel sluiting naar het oordeel van de burgemeester veel minder gevaar voor vernieling is, Met name het bestuur van Ajax is ernstig gekant tegen een der gelijke verplaatsing. Het beleid van burgemees ter Roozemond wordt onder schreven door alle fracties in de Alkmaarse gemeenteraad, de kamer van koophandel en fabrieken van Alkmaar, de raad voor de winkels van Alk maar en, aldus de burgemees ter, ook door het bestuur van AZ'67. Na het besluit van burge meester Roozemond verplaat ste de KNVB de wedstrijd op zaterdag naar het Olympisch Stadion in Amsterdam. De KNVB liet de mogelijkheid open dat beide clubs alsnog bereid zijn op zondag in Alk maar te spelen. Het bestuur van AZ reageerde trouwens positief op het spelen in het Olympisch Stadion. Ajax neemt maandag een beslis sing. De winkeliersvereniging in het centrum van Helmond wil dat het gemeentebestuur de voetbalwedstrijd Helmond Sport-Ajax niet zoals was voorzien op 7 mei in Helmond speelt. In een brief aan het ge meentebestuur stellen de win keliers voor de wedstrijd te verplaatsen naar het PSV-sta- dion in Eindhoven. De moge lijkheid bestaat dat Ajax in het duel de laatste punten be haalt, die noodzakelijk zijn om de landstitel te prolongeren. De winkeliers vrezen onge- reldheden. Het gemeentebe stuur heeft nog geen stand punt ingenomen. NEW YORK (ANP) - De Ame rikaanse voetbalbond (USSF) heeft bij de Wereld Voetbal Federatie (FIFA) heftig gepro testeerd tegen het besluit van een speciale commissie alleen Mexico te accepteren als kan didaat voor de organisatie van de eindronde om de wereld titel in 1986. De USSF acht het besluit onaanvaardbaar. De Amerikanen vragen om op heldering over de gang van zaken en willen dat de com missie zijn beslissing herroept. De USSF valt vooral over de mededeling dat de FIFA zelfs geen inspectiereis naar de Verenigde Staten (en de derde kandidaat Canada) zal onder nemen. „Dit is tegen uw eigen regels", aldus schreef Werner Fricker, voorzitter van het Amerikaanse organisatieco mité, in een boodschap. „We ZIT DWARS Zij rijden soms ergens tussen door waar eigenlijk geen plaats meer is" De kopman van de Raieigh- ploe'g, welke met 22 overwin ningen ook dit seizoen tot nog toe de succesvolste formatie is, verkeert -de zware kou ten spijt- in uitstekende conditie. Als enige van de 'groten' was de Zeeuw in beide klassiekers Omloop Het Volk en Milaan- San Remo vooraan. Zijn twee de en derde plaatsen hebben Raas geenszins tevreden ge steld. „Altijd mee en niet win nen, kan ook een obsessie wor den", vindt hij, „ik weet nog goed wat Roger de Vlaeminck twee jaar geleden overkwam, hij was ook altijd mee en werd vijf keer tweede". De ronde van Vlaanderen is geen vriendelijke koers voor de renners. Meestal regent het in de eerste week van april en waait een gure wind over het parkoers. Het metereologisch instituut in Ukkel voorspelt weinig .goeds voor het paas weekeinde. De twaalf hellin gen, waarvan de Koppenberg (ongeveer half koers) en de Muur van Geraardsbergen (in het laatste koersuur) het meest slopend zijn, slaan aan in de benen. De kasseipaden en de afstand (zeven volle uren fietsen) doen de rest. Jan Raas: „Voor mij is de ronde van Vlaanderen de zwaarste klassieker. Ik ken geen andere die zo in de benen slaat. Je moet werkelijk niets mankeren, om een kans te ma ken. Daarom verontrust me die kou ook. Ik zit hier thuis te piepen als een niet geoliede deur. Maar ik heb nog twee dagen en misschien komt het nog goed, al slik ik antibiotica en dat is toch niet goed voor het moreel". In Vlaanderen rekent het wielervolk met hernieuwde geestdrift op de man uit Lum- men, de blonde Eric Vande- raerden, die in zijn eerste wedstrijden als professional heel brutaal de gevestigde 'waarden' - soms letterlijk - voor de wielen heeft gereden. Duidelijk is al geworden dat de jongeman voor niemand opzij gaat. Hij kreeg het in Zuid-Frankrijk aan de stok met de broers Planckaert, die hem in de sprint bijna tegen een geparkeerde auto ma noeuvreerden, hijzelf laadde de verdenking op zich een aandeel te hebben gehad in de val van Sean Kelly in Parijs- Nice en in Milaan-San Remo schond Vanderaerden de 'wie- Iercode' omdat hij meteen na afloop voor de microfoon van de BRT-radio suggereerde dat een aantal sterren wereld kampioen Giuseppe Saronni de helpende hand had toege stoken om de triomf op de Via Roma mogelijk te maken. Sinds die uitspaak van Van deraerden heet het dat Jan Raas nog maar,weinig sympa thie heeft voor de jonge Belg. Raas: „Ach, dit wordt ook weer zo overdreven in de kranten. Vanderaerden heeft in de opwinding vlak na de fi nish deze woorden gesproken en hij heeft die later ingetrok ken. Ik heb niets tegen hem, ik vind het een uitstekende ren ner, ik maak wel eens een De Koppenberg vormt een van de voornaamste, en nauwelijks op de fiets neembare, obstakels tijdens de ronde van Vlaanderen. Op de foto links Cees Priem, terwijl Joop Zoetemelk inde massale valpartij ten onder dreigt te gaan. - fotocorvqs praatje met hem in de koers, hij heeft grote klasse, hij is een vechter en ik houd van dit ty pe. Hij is brutaal, rijdt overal tussendoor, een jongen om re kening mee te houden". Tot nog toe hebben de 59 Nederlandse beroepswielren ners sinds de eerste koersdag op 7 februari alweer aardig van zich doen spreken. 22 overwinningen is, in verhou ding met de numeriek veel grotere buitenlandse concur rentie, erg veel. In België bij voorbeeld rijden 172 beroeps renners en in Italië hebben 140 Italianen een contract bij een sponsor. Morgen brengt de Koppen-'' berg als scherprechter waar schijnlijk weer Jan Raas in een kansrijke positie. De Zeeuw heeft de laatste jaren steeds als een der eersten de top van die Vlaamse bult ge passeerd. De Koppenberg blijft voor vele renners een af schrikwekkend kasseipad. Slechts 400 meter lang, 2 me ter breed, 18 procent stijgings percentage, glibberig en moei lijk berijdbaar, slaat deze hel ling elk jaar grote gaten in het peloton. De meeste renners gaan daar te voet. Alleen de echte kampioenen blijven overeind. HOORN (ANP) - In de vierde ronde van toernooi om het Ne derlands kampioenschap dammen, waarin gisteren Hoorn werd aangedaan, kwam wereldkampioen Jan nes van der Wal tot zijn eerste winstpartij. Hij versloeg Bou- ke Bies. Koploper Auke Schol - ma bleef ook nu ongeslagen. Hij won van Hans Vermin. De uitslagen uit de vierde ronde zijn: Brouwers-Smeenk 1-1, Bastiaannet-Palmer 1-1, Stokkel-Clerc 0-2, Bronstring- Luteyn 2-0, Scholma-Vermin 2-0, Bies-Van der Wal 0-2. van onze sportredactie ENSCHEDE - Martien Vreij sen zal vanavond in Breda te gen NAC door FC Twente- trainer Spitz Kohn als mid denvelder in de basis gezet worden. Vreijsen had gisteren een onderhoud met de trainer die aanvankelijk van plan was de rechterspits uit het elftal te houden. Spitz Kohn had zich name lijk nogal geërgerd aan uit spraken van Vreijsen. De Bra bander heeft de afgelopen tijd al meerdere malen laten door schemeren continuering van zijn verblijf in Twente niet te zien zitten. Spitz Kohn ver moedde toen al dat Vreijsen weer naar NAC lonkte, van avond in Breda tegenstander van zijn ploeg. Desondanks heeft Kohn toch besloten Vreijsen te laten spelen. Nood gedwongen overigens, omdat Aad Kila wegens een schor sing niet opgesteld kan wor den. Vreijsen: „Ik heb met Kchn gesproken. Hij vertelde me dat ik speelde, maar dat hij me onmiddellijk van het veld haalt als het hem niet bevalt. Ik zal in ieder geval mijn best doen. Voor FC Twente. Ik sta nog steeds onder contract bij deze club, al verbloem ik niet dat ik na dit seizoen het liefst vertrek". •Naast het probleem Vreij sen heeft Spitz Kohn, die on geveer een maand geleden tot zijn woede de onderhandelin gen met NAC zag mislukken, nog een punt dat volledig zijn aandacht opeist. De positie on der de lat. Eerste doelman An- dré van Gerven blesseerde zich tijdens het duel tegen Ajax dermate aan de lies, dat een rustperiode ingelast moest worden. Theo Snelders brak daarna een vinger, waardoor de 17-jarige Fleer het doel in moest. Veel vertrouwen in Fleer heeft men echter niet. Dat bleek wel uit de pogingen om de inmiddels 38-jarige Hennie Ardesch, oud-FC Twente-keeper, opnieuw aan te trekken. Dat is mislukt om dat de KNVB geen dispensatie geeft voor deze noodsprong. Van Gerven heeft echter be- PALMA DE MAJORCA (ANP) - Het Nederlands wa- terpoloteam heeft het toernooi in Palma de Majorca gister morgen voortgezet met een nederlaag tegen de Sovjet- Unie: 8-9. De periodestanden waren: 2-1, 0-3, 3-3 en 3-2. Ed van Es en Anton Heiden maakten voor Nederland ieder twee doelpunten. De onervaren ploeg van trainer Denis Pocsik gaf de wereldkampioen, die in zijn sterkste samenstelling in het water verscheen, goed partij. Alleen in de tweede periode was de Sovjet-Unie duidelijk beter. In dat speldeel miste Nederland Erie Noordergraaf, een van zijn ervaren spelers. Noordergraaf moest licht ge blesseerd (tand door de lip) buiten het bad blijven. Nederland - Sovjet-Unie 8-9 (2-1, 0-3, 3-3, 3-2). Doelpuntenmakers: Ed van Es (2), Anton Heiden (2), Dick Nonnekes (1), Ton Buunk (1), Roald van Noord (1), Eric Noorder- graaf (1). Later op de dag boekte Neder land een zege op Frankrijk: 9-5. De t periodestanden waren: 3-1,2-2,3-1, 1-1. Overige uitslagen: West- Duitsland-Italië 8-5 (2-4, 4-0, 1-0, 1-1), Joegoslavië-Frankrijk 11-8 i (3-1,3-4, 2-2, 3-1), Spanje-Cuba 12- 8 (3-1, 2-2, 3-1, 4-4), West-Duits- land-Joegoslavië 6-5 (1-1, 1-2, 3-0, I 1-2). sloten toch te keepen. Tenmin ste, als de medische staf hem de garantie kan geven dat er in de pijnlijke lies niets kan scheuren. De doelman is zelfs bereid met een pijnstillende injectie onder de lat te gaan staan. „Ik doe het voor Kohn", lichtte Van Gerven zijn besluit toe. hebben ons erg veel tijd en moeite getroost het bezoek van een FIFA-commissie te rege len. Er stonden hearings met het congres en zelfs een ont moeting met president Reagan op het programma. We zouden bijzonder graag van u willen PARIJS (ANP) - Bernard Hi nault zal vrijdag 8 april het startschot lossen voor de 'ron de van Amerika', waarna hij in Europa terugkeert om te starten in de voorjaarsklassie ker Parijs-Roubaix. De Tour winnaar nam deze beslissing in overleg met zijn werkgever en Felix Levitan, de organisa tor van de klassieke wegwed strijd. Levitan, die renners uit de A-categorie kan verplichten deel te nemen aan Parijs-Rou baix, had Hinault toestem ming gegeven deel te nemen aan de ronde van Amerika als de twee wedstrijden zouden samenvallen. Hinault vertrekt toch naar Amerika, volgens een publicatie van de stichting die de ronde van Amerika or ganiseert „om de wielersport in de Verenigde Staten aan te moedigenen zijn eerdere af spraak met de organisatoren aanwezig te zijn na te komen en uit hoofde van zijn verant woordelijkheden als groot kampioen". Zijn ploegleider Cyrille Guimard zal Hinault vergezellen bij zijn bliksembe zoek aan de States. EVREUX (ANP) - Na twee etappes bezet Frits Schür in de wielerronde van Normandië voor amateurs de vierde plaats in het algemeen klasse ment. Hij eindigde in het eer ste deel van de tweede rit als zevende en in het tweede deel als tiende. De top van het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Ivan Frebert (Fra) 7 uur, 13 minuten, 9 seconden, 2. Ales Trcka (Tsj) op 12 seconden, 3. Jiri Bares (Tsj) op 17, 4. Frits Schür (Ned) op 23, 7. Henk van Lier (Ned) op 1,07. BRUSSEL (ANP) - De Tsje- choslowaakse autoriteiten hebben negen Belgische sport journalisten en fotografen de toegang tot dit Oosteuropese land verboden. Het negental, dat woensdag de Europa-cupwedstrijd Bo hemians Praag - Anderlecht wilde bij wonen, kreeg volgens mededelingen van de Belgi sche sportpers geen inreisvisa. Verscheidene Belgische jour nalisten, die wel visa hebben verkregen, willen uit solidari teit met hun collegae de wed strijd in Praag boycotten. (ADVERTENTIE) Ligt het Shell helpt-boekje met kortingcoupons al in uw dashboardkastje? U weet: bij Shell is de poinpprijs nooit hoger dan bij 'n ander merk bij u in de buurt. Zo tankt u bij Shell prima kwaliteitsbenzine voor een lage prijs. En op die lage prijs krijgt u nu nog eens 4 cent per liter korting bij inlevering van de Shell korting coupons. i weten waarom u dit alles heeft genegeerd en waarom het be sluit niet naar de Verenigde Staten te komen op een derge lijke abrupte wijze is geno men". Voorzitter Howard Sa muels van de Noord Ameri kaanse voetbal league had eerder al van zijn woede blijk gegeven over de voorkeursbe handeling van Mexico. Ook in Canadese voetbal kringen toonde men zich hevig teleurgesteld over het FIFA- standpunt. Minister van sportzaken Ray Perrault liet echter weten nog niet alle hoop op de toewijzing van de organisatie te hebben opgege ven. Het bestuur van de FIFA zal een definitieve beslissing nemen op 20 mei tijdens een bijeenkomst in Stockholm. HILVERSUM (ANP) - De uit slagen uit de eerste ronde van het toernooi om het Neder lands schaakkampioenschap voor meisjes en jongens in Hilversum zijn: meisjes: Jessica Harmsen- Sjannet v.d. Broek afgebro ken, Masjenka Dubbeldam- Adrienne v.d. Boogaard 1-0, Roelie Altena-Henriette de Greef 0-1, Karin Bulle-Per- nette Cameron 0-1, Monique Schuit-Claudia Torenbeek 0-1, Arjette Cameron-Jacqueline v.d. Berg afg, Heieen de Greef- Patricia de Wit afg, Yvette Nagel-Mariette Drewes afg; jongens: Johan Quist-Jeroen Vanheste 0-1, Piet Peelen- Timmo Henseler 1/2 - 1/2, Ruurd Dam-Klaas Landsman afg, Jan Roebers-Eelco Kaak 0-1, Jan de Wit-Bas v.d. Plas- sche 0-1, Michael Riemens- Bart Lahaye afg, Yvo Vol man-Jan Wiersma 1/2 - 1/2, Friso Nijboer-Marcel Piket 1-0. LE MANS (ANP) - De Franse justitie heeft gisteren de 500 CC-motoren in beslag geno men, waarmee dinsdag de Ita liaan Loris Reggiani en de Ja panner Iwao Ishikawa bij een ernstig ongeval betrokken wa ren. Ishikawa raakte bij dat ongeluk in de training op het circuit van ie mans zo zwaar aan het hoofd gewond, dat hij in de nacht van dinsdag op woensdag overleed. Volgens de eerste medede lingen van de politie had Reg- giani's machine op het fatale ogenblik geen remvermogen, waardoor de Italiaan Ishika wa aanreed. AUTOSPORT - Gilles Ville- neuve krijgt een gedenkteken. Voor de vorig jaar omgeko men autocoureur zal bij het circuit van Imola (Ita) een mo nument worden geplaatst. De Canadees, die op 8 mei 1982 tij dens de training voor de wed strijd om de Grote Prijs van België om het leven kwam, was in dienst van de Italiaanse renstal Ferrari. I I

de Stem | 1983 | | pagina 7