ECONOMISCH HERSTEL OP IEDERS LIP: Een zwaluw of een dooie mus Falklandoorlog is voor Argentinië nog niet voorbij KERK NEGEERT INSPRAAK ni Onge) °peff in ma NEDERLAAG VOLSTREKT TABOE Hypotheekrente per 29 mrt. Elemen ACHTERGROND Sexualiteit en pastoraat ZATERDAG 2 APRIL 1983 bibtim Deining Makelaars Vertrouwen Fietser Effectenbeurs Niets geleerd Lange golven Investeringen Werklozen Fantasie -r Somber ZATERDAG 2 A 200 dodei bij ramp Colombia BUITENLANI Tii Door Louis van de Geijn Misschien brak uitgere kend dr. Jelle Zijlstra de ban. Hij, toch niet de eerste van wie je een opgewekt verhaal zou verwachten, ge tuigde op 3 december van het vorig jaar van vertrou wen in herstel van de econo mie. De voormalige president van De Nederlandsche Bank wees het pessimisme af dat hij bij velen aantrof. Het menselijk brein, zei hij, heeft de hardnekkige nei ging om lijnen uit het verle den door te trekken. In de jaren vijftig meende men dat de groei en de vooruit gang blijvend en ononder broken zou zijn. Nu dat niet waar is gebleken, houdt dat ook de troost in: het hoeft evenmin altijd slecht te blij ven gaan. Zoals je op zee deining hebt en golfslag, zo zit er in de economie een lange be weging en een korte. Het herstel dat dezer dagen op ieders lip is, heeft betrek king op die korte golf of in het jargon van de economen: de conjunctuurcyclus. De statistieken wijzen uit dat die golfbeweging een vast ritme aanhoudt, op en neer in vier tot vier-en-een-half jaar. De economen hebben daar ook een verklaring voor gevonden en wel door naar de voorraden van de industrie te kijken. Als het allemaal nog goed marcheert, draaien de fa brieken op volle toeren en bouwt de industrie een flin ke voorraad op. Dat geldt voor eindprodukten (tv-toe- stellen, overhemden) maar ook voor grondstoffen (olie, chemische produkten). Op een zeker moment houdt de vraag op te groeien, maar de voorraden blijven oplopen. Loopt dat in het oog, dan gaan de machines op halve kracht draaien om eerst de voorraden weg te werken. Die golfbeweging plant zich voort in de werkgelegen heid, de inkomens, de omzet in de detailhandel, de voor raden in de fabrieken, en versterkt zichzelf aldus. De economie heeft sinds 1970 drie keer in het dal ge zeten. In 1970/1971, in 1973/ 1975 en in 1980/1982. Hoewel het in West-Europa niet al tijd gelijk loopt met de Ver enigde Staten, spreken de produktiecijfers van de autofabrikanten in de VS op dit punt boekdelen. De golf beweging is duidelijk. jaar autoproduktie (miljoenen) 1970 6,5 1971 8,5 1972 8,8 1973 9,6 1974 7,3 1975 6,7 1976 8,5 1977 9,2 1978 9,2 1979 8,4 1980 6,3 1981 6,2 1982 5,1 De jongste cijfers wijzen er op dat in de tweede helft van vorig jaar het diepte punt is bereikt. De laatste maanden van 1982 begon de produktie weer wat op te lo pen. Tot 27 maart zijn er dit jaar alweer 1,401 miljoen personenauto's van de band gerold in de V.S. Dat is 400.000 meer dan in dezelfde periode van 1982. West-Europa volgt op enige afstand, maar er zijn nu ook in Nederland duide lijke tekenen van herstel. De makelaars, die wel eens va ker hebben geprobeerd de woningmarkt met opbeu rende woorden tot leven te wekken, worden nu toch in hun beweringen gesteund door de cijfers. In de maan den december/februari is het aantal huizentransacties ongeveer verdubbeld ten op zichte van dezelfde maan den een jaar geleden. Dat betekent werk aan de win kel voor verhuizers, wb- ninginrichters, schilders en op den duur misschien ook wel bouwvakkers. Samenhangend daarmee zit er ook weer een stijgende lijn in het aantal verstrekte woninghypotheken. In de cember 1982 steeg het aantal nieuwe hypotheekleningen t.o.v. december 1981 met 13%. Delta Lloyd meldde vorige week een enorme opleving gedurende de laatste maan den in de vraag naar hypo theken, een stijging van 80% ten opzichte van vorig jaar. De laatste conjunctuur meting van het CBS meldde een nogal vlak verloop, maar de produktie van de industrie was in januari 5té% hoger dan in december. Opmerkelijk is ook dat de consumenten wat vrolijker tegen de situatie beginnen aan te kijken. Drie maal per jaar wordt aan de hand van een enquête een 'index van consumentenvertrouwen' vastgesteld. In mei was dat cijfer 62,4 en in oktober 51,6. In januari 1983 klom de in dex weer wat op naar 53,7. Deze trend is niet te ver waarlozen, want voor een herstel van de economie is herstel van vertrouwen on- cords op de koerslijsten. Ho ge omzetten, ongekende sprongen in de Dow Jones- index, menige zwartgallige commentator riep oktober 1929 in herinnering, toen een uitbundige beurs immers ook met open ogen het ra vijn in rende. „Ik ben er ook niet achter hoe dat werkt met die beurs", geeft prof. J.J. van - Duijn toe, „maar ik weet wel dat er nog nooit een econo mische opleving is geweest zonder dat de beurs daarop een voorschot had geno men". Van Duijn geeft les Hoe hard Pelleboer ook kraait, de zon zal er geen seconde eerder door opgaan. Met de eco nomie ligt dat anders. Als iedereen maar dénkt dat het goed wordt, gaat het ook al wat beter. Ondernemers hebben hun begrafenismas ker afgelegd en getuigen van voorzichtig op timisme. En premier Lubbers heeft zijn posi tieve grondhouding nu ook van toepassing verklaard op de economische vooruitzichten. Een opgewekt woord kost niets. Ziet Jan Splinter daar een zwaluw? ontbeerlijk. Mensen die pes simistisch zijn, kopen nog geen nieuwe auto en stellen de aanschaf van een bank stel liever wat uit. Optimisme spreekt ook uit de verwachtingen die on dernemers de laatste weken uitspreken bij de presentatie van de jaarverslagen. Het lijkt wel een virus. Zelfs de banken praten over herstel. En dan is er nog Beurs plein 5, dat naar nieuwe re cords jaagt en waar op een onbewaakt ogenblik zelfs een aandeeltje Ogem, alleen nog goed als toegangsbewijs voor roerige aandeelhou dersvergaderingen, van twee kwartjes naar een gul den ging. De effectenbeurzen zijn een verhaal apart. Beurs mensen hebben een fijne neus voor lentelucht, maar ze weten zelf ook niet pre cies hoe dat gaat. Toen het in het bedrijfsleven midden 1982 nog geween was en ge knars van tanden, maakte Wall Street zich op voor een lange spurt naar nieuwe re- aan de Interfaculteit Be drijfskunde in Delft en heeft veel studie gemaakt van de golfbewegingen in de econo mie. Hij heeft o.m. een boek je gepubliceerd over 'de lan ge golf'. De opgave van de econo mische politiek is die van een fietser die met een con stante snelheid door de Lim burgse heuvels moet rijden. Iedereen is het er over eens dat de golven in de bedrij vigheid goed gemist kunnen worden. Maar, stelt Van Duijn gelaten vast, we kun nen het niet. Er zijn stapels economische handboeken waarin, met dank aan Key nes, haarfijn wordt uitge legd hoe je conjunctuurbe- wegingen moet afvlakken. In het kort: stimuleren als het slecht gaat, afremmen als het goed gaat. De steeds weerkerende golfbewegingen in de statis tiek bewijzen dat die weten schap niet in de praktijk wordt gebracht. Van Duijn: „Ik denk dat we niets ge leerd hebben, dat we niet weten hoe we de overgang van de ene groeifase naar de volgende (de depressie dus) aan moeten pakken. Ik denk ook dat we het nooit zullen leren". De scherpzinnige econoom blijkt vaak het lot te delen van de profeet die in zijn eigen land niet wordt geëerd. Je moet tegen de geest van de tijd in roeien. „Om de huidige problemen te kunnen verzachten", meent Van Duijn, „hadden we vanaf 1967 de economi sche groei moeten afrem men, maar als je in 1968 zegt, heren het gaat te hard, de uitbouw van de chemische industrie moet stoppen en Moerdijk moet in de kast, dan stoot je je hoofd. Als je midden '65 zegt, laten we de woningbouw afremmen om te voorkomen dat we straks een val maken van 130.000 naar 80.000 nieuwe wonin gen, dan loop je tegen de muur; je wordt eenvoudig niet gehoord". De 'geest van de tijd' zorgt er zodoende voor dat de poli tiek pas aan maatregelen toe is, wanneer het probleem zichzelf al weer aan het op lossen is. Zo kan het gebeu ren dat er midden in een de pressie fors wordt bezuinigd en dat de roep om stimule rende maatregelen pas ge hoor vindt als de economie alweer op stoom raakt. Als het al onmogelijk blijkt te zijn de regelmatige conjunctuurgolven te dem pen, staan economen en po litici zeker machteloos te genover de deining, de lange golven in de economie. Van Duijn wijst er op dat we, sinds er behoorlijke statis tieken zijn, drie van die lan ge golven hebben meege maakt. En telkens heeft het dieptepunt daarvan onge veer tien jaar beslagen. In de vorige eeuw was er de depressie van 1873/1883, die van 1929 eindigde aan de vooravond van de tweede wereldoorlog en het ziet er naar uit dat we momenteel weer in zo'n langgerekt dal zitten. Een nieuwe periode van voorspoed, schreef Van Duijn in 1979 in zijn boek over de lange golf, zal niet voor 1992/1993 beginnen. „We zitten nu precies op dat pad", stelt hij vast. „In die termen wordt nu algemeen gedacht. Maar toen ik dat publiceerde, werd ik fatalis tisch genoemd. En nu ben je een onverbeterlijke optimist als je herstel ziet". De lange golf heeft net als de korte met voorraden te maken, maar dan met voor raden gebouwen, machines, industrieterreinen, havens en wegen. Terwijl in het be gin van dè jaren zeventig de markt verzadigd raakte, werden er nog jarenlang Moerdijken en Eemshavens opgespoten, fabrieken ge bouwd en machines gekocht. Het laat zich raden dat zulke onevenwichtigheden meer tijd nodig hebben om te herstellen. Lege fabrieken en onbezette machines moe ten eerst weer in gebruik ge nomen worden voordat er sprake kan zijn van nieuwe investeringen. Hoe diep de Nederlandse economie is ge zonken, blijkt wel uit de be drijfsinvesteringen, die de afgelopen drie jaren met 20% zijn gedaald en nu op een historisch dieptepunt liggen. Dat betekent in feite dat al leen versleten machines worden vervangen en dat er aan uitbreiding en vernieu wing van de industrie per saldo geen geld wordt be steed. Voor Van Duijn is het de grote vraag of de opgaande lijn in de vraag naar auto's, wasautomaten en driezits banken straks wordt over genomen door de investerin gen, de vraag naar machi nes, bedrijfsgebouwen, in dustrieterrein. En personeel. En wat betekent dat alle maal voor de 800.000 werklo ze Nederlanders? Niet veel voorlopig. Van Duijn ver wacht dat een economisch herstel er wel voor kan zor gen dat de afbraak van werkgelegenheid niet verder gaat. Maar dat wil nog niet zeggen dat de stijging van de werkloosheid tot staan komt. Er komen immers elk jaar zo'n 60.000 nieuwe kan didaten op de arbeidsmarkt. Het ziet er niet naar uit dat die allemaal zo maar kun nen worden opgenomen, laat staan dat de werkloosheid echt naar beneden kan. Daarvoor moeten we in de gedachtengang van Van Duijn nog wel tot de tweede helft van de jaren tachtig wachten. Voor de werklozen zal het nieuwe positivisme wel wat weg te hebben van de opge wekte reactie van een dren keling die merkt dat het wa ter maar twee meter diep is. Zelfs als die ene zwaluw de lente aankondigt, is voor Jan Splinter toch weer de vraag: hoe kom ik door de zomer? Door Andrew Graham-Yooll BUENOS AIRES - In een artikel in het onlangs ver schenen driemaandelijkse tijdschrift van de Argen tijnse marine wordt stug volgehouden dat het Britse vliegdekschip Invincible tij dens de slag om de Falkland Eilanden tot zinken is ge bracht door een Exocet-ra- ket, afgevuurd door een Etendard -bommenwerper. Wie de televisiebeelden heeft gezien van de triom fantelijke terugkeer van de Invincible in de Zuidengelse haven Portsmouth, weet wel beter. Maar de Argentijnen hebben zich een jaar na de landing bij Port Stanley nog steeds niet met de feiten verzoend. Voor een deel is dit de schuld van het regime dat tot op heden heeft ge weigerd de nederlaag open lijk toe te geven. Er zijn familieleden van vermiste soldaten die ervan overtuigd zijn dat hun ge liefden nog ergens in leven zijn en de regering doet geen pogingen hen van die ge dachten af te brengen. Ze heeft de nederlaag zelfs offi ciéél nooit toegegeven, om dat ze de schijn hoog wil houden dat het leger slechts een slag heeft verloren, niet de hele oorlog. Politici ont duiken de kwestie door wel over de souvereine rechten van de Argentijnen te spre ken, maar voorbij te gaan aan de militaire nederlaag. In het afgelopen jaar heeft het regime geprobeerd de gebeurtenissen in zijn eigen voordeel uit te leggen. Feiten die het regime niet aanstonden, werden gewoon genegeerd. De bittere pil van de nederlaag is weggeslikt met een overvloed aan fan tasie. De tegenstellingen die de ze houding veroorzaakt zijn overal zichtbaar. Zo hangen bijvoorbeeld in de hele stad posters die de mensen eraan herinneren dat 2 april de Dag van de Malvinas is. De regering heeft aanstaande maandag (in Argentinië een normale werkdag) echter uitgeroepen tot officiële vrije dag in de hoop dat een lang weekeinde demonstra ties voorkomt. Zaterdag 2 april is het precies een jaar geleden dat Ar gentijnse militairen aan land gingen in Port Stanley, de hoofdstad van de aan Groot-Brittannië toebehorende Falkland Eilanden. De oorlog die daarop volgde, werd op 16 juni in het voordeel van Groot-Brittannië beslist. Maar hoewel zich sindsdien geen vijandelijkheden heb ben voorgedaan, hebben de Argentijnen zich een jaar na de oorlog nog steeds niet met de feiten verzoend. Guardian-correspondent Andrew Graham-Yooll be richt zelfs dat sommige officieren van het Argentijnse le ger verwachten dat ze binnenkort orders krijgen om eind mei of begin juni nieuwe aanvallen uit te voeren op de eilanden om daarmee de aandacht van de nederlaag af te leiden. .,1» - - TOa lt *- - HET vliegdekschip Invincible, volgens de Argentijnen getorpedeerd. De littekens die de oorlog in de Zuidatlantische Oce aan heeft achtergelaten, zijn een overvloed aan herden kingsartikelen, een econo mie aan de rand van de af grond en een in allerijl vast gesteld verkiezingsdatum omdat het regime dat in 1976 de macht greep met de be doeling de rest van de eeuw te blijven zitten, de verant woordelijkheid voor de ma laise nu zo snel mogelijk wil overdragen aan een burger regering. Verreweg de meest om streden erfenis van de oor log zijn echter 'Los Chicos', de dienstplichtige soldaten die de oorlog werden inge stuurd zonder daartoe opge leid of uitgerust te zijn. Hun offer is des te erger in de ogen van de Argentijnen omdat de Chicos werden be schouwd als onderdeel van de 'keurige en fatsoenlijke' generatie of de 'generatie van de intellectuele eunuchs'' die onder het militaire regi me zijn opgegroeid zonder welke vorm van politiek de bat dan ook. Een aantal van deze ex- strijders heeft na de oorlog een centrum opgericht om slachtoffers van de Falk- land-oorlog te helpen. Het centrum heeft financiële en medische steun gekregen van de vakbonden en poli tieke partijen, maar wordt door het leger genegeerd. „Voor de regering is ieder een die over de Malvinas praat, met name ex-solda ten, subversief of links. „Als we willen voorkomen dat we voor extremisten worden uitgemaakt, moeten we mis schien naar een disco gaan en 'God save the Queen' (de eerste regel van het Britse volkslied, red.) schreeuwen", aldus het spottende com mentaar van een van de lei ders van het centrum, Jorge Vazquez, die tot de eerste mariniers behoorde die op 2 april voet aan land zetten in Port Stanley. „De reden dat het militai re regime ons als een pro bleem beschouwt, is dat wij te veel weten en het respect hebben afgedwongen van de gewone officieren". Het cen trum heeft een circulaire ontvangen waarin de leden wordt opgedragen met geen woord te reppen over de oor log om veiligheidsredenen. „Wat ze willen is, dat we niet over de honger, de kou en de ontberingen praten", aldus Vazquez. Toch heerst in Argentinië geen haat tegen de Britten, uitgezonderd mevrouw Thatcher. Er is zelfs een ze kere bewondering, hoewel daaraan slechts met schroom uiting wordt gege ven. De woede richt zich eerder tegen Amerika dat Argentinië als bondgenoot beschouwde, maar een vij and bleek te zijn. De afkeer jegens de mili taire regering is daarente gen erg groot. Officieren durven zelfs niet meer in uniform de straat op te gaan uit angst te worden uitge scholden. Het wantrouwen bereikt bij tijd en wijle ko mische hoogtepunten. Toen president Bignone bekend maakte dat de verkiezingen op 30 oktober gehouden zou den worden, zeiden de men sen tegen elkaar dat er dan wel snel een bekendmaking zou volgen dat oktober dit jaar maar 29 dagen heeft. Het leger krijgt de schuld van de economische malaise en de honger in een land dat nog nooit in zijn bestaan honger heeft gekend. Gemakshalve zijn de mensen vergeten dat gene raal Bignone hun steun had toen hij in 1976 de macht overnam van president Ma ria Estela Peron. De mensen probeerden later ook te ver geten dat er duizenden men sen „zijn verdwenen" in de lange nacht van de officiële terreur die daarop volgde. Nu proberen ze weer te ver geten dat ze een jaar geleden vonden dat de Malvinas een oorlog waard waren. Sommige sociologen zeg gen dat de Argentijnen geen geheugen hebben, hetgeen van Argentinië een land zonder geschiedenis maakt. Vergeten is een vorm van vluchten voor gebeurtenis sen waarvan de interpreta tie politieke repressailles met zich mee kan brengen. Pablo Gonzalez Bergez, eens actief in de niet meer be staande Conservatieve Par tij en nu een gefrustreerd politikus zonder partij, zei dat hij bang was dat het ge brek aan belangstelling voor het verleden Argentinië on democratisch maakte. Ze vergeten wat er in het verle den gebeurd is en leggen zich keer op keer weer neer bij de terugkeer van de dic tatuur, zei hij. Argentinië is een land van immigranten die hier kwamen om geld te verdienen, niet om zich in politiek te verdiepen. Maar sinds de oorlog om de Falklands is het politieke debat teruggekeerd in Ar gentinië, grotendeels als ge volg van de verzwakte posi ties van de militairen. Naar mate de verkiezingscam pagne vordert, groeit het be sef bij de centrum-linkse partijen dat de nederlaag van de militairen moet wor den gebruikt om ervoor te zorgen dat ze voorlopig niet meer terugkeren in de rege ring. Maar dat optimisme wordt ondermijnd door de angst dat het leger mis schien al een jaar na de ver kiezingen weer aan de vol gende staatsgreep gaat wer ken. De kritiek op de militai ren is echter feller dan ooit. Het leger dat aan de macht kwam met de belofte disci pline en moreel te herstellen wordt beschuldigd van een corruptie die haar weerga niet kent. Maar de toekomst van de Argentijnse burger regeringen laat zich somber aanzien. Niet alleen moeten, zij proberen Argentinië uit het slop te halen, ook moeten zij het leger onder controle zien te krijgen. Copyright The Guardian Door dr. J. Hulshof Vorig jaar al is vanuit Rome gevraagd om inbreng van de basis bij de voorbereiding van de komende Romeinse bisschoppensynode over „Verzoening en boete". Nu is naar aanleiding van de vori ge synode van 1980 over hu welijk en gezin de vraag ge steld of het zin heeft de basis naar zijn mening te vragen, wanneer de paus zelfs met de mening van de bisschop pen al zo weinig rekening houdt. In dit opzicht is de studie van de Nijmeegse missiedes- kundige J. Heijke over de inbreng van de Afrikaanse bisschoppen op de synode van 1980 leerrijk. De Afri kaanse bisschoppen brach ten in talrijke en goed on derbouwde bijdragen naar voren dat de Romeinse, wes terse opvattingen over hu welijk en gezin vaak haaks staan op de Afrikaanse bele ving en zelfs waardevolle Afrikaanse waarden onder mijnen. In Afrika speelt het matrilineaire stelsel een grote rol, waarbij als leden van de verwantschapsgroep die nakomelingen gelden, die geboren zijn uit de moe der, uit haar dochters enz. Ook is karakteristiek voor het Afrikaanse huwelijk dat het in verschillende etappes voltrokken wordt, waarbij de vruchtbaarheid een grote rol speelt. Bovendien is het Afrikaanse huwelijk inge bed in de grotere gemeen schappen van familie, dorp en stam. De Romeinse synode nam met overgrote meerderheid van stemmen een voorstel aan, waarin bevoegdheden inzake vormgeving van li turgie en kerkelijk recht rond huwelijk en gezin in belangrijke mate naar de plaatselijke bisschoppen (conferentie) overgeheveld werden. Maar in de pause lijke brief over huwelijk en gezin van 22 november 1981 bleef van dit voorstel weinig over. Hoewel het onder steund was door 94% van de op de synode aanwezige bis schoppen uit de gehele we reld, werd het eenvoudig af gevoerd. Het verslag van J. Heijke is te vinden in een zojuist verschenen bundel „Het kerkelijk spreken over sek sualiteit en huwelijk". Het gaat hier om de bewerking van een aantal studies, die werden gebruikt tijdens de Studiedagen van het Katho liek Studiecentrum van de Nijmeegse Universiteit in 1980 en 1981 rond het thema. In deze bundel komen ook de moraaltheoloog Beemer, de filosofen Van Melsen en Struyker Boudier, de ge dragswetenschapper Voes- termans, de exegeet Chris- tiaens en ten slotte Schille- beeckx aan het woord. De bundel behandelt het kerke lijk spreken over huwelijk en seksualiteit. De nadruk ligt daarbij duidelijk op het gesprokene. De sprekers zelf, de pastores van hoog tot laag, blijven grotendeels on zichtbaar. Dit is niet het geval in een andere bundel uit Nijmeegse hoek, afkomstig van de godsdienst-psycholoog Dr. Willem Berger: „Zielzorger vandaag. Rustpunt en steen des aanstoots." In dit boek heeft Berger een aantal arti kelen en toespraken uit de jaren 1970 tot en met 1981 bijeengebracht. Het zijn vaak fijnzinnige observaties en overdenkingen over de pastor, over zijn houding t.a.v. het menselijk zoeken naar lust en vrede, over zijn vermogen en onvermogen om te bidden, over zijn be hoefte aan training, over zijn gevoelens als predikant, over zijn symboolgevoelig heid als catecheet. Berger laat zien hoe de pastor in zijn eigen persoon het kost baarste instrument is voor de verkondiging. In die zin herinnert het boek van Ber ger me aan Jesajah 52,7: „Hoe schoon zijn de voeten van hen die de boodschap van vreugde verkondigen!" Maar tegelijk blijkt uit Ber gers boek dat de pastor méér dan wie ook zélf zijn eigen verkondiging in de weg kan lopen. De voeten van de vreugdeboden hebben blijk baar een heel gevoelige achillespees en die wordt door Berger dan ook zorg vuldig blootgelegd. Het kerkelijk spreken over sek sualiteit en huwelijk, uitg. Kath. Studiecentrum Nijmegen 1983, 263 blz„ prijs 27,50. Prof. Dr. W.J. Berger, Zielzorger vandaag. Rustpunt en steen des aanstoots (Serie pastorale hand reiking 31), uitg. Voorhoeve, Den Haag 1983,223 btz„ prijs f 27,59. rentepercentages NAAM BANK bet. wijze rente vast afsl.- prov. In% met gemeentegar. zonder gemeentegar. ged. opgave bank werke lijk opgave bank werke lijk Annuïteiten hypotheken ABN KW/A KW/A KW/A 1 jr- 3 jr. 5 jr. 1,5 1,5 1.5 7,5 8,0 8,5 7,88 8,41 8,95 7,7 8,2 8,7 8,09 8,63 9,17 AMR0 M/A HJ/A HJ/A var. 2 jr. 5 jr. 1.5 1.5 1,5 7,5 8,0 8,5 7,93 8,33 8,85 7,7 8,2 8,7 8,15 6,54 9,06 Bondsspaarb. Breda M/A HJ/A var/5j. var/5J. 1 1 8,25 8,5 8,69 8,80 6,25 8,5 8,69 8,80 Centr. Volksb. KW/A 5 jr. 1 8,0 8,36 8,2 8,57 Grenswissel- kant. CDK M/A M/A 1 jr. 5 jr. 1,5 1,5 8.0 8,2 8,47 8,69 8,0 8,2 8,47 8,69 Hypoth.fonds N.-Br. Gem. M/A M/A M/A 5/10j. 30 jr. Renter. 1,25 1,25 1,5 8,5 8,75 9,09 9,36 8,5 8,75 9,09 9,36 v. Lanschot KW/A HJ/A HJ/A var. 2 jr. 5 jr. 1,5 1,5 1,5 8,5 8,85 7,5 8,0 8,7 7,88 8,33 9,06 Ned. Credietb. KW/A KW/A KW/A 1 jr. 3 jr. 5 jr. 1,5 1,5 1,5 7,5 8,0 8,5 7,96 8,49 9,03 7,7 8,2 8,7 8,17 8,71 9,25 Ned. Middenst. bank M/A M/A M/A 1 jr. 3 jr. 5 jr. 1 1 1 7,6 7,9 8,5 7,98 8,31 8,96 7,8 8,1 8,7 8,20 8,52 9,18 Postg./RPS M/A 5 jr. 1 8,2 8,63 8,2 8,63 RABO (adv.) M/A var. 1,25 7,7 8,12 7,9 8,34 RABO (hypo) M/A 5 jr. 1,5 8,2 8,69 6.4 8,91 Westl. Utr. st. M/V M/V M/V 2 jr. 5-10 jr. 11-15 jr. 2 2 2 7,8 8,2 8,5 8,49 8,93 9,27 8,0 8,4 8,7 8,71 9,16 9,49 Leven hypotheken (met verpl. afsl. levensverz.) Centr. Beheer KW/A 5/10j. - 8,2 8,46 Levensverz. aangesl. bij NVL KW/A 5/10j. - 8,2 8,46 8,2 8,46 M/A maandbetaling achteraf M/V maandbetaling vooruit HJ/A halfjaarbetaling achteraf KW/A kwartaalbetaling achtera! Ondanks de sinds eind februari al 2 maal doorgevoerde discon toverlaging blijft de hypotheekrente op het niveau van januari ge handhaafd. Weliswaar hebben de Westland Utrecht, Friesch-Groningsche Hy potheekbank, de Gelders Utrechtse Spaarbank en enkele banken In Limburg hun tarieven voor 5 jaar vaste leningen inmiddels verlaagd, maar de indruk bestaat dat de grote landelijke hypotheekverstrek kers niet voornemens zijn op korte termijn hierin mee te gaan. Copyright „Vereniging Eigen Huis" POPAYAN (AP) - biaanse autoriteiten dag bevestigd dat mensen zijn omgek zware aardbeving di payan heeft getroffe en pelgrims sloten bij de plaatselijke b( in een wanhopig! naar overlevenden, bestaat dringend t drinkwater, tenten, grote kookpotten vo den van maaltijden daklozen. Artsen rattegif, omdat doo ting van veel histor: wen erg veel ongedi is gekomen. PI Cambodja VIETNAMESE troepi ben vrijdag weer g! met guerrilleros van Khmer. De gevechtei den in de buurt van 1 ja's voornaamste aam te in het grensgeb Thailand. Eerder ha Vietnamezen een zw< val uitgevoerd op Chat, een basis va Khmer. (ADVERTENTII Van onze AMSTERDAM - heeft in maart een stijgen te zien gege miljard tegen 9,9 Hiermee kwam d( omzet over het eerst! taal uit op 35,1 milja 18,6 miljard in deze riode van 1982, zo blijk maandoverzicht van c niging voor de Effecter In maart overtrof de lenomzet 6,9 milj; twee jaar weer de ol omzet 6,2 miljard), eerste kwartaal gin 15,2 miljard aan a om en aan obligatie miljard. Op de aandele stegen de koersen fors naar een algemeen pei laatste tien jaar niet voorgekomen. De ANP-CBS inde meen sloot 16.8 punte °P 127.1, waarmee het aller tijden van 130.2 april 1973 dicht is ge Op de obligatiemarkt t den de koersen in d! helft van de maand waardoor de index van 107.2 naar 105.4. werd op 105.5, zodat de 'overlagingen van 1 maart optisch hun uit\ ?P de beurs hebben Hierbij moet volgens h zicht echter worden dat de aandacht van d gers zich vooral richtt aandelensector, waan de obligatiemarkt het de vraag overtrof. An hadden de discontovi gen wel een positief e de aandelensector, om: een belangrijke lasten ting voor het bedrijfsle tekenen. Dit was, al Vereniging, mogelijk feden, dat de bankinc Punten hoger sloot o ondanks de tegenvalle suitaten in de banksec

de Stem | 1983 | | pagina 4