E METAAL MS WERK. Lintjesregen blijft Echtgenoot van vermiste vrouw ook spoorloos Lager pensioen voor ongehuwde ambtenaren TOONBEELD VAN STIJLVOL WON Donderó Voortaan: U en de Uwen CDA en VVD akkoord: Laatste eer voor Ank van der Moer Gegeven woord BINNENLAND len Stuur me snel uver de voordelen ïaatschap. Herziening systeem (nog) te ingewikkeld EO berispt wegens teveel eigen reclame E E STEM COMMENTAAR Familiedrama in Amsterdam: drie doden Gewapende overval op geldauto ptt STUDIECOMMISSIE: Koninklijke familie op vakantie VASTENAKTIE Booy Clean dient klacht in tegen ambtenaren Raad Zijpe gaat akkoord met opslag van kernafval Interieuradviseurs bv HOMOSEXUELEN VINDEN GEHOOR BIJ OVERHEID rn- sa- ia- let >an sa- )ril '.en lar ol- )en in ker de- so- 2 n- ie- is at- l p- de en. rijs tes- er- oor on- het :ul- het •ge- )rai in so- ses Jne le .lis- het die hij on- ling As- titie eel- :aak cht- 43- '•elf" 1wee aam tij- igen wie dat had toe elde ring de de- ze eeuw en die zich speci„ liseerde in het nemen Zl foto's van dikke mens? in New York op 77-jarij! leefdtijd overleden.Lisettl Model, in Wenen geborn en voormalig leerlinge utt„ de componist Arnol] Schoenberg, ging zich verhuizing naar Parijs in 1936 na haar huwelijk met de Russische schilder Evsa Model aan de fotografie wijden. Haar eerste werken die veel belangstelling trokken, dateerden Val 1937 en betroffen de Prome nade des Anglais in Niceh 1938 vertrok zij met haar man naar New York Zij konden na het uitbreken van de tweede wereldoor log niet naar Parijs terug. keren en vestigden zich blijvend in Greenwich Vil- lage.Haar eerste tentoon stelling werd gehouden in het Museum of Modern Art Critici vergeleken haar werk met dat van bekende fotografen als Ansü Adams, Minor White, Bere nice Abbott en Edward Weston. Na de oorlog leidde zij een hele generatie Ame rikaanse fotografen op de New School for Social Stu dies in New York op.in haar latere foto's ontwik kelde zij een montage-ef fect door het tonen van beelden van mensen zoals deze in winkelruiten wer den weerspiegeld. Zij zei dat dit de enige manier was waarop zij het jachtige ge doe van New York City kon vangen. Tot haar beroemde foto's behoort een foto van een gokster in een casino in Monte Carlo. Een andere beroemde foto toonde een grote lachende vrouw een zwart badpak. het van uit, Lulke ibaar if te- ïega- als ioen? in, offen jende Het ;nge- arkt- ttieve jroter dan die van het positieve' die volgende zin „maa daardoor ontstaat wel - oo t.a.v. de jeugd - een verte kend beeld van de werke lijkheid". Ik vraag me af, de schrijver in de gal heeft dat hiermee als ee axioma uit onz.e samenle ving is neergezet, dat we vit media in feite een „omver kelijk" beeld voorgeschotel krijgen. Simon Carmigge heeft ooit eens gezegd „wil; een zo objectief mogelij beeld krijgen over hetgeei reilt en zeilt in onze samen leving dan zou je iedere eigenlijk alle uitgegeva kranten en tijdschrifta moeten lezen." Dat is ni tuurlijk onbegonnen werl Het stemt me heel verdrie tig, dat een „valste speige meer „marktwaarde" heel Er wordt al zoveel „marktwaarde" omgeze het bezit van geld heeft on op een afschuwelijke manie te pakken! Breda Jet Blokhuis iDVERTENTIE) 7ATERPAG 2 APRIL 1983 T22 PAGINA 3 plan dat binnen 'n paar jaar zo'n r opleveren - als iedereen maai erkt als nü in de metaalsector, een voorlopig akkoord bereikt en. Als dat akkoord wordt dat extra banen op voor jeugd- Ï00 extra leerlingenplaatsen él meer van die extra plaatsen veei gebouwd wordt aan de e metaal-industne, èn aan de i in deze sector, orden die resultaten straks eerd. Door de vakbond en door iraad! dus voor onze onderhandelaars, de wacht hebben gesleept emers daarvoor meer dan 'n laten betalen, verktpnma! i FNV-stnjd voor een eerlijke nen is een strijd waarbij we üw lullen hebben. Vant dan knjgen we met de FNV een open envelop (zonder post' NV, Antwoordnummer 250, dam. Van een onzer verslaggevers pEN HAAG - De al sinds 1962 bekritiseerde 'lintjes- iesregen' lijkt onaantast baar Niet alleen dit jaar maar ook in 1984 zal het om streden decoratiesysteem „orden toegepast. Een vorig jaar april door 0Ud-PvdA-minister van Binnenlandse Zaken Van Thijn ingestelde speciale commissie heeft vergeefs geprobeerd om vóór 1 janua ri van dit jaar advies uit te brengen 'over een eventuele herziening van het decora tiestelsel'. Dat lukte niet: men zal blij zijn als de com missie daarmee nog vóór '84 klaar komt. Aldus een woordvoerder van het ministerie. Als dat advies er eenmaal is, moet het kabinet zich er over uit spreken. En in het verleden is al herhaaldelijk gebleken dat een herziening van het 'decoratiestelsel' politiek en. psychologische zo lastig ligt dat kabinetten het maar bij het oude lieten. Al 21 jaar geleden ver klaarde de toenamige VVD- minister van Binnenlandse Zaken Toxopeus dat „er ernstige bezwaren en moei lijkheden kleven aan het be staande stelsel van ridde rorden en medailles. 'Hoge re' rangen en standen wor den daarin commandeur, of ficier of ridder, 'lagere' moe ten het doen met medailles, waarbij óók weer onder scheid wordt gemaakt tus sen brons, zilver en goud. Oud-minister Van Thijn plaatste vorig jaar bewust personen buiten de ambte lijke wereld in de advies commissie. Voorzitter werd mr. H.Koning (VVD), die toen hij staatssecretaris van Financiën werd plaats maakte voor zijn partijge noot mr. F.Portheine. Ook deze commissie kreeg te ma ken met 'de ingewikkeldheid van dit onderwerp' - aldus een woordvoeder - en met de moeilijkheid van een reeks van 'psychologische en poli tieke complicaties'. Intussen blijft het publiek allerei versierselen bege renswaardige zaken te vin den. De omzetten van be drijven die ze produceren groeien nog jaarlijks. Zo be zorgen sport-, carnavalsver enigingen en schutterijen het 120 jaar oude Duitse be drijf Wilhelm Deuter in Lü- denscheid een omzet van 10 miljoen gulden per jaar, zo bericht deze onderneming, die er 150 mensen mee aan het werk houdt. Vakantie -uitkering dit jaar veel hoger Van een onzer verslaggevers me- MAASTRICHT - Van de 34-jarige ontvoerde vrouw Marjo Narinx-Otten uit Meerssen is nog geen spoor gevonden. Wel heeft de gemeentepoli tie van Maastricht, waar de vrouw een praktijk als fysio therapeute heeft, verschillen de tips binnen gekregen. Deze waren afkomstig van kran tenlezers en buurtbewoners. Ook heeft de Maastrichtse po litie Interpol ingeschakeld bij de speuraktie. De politie is tevens op zoek naar de verblijfplaats van de echtgenoot van de ontvoerde vrouw. De Maastrichtenaar vertrok vorige week vrijdag voor een vakantie naar een onbekende bestemming. Sindsdien is ook van hem niets meer gehoord. De vrouw afgelopen maan dag het laatst gezien in het fy- siotherapeuthisch centrum aan de Sterlingruwe in Maas tricht. Om half negen die avond verliet zij het fysiothe- rapeutisch centrum. Buurtbe woners hoorden rond die tijd een vrouw gillen en zagen een bestelwagenbus met grote snelheid wegrijden. Die bus stond maandag geruime tijd in de nabijheid van het centrum geparkeerd. De deuren ston den open en van een bestuur der was niets te zien. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De meeste werknemers krijgen deze zomer meer vakantie-geld dan vorig jaar. Het kabinet heeft besloten om hier niet in te grijpen met een ioon-maatregel en dat betekent dat de vakan tie-uitkeringen voor het eerst sinds jaren weer hoger mogen zijn dan 7,5 procent van het jaar-salaris en ook hoger dan 5200. De fracties van VVD en CDA in de Tweede Kamer gaan hiermee akkoord. De afgelopen jaren heeft de regering de vakantie-toeslag steeds aan banden gelegd om tegen te gaan dat de hoogste inkomens er te veel op vooruit zouden gaan in vergelijking met de laagste inkomens. Daardoor kregen werknemers nooit meer dan 7,5 procent van hun jaar-inkomen met een maximum van 5200 per jaar. In de meeste cao's staat echter dat de werknemers recht heb ben op een vakantie-geld van acht procent of meer. In enkele cao's wordt het vakantie-geld „meegenomen" inde onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers over arbeidstijdsverkorting, zodat het mogelijk is dat er dit jaar wat vakantie-geld wordt ingeleverd om nieuwe banen te scheppen. Maar in de mees te cao's staat alleen de prijs compensatie en niet de vakan tie-toeslag ter discussie. Dat betekent dus dat de oude af spraken (meestal acht of 8,5%) weer gelden. En daar steekt het kabinet, met steun van VVD en CDA en tegen de zin van de PvdA, nu geen stokje voor. HILVERSUM - Minister Brinkman (WVC) heeft de Evangelische Omroep berispt wegens overschrijding van de toegestane tijd voor ledenwer ving op radio en televisie. De berisping geldt met name een ongeveer vijf minuten durend tv-programma, dat de EO op 14 december vorig jaar uit zond over ledenwerving in de jjemeente IJsselmuiden. Ook heeft Brinkman bezwaar te- sen enkele radio- en tv-pro- Sramma's in februari en maart van dit jaar. Omroepen mogen op tv maximaal dertig seconden per heer en in totaal niet langer dan twee minuten per dag re clame voor zichzelf maken. Bovendien mag in een periode fan zes weken niet meer dan elf minuten aan reclamebood schappen worden uitgezonden. De EO verklaarde gisteren, Jat in een periode van zes we ken deze bepalingen met een minuut en 27 seconden te heb ben overschreden. Dat is goed nieuws voor ae meeste werknemers, maar het heeft wel tot gevolg dat de hoogste inkomens er dit jaar, als enige, in koopkracht op vooruit gaan. Bijvoorbeeld: een werknemer die een ton per jaar verdient, krijgt nu ƒ8000 vakantie-geld en dat is ƒ2800 meer dan vorig jaar toen er een maximum was van 5200. Voor een werknemer met een inkomen van „vier keer mo daal" (dus vier keer ƒ38.000) betekent dat een vooruitgang in koopkracht van 2,5 procent. Het gevolg is dat deze hoogste inkomens er dit jaar als enige inkomensgroep in koopkracht op vooruit gaan, bijna met een procent, terwijl de andere in komensgroepen er twee tot drie procent op achteruit gaan. Tot nu toe hebben PvdA en CDA dat geblokkeerd, maar dit jaar kiest het CDA de zijde van de VVD en wordt er niet ingegrepen. Ook premier Lub bers heeft al gezegd dat hij dit voordeel voor de hoogste inko mens accepteert. De CDA-fractie gaat hier mee akkoord. Daarvoor zijn vier overwegingen: ten eerste is die inkomensvooruitgang bij de hoogste inkomens maar relatief, omdat juist deze groe pen de afgelopen tien jaar steeds in koopkracht achteruit zijn gegaan, terwijl de lagere inkomens er in koopkracht op vooruit gingen (nivellering). Ten tweede moet de overheid niet ingrijpen in de vakantie gelden om werkgevers en werknemers het recht in eigen handen te geven. Ten derde zou het ingrijpen juridsch moeilijk zijn, omdat de uitbe talingen van meer dan 7,5 pro cent, geheel volgens de regels van de meeste cao's, in de praktijk al gebeurd en de cao's dus opengebroken zouden moeten worden. Ten vierde zou een nieuwe bevriezing van de vakantie-gelden er toe lei den dat werknemers dat „be vroren geld" op een andere manier van de werkgever krijgen. Namelijk als gewoon loon. En dat maakt het ingrij pen in de vakantie-gelden tot een nutteloze operatie. De VVD-fractie is het van harte met deze CDA-visie eens, maar de PvdA heeft al een motie klaar liggen om de vakantie-uitkeringen toch af te toppen, zodat in het beruch te „koopkracht-plaatje" ook achter de hoogste inkomens een dikke min komt te staan. Die motie maakt, zo zeggen CDA-Kamerleden, geen enke le kans. HETIS een en al bezuinigen vanwege tegenvallers wat de kabi- jetsklok slaat. Steeds vaker doet de regering een greep in ieders loonzakje. Iéders? Met uitzondering van de topinkomens, want Je krijgen van het no-nonsens-kabinet dit jaar zelfs een loons- jjhogmg van een vol procent. Het kabinet zal de vakantie-uitke ken van de hoogste inkomens definitief niet aftoppen, luidde pe Paasboodschap van premier Lubbers. Het kabinet, zo voegde Jler aan toe, „accepteert" de hiermee gepaard gaande loons- verhoging van de best betaalden. Premier Lubbers heeft hiermee CDA-fractievoorzitter Bert de •r|es een eminente gelegenheid geboden om te bewijzen wat zijn 9egeven woord waard is. Immers, tijdens het Kamerdebat over De regeringsverklaring gaf De Vries toe dat de minimuminkomens 'O'dan toe dé kar van de economische crisis meer dan evenredig "adden moeten trekken. Hij beloofde daar deze maand bij de be deling van de voorjaarsnota iets aan te doen. Hij wees daarbij l concreet naar de aftopping van het vakantiegeld van de 2°°gste inkomens, omdat het toch geen pas gaf dat uitgerekend ''I zelfs loonsverhoging zouden krijgen. «e zijn benieuwd wat de CDA-leider nu aaat doen. AMSTERDAM - Alle drie de mensen die donderdagavond na een brand dood werden aangetroffen in hun woning in de Elisabeth Wolffstraat in Amsterdam-west, blijken op gewelddadige wijze om het le ven te zijn gekomen. Dit heeft de politie vrijdag meegedeeld. Volgens een woordvoerder van de politie is bij de sectie gebleken dat het echtpaar door schoten is gedood en de dochter door messteken. De politie vermoedt dat er sprake .is van een familiedrama. Het meisje (16)moet geruime tijd voor de brand al dood geweest zijn, terwijl de man en de vrouw, respectievelijk 43 en 44 jaar oud, beiden waarschijn lijk nog leefden toen de brand uitbrak. De politie vermoedt dat de man zijn vrouw heeft doodgeschoten en daarna de hand aan zichzelf heeft gesla gen. Van onze readactie binnenland ZWOLLE - Twee mannen hebben gisterochtend een ge wapende overval gepleegd op een geldauto van de PTT bij het hoofdpostkantoor aan in Zwolle. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Volgens een woordvoerder van de politie is 750.000 gulden buitgemaakt. Gisteravond ontbrak nog elk spoor van de overvallers. DEN HAAG - Ongehuwde ambtenaren moeten vol gens de Studiecommissie Pensioenproblematiek in de toekomst met enkele duizenden guldens per jaar ge kort worden op hun pensioen. Op het ogenblik is er nau welijks verschil tussen het pensioen van gehuwde en on gehuwde ambtenaren als zij hetzelfde salaris en dezelfde diensttijd hebben. De kortingsmaatregel moet 200 miljoen gulden opleveren. De commissie vindt dat het verschil in de AOW-uitkering tussen gehuwden (100 procent van het netto-minimumloon) en ongehuwden (70 procent) ook in de pensioenen tot uiting mag komen. Bestaande pen sioenrechten zullen worden De minister van Binnen landse Zaken heeft de com missie in 1981 ingesteld om al ternatieven te bedenken voor de ideeën van de zogenaamde commissie-Bosman, die voor de bonden onaanvaardbare voorstellen had gedaan om de benodigde 900 miljoen gulden aan bezuinigingen op de over- heidspensioenen te vinden. De commissie wil verder dat 520 miljoen wordt bezuingd door de opbouw van pensioen rechten bij ambtenaren pas op 25-jarige leeftijd te laten be ginnen. Niet eens is het zij het geworden over de betaling van de AOW/AWW-premie. De bedoeling is dat ambtenaren die premie, die nu door de werkgever wordt betaald, weer zelf gaan betalen. DEN HAAG (ANP)- De koninklijke familie is gsietren voor een korte paasvakantie vertrokken naar haar buitenhuis in Tavarnelle (Italië). Koningin Beatrix en haar kinderen reisden via Bazel, waar prins Claus zich bij hen voegde. De rijksvoorlichtings dienst heeft dit meege deeld. Wanneer de ko ninklijke familie terug keert, is niet bekend ge maakt. VELE honderden mensen, onder wie een groot aantal bekenden uit de toneelwe reld, hebben gisteren in Am sterdam de laatste eer bewe zen aan de actrice Ank van der Moer. Zij overleed maandag op 71-jarige leef tijd en is gisteren gecre meerd. De actrice lag opge baard in de stadsschouwburg in de hoofdstad. Een lange rij mensen trok langs de baar, waarbij ac teurs en actrices om beurten de dodenwacht hadden be trokken. Op de foto van links naar rechts Hanny Vree, Henk Rigters, Hans Boswinkel en Guus Hermus. - FOTO ANP ROTTERDAM - Het omstre den Rotterdamse afvalver werkingsbedrijf Booy Clean heeft bij de Rotterdamse offi cier van justitie een klacht in gediend tegen enkele ambte naren, die hebben meegewerkt aan het justitieel onderzoek tegen dit bedrijf. De klacht heeft betrekking op het doorspelen door deze ambtenaren van vertrouwelij ke informatie over het onder zoek aan met name de „Werk groep Noordzee". Deze milieu groepering verklaarde enkele dagen geleden van ambtena ren te hebben gehoord dat Booy Clean de afgelopen j aren voor 25 tot 40 miljoen gulden (Nap Allereerst een woord van me-i deleven met de Nederlanders die er om welke reden dan ook dit weekend op uit moeten trekken met een caravan of een tent. Ik zie ze al ploeteren over kale polderwegen. De wind, aan zwellend tot storm wind kracht 9, pal op de motorkap. Op de camping blijken ook ha gel en regen een plaatsje be sproken te hebben. Het moet vreselijk zijn als je op die manier tot zwerven wordt gedwongen, als een thuisloze, een paria. Terwijl al je buren bij de warme kachel een fles goeie wijn opentrekken en op de tv een oude film bekijken. Daar komt nog bij dat je van daag niet meer weet wat je moet tanken. Prijzen schom melen als de getallen op het rad van fortuin. De ene firma biedt je een kortingskaart, de andere stopt je een nutteloos cadeautje toe. Maar sommige mensen moeten de straat op. Weg van de zor gen. Zoals de ambtenaren. Als we maar ver weg trekken, dan kunnen ze ons ook niks afpak ken, denken ze. Er zijn ook werknemers die 's avonds hun baantje opvouwen en 's nachts in een kluis stop pen. Zo bang zijn ze dat ze hun job kwijt zullen raken. De hoogste inkomens zitten lekker thuis, uit de wind, uit de problemen. Bij deze rege ring zitten ze goed. Inleveren? Nee hoor, ze gaan er zelfs op vooruit. w Ondanks alles wens ik u pret tige Paasdagen. MERIJN (ADVERTENTIE) om het recht van de zwaksten GIRO 5850 ZEIST aan opdrachten heeft uitge voerd via illegale lozingen. De advocaat van Booy meent dat de betrokken ambtenaren van Rijkswaterstaat en mogelijk ook ambtenaren van de Rot terdamse rivierpolitie en tech nische controleurs van de rijkspolitie hun geheimhou dingsplicht hebben geschon den. (ADVERTENTIE) SCHAGERBRUG - De ge meenteraad van Zijpe heeft donderdagavond laat met zes tegen vijf stemmen besloten tot „de voorbereiding tot her ziening van het bestemmings plan 'Nuclear Onderzoek Cen trum'. Daarmee ligt voor mi nister Winsemius (Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer) de weg vrij om laag- en middelradio-ac tief afval tijdelijk op te slaan op het terrein van het energie centrum (ECN) in Petten (ge meente Zijpe). Het is weer lente! De lente brengt een gevoel van vernieuwing mei zich mee, niet alleen in de natuur maar ook in onszelf. IVe zouden best iels aan ons interieur willen veranderen. Nieuwe gordijnen, vloerbedekking of zijn de zitmeubelen aan vernieuwing toe? Van 2 t/m 23 april houden wij open huis, in welke periode wij een speciale show van zitmeubelen van atelier Pierre Hageman, hebben ingericht. Komt u eens vrijblijvend kijken, ook al hebt u direkt niets nodig, u kunt ideeën op doen omtrent uw interieur, en wij staan graag met ons deskundig advies voor u klaar. U bent welkom 's-maandags van 1 tot 6 uur, de andere werkdagen van 9 tot 6 uur en donderdagsavonds van 7 tot 9 uur. Schouwburgring 2 5038 TL Tilburg Telefoon 013/423752 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllilllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllillllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllillillilllllllllllllllllilliHllllllllilllliillllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllliillllHIIIIHIIIIH Van onze Haagse redactie DEN HAAG - 'U en de Uwen' heet het voortaan in uitnodi gingen van de overheid. Pre mier Lubbers heeft de Neder landse vereniging tot integra tie van Homoseksualiteit COC laten weten, de omschrijving 'U (echtgenote/echtgenoot)' uit te willen bannen. Een eerste kleine tegemoet koming aan het COC, dat pre mier Lubbers en staatssecre taris Kappeyne van de Cop- pello deze week het rapport „Homoseksualiteit in het Overheidsbeleid" aanbood. Het rapport, dat vol staat met aanbevelingen voor verbete ring van het beleid, werd ge maakt nadat vorig jaar zomer in Amersfoort homosexuelen werden afgetuigd en eveneens naar aanleiding van de affaire rond de 'hofhomo', de man die op grond van zijn sexuele ge aardheid door het hof niet in dienst werd genomen. De overheid moet ingrijpen, vindt het COC en kreeg de steun van de twee bewindslie den. Zo werd duidelijk dat Kappeyne is aangewezen als coördinator voor het homobe- leid, Lubbers neemt vooral - zo zei hij - de stimulerende rol op zich. De bewindslieden er kenden dat „de hetero-seksis tische structuren van deze maatschappij" homosexuele mannen en vrouwen ernstig belemmeren. In dit verband werd een vergelijking ge maakt met de emancipatie van de vrouwen. Voor Lubbers, zo deelde hij mee, staat voorop dat vrouwen en mannen in vrijheid voor hun sexualiteit moeten kun nen kiezen, evenals voor de manier waarop ze willen le ven. De overheid dient zich te onthouden van het uiten van een voorkeur voor welke sa menlevingsvorm of werksi tuatie ook, aldus de bewinds lieden. In dit verband "willen zij verdere individualisering, zeker waar het gaat om uitke ringen, pensioenen of premies. „Een onomkeerbaar proces", aldus Lubbers. Het COC-rapport wordt aan alle departementen voorge legd. Binnen zes maanden moeten reacties binnen zijn en aan de hand daarvan wordt bekeken of een interdeparte mentale werkgroep aan de slag moet. Het COC wordt in elk geval vóór de' zomerva kantie geïinformeerd. Lubbers en Kappeyne hebben de COC- werkgroep gevraagd actief mee te werken. Het COC toon de zich verheugd over de af spraken die konden worden gemaakt. Illlllll

de Stem | 1983 | | pagina 3