Terneuzen melkkarton-fabriek gaat uitbreiden In deze Gids- Weekend; Alle radio- en tv-programma's van dit paasweekend achterindezekranf PAGINA ZEELAND g Westdorpe Jan ter Laak van KRO naar Pax Christie Het Ruud kan dagelijkse niet lopen, ongemak maar wel van de paardrijden nachtdienst Hoeveel pretparken kan ons land nog bergen? MlSSCHIEN staat er wel een naast u, als udeze krant leest bij het ontbijt. Zo'n hoog vierkant melkkarton met een dakje, van 'Elopak', jazeker: Elopak Terneuzen. Nooit gedacht dat ze die dingen zo dicht in de buurt maakten! En ze doen het nog goed ook, want Elopak breidt uit. In het Terneuzens havengebied komt een splinternieuwe fabriek. Een 'goed nieuwsshow' in slechte tijden. Waarom koos Elopak voor Terneuzen? En: het succesverhaal van de wegwerpverpakking. I Gekoeld Kringloop Werkoverleg illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Illlllllllllllllllllllllllllllllllllili De Reizende Man- 14.30 u «„k ting. sctu«- KOEWACHT G.v. Rumste- 15 u. schietine t Kind-14.30 u. schieting e MIDDELBURG Citytheater- 19 u. Als je beErii„» wat ik bedoel, a.l. 21.30 u Eve f an eye, 16 j. ye OOSTBURG Ledeltheater- 19.15 u. Annie ei 21.30 u. Weekend sex in het nar, dijs, 18 j. Pa" OSSENISSE Café Hermans- 14.30 u. Prijskaar ting. ST. ANNA TER MUIDEN Voormalig Gemeentehuls- Exdoci tie van Horst de Blaere met etsen Liesbeth Huser met lino's Ernst Joachim met tekeningen en etsen en Johannes Kollaard jr jS aquarellen. Geop. vrijd. 19-21 zat. en zond. 14-17 u. (t/m 10 anr 1 TERNEUZEN y Luxortheater - 13.45, 16 en 2145 u De vierde man, 16 j. 13.45, 16 en 19.30 u. E.T. a.l. 19.30 en 21.45 u n? man met het dodelij ke oog, 12 i VLISSINGEN J Alhambra I -19 en 21.30 u. Aas der azen, a.l. Alhambra 2 - 19 en 213ti u. De vierde man, 16 j. VOGELWAARDE 't Karrewiel-14.30 u. schieting ZUIDDORPE De Herberg-14 u. schieting. MIDDELBURG Citytheater- 14 en 19 u. Als je be grijpt wat ik bedoel, a.l. 21.30 u Eye for an eye, 16 j. OOSTBURG Ledeltheater-14 en 20 u. Annie a 1 1 16.30 u. Weekend sex in het para dijs, 18 j. OSSENISSE Camp, 't Mussennist- 15 u. Paas- schieting. TERNEUZEN Luxortheater - 16, 18.45 en 21.15 u De vierde man, 16 j. 13.45, 16 en 18.45 u. E.T. a.l. 13.45 en 21.15 u. De man met het dodelijke oog, 12 j. VLISSINGEN Alhambra I -14 u. Asterix en Cleo patra, a.l. 19 en 21.30 u. Aas der azen, a.l. Alhambra 2 - 14 u. Aas des azen, a.l. 19 en 21.30 u. De vier de man, 16 j. VOGELWAARDE J.v. Schaljk-14.30 u. schieting. WALSOORDEN A. Menheere-15 u. Gaaibolling. NIEUW-NAMEN Café du Commerce- 20 u. Topbil- jart. MIDDELBURG Citytheater- 14 en 19 u. Als je be grijpt wat ik bedoel, a.l. 21.30 u. Eye for an eye, 16 j. OOSTBURG Ledeltheater 14 en 20 u. Annie, a.l. 16.30 u. Weekend sex in het para dijs, 18 j. TERNEUZEN Luxortheater - 16, 18.45 en 21.15 u. De vierde man, 16 j. 13.45, 16 en 18.45 u. E.T. a.l. 13.45 en 21.15 u. De man met het dodelij ke oog, 12 j VLISSINGEN Alhambra I -14 u. Asterix en Cleo patra, a.l. 19 en 21.30 u. Aas der azen, a.l. Alhambra 2 - 14 u. Aas des azen, a.l. 19 en 21.30 u. De vier de man, 16 j. ZUIDDORPE Café't Gemeentehuis- 18 u. Serie- kaarting. denvergadering. Na de gebrui kelijke jaarverslagen van se cretaris en penningmeester, volgde een bestuursverkie zing. De periodiek aftredende leden F. van de Wiele en me vrouw A. Colsen werden her kozen. Verder werd de organi satie besproken van de ge westelijke recreatieve meer kamp van 20 november waar bij een 500-tal kinderen uit Zeeland en Brabant actief zal zijn in gemeenschapscentrum Den Dullaert en zwembad De Driehoek te Hulst. Er zal ook een aantal jongeren uit St. Jansteen, leden van De Kik kers, 16 en 17 april deelnemen I aan een jongerenweekeinde in Griensveen. St.-Raphael - Tijdens een le denvergadering in het vereni gingsgebouw Concordia is de heer F. Mechelink gekozen tot bestuurslid van de plaatselijke EHBO-vereniging St.-Ra- phaël. Tot lid van de kascom- missie werd A. Audenaerd aangesteld. Vlisslngen - Singelkerk, zat. 19 u zond. 10 u. .1 Souburg - Martinuskerk. zona, 10.30 u. I Domburg- Willibrorduskerk- en 3e zondag 8.45 u. OOST - ZEEUWSCH - VLAAK- DEREN Cllnge - H. Hendrikus. zat. 19 <1. zond. 8.30 en 10 u. Hulst - H. Willibrordus, zat. 19 u zond. 8.30, 10 en 11.30 u.Blaauue Hoeve. zat. 17.15 u. ,1 Graauw - Maria ten Hemelope- ning. zat. 19 u. zond. 9 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pa"' lus. zat. 17 u. zond. 10.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat 19 u. zond. 8 en 10 u. l0 Hengstdijk - H. Catharina. zat. u. zond. 9 u. Heikant - H. Theresia. zat. 19 zond. 10 u. 1 Kloosterzande - H. Martinus. zat 18.30 u. zond. 9 en 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en J» cobus. zat. 19 u. zond. 8.30 en 1 u.Lamswaarde - H. Cornells- za j 19 u. zond. 10 u. Nieuw-Namen - H. Jozef, zat as, u. io- k- eg- Door Paul de Schipper Al in 1936 ontwikkelden de Amerikanen een doos om drank in te verpakken. De pa tentrechten van deze verpak king waren in bezit van de Ex-Cell-O Corporotion. In Europa leerden we de eerste melkkartons na de oorlog kennen. Ze werden geïntro duceerd door het Amerikaan se leger in West-Duitsland. In die tijd fietsten we hier nog elke dag met een melkkan netje aan het stuur naar de boer. Enkele ondernemende Noorse lie den wisten in 1957 de Europese licen tierechten voor het zogenaamde Pure Paksysteem te verkrijgen. Zonder toezeggingen van enige afnemer bouwden ze een produktiebedrijfje. En zo begon Elopak A/S. Het produc tieproces voorziet in het verwerken van rollen 'gecoat' karton tot verpak kingen. De coating is een flinterdun ne laag van poly-ethyleen of alumi nium. Bij Elopak wordt het karton versneden bedrukt en van een pla krand voorzien. Het bedrijf wist zich vooral in de 'dagmelklanden' een groot markt aandeel te verwerven. Er kwamen nieuwe produktie-vestigingen. Een ervan verrees in 1968 in Terneuzen en zou uitgroeien tot de grootste van het hele concern. De productie van melkkartons neemt bij Elopak nog steeds de be langrijkste plaats in ook al hebben verpakkingen voor fruitsappen en melkproducten een belangrijke marktpositie veroverd. Met name de Scandinaviers zijn liefhebbers van verse melk. Zo drinken de Finnen 280 liter per jaar, de Noren 200 liter en de Denen 160 liter. Wij Nederlanders j zijn goede volgers met gemiddeld 140 liter per hoofd per jaar. Belgen daar- integen doen het met 'dooie melk'. Negentig procent van hun melkcon- sumptie is gesteriliseerd. Trouwens ook in Zeeuwsch-Vlaanderen en j Zuid-Limburg wordt naar verhou- I ding meer gesteriliseerde melk ge- dronken. Driekwart van de Nederlanders j drinkt dagmelk uit karton en weer I driekwart van die melk is verpakt in j kartons die in Zeeuwsch-Vlaanderen gemaakt worden. Elopak heeft zich I door de jaren heen gespecialiseerd in de verse sector. Zo kan gekoelde dag- I melk of hij nu in karton zit of in een fles hooguit vijf tot zeven dagen be waard blijven. Een niet gekoeld pak is binnen een dag al aangestast door bacteriën. Reden ook waarom de losse melk van de boer vroeger zo bliksem snel bij moeder in de melkkoker moest. In de jaren '60 verdween de ver trouwde melkfles steeds meer van de stoep. De melkkar verliet het straat beeld. Er voor in de plaats kwam de supermarkt en de rijdende winkel. De fles maakte plaats voor de eenmalige verpakking... wegwerpverpakking gruwen de 'groenen' onder ons. Dat is een ander verhaal. „We zijn van nature lui, sjouwen met een zware fles of met een karton, wat is er nou makkelijker?". A.C. Pertij s, directeur marketing Benelux van Elopak Holland heeft een vlotte verklaring van het fenomeen bij de hand. Hij kan die echter wel onder bouwen met rapporten van het Pro- duktschap vor Zuivel. Pertijs: „Voor standers van het statiegeld denken dat de kartons duurder zijn. Dat is niet zo. Volgens het Produktschap kost melk in flessen per liter een dub beltje meer dan melk in kartons. Voor de fles is dan gerekend met een roula tie van veertig keer". Milieu-organisaties verguizen nog steeds de eenmalige verpakking. Vol gens Elopak maken de melkkartons echter deel uit van een natuurlijke stookolie". Een aardig idee: drink meer melk, dan wordt de benzine goedkoper. Elopak Terneuzen produceert per jaar 1,2 miljard kartons. Veertig pro cent daarvan wordt geexporteerd. Bij het bedrijf werken 140 man. Twee jaar na de productiestart brandden de machinehal en deel van de opslag ruimte totaal uit. Daardoor maakte Zeeuwsch-Vlaanderen eigenlijk vor het eerst kennis met het bedrijf. Ook naderhand hielden 'de Noren aan de Haarmanweg' zich rustig, maar in 1975 verdubbelden ze de jaarproduk- tie. Er kwamen nieuwe machine-lij nen. Arbeidsonrust was er nauwe lijks. EEN KIJKJE in de fabriekshal van Elopak: jaarlijks gaan 1,2 miljard kartons de deur uit. ELOPAK barst uit zijn voegen Technisch directeur Herman Rijn- ders, een beetje trots op deze sociale vrede: „We hebben vanaf het begin een werkoverleg geïntroduceerd. Zo van: spui maar alles wat je dwars zit, niet in de koffiepauze, maar als iedereen erbij is. Het eerste jaar kwam er niks uit, maar het tweede jaar ben ik wel eens met rooie oortjes terug in m'n kantoor gekomen en nu is het ingeburgerd en vragen de men sen die hier werken aan hun buur man: Goh..hebben jullie dat niet". Elopak Terneuzen hield zich jaren koest en werkte hard. Herman Rijn- ders: „Het resultaat staat straks aan de Zevenaarhaven. De mier heeft een olifant gebaard. Zeventig man werk, een investering van 40 miljoen met een jaaromzet van 220 miljoen". Het nieuwe bedrijf Elocoat gaat rollen papier met een breedte van 2,7 meter voorzien van een dubbelzijdige poly- ethyleenlaag of een aluminium/ kunststoflaag. Elopak kocht dit bewerkte karton als grondstof tot nu toe van derden en was daarmee afhankelijk van een be perkt aantal leveranciers. Een com merciële handicap die straks tot het verleden behoort. De vestiging van een bedrijf is te genwoordig nieuws, goed nieuws. Elopak kon in het buitenland goedko per investeren. De Europese havens verdrongen elkaar met aanlokkelijke subsidies. Pertijs: „Allerlei factoren speelden een rol; de gunstige ligging, de papieroverslag van Aug. de Meyer en ja, natuurlijk ook de inzet van de werknemers in deze regio. Dat laatste is wel als belangrijkste reden naar voren gebracht door bepaalde autori teiten, maar dat heeft toch niet de be slissing gegeven. Het zijn gewoon alle omstandigheden bij elkaar geweest". Elopak breidt uit! Daar kunt u nog een slok op nemen, wel dagmelk graag! kringloop. „Of uw dag begint met melk of met vruchtensap, uw vroege ochtend wordt verstoord door een vi cieuze cirkel. Ieder keer als u uw glas leeg drinkt wordt de afvalberg ver hoogd met kilo's lege pakken. Het al ternatief, de retourfles maakt het af valprobleem niet kleiner, maar bete kent een kostenstijging van honder den miljoenen guldens die betaald moeten worden door de consument". natuur ons biedt. De folder zelf is ge drukt op kringlooppapier, een aardig" gebaar. zond. 10.30 u. 1 Ossenlsse - H. Willibrordus. zat. i' u. zond. 10.30 u. ,0 Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. a "fi. zond. 8 en 10 u. Sluiskil - St. Antonius. zat. 19 zond. 11 u. Terhole - H. Gerardus Majella. 19 u. zond. 8 en 10 u. I Axel - H. Gregorius de Grote.» 23 u. Paaswake; zond. 11 e" 'I j plechtige paasdienst; maand, t» paasmandag. rt Philippine - O. L. Vr. Hemelvaar' zat. 17 u. zond. 9.30u. „.rt Sas van Gent - Maria Hemelvaar zat. 19 u. zond. 9 en 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van A zond. 10 u. ,Tri. Terneuzen - H. Willibrordus niteitskerk). zat 19 u. zond. 9.W 10.30 u. Verrezen Christus - m3®" I t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zat. 1» zond. 10.30 u. ,oafi Zulddorpe - H. Maria Hemelvaa zat. 21 u. paaswake; zond. 943 paasdienst; maand. 9.45 u. maandag. Strandkerken 1 Dishoek - zond. 10 u. Oost- Westkapelle - zat. 19 u. Zoute'®" - zat. 19 en zond. 10 u. VrouwenP" der - zat. 19 en zond. 10 u. few ...ijÉÉfcu I I J BASISMATERIAAL wordt binnengebracht. FOTO'S DE STEM CORJ DE BOER 11111 DE KLEUR van de verpakking wordt gecontroleerd. Illllllllllllllllllllllllllllllllll VIA EEN spiegel wordt het eindprodukt gecontroleerd.

de Stem | 1983 | | pagina 21