NY IJzendijkse Dorpsraad voor snelheidsbeperking GEVOLG WEGENOVERDRACHT 'Receptknaak' flop In Dubbelgem komen geen kernraketten REÜNIE HTS VLISSINGEN Marktkooplieden zijn tegen I rommel- en snuffelmarkten Hogere omzet kost 1,5 miljoen extra Rollenspel PvdA Oostburg €ks van cl(anememj> UIT HET ZAKENLEVEN )ortmodeshow tierzoek- ►cht Hulst Plaatselijk nieuws Vogelwaarde üaamslag 7ATERDAG 2 APRIL 1983 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 4 NOS-beheerder installeert adviesraad Omroep Zeeland Zeeland helpt Polen Gereformeerde jongeren op de fiets „WE BLIJVEN VECHTEN VOOR SLUITING ANTIEK IMPORT Plaatselijk nieuws Oostburg Manifestatie „Meisjes en techniek" 1\_ KATALOGUS >PPV op i 1 AANVRAAG Gezellig- heidsrit De Zeeuwen Zeeland beslist over verdere democratisering waterschappen markten ÈRNEUZEN - De sportmo- fehow bij sportshop Charles I Smit vindt plaats op zater- Ig 9 april om 14.00 uur en %t, zoals abusievelijk ge lid, vandaag om 16.00 uur. JLST - Vandaag houdt de burtvereniging Den Dullaert lor de kinderen uit de buurt de leeftijd van 0 tot 8 jaar fen eierenzoektocht. Samenkomst aan het ge meenschapscentrum Den Dul- lert aan de Sportlaan om half Vanaf Den Dullaert wordt an gezamenlijk gegaan naar plaats waar de eieren ge- cht dienen te worden. dorpscentrum - Met ingang pan vandaag is de heer B. ftrobbe aangesteld als bar- nan/hulpconciërge van het dorpscentrum te vogelwaar- ["iekwedstrijd - In café De /ergulde Snor wordt morgen (iet open kampioenschap vo- feelpiek (Engels bord) gehou den. De wedstrijden beginnen |m 3.00 uur. Op tweede paasdag wordt in pafé Het Wapen van Zeeland Zaamslag een kaartwed- ^trijd gehouden, met mede- verking van het bestuur van de plaatselijke kaartvereni- ging DVV. Deze wedstrijd in oieden-zonder-roem begint om 15.00 uur. euze: Hi-Fi - T.V. - Video, hische dienst, prd: radio-t.v.-technicus. elektro-installateur pICIEEL DEALER] aamt dat aanvankelijk alleen gepraat is over argumenten voor en tegen de motie, waar mee gemeentebelangen wilde bereiken dat bij een bepaald bouwproject alleen Sasse aan nemers zouden worden inge- schakeld. „Marquinie was inderdaad I bereid tot een gesprek om alles toe te lichten. Hij was nogal teleurgesteld dat Rijnders toch de motie, intussen al afge zwakt, wilde indienen. Vol gens mij vooral omdat ook zijn eigen fractiegenoten het met ons eens waren. Misschien heeft hij zich daarom het drei gement laten ontvallen dat hij politiek terug zou slaan als de motie er zou komen. Het is na tuurlijk wel jammer dat het zo is gelopen, maar wat ons be treft is de sfeer niet voorgoed bedorven", aldus de heer De Houck. «a /- - foto wim kooyman nen. Er heeft zich in het ver leden in deze buurt echter een lugubere geschiedenis afgespeeld. De kaarten kunnen een half uur voor de voorstelling aan de zaal worden gekocht. Volwassenen betalen vijf gulden. Kinderen tot veer tienjaar een rijksdaalder. T16 Van onze correspondent IjZENDIJKE - De Dorpsraad [jzendijke zou graag willen jat de gemeente Oostburg „ergaat tot een beperkte in voering op diverse plaatsen in je gemeente van de nieuwe 30 julometer-verkeersborden. Dit maakt zij duidelijk in een t,rief aan het Oostburgse col lege en de gemeenteraad. De Dorpsraad verzoekt bei de organen deze invoering in overweging te nemen. Gezien de wet plaatsing van 30 kilo meterborden vanaf april mo gelijk maakt, attenteerde de Dorpsraad beide instanties op de mogelijkheid. „Wij doen dit", aldus de Dorpsraad in haar brief, „daar de verkeersveiligheid de Dorpsraad bij regelmaat be zighoudt". Volgens de Dorps raad moet, voor tot plaatsing van deze borden wordt over gegaan, voldaan worden aan bepaalde eisen, zoals de aan passing van wegen. Derhalve, zo concludeert de Dorpsraad, „stapels nieuwe borden zou dus een wat grote vereiste zijn, en ook plaatsing bij alle toe gangswegen tot onze kern is wellicht ook nog slechts een il lusie". Mogelijkheden voor plaat sing zouden zijn, nieuwge bouwde of te bouwen woon wijken en in de nabijheid van scholen. Vooral gezien de tota le remafstand is er nogal wat voordeel te behalen. „Bij plot seling remmen is het verschil aanzienlijk", zegt secretaris Turry Termont. „Bij inper king van de snelheid tot dertig kilometer, wordt de totale stop-afstand teruggebracht van 22 tot 12,5 meter. Vooral op genoemde plaatsen waar zich vaak spelende kinderen be vinden kan dit van essentieel belang zijn". Omdat grootscheepse invoe ring van de borden nog niet binnen de mogelijkheden ligt, verzoekt de IJzendijkse Dorpsraad het college en de gemeenteraad beperkte invoe ring in overweging te nemen. Oostburg vreest fikse belastingverhogingen Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Drs. M. Dijkstra, lid van de Raad van Beheer van de NOS installeert op woensdag middag 25 mei de Advies raad Omroep Zeeland. De bijeenkomst vindt plaats in Middelburg. Dijkstra is bij de NOS belast met regionale za ken. Het is overigens nog geen uitgemaakte zaak of de Omroep Zeeland er ook werkelijk komt. Van een onzer verslaggevers RETRANCHEMENT - Van daag klimmen 25 leden van de Gereformeerde Jeugdvereni ging West-Zeeuwsch-Vlaan- deren op de fiets om, met be hulp van sponsors, geld bijeen te brengen voor de actie „Zee land helpt Polen". De jongeren beginnen in Oostburg, rijden daarna naar Breskens om met de veerboot van 11.25 naar Vlissingen over te steken. Daar fietst men het eiland Walcheren zo'n beetje rond om vervolgens weer de boot te nemen. De fiets-in ein digt dan in Oostburg. Sponsors kunnen zich van morgen nog melden bij Wim Scheele, Oudelandseweg 3 in Retranchement. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De gemeente Oostburg vreest dat aan drastische belastingenverhogingen niet te ontkomen valt, wanneer de overdracht van het wegenbeheer een feit zal zijn. Mocht volgens plan de gemeente op 1 januari 1985 gedwongen zijn de wegen over te nemen van het wa terschap Het Vrije van Sluis, dan gaat dat Oostburg jaarlijks tussen de vijf tot zes ton extra kosten. verhoging van de onroerend goedbelasting. Gedacht wordt daarbij aan het opleggen van een extra heffing aan de boe ren per hectare cultuurgrond. Om de zaak dan weer in even wicht te brengen zou het dijk- geschot dan met een gelijk be drag dienen te worden ver laagd. Ook vindt Oostburg dat de gemeenten die bij de wegen overdracht betrokken zijn recht hebben op meer geld van het rijk. „Zonder een extra compensatie kan de sanering van het wegenbeheer niet op verantwoorde wijze plaats vinden", wordt in de notitie gesteld. Overleg Oostburg heeft de kwestie inmiddels aangekaart bij de afdeling Zeeland van de Vere niging van Nederlandse Ge meenten (VNG). Ook komt de wegenoverdracht aan de orde tijdens het eerstvolgende overleg van de drie West- zeeuwsvlaamse gemeenten en het B en W-beraad Zeeuwsch- Vlaanderen. Een Oostburge werkgroep, met daarin onder anderen de wethouder A. de Feijter (Openbare Werken) en J. Thomaes (Financiën) zal in de tussentijd overleg voeren met het waterschap over de technische en financiële as pecten met betrekking tot de overdracht. De ambtelijke notitie komt aan de orde tijdens de eerstko mende vergadering van de Oostburgse raadscommissie voor financiën. Deze bijeen komst wordt vrijdag 8 aprii vanaf 15.30 uur gehouden in het gemeentehuis. De bijdragen van het rijk als tegemoetkoming in deze lastenverzwaring zijn nog niet precies bekend, maar zullen in elk geval „volstrekt onvol doende" zijn om de extra kos tenpost te dekken. „Tegen deze achtergrond gezien zullen de financiële problemen zonder drastische belastingverhogingen niet op losbaar zijn", zo staat te lezen in een ambtelijke notitie van de gemeente over de gevolgen van de wegenoverdracht. Dat Oostburg de bijkomende las ten uit eigen middelen op kan vangen wordt onmogelijk geacht, daar het rijk ook nog allerlei bezuiningen voor de gemeenten in petto heeft, waarbij het voorlopig hoogte punt zal worden bereikt in 1986. In de notitie wordt uitgere kend dat Oostburg ongeveer tweederde van alle quartaire en overige wegen in de ge meente zal moeten overnemen van het waterschap. Aan de hand van cijfers van Het Vrije van Sluis kan worden gere kend op bijna zes ton aan on derhoudskosten per jaar. Voor onderhoud van de quartaire wegen zal een rijks vergoeding worden ontvangen (de hoogte daarvan is overi gens nog niet bekend), maar voor de overige wegen, die voor ruim 3,5 ton op de begro ting gaan drukken, krijgt de gemeente geen cent. Nu wor den deze kosten nog betaald uit het dijkgeschot van het waterschap, maar deze gelden gaan niet over naar Oostburg. In de gemeentelijke notitie wordt het plan geopperd om geld binnen te halen via een 4iiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi(iiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii£ Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN/TILBURG/BERGEN OP ZOOM - De per 1 februari ingevoerde 're ceptknaak', dreigt op een volkomen misluk- king uit te lopen. Het effect van de maatregel Reeft inmiddels bij alle betrokkenen tot uit sluitend negatieve reacties geleid. Het beoogde effect, het gebruik van mindgr medicijnen en een besparing van 180 miljoen gulden op de kosten van de volksgezondheid, wordt voor een belangrijk deel teniet gedaan door het voorschrijven van grotere hoeveelhe den medicijnen per recept door huisartsen en specialisten. Daarmee dreigt een grote verspil ling van medicijnen. Het Algemeen Zieken fonds Midden-Brabant in Tilburg met 400.000 ziekenfondsverzekerden sprak gisteren in dit verband onomwonden van een 'boycot' door artsen en specialisten. Ook bij de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen bestaat de indruk dat de maatre gel voor een eigen bijdrage van 2,50 op medi cijnen heeft geleid tot een wijziging in het voorschrijfgedrag door artsen. Een en ander heeft volgens de vereniging te maken met het ontbreken van een goede overeenkomst tussen ue ziekenfondsen en de landelijke vereniging van huisartsen over dit voorschrijf beleid. Met ue eerder gehanteerde norm, het voorschrijven van medicijnen voor hooguit één maand, wordt nu op grote schaal door artsen de hand gelicht, aldus de kritiek van de ziekenfondsen. Dr. Bessem van de Landelijke Huisartsen vereniging onderkent dit probleem. „Het was voorspelbaar dat de patiënt grote druk op de arts zou gaan uitoefenen om meer medicijnen Per recept te krijgen", aldus Bessem. Hij zegt er ook alle begrip voor te hebben dat de arts voor bepaalde ziekten waarvoor langere tijd medicijnen moeten worden gebruikt, per re cept ook méér voorschrijft. Hit de meest recente cijfers van het Alge- mcen Ziekenfonds blijkt dat de hamsterwoede van medicijnen in januari heeft geleid tot een °mzetverhoging van maar liefst 60 procent in het aantal receptvergoedingen. Dit betekende alleen al een extra kostenpost van 1,5 miljoen gulden. „Op grote schaal worden nu medicijnen in veel grotere hoeveelheden voorgeschreven. Ik vraagt me sterk af of die ontwikkeling niet veel eerder sterk kostenverhogend werkt", al dus directeur J. Van Vroenhoven. De eigen bijdrage vindt Van Vroenhoven ook in geen enkele vergelijking staan met deze omzetverhoging. Verder wijst Van Vroenho ven op het verspillend effect van het voor schrijven van grote hoeveelheden medicijnen hetgeen vaker blijkt bij overleden fondspa-, tiënten. Niet zelden worden dan vuilniszakken vol oude medicijnen aangetroffen. Averechts Ook het Algemeen Ziekenfonds MZB in Ber gen op Zoom (108.000 verzekerden) spreekt van een averechts effect van de 'receptknaak'. „De maatregel lijkt zijn doel volledig voorbij te schieten. De 2,50 per recept drukt bovendien onevenredig zwaar op de groep bejaarden die nu minder snel geneigd zullen zijn om naar de apotheek te gaan om het geneesmiddel dat is voorgeschreven te kopen", aldus directeur A. Takx van dit ziekenfonds. Het Algemeen ziekenfonds voor West-Bra bant en Zeeuws-Vlaanderen in Breda beschikt nog niet over cijfers waaruit het effect van de receptknaak valt af te meten. Volgens de heer Takx is het geen uitzonde ring dat artsen voor minstens een half jaar medicijnen voorschrijven. Ook apotheken wijzen op de onderschatte nadelen van de 'receptknaak'. Uit die kring wordt ook gewezen ook op de idiote situatie dat de fondspatënt, ondanks de 2,50 eigen bij drage, veel minder kostenbewust is dat de par ticulier verzekerde patiënt. Bovendien wijzen ook apothekers op de grote onbillijkheid van de maatregel die in feite de minst draagkrach tige patiënt het zwaarst treft. Ook in Oost burg wordt ieder jaar een rommelmarkt gehouden. - foto de stem/cor j. de boer 99 H Van onze correspondent I IJZENDIJKE - De tijd van I rommel- en snuffelmarkten 1 nadert weer. Veelal blijkt de S formule voor de snuffel- markten enorm aan te slaan 3 bij het grote publiek. Toch 3 zijn er ook mensen die niet 3 zo gelukkig zijn met de snuffelmarkten. „Snuffel- markten zorgen ervoor, dat M er veel illegale kooplieden 1 komen. Wij zijn er pertinent tegen", aldus Roger Goos- 1 sens, secretaris van de cen- 3 trale vereniging voor de am- bulante handel in Zeeuwsch-Vlaanderen. 5 Goossens is twee jaar 3 voorzitter geweest van deze H vereniging, die de belangen H behartigt van de Zeeuws- S vlaamse marktkooplieden. Nu is hij secretaris van deze vereniging. Hierdoor draait hij al zeven jaar mee in het iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ bestuur. Ook dit jaar zal de centrale vereniging weer di verse activiteiten organise ren in Zeeuwsch-Vlaande ren. De rommelmarkten ten behoeve van verenigingen of stichtingen vindt Goossens acceptabel. „Daar heeft de samenleving mee te maken", zegt hij. „De snuffelmarkten echter zijn alleen maar posi tief voor diegenen, die de markten houdt. Daarom zijn we er tegen". Daarnaast kleeft er nog een groot bezwaar aan vol gens de IJzendijkenaar. „Het snuffelmarktsysteem is een verkapte markt", ver volgt hij fel. „We zullen blij ven vechten voor sluiting van dit soort markten. Er wordt handel gedreven zon der de vereiste papieren". De snuffelmarkt in Sas van Gent is voor Goossens ook een doorn in het oog. Hij twijfelt er verder aan of het wel allemaal particulieren zijn die deelnemen. Goossens kon verder nog enkele plannen bekend ma ken, die de centrale vereni ging in samenwerking met anderen heeft. Vrijdag 15 april allereerst de feest- markt in winkelcentrum Zuidpolder te Terneuzen. Zaterdag 30 april zal tijdens de weekmarkt te Axel een groot standwerkersconcours worden gehouden. In juli wordt in Oostburg de inmid dels traditionele fokveedag gehouden, terwijl 3 augustus een feestmarkt wordt ge houden in samenwerking met de winkeliers, in de Promenade te Terneuzen, Ook in Breskens valt er nog al wat te beleven. In juli de jaarlijkse publiekstrekker van allure, de jaarmarkt en in december een grote feest markt. Van een onzer verslaggevers DUBBELGEM - De gemeenteraad van Dubbelgem heeft zich gisteravond tijdens een tumultueus verlo pen vergadering gekant tegen een voornemen van de minister van Defensie in Dubbelgem kernraketten te plaatsen. Het waren met name de fracties Morgen rood, de Groenen en de Vrouwenpartij die zich vier kant tegen de kernwapens kantten. Vurige pleidooien van Oeze Streek en Eigen Belang die on dermeer wezen op werkgele genheid en de noodzakelijke verdediging van het vrije wes ten mochten wat dit betreft niet baten, evenmin als het ge nuanceerde betoog van het Christelijk Collectief. De discussies liepen zo hoog op dat de drie eerstgenoemde fracties zelfs enige tijd de ver gadering verlieten en de raadsvoorzitter alle zeilen moest bijzetten de raad weer in het gareel te krijgen. Bij stemming bleek uiteindelijk dat met 9 tegen 8 stemmen een voorstel medewerking te ver lenen aan de plannen van de minister werd verworpen. Het leek soms net echt, don derdagavond in Chez René in Oostburg, waar de PvdA nu eens niet een gewone (en saaie) vergadering hield maar beslo ten had met de aanwezigen een rollenspel op te voeren. Een rollenspel waarbij men in de huid van een raadslid kon kruipen om eens te ervaren hoe een gemeenteraad werkt. Logisch dat voor deze „ge meenteraad" controversiële onderwerpen waren gekozen. Naast de kernraketten moest de raad van Dubbelgem zich ook uitspreken over een subsi die aan de werkgroep „Vrou wen Veilig op Straat" om vrouwen middels training een zelfverdediging te leren, wa ren er plannen voor een wind molenpark en moest er plotsklaps, na een ministeriële brief, 152,000 gulden bezuinigd worden. Na afloop van de „raadsver gadering" mocht een echte professional er een oordeel over geven. Dat was burge meester mr. C. Spijkerboer die het rollenspel met plezier had gevolgd en er een geslaagde poging in zag om denkbeelden te uiten. „De vergadering maakte wel een rommelige in druk. De voorzitter werd be laagd met hinderlijke amen dementen en vooral de opposi tie heeft lekker zitten dwar- ken, je kon zien dat men er plezier in had". Niet geslaagd Als poging om te laten zien hoe in een gemeenteraad de machtsvorming tot stand kwam achtte hij het rollenspel niet geslaagd. „En sta je buiten deze raad dan blijk je als lob byist helemaal niet aan de bak te komen", aldus de heer Spij kerboer, die bij drie fracties had geprobeerd het probleem van de reservepolitie in de be schouwingen te krijgen. De Dubbelgemse eerste bur ger, mr. J. Smeets, meende dat ook nu gebleken is dat inten sief uren achtereen vergade ren niet mogelijk is. Hij had enkele pauzes ingelast en meende dat dit ook in de echte Oostburgse vergaderingen wel eens nodig is, zodat men de ac cu even kon opladen. „Op een gegeven moment kon ik van avond met deze raad geen kant meer op", zo zei hij (ADVERTENTIE) GRENEN - EIKEN MEUBELEN eigen import Duitsland, Engeland, Oostenrijk Weststraat 68. Aardenburg Tel. 01177-1271 - eigen restauratie atelier Welzijnscommissie - De Oost burgse welzij nscommissie komt dinsdag 5 april vanaf 19.30 uur bijeen in de raads zaal van het gemeentehuis. Aan de orde komen onder meer de introductie van een wegingsinstrument voor de welzijnsplanning en een noti tie over de nieuwe opzet van een organisatie voor podium kunsten in Zeeuwsch-Vlaan deren. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - In de MTS te Vlissingen wordt op 21 april een manifestatie gehouden rond het thema „Meisjes en techniek". Het gaat om een af ronding van een achttal bij eenkomsten op verschillende plaatsen in het land. De manifestatie is in de eer ste plaats bedoeld voor school- dekanen, maar ook andere geïnteresseerden zijn welkom wanneer ze zich opgeven bij het Regionaal Orgaan voor het Leerlingenwezen in Zeeland. (ADVERTENTIE) Uitgebreide Brouwerijstraat 35 OOSTBURG TEL. 01170-2504 Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN Voor afgestu deerden en (oud-)personeels- (eden van de Hogere Techni sche School in Vlissingen wordt op zaterdag 23 april een reünie gehouden in hotel Bri tannia. Dat gebeurt ter gele genheid van het zevende lus trum van de school. Tot nu toe hebben zich al zo'n 600 deel- ne(e)m(st)ers gemeld. Het programma begint om 15 uur en duurt tot na midder nacht. Het Dixie looporkest Scat Cats omlijst het middag- gebeuren. Dan is in de foyer van het hotel een speelhal in gericht en kunnen foto's beke ken worden. Verder bestaat dan alle ge legenheid „oude" bekenden te ontmoeten. Aan het avondpro gramma gaat een diner voor af. Daarna wordt in verschil lende zalen van het hotel dans- en luistermuziek ge speeld door Johan Sinke's Di xie Daddies, het trio l'Escaut Oriental en de folkgroep Au Joly Bois. Van onze correspondent HEINKENSZAND - Auto- en motorclub De Zeeuwen houdt tweede paasdag de traditione le gezelligheidsrit voor auto's en motoren. Deze rit, die elk jaar veel deelnemers trekt, gaat door de Zak van Zuid-Beveland. Men kan vanaf half twee inschrij ven in De Stenge in Heinkens- zand. Daar is ook het vertrek punt. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De provin cie Zeeland werkt aan regels voor verdergaande democrati sering van de waterschapsbe sturen. Een speciale werk groep, die adviseert over aan passing van de Zeeuwse wa- terschapsregelementen, heeft daartoe verschillende aanbe velingen gedaan. Zo wil men dat de besturen van de waterschappen worden uitgebreid met vertegenwoor digers van een nieuwe catego rie: gemeenschapsbelangen. Ook wordt afschaffing van het meervoudig stemrecht bepleit en wil men de kiesdrempels verlagen voor de belangenca- tegorieën „ongebouwd" en „gebouwd". Als de Zeeuwse staten op 27 mei met deze aanbevelingen akkoord gaan zullen ze verder worden uitgewerkt. BRESKENS - Aan de vismijn te Breskens werd aangevoerd met gemiddelde kiloprijs: 1263 kg. ex port garnalen 5,13,485 kg. pellerij garnalen 4,75, 1956 kg. bot 0,57, 1282 kg. schar 2,38,10.411 kg. schol 2,80, 7.119 kg. tong 18,13, 642 kg. tarbot 19,23, 927 kg. griet 13,48, 10.174 kg. kabeljauw 3,42,3.651 kg. wijting 2,29, 21 kg. rog 3,34, 125 kg. poon 3,37, 2 kg. haai 3,48, 4 kg. baars 10,79, 21 kg. tongschar 7,09, 360 kg. bolk 1,68, 21 kg. kool- vis 3,86.

de Stem | 1983 | | pagina 19