„HET IS NATUURLIJK TOCH DISCRIMINATIE Jan Rijnders' Goede Vrijdag I 0»lsplel SONY Toneelgroep Terneuzen geeft 3 uitvoeringen IJzenc 4Rece WAARBORGEN VOOR MILIEU ONTBREKEN' Sas' raadslid zwicht voor druk wethouder GEVO FEEST OP 15 APRIL Markt Zuidpolder bestaat tien jaar Hogere on ZATERDAG 2 APRIL 1983 VAN ZEELAND Speciaal Toekomst 99 Bevrijding Jobstijdingen politierapport Ongerust UIT HET ZAKENLEVEN Sportmodeshow Eierzoek- tocht in Hulst Plaatselijk nieuws Vogelwaarde Zaamslag 7ATERDAG 2 APF NOS-beheerde installeert adviesraad Omroep Zeela Zeeland helpt Polen Gereformeerde jongeren op de fiets T27 PAGINA ZEELAND 3 Van onze correspondent TERNEUZEN/IJZENDIJ- KE - Op vrijdag 15 april zul len de gezamenlijke markt kooplieden en de Zuidpol- derwinkeliers in het winkel centrum Zuidpolder een grandioze teestmarkt orga niseren. Het is namelijk 10 jaar geleden, om precies te zijn op 13 april 1973, dat de Zuidpolderwijkmarkt voor de eerste maal werd gehou den. Reden voor de geza menlijke marktlieden en de winkeliers dit heuglijke feit op passende wijze te vieren. Vanaf 9 tot 17.00 uur zal deze feestmarkt worden ge houden. De Zuidpolderwin- keliers zullen ter gelegen- heid van dit jubileum hun koopwaar buiten aanbieden. De coördinatie van dit alles is in handen van R. Goos- sens en J. Langestraat, bei den marktkooplieden. Om 9 uur zal de Zeeuwsch- Vlaamse Dorus de opening verrichten. Een aantal standwerkers uit verschil lende delen van Nederland zullen in de galerij hun koopwaar aanbieden. De ge hele dag zal op de markt bij elke kraam dat deelneemt aan de feestmarkt (herken baar aan een bord) voor elke bestede rijksdaalder een gratis lot worden verstrekt. Verder zijn er de gehele dag op de markt speciale aanbiedingen in het kader van het 10-jarig bestaan. Dorus heeft voor de kinde ren een kleine attentie in petto. De markt zal voor de ze speciale gelegenheid een feestelijk tintje krijgen, ter wijl ook gezellige muziek zal klinken. De loten zullen on der vermelding van naam en adres in een. bus moeten worden gedeponeerd. Deze bussen staan op de markt. Indien de prijswinnaar niet op de markt aanwezig is tij dens de trekking, welke om 16.00 uur wordt gehouden, dan wordt de prijs thuisbe zorgd. Dg hoofdprijzen zijn voedings- en gebruiksarti kelenpakketten ter waarde van 250 gulden. „We hopen dat we de weergoden meehebben", zegt Roger Goossens, de coördinator van deze feest markt en inmiddels weer al zeven jaar bestuurslid van de centrale vereniging voor de Ambulante Handel afde ling Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij ziet de toekomst voor de markten trouwens alleszins rooskleurig in. „Het aantal Belgische kopers neemt weer iets toe op de mark ten", zegt Goossens. „Het publiek komt weer terug. De uitgaven zijn misschien niet meer zo groot, er is toch weer leven in de brouwerij. Met de markten zijn we over het dieptepunt heen". Het bezoek van een markt is niet zomaar iets, dat is een bepaald begrip, vindt Goos sens. „Een markt heeft een bijzondere functie", aldus de marktkoopman. „Door de grotere omzet kunnen we de producten verser leveren. Naast een groter assorti ment zijn er ook veel koop jes. Ook de maatschappelij ke doelstelling mag je niet vergeten. De markt is een ontmoetingsplaats voor de mensen en hoort bij de maatschappij". De Terneuzenaren kun nen dus vrijdag 15 april te recht op de markt in de Zuidpolder. Het programma biedt voor iedereen wat en voor iedereen zit er wel een verrassing in. Is het niet via een lot dan wel via een ge schenk van Dorus. Steltkluut tegen plan de Braakman Jan Rijnders: „Blijmoedigheid is het. Een gevoel van bevrijding zoals ik me dat ook herinner aan het eind van de oor log. Het is onvoorstelbaar dat ik vandaag kan doen en laten wat ik wil. Gisteren moest ik nog naar die verrekte fabriek.' Door Jan Jansen SAS VAN GENT - Toen hij donderdag voor het laatst thuis kwam na gedane ar beid, at Jan Rijnders (60) zegge en schrijve een sneetje brood. Hij moest die dag iets anders doorslikken: het af scheid van de Glasfabriek waar hij 38 jaar heeft ge werkt. Rijnders was een van de veertig oudere werkne mers die sneuvelden onder het mes van een groot scheepse reorganisatie. Di rectie en vakbonden gaven daarbij eensgezind de jeugd voorrang. De donderdagmiddag be steedde Rijnders aan een laatste rondwandeling door de fabriek, links en rechts een opbeurend praatje ma kend met de blijvers, maar ook met leeftijd- en lotgeno ten". Twee waren er hele maal in tranen. Die konden echt geen woord uitbrengen. De grote groep ouderen heeft het ver der gelukkig goed verwerkt, in de wetenschap dat ze iets moesten opofferen om jon geren aan het werk te hou den. Zo kijk ik er zelf ook te genaan. Je moet maar rede neren: ik heb zelf bijna 40 jaar mogen werken. Heel wat jongelui zijn daar nog helemaal niet aan toe geko men". Op goede Vrijdag kan hij er in zijn fraai gelegen huis in de Poelpolder ontspannen over praten. En dat komt volgens hem voort uit meer dan berusting. „Blijmoedig heid is het. Een gevoel van bevrijding zoals ik me dat ook herinner aan het eind van de oorlog. Het is onvoor stelbaar dat ik vandaag kan doen en laten wat ik wil. Gisteren moest ik nog naar die verrekte fabriek. Niet dat het geen plezierig werk was, maar de dwang is weg. Het bedrijf bepaald niet lan ger mijn dagindeling. Als ik nou zin heb om om zes uur op te staan en naar Gent te fietsen, dan kan dat. Echt een zalig gevoel". Waar nog het voordeel bij komt dat hij zich prima voelt. En Rijders is een man met vele interesses en hob by's. „Hoeveel mensen zijn er niet versleten als ze op hun 65'ste moeten stoppen? En hoeveel gepensioneerden zijn er niet die absoluut niet weten hoe ze hun vrije tijd moeten doorkomen. Nou daar heb ik absoluut geen last van. Nee, gisteren was het wel even moeilijk. Maar nu ben ik er door". Zodat het toch nog een echte Goede Vrijdag werd voor Rijnders. De harde klap kreeg hij al veel eerder te verwerken in augustus vorig jaar. In een week tijd bereikten hem twee jobstijdingen. De eerste - FOTO DE STEM/CORJ DE BOER ging over het eind van zijn loopbaan bij de Glasfabriek, de tweede was dat hij een verlenging van het wethou derschap in Sas van Gent wel kon vergeten. En dat kwam nog harder aan dan de ontslagmelding. „Ik heb dat werk als wethouder met hart en ziel gedaan. Het viel zwaar tegen dat dat ophield, en dan hadden we ook nog de verkiezingen verloren. Nu ben ik daar overheen, maar het heeft wel tijd ge kost". Zijn harde politieke lot kon Rijnders niet ontlopen, maar een ontslagaanvraag kun je aanvechten. „De meeste ouderen bij ons had den er weinig behoefte aan, nogmaals om de jongeren van dienst te zijn, maar je wordt natuurlijk wel voor of rond je 60'ste afgeschreven. Een ontslagaanvraag voor een hele groep ouderen, dat is in feite pure discriminatie. Je zou het eens moeten pro beren met een even grote groep vrouwen. Dan kwam het wel in de krant. Nu vindt iedereen het normaal". Hij zelf eigenlijk ook. „Ja het werk zou wel anders verdeeld moeten worden. Hoe, weet ik ook niet pre cies, maar er valt niet aan te ontkomen, dat is zeker". HULST - Gistermiddag om 12.00 uur kwam L.F. uit Hulst met zijn personenauto over het Stationsplein, in Hulst ge reden. Hij wilde linksaf naar de Steensedijk rijden, maar verleende geen voorrang aan autobestuurder H.W. uit Sint Jansteen. Bij de daarop vol gende botsing ontstond mate riële schade. HULST - In de nacht van don derdag op vrijdag om 2.00 uur reed de automobilist R.H. uit Wijnigem (België) met zijn personenauto over de Kool straat in Hulst. De auto raakte op een bepaald moment naast de weg in de berm en ramde daarbij twee lichtmasten. H. liep lichte verwondingen op, maar mocht na behande ling door de dokter naar huis. Uit een afgenomen bloedproef bleek, dat hij onde invloed van alcohol verkeerde. Zijn auto was total loss. KOEWACHT - Bij een aanrij ding donderdagavond in de Nieuwe Karnemelkstraat ont stond aan twee personenauto's aanzienlijke schade.A.C.S. uit Koewacht reed achteruit van zijn oprit de rijweg op en bot ste tegen de van links komen de auto bestuurd door J.B.Z. uit Zuiddorpe. Laatstgenoem de wagen liep aanzienlijke op aan de linkervoorzijde. De Van een onzer verslaggevers HULST - De Vogelwacht De Steltkluut is tegen de uitbreidingsplannen voor verblijfsrecreatie in De Braakman en verwerpt met name ook het plan om ten zuiden van de weg een strandbad en ligweiden aan te leg gen voor dagjesmensen. De Steltkluut vindt dat in het plan waarborgen ontbre ken om de natuur- en land schapswaarden in het gebied ten zuiden van de weg te ont zien. Bovendien meent men dat de uitbreidingsplannen in strijd zijn met het Streekplan Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin wordt gesteld dat het niet wenselijk is de verblijfs recreatie uit te breiden. Daarin staat ook te lezen dat het landschapsschoon in het gebied gespaard, be schermd en verder ontwikkeld moet worden. Volgens de Stelkluut kan de aanleg van een strandbad met ligweide daar niet onder gerekend wor den. In het gebied ten zuiden van de weg heerst door de beperk te toegankelijkheid op dit mo ment een grote rust. De Steltkluut meent dat het ge bied vooral ornithologisch zeer waardevol is, met zijn functie als fourageer-, rust- en broed gebied voor ganzen, steltlopers en diverse eendensoorten. Vooral omdat de laatste jaren de beschikbare oppervlakte aan met name weidegebieden ook in Zeeuwsch-Vlaanderen flink is afgenomen. zoen zich daardoor uitbreidt tot in het najaar en de winter. Gezien het belang van het wa ter en de aangrenzende gebie den voor de duizenden vogels in de winter, zou men zelfs graag een beperking zien van vooral de waterrecreatie in najaar en winter. De vogelwacht is ook onge rust over de plannen om de slechtweervoorzieningen uit te breiden. Omdat dit meestal om gebouwen gaat voorziet men een verstoring van het land schap en in de tweede plaats is men bang dat het toeristensei- (ADVERTENTIE) TERNEUZEN - De sportmo- deshow bij sportshop Charles de Smit vindt plaats op zater. dag 9 april om 14.00 uur en niet, zoals abusievelijk ge. meld, vandaag om 16.00 uur. HULST - Vandaag houdt de buurtvereniging Den Dullaert voor de kinderen uit de buurt in de leeftijd van 0 tot 8 jaar een eierenzoektocht. Samenkomst aan het ge- meenschapscentrum Den Dul laert aan de Sportlaan om half 11. Vanaf Den Dullaert wordt dan gezamenlijk gegaan naar de plaats waar de eieren ge- zocht dienen te worden. Dorpscentrum - Met ingang van vandaag is de heer B Strobbe aangesteld als bar man/hulpconciërge van het Dorpscentrum te vogelwaar de. Piekwedstrijd - In café De Vergulde Snor wordt morgen het open kampioenschap vo- gelpiek (Engels bord) gehou den. De wedstrijden beginnen om 3.00 uur. Op tweede paasdag wordt in café Het Wapen van Zeeland te Zaamslag een kaartwed- strijd gehouden, met mede werking van het bestuur van de plaatselijke kaartvereni- ging DVV. Deze wedstrijd in bieden-zonder-roem begint om 15.00 uur. elekpynika Grootste keuze: Hi-Fi - T.V. - Video. Eigen technische dienst. Gediplomeerd: radio-t.v.-technicus. elektro-installateur OFFICIEEL DEALER| Hoofdstraat 16 4564 AP Sl. Jansteen Tel. 01140-12491 van een onzer verslaggevers Aangekondigde motie niet ingediend auto van S. werd aan de ach terzijde zwaar beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. SAS VAN GENT - De autobe stuurder J.R.C. uit Zelzate raakte vrijdagmorgen, toen hij volgens zijn mededeling, voor een tegenligger moest uitwijken op Rijksweg 252, in een slip en botste tegen een lichtmast. Zijn auto liep zware schade op, zelf bleef hij onge deerd. SAS VAN GENT - Loco-bur gemeester L. Marquinie van Sas van Gent, heeft deze week zware politieke druk moeten uitoefenen op raadslid J. Rijn ders (Gemeentebelangen) om te verhinderen dat deze een tegen het collegebeleid gerich te motie zou indienen. In gesprekken met zowel Rijnders zelf als voorzitter R. de Houck van de groepering Gemeentebelangen, dreigde Marquinie de heer Rijnders pijnlijk te zullen herinneren aan de voorbije vier jaar. In die periode was Rijnders wethouder in een college sa men met de confessionele groepering. Marquinie's poli tieke club, het van Gemeente belangen afgesplitste Ge meentebelangen Groot-Sas zat toen in de oppositie. Omdat hij geen zin had in een conflictsituatie („die heb ik in de afgelopen vier jaar ge noeg gehad") diende Rijnders de motie inderdaad niet in. Er werd donderdag in de raads vergadering met geen woord over gerept. Volgens de Sasse loco-bur gemeester is het verwijt dat hij de schijn van chantage op zich zou hebben geladen, vol komen misplaatst. „We heb ben een normaal gesprek ge had, waarin argumenten zijn uitgewisseld. En met praten kun je een wereldoorlog voor komen, is nog altijd mijn op vatting", aldus de heer Mar quinie. Raadslid Rijnders houdt zich op de vlakte over de gang van zake. Voorzitter De Houck van gemeentebelangen be aamt dat aanvankelijk alleen gepraat is over argumenten voor en tegen de motie, waar mee gemeentebelangen wilde bereiken dat bij een bepaald bouwproject alleen Sasse aan nemers zouden worden inge schakeld. „Marquinie was inderdaad bereid tot een gesprek om alles toe te lichten. Hij was nogal teleurgesteld dat Rijnders toch de motie, intussen al afge zwakt, wilde indienen. Vol gens mij vooral omdat ook zijn eigen fractiegenoten het met ons eens waren. Misschien heeft hij zich daarom het drei gement laten ontvallen dat hij politiek terug zou slaan als de motie er zou komen. Het is na tuurlij k wel j ammer dat het zo is gelopen, maar wat ons be treft is de sfeer niet voorgoed bedorven", aldus de heer De Houck. TERNEUZEN - De to neelgroep Terneuzen, na een wervingscam pagne inmiddels uit gegroeid tot veertien leden, verzorgt in april drie uitvoeringen. Za terdag 9 april (20.00 uur) in de gehoorzaal in Hoek, woensdag 20 april (19.30 uur) in het bejaardencentrum De Veste in Terneuzen en dinsdag 26 april (20.00 uur) in bejaardencen trum De Blide in Ter neuzen. Op deze avonden worden twee eenakters opgevoerd: het blijspel 'spookhuis te koop' van Barbara van Kampen en de thriller de doos van Pandorra' van Ar chie Roy. De regie van deze twee stukken is in handen van Margreet de Groot, tevens regio-vertegenwoordigster van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel. De Groot is pas vanaf dit sei zoen aan de Terneuzense to neelclub verbonden. De to neelgroep Terneuzen draait Een beeld van de repetities voor 'Spookhuis te koop'. inmiddels al weer zes jaar en kampte vooral in het be gin van het seizoen met een tekort aan mannelijke to neelspelers. Dit euvel is nu verholpen. In het seizoen re peteert de club elke woens dagavond in de St. Willi- brordschool Terneuzen. 'Spookhuis te koop' gaat over twee 'rijke' zusters waarvan de een het deftige huis waarin ze wonen wil verkopen. Er komen vier koopsters, die er elk voor zich van overtuigd zijn het huis van hun dromen gevon den te hebben. De thriller verhaalt over een echtpaar dat drie maanden in het huis van een verre neef mag wo- - FOTO WIM KOOYMAN nen. Er heeft zich in het ver leden in deze buurt echter een lugubere geschiedenis afgespeeld. De kaarten kunnen een half uur voor de voorstelling aan de zaal worden gekocht, Volwassenen betalen vijf gulden. Kinderen tot veer tien jaar een rijksdaalder. Van onze corresponde IJZENDIJKE - De Dorp IJzendijke zou graag i dat de gemeente Oos overgaat tot een beperk voering op diverse plaats de gemeente van de nieu [ulometer-verkeersborde maakt zij duidelijk in brief aan het Oostburgsi Oo bel Van een onzer verslagge MIDDELBURG - Drs Dijkstra, lid van de R van Beheer van de I> installeert op woensc middag 25 mei de Adv raad Omroep Zeeland bijeenkomst vindt pis in Middelburg. Dijkstra is bij de belast met regionale ken. Het is overigens geen uitgemaakte zaa de Omroep Zeelandl ook werkelijk komt. Van een onzer verslaggi RETRANCHEMENT - daag klimmen 25 leden Gereformeerde Jeugd' ging West-Zeeuwsch-\ deren op de fiets om, m hulp van sponsors, geld te brengen voor de actie land helpt Polen". De jongeren beginn Oostburg, rijden daarn; Breskens om met de ve van 11.25 naar Vlissinge te steken. Daar fietst m eiland Walcheren zo'n rond om vervolgens wi boot te nemen. De fiets- digt dan in Oostburg. Sponsors kunnen zie) morgen nog melden bi; Scheele, Oudelandsewe, Retranchement. Van een onzer TERNEUZEN/TILBURI ZOOM - De per 1 feb ceptknaak', dreigt op e king uit te lopen. Het ef heeft inmiddels bij alle sluitend negatieve reacti Het beoogde effect, h« medicijnen en een besp gulden op de kosten va wordt voor een belangr door het voorschrijven den medicijnen per reet specialisten. Daarmee d: ling van medicijnen. E fonds Midden-Brabant ziekenfondsverzekerden verband onomwonden artsen en specialisten. Ook bij de Vereniging kenfondsen bestaat de i gel voor een eigen bijdr: cijnen heeft geleid tot voorschrijf gedrag door heeft volgens de verenii ontbreken van een goed de ziekenfondsen en de van huisartsen over dit de eerder gehanteerde n van medicijnen voor Wordt nu op grote scha gelicht, aldus de kritiek Dr. Bessem van de v ereniging onderkent voorspelbaar dat de pa arts zou gaan uitoefene per recept te krijgen", er ook alle begrip voor voor bepaalde ziekten Medicijnen moeten wo cept ook méér voorschri Uit de meest recente Meen Ziekenfonds blijk van medicijnen in janu "mzetverhoging van m

de Stem | 1983 | | pagina 18