Bonden geven KMS-directie tot maandag 4 weken Hst CDA: twijfels over commissie Emancipatie Een 8 voor harp "je 4 in 1 krant Gezonken binnenschip geborgen VERBIJSTERD' WER MILJOEN OOR STIKKER Geen vervolging penningmeester Chili-werkgroep DE STEM ili m=I DE STEM VVV: Rustige Pasen in Zeeland Mits er voldoende passagiers zijn rsen Fa. DEKKER KOZIJNEN Weekend dienst Stem- redactie kleding ZATERDAG 2 APRIL 1983 Leren mogen teer jagen ,p eigen erf rhoud/reparatie jarts Kledingverband >it- e KLEINTJE 100,-gratis ing Café de Sport ting Gaaibolling naert schieting rting verjaardag- schieting ting gratis Vervoer via veren gedaald AXEL - Als er genoeg passagiers zijn, dan blijft de directe busverbinding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en Breda (de zoge naamde Bredabus) gewoon gehandhaafd. Lange duur Landbouw schap boos over geringe vergoeding Deltaschade i HAGaAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND VAN ZEELAND T18 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers 0VKG DEN HAAG - loeren mogen binnenkort op Li erf weer schadelijk wild Uknsllen. Dat is de ver- «achting van de Noordbra- wtse Christelijke Boeren- »d. Zoals bekend was de boeren [jojaoht op eigen erf verboden totikel 53) met de vorig jaar tan kracht geworden nieuwe (jachtwet. De boeren kunnen binnen kort een vereenvoudigd jacht- Lmen afleggen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Toeristisch gezien gaat Zeeland geen sterke Paasdagen tegemoet De laatste weken duiken er her en der wel wat Duitse en Nederlandse toeristen op, maar van een flinke stroom vakantiegangers is bepaald geen sprake. „Het is rustig in Zeeland. De weerberichten zijn ook niet zo gunstig en het is niet zo aantrekkelijk er nu op uit te trekken", zegt provinciale VVV-directeur Jo de Regt. Zijn kantoor, dat o.m. be middelt bij het verkrijgen van vakantiewoningen, kreeg afgelopen dagen wel regelmatig telefoontjes uit Duitsland met de vraag hoe het weer in Zeeland was. „En dan moet je wel eerlijk zijn, je kunt niet zeggen dat er volop zon is en zo," zegt De Regt. Momenteel zijn wat wo ningen verhuurd en zijn sommige bungalowparken redelijk goed bezet. „Maar in de hotels en de pensions is ruimte te over", aldus de VW-directeur die meent dat er ook op de kampeerter reinen nog weinig Teven' te zien is. „Pasen valt natuur lijk dit jaar ook erg vroeg en dat speelt ook zijn rol". Meer verwachtingen heeft men bij de VW van de Pinkstervakantie. „Dan is Zeeland ook volop in zijn voorjaarstooi, hopelijk schijnt de zon wat meer, zo dat de prikkel ontstaat om er eens even uit te zijn. Die prikkel is er nu duidelijk niet." Bredabus blijft soorten Repara- gheden. >m. tel. meestertailleur, ook boni leder en maatkleding t dames en heren, 01693 2079, Terheijden, Na ssaustr. 26. ;ht! Axel slag, tel. Een plaatsen: resultaten boe ken. De Walcheren weer boven water. schieting i/iel aanvang Zaterdag 2 april schietin in de Reizende Mai Kloosterzande. Aanvat 14.30 uur. Maandag paasdag. Grote paasschi ting op 2 wippen Aanvang 14.30 uur. lengstdijk, ur. 2e paasdag 4 april schl ting sociëteit de Vrede in Lamswaarde. Aanvat 14.30 uur. eesprijzen estaurant, ■luist, aan- op 1e paasdag bij A. M* heere, Noordstraat. Aat vang 15.00 uur. eting bij 50.-, aan- Zaterdag 2 april in de Herberg te Zuiddo pe. Aanvang 14.00 w Gratis f 25,-. I isdag vang 18.00 5ock, Zuid- Zaterdag 2 april van Kees de Cauwer bij Leeraert. Begin 14.30 uw 100.-gratis. 3 april bij J. Vogelwaar- .30 uur 260 Maandag 2e paasdag il schieting nde Man, Aanvang aandag 2e paasschie- n Café Hermans Ossenis gewaarb. 40 kg. hars» 25 prijzen, aanv.1,1 u. 573, Voorburg, 867240. TERMEUZEN - Leden van het bergings- en transport bedrijf Van de Akker te Vlissingen zijn er gister morgen in geslaagd het vo rige week gezonken binnen schip Walcheren te bergen. Overigens pas na enkele mislukte pogingen eerder deze week. Zo begaf het woensdag nacht een van de stroppen en ontstond schade aan de poten van een der twee bok ken, die het gezonken vaar tuig boven water moesten houden. Dit laatste volgens directeur Mange van het bergingsbedrijf door een menselijke fout, die voorko men had kunnen worden. Donderdagavond toen het karwei vorderde, moest nog een deel van de lading cellu- losepapier (60 ton) worden gelost, alvorens men de klus kon afmaken. Gistermorgen was het dan zover en kon het 400 ton metende vaartuig worden weggesleept. Dat gebeurde door de sleepboot Walrus van Van de Akker en de Banjaard van het sloop- en bergingsbedrijf Van Marei BV te Ouwer- kerk, dat de Walcheren heeft gekocht en naar Ouwerkerk bracht. Zoals bekend kapseisde het schip vorige week dins dag bij zwaar weer en ver- - FOTO DE STEM COR J DE BOER dween binnen enkele minu ten in het woelige water van de Westerschelde nabij de buurtschap De Griete even ten oosten van Terneuzen. Wat er uiteindelijk met de Walcheren gaat gebeuren is nog onzeker. De heer Van Marei wachtte gisteravond nog op de komst van het schip: „Ik heb het nog niet gezien en zal wel zien wat er aan komt drijven", aldus Van Marei. Van een onzer verslaggevers GISSINGEN - Het steuncomité behoudt KMS-groep wrbijsterd en verontwaardigd" over de financiële rK?ng van een miljoen, waarmee RSV-topman "kker het concern heeft verlaten. Het comité heeft dit ge geven in een brief aan het amnet en de beide kamers. Het comité schrijft: het is Wioord én immoreel de Ktverantwoordelijke voor 4GSBEDRIJF voor li^^OOnzuDWESTNEDERLAND antoren Jfne>Jzen, Hulst en Goes. Metaaldetector «essen en telefoonnum- r .beroep en vrije tijd' JJ S op Pa9ina 2. «lactie «uzen: Rein van der n"1 (editie-chef), Jan Jan- IPlv. chef), Frank Dey, 1 de Schipper, Cor de (foto), Ton Koomen rt) Hulst: Eugène Ver- ,1 ®n' Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- stburg: Co Meertens. ''«Punten '°®[erzande: mevr. Neve, K50 nderstr 4, 01148- iteit, concurrerend, diverse houtsoC'J ar in alle maten. jen: tel. 01153-1235. straat 27-29, Zaamslag. Vertentie-expl. '«fleur Zeeland: C. Prive 01150-95839. Me- het RSV-debacle zo te honore ren, en zeker waar dit ge schiedde op een moment dat bij deze persoon de rampzalige gevolgen voor de RSV-bedrij ven al duidelijk moet zijn ge weest. Wij verwachten van alle be trokkenen, dus ook van de le den van de regering en de le den van het parlement, dat zij op zijn minst een soortgelijke voortvarendheid en inventivi teit aan de dag zullen leggen en al degenen, die buiten hun schuld ontslagen worden, te behandelen overeenkomstig de wijze waarop de heer Stik ker financieel is veilig ge steld". Voor redactionele zaken kunt u zich dit paas weekeinde wenden tot Eugène Verstreten 01140- 16755. B.g.g. 01153-1534 of 01150-12535. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het vervoer via de Westerschelde-veren is ook de afgelopen maand weer gedaald ten opzichte van het voorgaande jaar. Op beide veren werden minder auto's geteld, alleen het aantal passagiers tussen Vlissingen en Breskens nam toe. Dat blijkt uit het maand overzicht van de PSD. De op leving die zich in januari even voordeed heeft zich dus niet voortgezet. In februari vervoerden bei- de veren bijna 531.500 perso nen. Een jaar eerder waren dat er nog bijna 543.000. Er werden bijna 166.800 auto's overgezet. Een jaar eerder wa ren dat er bijna 181.200. De da ling was het grootst bij de dienst Kruiningen-Perkpol- der. Van onze correspondent TERNEUZEN - Er zal defini tief geen vervolging worden ingesteld tegen mevrouw M. van V. uit Sluiskil, die de afge lopen drie jaar als penning meester van de Chili-werk groep 18.000 gulden heeft ver duisterd. De PvdA-afdeling Terneu zen nam deze beslissing don derdagavond tijdens een be sloten vergadering en volgde daarmee het advies op van het landelijk hoofdbestuur van de partij op. De veertig aanwezig leden kwamen tot de conclusie dat ontdekking van de „onjuiste handelwijze" zo lang is uitge bleven, omdat mevrouw Van V. het volste vertrouwen ge noot en de communicatie met de te ondersteunen gezinnen in Chili uiterst moeizaam ver loopt. Unaniem werd besloten dat het gebeurde geen invloed mag hebben op de activiteiten van de werkgroep, die in het belang van de mensen in Chili moeten doorgaan. Om dit te onderstrepen stelde de lande lijk coördinator van de Chili- actie namens de ambtenaren vakbond ABVA/KABO van 1500 gulden beschikbaar om de werkzaamheden opnieuw te kunnen starten. De partijleden verhoogden dit bedrag spon taan tot 2100 gulden. Er is inmiddels een arbitra gecommissie ingesteld, be staande uit „vooraanstaande" Zeeuwse partijleden van bui ten de afdeling Terneuzen, die bezig is een terugbetalingsre geling uit te werken. Mevrouw Van V. heeft toegezegd aan een dergelijke regeling haar medewerking te verlenen. Alle leden van de Chili-werkgroep zijn afgetreden, maar stellen zich herkiesbaar voor een nieuwe groep, die tijdens de volgende ledenvergadering wordt gekozen. „De klanten zullen uitma ken of de Bredabus blijft rij den", aldus ZWN-woordvoer- der C. Blaakman, die daarmee het „fabeltje" uit de wereld wil helpen dat deze busver binding zou worden opgehe ven. Zoals bekend is er in Zeeuwsch-Vlaanderen al ge ruime tijd grote ongerustheid over een door de ZWN geop perd plan om de Bredabus te laten vervallen en daarvoor in de plaats vanuit Hulst een busverbinding met het Belgi sche Sint-Niklaas te openen. Passagiers zouden daar dan op de trein kunnen stappen en via Antwerpen naar Roosen daal kunnen reizen. „Ook al komt die verbinding er", aldus de heer Blaakman nu, „dan betekent dat niet dat de Bredabus verdwijnt. Mo menteel heeft de Bredabus een goede bezetting en als het pas sagiersaantal blijft voldoen aan de normen (als je zoveel passagiers hebt, mag je zoveel keer per dag rijden) dan blij ven wij rijden". Voorlopig is de lijndiest naar Sint-Niklaas er echter nog niet. De zaak is wel aan gevraagd bij de Belgische autoriteiten, maar de benodig de vergunning is nog niet bin nen. Volgens Blaakman kan deze lijn best in een behoefte voorzien. „Als we die verbin ding kunnen aanbieden", zegt hij, „dan krijgen de Zeeuws- Vlamingen de mogelijkheid om met het openbaar vervoer snel naar alle Belgische grote steden te reizen". Volgens hem is deze lijn niet 'dubbelop'. Vanuit Hulst wordt mo menteel door een Belgische vervoersmaatschappij welis waar een regelmatige dienst met Sint-Niklaas onderhou den, maar de rit duurt vrij lang omdat onderweg allerlei dorpjes worden aangedaan. „Wat wij beogen is een snel- dienst vanuit Hulst recht streeks naar het station in Sint-Niklaas". Als de dienst er komst zullen volgens Blaak man de passagiers bepalen welke lijn er levensvatbaar is, Hulst-Sint-Niklaas of de Bre dabus. Vervolg van pagina 1 In een brief, waaruit groot wantrouwen blijkt, hebben de bonden gisteren aan de direc tie gevraagd voor maandag avond (tweede Paasdag) te antwoorden. De bonden willen zwart op wit dat de directie van de overheid geen opdracht heeft gekregen om de Schelde verder te ontmantelen. Ze wijzen er op dat „vele Zeeuwse mannen en vrouwen dag en nacht in touw zijn, om voor het behoud van de Schel de te knokken", en dat het pro vinciebestuur bereid is 50 mil joen in het bedrijf te steken. „Wij willen niet het risico lo pen dat die mensen zich straks bedrogen voelen, als zou blij ken dat er in Vlissingen slechts een bedrijf overblijft dat een paar marineschepen bouwt, en verder nog wat ap paratuur maakt voor de pro ductie van kernenergie". Zo lang er geen duidelijk heid komt, zullen de bonden zich niet verder meer inlaten met reorganisatieplannen. „We riskeren niet dat met onze hulp of argeloosheid de werk nemers van de Schelde een rad voor de ogen wordt gedraaid". De bonden zijn vooral ver ontrust door de ontdekking dat de KMS-directie, behou dens het verzenden van een telex, geen pogingen heeft on dernomen om haar eigen over levingsplan (1.235.000 uren in de scheepsnieuwbouw, oftewel 520 ontslagen) tegenover dat van het kabinet (1.000.000 uren oftewel zo'n 760 ontslagen) te verdedigen. De bonden hebben de directie geconfronteerd met haar eigen gegeven, waaruit blijkt dat uitvoering van het kabinetsplan grote negatieve gevolgen heeft, zowel voor de kwaliteit als voor de prijs van de scheepsbouw.. „Wanneer we dan nu weer beleven dat u niet eens bereid bent uw eigen overlevingsplan tot de laatste snik te verdedi gen, maar u al bij voorbaat hebt neergelegd bij een dictaat van de overheid, dan vragen wij ons af: wie is nu die direc tie van de Schelde. Bent u een stelletje draaitollen, of staat u werkelijk voor datgene wat u zegt? De gehele situatie heeft de sfeer op het bedrijf zodanig verziekt dat u met name wat betreft productiviteit en kwa liteit van het product, daar nog veel kwalijke vruchten van gaat plukken. Wij voelen ons niet geroepen om mee te helpen datgene overeind te zetten wat u willens en wetens omver trapt." DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND off CD S CM" c O) r- Q) C c "2 P &g| O J W - c c I 4- - co o> laS. lis o> i s jS® i ■m S m a> as s"ï R v "cö CJ Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Bij de Zeeuwse statenfractie van het CDA leven twijfels of de provinciale emancipatie- commissie-nieuwe-stijl wel breed genoeg is samenge steld. Drie fractieleden hebben het dagelijks provin ciebestuur schriftelijk om opheldering gevraagd. Ze willen op de hoogte worden gebracht van de maatsta ven die bij de benoeming van de commissieleden zijn gehanteerd. Aanleiding tot hun actie is een bijeenkomst van de Zeeuwse Vrouwenraad, waar op de voorzitster (destijds be trokken bij de sollicitatiepro cedure) het antwoord schuldig bleef op vragen over de wijze waarop de commissieleden zijn benoemd. „Is de leden van de sollicita tiecommissie zwijgplicht op gelegd?", willen de CDA-ers ondermeer weten. Ze merken daarbij op dat een adviesor gaan ais de emancipatiecom missie in hun ogen zo breed mogelijk moet zijn samenge steld ten einde de diverse maatschappelijke en levens beschouwelijke visies in de advisering door te laten klin ken. Zoals bekend heeft het pro vinciebestuur er bewust naar gestreefd alleen mensen in de commissie op te nemen die de emancipatie een warm hart toe dragen en van deskundig heid hebben blijk gegeven. Dit om te voorkomen dat -zoals bij de vorige emancipatiecommis sie- steeds maar weer oeverlo ze discussie plaatsvonden die tot verdeelde adviezen leidden. De Zeeuwse staten gaven emancipatie-gedeputeerde E. Maris-Koster destijds una- naiem mandaat om een sollici tatieprocedure op te starten, waarbij de kandidaten zouden worden beoordeeld door een breed samengestelde commis sie. De CDA-vragen zijn onder tekend door de statenleden H. Remijn-de Badts, A. Dek en J. Scheffers. u ER RUIST harpmuziek door de Aardenburgse burge meesterswoning. Mevrouw Lockefeer speelt daar haar vroeg-middeleeuws Keltisch repertoire. Al jaren was zij een bewonderaarster van de harpiste Rosa Spier en tijdens een concert in de kerk van St. Kruis in 1979 leg de ze contact met de soliste Gyde Kamer. De wederzijd se talenten werden geruild. Mevrouw Lockefeer, paar- denhoudster, gaf de harpiste rijles terwijl zij zelf weg wijs werd gemaakt op de keltische harp. Een meer ge regeld ondericht volgde aan de Muziekakademie van de Stad Brussel en deze week deed ze haar tweede exa men „Middelbaar B". Van de jury kreeg ze een 8... - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van een onzer verslaggevers GOES - De Zeeuwse raad van het Landbouwschap is verontwaardigd over het besluit van minister Smit-Kroes om slechts gedeeltelijk tegemoet te komen aan de schade claims die zijn ingediend wegens verdroging van landbouwgronden na de afsluiting van het Veerse Gat. De minister heeft de al in 1972 ingediende schadeclaims pas nu af gewezen. Omdat inmid dels zoveel tijd is verstre ken vindt ze dat sprake is van onbehoorlijk bestuur en op die grond heeft ze besloten toch nog in to taal 430.000 gulden uit te keren. Volgens het Land bouwschap wordt de be trokken boeren daarmee een bedrag van 600.000 gulden onthouden. „Op deze wijze worden de be zuinigingen van het be trokken departement kennelijk mede afgewen teld op de rug van een aantal boeren." De be trokkenen zullen overi gens niet tegen de staat gaan procederen, maar het aangeboden bedrag node incasseren. De raad zegt daar begrip voor te hebben.

de Stem | 1983 | | pagina 15