Zege redt Jupp Derwall NEC behoudt kansen in Haarlem Zware val Kelly Ierland mazzelt in Malta-zandbak 'ruyff timmert Huh persoonlijk uit de wedstrijd Borg wint van Clerc Kortsjnoi wint weer Hoongelach in Wembley Roemenië verliest van Joegoslavië ^PËRDAG 31 MAART 1983 door Ted van Leeuwen door Frans van Steen Transfer Lerby nog niet rond Amerika blijft ongeslagen Roosendaalse PvdA tegen steun RBC Bekervoetbal Noord-Ierland Schotland EK VOETBAL DE STEM TIRANA - Voor de tweede kter hebben de Westduitse lopvoetballers bondscoach jupp Derwall van ontslag •ered. Een half jaar geleden sprak de volledige nationale selectie het volle vertrou wen uit in Derwall, gisteren versloeg de ploeg onder rware druk in Tirana Alba nië met 2-1. West-Duitsland, jat de eerste wedstrijd in de voorronden van het Euro pees kampioenschap met 0-1 van Noord-Ierland had ver loren, behield daardoor uit- zichten op de eindronden. In Tirana vielen de doel punten na de rust. Ze kwa men op naam van Voller van Bremen in de 54e mi nuut en van Rummenigge van Bayern, die in de 67e minuut een strafschop be nutte na een overtreding te gen Engels. Tien minuten' voor tijd benutte Targaj een strafschop voor Albanië na een handsbal van Otten. Dat doelpunt bracht de stem ming in het stadion, 35.000 toeschouwers, weliswaar te rug, maar de Westduitse ze ge kwam niet meer in ge vaar. Derwall wist op dat moment al dat hij voorlopig bondscoach mocht blijven. Volgens aanvoerder Rummenigge haalde West- Duitsland in Tirana geen schoonheidsprijs. Hij besef te ook dat de favoriet met een dosis geluk en mede dankzij de in Duits voordeel leidende Italiaanse scheids rechter Menegali de met zorg tegemoet gezien con frontatie tegen 'voetbald werg' Albanië met voordelig saldo kon afsluiten. De kleine overwinning kon nauwelijks verdiend worden genoemd. Aan het Westduitse spel ontbrak alle glans. Het zag er trouwens lang naar uit dat het matige treffen zonder doelpunten zou eindigen. Het eerste doelpunt kwam uiterst fortuinlijk tot stand. Verdediger Bimo wil de een onzuivere voorzet van Littbarski wegkoppen. Hij raakte de bal maar half, kopte zodoende over zijn eigen doelman naar de een meter voor het doel staande Voller, die niet meer kon missen. De Westduitse zege werd zeker toen Rummenigge een strafschop mocht inschieten na een onschuldig lijkende overtreding van Targaj te gen Engels. De tegentreffer uit een strafschop van Tar gaj kwam te laat om de Westduitsers nog te veront rusten. Max op snelheid langs PSV DISTERDAM - Met gebalde vuist heeft PSV gister- vond het Ajax-stadion in de Watergraafsmeer ver- ilen. Niet de 2-0 bekernederlaag tegen Ajax stak de Inbanders, maar meer de partijdige wijze van flui- iDvan arbiter Jan Keizer in de wraakactie die Johan fuijtt zich halverwege de eerste helft ten opzichte an zijn cipier Yung Moo Huh veroorloofde. In de 26ste minuut van het «nde duel had de grote itester genoeg van het getrap zijn hakken en besloot, ge- iel tegen zijn aard In, tot een milddadige actie. Met een lleboogstoot verwijderde hij jn kwelgeest uit de wed- Irijd. Een daad, die overigens ibestraft bleef. PSV heeft geen moment uit- :ht op een beter resultaat lan een nederlaag gehad, ja* heeft bijna de gehele vedstrijd op de Eindhovense speelhelft vertoefd en is geen ioment in serieus gevaar ge lest. Uitgaande van de nimmer wiegde stelling dat de eer- te klap een daalder waard is, Ajax PSV al onmidde- jk de nekslag toedienen. De Amsterdammers vertrokken het eerste fluitsignaal van Keizer in het tempo van een sprinter. Een snelheid die PSV tl vlot naar adem deed hap ten, Verdediger Boeve vierde zijn rentree op rechts, waar hij Wildschut in de man- liking kwam te staan, ter wijl Molenaar aanvankelijk Koolhof overal achtervolgde. Die strategie moest ruimte tij maken voor Rijkaard en Schoenaker om hun aanval- acties ten volle te kun- ten ontplooien. PSV werd ge- teel volgens plan aan zijn i grondgebied vastgena- en kwam niet tot aanval lende daden. Doelman Schrij vers moest zijn eerste schot in de 41ste minuut ver werken, toen Wildschut hem op de proef stelde. Zijn collega Doesburg had 'er werk niet te klagen. Ajax iwong in de eerste helft al ne- Sffl corners af. Brandts en Van Aerle moesten op de doel en redding brengen, terwijl to lat een inzet van Kieft te- genhield. Het wachten was op een doelpunt en dat viel prompt. de 22ste minuut loste de ilom aanwezige Cruijff een 'erdekt schot, waar Doesburg ie laat zicht op kreeg: 1-0. Om- ®t Ajax een hoog tempo bleef onderhouden, zocht PSV met «arde middelen naar uitwe- Huh trapte Cruijff een paar keer gemeen op de hielen, die prompt op even geraffi neerde als verwerpelijke wijze wraak nam. Buiten het ge zichtsveld van Keizer diende hij de Koreaan een elleboog stoot in het gelaat toe. Zwaar aangeslagen moest Huh zich door Van Duuren laten ver vangen. Poortvliet nam de ci- piersrol op zich en Boeve kon zijn vertrouwde linkerstek gaan opzoeken. Pas tegen de rust bedaarden de gemoederen enigzins. Zolang de kans op een te gentreffer bleef bestaan, bleef PSV meedoen. De ploeg liep weliswaar steeds achter de feiten aan, had de handicap dat spelleider Keizer een rood wit gekleurde bril droeg, maar wenste zich niet bij voorbaat bij een nederlaag neer te leg gen. Dankzij die opvatting kreeg Koolhof, overigens kansloos tegen Rijkaard, plot seling vrij zicht op de Ajax- veste, hij schoot echter tegen de paal. Daartegenover ston den een reeks Amsterdamse hoogstandjes meestal ingeleid door Cruijff of de uitblinkende libero Mölby. Zij namen het werk over van de linkervleu gel, waar Olsen en Lerby - voor hem zat een delegatie uit München op de tribune - zich zeer afzijdig hielden. De beslissing viel een dik kwartier voor tijd, toen Van Basten het hoofd onder een scherpe voorzet van Schoena ker zette: 2-0. PSV was in dezelfde minuut bijna dichterbij gekomen. Lokhoff zag zijn schot echter tegen de paal belanden. Het was het laatste in het oog springende feit van de wed strijd, die door de merkwaar dige winst-om-winst-regeling van het bekertournooi na de tweede treffer snel aan kwali teit inboette. Ajax - PSV 2-0 (1-0). 21. Cruijff 1-0. 72. Van Basten 2-0, Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 19.000. Ajax: Schrijvers, Molenaar, Mölby, Rij kaard, Boeve, Schoenaker, Cruijff, Ler by, Van Basten (Van 't Schip), Kieft en Olsen. PSV: Doesburg, Van Aerle, Stevens, Landsbergen, Brandts, Huh (Van Duu ren), Poortvliet, Lokhoff, Koolhof (René van de Kerkhof), Thoresen en Wildschut. Huh wordt met een blauw oog afgevoerd dat hem door Cruyff is bezorgd. Links dokter Velzeboer, rechts verzorger Van de ^en- -foto anp ALETTA - Een doelpunt van 'ank Stapleton heeft de kan- Ti yan de Ierse republiek op 1Nndronden van het Euro- ™s kampioenschap voetbal "«and gehouden. De spits Ji Manchester United pas- «ttde doelman Bonello in fei lde blessuretijd. ws°0rdien had het er alle 0.n van dat de wedstrijd in VfMrf eindi8en- °P het speel- zshh'f vee' weg had van een i°ak, was voetbal nauwe- 1 mogelijk. Bovendien had arde wind veel invloed Iter t Spel' Ierland was ster- si yeeg ook kansen, maar Uann voortdurendopdoel- van\ de heste speler sn "i' veld. Het was daarom fluit vlalt voor ^et af~ Hr,.rn nog werd gepasseerd u?r Stapleton. WnH n hadden na rust de de i*Ln de ru8- Liam Brady, middenvelder van de Ita- de inf6 c'uh Sampdoria, was meider van Ierlands beste aanvallen. Zijn ploeggenoten wisten echter geen raad met de kansen. Behalve Stapleton in de slotfase. De overwinning bracht de Ieren naast Neder land in groep 7 achter Spanje, dat een wedstrijd minder speelde om vijf winstpunten te behalen. van onze sportredactie BAD KISSINGEN - Viktor Kortsjnoi tweemaal uitdager van wereldkampioen Anatoli Karpov, heeft woensdag in Bad Kissingen ook de derde partij van de tweekamp tegen Lajos Portisch gewonnen. Hij leidt thans met De derde partij duurde slechts 35 zetten. HAARLEM - NEC in de nationale bekerfinale? Het antwoord op die vraag kon gisteravond na een 2-2 gelijkspel bij Haarlem nog niet gegeven worden. NEC zal in de eigen Goffert minimaal weer moeten gelijkspelen om vervolgens in de verlenging of noodzakelijke strafschoppenserie alsnog de finaleplaats af te dwingen. Een overwinning binnen negentig minuten is echter al voldoende. Het lag in de lijn der verwachtingen dat NEC het in Haarlem weer niet gemakkelijk zou krijgen. Ruim anderhalve week geleden leden de Nijmegenaren al een 2-0 nederlaag in de Noord-Hollandse hoofdstad. Door een uiterste krachtsinspan ning werd het dit keer 2-2. Haarlem heeft nog twee ijzers in het vuur voor prolon gatie van deelname aan Euro pacup-voetbal, zowel op het beker- als competitiefront. Mochten de Haarlemmers bij de eerste zes van de ladder eindigen, dan geeft die presta tie recht op UEFA-cup voet bal. Treft men de waarschijn lijke kampioen Ajax in de be kerfinale, dan kan men met een gerust hart verliezen; van een plaats in de Europacup II is Haarlem altijd zeker. De kaarten liggen voor NEC wel iets anders. In de finale te gen Ajax, het is de wensdroom van heel Nijmegen. Maar te gelijkertijd dwaalt, met nog zeven wedstrijden te gaan, het degradatiespook opzichtig rond in de Goffert. Trainer Van de Meent leeft met zijn ploeg van duel naar duel, niets is zeker. Zo ook gisteren, toen De Groot, Meijers, Heisper (knie banden) en Wanders (kuit) om blessure-redenen verstek moesten laten gaan. Wim van Zinnen was nog geschorst, maar daar stond de terugkeer van Toon Willemse tegenover. NEC stoorde het opbouwen de werk van Haarlem dit keer stukken beter dan eerder in de competitie. De thuisclub ging echter in eerste instantie weer slimmer ter werk. Terwijl de Gelderse aanvallen vaak smoorden via de wel dreigen de, maar te solistische Henk Grim, moest Haarlem nog even wennen aan de inbreng van Joop Bbckling, die in de spits de grieperige Piet Keur verving. Uitgerekend in een fase dat Haarlem muurvast zat en NEC steeds meer vat op de te genstander kreeg, sloeg Bbck ling onbarmhartig toe. Kris- tiansen nam de hoekschop, Wim Balm transporteerde bal keurig naar Bbckling, en die had de hoek maar voor het kiezen: 1-0. Na ruim een uur leek er eigenlijk niets meer op het spel te staan. Bbckling maakte er beheerst 2-0 van, nadat de Haarlemse luchtmacht Huyg uit een vrije trap van Balm de bal buiten bereik van doelman Schellekens tegen de lat kopte. Anton Janssen, die na de pauze in het veld kwam voor John van Geenen, kon zijn makkers eerst niet terugbren gen op het juiste spoor. Dick Mulderij had daar wel twee keer de gelegenheid voor, maar na een vrije trap van Willemse lepelde de libero de bal hoog over de kooi van sluitpost Edward Metgod heen, en bij de volgende po ging knalde hij rakelings naast. Carlos Aalbers, die eerder het geel kreeg, bracht de span ning niettemin op knappe wij ze terug door van ver Metgod te verslaan: 2-1. Anton Janssen zorgde ten slotte voor het onverwachte evenwicht, door na een hoek schop van Henk Grim simpel raak te knikken: 2-2. Haarlem - NEC 2-2 (1-0). 40. Böckling 1-0, 61. Bbckling 2-0, 79. Aalbers 2-1, 87. Anton Janssen 2-2. Scheidsrechter: Van Ettenkoven Toeschouwers: 4.000. Haarlem: Metgod, Masefield, Huyg, Haar, Leysner (Verkaik), Nijholt, Kleton, Balm, Tol (Mochizuki), Böckling en Kris- tiansen NEC: Schellekens, Willemse (Hubers), Wijnberg, Mulderij, Selbach, Aalbers, Visser, Vievermans, Grim, Frans Jansen en Van Geenen (Anton Janssen) Haarlem-aanvaller Joop Böckling in duel met NEC-goalie Schellekens - fotoanp MONTE CARLO - Björn Borg heeft bij zijn afscheid van het toernooi-tennis de zevendui zend toeschouwers in de Mon te Carlo Country Club en mil joenen t.v.-kijkers in zeven tien landen niet teleurgesteld. Na een dag wachten wegens regen begon hij gisteren zijn laatste toernooi met een over tuigende zege: 6-1, 6-3 op de als derde geplaatste Argentijn Jose-Luis Clerc. De 26-jarige Zweed, die zegt ambities te hebben om voortaan sporteve nementen voor de t.v. te ver slaan, speelde zijn gewone koele spel, terwijl Clerc, die eerder deze maand John McEnroe in een Daviscupwed- strijd versloeg, worstelde om zijn vorm te vinden. Vooral in de eerste set maakte Borg de indruk nog ver verwijderd te zijn van zijn pensioengerechtigde leeftijd. De Zweed, die in zijn carrière van elf jaar onder meer vijf maal Wimbledon won en zes maal Parijs, had voor de 6-1 slechts 27 minuten nodig. Een lichte opleving in de tweede set gaf Clerc een voor sprong van 3-1, maar daarna was bij de Argentijn de con centratie opnieuw zoek. Hij maakte dubbele fouten, sloeg elf maal de eerste opslag van Borg verkeerd terug en was in de rallies degene, die die de bal buiten de lijnen plaatste. Borg bepaalde zich ertoe het spel vanaf de achterlijn te di rigeren en de opkomende Clerc het werk te laten doen. De Zweed, die officiéél in het prinsdom aan de Middellandse Zee woonachtig is, besloot eni ge tijd geleden daar zijn car rière te beëindigen. Hij kwam het toernooi, waar 360.000 dol lar aan prijzengeld in is ge stopt, binnen op een van de drie vrijkaarten ,die de orga nisatie te vergeven had. De uitslagen uit de eerste ronde zijn: Björn Borg (Zwe) - Jose Luis Clerc (Arg) 6-1,6-3, Henri Leconte (Fra) - Chip Hoop er (VS) 6-2,6-3, Mats Wilander (Zwe) - Balazs Taroczy (Hon) 7-6,6-0, Henrik Sundstrom (Zwe) - Paul McNamee (Aus) 6-2.6-2, Mark Edmondson (Aus) - Andres Gomez (Ecu) 7-5,0-6,6-3, Corrado Baraz- zutti (Ita) - Harold Solomon (VS) 6-3.6-2, Guillermo Vilas (Arg) - Claudio Panatta (Ita) 6-3.6-2. AUCH - De uitblinkende wiel renners van het voorseizoen zijn niet bijster gelukkig. Na Gerrie Knetemann vorige week in Dwars door Belgie kwam gisteren tijdens het tweede deel van de eerste etappe van de Ronde van de Midi-Pyreneeen in Zuid- Frankrijk de Ier Sean Kelly zo zwaar ten val dat hij voorlopig is uitgeschakeld. De winnaar van Parijs-Nice en het Internationaal Lente criterium kan minstens een maand niet wielrennen. Kelly was betrokken bij een valpar tij van het peloton renners tij - dens de voorbereidingen van een massasprint. Kelly werd met breuken van het linker sleutelbeen en de rechterduim naar het ziekenhuis van Auch overgebracht. Daar werd bo vendien zijn opengescheurde rechterwenkbrauw met zeven krammen gehecht. Het eerste gedeelte van de eerste etappe was ook al in een massaspurt geëindigd, die werd gewonnen door de Fransman Castaing. Kelly werd derde. Francis Castaing won in Auch ook het tweede gedeelte van de eerste etappe. Zijn land- en ploeggenoot Gilbert van onze sportredactie AMSTERDAM - De contacten tussen Sören Lerby en Bayern München zijn intenser dan die tussen de clubs over de Deense international. Een zware dele gatie uit Beieren, voorzitter Hoffmann, penningmeester Schwere, manager Hoeness en Trainer Csernai bekeken woensdag, en niet als gasten van het Ajax-bestuur, de wed strijd Ajax - PSV. Daarna werd een gesprek met Lerby gevoerd, waar schijnlijk omdat de optieter mijn per 1 april afloopt. Op die datum moet Bayern, op straffe van een boete van Lerby van bijna 60.000 gulden, de zaak hebben afgerond. Ajax is be reid wat langer te wachten op de voltooiing van zijn deel van de overeenkomst. Voorzitter Harmsen: „We hebben ons, door een transfersom te vra gen, ingedekt tegen het ver trek van Lerby. Dat geld hoeft van mij niet morgen op tafel te liggen, maar toch wel binnen kort, want anders kunnen wij niets doen op de markt. Ik heb echter nog steeds het vermoe den dat Bayern problemen heeft met de financieën, an ders zouden zij hun gezicht hier woensdagavond hebben laten zien". van onze sportredactie TOKIO - In het wereldkam pioenschap ijshockey in de B- groep is Verenigde Staten on geslagen gebleven. Op de voorlaatste dag werd Noorwe gen met 8-2 verslagen. Op de laatste dag speelt Amerika te gen Japan, een van de moge lijke tegenstanders van Ne derland voor een plaats in het Olympisch toernooi van vol gend jaar. Uitslagen: Polen - Japan 2-1 (1-0, 0-1, 1-0) Verenigde Staten - Noorwegen 8-2 (2-1.5-0,1-1) Oostenrijk - Roemenië: 12-2 (1-0,6-1 en 5-1.) De stand na de wedstrijden van woens dag Is: 1. Verenigde Staten 6 5 1011 41-13 2. Polen 6 4 1 1 9 34-19 3. Oostenrijk 6 2 4 0 8 36-25 4. Japan 6 2 2 2 6 22-19 5. Noorwe gen 6 3 0 3 6 21-27 6. Zwitserland 6 12 3 4 24-27 7. Roemenie 6 1 1 4 3 20-39 8. Joego slavië 6 0 1 5 116-45 ROOSENDAAL - Als RBC betaald voetbal wil gaan spelen dan moet de club niet rekenen op gemeente subsidies. Dat is het standpunt van de Roosendaalse PvdA-af- deling. PvdA-fractievoor- zitter G. Vergouwen zei dit gisteravond tijdens een vergadering van zijn partij in Roosendaal. „RBC moet het zelf financieel maar bekijken. ax j Duclos-Lassalle behield de leiding in het algemeen klas sement. De uitslag van het tweede deel Is: 1. Cas taing (Fra) 67 km in 1.46.44 2. Van Bra bant (Bel) 3. Barteau (Fra) 4. Biondi (Fra) 5. Rault (Fra) 11. Jacques van Meer (Ned) allen zelfde tijd als de winnaar. Algemeen klassement: 1. Duclos-Lassal le (Fra) 5.17.00 2. Bernaudeau (Fra) op 3 sec. 3. Castaing (Fra) op 5 sec. 4. Van Bra bant (Bel) z.t. 5. Barteau (Fra) z.t. 20. Van Meer (Ned) op 12 sec. MADRID (ANP) - Woensdag zijn in Spanje de eerste wed strijden gespeeld voor de kwartfinales van de beker competitie. De returns vinden plaats op 13 april. De uitslagen: Real Madrid - Sevilla 2-1, Athletic Bilbao - Barcelona 1-0, Espanol - Sporting Gijon 1-0, Valladolid - Real Sociedad 1-0. LONDEN (ANP) - Hoongelach en schimpscheuten weerkaat sten woensdagavond in het halflege Wembley-stadion, waar Engeland door Grieken land van een enigszins redelij ke vertoning werd afgehou den. De ontmoeting leverde geen doelpunten op. Engeland, dat vorig jaar no vember in Athene dezelfde Grieken met 3-0 had verslagen en in de laatste wedstrijd te gen Luxemburg tot een reu zescore was gekomen (9-0) deed er alles aan om zich de hoon van de 48.500 toeschou wers op de hals te halen. Met uitzondering van Steve Coppell faalde de aanval vol komen. Griekenland deed ook niet veel goeds, maar kon te vreden zijn de gastheren een punt te hebben afgesnoept. In Belfast heeft Noord-Ier- land Turkije niet met mooi, wel met krachtig voetbal ver slagen. De Noord-Ieren onderhiel den vanaf het beginsignaal een bijzonder hoog tempo. De Turken bezweken zeer snel onder de druk. O'Neill en McLeeland scoorden al in de 5e en 7e minuut. In de 56e mi nuut werd het 2-1 door Hasan bij een sporadische uitval. In Glasgow deed Zwitserland opnieuw van zich spreken door Schotlaand op 2-2 te hou den. Door dit resultaat werd het al praktisch zeker dat Bel gië, dat nog geen punt afstond, zal deelnemen aan de eindron den van volgend jaar in Frankrijk. In het Hampdenpark waren 37.000 liefhebbers op de inter land afgekomen. Zwitserland leidde bij rust door een doel punt van Egli in de 15e mi nuut. Hermann maakte er in de 59e minuut zelfs 0-2 van. Tijdens het slotoffensief van de Schotten konden Wark (57e) en Nicholas (75e) slechts een gelijk spel redden. Groep 1 DDR-België Schotland-Zwitserland Stand: 1. Belgie 2. Zwitserland 3. Schotland 4. Oost-Duitsland Groep 3 Engeland-Griekenland Stand: 1. Engeland 2. Denemarken 3. Griekenland 4. Hongarije 5. Luxemburg Groep 6 Noord-Ierland-Turkije Stand: 1. Oostenrijk 2. Noord-Ierland 3. W.-Duitsland 4. Turkije 5. Albanië Groep 7 Malta-Ierland Stand: 1. Spanje 2. Nederland 3. Ierland 4. Malta 5. IJsland 1-2 2-2 3 3 0 0 6 8-3 3 1113 4-5 4 1 1 2 3 6-5 2 0 0 2 0 1-4 4 2 2 0 6 2 110 3 3 1113 I I 0 0 2 4 0 0 4 0 0-0 4- 2 4- 3 2- 3 2-1 3 3 0 0 6 11- 0 4 2 1 1 5 3-3 2 10 12 2-2 3 1 0 2 2 2-6 4 0 13 1 1-8 0-1(0-0) 3 2 10 5 4 2 115 4 2 115 3 10 2 2 4 0 13 1 5- 3 9- 3 7- 5 2- 8 2- 6 Van onze sportredactie TIMISOARA - Roemenië heeft woensdagmiddag een vriendschappelijke voetbalin terland tegen Joegoslavië in Timisoara met 0-2 verloren. De Joegoslaven hadden zeven debutanten in de ploeg. Een van hen, Dzeko, maakte in de 14e minuut het eerste doelpunt. Vier minuten voor het einde bepaalde Trifonovic de eindstand op 0-2. Over het geheel genomen was Roeme nië meer in de aanval. De Joe goslavische doelman Ivkovic vervulde echter een glansrol. Er waren 30.000 toeschouwers. In een wedstrijd voor groep C van de voor-Olympische voetbalwedstrijden heeft Joe goslavië gisteren met 4-1 van Roemenië gewonnen. In groep C is ook Nederland ingedeeld. Joegoslavië stond bij rust al met 2-0 voor. Haili- lovic (24e en 79e minuut), Jan- janin (40e) en Zivkovic (75e) scoorden voor Joegoslavië, Iri- nescu (63e) voor Roemenië. Er waren slechts 4000 toeschou-

de Stem | 1983 | | pagina 9