VVD kraakt plan Van der Reijden Onze adviezen moeten een klok" Rakettennee, maar 't liefst ook geen demonstranten' STMORITZ SPECIAL FILTER 6 OONB CRITICI 'Groenei boycotte beëdigir Indonesic devaluee Dian van Leeuwen-Schut, nieuwe voorzitter Emancipatieraad Agrariërs op bijeenkomst vredesberaad: BASET KALEBAS ^aleii de roepia DONDERDAG 31 MAART 1983 ■ACHTERGROND Moeilijk doen Drs. Dick Dees: Nieuwe ziektekosten verzekering haait te veel overhoop Rekening Versleten Kiezen 99 re myiSTÏR Suggestie Protest pONDERDAG 31 Til X Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Als het aan de VVD ligt, verdwijnen de gro te plannen die staatssecreta ris drs. Joop van der Heijden (Volksgezondheid) heeft met de nieuwe „volksverzeke ring", vandaag nog in de ijs kast. „Ik gun Van der Reijden het beste, maar hij zou toch wat relativeringen tot zich door moeten laten dringen. Ten eerste: waarom zou je zoveel overhoop halen met de ziekteverzekeringen en de koopkracht van de mensen, als je hét doel (kostenverla ging) veel makkelijker kunt bereiken. Ten tweede: zelfs in tijden van grote welvaart en economische groei is geen kabinet erin geslaagd om een fundamentele wijziging van het stelsel te realiseren. Ook onder het kabinet-Den Uyl is er geen volksverzekering ge komen." Voor Tweede Kamerlid drs. Dick Dees (WD) is het duidelijk: Van der Reijden loopt te hard van stapel. De bekritiseerde plannen van de CDA-staatssecretaris zijn bekend: voor élle Neder landers moet er één volks verzekering komen, net zoals de AWBZ nu, met een zie kenfondspakket met medi sche noodzaken. Voor deze verzekering betaalt men een premie die afhankelijk is van de hoogte van het inkomen. Daarbovenop komt dat een verzekering waarin de rest (zo'n zestig procent) van het ziekenfondspakket zit. Hier voor betaalt men, net als bij een WA-verzekering voor de auto, een vast bedrag aan premie. Bovendien moet men steeds een eigen bijdrage be talen bij een medische „ver strekking" uit dat pakket. Tot slot zou er dan een aan vullende particuliere verze kering blijven, voor medi sche „luxe" en her- en bijver zekering. Doel van deze plannen, die zeker geen „klassieke" volks verzekering betekenen, is de financiële problemen van de ziekenfondsen op te lossen (tot en met 1986 1 miljard besparen) en de patiënten kosten-bewust te maken door betaling van eigen bij dragen. „Maar waarom zouden we dat zo moeilijk doen, als er ook eenvoudige oplossingen zijn", vraagt Dick Dees zich af. Ook hij wil de patiënten eigen risico's laten betalen en een eind maken aan de pro blemen bij de ziekenfondsen, maar daarvoor is geen stel selwijziging nodig, vindt de liberale Volksgezondheids- specialist. „Als ik alleen al kijk naar de inkomenseffecten die de plannen van Van der Reijden hebbenrigoreuze ver schuivingen in de koop kracht, die ik niet haalbaar acht. Als ik bijvoorbeeld zie hoeveel gezinnen met twee kinderen en een laag inko men er met die plannen op achteruit gaan (een verdub beling van de premie),dan kan dat het struikelblok voor Van der Reijden zijn." Dees vindt dat de inko menseffecten de grootste aandacht moeten hebben bij een verandering van het stel- DRS. DICK Dees .Inde ijskast- fo sel van ziektekosten. Dus geen uitgelekte „vinger-oefe ningen", maar goed onder bouwde rekenvoorbeelden. „Anders blijft het een vrij blijvende discussie. Het is onverantwoord om eerst een nieuw stelsel te maken en pas later te bekijken wat dat betekent voor de premies en inkomens. Dat is onverant woord. Het is een gebiedende eis dat Van der Reijden dui delijk maakt wat de gevolgen van zijn plannen zijn voor de verschillende inkomensgroe pen en dat hij aangeeft welke instrumenten hij eventueel heeft om grote negatieve ge volgen tegen te gaan." Het VVD-Kamerlid voelt er niets voor om ólle Neder landers samen te brengen in een nieuwe verzekering. „Waarom zou je dat doen? De problemen liggen toch niet bij de ambtenaren-verzeke ring en de particuliere verze kering? Die functioneren goed." Dat is ook de kern van zijn verhaal: de particuliere ver zekering en de ambtenaren- verzekering moeten blijven, alleen het verplichte zieken fonds moet worden gereorga niseerd. De ambtenarenver- zekering (met inkomensaf hankelijke eigen risico) werkt naar de zin van alle betrokkenen en de ambtena renbonden zijn dan ook fel tegen een samenvoeging met het gewone ziekenfonds, want dat zou een flinke pre miestijging betekenen. Ook de particuliere verzekering werkt goed, vindt Dees, wat alleen al blijkt uit het feit dat particülier verzekerden min der medische consumptie hebben dan ziekenfondspa tiënten, die zelf niet direct hoeven mee te betalen aan gemaakte kosten. Die vlieger gaat natuurlijk niet helemaal op, want de ambtenarenverzekering kan zo goed werken, omdat de minister van Binnenlandse DRS. JOOP van der Reijden Vingeroefeningen ongewenst Zaken (met belastinggeld) een aardig financieel steentje bijdraagt en de particuliere verzekeringen kunnen winst maken, omdat de grootste en dus dure risicogroepen in de vrijwillige- en bejaardenver zekering achter blijven. Dat ontkent Dees niet: „Door de wijze waarop parti culiere verzekeraars en de vrijwillige ziekenfondsen nu naast elkaar werken, krijg je dat de vrijwillige zieken fondsen en de bejaardenver zekering een vergaarbak voor slechte risico's worden. De particuliere verzekeraars lokken de „gezonden" weg met lagere premies en de grote risicogroepen (van be jaarden tot heroïne-verslaaf den), die vaker een beroep op medische hulp moeten doen blijven achter. Daardoor worden die verzekeringen onbetaalbaar. Dat is in strijd met de solidariteitsgedachte. En daar moeten ook oplossin gen voor komen." Daarmee sluit Dees aan bij de plannen die de particulie re verzekeraars (KLOZ) aan het brouwen zijn met de Ver eniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ). De particuliere verzekeraars zijn bereid de slechte risico groepen van de bijna failliete vrijwillige ziekenfondsen over te nemen. „Dat heeft on ze instemming en we accep teren ook dat dat een kosten stijging (volgens berekenin gen: zo'n vijf procent) voor de particuliere verzekerden be tekent", zegt Dees. Want in feite is die premiestijging „de rekening van de solidariteit" die de particuliere verzeker den gepresenteerd krijgen: ze mogen, op zoek naar lage premie, de grote risicogroe pen niet achterlaten. Dees vindt dat er wettelij ke regels moeten komen, om de grote risicogroepen eerlijk over alle particuliere verze keraars te spreiden, om ze ook daar (net als in vrijwilli ge en bejaarden verzekering) een minimum-verstrekkin gen-pakket (tegen gelijke premie) te garanderen en om alle verzekeraars te dwingen mee te werken. Want als er één verzekeraar niet mee zou doen en dus weer met lagere premies alle gezonde verze kerden weglokt, begint het liedj e weer opnieuw. De operatie met de vrijwil lige verzekering zou volgend jaar van start kunnen gaan. De problemen met de bejaar denverzekering wil Dees ge leidelijker oplossen (dus ook minder schoksgewijze pre mieverhoging) door vanaf een bepaalde datum bejaar den niet meer in „hun" apar te verzekering onder te bren gen, maar in de verzekering te laten waar ze zaten voor pensionering. Ook dan wor den de medische risico's die het oud worden nu eenmaal met zich meebrengen, eerlijk over alle verzekerden ver deeld. Blijft over de verplichte ziekenfondsverzekring. Wat wil de VVD daar mee doen? Dees: „Ten eerste is het ziekenfondssysteem zoals het nu werkt versleten. Er zijn te weinig financiële „prikkels" cm de kosten te beheersen. En er is te weinig keuzevrij heid." Eerst de kostenbeheersing. De WD vindt dat het zie kenfonds niet goed kan wer ken, omdat zoveel medische hulp gratis is. Mensen gaan te snel naar de dokter en die schrijft te snel een verwijs- briefje. Vaak overbodig, vindt Dees, en patiënten zou den heel wat minder makke lijk een beroep op (nutteloze) medische hulp doen, als ze zouden zien wat een en ander kost en een deel van de reke ning zelf moeten betalen. Dees: „Er moet een eigen risico worden ingevoerd, via het restitutiesysteem: de ver zekerde krijgt na een bepaal de medische verstrekking de rekening thuis, betaalt en krijgt later een bepaalde ver goeding van het ziekenfonds terug." Hoewel er nog discus sie mogelijk is over de per centages, denkt Dees dat de ziekenfondspatiënt globaal minstens tien procent (eigen risico) van de kosten uit eigen zak moeten betalen. Maar wel wil hij verschillen aanbrengen. Voor een zie kenhuisbezoek zou men bij voorbeeld vijf procent van de rekening betalen, voor een kraamverpleging tien pro cent, voor een bezoek aan de huisarts vijftien procent, en zovoorts. „Aan die eigen risi co's moet wel een grens wor den gesteld, zodat je nooit meer dan een bepaald per centage van je inkomen aan eigen bijdragen hoeft uit te geven". Dan de keuze-vrijheid: nu heeft iedereen in het ver plichte ziekenfonds één ba sis-pakket. Dees wil dat men kan kiezen. Bijvoorbeeld: de één kiest voor een pakket waarin alle geneesmiddelen zitten, maar voor ziekenhuis opname een eigen risico van 25 procent wordt betaald, terwijl een ander dat precies andersom wil. „Dat kan nooit puur individueel, maar er moet wel keus zijn uit een bepaald aantal soorten zie kenfondspakketten." Dees denkt dat die invoe ring van eigen risico's en de keuzevrijheid, de zieken fondspatiënten (net als de particuliere verzekerden) kostenbewust maakt „en daarmee de overbodig medi sche concumptie terugdringt, zonder de kwaliteit van de gezondheidszorg aan te tas ten." Die eigen risico's (in procenten), werken volgens Dees ook effectiever dan eigen bijdragen (in vaste be dragen), zoals de „knaken- kaart." Kortom: Dees wil deze veranderingen in het zieken fondspakket door voeren zonder de grote stelselwijzi ging van staatssecretaris Van der Reijden. Op langere termijn kunnen de drie over blijvende verzekeringen (ambtenaren-, particuliere-, en verplicht ziekenfonds) dan best naar elkaar toegroeien en kan er best een systeem komen, waarbij een deel van het ziekenfondspakket wordt betaald met premie naar in komen en een ander deel, net als de WA-premie, met vaste premie-bedragen (Dees: Dat heeft tot gevolg dat de al leenstaanden niet onevenre dig veel premie betalen"). Maar nu moet er, volgens Dees, niets anders gebeuren dan het op laten gaan van de bijna failliete vrijwillige- en de bejaarden verzekering in de particuliere verzekering én het invoeren van eigen ri sico's in het verplichte zie kenfonds. En de „weerstand op roepende" plannen voor een stelselwijzing mag Van der Reijden, wat Dees be treft, in de ijskast zetten. Dees: „Mijn gezond verstand zegt, dat dat beter is." Door Lidy Nicolasen DEN HAAG - „Zal ik het ap paraat intussen aanzetten", roept Dian van Leeuwen- Schut (45) halverwege het ge sprek. Maar uitgebreid kof fieteuten is er niet bij. De nieuwe voorzitter van de Emancipatieraad heeft pre cies een uur de tijd om uit te leggen wat haar bezielt juist nu als beroeps in het emanci patie-werk te gaan. Boze tongen beweren dat 't wel mooi geweest is, dat in deze barre tijden emancipa tie pure luxe is. Anderen vin den dat Nederland best zon der Emancipatieraad kan. Tongen die voor hun beurt fluisteren. Immers, onlangs nog weigerde de Emancipa tieraad, de belangrijkste ad viseur van de regering, ad vies uit te brengen over be roepsnamen. De Raad voelde zich buitenspel gezet. Want, zo kreeg het kabinet te horen, waar we het samen over moeten hebben is de benarde economische positie van de vrouw. Juist in deze barre tijden. De „terug-naar-het-aan- recht" stemming is evenmin besteed aan Dian van Leeu wen. „Je ziet dat nog te veel het traditionele rolpatroon wordt voortgezet", begint ze. „Maar als je zegt en vindt dat man en vrouw gelijkwaardig zijn, heeft dat in de praktijk gevolgen. Je moet zien te ko men tot een mentaliteit waarin het normaal is dat emancipatie een onderdeel is van het beleid, net zo goed als economische zaken daarvan een onderdeel is, net zo goed als sociale zaken." En in één zin voegt ze er aan toe: „Het is geen luxe maar normaal dat mensen in deze maatschappij zichzelf ontplooien enniet alleen doen wat anderen zeggen. Het is normaal dat ze een keuze doen en niet alleen in één richting kijken. Er is nog een heel duidelijke achter stand van vrouwen in Neder- land, hoewel ik denk dat er wel iets ten goede is veran derd. Simpelweg doordat een paar zaken bespreekbaar is gemaakt. Een aantal mensen is de ogen geopend, anderen werden gedwongen hun ogen te openen. Je moet maar eens kijken hoe op dit moment binnen de bestaande vrou wenorganisaties over eman- cipatie wordt gedacht en hoe dat tien jaar geleden was. Wat zeg ik, korter terug nog. Groepen die sterk naar bin nen gericht waren zijn nu open organisaties met leden die over de schutting kijken". Dian van Leeuwen, dat zal duidelijk zijn, heeft haar sporen verdiend in de langer bestaande vrouwenorganisa ties. Jaren geleden toen ze in Nijmegen haar rechtenstudie voltooid had, vertrok ze naar het westen van het land om „iets te doen met de talenten in me". De Arnhemse Dian Schut had er geen zin in te midden van haar studiegeno ten te wachten op de dag dat het geluk haar in de schoot zou vallen. Ze vond wat ze zocht. „Maatschappelijk ac tieve" mensen in enkele vrouwenorganisaties. En daar lag de kiem van haar carrière. Dian van Leeuwen vervul de diverse functies in het be drijfsleven. Na 1975 ging ze in de advocatuur en werd ze in de gemeenteraad van Rotter dam gekozen. Later volgde ze haar man die tot burgemees ter werd benoemd in Capelle aan den IJssel. Alleen direct MR. DIAN van Leeuwen- Schut .Iedereen weer aan het werk... -foto anp na de bevalling van haar twee kinderen (11 en 9) werk te ze even niet. Voor de rest bleef ze actief en zo zit ze nu nog in de Provinciale Staten van Zuid-Holland, in de Stuurgroep Brede Maat schappelijke Discussie Ener gie van jonkheer De Braauw en is ze voorzitter van de werkgroep emancipatie van de prof. Telderstichting, het wetenschappelijk bureau van de VVD. De komst van de nieuwe voorzitter heeft nogal wat stof doen opwaaien. De plaats kwam vrij toen haar voorgangster Eegje Schoo naar het kabinet overstapte. De leden van de Emancipa tieraad vroegen de liberale staatssecretaris Annelien Kappeyne van de Coppello om de socialistische vice- voorzitter Annemarie Gre- wel tot voorzitter te benoe men. Kappeyne negeerde dit advies en kwam met Dian van Leeuwen, eveneens libe raal, die voorlopig de tijd van Schoo volmaakt. Over twee jaar gaat een nieuwe vierja rige periode in. De storm van kritiek heeft Van Leeuwen niet echt ge raakt. „Het heeft zich over mijn hoofd heen afgespeeld", zegt ze. „Ik ga ervan uit dat nu de beslissing gevallen is, iedereen weer aan het werk gaat. We moeten de zaak zelf geen kwaad doen door on derling geharrewar", is het laatste dat ze over de benoe ming kwijt wil. Emancipatie is voor haar verandering van de bestaan de structuur met daarin een voortrekkersrol van de Emancipatieraad. Zichzelf onmiddellijk aanvullend: „Niet zo dat we alleen kijken naar de groep die al een eind op weg is, we moeten trach ten aansluiting te houden met de achterban. Het con tact niet verliezen. Misschien is het nog een kwestie van woorden te zorgen dat men sen niet meer accepteren dat alleen het traditionele pa troon mogelijk is." Koplopers moeten creatief zijn, de Emanciaptieraad moet buiten dat zichzelf voortdurend bewijzen. De re gering staat niet om adviezen te roepen. Voorzichtig zegt Van Leeuwen: „Het is een pure constatering dat de re gering zo nu en dan verzuimt de Emancipatieraad te horen. De lezer moet dan zelf maar uitmaken of dat slordigheid is of geen erkenning van de raad." En dan: „Je mag aan nemen dat de regering de ad viezen niet klakkeloos naast zich neerlegt. Onze adviezen moeten klinken als een klok, ze moeten gewoon heel goed zijn." De komende tijd wordt niet makkelijk voor emanci perend Nederland. De zoge naamde derde EG-richtlijn moet eind '84 zijn ingevoerd, een afspraak die de lidstaten in betere tijden maakten. De richtlijn gaat geld kosten en dat is de oorzaak van de wre vel en de geringe haast er mee. Geld omdat een vol strekte gelijkwaardigheid tussen man en vrouw wordt geproclameerd, uitgaande van verregaande individua lisering. En dat betekent een ferme aanslag op de organi satie van de Nederlandse sa menleving. Denk even aan de belastingwetgeving, het so ciale stelsel, de arbeidsverde ling. Dian van Leeuwen noemt die richtlijn als zij op merkt „de kop voor de bezui nigingen niet in het zand te willen steken." Maar prijs kaartjes heeft ze in gedach ten al aan de noodzakelijke maatregelen opgehangen, bereid de confrontatie met de bewaarders van Nerderlands schatkist aan te gaan. Tot voor kort was Dian van Leeuwen lid van het da gelijks bestuur van de Ne derlandse Vrouwenraad, die alle georganiseerde vrou wengroepen in zich verenigt. Op een voor haar gunstig moment kwam de zetel van de voorzitter vrij en haar er varing in de vrouwenwereld was groot genoeg om te kun nen toehappen. De vraag wat nog in het verschiet ligt, ont wijkt ze. „Niet dat ik niet ambitieus ben, maar zoiets beoordeel ik op het moment dat het langs me komt". Door Jan Grey n VREDEPEEL - Veel omwo nenden van de slapende vliegbasis De Peel zitten niet te wachten op de plaatsing van kruisraketten, maar eigenlijk nog minder op de komst van demonstranten tegen die plaatsing. „We moeten niet van die Amster damse taferelen hier in de Peel. Wie betaalt de schade aan onze gewassen en onze andere eigendommen?", was een veelgehoorde hartekreet deze week op een door het regionale Vredesberaad ge organiseerde bijeenkomst in het Vredepeelse gemeen schapshuis. „We willen uw gevoelens over de komende gebeurte nissen rond de vliegbasis peilen", zegt Hans Kok aan het begin van de bijeen komst, maar eerst wil hij weten wat de aanwezigen ervan vinden dat de mensen van de pers talrijk aanwezig zijn. De meerderheid steekt - na enkele problemen met de geluidsinstallatie - de hand op om aan te geven, dat 'ze' kunnen blijven, want „dan komt misschien ons belang ook eens aan bod", mompelt een aanwezige. Wilma Jonkman van het vredesberaad kan, als be kend is dat iedereen ook met de pers erbij vrijuit spreekt, eindelijk het woord nemen. „De demonstranten komen echt niet om u lastig te val len, hoewel misschien wel van overlast gesproken kan worden wanneer het tot massale acties gaat komen. Maar wij willen de last tot een minimum beperken", luiden de bijna zalvende woorden van de vredesbe raadster. Peelbewoner Piet van Lipzig heeft het een en ander op papier gezet, „want ik praat zo makkelijker". „Kan het vredesberaad ons de ga rantie geven dat er niets ka pot gaat? Is er al gepraat over een schadefonds?", vraagt hij de heren en dames van het vredesberaad. Nee, geen enkele garantie kan ge geven worden en de moge lijkheid tot het instellen van een schadefonds komt nog aan de orde, luidt het ant woord, dat echter niemand tevreden stelt. Het eerste gemor is hoor baar in de zaal, waar overi gens bijna de hele tijd een buitengewoon luchtige stemming hangt. Serieus wordt het als een politie- demonstranten onge wenst in de Peel.- fotoanp functionaris het woord neemt en uitlegt dat de poli tie haar best zal doen, „maar we weten ook niet wat er al lemaal gaat gebeuren hier bij de basis, zodat we toch ook op de plaatselijke bevol king rekenen". Herhaaldelijk spreekt iemand de vrees uit dat pas bij het besluit tot plaatsing van kernraketten op De Peel de problemen echt zullen ontstaan. Plaatsing of niet, de conclusie is voor de mees ten duidelijk: met de rust is het de komende zaterdagen, bij de wekelijkse demon straties, gedaan. „En je kunt ook beter tegen geen enkele demonstrant zeggen dat hij daar of daar met zijn poten moeten afblijven, want dan heet 't ook nog dat je provo ceert", is een van de opmer kingen. „Als jullie nou eens een tijdje wachten met die de monstraties? Nu weet toch iedereen dat er plannen zijn om die dingen hier neer te zetten", is een suggestie, die prompt wordt afgewezen door Wilma Jonkman: „Want we moeten steeds ons gezicht laten zien". Het is inmiddels pauze en enkele mensen scharen zich rond een tafel om een andere kwestie te bespreken, die no dig aan de orde gesteld moet worden. Wat te doen met de agrariërs die schade lijden omdat ze tijdens de zater dagse demonstraties niet op de vliegbasis kunnen om gras te maaien, aardappelen te oogsten of mais te snij den? Op de basis ligt in to taal 220 hectare cultuurland, dat is verpacht aan omwo nende agariërs. Het oogsten kan alleen maar op zaterdag, omdat de luchtmachtmede werkers door de week te veel last van dat werk zouden hebben. De luchtmacht sluit de poorten echter 's zater dags als er een demonstratie is. „Veel van ons bestaan van die basis, zou je kunnen zeg. gen, omdat we grond hebben gepacht", luidt de eerste 'voorgebakken' vraag. Het vredesberaad zal contact on nemen met de vliegbasis' „Daar hebben we niets aan wie betaalt de schade?" :s het vinnige weerwoord. Een bloembollenkweker heeft al enkele minuten zit- ten popelen om iets te zeg. gen. „Ik ben toch echt bang dat mijn halve perceel tul- pen langs de Midden-Peel. weg eerstdaags op een mooie zaterdag aan de hoofdpoort van de basis hangt. Het is zo verleidelijk voor demon stranten", zegt hij. Het vre desberaad zal een ordedienst posteren. De bijeenkomst loopt naar het einde. Wie van de inwo ners van Vredepeel wil in het 'Peeloverleg' van de be- raadsgröepen komen te zit ten? „Het is toch wel handig als iemand hier uit het dorp in het overleg zit, zodat jullie direct te weten komen wan neer er weer een demonstra tie is", zegt Hans Kok van het vredesberaad. „Wij als politie zouden misschien ook een plaatsje kunnen krijgen in dat overleg", vraagt een van de twee politiemannen voorzichtig. „Daar kunnen we nu geen ja op zeggen. Daar moeten we het overleg eerst over raadplegen. Mis schien is er wel een meer derheid tegen", zegt Hans Kok. „De politie niet? Dan wij ook niet", is de snelle re actie van dorpsraadsvoorzit ter Cor Huys. „Die kernwapens hier stij gen recht omhoog, als het goed is, maar die krengen van de Russen komen hier néér. Naar Rusland moeten jullie gaan om te demonstre ren", protesteert een Vrede- peler. Maar daar heeft het vredesberaad het deze avond niet over. En het voorstel om te gaan demonstreren op een mooie kale plek aan de rand van de basis, waar je de plaats van de toekomstige raketten al kunt zien, wordt „meegenomen". (ADVERTENTIE! DE TRUC ZIT Gelukkig is die tijd voorbij want nu is er ST. MORITZ SPECIAL. De enige lichte sigaret met dat ge gevoel van een echte sigaret de truc zit in het filter. revolutionaire Astra filter laat het aroma perfekt door en in kombinatie met het cycloon- iffekt krijg je daardoor een uitstekende smaak. De smaak van ST. MORITZ SPECIAL, de enige sigaret met het Astra filter. Het Astra filter is het enige filter dat gebruik maakt van aërodynamische principes. Het filtert de rook, laat het aroma door, en zuigt lucht aan via aparte kanaaltjes. Doordat de lucht met een grotere snelheid in de mond komt dan het aroma, ontstaat er een werveling... het cycloon effekt! En dat cycloon effekt zorgt ervoor dat alle smaakpapillen in uw mond kunnen genieten van ST. MORITZ SPECIAL Een revolutionaire vinding waaraan drie jaar onderzoek is voorafgegaan... En die u beslist moet proberen. Yan onze redactie buitei WARSCHAU - De voormalige vakbondsl ,nna Walentynowicz teravond vrijgelaten, na „,as veroordeeld tot 15 den voorwaardelijke ge- nisstraf. Walentynowicz geldt Tu bie< Van M WASHINGTON - op een aanvankeli jet-Unie van he Euro-raketten dal avond officieel be woorvoerders van 'verborgen openinj die de onderhandel moeten halen. Zo zei de president t iswaar dat de nul-o als Amerikaans vooi op de onderhandeling fel blijft liggen, maar maakte de erkenning dat doel door de Sow Unie niet tot voorwa: om een tussentijds koord te sluiten. „Als het over midde standsraketten gaat zou beter zijn om er helemaal te hebben, dan om er een tal te hebben. Maar als h een aantal moeten zijn, di het beter om er een pat hebben dan om er veel te BONN (AP) - Het tweed binet van CDU-leider H« Kohl is woensdag doo voorzitter van de Bond: Rainer Barzel, beëdigd. Tijdens het afleggen v< eed in de bondsdag verli fractie van de Groenei zaal. Een andere grote afw van was de grote rivaal Kohl, CSU-leider Franz-, Strauss, die weigerde zijn als premier van de deel Beieren op te geven r Kohl hem had verteld dc alle ministersposten moch zetten behalve die van bu landse zaken, economisch ken of financiën. Strauss er nooit een geheim van maakt buitenlandse zake ambiëren. Djakarta (ap> - indo heeft woensdag de roepia oevalueerd om zijn voor buitenlandse deviezen op te houden en het hoofd te oen aan de vermindering de overheidsinkomsten de recente daling van de Prijs. Besloten is tot een waa vermindering van 28 pro( Moest dinsdag voor een A r'kaanse dollar 703 ru] worden betaald, Het is weer lente! De lente brenf vernieuwing met zich mee, natuur maar ook in onszelf. iets aan ons interieur wi Nieuwe gordijnen, vloerbede zitmeubelen aan "n 2 t/m 23 april houden i welke periode wij een sp zitmeubelen van atelier P komt u eens vrijblijvend kiji u direkt niets nodig, u kunt jnirent uw interieur, en wij staa eskundig advies voor u klaar. 's-maandags van I tol 6 erkdagen van 9 tot 6 uur en doi

de Stem | 1983 | | pagina 4