"Lekker is ook wat waard!' LS LEKKER POOR MENINGSVERSCHILLEN: Veel verzet tegen plannen voor nieuw ziekenfonds BOEKENWEEK'83 BOEKENWEEKPRIJSVRAAG (TT start experiment met video vergaderen KONINGIN ONTHULT TANTE JANS „Ex-gedeputeerde genoeg gestraft" Ongeloofwaardig St. Joris en de draak Jaarsalaris van vijf ton voor MIP- directeur ■BINNENLAND papier' voor uw pen Diploma Kamerwinde OFFICIER VAN JUSTITIE: DE STEM COMMENT A AR DEN HAAG - De RSV-bewindvoerders heb ben hun „totaal-plan" voor de toekomst van het bedrijf nog steeds niet afgerond. Echte Boter kost meer, maar hééft ook meer. Want Echte Boter is lekkerder. En lichter verteerbaar. En er zitten natüürlijke vitaminen in. Daarom is Echte Boter voor veel mensen het laatste waar ze op bezuinigen. Zo zit dat. Niet te versmaden. De Arbowet. Goed gereedschap om mee te werken ZIEKENFONDS: „Samenwerking met particuliere verzekeraars wanhoopsdaad" Tweede Kamer op zoek naar RSV-speurders Universiteiten- plan levert te weinig op I )e!relFd Diefstal van strippenkaarten niet omvangrijk MINISTER SCHOO: Betere controle op besteding ontwikkelings-geld Haal het gratis Boekenweek geschenk - Wim Kan 'Soms denk ik wel eens bij mezeif- bij aan koop van f 24,50 aan boeken, en doe mee aan de unieke met 500 winnaars van 150,- aan boekenbonnen! eigen originele gedachte in! nNDERDAG 31 MAART 1983 T22 PAGINA 3 genoot die op 26 juni 19S0 bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. Vol gens de 27-jarige oud-jour- naliste en mannequin zijn er in de meeste delen van India al afdelingen ge vormd die met elkaar 800.000 leden tellen. Vol gens het program zal de be weging streven naar uit breiding van de mogelijk heden voor technische op leiding, banenplannen op stellen en een leger voor het platteland' vormen om de landbouw in de achter gebleven gebieden te ver beteren. De weduwe van Sanjay Gandhi kwam in conflict met haar schoon moeder, toen deze haar 'in menging' in de politiek ten gunste van de oppositie verweet en haar het huis uitzette. «bob»** «ifcM OP Dit Machtschristendom heeft menig maal geweld gebruikt, gestimuleerd en/of toegelaten, tot op de dag van vandaag. Ook heeft dit Machtschristendom altijd vijanden gecreëerd: nu eens joden, dan weer mohameda- nen: verder heidenen, com munistenHet is voor mij onbegrijpelijk dat het CDA telkens weer zweert bij het overleg in Genève, dat meer een gevecht is om de macht dan een echt overleg. Deze „christelijke" partij is volstrekt ongeloofwaardig, zolang het - in tegenstelling zijn bewering in het partij programma - „De dingen" niet „anders doet" dan de machthebbers altijd hebben gedaan. Adr. Dijkzeul Breda DE KOP 'Middenstandsdi ploma waardeloos' in De Stem van maandag 21 maart doet veronderstellen dat het een citaat zou zijn van de voorzitter van KLEMO, tij dens zijn jaarrede uitge sproken. Niets blijkt echter minder waar! Iedereen die op die verga dering aanwezig was, zal ten stelligste ontkennen dat drs Schmitz deze woorden heeft gebezigd. Hoe kan het ook anders: het middenstandsdi ploma is helemaal niet waardeloos! Degene die het artikeltje heeft geschreven, is dus óf een leek op het gebied van middenstandsonderwijs, óf niet in staat een jaarrede op de juiste wijze kernachtig samen te vatten. Het zou sportief zijn een verdiende rectificatie te plaatsen. Al degenen die door het ondeskundige arti keltje verontrust raakten, worden dan weer op hun ge mak gesteld. Ton de Wilde, Breda. Naschrift redactie: U hebt ge lijk. Het bericht (van het ANP) klopte niet. In de Stem van vo rige week dinsdag is de deining rond het middenstandsdiploma dan ook in de juiste context ge plaatst. Straks zal een mooie mi nuscule hinde zich vleien onder mijn kamerwinde Zij kijkt omhoog en zegt met klem Ik ken jou wel je bent van De Stem Met dank voor de toekom stige kamerwinde. Mariëtte van Kemenade Oosterhout N.Br. ier van vroeger voor vandaag, ar eeuwenoude traditie sinds 1744. 0 HAAG - De PTT gaat per 1 april i proef nemen met 'vldeoconferen- w, een systeem waarmee bedrijven rjJ een satellietverbinding audio-visu- j met elkaar contact kunnen opnemen, pit videovergaderen kan voorlopig van- jit Nederland met bedrijven in Frank- .i'ji. Engeland, Italië en Duitsland. Later tannen daar nog België, Finland, Noor- ivegen en Zweden bijkomen, alsmede overzeese gebieden als de Verenigde Staten. Behalve dat personen elkaar kunnen zien en met elkaar kunnen praten, kun nen tegelijkertijd ook documenten wor den overgeseind of kunnen via de scri- bofoon, aantekeningen of schetsen direct worden overgebracht. De PTT zal voorlopig alleen in de stu dio's in Den Haag en Groningen inzetten voor belangstellende bedrijven. Een be drijf dat zelf over de juiste faciliteiten beschikt, kan via de PTT een videover gadering vanuit eigen huis gaan verzor gen. Volgens het. staatsbedrijf is de meest economische vergaderduur een twee uur, waarbij een minumum geldt van een uur. Het tarief zal ongeveer dui zend gulden per uur per deelnemend be drijf bedragen 10 RSV-plan pas na pasen klaar Van onze redactie binnenland DEN BOSCH - De officier van justitie in Den Bosch, mr. R. Peters, heeft het hoger beroep tegen de vrijspraak van de Brabantse ex-gedeputeerde J. Siepman ingetrokken. Als motief voor zijn besluit voert de officier van justitie aan, dat de heer Siepman „door de lange onzekerheid waar aan nu toch eens een einde moest komen, al genoeg gestraft is voor het genotem voordeel. Bij doorzetting van het hoger beroep zou het strafrecht zijn doel wel eens kunnen voorbij schieten". De officier van justitie heeft eerder een boete van 4,000 gulden, een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden en een proeftijd van twee jaar geëist tegen de ex- CDA-gedeputeerde, wegens verdenking van verduistering van 140.000 gulden bij de verbouwing van zijn huis tegelijk met die van een bejaardentehuis. In een reactie op het besluit van de officier zegt de heer Siepman eerder te denken „dat de procureur-generaal bij het hof geen heil ziet in verdere behandeling en daarom op dracht heeft gegeven het hoger beroep in te trekken. Wel vraag ik mij af waar op deze manier de ethiek van de recht spraak blijft". DRIE weken geleden omschreef president Reagan de machtstrijd tossen Rusland en Amerika als „de strijd tussen goed en «waad". Hij voerde zichzelf ten tonele als een St. Joris, die, ver zekerd van hemelse bijstand, de ondergang bewerken zal van de draak van het communisme, „het brandpunt van al het kwaad in deze wereld". Kort daarop lanceerde hij het sciencefictionver haal van laserstralen etc. die de Verenigde Staten onkwetsbaar zouden maken voor Russische kernraketten, met andere woor den, die Amerika militair superieur zouden maken aan de Soviet- Unie. Het communisme is een verderfelijk systeem. Maar omdat de militaire machtsverhoudingen in de wereld nu eenmaal zijn zoals ze zijn -namelijk gelijkwaardig- kan de mensheid er niet gewa- oenderhand van verlost worden maar moet de vrije westerse we- reld, zo goed en zo kwaad als dat kan, blijven proberen met Mos kou en zijn satellieten te komen tot een vreedzaam naast elkaar «wen. Dit op straffe van een wereldwijde holocaust. Tot dusverre s dat enigermate gelukt; wereldoorlog III is althans niet uitgebro ken: vanwege de wederzijdse kwetsbaarheid van de supermo- gendheden. Coëxistentie tussen oost en west, gebaseerd op machtseven wicht, is daarom naar onze mening voorlopig het enig haalbare van een realistische vredespolitiek. Het vreedzaam samen naast eikaar leven wordt echter niet bevorderd wanneer wordt opge roepen tot een kruistocht van het goede tegen het kwade en te vens een nieuwe strategie in de ruimte wordt aangekondigd die de tegenpartij als een hoogst ernstige bedreiging moet ervaren, resident Reagan mag dan deze week, geschrokken waarschijn- i|k van de overwegend negatieve reacties op zijn afweerschild- neorie, verklaard hebben dat hij de nieuwe anti-raketwapens ■z.t. ook aan de Russen beschikbaar wil stellen, het aantal vraag tekens, die zijn nieuwe defensiestrategie -ook bij de NAVO-bond- genoten- heeft opgeroepen, wordt met zo'n bewering eerder ver groot dan verminderd. De logische konsekwentie zou immers zijn dat de Amerikanen, vanwege het militaire evenwicht, voortaan al aan militaire know how met de Russen zouden gaan delen. Dat getoft geen hond, laat staan een Rus. Onder deze omstandigheden kunnen we het tussenvoorstel van de Amerikaanse president voor een beperking van het aantal Kernwapens in West-Europa voorshands beter voor kennisgeving aannemen. Na wat hij de laatste weken allemaal heeft gezegd kan dit op zichzelf al weinig opzienbarende voorstel moeilijk ge zien worden als een zeer serieuze poging om de impasse in de ontwapeningsonderhandelingen te doorbreken. vanA^KRIJK is in rep en roer omdat de socialistische regering van Mitterrand via allerlei bezuinigingsmaatregelen (als een be sotting van buitenlandse vakanties) de kwalijke gevolgen pro- rffrt te redresseren van een stimulerend economisch beleid op ™onale grondslag. Luttele kilometers verder, aan de overkant van het Kanaal, geloven de Britse socialisten echter nog steeds, at zij op eigen gelegenheid de welvaartstaat kunnen doen herle- en door dezelfde vergissingen te begaan als Mitterrand. Binnen l jaar, zo belooft de Labourpartij in een voorlopig verkiezings- amtest, zullen wij door veeld geld in de economie te pompen aantal werklozen van drie tot één miljoen terugnemen, on h geïndustrialiseerde landen gaan steeds meer stemmen paie pleiten voor forse overheidsinjecties ter stimulering van de c °r|Jv|gheid. Dat groeibeleid moet echter wel internationaal ge ordineerd worden, zegt nagenoeg iedereen. Maar ook op dit ni nt weet Labour beter: als het aan hen ligt zal het Verenigd Ko- 'nxrijk over vijf jaar geen lid meer zijn van de Europese Ge- eenschap. De eilandmenfaliteit, de „splendid isolation" van oeger, ten voeten uit! n vsrkiezingsmanifest verschijnt dan in dezelfde week sarin bij een fabriek van British Leyland het werk wordt neerge- zp^ vanwege een geschil om drie minuten langer werken. „IJ- Jrf!Maggie Thatcher kan gerust zijn. Zelfs in linkse dag- en lonf,. worden de verkiezingsbeloften van Labour als onge- ainn 9 aangemerkt. „De uitvoerigste zelfmoordaankondi- geschreven", hoonde een vooraanstaand lid van het so- v'aiistische schaduwkabinet. Van onze Haagse redactie Minister Van Aardenne (Economische Zaken) had het plan aanvankelijk al begin van deze week ver wacht, maar er blijkt in tern nog steeds onenig heid te zijn. Het wordt nu pas na de Paas-dagen verwacht. Een woordvoerder van RSV zegt „geen flauw idee" te heb ben, wanneer de bewindvoer ders hun plan op tafel leggen en kon zelfs niet zeggen wan neer de besprekingen tussen de bewindvoerders en de Raad van Bestuur en de Raad van Commissarissen hierover zijn afgerond. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Ir. A.G. de Boer, de directeur van de Maat schappij voor Industriële Pro jecten, die nieuwe, kansrijke industriën moet ontwikkelen, is vorig jaar door oud-minis ter Jan Terlouw van Economi sche Zaken aangesteld op een jaarsalaris van bijna 500.000 gulden. De Boer is afkomstig van een industriegroep van Philips. Het PvdA-kamerlid Arie van der Hek, tevens voorzitter van de kamercommissie voor economische zaken, noemde het jaarsalaris „schrikbarend hoog". Van der Hek wil de zaak in de kamer aan de orde stellen. In het „totaal-plan" geven de door de rechtbank benoem de bewindvoerders Meeter, Van Wessum en Van de Pan ne, aan hoe er een eind wordt gemaakt aan de periode van uitstel van betaling bij RSV. Voor sommige bedrijven bete kent dat dan verzelfstandi ging, voor andere faillisse ment. Zo gauw de bewind voerders hun plan klaar heb ben, gaat het naar Van Aar denne, waarna onderhande lingen volgen en het „totaal plan" met commentaar van de minister naar de Tweede Ka mer wordt gestuurd. Kern van de vertragende problemen is de organisatie structuur van de bedrijven die buiten RSV in zelfstandige vorm worden voortgezet. De bewindvoerders willen enkele zelfstandige bedrijven samen stellen die via een holding sa menwerken, maar daar is het ministerie van Economische Zaken tegen. Vandaag neemt het kabinet een besluit over de betaling van de marine-orders die het ministerie van Defensie snel ler moet bestellen om de wer ven aan het werk te houden. In totaal gaat dit Defensie ƒ1,3 miljard kosten, maar vandaag hoeft pas over de dit jaar be nodigde half miljard gulden besloten worden. Daarboven moet dan nog ƒ300 miljoen worden gevonden om de fi nanciële problemen bij De Schelde op korte termijn op te lossen (dat geld is in de centra le RSV-kas verdwenen, onder meer voor het verliesgevende kolengraaf-project). Een van de betrokken bewindslieden verwacht dat deze kosten ge lijk over de drie ministeries worden verdeeld. Maar het is nog maar de vraag of dit na de kabinetsvergadering bekend kan worden gemaakt, om de onderhandelingen, waarbij de overheid de marine-werven van RSV overneemt, niet te schaden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De VVD is tegen de plannen van staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) om alle Nederlanders in één ziektekosten-verzekering onder te brengen. Ook in het kabinet stuiten de voorstellen op verzet, om dat er te grote verschuivingen in de inkomens van verschil lende groepen (gezinnen en ambtenaren) optreden. Het kabinet en de fracties van CDA en VVD in de Twee de Kamer, gaan wel akkoord met de plannen om de finan ciële problemen bij de vrijwil lige ziekenfondsverzekering aan het eind van het jaar op te lossen, door deze onder te brengen bij de particuliere verzekeringsmaatschappij en. Ook kostenverlaging bij het (ADVERTENTIE) De nieuwe Arbowet is er. Een stuk "gereedschap" om veiliger, gezonder en prettiger te werken. Hoe? Vraagde Arbo-folder aan. Stuur een briefkaart aan: Arbowet, Postbus 51,2500 RR Den Haag. 1 Publikatie ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. verplichte ziekenfonds (vol gens het regeer-akkoord 1 miljard) moet doorgaan, waarbij de patiënten een eigen risico moeten gaan betalen. Maar de verdergaande plannen van de CDA-staatsse- cretaris om een stelsel-wijzi ging door te voeren, waarbij alle Nederlanders in één zie kenfonds komen (met eigen ri sico's) stuiten op breed verzet. Minister Rietkerk (Binnen landse Zaken) vreest, dat de ambtenaren-bonden dwars gaan liggen, omdat de ambte naren die nu een eigen verze kering hebben, veel meer pre mie zullen moeten betalen. Uit een interne nota blijkt dat er met de plannen van Van der Reijden 3,5 miljoen Nederlan ders naar het nieuwe zieken fonds zouden moeten verhui zen, waarbij inkomens-ver schillen tot vijftien procent ontstaan door duurdere (maar soms ook lagere) premies. De bewindslieden van Sociale Za ken achten zulke verschuivin gen in de koopkracht niet haalbaar. zie ook pagina Achtergrond TILBURG - Het gretige 'ja' van de Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen (VNZ) tegen het aanbod van 220 mil joen gulden van het KLOZ (de particuliere ziektekostenver zekeraars) was een ja met het mes op de keel. De directie van het Centraal Ziekenfonds in Tilburg zegt dit in een reactie op de vorige week bekend geworden sa menwerking tussen zieken fondsen en particuliere verze keraars. Beide organisaties deelden toen mee, dat de bij het KLOZ aangesloten verzekeraars on geveer 180 miljoen gulden aan de ziekenfondsen zullen geven om de problemen van de vrij willige ziekenfondsverzeke ring te verlichten. Volgens de directie van het Tilburgse zie kenfonds gaat het echter om 220 miljoen gulden: 59 miljoen voor de vrijwillige en 161 mil joen voor de bejaardenverze kering. KONINGIN Beatrix heeft gisteren een bezoek gebracht aan stadsvernieuwings- en restauratieprojecten in Haarlem. Zij mocht er het beeldje „Tante Jans" van de overleden Mari Andriessen onthullen. Het gebeuren trok een massale belangstelling. - foto anp DEN HAAG - De commissie van de Tweede Kamer, die een parlementaire enquête naar de RSV-zaak houdt, begint di rect na de Paas-vakantie met het officiële onderzoek. De eerste vergadering van de commissie, onder voorzit terschap van CDA-Kamerlid drs. Cees van Dijk, is op dins dag 12 april. Dan hoopt de enquête-com missie snel deskundigen aan te kunnen stellen, die het tech nisch voorbereidende werk moeten doen. DEN HAAG - Het bezuini gingsplan van de gezamenlij ke universiteiten is nog te ma ger. Een bedrag van 258 miljoen, zoals overeengekomen, wordt er niet mee bespaard. De uni versiteiten hebben er geen re kening mee gehouden, dat er ook geld nodig is om een so ciaal plan te maken, terwijl verhuizing van studenten door sluiting van studierichtingen de kosten elders doet oplopen. Minister Deetman (Onder wijs), gaf gisteren deze eerste reactie op de de voorstellen van de zogenaamde taakver delingscommissie (TVC). y 15 Hier en daar zie je de grote moeheid toeslaan. Mensen be ginnen midden in een verga dering onbedaarlijk te gapen en kunnen niet ophouden. Anderen hebben last met het opstaan. En de avonden zijn een hel. Om negen uur lokt het zachte bed, maar je verbiedt jezelf toe te geven aan deze li chamelijke zwakte. Ja, het spreekwoord zegt: „Maart doet wat hij wil". Of ook wel „April roert zijn staart". Of was het andersom? Zolang we zijn overgeleverd aan deze twee maanden, zal de sufheid niet wijken en blijft het kwakkelen. Laten we daarom maar eens aan mooie dingen denken. De PTT komt met een fraude-be stendige girokaart. Binnenkort volgt waarschijnlijk ook die girokaart die nooit in het rood staat. Zet uw gedachten op de zomer, de vakantie. U wilde het deze keer toch eens héél anders doen dan vorige jaren? Geen getob met vliegtuigen en lawaaierige hotels in Beni- dorm of Barcelona. Geen sla peloze nachten in de file op de Autobahn. Nee, iets heel an ders. U blijft dit jaar gewoon thuis. Om te proeven hoe de zomers in uw eigen tuintje zijn. Zet desnoods een tentje in uw ga zon om de overgang niet te abrupt te maken. U gaat dagtochtjes maken. De eerste dag de trap op naar de slaapkamers. De tweede dag iets verder, naar de zolder. O, er zijn zoveel mogelijkheden. Zo, heb ik u nu weer een beetje opgepept? Merijn Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De KNVTO, de Kon.Ned.Ver.van Transport- Ondernemingen, heeft in overleg met de politie maatre gelen genomen om een einde te maken aan de diefstal van stripkaarten voor het open baar vervoer. Overigens valt het reusach tig met deze diefstal mee. Waar een doorsnee winkelbe drijf rekening houdt met een diefstalpercentage van 144 tot 3% van de voorraad, is dit bij de vervoersbedrijven nog geen duizendste van een procent. Nog geen 1000 kaarten wer den er gestolen of ingenomen in de periode van mei 82 tot maart 83, en ook het aantal vervalsingen was miniem. Zo verscheen er een „strippen kaart" van de seksclub Yab Yum en ook kregen de contro leurs te maken met een „strop- penkaart" waarin ongenoegen over de hoge tarieven van het openbaar vervoer tot uiting werden gebracht. DEN HAAG - Minister Schoo (Ontwikkelingssamenwer king) is het volledig eens met de Algemene Rekenkamer, dat op de besteding van ontwikke lingshulp-gelden nauwletten der dient te worden toegezien. In een reactie gisteren gaf de bewindsvrouwe aan, al een half miljoen te hebben uitge trokken voor effectiever con trole. (ADVERTENTIE) 24 MAART-2 APRIL WIMKAN .Som* denk ik H'dcCflA hij mezelf... C E N OO Hoe doet u mee? Simpel! Ga naar uw erkende boekhandel en haal Boeken weekgeschenk en deelnamekaart. Beantwoord één vraag en stlilll* UW

de Stem | 1983 | | pagina 3