mi I Visma druk bezocht DE STEM even..u UITBLAZEN Zestig jaar gesmeerd ommdsdi flte DROMMELS LEKKER pTT stail DOOR „Ex-ged genoeg St. Joris en Ongeloofw* !0. DE STEM O DONDERDAG 31 MAART 1983 :PAGINA TWEE f Engeland en België! Geloof-waardig HENGELEN ES'?;-;., te»* papier! VOOR UW PEN Diploma Kamerwinde „QMPERDAG 31 IV OFFICIER VAN .15 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Jaargang 123 Nr. 20.090 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Drs. J.H.M Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55 Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176 Kantooruren ma t.m. vr. van 8.15-17 00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCBrek. 230301584 Rabo rek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 20,49 per maand 61,15 per kwartaal 238,00 perjaar Postabonnementen met toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236882 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda Afsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda Overl i jdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227 Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 414811 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Bezorgklachten 076-236888 ma. t/mvr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr. van 8 30-12.30 en 13.30-17.00 uur Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8,15-12.30 en i 3.30-17.00 uur Hulst Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle afd.) 01140-13751 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Terneuzen Nieuwstraat9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Vlissingen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur WIM KOCK Het toeval kan voor mooie verrassingen zorgen. In de afgelopen week ontving ik een flinke stapel brieven; re acties op het artikel van vori ge week woensdag over de oude grutters-advertentie van Van Haaren. Eén van die brieven (zes kantjes!) was van de 84-jarige mevrouw mr. Corry Stoltz-Van den Kieboom uit Ginneken. Hoewel ik geen enkele aanwij zing had gegeven omtrent de her komst van de advertentie, wist me vrouw Stoltz precies de plek te be schrijven waar de winkel van Van Haaren destijds was gevestigd. Sterker nog: ze heeft de winkel goed gekend. De voorletters van Van Haaren - H.M. - sloten alle twijfel uit, schrijft ze, want die zijn haar in het geheugen gegrift door een klein voorval waarbij ze zelf het hilariteit opwekkende middelpunt was. Als hummel van vier jaar had ze - trots op haar leeskunst - met luide stem gelezen: Hare Majesteit van Haaren. Van mevrouw Stoltz weten we nu dat Van Haaren een grote kruide nier in Nijmegen was. Oudere Nij- megenaren spraken van Van Haa ren in de poel", omdat de winkel aan een soort pleintje lag, een uit stulping van de Molenstraat. Vlak ernaast had je de uitspanning „De Bonte Os". Mevrouw Stoltz weet ook nog wat er van de winkel ge worden is: „Na de opheffing werd het werkelijk mooie, ruime pand een enigszins obscure danstent, 'De Grot' geheten. Mevrouw Stoltz heeft ook nog een aardige aanvulling op de be schrijving die de heer Zwietink vo rige week gaf van de fietslantaarn. Die had ook opzij kleine ronde glaasjes, ter grootte van een stui ver. Aan de ene kant groen (rechts waarschijnlijk, stuurboord) en aan de andere kant rood Mevrouw Stoltz: „Toen ik als pril studentje door Utrecht fietste kreeg ik al di rect de waarschuwing dat dit in Utrecht streng verboden was. Er liep daar namelijk een spoorweg dwars door de stad en de treinma chinist zou door die rode en groe ne fietstichtjes in verwarring kun nen worden gebracht. Ik diende ze dus door kleurloze glaasjes te doen vervangen en tot zolang een witte zakdoek om de lantaarn te knopen. Alkmaarse of parelgort was in de oorlog zeer gewild en op de bon. Gort moet lang weken, maar het geduld wordt beloond want gort zet geweldig uit. Een kopje vol vult dan een hele pan. Alkmaarse gort verving de rijst, die gedurende de oorlog niet verkrijgbaar was. „Lang gekookt en warm gegeten, met bo ter en stroop was het een heerlijk toetje", schrijft mevrouw Stoltz. - -TT'tjfc Vroeger spraken de meeste mensen van Bleu Band, maar sinds de televisie ons Engels heeft geleerd is het voor iedereen Bloe Bend. Het is zestig jaar geleden dat de Blue Band-margarine in Nederland op de markt kwam. Ooit was de merknaam een begrip. De mensen zeiden Blue Band tegen élke margarine. Het meisje met de grote muts op de rechter advertentie werd in Nederland net zo bekend als Miss Blanche en bekender nog dan het door de televisie gepromote Zeeuws meisje. „Nu wordt Holland ook gebiueband" juicht de adverten tie links, maar aardiger is de andere advertentie waarin 1 y '/K- het jaar 1924 wordt aangekondigd als jaar van bezuini gingen. Blue Band-eters kunnen daar een behoorlijk steentje aan bijdragen. Voor elke kilo Blue Band die in Nederland wordt gegeten, kan een kilo echte boter méér naar het buitenland worden geëxporteerd, zo rekende de adverteerder onze (voor)ouders voor. De echte boter bracht toen per kilo ongeveer een rijksdaalder op terwijl een kilo Blue Band maar 1,20 kostte. De goeie spullen aan het buitenland verkopen en de sur rogaten zelf opeten.Zo moet Nederland aan zijn re putatie van „vuilnisvat van Europa" zijn gekomen. „Koud met bessensap waarin een stokje kaneel is meegekookt, heet het 'watergruwel'. Ook lekker. Anders was het met Bloem van zwavel. Wat dat precies was, weet mevrouw Stoltz zich niet meer te herinneren. „Het was een geel, meelachtig poeder dat bloedzuive rend heette te zijn. Wij kinderen moesten het innemen tegen puist jes. Het hoorde tot de in ieder ge zin aanwezige huismiddeltjes. Net als zuiveringszout en - schrikbeeld van ieder kind - levertraan. Van dat laatste moest 's winters elke avond een lepel naar binnen worden ge werkt. (Vitaminen waren toen nog niet ontdekt). De fabrikant heette Draaisma <S Valkenburg en het aanschouwen van de fles alléén was al genoeg om op de loop te gaan. Van rommelkruid heb ik bij mijn weten nog nooit gehoord", schrijft mevrouw Stoltz en dat is eigenaar dig want de meeste briefschrijvers weten wel wat het is. Bovendien bestaat het nog altijd. Mevrouw J.G. van Raamsdonk- Van Zoeten uit Rijsbergen gebruikt het zelf bij het bakken van kruid- broodjes in de dagen rond kerst mis. Zij doet het rommelkruid, sa men met wat sucade door het deeg. Kruidbroodjes worden voor al in Rotterdam en omgeving gege ten. De samenstelling van rommel kruid weet mevrouw Van Raams- donk echter niet. Hier biedt de heer J.C.A. Kolijn uit Oudenbosch (met behulp van zijn encyclopaedie) uitkomst: „ge mengde kruiderijen die bestaan uit poeder van rood sandelhout, zoe thout, kaneelknoppen en suiker, soms tevens anijszaad en gember poeder. Rommelkruid wordt voor namelijk gebruikt voor worstfabri- cage en soms ook in de keuken (stoofperen)". Tot zover de ency clopaedie (Summa) van de heer Kolijn. H. Meijer de Graaf uit Klundert beschrijft rommelkruid aldus: „kruidnagel en peper. Werd ge bruikt voor het maken van bloed worst en gevulde milt - zo zie je maar dat een antwoord weer een andere vraag kan oproepen: wat is in 's hemelsnaam gevulde milt nu weer?) De meeste briefschrijvers blijken het rommelkruid wel te kennen. Het eigenaardige is dat van hen niemand de toepassing noemt die wel werd aangedragen door min stens een stuk of tien mensen die mij over het onderwerp aanspra ken, namelijk bij de bereiding van balkenbrij. Een van mijn collega's herinnert zich dat zijn moeder van het bereiden van balkenbrij een heel ritueel maakte dat de kinderen nogal geheimzinnig vonden. Als die dan vroegen: Wat doe je daar nou allemaal in?" dan was haar weinig verhelderende antwoord steevast: „nagelkruid en rommel- gruis. Voor deze keer laten we het hier bij. Als bij het lezen ook uw herin neringen wakker zijn geschud en u wilt ze kwijt, schrijf dan een briefje naar „Even Uitblazen, Postbus 3229, 4800 MB Breda. En ook nog dit: aan deze serie artikelen is een bescheiden prijs- vraagje verbonden. Het gaat erom te raden in welk jaar de advertentie van Van Haaren verscheen. (De advertentie werd vorige week woensdag in deze rubriek afge drukt. Tip: In datzelfde jaar speelde op 2 april in Amsterdam het Neder lands elftal tegen Frankrijk. „Wij" wonnen met grote cijfers.) EilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllilllllllflIllllllllllllllllllllllllllllillilllllllllllllllllllillllllliliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllH JORGE FONTEVECCHIA, hoofdre dacteur van het Argentijn se weekblad 'La Semana' die door het militaire regi me wordt gezocht op be schuldiging van staatson- dermijnende activiteiten, heeft asiel gekregen in de Venezolaanse ambassade in Buenos Aires. Ambassadeur JORGE DAGER heeft de Argen tijnse autoriteiten inge licht. Die hadden vorige week de 60.000 exemplaren tellende oplage van La Se mana in beslag laten ne men omdat het blad de strijdkrachten zou belaste ren door hen te beschuldi gen van schending van mensenrechten. In het laat ste nummer was een artikel opgenomen over kapitein ALFREDO ASTIZ van de marine die verantwoordelijk zou zijn geweest voor de ver volging van linkse tegen standers van het bewind in de jaren zeventig. UANEKA GANDHI de opstandi ge schoondochter van pre mier Indira Gandhi, gaat een nieuwe partij oprich ten die zich speciaal zal richten op de jongeren. Zij noemt de beweging het 'na tionale forum van Sanjay', naar haar overleden echt genoot die op 26 juni jgjjj bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. Vol- gens de 27-jarige oud-jour- naliste en mannequin zijn er in de meeste delen van India al afdelingen ge. vormd die met elkaar 800.000 leden tellen. Vol gens het program zal de be weging streven naar uit breiding van de mogelijk. heden voor technische op leiding, banenplannen op. stellen en een "leger voor het platteland' vormen om de landbouw in de achter gebleven gebieden te ver beteren. De weduwe van Sanjay Gandhi kwam in conflict met haar schoon moeder, toen deze haar 'in menging' in de politiek ten gunste van de oppositie verweet en haar het huis uitzette. De stellingname van het CDA betreffende de Vredes- manifestatie in oktober a.s. roept bij mij levensgrote vragen op: niet vanuit het regeer-akkoord van het hui dige CDA-WD-kabinet; ook niet direct vanuit het CDA partij-programma „Om een zinvol bestaan", maar wel vanuit het christe lijk perspectief, waarover in het partij-programma o.m. wordt gezegd: „Het Evange lie van Christus geeft de in spiratie om dingen anders te doen.Pas als wij besef fen, dat de mensen er zijn voor God en voor elkaar, zullen we erin slagen om de nadruk te leggen op de rela tie met de ander". Mijn vra gen hebben te maken met dit Evangelisch perspectief, m.a.w. met de C van het C(hristelijk) D(emocratisch) A(ppèl). 1. Op welk evange lisch beginsel, uitgangspunt en/of levenshouding doet het CDA beroep (appèl) om ter zake van het vraagstuk van vrede en veiligheid te kiezen voor het MACHTSe- venwicht. Want Evangelie en macht zijn eikaars tegen polen. 2. Hoe rijmt het CDA de vijandideologie (je kunt het ook vijandpsychose noe men) van Rusland en Ame rika met het Evangelie van vrede, vrijheid en verzoe ning. Deze „christelijke" partij gaat voorbij aan een wezenlijk evangelisch appèl, n.l. tegenstellingen te over bruggen, mensen en volke ren naar elkaar toe te bren gen. Waarom ging de „chris ten-politicus" Lubbers wel naar Washington en gaat hij niet naar Moskou? 3. Hoe rijmt het CDA de nucléaire dreiging met geweld met het evangelie van de „onmacht" het evangelie van de Man, die bewust koos tegen ge weld en voor het risico niet begrepen te worden en zelfs uitgestoten? Het CDA ver toont alle trekken van het MACHTSchristendom, dat in de loop der eeuwen tel kens weer wezenlijk evan gelische waarden heeft ge schonden en verloochend. Hoofddeksel In plaats van horizontaal en verticaal dienen de woorden van linksboven naar rechts onder en van linksonder naar rechtsboven te worden ingevuld. Van linksboven naar rechtsonder: 1. begroten, 2. windrichting, 3. plaats in Limburg, 4. ontkenning, 5. hoofddeksel, 8. handvat, 9. bijna, 10. iemand zonder haar, 11. gebak, 12. meisjes naam, 13. hoofddeksel, 14. plaaggeest. Van linksonder naar rechtsboven: 5. erg, 6. nim mer, 7. steekwapen, 8. tussen persoon, 9. stopplaats, 10. gil, 11. oogvocht, 14. hard metaal, 15. vuurpijl, 16. toespraak, 17. militair, 18. voorzetsel. Magisch vierkant midden: 1. redelijk wezen, 2. nobel, 3. wreed keizer, 4. teug. jjojs p '01314 'S 'PP» Z 'suaiu i .jUTOjjain rpstfiojy m '81 'joopjos li "gaaid 9i 'jarfOi gp jvvjs pi 'uvnij u 'faaiy 01 'ailwq '6 'umuoiis g 'uaöap i jioou 9 'ivq g :uaaoqsiyaai idvu lapuosyuil uva '-ids tl 'jojdjj gj 'saajj, Zl jivvj 11 'dorf -por/ 01 hsvmi '6 ';aajs g jaivq g 'aau 't 'uajaBaj, -g 'pioou g 'uauivi 1 :iapuospqaai ivvu uanoqsr/iuj uva :DNISSOTdO Di E VISMA AHOY 1983 te Rotterdamgehouden van 24 t/m 29 maart j.l. is een druk bezocht evenement geworden. Vele tienduizenden passeer den de kassa's van het Ahoy- complex, alwaar de jaarlijkse hengelshow en (voor het eerst) ook de caravanshow te zien waren voor een en het zelfde toegangskaartje. Vele prachtige stands toonden aan dat het met de hengelsport in Nederland zeker zo slecht niet gaat. Kijkers worden op de Visma al snel kopers- De meest opvallende zaken waren wel de nieuwe video film over het zeevissen met kleine boten, de aantrekkelij ke Select-stand, 1vaarin de nieuwste modellen hengels van de Select-groep (o.a. Bruins Boxmeer en Sieben Roosendaal) en wel de Select Perfection, ofwel een vaste hengel met veel toekomst. Voor het eerst dit jaar was ook de tegenhanger van de NWS, -namelijk het CNHV (Centraal Nederlands Henge laars Verbond) met een aan trekkelijke stand aanwezig. Men had het er druk en niet in de laatste plaats omdat men via een tweetal video schermen visfilms van eigen makelij vertoonde. CNHV- medewerker Piet Moerland van de Zwervers uit Tholen toonde met zijn films duide lijk aan hoe groot de belang stelling voor een Nederland stalig produkt op dit gebied wel is. Dat bleek trouwens ook duidelijk uit de bezoe kersaantallen van de (gratis) videoscoop. De films vonden gretig aftrek. De op de Visma aanwezige winkeliers en im porteurs waren met de bezoe kers duidelijk in hun sas. Er met Rien van Nunen werd veel materiaal verkocht en de meesten lieten dan ook zondagavond al een tevreden geluid horen. De Visma A hoy 1983 mag dan ook zeker geslaagd wor den genoemd. Naast het feit dat het bezoekersaantal steeg werden 9 nieuwe standhou ders aangetrokken en wordt het pakket informatie jaar lijks uitgebreid. Frappant was wel de belangstelling welke men had voor de „nieuwe" toeristenbureaus van Zweden en Joegoslavië. Vooral de Zweden deden het erg goed, zeker nu Zwedens grootste hengelsportschrijver (expert) Jan Olsson aanwezig was om de Zweedse argumen ten kracht bij te zetten. Op het eerste gezicht zien de vis- programma's er geweldig uit en is men van plan aan het vissen in Zweden duidelijk meer bekendheid te geven. Ook op de Visma de nieuwe Albatros-gids en wel het 35- jarig jubileumnummer. Mo menteel is de visgids in haast elke hengelsportzaak gratis te verkrijgen en naast de ge bruikelijke hengelmaterialen hebben tal van bekende hen gelsportschrijvers een deel van het hengelsportgebied voor hun rekening genomen. Vissen in het buitenland, match-hengelen, Mister Twister, wintervissen en nog meer onderwerpen met prachtige foto's verluchtigen dit waardevolle werkje. Helaas voor de bellers en de schrijvers, de gehandicapten trip van 5 mei 1983 a.s. is vol geboekt. Dat was ie ook al, want alleen degenen die zich vorig jaar tevergeefs opgaven konden om een plaats verzoe ken door te reageren. Enkelen hebben dat nog niet gedaan en kunnen dat alsnog op tel.nr. 01608-20080. Dik .42 deelnemers zullen op 5 mei op een van de Zwervers uit Tho len vertrekken voor een vis dag, waaronder tot vreugde van de organisatie een groot deel rolstoelers. Zij zullen zich verzekerd weten van des kundige begeleiding zowel (indien noodzakelijk) op me disch terrein als op gebied van het vissen. Schol en bot en wellicht wat paling zullen deel uitmaken van de vangst en zoals ieder jaar zijn de or ganisators er vrijwel zeker van dat de deelnemers een leuk visje zullen vangen Dit Machtschristendom heeft menig maal geweld gebruikt, gestimuleerd en/of toegelaten, tot op de dag van vandaag. Ook heeft dit Machtschristendom altijd vijanden gecreëerd: nu eens joden, dan weer mohameda- nen: verder heidenen, com munistenHet is voor mij onbegrijpelijk dat het CDA telkens weer zweert bij het overleg in Genève, dat meer een gevecht is om de macht dan een echt overleg. Deze „christelijke" partij is volstrekt ongeloofwaardig, zolang het - in tegenstelling zijn bewering in het partij programma - „De dingen" niet „anders doet" dan de machthebbers altijd hebben gedaan. Adr. Dijkzeul Breda DE KOP 'Middenstandsdi ploma waardeloos' in De Stem van maandag 21 maart doet veronderstellen dat het een citaat zou zijn van de voorzitter van KLEMO, tij dens zijn jaarrede uitge sproken. Niets blijkt echter minder waar! Iedereen die op die verga dering aanwezig was, zal ten stelligste ontkennen dat drs Schmitz deze woorden heeft gebezigd. Hoe kan het ook anders: het middenstandsdi ploma is helemaal niet waardeloos! Degene die het artikeltje heeft geschreven, is dus óf een leek op het gebied van middenstandsonderwijs, óf niet in staat een jaarrede op de juiste wijze kernachtig samen te vatten. Het zou sportief zijn een verdiende rectificatie te plaatsen. Al degenen die door het ondeskundige arti keltje verontrust raakten, worden dan weer op hun ge mak gesteld. Ton de Wilde, Breda. Naschrift redactie: U hebt ge lijk. Het bericht (van het ANPI klopte niet. In de Stem van rige week dinsdag is de dein::.} rond het middenstandsdiploM dan ook in de juiste context ge plaatst. Straks zal een mooie mi nuscule hinde zich vleien onder mijn kamerwinde Zij kijkt omhoog en zegt met klem Ik ken jou wel je bent van De Stem Met dank voor de toekom stige kamerwinde. Mariëtte van Kemenade Oosterhout N.Br. (ADVERTENTIE Dat is natuurlijk Uw bier! Bier van vroeger voor vandaag. Ambachtelijk gebrouwen naar eeuwenoude traditie sinds 1744. dEN HAAG - De PTT een proef nemen met Aat', een systeem waal yja een satellietverbindi eel met elkaar contact ku njt videovergaderen kan- [jit Nederland met bedril rijk, Engeland, Italië en E gunnen daar nog België, wegen en Zweden RS na Van onze DEN BOSCH - De officie Peters, heeft het hoger 1 Brabantse ex-gedeputeer Als motief voor zijn b aan, dat de heer Siepmar aan nu toch eens een eini is voor het genotem voorj beroep zou het strafrech' schieten". De officier va: 4.000 gulden, een voorw. maanden en een proeftij CDA-gedeputeerde, wej van 140.000 gulden bij di met die van een bejaarde] In een reactie op het Siepman eerder te denkj het hof geen heil ziet in dracht heeft gegeven he vraag ik mij af waar op c spraak blijft". DRIE weken geleden omsc] tussen Rusland en Amefl kwaad". Hij voerde zichzef zekerd van hemelse bijstar draak van het communism deze wereld". Kort daarof haal van laserstralen etc. zouden maken voor Russi: den, die Amerika militair s Unie. Het communisme is een] militaire machtsverhoudingL ze zijn -namelijk gelijkwaa penderhand van verlost wo reld, zo goed en zo kwaad kou en zijn satellieten te kl leven. Dit op strafte van eei is dat enigermate gelukt; w> ken: vanwege de wederzij] gendheden. Coëxistentie tussen oos wicht, is daarom naar onzi van een realistische vrede elkaar leven wordt echter roepen tot een kruistocht vens een nieuwe strategie de tegenpartij als een hoot. President Reagan mag dari lijk van de overwegend ne theorie, verklaard hebben j-Z-t. ook aan de Russen be tekens, die zijn nieuwe defe genoten- heeft opgeroepen groot dan verminderd. De k dat de Amerikanen, vanwei hun militaire know how ms gelooft geen hond, laat stas Onder deze omstandig!- van de Amerikaanse presid kernwapens in West-Europ, aannemen. Na wat hij de kan dit op zichzelf al weini zien worden als een zeer °ntwapeningsonderhandel FRANKRIJK is in rep en r van Mitterrand via allerlei I knotting van buitenlandse deert te redresseren van et nationale grondslag. Luttel »an het Kanaal, geloven de °at zij op eigen gelegenheic yen door dezelfde vergissin wjf jaar, zo belooft de Labc manifest, zullen wij' door v« net aantal werklozen van dr Jh de geïndustrialiseerde op die pleiten voor forse ov bedrijvigheid. Dat groeibele coordineerd worden, zegt punt weet Labour beter; als nmkrijk over vijf jaar geen msenschap. De eilandmer vroeger, ten voeten uit! Zo'n verkiezingsmanifes ionwnn een fa&riek van B ga vanwege een geschil o ®re.n'' Maggie Thatcher k£ 1 ®®kbladen worden de veri otwaardig aangemerkt. J 9 ng ooit geschreven", hooi anstische schaduwkabinet

de Stem | 1983 | | pagina 2