89.- Koers Axel sterk bezet Bé Boneschansker: „klimsport fascinerend Agenda Axel Axelse VVV timmert aan de weg Blijspel binnenste boven Met palet en tekenstift in Land van Axel Fietscross op nieuwe baan Crossen voor RES-trofee Wijziging bestuur ken ;ke oerto Sarto Geef nu een cadeaukaart ef-Passage Sl. 01155-1781 ter Rech Bruidskleding!! INFO-AXEL point! en Ideale sport- fekte pasvorm hbandsluiting ill leder tegen- AXEL - Wat bezielt iemand die een berg gaat beklimmen voor zijn plezier? Ie gemiddelde vakantieganger rilt al bij de gedachte, ziet er als een berg te- mop. „Het lijkt erger dan het is. Relatief gebeuren er in de bergsportbeoefe- jing minder ongelukken dan tijdens voetbalwedstrijden", zegt Bé Bone- ihansker, de Axelse voorzitter van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Nederlandse Bergsportvereniging. „Het is moeilijk uit te leggen aan een leek. Ie moet het meemaken, zelf vóelen. De klimsport is pure spanning, de wil om toverwinnen en de kick die je krijgt als je er in geslaagd bent de top te berei- ien". omfietsen- i-sport en camping UITGAVE: DE STEM/ZEEUWS VLAAMSE KOERIER - REDAKTIE: TON KOOMEN EN EDDY DE SCHRIJVER ^XEL - In Axel wordt 4 april, tweede een wielerkoers .„or amateurs verreden. Het „lieve wielercomité Axel - Staande uit Fred Baart (voorzitter), Piet Vasseur secretaris). Piet Lenos (pen- neester), Louis Strij- en Peet Goethals - is er een aantrekke- deelnemersveld naar '^el te lokken. Er hebben jich in totaal 56 renners jansemeld bij de organisa tors. Grote afwezige is de plaatselijke crack Wim de Waal. De Waal rijdt bij de WAOD, de zogenaamde „wilde bond" in België en vraagt pas in mei een KNWU-licentie aan, zodat hij niet mag starten voor eigen publiek. Toch krijgen de Axelaars drie plaatselij ke troeven aan het werk te zien. Dat zijn dan Adrie de Maesschalck, Adrie Schaalje en Carlo Steel, de talentvolle coureur, die debuteert dit seizoen bij de amateurs. Bekende Zeeuwse renners zijn voorts Kees de Nooijer (Aagtekerke), Jan Poleij (Kruiningen), Rinus Ver boom (Goes), Ab Verplanke (IJzendijke), Cor Vervaet (Walsoorden), Werner Wie me (IJzendijke), Cees Vleu gel (Wemeldinge), Peter van Acker (Koewacht), Ko Blok (Wemeldinge), Joop Brooij- mans (Kuitaart), Rob Bij- vank (Sas van Gent), Karei van Goethem (Kloosterzan- de), Peter Hoondert (Hein- kenszand), Ronnie Karelse (Kruiningen) en voorts ver schillende Brabantse klep pers. Guust van Mieghem (Etten-Leur), Fons de Mees ter (Etten-Leur) kunnen zich eveneens tot de kans hebbers rekenen. Het parkoers in Axel, met een totale lengte van 2200 meter, ziet er als volgt uit: Kanaalkade (start) - Zee straat - Weststraat - Markt - Nassaustraat - Joost de Moorstraat - Mozartstraat - Beethövenstraat - Kanaal kade (finish). De amateur- koers begint om 15.00 uur en gaat over een lengte van 100 kilometer. Bergsportvereniging is actief Juist dat individuele spreek Boneschansker aan. Dat sen sationele gevecht met de na tuurlijke obstakels. Bone schansker staat aan het hoofd san een honderdtal bergsport liefhebbers, die de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Nederlandse Bergsport Vere- g telt (landelijk in totaal 16.500 leden). Boneschansker «eetzich bijgestaan door Piet Hielen uit Terneuzen (secreta ris) en Herman Geiliet uit tel (penningmeester). Bone schansker: „De leden zijn voor het merendeel afkomstig uit Zeeuwsch-Vlaanderen, aan gevuld met enkele Belgen en een handjevol enthousiaste- n van de „overkant". De afdeling bestaat nu vier jaar en is springlevend. Men wil duidelijk meer aan de weg gaan timmeren. Boneschansker: „We houden egelmatig bijeenkomsten in afè Atlanta in Sluiskil, ons ublokaal. Zo worden in- tructie-avonden gehouden op iet gebied van kaartlezen, awklimmen en rotsklim- «en. Voorts worden daar oordrachten gehouden dtxjr leden. Liefhebbers die bergtochten hebben gemaakt ar een praatje over hou- tn, aan de hand van dia's. Er- anngen uitwisselen, kortom uttige avonden die goed wor- en bezocht. Ook nodige we astsprekers uit. Zo was er on- iemand die had deelge- omen aan de expeditie naar eüanga Parbat in Nepal. Dat 'as een boeiend avondje. Dan w je de „Groten" onder de lergbeklimmers aan het 'oord. Daar staan wij in eeuwsch-Vlaanderen nog stuk vanaf, maar ook hier tn we enthousiast bezig. Zo organiseren we regelma- wandeltochten om de con ditie op peil te houden. Dat ge beurt In Belgisch Vlaanderen en Zeeuwsch-Vlaanderen over afstanden van zo'n 15 tot 25 ki lometer. Je kijkt er van op wat Voor mooie trajecten je kunt uitzetten in deze omgeving. Ook déze activiteiten slaan aan, want er zijn genoeg berg wandelaars in onze vereniing. Het kantal klimmers in onze vereniging bedraagt 20", zegt Bé Boneschansker, die zelf pas rond zijn veertigste jaar - hij is nu 56 jaar jong - aan de klimsport begon. De afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen van de Neder landse Bergsport Vereniging trekt zelf twee keer per jaar - in juni en oktober - naar de Duitse Eifel waar in Blens een berghut van de Nederlandse Bergsport Vereniging staat. Boneschansker: „Daar trek ken we twee keer per jaar met eenman of twintig heen. Een groot succes. Deze echte rotskllmmers trainen regel matig in de Ardennen in Bel gië. Dit onder leiding van ge diplomeerd instructeur Ruud Guillit uit Hoek, tweede in structeur Karei Geiliet uit Axel en Terneuzenaar Piet Mielen, die samen de klim- comrrtissie vormen van de af deling Zeeuwsch-Vlaanderen. Sprekend over de klimsport raakt Boneschansker in ver voering. „Dat is iets aparts", zegt hij. „En toch veilig. Je bent individualistisch bezig en toch met twee man. Immers, je moet met twee man naar bo ven, Het is echt teamwerk ook. Maar voor de routiniers kan er weinig gebeuren. Het mate riaal is perfect. De technische hulpmiddelen uitstekend. Al les is goed beveiligd. En voor het geld hoeft men het niet te laten. Het materiaal is niet duur en voorts beschikt de vereniging zelf ook over het nodige materiaal. We zouden echt graag zien dat er meer mensen warm liepen voor deze boeiende tak van sport", be sluit Boneschansker, die zijn vakantie evenals zijn clubge noten jaarlijks in de bergen doorbrengt. „Daar ben je ten slotte lid van een bergsport vereniging voor Op de foto de rotspartijen in de Duitse Eifel bij Blens waar regelmatig geoefend wordt door de klimmers van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Nederlandse Bergsportvereniging. Vrijdag 1 april: Filmvoorstelling Jeugdhaven Axel in Gezellen- nuisaan de Walstraat. Aanvang 19.30 uur. zaterdag 2 april: Ruilbeurs Jeugdhaven Axel In het Gezellen- Wis aan de Walstraat. Aanvang 13,30 uur. Weekmarkt Axel van 09.00 tot 17.00 uur. '°™aS 3 april: Schieting op staande wip te Koewacht op ter rein „De lange Akkers". Maandag 4 april: Paasfietstocht te Axel over 15 en 40 kilometer. ur ya 13 30 uur bij sporthal „'t Sportuus". wielerwedstrijd voor amateurs te Axel. Aanvang 15.00 uur. Woensdag 6 tot en met zaterdag 30 april: Tentoonstelling „Met wiet en tekenstift" door cursisten van de Zeeuwse Volksuniver- s'teit in streekmuseum „Het land van Axel". sj ®ansdag 6 april: Jaarmarkt te Koewacht. Akkers''"8 °P de staande wlp 'n Koewacht. Terrein De Lange st»^888 8 apr'i: Velling in Veilinghuis Zeeland aan de Noord- straatpromenade ln Axel. enia 9 aPril: Tweede kampioenswedstrijd hengelsportver- °OA bij oude gemaal nabij Witte Huis aan de Zeedijk w ot 15-3® uur- weekmarkt in kern Axel van 09.00 tot 17.00 uur. rtpf„nse.n~schaaktoernooi voor jeugd tot en met 15 jaar in cultu ren centrum De Halle te Axel. I „;,aanda8 11 «Pril: Voetbaltoernooi rljkspolltiesportvereniging üIn sP°rthal ,,'t Sportuus" te Axel. «indag 10 april: Openingstoernooi tennisvereniging Axel. 8 13 april: Commissievergaderingen gemeente Axel in i'8 waterschapsgebouw. Aanvang 19.00 en 20.00 uur. B°slaan te a'6 *pr"' Handboogschleting op de staande wip aan ïe?kmarkt kern Axel van 09.00 tot 17.00 uur. ross EZFVA in Axel. r»iP 17 april: Voorstellingen „Bassie én Adriaan" in cultu- it, 3?um De halle 'n Axel. Aanvang 13.30 en 16.00 uur. Sebast?aanftSCh'tting °P staande wip Zuiddorpe. Terrein St- tiaw8e^da8 21 aPrii: Voetbalwedstrijd Zeeuws elftal-Belgisch uur op terrein voetbalvereniging Axel. Aanvang 19.15 Wonlenade AaPïU: VeiIin*in Veilinghuis Zeeland in Noordstraat ,^r?a8 23ap8ll: Weekmarkt kern Axel van 09.00 tot 17.00 uur. Creatie r0Ss 'n Axe'se b°s. Organisatie werkgroep sportieve re- tr?m n Sigj 2S aprl,: B1'jspel „Binnenste boven" in cultureel cen- m Axel. Aanvang 20.00 uur. Ver""" V4""*111 -Aanvang 20.001 bou Jg? ng gemeenteraad Axel in voormalig waterschapsge- K ^nvang 19.00 uur. 8 wisdag 27 april: Motorcross op terrein Smltschorre in Axel amateurs. "oor AXEL - De VVV in Axel gaat dit jaar flink aan de weg timmeren. Het bestuur zal trachten dit jaar een fiks aantal campagnepunten te verwezenlijken. Op de eer ste plaats wil men steun ge ven - zowel financieel als op andere wijze - aan zoveel mogelijk Axel promotende activiteiten, georganiseerd door Axelse verenigingen en groeperingen. Men denkt daarbij bijvoorbeeld aan sportevenementen (de ju- niorendriedaag.se, de Zeeuwsch-Vlaamse jeugd- toer en internationale vis wedstrijden) en aan sociaal- culturele evenementen (zo als Drum Corps Concours Axel en Taptoe Axel). Bestuurslid Ab de Feijter: „Voorts willen we actief participeren in het onlangs opgerichte Overlegplatform Axel-Promotion. In deze werkgroep zijn naast de VW ook de Stichting Streekcentrum Axel, de Wi- veko (Winkeliersvereniging Koewcht), de marktkooplie den en de horeca vertegen woordigd. Binnenkort zal deze werkgroep voor het voetlicht treden met een ac tiviteitenprogramma voor de periode september tot en met december 1983. Het ligt in de bedoeling minimaal een keer per week een pu- bliektrekkend evenement te organiseren en dit te bege- leiden met publiciteit in de vorm van radio-reclame- spots en advertenties in de regionale bladen". Maar er is meer wat de VW van plan is. De Feije- ter: „We willen de VVV- welkomstborden aan de grenzen van de gemeente Axel .vernieuwen, medio april zal dit gebeurd zijn. Er zal tevens meer bekendheid worden gegeven aan de aan wezigheid van het VW-in- formatiecentrum in het stadhuis te Axel. Momenteel is dit centrum tijdelijk ge vestigd in het voormalige waterschapsgebouw aan de Burchtlaan in Axel. Dit in verband met de verbouwing van het stadhuis. Tijdens kantooruren kan men daar voor alle mogelijke VVV-in- formatie terecht, bij de daar aanwezige VW-informa- trice. Dependances van dit informatiecentrum zijn ge vestigd in café-restaurant Zeelandia in Koewacht en streekmuseum „Het Land van Axel". Campagnepunt is voorts het bevorderen van de ver koop van de bekende VW- cadeaubonnen, die in geheel Nederland verkrijgbaar en besteedbaar zijn. Sinds de jaarwisseling worden deze bonnen in Axel verkocht bij de Rabobank-Boerenleen- bank en het VVV-informa- tiecentrum. Op lange termijn trachten we te verwezenlijken dat de Grote Kreek ook openge steld wordt voor andere re creatiesporten dan de hen gelsport. Dat zou de recrea tie binnen Axel een geweldi ge stimulans kunnen geven. Belangrijk punt is ook het continueren van het in 1982 gestarte tweewekelijks doen verschijnen van de Axelse activiteitenkalender. Hier door hoopt het bestuur de diverse, in Axel plaatsvin dende activiteiten meer naar buiten te brengen en op deze wijze de niet-Axelaars de weg naar Axel te wijzen". Het bestuur van de VVV Axel is momenteel als volgt samengesteld: A. Sikkema (voorzitter), C. Blaakman (secretaris), P. Vasseur (pen ningmeester), mevrouw L. den Doelder-Van der Voor de, A. de Feijer, P. Apers (vertegenwoordiger ge meente). VW-informatrice is mevrouw E. Langerak- Overdulve en administra teur P. Goethals. Dat de activiteiten van de VVV in Axel op prijs gesteld worden blijkt wel uit het succes van de ledenwerfac tie. Bestuurslid Ab de Feij ter: „De nog niet geheel af gesloten actie heeft al ruim veertig nieuwe leden opgele verd. Het totale ledenbe stand is daarmee tot boven de honderd uitgegroeid. Hieruit blijkt dat de Axelse particulieren, verenigingen en overige groeperingen in deze economisch moeilijke tijden bereid zijn zich in te zetten voor het op de juiste wijze propageren van Axel buiten de gemeentegren zen." AXEL - In cultureel cen trum De Halle in Axel kunnen de theaterliefhebbers dins dagavond 26 april weer volop aan hun trekken komen. Zij kunnen dan genieten van „Binnenste Boven" een blij spel van Alan Ayckbourn met onder andere Ton Kuyl, Marja Lieuwen en Jennifer Willems. Het blijspel begint om 20.00 uur. AXEL - Het bestuur van de Stichting Streekcentrum Axel is de afgelopen tijd nogal ge wijzigd qua samenstelling. De samenstelling van het nieuwe bestuur ziet er thans als volgt uit: J. Schoot (voor zitter), J. van der Hout (pen ningmeester), A. de Feijter (secretaris), J. Bleijenbergh, J. Dieleman, C. de Putter, W. Wikkerink en de dames R. Timmermans en J. Schieman. In het nieuwe stuk van blij spelspecialist Ayckbourn spe len zich op drie verdiepingen van een huis allerlei bijna niet te vertellen verwikkelingen af. De bewoner van het huis is van plan het te kopen, in de veronderstelling zijn vrouw daar een groot plezier mee te doen. Deze gaat echter gebukt onder de frustratie dat zij ooit haar balletcarrière heeft op gegeven voor haar huwelijk. De situatie in huis wordt extra verstoord door de aanwezig heid van haar broer, die ver geefse plannen maakt met een aandoenlijk, wat ontspoord meisje. Als dan ook nog de eigenaar en assistent van de notaris de zaken ingewikkel der maken dan nodig is, zijn de misverstanden niet van de lucht. U, als publiek, bent er goed mee, want hierdoor valt u een onbezorgde avond vol ongebreideld lachplezier ten deel. Toegangskaarten per voor stelling bedragen vijftien gul den en voor houders van een Cultureel Jongeren Paspoor (CPJ) of Pas 65 9,50. Bovengenoemde voorstel ling vormt de laatste in een 1983-1984 zijn reeds in volle gang. In dit nieuwe seizoen zal getracht worden ook in de ge meenschapshuizen in Koe wacht en Zuiddorpe een voor stelling te plannen. In de vol gende uitgave van INFO-Axel meer hierover. reeks van acht voorstellingen die de gemeente Axel-in sa menwerking met de werk groep professionele kunsten heeft georganiseerd in het sei zoen 1982-1983. De voorberei dingen op het theaterseizoen Op de foto een speelfragment uit het blijspel Binnenste bo ven", dat dinsdagavond 26 april in cultureel centrum De Halle zal worden opgevoerd. AXEL - Van woensdag 6 tot en met zaterdag 30 april wordt er in streekmuseum „Het Land van Axel" een expositie gehouden „Met palet en tekenstift" verzorgd door cursisten van de ZVU (Zeeuwse Volksuniversiteit), allen leerlingen van Jos Tolhoek. De 45-jarige Tolhoek volgde een opleiding aan de academie voor beeldende kunsten in Breda en de opleidingen voor tekenleraar te Middelburg en leraar handvaardigheid te Breda. In het dagelijks leven is Tol hoek leraar tekenen en hand vaardigheid aan de middelba re scholen in Axel en Goes. Daarnaast geeft hij les voor de Zeeuwse Volksuniversiteit in tekenen, schilderen, etsen en volksschilderkunst. Deze tentoonstelling „Met palet en tekenstift" is een bij zondere tentoonstelling voor amateurs, die zich door middel van cursussen in een bepaalde techniek hebben bekwaamd. De eerste lessen in tekenen, schilderen en etsen worden vooral besteed aan het oefenen en onderzoeken van een aantal grondslagen van het tekenen, zoals bijvoorbeeld prespectief en schetsen van de natuur. Daarna maken de cursisten kennis met allerlei materiaal, zoals houtskool, Oost-Indische inkt, olie en plakkaatverf. Na verloop van tijd gaan de leer lingen zelf aanvoelen welke techniek hen het meest aan spreekt. Op het punt van verdere be geleiding, verstaat Jos Tol hoek de kunst, elke leerling in zijn eigen waarde te laten en daardoor de zogenaamde „eigen stijl" te bevorderen. Het streekmuseum is geopend van woensdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur en op vrijdagavond van zeven tot negen uur. De toegansprijzen bedragen één gulden per per soon. Kinaeren tot en met 12 jaar en groepen bestaande uit tenminste tien personen ont vangen vijftig procent reduc tie. Het tentoonstellingspro gramma voor 1983 van Streek museum „Het Land van Axel" ziet er verder als volgt uit: Dinsdag 3 mei tot en met zater dag 4 juni: Expositie van schilde rijen van Johannes Milhous uit Wilhelminadorp en Jan de Haas. Dinsdag 7 juni tot en met zater dag 2 juli: Expositie van zeefdruk ken door de Bredanaar Loek Grootjans. Dinsdag 12 juli tot en met zater dag 13 augustus: Expositie van olieverfschilderijen door P.O. Brakman uit Zuidhorn. Dinsdag 16 augustus tot en met vrijdag 2 september: Expositie door Fotoclub Axel. Zaterdag 2 september: Open dag door de vereniging „Den Ouwen Woagen". Dinsdag 6 september tot en met zaterdag 8 oktober: Expositie van beeldhouwen uit hout door M.A. Verhoeven uit Wijk en Aalburg. Dinsdag 11 oktober tot en met zaterdag 5 november: Expositie se rie schilderijen met gemengde technieken door Ineke van Loo uit Wolphaartsdijk. Zaterdag 5 november: Demon stratie volksschilderkunst door Ineke van Loo uit Wolphaartsdijk. AXEL - De Eerste Zeeuwse Fietscrossvereniging Axel (EZF VA) neemt zaterdag 16 april de nieuwe fietscrossbaan in ge bruik. De wedstrijd die dan wordt gehouden en om 13.00 uur be gint, is de eerste in een reeks van fietscrossduels die meetellen voor de strijd om het Zeeuwse kampioenschap. Het nieuwe crossterrein is gelegen aan de Sportlaan achter het AZW-ter- rein, naast zwembad ,,'t Plaatje". Vanaf de weg is het terrein niet te zien, want de crossbaan is afgeschermd door omringende bossen. Een unieke accommodatie daarom. „Door de noodgedwongen op onkosten zijn gejaagd", zegt verhuizing hebben we enorm veel werk gehad. Ongeveer 3000 kubieke meter grond heb ben we moeten verplaatsen voordat we van een fietscross baan konden spreken. Maar de baan mag er zijn. Er liggen drie kuipbochten en zes springheuvels in en we hebben eveneens een fraaie startheu vel aangelegd. Nieuw zijn het automatische starthek en de startlichten. Qua crossbaan zijn we er op vooruit gegaan. Maar we zijn wel vijfduizend gulden armer geworden door deze hele operatie. En dat is veel voor een vereniging die nog maar een jaar bestaat. Te meer omdat we door anderen EZFVA-bestuurslid en trainer Ben Zaan, .die niet van de fietscrossbaan weg te slaan is. Hetzelfde kan trouwens ge zegd worden van zijn vaste maat Alfons Vandamme. Het is vooral aan de inzet van dit hardwerkende duo te danken dat zaterdag 16 april de eerste fietscross in Axel van dit seizoen kan worden gehouden. Van 11.00 tot 12.00 uur kan ter plaatse worden in geschreven. Om 13.00 uur valt het startschot voor de eerste heat over 180 meter. De oudere categorieën rijden een iets langer traject. Zij moeten een extra lus van vijftig meter lengte afleggen. AXEL - De Stichting Re creatieve Exploitatie Smits- schorre (RES) heeft voor dit seizoen, dat op woensdag 27 april begint, weer een fiks aantal motorcrosswedstrijden op het programma staan. Mo torcrossfanaat Sam Hamelink heeft in samenwerking met Wim Wikkerink een aantrek kelijk programma samenge steld. Sam Hamelink: „Er staan tien crossen voor amateurs op het programma en acht voor de strijd om de RES-trofee. Aan de strijd om de RES-tro fee mag iedereen deelnemen, dus ook startlicentiehouders, van welke bond dan ook. De crossen voor amateurs zijn be doeld voor de motorcrosslief hebbers die niet in het bezit zijn van een startlicentie. Er wordt gestreden in de klassen 80,125, 250 en 500 cc. Per klasse worden iedere wedstrijdavond vijf bekers beschikbaar ge steld en het publiek heeft gra tis toegang tot de wedstrijden die telkens om 18.00 uur begin nen." Aan het eind van alle wedstrijden zal een algemeen klassement worden opge maakt. De amateurs komen in actie op: 27 april, 11 mei, 25 mei, 8 juni, 22 juni, 6 juli, 20 juli, 3 augustus, 17 augustus en 31 augustus. De wedstrijden voor de RES-trofee zijn vastgesteld op: 4 mei, 18 mei, 1 juni, 15 ju ni, 29 juni, 27 juli, 10 augustus en 24 augustus. De wedstrijdleiding is in handen van Jaap de Zeeuw. AXEL - De Stichting Streekcentrum Axel verzorgt nog steeds de uitgifte van ca- deaukaarten ten bedrage van vijf, tien en vijfentwintig gul den. De cadeaukaarten zijn ver krijgbaar bij de Amro-bank in Axel en te besteden bij alle le den van de Stichting Streek centrum Axel.

de Stem | 1983 | | pagina 23