krant seen ltloper Wapenbezitters: y oorwaar delij ke straf en boetes 'In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn veel te weinig pleeggezinnen5 (AMER (LAND Rondritten Hulst beginnen zaterdag SCHEIDENDE CORRIE AARNOUTSE: Hulst blijft met vraagtekens zitten Scholen Hulst plantten horneti| nfiNPERDAG 31 MAART 1983 PAGINA ZEELAND 2 ie Sluis Ie HERZIENING INGSPLAN BUITENGEBIED P.C. Kerkdiensten r.k. kerkdiensten Jaarmarkt in Koewacht HULST - Burgemeester en wethouders van Hulst zetten vraagtekens bij de begroting die door de gemeente Terneuzen is voorgeschoteld, met betrekking tot de gemeenschappelijke vuilstortregeling in de Koegorspolder. Specificatie Cursus decorbouwen voor toneel Schietingen Minder beraamd Nieuwe toeristische attractie EXPOSITIE IN MUSEUM 'LAND VAN AXEL' Plaatselijk nieuws Axel Clinge St. Jansteen DltóMM VAN ZEELAND T16 iek om te zoenen I bedankje, jubileum, receptie, xjrte, verloving, overwinning, i zo maar door, mag best eens int, en wel op de pagina =n. Moeilijk is dat niet en duur t te zijn (b.v 6 regels kosten ntje). U stelt 'n tekst op, belt ir één van onze bijkantoren of hem af aan de balie. in voor particulieren. gel 1,40 Eén grote regel Voor het bijplaatsen van een len wi| 10. toeslag. Bi| niet ling wordt J 2,50 adm.kosten Onze rayonkantoren Hulst aat14, tel 01140-13751; euwstraat 9. tel 01150-17920 (straat 1tel 01100-28030 'A iteerd. van de gemeente Sluis maakt in- lalde in artikel 28 lid 6 van de Wet 5 Ordening bekend, dat Gedepu- n Zeeland bij hun besluit van 15 691/269/1, 4e afd. bur. to., iben verleend aan het besluit van gemeente Sluis van 25 februari 82 tot vaststelling van de 1e her- lingsplan Buitengebied Sluis, met at goedkeuring is onthouden aan n voorkomende in de van het plan gebruiksvoorschriften, esluit ligt, met het bestemmings- ij behorende voorschriften, ter ge- vanaf 5 april 1983, gedurende een ieder ter inzage, temde termijn kunnen de gemeen- cteur van de ruimtelijke ordening, :ich tijdig me* bezwaren tot zowel I als tot Gedeputeerde Staten heb- oep instellen bij de Kroon, heid komt toe aan een ieder, die tegen onthouding van goedkeuring jrde Staten aan enkele bepalingen ^voorschriften. De beroepschriften gericht aan H.M. de Koningin en ingediend bij de Afdeling voor de Bestuur van de Raad van State, 13 AA 's-Gravenhage. 983 burgemeester voornoemd, J.J.P.M. Asselbergs et uw reklameboodschap tel door heel Zuid-West Nederland! Inlichtingen: Dagblad De Stem lïënten lot klanten leintjes letten) advertentiekolommen kt of niet missen mag: ■an de meest modieuze tot een met korting teven katoentje. door de krant. Begroting vuilstort onduidelijl donderdag 31 maart. hervormde kerkdiensten Aardenburg: 16 u. ds. J. Paksy. Ka pel Coensdike. (H.A.). Groede, Herv. Kerk: 19.30 u. ds. M. Hooymeijer. Oostburg, De Stelle: 16 u. ds. P. Feenstra (H.A.). Schoondijke: 19 u. ds. M.v. Manen, Breskens (H.A.). Terneuzen (Goede Herderkerk): 19.30 u. ds. E. Wolbers (H.A.). 18 u. ds. E. Rietveld, dienst in De Blide. vrijdag 1 april Axel: 19.30 u. ds. H.v.d. Berg (H.A.). Biervliet: 19 u. ds. W. Meeuse (H.A.). Groede: 19.30 u. ds. M. Hooymeijer, Herv. Kerk. Hoek: 19 u. ds. W. van Meeuwen (H.A.). Oostburg: 19.30 u. ds. P. Feenstra (H.A.). Sas van Gent: 20 u. ds. L. Vogelaar. Gez. dienst voor Sas van Gent, Philippine en Sluiskil. (H.A.). Terneuzen: (Grote Kerk): 10 en 19 u. ds. D. Koelman. (Goede Herder kerk): 10 u. ds. E. Wolbers. 19 u. ds. C. Hoogendoorn, (Opstandings- kerk): 19.30 u. ds. E. Rietveld. In al le diensten Heilig Avondmaal. Bachtendieke: 15 u. ds. E. Wolbers. Scheldeoord: 15 u. ds. C. Hoogen doorn. Ter Schorre: 10.30 u. ds. L. Vogelaar. Julianaziekenhuis: 17.30 u. ds. L. Vogelaar. IJzendijke20.15 u. ds. W. Meeuse (H.A.). Zaamslag: 16 u. in De Molenhof: ds. A. Schellevis (H.A.). 19 u. ds. A. Schellevis (H.A.). GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Aardenburg: 20 u. ds. J. Paksy. Breskens: 19 u. ds. M.v. Manen. Oostburg: 19 u. ds. J. Paksy. Schoondijke: 19 u. ds. d. Visser. Axel: 19.30 u. ds. A. Lunshof. Hoek: 19.30 u. Dhr. D. de Best. Terneuzen: 19.30 u. ds. A. Verhoog. 19.30 u. ds. M. Voet. GEREFORMEERDE KERK VRIJGEMAAKT Axel: 19.30 u. ds. J. Borgdorff. Hoek: 19.30 u. ds. H.v.d. Berg. Terneuzen: 19.30 u. ds. C. Mewe. Zaamslag: 19.30 u. ds. p. Lok. CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE gemeente Zaamslag: 19.30 u. ds. L.v.d. Meij. DOOPSGEZINDE kerk Aardenburg: 19.30 u. Br. B. Sante ra, (h.a.). leger des heils Terneuzen: 10 u. Samenkomst te G*s met gez. Zeeuwse korpsen. 19.30 u. Golgotha-klanken. donderdag 31 maart Breskens: 19 u. Avondmaalviering. Axel: 19 en 20 u. Dienst. 21 u. dienst inde Vurssche. Zuiddorpe18.45 u. dienst. "Udag 1 april Breskens: 19 u. Communieviering. Axel: 20 u. dienst. Zuiddorpe: 18.45 u. dienst. 19 u. dienst van berouw en vergeving. van onze correspondent Koewacht - Koeien, par ten, vetvee en andere dieren tullen woensdag 6 april het dorpsbeeld in Koewacht be- teersen. Dan wordt op het kerkplein de jaarmarkt ge- "ouden. Door de medewerking vsn de middenstanders en de "Pbrengst van een loterij heeft Je' jaarmarktcomité voor de uetitters van de beste dieren "ter flink wat prijzen in pet O Het vee moet om tien uur op tv aanwezig zijn en om waalf uur vindt de prijsuit reiking plats bij A. de Schep- Ook voor de schutters °rdt het een drukke dag. 's urgens begint men om half Hen tin8 bij R. met een kloefkensschie- van der Steen. s Middags om drie uur is er n gewone schieting. Om half e begint bij J, de kind een j.^sbWeting en op hetzelf- Hjdstip worden de bogen Pannen op drie staande Kcir»en op het terrein van de berc tA rs- De dansliefheb- in r, f,unnen hun hart ophalen 1 afê Safari bij H. de Vlieger. Van een onzer verslaggevers Na de ontvangst van de begroting hebben B en W weliswaar nog wat extra informatie opge vraagd, maar toch blij ven ze met wat vragen in de maag zitten. Zij stellen de gemeenteraad dan ook voor om over het een en ander opheldering te vra gen bij de speciale commissie, die zich met het financieel as pect van de vuilstortregeling bezig houdt. Zo vraagt het college zich af, welke berekeningswijze er is gehanteerd bij de opgevoerde kosten voor reis- en verblijfs kosten, salariskosten afdeling schef, directiekosten, admini stratie en de kosten voor alge meen advies van de Dienst Openbare Werken, omdat men deze kosten voor administratie nogal aan de hoge kant vindt. Van een onzer verslaggevers HULST - Het Zeeuws Cen trum voor Amateurtoneel (ZCA) zet komende maand een cursus op touw over het bou wen van decors voor toneel uitvoeringen. Voor mensen die geïnteres- serd zijn in toneel, maar zich niet geroepen voelen om op de planken te staan, een prima mogelijkheid om achter de schermen toch intensief bij het gebeuren betrokken te zijn. De cursus wordt gegeven tijdens twee weekeinden, op 9/10 april en 14/15 mei, in De Meerpaal te Philippine. Tel kens van 10 tot 16 uur. Onder leiding van een gediplomeerd docent (Benno de Vries) komt ondermeer aan de orde het ontwerpen van een decor, het gebruik van verschillende ma terialen en het schilderen en kleurkeuze. Belangstellenden kunnen zich voor deze cursus opgeven bij Wilfried vlassenrood, 01140-11118. Men hoeft er geen vakman voor te zijn. Behalve de decorweekends wil het ZCA ook nog een ver volgcursus 'grime' organise ren. Evenals de eerste cursus wordt deze gehouden in hotel de Post te Terneuzen. Wan neer precies is nog niet be kend. Ook voor deze cursus geldt dat deelnemers geen ge boren kunstenaars hoeven te zijn. Belangstellenden kunnen zich eveneens opgeven bij Wilfried Vlassenrood. OSSENISSE - Verenigingsgebouw, 26 schutters: eerste hoge vogel: E. de Maat; tweede hoge vogel: J. de Kort; eerste en derde zij vogel en grootste aantal (6): E. de Kort; tweede zijvogel; A. Remijn, allen hulst - Zaal W. Blommaert, 35 schutters; hoge en eerste zij vo gel; F, van Swaal; tweede zijvogel: W. Blommaert; grootste aantal (6): R. Verschuren, allen Hulst. ossenisse - Verenigingsge bouw, 23 schutters: beide hoge vo gels: Rudi Verschoten; eerste zlj- vogel: Ronny Verschoten, beiden Walsoorden; tweede zijvogel: R. Boone, Hulst; grootste aantal (6); J. de kort, Ossenisse. KWADENDAMME - Door de af deling Zuid-Beveland van de Ne derlandse Bond van Wipschutters, werd de jaarlijkse kampioenschie- ting op de liggende wip gehouden. Er waren 73 schuttes. Met vizier op de kleppen werd J. de Koeyer kampioen. 2. J. Harinck, 3. L. de Koeyer, allen van Diana uit Yerse- ke. Met vizier op de vogel werd O, Steenaert kampioen. 2. L. Veer- hoek, 3. mevrouw J. Veerhoek, al len Vooruitgang te Kwadendam- me. Zonder vizier op de kleppen werd F. Koens van Spes Nostra kampioen. 2. P. Boonman, Willem Teil; 3. G. Voet, Soranus. Zonder vizier op de vogels werd W. de Jon ge jr. van ADLM kampioen. 2. Jac de Baar, Willem Teil; 3. mevrouw Kroonen, Victoria. Na de wedstrijd werden door voorzitter Allemekinders de prij zen uitgereikt. De Vooruitgang hield ondertussen een gewone schieting op de andere wip. Uit slag: eerste hoge vogel: J. de Koeyer; tweede hoge vogel: H. van Steen, beiden Diana; eerste zij vo gel: N. Schouwenaar, Juliana; tweede zijvogel: B. Meyer, St.-An- dries; derde zijvogel: E. Engels, Vooruitgang; vierde zijvogel: C. Kopmels, Doel naar Hoger; groot ste aantal (6): P. Vrijlandt, Voor uitgang, Voorts zou men graag een specificatie zien van de ge raamd 35.000,- onderhouds kosten aan de Koegorsstraat en moet er volgens het college duidelijkheid worden ver schaft op de berekende kapi- taalslasten voor vuilverdich- ter en bulldozer gebaseerd zijn op de totale aanschaffingskos- ten, of dat hierbij een bepaalde reductie is toegepast voor ge bruik door de gemeente Ter neuzen voor andere doelein den. Ten slotte wil het college weten, waarom het systeem van een rechtlijnige afschrij ving is toegepast en niet het systeem op annuïteitsbasis. Door toepassing van het laat ste worden gedurende de loop tijd de kapitaalslasten name lijk niet beïnvloed. Uit de begroting blijkt ove rigens, dat per ton afgeleverd huisvuil 18,20 betaald moet worden, terwijl in de gemeen tebegroting 0,50 per ton min der geraamd is. Volgens het college zullen die meerkosten echter worden gedekt uit de lagere kosten dan werd voorzien voor het ophalen van huisvuil, zodat de inwoners in ieder geval niet bang moeten, dat er aan de reinigingsrechten gesleuteld gaat worden. piijuiinmin"ff""min Door omstandigheden konden twee Hulster scholen (De Ark en De Nobelhorst) pas gisteren hun boomplantactivi- teiten ontplooien. Dit gebeurde onder toeziend oog van respectievelijk wethouder G. v.d. Voor de en wethouder W. Kayser, die hierbij ge assisteerd werden door de heer Muller van Openbare Werken. De Nobelhorst plantte zo'n 150 zomereiken in het waterwingebied achter Interjute in Ka- pellebrug. Hier vertelde boswachter Blaauwen- draat hoe belangrijk bomen voor de leefom geving zijn en wees wethouder Van de Voorde op het nut van bomen in verband met zuurstofvorming en zuivering van de lucht. De Ark plantte 40 po pulieren op de Honte- nisserdijk nabij de boerderij van de familie Dieleman (zie foto). Hier waren enige tijd 5 geleden 40 populieren, i die kaprijp waren, ge- =g veld en door de activi- teiten van De Ark werd de herbebossingsplicht van Staatsbosbeheer uitgevoerd. Wethouder Kayser op zijn beurt =j wees de jeugd op het be- lang van bomen plan- 1 ten. Zoals de heer Mul- Ier het uitdrukte: „Wie 1 aan de toekomst denkt plant bomen". - FOTO DE STEM/COR J DE BOER 1 -illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHr AXEL - In de periode van 6 tot en met 30 april is in het streekmuseum 'Het Land van Axel' een expositie te bezichtigen van cursisten van de Zeeuwse volkuniversiteit. Het zijn allemaal leerlingen van Jos Tolhoek die aan middelbare scholen in Axel en Goes les geeft in handvaar digheid en tekenen. Op de tentoonstelling 'met palet en teken- stift' worden werken geëxposeerd van ama teurs die zich door middel van cursussen een bepaalde techniek hebben eigen gemaakt. Het streekmuseum is geopend van woensdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur en op vrij dagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Van een onzer verslaggevers HULST - Op paaszaterdag 2 april begint het echtpaar De Vlieghere, eigenaars van het voormalig restaurant De Huifkar te Absdale, een nieuw toeristisch project in Hulst: rondritten met een historische koets. De initiatiefnemers ho pen, dat deze toeristische at tractie de aantrekkelijkheid die Hulst nu al te bieden heeft, nog zal vergroten. In een 30 minuten durende rit per paard en wagen, wor den de passagiers langs diver se bezienswaardigheden van Hulst gevoerd. Tekst en uitleg verduidelijken wat men on derweg te zien krijgt. Na drie maanden trainen en voorbereiding gaat zaterdag, als de weersomstandigheden niet te bar zijn, om 14.00 uur de eerste rit van start met als eerste passagier burgemeester P. Molthoff. Als opstapplaats voor de rondritten, waarvoor 2 koetsen worden ingezet, is het voormalig Stationsplein geko zen. Daar vertrokken aan het begin van deze eeuw de reizi gers met de stoomtram van Hulst naar Waalsoorden, en daar was ook het station van de spoorlijn Mechelen-Ter- neuzen gevestigd. „Nauwelijks een betere lokatie dus", meent Rob de Vlieghere, die samen met zijn zoon de paarden zal mennen. De rit voert langs de Bui tenvest, van waar men uit zicht heeft op de stadswallen met hun hoogopreizende po pulieren. Via de Koolstraat wordt de Glacisweg bereikt, zodat men een steeds wisse lend zicht heeft op de vesting werken. Vervolgens komt men door de Dubbele Poort in de binnenstad en gaat de rit over het Godsplein naar de Walmo- lenstraat. Hier wordt de toerist gewe zen op de te bezoeken stads- molen en op de renovatie van de oude binnenstad. Via Ba- gijnenstraat en Cornelis de Vosplein komt met op de Markt, die geflankeerd wordt door de basiliek en het stad huis. De rit voert dan door de Steenstraat met zijn histori sche gevels en het streekmu seum. Na een blik te hebben geworpen op de Gentse Poort en het monument van Rij ntje de Vos, is men na 30 minuten weer op het uitgangspunt te rug. De rondritten gaan voor volwassenen 7,50 kosten en voor kinderen tot 12 jaar 5,-. Per koets kunnen maximaal 5 personen mee. Het is de bedoe ling, dat er iedere zaterdag-en zondagmiddag vanaf 14.00 uur gereden wordt. Belangstellen den kunnen ook in de voorver koop kaarten krijgen bij de Hulster VVV en in hotel-café- restaurant Van Oosterom. Van onze correspondente MIDDELBURG - Twintig illegale wapenbezitters, onder wie drie Zeeuwsvlamingen, zijn dinsdag door de politierechter in Middelburg veroordeeld tot straf fen variërend van 4 weken voorwaardelijk plus een boete, tot enkel de verbeurdverklaring van het verbo den wapen. Ook nu weer was vergeet achtigheid van de wapenbezit ters veelal de oorzaak van het feit, dat zij van de ene dag op de andere strafbaar gesteld konden worden: het regende vandaag dan ook weer letter lijk van verlopen jacht- en af schotvergunningen. Soms wa ren de jagers maar enkele da gen te laat geweest met het aanvragen van een nieuwe vergunning, maar, aldus offi cier van justitie mr. Daver- schot, iedereen weet nu toch wel dat men het wapen in dat geval bij de poltie in bewaring kan geven tot de zaak wel in orde is. Zonder pardon gingen de vergeetachtigen dan ook voor de strafrechtelijke bijl. TERNEUZEN - „Er is nog steeds een nijpend tekort aan pleeggezinnen, vooral voor jongeren van 13 jaar en ouder", zo stelt Corrie Aar- noutse bij haar afscheid vast. Sinds mei 1981 was zij werkzaam bij de „Centrale voor pleeggezinnen". Over korte tijd vertrekt Corrie samen met haar vriend naar India, om daar in een klein dorp de organi satie van een pas opgerichte coöperatie of werkgemeen schap te helpen verbeteren. Ze zullen daar onder meer vormings- en scholingsacti viteiten stimuleren. Terugkijkend op twee jaar werken voor de centra le, stelt Corrie vast dat er zich toch wel belangrijke verschuivingen hebben voorgedaan. Corrie vertelt: de centrale voor pleeggezinnen is een onafhankelijke dienstverle nende instelling. Wij wer ken onder meer voor Jeugd en Gezin en voor de Raad van de Kinderbescherming. Voor die instellingen zoeken wij opvanggezinnen om jon geren voor korte (gastgezin nen) of voor langere tijd (pleeggezinnen) onder te brengen. Zelf had ik vroeger het idee dat pleeggezinnen uit bepaald soort van men sen bestond. Een fout idee, het zijn gewoon doorsnee gezinnen". Zij „vervolgt": Vroeger gebruikte men bij het zoe- Corrie Aarnoutse: „Het belangrijkste is dat het klikt" ken naar pleeggezinnen el lenlange lijsten. Daarop stonden allemaal punten waarop je moest letten. In tussen zijn wij er achter ge komen, dat het veruit be langrijkste is of het wel „klikt" tussen pleeggezin en .kind. Men moet elkaar mo gen, anders loopt het bijna altijd fout soms na korte tijd, soms na een paar jaar. Het ligt ook niet zo een voudig om een extra kind in huis te nemen. Het zijn dik wijls jongeren die al veel moeilijkheden achter de rug hebben. Daardoor is vaak ook hun ontwikkeling ach terop geraakt en hebben ze ook niet altijd geleerd zich te gedragen zoals wij van een ander kind gewend zijn. Men moet van zo'n kind dan soms meer tolereren dan van de eigen kinderen en dat - FOTO ARCHIEF DE STEM wil wel eens problemen ge ven. Zeker als het dan niet „klikt" loopt het spaak. Is de behoefte aan pleeg gezinnen voor pubers erg groot? Corrie: „Voor jonge ren van 13 jaar en ouder is er inderdaad een groot ge brek aan pleeggezinnen en juist terwijl driekwart van de jongeren waarvoor wij gezinnen zoeken in die leef tijdsgroep zit. Dat grote aanbod is ook niet zo vreemd, want bij probleem situaties met jongere kinde ren zijn er meer mogelijkhe den, zoals een medisch dag verblijf, of een kleuterdag verblijf. Een kind hoeft dan niet zo snel uit huis ge plaatst te worden. Daar komt ook nog bij dat jonge kinderen veel minder mon dig zijn, een kind van vijf jaar loopt nog niet zo snel weg als de toestand thuis onhoudbaar is". Op de vraag of alleen tra ditionele gezinnen in aan merking komen antwoordt Corrie: „In principe komt iedereen in aanmerking: al leenstaanden, woongroepen of noem maar op. Alleen is het wel zo, dat niet alle kin deren zich thuisvoelen in een alternatieve woonge meenschap. Het belangrijk ste is echter, zoals ik al zei, dat het „klikt". En hoe meer gezinnen zich als aspirant pleeggezin aanmelden hoe meer kans wij hebben dat een jongere goed geplaatst kan worden". Door heel Zeeland worden geregeld voorlichtingsavon den gehouden. Belangstel lenden kunnen ook contact opnemen met de „Centrale voor pleeggezinnen", tel. 01180-28555 (vragen naar Flip Woltering) of voor Zeeuwsch-Vlaanderen: tel: (01150)-130081 bij Anneke Haak. Zes mannen uit Middelburg en omgeving hielden er een heel „circuit" van wapens op na, die onderling regelmatig geruild werden. „Zomaar voor de aardigheid", aldus een van deze verdachten. De zaak kwam aan het rol len toen de 23-jarige Middel burger J. J. in Putte weer eens een nieuw geweer met de bij behorende munitie had ge kocht en daarmee in Ossen- drecht werd aangehouden. Onder het bed van deze ver dachte („een heel bekende ver stopplaats, waar de politie dan ook onmiddellijk gaat kijken", aldus politierechter mr. Wit- siers) vond de politie nog een geweer, maar dat bleek toe te behoren aan een vriend van J. en zo kon de hele keten „wor den afgewerkt". J. kreeg 4 weken voorwaar delijk en een boete van 600 (omdat het voor hem de twee de keer was dat hij voor iets dergelijks terecht stond), zijn vijf maten werden veroor deeld tot ieder 3 weken voor waardelijk en een boete van 300,-. „Was het verschalken van een konijntje of haasje" een veel gehoord motief om zich een wapen aan te schaffen, de 29-jarige J.V. uit Nieuwerkerk deed dat, omdat hij „het zo leuk op rozen en andere bloe men te schieten". „Die gaat u dan maar voortaan gewoon plukken", vond mr. Witsiers en hij veroordeelde de man tot 2 weken voorwaardelijk en een boete van 300. Opbrengst fancy fair - De ac tie die de Gereformeerde Vrouwenvereniging in Axel heeft gehouden, heeft in totaal 2481,-opgebracht. De hiertoe gehouden fancy-fait, waar een uitgebreid aantal activiteiten aanwezif was, werd zeer druk bezocht. Kaartkampioen - Kaartclub De Gouden Kroon hield in haar clublokaal met dezelfde naam het clubkampioenschap, nadat elf wedstrijden waren gespeeld. Uitslag: 1. F. Dobbe laar, 2. I, de winkel, 3. Ivon Bracke, 4. F. Piessens, 5. C. de Winkel. Kaarting - In café De Gouden Kroon werd een clubkaarting gehouden. Uitslag: 1. Ida de Winkel, 2. Claudia de Winkel, 3. Frans Seghers, 4. Karei Ivens. Topbiljart - In café Bigodes speelde topbiljartclub De Steense Toep een wedstrijd te gen De Terhoolse Toepers. De Steense toepers wonnen de wedstrijd met 14-6.

de Stem | 1983 | | pagina 19