w Vreemdgeld op het station BREDA Houtman in Olympischo soloctio Gouden pandje aan Guy Thijs' 50e interland V fflOUSSU sDcicilderopi degom GWK V/M EROP BO/ïfjn Oosterbosch dupe van knullige fout wedstrijdcommissie A89I DONDERDAG 31 MAART 1983 ERATIE FREZEN ganisators van PORT chikte groot- jw prijzen. uk assortiment g) Bergen op Zoom foon 01640-33054 Zeven dagen in de week open voor van alles. door Jacques Eestermans door Romain van Damme door Jacques Eestermans T19 PAGINA SPORT 2 Rekent veel comfort voor L geld. Want een elektrische Trop boiler Jft een hoog rendement Ift net zoveel of zo weinig warm Ier als u nodig hebt bwel in de keuken als in de ner op z'n plaats. en Daalderop boiler huurt hebt u n aanschafkosten :n jaarlijks terugkerende erhoudskosten it reparatiekosten. eens vrijblijvend informeren iw energiebedrijf. OILER, AK VOOR WEINIG GELD\ NEEM GEEN GENOEGEN MET MNDER DAN EEN ECHTE FERRARI MET AFTAK AS AANDRIJVMGII VELE .WERKTUIGEN NIET DUUR HOEFT TE ZUN ïimale kosten Uw land FERRARI: brticulier betaalbaar. gesorteerde machinehandei i open I par keren 11255/2175 PC: 4413 2G |ntvangt U als U Uw ondertrouw en van De Stem doet u het dan Als u ruim ten op èen van onze kantoren en opstuurt dan garanderen wi| de Felicitatiedienst •kkelijk pakket met aarde- en reductie van merkartikelfa- F. ir -k ic -k it k -k ir k mem laat zich zien in De Panne Di panne - Bert Oosterbosch is gisteren onttroond als klassementsaanvoerder in je driedaagse van De Panne. Dat gebeurde evenwel niet in de 210 km. lange etappe van Herzele naar De Panne, maar in de nachtelijke uurtjes, toen de Belgische «edstrijdcommissarissen er blijkbaar zeer plotseling achter kwamen, dat in een lioers niet gerekend werd in tienden van seconden. De tijdritspecialist uit de ploeg vin Peter Post mocht dinsdag de rit tegen het uurwerk dan weliswaar hebben ge- nonnen, verrekening met de uitslag van de ochtendrit naar Balen-Wezel leerde, t de leiderstrui over de frêle schouders van Erik Vanderaerden getrokken had I jüoeten worden. Aan de start in Herzele r erd die knullige tout wells- »aar hersteld, maar veel ple- j[er heeft de jonge Belgische belofte niet gehad van zijn tri- ait. Allereerst miste hij de be vissende slag - evenals trou- I wens Oosterbosch - later in de wedstrijd gleed hij onderuit, betgeen hem kwam te staan op een ritje naar het ziekenhuis, waar op de afdeling eerste hulp een flinke snee in zijn kin moest worden gehecht. In De Panne, waar Belgisch kampioen Frank Hoste zijn landgenoot William Tackaert op de meet klopte, kwam de leiderstrui echter toch weer in het bezit van een Nederlander. zijn naam luidt Cees Priem, normaal gesproken de rech terhand van Jan Raas, maar vandaag op de laatste dag de te kloppen man. Erg verbazend is het niet, dat de Zeeuw vandaag als lijstaanvoerder vertrekt. Heeds op de eerste dag gaf hij er met een derde plaats in de tijdrit immers blijk van, mo menteel in optimale vorm te verkeren. Het werd gisteren in de Belgische media als uit schieter beschouwd, voor Cees Priem een reden te meer om er een schepje bovenop te doen. Priem: „Er werden vraagte kens geplaatst achter mijn tijd en dat heeft mij mateloos geërgerd. Goed, ik mag me dan niet zo vaak in de kijker rijden, waarmee ik overigens totaal geen moeite heb, maar dat wil bepaald nog niet zeg gen, dat ik ben afgeschreven als coureur. Daar zullen ze vandaag wel van overtuigd geraakt zijn." En inderdaad, Priem hield in de tweede etappe de goede lijn op voorbeeldige wijze vast. In de afdaling van de Tiegemberg, de laatste helling op weg naar de kust, zat hij attent in de voorste gelederen op het moment dat de Belg Rudi Matthijs de aanval open- (ADVERTENTIE) In het station zit een Grenswissel kantoor. Dat is van maandag tot en met zaterdag open van 8 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds. En op zondag van tien tot vier. Weet u waarvoor dat handig is? Vreemdgeld-service De naam zegt het al: het Grenswissel kantoor wisselt. Van harde guldens naar vreemdgeld. En van vreemdgeld naar harde guldens. Zelfs de allervreemdste valuta zijn in voorraad. GWK is er ook voor reischeques en kontant-geld voor kaarthouders van Eurocard. Wilt u kontant-geld voor een (Euro)cheque, een ANWB- of WW- lidmaat schap, een Internationale Reis- en Krediet brief, baren of plaatjes goud of zilver, een reisverzekering of een spaarrekening met hóge rente, dan bent u trouwens ook van harte welkom. Zeven dagen in de week, ook op rare tijden. Handig toch? De Grenswisselkantoren N.V. en haar bank CDK N.S.-Station, Stationsplein 20,4811 BB Breda. Telefoon: 076 - 225080. de. Op 21 renners na verraste Matthijs de hele meute met zijn uitval. De voorafgaande 80 kilometer koers waren dan ook slaapverwekkend ge weest, niet in het minst van wege het 'Knetemannsyn- droom'. Of zoals Adri van der Poel, die net op tijd in zijn eentje de aansluiting met de vluchtgroep had weten te be werkstelligen, het aan de meet uitlegde: „De organisatoren willen tegenwoordig blijkbaar van elke wedstrijd een Ronde van Vlaanderen of een Parijs- Roubaix maken. Het is niet te geloven op wat voor soort weg je wordt gestuurd. Het is dan toch logisch, dat niemand er behoefte aan heeft om strijd te leveren. Het ongeluk van Kne- temann is niemand in de kou- we kleren gaan zitten." Voordat het peloton er goed en wel erg in had, waren de 21 vluchters al bijna 3 minuten vooruit. Het zouden er uitein delijk enkele tientallen worden, want bijna iedere for matie had meerdere vertegen woordigers voorin. Het pelo ton besloot daarop dan ook een baaidag op te nemen. Met Priem reeds als virtueel leider werd voor in de wedstrijd wel serieus gewerkt. Maar de Zeeuw gesteund door Adri van Houwelingen, liet zich niet meer verrassen. Ook niet toen Hoste aan de band schudde en zeven coureurs zich afscheid den van de overige koplopers. Waar van der Poel en Hennie Kuiper hun eerdere inspan ningen moesten bekopen, reed Priem zich formidabel in de witte trui. Het steekspel om de ritzege liet hij probleemloos over aan Hoste en Tackaert. De uitslag van de eerste etappe is: 1. Frank Hoste (Bel) 210 km in 5.53.24., 2. Etienne de Wilde (Bel) z.t. 3. Patrick Ver- sluys (Bel) z.t. 4. William Tackaert (Bel) z.t. 5. Cees Priem (Ned) z.t. 7. Jostein Wil- mann (Noo) z.t. 7. Michel Pollentier (Bel) z.t. 8. Marc van Geel (Bel) op 14 sec. 9. Rudy Matthijs (Bel) op 17 sec. 10. Luc de Decker (Bel) op 23 sec. Klasseringen Nederlanders: 11. Adri van Houwelingen op 1.07., 13. Aad van den Hoek z.t. 15. Jos Schipper z.t. 18. Adri van der Poel z.t. 19. Hennie Kuiper z.t. 20. Johnny Broers op 1.55., 27. Ad Prinsen op 31.22 en vervolgens de overige renners met dezelfde achterstand. Het algemeen klassement na twee etap pes is: 1. Cees Priem (Ned) 8.39.09., 2. Etienne de Wilde (Bel) op 7 sec. 3. Michel Pollentier (Bel) op 15 sec. 4. Frank Hoste (Bel) op 25 sec, 5. William Tackaert (Bel) z.t. 6. Jostein Wilmann (Noo) op 26 sec. 7. Rudy Matthijs (Bel) op 35 sec. 8 Mare van Geel (Bel) op 44 sec. 9. Patrick Ver- sluys (Bel) op 50 sec. 10. Adri van der Poel (Ned) op 1.12. Klasseringen overigen Nederlanders: 12. Hennie Kuiper op 1.21., 13. Adri van Houwelingen op 1.27., 14. Jos Schipper op 1.38., 19. Aad van den Hoek op 3.03., 20. Johnny Broers op 3.12., 24. Wies van Dongen op 33.28., 27. Bert Oos terbosch op 33.45. Cees Priem: „Morgen komt er nog een lastige dag. Maar och, de ploeg is goed en ik ben goed, dushet wordt onderhand ook weer eens tijd voor een overwinning. De mensen zouden me wellicht vergeten.- foto anp ALKMAAR - Als Peter Hout man eind april volledig fit is, de Feyenoord-spits sukkelt momenteel met een kniebles sure, zal Ger Blok de nationale topscoorder meenemen naar de Roemeense hoofdstad Boe karest. Daar speelt het Neder landse Olympisch elftal woensdag 27 april zijn eerste kwalificatiewedstrijd in groep C, die gistermiddag geopend werd door Joegoslavië-Roe- menië (4-1) in Belgrado. Aanvankelijk zag het er naar uit dat Peter Houtman door Cees Rijvers uitgenodigd zou worden voor de vriend schappelijke interland tegen Zweden in Utrecht, eveneens 27 april. De voorlopige koers wijziging, die best nog eens te ruggedraaid kan worden, is te danken aan het intensiever overleg dat de bondscoaches Blok en Rijvers sinds een maand voeren. Ingeleid na het duel tegen en in Liechtenstein, waar vooral bondsvoorzitter Jo van Marle en amateurprae- ses Martin Kastermans lieten blijken het geruzie in Zeist spuugzat te zijn. De bijeenkomst daarna in Zeist leverde uiteindelijk een prioriteitenlijstje op: het A- team, Olympisch team, Mexi- co-team en UEFA-team, dat inmiddels voor de finaleron den van het EK in Engeland uitgeschakeld is. Met geen woord werd toen gerept over jong-Oranje. Dit team is ech ter weer in beeld. Dinsdag 26 april speelt jong-Oranje in Sittard tegen jong-Zweden. Met spelers, die Ger Blok graag had laten meespelen in het oefenduel van zijn Olym pische selectie tegen AZ in Alkmaar. De broertjes Koe man en Gullit stonden bij voorbeeld hoog genoteerd op het lijstje van Blok. „Daar zijn met Rijvers af spraken over gemaakt", wim pelde Blok meer vragen af, „en daar houden we ons aan. Uit de diverse selecties kun je wel aflezen hoe de afspraken lig gen. Met de Koemannetjes, Vanenburg en Gullit, worden de goede namen genoemd." Die zijn dus in beeld voor het grotere werk dat door Rij vers geleid wordt. Anders ligt dat met Jan Willen van Ede, Jan Wouters en Ger Kruys, die eveneens deel uitmaakten van het jong-Oranje team dat in Utrecht Spanje met 5-0 klopte. Wouters en Kruys wa ren toen overigens dispensa tiespelers. Van die drie ontbrak Kruys wegens een blessure in Alk maar. „Dat is een van de rede nen", legde Ger Blok uit, „dat de selectie ten opzichte van Liechtenstein danig gewijzigd is. Overbelasting, blessures, vormverlies en bekerwedstrij den hebben de selectie aardig aangetast. Trouwens, het is zaak dat het overleg met de clubs goed blijft. We zitten in een inspannende en beslissen de fase van de competitie. Het is noodzakelijk dat de relatie clubs-bondscoaches optimaal blijft." En voortbordurend op die selectie waarvoor Groninger Anne Mulder wegens studie redenen bedankt heeft: „Voor Liechtenstein had ik veel aan vallers nodig. Tegen Roemenië meer verdedigers. Trouwens, nu Roemenië verloren heeft, moet het van Nederland win nen om in de race te blijven. Die 2-0 zegt veel over de kracht van Joegoslavië, maar dat hoor ik wel van Arie de Vroet, die de wedstrijd gezien heeft. De Olympische selectie zal 13 april weer in Zeist bij 7 een komen om onder andere de videobeelden van het duel tegen AZ nog eens te bekijken. 19 april speelt het team dan te gen Roda JC. Ger Blok: „Dan moet ik het team praktisch rond hebben. Zondag 24 april verzamelen en 25 april naar Roemenië." De oefenwedstrijd tegen het gehandicapte AZ, Arntz en Jonker ontbraken, leverde het Olympisch team, aangevuld met Carlo de Leeuw als 17de man, voor een handjevol toe schouwers tenslotte een 1-0 overwinning op. Na de neder lagen tegen FC Utrecht (3-0), FC Groningen (3-0) en Feyen oord (5-1), was dat, gezien het spelbeeld, nog te weinig voor het Olympisch team, dat de Alkmaarse ploeg in ieder ge val geen gelegenheid gaf de hoofdprijs van 10,000 gulden, verbonden aan het nederlaag- tournooi, binnen te halen. De Olympische treffer werd ge scoord door Fortunees Su- vrijn. LEIPZIG - Belgie is al bijna zeker van deelname aan het Ek-voetbaltoernooi, volgend jaar in Frankrijk. Na de 1-2 zege op de DDR, gistermid dag in Leipzig bewerkstel ligd, voert Belgie ongesla gen groep I aan. Zes punten uit drie duels, dat is een pri ma basis om de nog reste rende duels met vertrouwen tegemoet te zien. Met de re turn tegen de DDR in Brus sel 27 april a.s.) en de uit- duels met Schotland en Zwitserland voor de boeg, (en een positief doelsaldo van vijf treffers), kan er voor de Rode Duivels van bondscoach Guy Thijs nau welijks nog iets mis gaan. Thijs, die gisteren in het Zentral-stadion in Leipzig de Rode Duivels voor de vijftigste maal coachte, had al vooraf voorspeld: „Als je in een van de drie uitduels een punt pakt, word je, mits je thuis alle wedstrijden wint, zo goed als zeker eer ste in je groep. Dat was ook zo tijdens onze kwalificatie voor de Mundial toen we een punt behaalden in Du blin tegen Ierland. Frank rijk en Nederland schoten daar tekort en moest afha ken." Belgie pakte niet een, maar twee punten in Leip zig en dat tikt dus nog har der aan. Belgie begon de confron tatie met de DDR, waarin nog slechts twee oudgedien den Schnuphase en Dör- ner), voorzichtig. En als Bel gië zich concentreert op zijn defensieve taken, ja, dan moet je van goede huize ko men om een doorbraak te forceren. Het verjongde team van de DDR was daar toe nauwelijks in staat, met gevolg dat het eerste half uur weinig te beleven viel voor de toeschouwers in het Zentral-stadion, Vandaar hun regelmatige fluitcon certen, bedoeld voor hun eigen team dat eerder dit jaar al met 2-0 had verloren in en van Schotland. Belgie had alle tijd en loerde op een eerste foutje van de DDR. Dat gemaakt werd in de 35ste minuut. Ceulemans mocht op rechts vrij oprukken. Zijneindpass vanaf de rechtervleugel was precies op maat voor Fran cois van der Eist, de beste man van Belgie. Van der Eist rekende juist en klapte, als een moker op een stalen plaat, zijn hoofd, horizon taal door de lucht zwevend, tegen de bal. Alsof hij een schot had gelost, zo hard en strak verdween het leer Guy Thijs: succesvol in Leipzig. - foto archief de stem langs doelman Rudwaleit: 0-1. Deze openingstreffer was het enige opwindende mo ment van de eerste helft in een overigens faire confron tatie. Arbiter Carpenter kende geen problemen om de wedstrijd te controleren. Slechts twee gele kaarten liet hij zien. Aan Walter Meeuws, de libero van Stan dard, en Eric Gerets, zijn ploeggenoot. Maakten de Belgen zich ongerust over de afwezig heid van Pfaff, Munaron „verving" hem uitstekend. Vooral in tweede helft, toen de DDR wat meer pressie uitoefende, had hij enkele uitstekende reddingen. Belgie voelde zich sterk en gerust met die 0-1 voor sprong. Temeer daar van de aanvallers Richter, Streich en Kuhn, als een van hen eens doordrong tot het Bel gische strafschopgebied, weinig dreiging uitging. Een snelle en klassiek uitgevoer de counter van Belgie bete kende, halverwege de twee de helft, in feite de dood steek voor de DDR. Coeck vond Ceulemans, Ceule mans vervolgens Vanden- bergh en de spits van An- derlecht kopte nummer twee langs doelman Rud waleit. Vanaf dat moment leek de strijd gestreden. Maar een vrije trap van Streich, die via de „rode muur" langs Munaron in het doel ver dween 1-2) bracht voor de eerste maal spanning in het Zentral-stadion. Even moest Belgie op zijn tanden bijten. Met succes, al joeg verdedi ger Kreer in blessuretijd de bal, buiten bereik van Mu naron, tegen de lat toen twee Belgische verdedigers onder een inzet doorkopten. (ADVERTENTIE) moesje ECHT "is drinken! ECHT bier, ECHT zonder alkohol bovendien kaloriearm MOUSSY MAG. ELKE DAG. Hockeydames „gematigd optimistisch" op reis GILZE - Optimistisch, maar niettemin met gezonde te rughoudendheid vertrekt op tweede paasdag het natio nale dames-hockeyteam naar Maleisië, waar van 10 tot en met 24 april het toer nooi om de wereldbeker wordt gespeeld. De ploeg van bondscoach Gijs van Heumen wordt algemeen gezien als de favoriet voor de titel, hetgeen wordt on derstreept door haar plaat sing als eerste, maar bij de Nederlandse afvaardiging leeft het besef, dat de con currentie erg veel tijd en geld heeft gestoken in de voorbereiding op de mon diale strijd. Waar bijvoorbeeld de se lecties van West-Duitsland en Canada reeds enkele we ken oefenen, maar vooral acclimatiseren, in Australië, hebben de dames van Van Heumen zich tevreden moe ten stellen met intensieve centrale trainingen en enke le duels tegen herenteams onder vaak weinig benij denswaardige weersom standigheden in het Amstel- veense Wagener-stadion. Toch verontrust die weten schap de bondscoach minder dan men zou doen vermoe den. Legt Gijs van Heumen, voor wie werkdagen van ze ventien uur de afgelopen weken eerder regel dan uit zondering waren, uit: „We hebben in Nederland het grote voordeel, dat er aan de basis, dus bij de clubs, zeer goed en gestructureerd wordt gewerkt. Veel beter in ieder geval dan in de an dere landen. Dat heeft het niveau de laatste jaren in belangrijke mate opge schroefd, zodat ik me in de aanloop naar een groot toer nooi louter met een gerichte voorbereiding hoef bezig te houden. Het acclimatiseren aan de volkomen andere weersomstandigheden baart me daarentegen wel enige zorg. £e aigemene fitheid van de selectie is dan wel vrij hoog, het blijft afwach ten of zes dagen aanpassing genoeg zal zijn. We zullen het er echter mee moeten doen, want de financiële middelen waren niet toerei kend om eerder af te rei zen". De Nederlandse dames, die twee jaar geleden tij dens het laatste FIH-we- reldbekertoernooi met een tweede plaats genoegen moesten nemen achter het Westduitse team, wachten in Kuala Lumpur zonder meer zware poule-wedstrij den. Vooral ook om die re den is enige terughoudend heid op zijn plaats voor de sterk verjongde ploeg - de reservebank herbergt zelfs een aantal speelsters zonder internationale ervaring - van Gijs van Heumen. De bondscoach benadrukt dat graag: „India speelt in feite thuiswedstrijden. Schot land, Wales en Australië zijn fysiek zeer sterke te genstanders, waarvan Australië ook stok-tech- nisch tot de absolute top be hoort. Blijft over de Vere nigde Staten. Die ploeg be reidt zich reeds twee jaar, waarvan men het laatste jaar onafgebroken bijeen is geweest, voor op de Olympi sche Spelen in Los Angeles. Daar wordt je dan wel eens stil van. Toch durf ik te stel len, dat we goede mogelijk heden hebben op een hoge klassering. We gaan in ieder geval weg voor een plaatsje bij de eerste vier. Het impli ceert plaatsing voor de OS. Het is niet het hoofddoel op dit moment, maar het wordt wel van ons verwacht, dat we er volgend jaar in LA bij zullen zijn". Het toernooi in Maleisië heeft overigens de primeur het eerste wereldbekertoer nooi te zijn, dat zowel door de FIH als de IFWHA offi cieel wordt erkend. Vandaar dat er aan de komende strijd veel prioriteit is gege ven door de deelnemende landen. „En dat is begrijpe lijk", verklaart Gijs van Heumen, „want in Kuala Lumpur zal voor de eerste maal de échte wereldkam pioen naar boven komen. Of Nederland dat zal zijn? Aan zo'n voorspelling waag ik me niet. We hebben echter heel wat te verdedigen: de wereldtitel IFWHA-versie en de zilveren medaille van het FIH-toernooi. Laat ik er het op houden, dat we er al les aan zullen doen om een goed figuur te slaan". De selectie, die op tweede paasdag naar Maleisië vertrekt, ziet er als volgt uit: doel: Alette Pos (Upward) en Monique Broere (HDM), veld: Margriet Zegers (Amsterdam), Cari na Benninga (HGC), Marjolein Eys- vogel (Amsterdam), Fieke Boekhorst (EMHC), Sandra le Poole (Amster dam), Elsemieke Hillen (Amsterdam), Yvonne Hoogewegen (HGC), Annelies Kaptein (Amsterdam), Irene Hen driks (Upward), Lisette Sevens (Am sterdam), Martine Ohr (HDM), Ma rieke van Doorn (HGC) en Aletta van Manen (HGC), Ingrid Breedveld (Am sterdam) en Laurien Willemse (Nij megen) zijn afgevallen. Bondscoach Gijs van Heumen: „Mogelijkheden op een goede klassering. - foto de stem johan van gurp

de Stem | 1983 | | pagina 11