Provincie moet beter omspringen met werkgelegenheidsgeld Ruim 600 handtekeningen voor speelruimte Clinge Verenigingen in Hontenisse moeten nog meer inleveren Axel betaalt bodemonderzoek gasfabriek zelf vanmiddag aanbieding aan wethouder MOGELIJK OOK VACATUREBANK VOOR VRIJWILLIGERS FNV'er strous tudens bueenkomst jong management: pNSDAG 30 MAART 1983 VAN ZEELAND politierapport Normaal komt naar Kloosterzande Merel Prooi Toertocht in Kloosterzande Plaatselijk nieuws Clinge Hulst Sint Jansteen T27 PAGINA ZEELAND 2 yan onze correspondent ri I%GE - De handtekenin- «nactie voor meer speelgele- Lnheid in het dorp Clinge, op Luw sezet door een ieugdige inwoners, heeft in to- jj,! 618 handtekeningen opge leverd. Vanmiddag trekt de initia tiefnemers, Peter Hoefnagels, Marijke Broeckaert, Mariëlle Kerckhaert, Jurgen de Block en Judith Willaert naar het Hulster stadhuis, om het pak ket aan wethouder W. Kayser aan te bieden. De jeugd wil hiermee beves tigen dat de bewoners van het dorp achter hen staan en de actie massaal steunen. Met ruim dertig leerlingen van de hoogste klassen van de St. Bernardusschool hebben ze huis aan huis handtekeningen verzameld. Volgens de kinde ren hebben de bewoners daar bij spontaan gereageerd en heeft niemand geweigerd zijn of haar krabbel te zetten. De initiatiefnemers zijn tot de actie overgegaan, omdat naar verluidt het huidige en tevens enige speelterreintje in het dorp zou gaan verdwijnen. Deze speelruimte, gelegen tussen de achterzijden van de woningen langs de Beatrix- straat, Frans Halsstraat, Rem- brandtstraat en Kennedylaan, zou mettertijd een parkeerter- reintje worden. Officieel is daarover nog niets bekend. Op het terrein is een trap veldje aangelegd en een ge deelte is voorzien van houten speelwerktuigen, een zanfbak en een houten hokje. Dit laat ste is gedeeltelijk ten prooi ge vallen aan sloopgrage handen, maar, aldus de actievoerders, „dat hebben de grotere jon gens gedaan. Die willen stoer doen en dan gaat alles eraan". Volgens de kinderen ziin er in het verleden meerdere ter- reintjes geweest waarop ge speeld kon worden. Deze ter reinen zijn nu echter door par ticulieren in gebruik genomen als weiland om er hun dieren op te laten grazen. „Er zouden weer terug meerdere speelter- reintjes in het dorp moeten komen", menen de actievoer ders, „zodat iedere wijk zijn eigen speelveldje krijgt". jqES - In woning van D.J.V. „Goes werd uit een porte- „tmnaie een bedrag van (1000,- gestolen. In het gebouw van de C.B.TB in de Naereboutstraat tmfeen werknemers dinsdag morgen tegen 8 uur een inbre- Kr aan. Deze was via een klapraam te forseren binnen petomen. Alle kasten en bu reau-laden waren opengebro ken en er wordt een bedrag van j 300,- vermist. De inbre- kon ontsnappen. De re- dierche stelt een onderzoek in. TERHOLE - Maandagavond om 22.30 uur vond op Rij ksweg (0 tussen Rustwat en Terholen een aanrijding plaats tussen 2 personenauto's. De bestuurder F.B. uit Osse- nisse, die richting Terhole reed, kwam in een bocht op de linkerweghelft terecht, terwijl uit tegenovergestelde richting A,v. uit Hulst aan kwam rij den. Het gevolg was dat een botsing volgde, waarbij de auto van B. 150 meter verder in de sloot terecht kwam en total loss was. De auto van V. liep aanzienlijke schade op. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Omdat de toedracht van het beurde nog niet geheel dui delijk is, verzoekt de politie eventuele getuigen contact op Ie nemen met de politie in Kloosterzande. KLOOSTERZANDE - Tijdens de jaarlijkse midzomerfeesten tal de bekende popgroep Nor maal in Kloosterzande optre den. Het is de eerste keer dat deze groep in Zeeuwsch- ïlaanderen een concert geeft. Be Midzomerfeesten van Kloosterzande worden dit jaar op 17,18 en 19 juni worden ge landen. Muziekvereniging St. Cecilia uit Kloosterzande leeft hiervan de organisatie in handen. Er zal weer een uitgebreid programma voorgeschoteld worden. Zoals gewoonlijk ko men de diverse blaaskapellen op de openingsdag in actie. Werklozen gaan spullen oplappen HULST - Het baanlozenproject in Hulst/ Hontenisse wil de verenigingen en instellingen in de gemeente binnenkort een handje gaan helpen door kapotte spullen weer op te lappen. Het gaat daarbij om zaken als meubels, apparaten en andere werktuigen die de geest hebben gegeven en waarvoor nu meestal handige clubleden moeten wor den gerecruteerd om de spullen in hun vrije tijd te re pareren. touw gezet. Het is de bedoeling dat oudere werkloze vaklieden hun kennis overdragen op be langstellenden. Aan de orde komen zaken als elektriciteit, metselen, tim meren, schilderen, stofferen en loodgieterswerk. De opge dane theoriekennis kan dan binnenkort in de werkplaats in praktijk worden gebracht. „Het zijn die klussen die normaal gesproken nu ook al door vrijwilligers worden op geknapt", zegt Cyriel Smet van het project 'Mensen zon der werk', „en die dus ook best door haanloze vrijwilligers kunnen worden gedaan. Het verschil is dat het wel wat sneller zal gaan". Het baanlozenproject heeft sinds kort de beschikking ge kregen over een eigen ruimte in de voormalige Hulster brandweerkazerne en een groep van zo'n tien vrijwilli gers („We kunnen er nog wel wat bij gebruiken") is druk aan de slag om de ruimte op te knappen tot 'hergebruikwerk- plaats'. Naast de reparatiewerk zaamheden voor verenigingen en instellingen wil men ook de mogelijkheid scheppen om al lerlei wegwerpmateriaal weer op te lappen. Dat varieert van wasmachines en koelkasten tot meubilair en huishoudelij ke spullen, die men wekelijks bij het vuil kan aantreffen. In verband met dit alles wordt er iedere donderdag middag in samenwerking met het VJV in het Houtenkwar tier een 'klussencursus' op Con een onzer verslaggevers HONTENISSE - Instellingen, verenigingen en organisaties subsidie krijgen uit de ™ntenisser gemeentekas zul- en volgend jaar opnieuw een financiële veer moeten laten. Dat blijkt uit een gemeente- jjlfi schrijven dat ze in de bus ;>*ben gekregen, met betrek- ™g tot het welzij nsprogram- ®a1984. Hoewel de subsidie over de schele lijn dit jaar resoluut vijf procent is terugge daald, laten B en W door schemeren dat het daarbij niet a' blijven. „Hoewel wij op dit "Went nog niet over concrete tevens beschikken", aldus het college, „laat het zich aan- !len dat de inkomsten van de «meenten in de welzijnssfeer in 1984 verder verlaagd zullen worden". Men verzoekt de instellin gen dan ook om bij het opstel len van de begrotingen, die uiterlijk voor 15 april binnen moeten zijn om volgend jaar subsidie te kunnen vangen, met de vermindering rekening te houden. Alvorens nieuwe activiteiten op te voeren, waaraan financiële gevolgen verbonden zijn, zo raden B en W aan, is het zinvol om te overwegen of bestaande acti viteiten mogelijk kunnen wor den beperkt. Verder oppert het college om na te gaan of er wellicht samenwerking mogelijk is met instellingen die op hetzelfde terrein werkzaam zijn, waar door overlappingen van voor zieningen en activiteiten kun nen worden voorkomen. Vrijwilligers Bij het baanlozenproject wordt overigens flink wat aandacht besteed aan vrijwil ligerswerk. Momenteel is er beraad over het oprichten van een vrijwilligersvacature- bank. De bedoeling is dat ver enigingen en instellingen (niet-commercieel) karweitjes aanmelden, waardoor dan werklozen met behoud van uitkering aan de slag kunnen. Voorwaarde is dat de werk zaamheden aanvullend en niet-concurrerend moeten zijn. Momenteel zijn al wat 'banen' aangemeld, waaronder het opzetten van een spel-o- theek in het zwakzinnigenin ternaat De Sterre. De verschillende activitei ten van het project kunnen in middels nog belangstellenden gebruiken, omdat er wat plaatsen zijn opgengevallen. Niet omdat men het beu was, maar omdat verscheidene deelnemers werk hebben ge vonden. „Op een maand tijd", zegt Cyriel Smet, „zijn er 13 jongeren aan de slag gekomen en dat is toch niet niks". Voor de volledigheid hebben we de activiteiten nog eens op een rijtje gezet. Werklozen die belangstelling hebben kunnen opbellen naar het gebouw van het Gemeenschapswerk (13586) waar de burelen van het baanlozenproject geves tigd zijn. De activiteiten: maandag: fotografie in de Levensschool van 13.30-15.30 uur, tekenen/ schilderen in Den Dullaert 14- 16 uur; dinsdag: kledingma- ken in het Houtenkwartier 10- 12 uur, autotechniek 13.30-16 uur; woensdag: biologisch tui nieren naast het overdekt zwembad 9.30-11.30 uur, engels in de Levensschool 13-14.45 uur; donderdag: houtsnijden 9.30-11.30 uut, frans beginners 10.15-12 uur en frans gevor derden 13-14.45 uur in de Le vensschool en klussencursus (theorie) 13.30-15.30 uur in Houtenkwartier; vrijdag: klussencursus (praktijk) 9-12 uur in de voormalige kazerne aan het Oranje Bolwerk, soos 13.30-16 uur in het Houten kwartier. Van een onzer verslaggevers AXEL - De gemeente Axel maakt er geen punt van dat de kosten van het bodemonder zoek op het verontreinigde terrein van de oude gasfabriek geheel voor eigen rekening ko- „We krijgen nu de rekening gepresenteerd van het feit dat we vroeger een gemeentelijk gasbedrijf hadden. Het is on juist om nu te zeggen tegen de PZEM: betalen jullie maar", zo zei wethouder P. Apers gis teravond tijdens een vergade ring van de Axelse raad. CDA-er Kesbeke toonde zich hierover zeer verbaasd omdat alle gemeenten, waarin dergelijke onderzoeken moe ten plaatsvinden, tot nu toe al le medewerking hebben ge weigerd. Hij vond dat de PZEM (huidige eigenaar van het terrein) beter bij kas zit dan Axel en dat die dan ook maar het onderzoek moet be talen. Wel gaat het Axel een flinke duit kosten. Aanvankelijk was de bijdrage voor Axel op 6.000 „NORMAAL gesproken zie ik jou en al die andere vo geltjeskijkers voor redelijk vol aan, maar nou zag ik toevallig onlangs een boek en nu begin ik toch te twij felen", aldus sprak pas gele den een persoon van manne lijke kunne me aan. Het boek dat hem in handen ge komen was, was de Atlas van de Nederlandse Broed- vogels, waar je onder andere volgend cijfermateriaal in kunt vinden: de populatie van de fuut kan geschat worden op 5000 tot 7500 paar; het aantal broedparen van de holenduif kan geschat worden op 13.000 tot 17.000 en in Zeeland broeden 25 tot 50 paar groene spechten. Hij vond al de cijfers volkomen slagen in de lucht, natte- vinger-werk, uitspraken om toch ook iets te willen zeg gen, niet te kunnen! Ik wees hem op de ruime spreiding die er soms in de gegeven aantallen zit: 25 tot 50 paar, altijd nog een ver schil van honderd procent. In andere gevallen zijn de getallen nauwkeuriger en de spreiding minder groot: de totale populatie van de vel- duil voor de jaren 1975-1978 bedroeg 130 tot 185 paar; in veldmuizenrijke jaren kan het hoger worden. Dat is al zoiets waardoor die aantal len van jaar tot jaar flink kunnen schommelen, het voedselaanbod in dit geval. Recentelijk heeft u hier en daar aan kreken kunnen zien dat er gejaagd werd op meerkoeten. Een meerkoet is niet direct de favoriete jachtbuit van de jager, want ofwel die beesten zijn niet te eten dan wel ze worden niet gegeten, dus „je hebt er niets aan". Werk ja, want als or dentelijk jager verzamel je de buit en voer je ze af. Be graven of zo. Niet op een hoop aan de dijk laten liggen zoals we dat eens op de Oude Zout- dijk bij Hulst vonden of zo maar ter plekke laten zoals menig schutter, die meent de populaties van ekster en zwarte kraai te moeten re guleren, pleegt te doen. Dat was even terzijde. Waarom werden die meer koeten geschoten? Voorko men van landbouwschade, een van de taken die de Jachtwet de jager voor schrijft. De winter is in ge breke gebleven, geen „nor male" wintersterfte derhal ve en daardoor een grote voorj aarspopulatie, Maar terug naar onze zegsman: ik kon hem moei lijk overtuigen: „Weet je prcies hoeveel vogels er van die of die soort broeden in Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren"? „Ik, is wel wat veel ge zegd en precies, dat hangt er van af; maar als alle voge laars en vogeltellers de kop- Over aantallen pen eens sbij elkaar steken zullen we in heel wat geval len niet veel mis zijn. Wel te verstaan afhankelijk over welke soort we praten". We nemen twee voorbeel den, beide met foto afge beeld. Allereerst de merel. Geschat in Nederland op 575.000 tot 850.000 paren. Broedt nagenoeg gelijkelijk verdeeld over het gehele land. Neem je dan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen van Hedwigpolder tot en met De Braakman, dan heb je 1/68 maal Nederland. Het aantal merels ligt dan voor ons ge bied op 8455 tot 12.500. Toe gegeven, dat is redelijk nat te-vinger-werk. Pak de andere soort, het visdiefje. Daarvan is na af loop van het broedseizoen het aantal echt wel op vijf nauwkeurig vast te stellen. Zo zijn er meer te noemen, vrij zeldzame bijvoorbeeld die waarvan het aantal pa ren onder de 25 ligt: paapje, groene specht, zwarte rood staart, ijsvogel. Andere soorten broeden op een heel beperkt gebied en daarvan is het aantal dan ook nauw keurig bekend: blauwe rei ger, grauwe gans, velduil en oeverzwaluw bijvoorbeeld. En dan zijn er nog de fa voriete soorten, die door soms meerdere vogelaars gelijk gevolgd en geteld worden. Gekoesterd worden zou je bijna willen zeggen. We denken in dit geval aan torenvalk, bruine kiekendief en kerkuil. De individuelen van die soorten krijgen bij na persoonlijke begeleiding. Niet echt natuurlijk; niet zo dat ze verstoord worden, verre van dat, maar hun lot gevallen worden van op gro te afstand gevolgd. Met de kijker, de telescoop of door op hun gedragingen te let ten. Je ziet bijvoorbeeld op zeker moment dat de vogels nauwelijks het nest verla ten: er wordt gebroed. Er wordt prooi aangevoerd; er zijn jongen. Wat voor prooi wordt aangevoerd, wordt die ver deeld of zo maar bij de jon gen gedeponeerd? Hoeveel prooi? Dat zegt weer heel wat over de leeftijd van de jongen, soms zelfs over het aantal. En dat allemaal zon der dat het nest ooit van dichtbij is gezien. Het is goed voor de hiervoor reeds genoemde eksters- en kraai- Merel ebeheerders, dat ze weten dat elk nest in het oog ge houden wordt. Want soms broeden er in de nesten van die soorten krakers: toren valken of ransuilen en die mogen niet geschoten wor den. Beheren vereist dus voorafgaande studie en ob servatie. Zomaar ineens op een verloren achtermiddag het veld intrekken en wat luk raak door nesten gaan staan paffen is toch geen beheer! Dat is wild-west-werk, een zichzelf respecterend jager onwaardig. Dat kan niet, dat voel je met je klompen aan. Dat is net zoiets als nu vast stellen dat je de eerste juni de aardbeien in je tuin gaat oogsten. Die zouden dan nog wel eens aan de groene kant kunnen zijnBeheren en oogsten vraagt nu eenmaal beleid. En verder: prettige paasdagen en lekker weer, dan heb ik het ook. gulden geraamd, maar krach tens een nieuwe maatregel vanuit Den Haag moeten de gemeenten dit nu zelf betalen. De kosten van het onderzoek zijn meer dan 40.000 gulden. Als het onderzoek negatief uitvalt dan kost het aanzien lijk meer. Wethouder Apers zei dat voor eventuele sanering tien gulden per hoofd van de be volking gerekend moet wor den. De raad gaf gisteravond 600 gulden aan het alfabetise ringsproject Kanaalzone. De eigenlijke subsidie bedraagt weliswaar 5.600 gulden, maar hiervan kan 5.000 gulden terug worden gevraagd aan het rijk. Aan het project wordt door Axelaars deelgenomen. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - Het Oranjecomité van Klooster zande houdt op Koninginne dag, zaterdag 30 april, een toertocht over vijftig kilome ter. De start is om 14.15 uur vanaf het Marijkeplein. Voor elke deelnemer ligt er een medaille klaar. Voor groe pen of clubs een herinnerings vaantje. De deelnemers beta len een gering bedrag aan in schrijfgeld. Men kan zich van te voren opgeven bij het secre tariaat in Kloosterzande, Hul- sterweg 21, tel. 01148-1356 Dezelfde middag is er een puzzelfietstocht met diverse opdrachten over 20 kilometer. Voor de lagere schooljeugd is er 's morgens een afgeslankt ganzebordspel in de straten rondom het Marijkeplein. De Krokodilbar vormt 's avonds het sluitstuk met een groot oranjebal. Topbiljart - Vrijdag 1 april houdt de topbiljartclub De Trosvrienden in haar lokaal café De Landbouw een grote prijskamp. Voor deze prijs kamp zal er op twee biljarts gespeeld worden. Hiermee zijn prachtige prijzen te winnen. De wedstrijd begint om 19.30 Moerschans - Komende zater dag worden alle kinderen tot 12 jaar uit de wijk Moerschans verwacht voor het traditionele paaseieren zoeken. De deelne- mertjes moeten zich om 14 uur begeven naar de hoek Poor- terslaan/Moerschansstraat. Vandaag (woensdag) komen de mensen van de buurtvere niging huis-aan-huis langs de deur om eieren te verzamelen. Prijskaarting - Aan de prijs- kaarting bij Ron de Vilder de den 56 kaarters mee. Uitslag: 1. R. Leeraert, 2. Fr. Buijs, 3. P. van Kerkhoven, 4. mevr. De Koek, 5. E. van de Branden. Ed. van de Branden had te vens het geluk een 18 inge deeld te krijgen, wat zeldzaam is. Schieting - Aan de schieting voor bejaarden en gepensio neerden in het gemeenschaps huis De Warande namen 36 schutters deel. De uitslag was: hoge vogel J. van Kerkhoven, St. Jansteen, eerste zij vogel G. Poppe, St. Jansteen, tweede zij vogel P. van Waesberghe, St. Jansteen. De meeste kleine vogels werden afgeschoten door Th. de Caluwé en J. Suy te Koewacht die elk 5 vogels voor hun rekening namen. Van een "izer verslaggevers "J'DüELRURG - Het Zeeuws A'Miebestuur moet beter ^springen met het beschik- ïa e Seld voor stimulering ,e werkgelegenheid. Dat Sisteravond de teneur van 'Wing, die de Zeeuwse FNV districtsbestuurder M. Strous hield voor de afdeling Jong Management van de werkgeversorganisatie NCW in het Strandhotel te Vlissin- gen. „De provincie Zeeland", al dus de districtsbestuurder, „moet de verschillende werk- gelegenheidsfondsen onder één beheersstructuur plaatsen. Dat zal aanleiding kunnen zijn om bij de landelijke overheid aan te kloppen voor aanvul ling van het aldus gevormde fonds. Verder moeten de werkgevers- en werknemers organisaties meer betrokken worden bij de besteding van het geld". Strous benadrukte met deze uitlatingen nog eens het standpunt van de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt, dat op hetzelfde neerkomt. Hij deed dat omdat de Zeeuwse gedeputeerde voor Economi sche Zaken, R. Barbé (CDA), de boot af wil houden. „Het is ons bekend", zei Strous, „dat de provincie lie ver aanklopt bij het rijk met concrete projecten dan dat het een beroep doet op de rijks overheid om een vaste extra bijdrage in het door Zeeland te ontwikkelen beleid. Maar in cidentele bedragen voor be paalde projecten zijn nooit ze ker, een vast jaarlijks budget biedt betere mogelijkheden voor een afgewogen beleid. Volgens ons kan de provincie Zeeland recht doen gelden op een dergelijke aanvulling nu Zeeland als enig gebied niet in aanmerking komt voor extra financiële middelen van de rijksoverheid". Strous wees erop dat Zee land nu over drie verschillen de werkgelegenheidsfondsen beschikt: het provinciaal werkgelegenheidsfonds, het fonds bijzondere voorzienin gen en het fonds voor voor waardenscheppend beleid. Al leen het laatste fonds, bedoeld om het vestigingsklimaat te verbeteren, wordt gevoed door het rijk. Strous: „De besteding van de verschillende fondsen moet op elkaar worden afgestemd. Vele projecten lenen zich im mers voor bijdragen uit de drie afzonderlijke fondsen te- samen". Nog beter zou het vol gens hem zijn wanneer ook een vierde geldstroom, die van het ministerie van Sociale Za ken naar de gewestelijke ar beidsbureaus, bij het totaal beleid kan worden betrokken. Hij zei dat de provinciale overheid momenteel niets te zeggen heeft over deze geld stroom, die het afgelopen jaar ongeveer 8 miljoen gulden be droeg. Dat geld is bedoeld voor scholings-, plaatsingsbevorde- rende en werkverruimende maatregelen.

de Stem | 1983 | | pagina 13