Zeeuwen leveren massaal benzinebonnen in Breskens: 4.000 krijgt aan plaatsen extra voor kampeerders IJKHEDm MIDDEN ZEEUWS Ontslag onderwijzend personeel openbare school in Aardenburg Situatie wordt onhoudbaar bibtim >sitief Plaatselijk nieuws in Zeeland VEN Uitgaan Afstand 130 kilometer Natuurrit Wieler toerist PAGINAZEELAN D 3 fcnAG 29 MAART 1983 VAN ZEELAND T16 PAGINA ZEELAND 4 Breskens Hoofdplaat Oostburg Schoondijke Zandstraat Sas krijgt nog geen LPGpomp Sluis IJzendijke Zuidzande DOOR TERUGLOPEND LEERLINGTAL SINT-KRUIS - De laatste storm heeft flinke brokstukken geblazen uit de oude kerktoren van Sint-Kruis, in de volksmond beter bekend als De Peperbusse. iCoördinatie-orgaanpakt mis [ei bate van Schorpioen Badminton- toernooi goed bezet Westdorpe Chris de Vos Zaamslag jubileert K0RT ;n wordt lat 17 de eboetiek 'oor jon- e keuze eding en Iedere er vrij- nen. Van onze corresponden SLUIS - Wielertoerist/ Shopping Plaza houdt op 4 april voor de elfde maal de jaarlijkse Natuurrit over een afstand van 130 kilometer. Werd tot nu toe deze rit steeds gere den langs de Walcherse en Westzeeuwsvlaamse kust, dit jaar heeft men alleen voor de morgenu ren een traject gekozen langs de laatstgenoemde kust. 's Middags loopt de route dan voornamelijk door het prachtige Belgi sche Westvlaamse land. De start van de Na tuurrit is om 09.00 uur vanaf Tramzicht in Draaibrug, waar men vanaf 08.00 uur kan in schrijven. De inschrij ving staat open voor alle 'wielertoeristen' zonder dat men bij een vereni ging aangesloten dient te zijn. Na de ochtendrit (on geveer 70 km) volgt een pauze van drie kwartier in Draaibrug, waarna men voor de middagrit van start gaat. Deze is gedeeltelijk uitgezet via de toeristische Riante Polderroute en de Smok kelroute. Wielertoerist stelt aan de deelnemers en deel neemsters van deze rit verschillende prijzen be schikbaar. Zij, die daar voor inschrijven, krijgen ook een herinneringste ken na afloop. T27 Dakgoot De Sint-Kruise kerk werd in de jaren 1948/1949 gerestau reerd nadat die flink wat oor logsschade had opgelopen. Toen werden geen dakgoten aangebracht omdat dit niet authentiek bleek te zijn. „Daardoor kon het gebouw ge makkelijker inregenen en kre gen de elementen vrijer spel en dat is nooit bevorderlijk voor de kwaliteit van een bouwwerk", aldus Georges van Vooren. Men zal zich hoe dan ook moeten bezinnen op maatre gelen. „Restauratie is voor ons echter onbetaalbaar. Ook pro visorische maatregelen kosten een hoop geld en zullen moe ten passen binnen het door Monumentenzorg goedge keurde restauratieplan. De zaak zal echter bekeken moe ten worden anders zitten we straks met een ruïne". Expositie - De tentoonstelling Nederlandse Klassieke Schil derkunst, die momenteel loopt in het Terneuzens Museum, is vanaf 31 maart tot en met 7 april dagelijks te zien in Gale rie Raiffaisen. De expositie is dan dagelijks van 11-21 uur te bezichtigen. Viswedstrijd - Aan de eerste viswedstrijd in dit seizoen van hengelsportvereniging De Schelde namen 28 vissers deel. Hierbij waren 8 junioren. Het gewicht van de gevangen vis beliep 8% kilo. De uitslag was: 1. B. de Poorter, 2. Eric de Smit, 3. C. Dijl, 4. E. Blaakman, 5. Patrick van Haneghem. De volgende wedstrijd is op 10 april en duurt van 12.30-15.30 uur. Expositie - Woensdag 30 maart om 19.00 uur opent de Oostburge schilder Johannes Kollaard jr. een expositie van werken van Henriëtte Fierens. Deze tentoonstelling, die is in gericht in het bedrijf van haar broer Aimé aan het Raadhuis plein 12, omvat schilderijen, aquarellen en tekeningen. De expositie is tot 30 april te be zichtigen. Vrouwengilde - Het Katholiek Vrouwengilde houdt, bij wijze van proef, dinsdag 5 april een kaartmiddag in de Katholieke Kring. Het bestuur hoopt dat zich nu wat meer liefheb(st) ers melden. Donderdagmiddag 7 april is er weer een hand- werkmiddag, aanvang 13.30 uur. Door het vallende metselwerk is het bij de toren levensge vaarlijk. - FOTO'S DE STEM CORJ DE BOER Van onze verslaggevers Eieren zoeken - Zaterdag 2 april wordt in Schoondijke weer de jaarlijkse eierezoek- wedstrijd gehouden voor de plaatselijk jeugd. Om 10.15 uur wordt er verzameld op De Brink, van waaruit men geza menlijk naar de zoekplaats trekt. Ook dit jaar is er voor kleuters en eersteklassertjes een apart stukje terrein afge zet. De Schoondijkse Sport vereniging heeft weer leuke prijsjes beschikbaar gesteld. Zij die niets vinden worden overigens niet met lege han den naar huis gestuurd, zo werd nog meegedeeld. actie Zand- Gent ig nog station ast te spraak Recht- id van S van :r eerst moet igings- tations is van voor tan de ;ediend :oet-De De woordvoeder van Hemelsoet voerdl aan dat wel vaker voomitlopenri op herziening vat bestem mingsplannen buwaan vragen worden gehono; reerd, maar volgets de af deling Rechtsprak Word"t zo'n procedure nit toege past bij twijfel ova de pja nologische inpasbarheid" Daarom hebben (S van Zeeland terecht rttt deze vergunningsaanvnag niet ingestemd. ptorm blies Lit |i Een van de plaatsen waar het metselwerk heeft losgelaten. GOES - Expositie bijenteelt - Van 2 april tot en met 1 mei wordt in het museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes een expositie gehouden over de bijenteelt vroeger en nu. Door middel van voorwer pen, afbeeldingen, een demon- stratiekast en een echte bijen kast wordt een overzicht gege ven van de bijenteelt uit het verleden en de stand van za ken rond de bijenteelt als hob by heden ten dage. OOSTKAPELLE - Jeugdmu seumdag - Dinsdag 5 april houdt het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle weer een jeugdmuseumdag. Rond het thema Nieuw leven staan op het programma een speur- spel door het museum, een strandwandeling, een speur tocht door het bos en de verto ning van een natuurfilm en dia's. De jeugdmuseumdag be gint om 10 uur en duurt tot omstreeks 15.30 uur. GOES - Doop piratenschip - Donderdag 31 maart zal de so- lo-zeezeiler Pleun van de Lugt in de Anne Frankschool in Goes het „piratenschip" dopen dat een aantal ouders van leerlingen heeft gebouwd. Pleun van de Lugt zal ook de film over zijn wereldreis ver tonen. GOES - Koopochtend voor be jaarden - De Goese Vrouwen raad houdt woensdag 30 maart de maandelijkse koopochtend voor bejaarden en gehandi capten. Belangstellenden kun nen zich hiervoor opgeven bij mevrouw C. Hoek-Smilde, Kloetingseweg 31, tel. 16529, Goes of bij mevrouw E. Hu- ber-Schneider, Oostwal 87a, tel. 27248, Goes. GOES - Vergadering Sport raad - De Goese Sportraad vergadert op dinsdag 12 april van 20 uur af in het stadhuis. Op de agenda staan bespre king van de discussienota prioriteitsstelling in de wel zijnssector in de gemeente Goes, bespreking bezuinigin gen 1984, opstelling beste dingsplanning 1984 en discus sie over intensievere deelname aan sectievergaderingen. HEINKENSZAND - Werk groep Emancipatie - De werk groep Emancipatie Borsele houdt dinsdag 19 april in het gemeentehuis te Heinkens- zand een openbare vergade ring die om 20 uur begint. KAPELLE - Bond voor Oude ren - De Algemene Neder landse Bond voor Ouderen houdt donderdag 14 april de algemene jaarvergadering in De Vroone te Kapelle. De ver gadering begint om 10.30 uur. GOES - Plattelandsvrouwen - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Zeeland komt donderdag 21 april om 10.30 uur bijeen in de Prins van Oranje te Goes. On der meer wordt de uitslag van de provinciale wedstrijden handwerken, volksschilder kunst en bloemschik wedstrijd bekend gemaakt. Na de mid dagpauze treedt de voor drachtskunstenaar Top de Bordes met zijn programma Sprookjes op. gin volgende week stop ik er mee. Ik gooi de prijs aan de pomp omlaag en ben dan van dat gedoe af". Hoeveel hij ging verlagen wilde hij nog niet vertellen. „Dat moet een ver rassing blijven" zo zei hij. Een grote benzineverkoper in Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren doet aan geen enkele actie mee. „Wij gaven al een korting aan de pomp. Bovendien kan men bij ons dag en nacht te recht en eerlijk geegd heb ik van de acties in mijn omzet, niets gemerkt. Die is constant gebleven", zo zei hij. BRESKENS/TERNEUZEN/HULST - De actie van Shell om tegen inlevering van een bon 4 cent korting per liter benzine te geven is ook in Zeeland door de automobilisten in dank afgenomen. Massaal worden de bonnen ingeleverd en dat men de bon nen bij sommige andere mer- kenpompen ook kwijt kan is alleen reden te meer goed uit te kijken waar te tanken. De handel zelf oordeelt ove rigens niet uitgesproken gun stig over de benzineoorlog die nu is ontstaan. „Mijn omzet is fantastisch gestegen, maar ik vraag mij af of we op de goede weg zijn", aldus een (Shell) benzineverkoper in Zeeuwsch-Vlaanderen. „Waarom gaat men niet als grote mensen rond de tafel zit ten? Wat mij betreft mogen ze weer vaste prijsafspraken maken, net als vroeger. Dan wordt het voor de consument ook doorzichtiger en volgens mij is deze hele oorlog niet goed voor de service aan de klanten. Want wat is op den duur een vaste klant, ik weet het niet", zo zei hij. „Maar blij ven de oliemaatschapijen ac ties voeren dan hoop ik dat Shell voorop blijft, dat is voor mij alleen maar gunstig". De eenzame Sluiskilse 'strij der' Thuur de Krijger, vorige week nog in onze krant met zijn „We Shell overcome", maakt ook geweldige omzet ten. „Maar ik verdien geen cent door mijn kortingen. Maar ik blijf strijden. Niet al leen tegen de grote maat schappijen maar ook tegen het beleid in de Kanaalzone, waardoor een groothandelaar zich op het terrein van de de taillist kan bewegen en diver se bedrijven op eigen terrein benzine verkopen aan perso neel en dergelijke". Bij Thuur kan alles wat op bonnegebied bestaat ingeleverd worden. „Maar eind van deze week/be- AXEL Galerie Bellemans, Oosterstr. 11- Expositie van Annie Blewanus met textielobjecten. Kindergalerie- Il lustraties van Annemieli Bors- boom. Geop. dag. 10-18 u. (t/m 2 mei.). GOES Grandtheater - 20 u. E.T. a.l. HULST De Koning van Engeland - 20 u. De vierde man, 16 j. 20 u. Zwarte rui ter, a.l. 20 u. De vlaschaard, a.l. 20 u. Teenagers in love, 18 j. KLOOSTERZANDE De Reizende Man-13.30 u. schieting voor bejaarden. MIDDELBURG Citytheater- 20 u. Poltergeist, 16 j. OOSTBURG Ledeltheater- 20 u. Annie, a.l. TERNEUZEN Luxortheater - 20 u. De vierde man, 16 j. Gemeentehuis- Expositie van Jola Groentjes met aquarellen en etsen. Geop. tijdens kantooruren (tot 5 apr.). VLISSINGEN Alhambra I - 20 u. De vierde man, 16 j. Alhambra 2 - 20 u. De rechter en de linker hand van de duivel, a.l. Uitvoering - De leerlingen van de openbare J. H. van Dale- school geven donderdag 31 maart hun traditionele school- uitvoering in 't Zoute Vestje. Begonnen wordt om 19.30 uur. De eerste en tweede klas pre senteren een dans en versjes, klassen drie en vier verzorgen de musical „Fijn dat er kabou ters zijn" en na de pauze (waarin loten te verkrijgen zijn) brengen klassen vijf en zes de musical „Radio Fliere fluiter" over het voetlicht. Een conférence wordt verzorgd door Martin Henry en René Brand. Als omroepster fun geert Joan Versluys. Bolbaan overdekt - Bolclub Molenzicht hoopt binnen twee weken te beginnen met het overdekken van de twee bui tenbanen. Door de gemeente Oostburg is hiervoor onlangs een bedrag van 15.000 gulden beschikbaar gesteld. Het ge bouw wordt zo'n 16 meter lang. Alle hulp is overigens welkom zo laat het bestuur weten. Men hoopt half juni de bouw te hebben voltooid. De uitslag van de laatste punten- bolling was: 1. F. Verbeke, 2. Th. de Looze, 3. A. van Loocke, 4. A. de Baere, 5. J. v. d. Broec- ke. Paaswake - De Coördinatie groep Regionale Evangelisatie West-Zeeuwsch-Vlaanderen houdt zaterdag 2 april de ge- bruikelij ke oecumenische paaswake in de hervormde kerk te Zuidzande. Aan deze dienst, die om 22.00 uur begint, werken mee de pastores Hooy- meijer, Pirenne en Visser en de Cantorij o.l.v. Adrie Oos terling. Illlllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllll het afvloeien van onderwij zend personeel regelt. De raad buigt zich die avond ook weer over het recreatie- plan-Ydewalle. Gevraagd wordt de raad de vaststelling van het daarvoor benodigde bestemmingsplan te verdagen. De ambtelijke voorbereiding van een dertiental tegen dit plan ingediende bezwaar schriften is nog niet rond. Bo vendien moeten er nog diverse besprekingen worden gevoerd, aldus het Aardenburgse colle ge. De woonwagenproblema- tiek komt opnieuw aan de or de. De raad wordt gevraagd Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Het dalend leerlingenaantal in Aarden- burg is er oorzaak van dat de raad van Aardenburg met in gang van het nieuwe school jaar eervol ontslag moet ver lenen aan een tweetal onde- wijskrachten aan de openbare lagere school. Het betreft hier ondewijzer R. A. Meyler en mevrouw I. Buijsse-Hooger- werf (die voor één schooltijd per week als onderwijzeres werkzaam was). Voorafgaand aan dit voorstel zal de raad overigens eerst een verorde ning moeten vaststellen die llllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll een voorbereidingsbesluit te nemen voor een gebied naast de zuiveringsinstallatie aan de Eedeweg. Zoals bekend vond de raad vorige week bij meer derheid dat hier het centrum moet komen. Daartoe moet overigens neit alleen de be stemming veranderd worden, de benodigde grond moet ook nog worden aangekocht. In de tussentijd kan de familie Smets, die zich met zijn woon wagen op een parkeerterrein aan de Stierskreek gevestigd heeft, daar blijven staan. De gemeente zal zorgdragen voor de aanleg van riolering, elek triciteit en water. stukken toren Sint-Kruis Van een onzer verslaggevers Sommige van de stenen sloegen zelfs door de luifel die men enkele jaren geleden boven de ingang van de kerk maakte om kerkgangers en concertbezoekers te beschermen. Vorig jaar nog weerstond ook de haan op de toren een storm niet meer, waardoor hij naar bene den viel. „De situatie wordt langza merhand onhoudbaar", aldus gemeentesecretaris Georges van Vooren. „De hoofdingang wordt al een tijdje niet meer gebruikt, iedereen die de kerk bezoekt moet langs achteren naar binnen, langs de voor kant is het niet verantwoord meer". In feite zit het Aardenburg se gemeentebestuur met de handen in het haar. De toren was reeds in 1975 aangemeld als restauratie-object in het kader van de werkverruimen- de maatregelen. In 1976 was de restauratie besteksklaar en werd geschat op 825.000 gul den. In 1979 kreeg het gemeen tebestuur van het toenmalig ministerie van CRM de mede deling dat ernaar gestreefd zou worden de restaurtatie op te nemen in het werkpro gramma na 1984. Bijna twee jaar leefde men in de veronderstelling dat wat provisorische maatregelen ge troffen moesten worden (de luifel e.d.) totdat de feitelijke restauratie kon beginnen. In 1981 evenwel zette CRM een fikse domper op de Aarden burgse hoop. Het ministerie liet weten dat gezien de reeds lopende verplichtingen en het beperkte budget ook in de ja ren na 1984 niet tot subsidie verlening voor de restauratie kon worden overgegaan. „Men kon zelfs niet zeggen wanneer dit misschien wel het geval zou zijn", aldus de gemeente secretaris. Men is er wel van overtuigd dat er iets moet gebeuren. „De toestand van de toren holt al leen maar achteruit, hij staat in feite te verruïneren, 't Wordt gevaarlijk, de stenen kunnen er straks aan alle kan ten uitvallen en de toren wordt steeds wankeler". De toren van St. Kruis. (entuele zal de en. dering inbare e voor den de 1 zware anisatie De af werken uitge- emaakt ilijkhe- omstige [og zich lamelijk kheden, waarbij de plantsoenarbeiders hun eigen woonkern blijy werken en een ander P'a dat bij de afdeling gemee tewerken de voorkeur ve dient, namelijk een total* centralisatie. Dit betek® dat de mensen van de b tendienst vanuit Sas v Gent in de drie kernen h onderhoudswerk k,un?ctp verrichten. Met dit laats waren vijf leden van„.n commissie openbare wer het niet eens en twee le° gingen mee met de die gemeentewerken. Overigens wordt deze organisatie nog behah'a in de commissie voor ge ganiseerd overleg. ""'"Mlllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll 7an onze correspondente ^jOONDIJKE/VLISSIN- - Het badmintontoer- Up?1, gehouden ten bate van hfamschip Schorpioen, et' het aantal deelnemers B 300 (waarop men in "oondijke mikte) niet ge- d; Toch was het toernooi el zijn ruim 150 deelnemers ."eelneemsters goed bezet kleefde men er veel plezier Wi werd niet één negatie- ve klank gehoord. »Ue drang om prijzen te Diihl?en was er niet, wel om t. en te winnen", aldus een organisator Frans ten Broeke. Winnaars werden ook niet bekendgemaakt. Het recreatief bezig zijn stond voorop. Wat zowel door de ge- routineerden als de „zwakke ren" zeer positief werd erva ren was het steeds wisselen van partner. „Het is ontzet tend leuk dat je met je man naar hetzelfde evenement kunt gaan zonder dat je elkaar de hele dag ziet", aldus een te vreden deelneemster. Voorzitter Marks van de stichting Schorpioen vond het toernooi een bijzonder leuk initiatief en hoopt dat dit kan uitgroeien tot een jaarlijks te rugkerend evenement. Frans ten Broeke zal dit zeker bin nen het bestuur van de Bad- mintonbond, afdeling Zeeland, aankaarten. Gedacht werd dat dit een stimulans kan zijn voor andere verenigingen. De leiding van dit zeer geslaagde badmintontoernooi was in handen van Frida Hofland en Levien Vercouteren. tevreden """"hhhiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ig houdt FOTO DE STEM COR J. DE BOI de Nederlandse Verenigt van Huisvrouwen de lent avond die wordt verzorgd do Wieke Muiier. Zij brengt e vrolijk, satirisch, gevariee cabaretesk programma, avond wordt gehouden in Goede Herderkerk en begil om acht uur. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De kust van West Zeeuws Vlaanderen kan er de komende jaren best nog wat recreatie bij hebben. Zuipcilinders - Carnavalsve eniging De Zuipcilinde houdt zaterdag 30 april donateursbal in Het Ou Raedhuys. Het dansorkest T Lords zorgt voor de muzii De toegang is gratis. ZAAMSLAG - De zaak elektronische atikelen Cnr de Vos te Zaamslag (Plein 1 bestaat een kwart eeuw. Dol derdag 31 maart wordt er op< huis gehouden. Ter gelege' heid van dit jubileum zijn aantrekkelijke aanbieding op het gebied van geluidsa, paratuur en televisietoeste len. Dat oordeel heeft de afde ling Rechtspraak van de Raad ran State, die het licht op sroen heeft gezet voor een kampeerterrein met 4.000 slaapplaatsen, bijbehorende toiletgelegenheid en een over- tot zwembad aan het Scho- aweld in Breskens. Het Oost- targse gemeentebestuur en het Zeeuws provinciaal be stuur waren voor dit plan al eerder gewonnen, maar de slichting Zeeuws Coördinatie ergaan voor Natuur-, Milieu en Landschapsbescherming had er grote moeite mee. Zij S'ng bij de Raad van State in heroep. Het voornaamste bezwaar 'an de stichting tegen de uit breiding van het terrein aan het Schoneveld was, dat re write beleidsstandpunten over je recreatieve groei in West 'eeuws Vlaanderen ontbre ken, waardoor ook een goede toetsingsmogelijkheid node *d gemist. Het ZCO zelf had Werigens de indruk dat de re latieve druk op de kust al jjro<>t genoeg was, en daarin wide deze milieu-organisatie Zl™ gesteund door het lande- 'Jhe structuurschema voor de Jenluchtrecreatie, dat voor est Zeeuws Vlaanderen een consoliderend beleid het meest Sewenst acht. Het provincie bestuur evenwel had de uit breiding van het kampeerter rein niet daaraan getoetst maar aan een 'volstrekt ver ouderd' bestemmingsplan, waarin weinig hedendaagse opvattingen over recreatieve druk terug waren te vinden. De afdeling Rechtspraak van de Raad van State was het echter met die visie niet eens. Zij wijst er het coördinatie-or gaan op dat een aantal jaren geleden de zeeweringsgrens meteen als bebouwingsgrens gold, maar dat nu de dijken versterkt zij n het aangrenzen de gebied (deels met een agra rische bestemming, deels met de bestemming dijk) een lo gisch geheel vormt met het kampeerterrein. Daarnaast, oordeelde de Raad, kan het overdekte zwembad als een uitstekende aanvulling op de bestaande dagrecreatieve voorzieningen worden be schouwd. De laatste overweging voor de afdeling Rechtspraak was, dat de door Bouwvast BV uit Nieüwerkerk aan de IJssel ge vraagde uitbreiding ook prima past in het recreatieplan Bres kens '81. Die stelling werd de Raad aangedragen door het Oostburgse gemeentebestuur, want de besluitvorming over het plan zelf is nog niet vol tooid. /andaag ing Sas re frac- >m 19.00 meente- s. Op de iten, die ng van worden

de Stem | 1983 | | pagina 13