I Slecht moment I Ondanks beschermende houding Franse overheid: Storm vernielt strandtent 'AGINA ZEELAND Si^ ,nDAG 28 MAART 1983 politierapport VAN ZEELAND Kloosterzande Sint-Jansteen Paniek Handelsbalans Goede kansen Contacten Afspraken Tevreden Geslaagd 4 3 PAGINA ZEELAND 3 IBSDALE - Vrijdagnacht om uur reed de autobestuurder i\ M. uit Clinge over de Abs iaalseweg komende van rich" ing Axel. Ter hoogte van I Vbsdale probeerde hij een or! I ie weg lopende hond te ont vijken. Daarbij M. de macht >ver het stuur en belandde in ie sloot. Hierbij ontstond ma- eriële schade. :ADZAND - Op het kruispunt 3otjes nabij Cadzand was een Lord van de ANWB omver ge- aaid en in de sloot terecht »ekomen. iULST - Onbekenden hebben n de nacht van zaterdag op :ondag van de kantine van de luister atletiekvereniging ran de Tabakstraat twee rui- :en ingeslagen. 1ULST - Materiële schade intstond zaterdagnacht om 1 tur bij een aanrijding tussen wee personenauto's op de iteenstraat in Hulst. Bestuurder J. V. uit Capel- e-Brug, die achter A. V. uit lint Jansteen stond gepar- ceerd, wilde wegrijden en reed laarbij achterop de auto van L V. 3ULST - Na nu pas bekend werd, werd aan het zwembad :e Hulst op 22 maart de auto van A. v. d. W. uit Klooster- zande met een scherp voor werp bekrast. De schade be droeg 900,-. IJZENDIJKE - Op de weg IJ- zendijke-Waterlandkerkje is een boom over de weg geval len. De boom was zo groot, dat een takelwagen er aan te pas moest komen om hem aan de rant te krijgen. KORTGENE - In de periode van eind februari, begin maart j.l. werden diverse in braken gepleegd in caravans op een camping in Kortgene. Naar aanleiding van deze in braken hebben twee jongens van 15 en 16 jaar uit Kortgene een bekentenis afgelegd. Een groot gedeelte van de goederen is teruggevonden. SAS VAN GENT - Bij een bot sing gistermorgen op de rijks weg 252 werden twee perso nenwagens zwaar beschadigd. Het ongeluk gebeurde doordat F. S. uit Sas van Gent, komen de uit de richting van de West- I sluis, geen voorrang verleende I aan de auto van H. van H. uit I Assenede. Beide bestuurders I bleven ongedeerd. SINT JANSTEJÜN - Tijdens 1 het afgelopen weekend wer- I den op Vrijheer te Sint Jan- I steen uit de geparkeerde auto 1 van M. V. uit Sint Jansteen 4 I bespeelde cassettebandjes ge- I haald.De auto werd met valse I sleutels geopend. VLISSINGEN - In een ont- I moetingscentrum in de Pa- I lingstraat te Vlissingen ge- I raakte M. Z. uit Vlissingen I slaags met M. M. uit Colijns- I plaat. Buiten werd M. Z. met een mesje gestoken en liep verwondingen in zijn zij op. Hij is opgenomen in het Be- thesdaziekenhuis te Vlissin gen. M. M. is ingesloten op het politiebureau. Van onze correspondent GROEDE - De storm van het afgelopen weekend heeft op enkele plaatsen in West- Zeeuws-Vlaanderen wat schade aangericht. Op het strand te Groede was een strandtent, eigendom van mevrouw K. uit Westdorpe, 'slachtoffer' van de storm. De totale inhoud van de strand tent lag over het strand ver spreid, terwijl de strandtent geheel werd vernield. Rommelmarkt - De rommel- markt/fancy-fair die show- band Kloortje het afgelopen weekend hield, genoot veel be langstelling. Het is de tiende achtereenvolgende keer da^ Kloortje een dergelijke activi teit, in het kader van het iu- jarig bestaan van de band, hield. Paasviering - De rk Bond van Ouderen houdt de paasviering woensdag 30 maart in De Wa rande om 13.30 uur. Deze mid dag begint met een mis, °pge' dragen door pastoor "an Leemput, waarbij de gezangen worden verzorgd door het be jaardenkoor onder leiding van P. de Pundert. Na de mis volg een pauze waarin koffie rne^ versnapering wordt geser' veerd. Hierna houdt Jaenw^ Meroy, hoofd bewegingsthera pie van de psychiatrische in richting De Sterre te een lezing over haar werk. slot wordt er een film ver* toond van zuster Theresa ove haar werk in India. ^IIHilffflIfUMiMillllirflINIIiliHllllililllflIIIIMIIIIiliffiillllliiflIiliMliililllllllimillflWffil^ W heer Van Heivoort (links) van Textielfabrieken Lockefeer uit Hulst deed goede zaken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Ze konden het natuurlijk niet voorzien, maar de organisatoren van de Brabantse handelsmissie naar Zuidoost-Frankrijk had- den geen slechter moment kunnen uitkiezen voor dit experi- S ment. Uitgesproken op de dag dat de 38 Brabantse onderne- mers met een Fokker Friendship van Air France op het vlieg- 3 veld Marignane bij Marseille landde kondigde president Mitte- rand ingrijpende maatregelen aan om de import van goede- ren, ook uit Nederland, verder tegen te gaan. Nog maar enke- Ie dagen eerder was de gulden ten opzichte van de francs zes ze procent duurder geworden. Nee, slechter kon het niet. Nu hadden de Brabanders op deze door de vier Brabantse |j Kamers van Koophandel, de KvK's in Zuidoost-Franrijk, de Nederlands-Franse KvK en de Economische Voorlichtings Dienst georganiseerde handelstrip niet verwacht direct zaken te kunnen doen. Het was eerder de bedoeling mogelijkheden tot handel over en weer af te tasten, agenten te zoeken om in z Brabant gemaakte produkten at te zetten. Bovendien waren de ervaringen van veel Nederlandse zakenlieden tot nu toe met Franse collega's niet al te positief. Redenen te over geen al te hoge verwachtingen van deze reis te hebben. Na twee volle dagen praten met Franse ondernemers werd er een klein feestje gevierd. De meeste Brabanders waren 1 meer dan tevreden: enkelen hadden ter plaatse al flinke con- tracten kunnen tekenen, een groter aantal verwacht de ko- mende weken zover te komen en bijna allen hebben uitzicht op meer omzet in dit bijna vier miljoen inwoners tellend ge- bied. Redacteur Wippel Houben volgde de Brabantse onder- nemers en sprak onder de Zuidfranse zon met Nederlandse exportdeskundigen na Heb ik al mijn vrachtwagens nog? MllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHiillllllllllllllllllllllllllllllllll!: Van een onzer verslaggevers •Wat komen die Hollanders hier eigenlijk doen, verkopen of kopen?'. Deze simpele vraag van een Franse verslaggever tijdens een wat pompeuze persconferentie in het gloednieuwe internationale handelscen trum van Marseille, raakt de kern van het probleem waarmee Frankrijk worstelt. De deskundigen van de Kamers van Koophan del uit Z.Frankrijk en Brabant haastten zich te benadrukken, dat het streven op handel over en weer gericht is. De hele trip, waar maan den van intensieve voorbe reiding aan vooraf gegaan rijn, zou zelfs niet doorge gaan zijn als Brabant niet de toezegging had gedaan een groep Zuidfranse onder nemers op precies dezelfde manier te zullen ontvangen. Frankrijk staat er econo misch gezien na twee jaar Mitterand beroerd voor. Zijn industrieel stimuleringsbe leid, gekoppeld aan een ver betering van de sociale om standigheden voor de min der bedeelden, hebben de Franse schatkist in 1982 een tekort op de betalingsbalans van 95 miljard francs be zorgd, ongeveer 40 miljard gulden. Door dit stimuleringsbe leid is de Franse bevolking aangespoord meer te gaan kopen. Voordat Mitterand met dit beleid begon, kon de Franse industrie de binnen landse vraag redelijk aan. De Fransen wilden Mitte rand best zijn zin geven, maar de Franse industrie bleek de vraag niet aan te kunnen, Het gevolg was, dat !0 procent van de produkten die de Fransen wel méér wilden kopen dan voorheen uit het buitenland aange voerd moest worden. Het ge volg was dat het handelste kort met sprongen omhoog Alom paniek. De Franse regering ging het eigen be drijfsleven nog meer in be scherming nemen, want het voorzag dat de buitenlandse producenten een te grote Steep op de Franse markt zouden kunnen krijgen. De jrensformaliteiten werden ingescherpt, tot dan toe soepel gehanteerde afspra ken binnen de EEG ging toen letterlijk uitleggen, be dingen aan buitenlandse handelspartners weden zo ®ig mogelijk uitgesteld. Begrijpelijk, dat het be drijfsleven buiten Frankrijk weinig gelukkig was met Mitterand. frankrijk wil nu binnen EEG de medewerking in de lidstaten om uit de Problemen komen, die het Srotendeels zelf veroorzaakt beeft, De economische poli- 'ek van Mitterand en de zij - "en, maar ook fout manage- ™nt' sloom ondernemer- ehap en gebrek aan goede Weidingen voor de export bevordering worden door wtenbandse experts als de uornaamste oorzaken ge doemd. bezuinigen De Franse oplossing is nu ,at de andere EEG-landen anger prediken: bezuini- infl *°l"een dan zal de hoge k 'at'e teruggedrongen nen worden tot een aan- oar peil. Iedere vol ossen Franse toerist mag J> maar "00 gulden per 'r in het buitenland uitge- K, kinderen 350 gulden. hredi-" '«kaarten ®n in het mogen de buitenland fransi 5.meer gebruiken. De be- Jyig van Frankrijk weet een J"'' vr'jdag, dat ieder- j? die meer dan 2000 gul- Per maand verdient """MlilllllUUll verplicht 10 procent van het belastingbedrag dat hij in 1981 betaalde aan de staat zal moeten lenen. Daarnaast komen er nog allerlei ac- cij ns verhogingen. Past het protectionisme van de Franse industrie nog redelijk bij het karakter van de doorsnee Fransman, de Franse zakenmensen kijken verder. Paul Fabré en zijn collega van de KvK in Avig non oordelen, dat alleen door het openhouden van de grenzen en van de handels contacten met de andere EEG-landen de kwetsbaar heid van binnenlandse markten ingedamd kan worden. Bovendien vrezen zij een negatieve uitstraling van de nieuwe Franse poli tiek op het toerisme. Voor Zuidoost-Frankrijk is dat naast de produktie van fruit, groenten en wijn de belang rijkste bron van inkomsten. De handelsbalans tussen Nederland en Frankrijk is voor de Fransen erg nadelig, 17 miljard francs (bijna 7 miljard gulden) in 1982. On geveer tien procent van de Nederlandse export gaat naar Frankrijk. Gemaks halve vergeten de Fransen in de statistieken te vermel den, dat Nederlandse toeris ten vorig jaar een miljard gulden meer in Frankrijk gebracht hebben dan Franse toeristen naar de Neder landse bollenvelden ,de mo lens en het Rijksmuseum. En als men de levering van energie (gas, petroleumfabi- katen e.d.) door Nederland aan Frankrijk niet meere kent, gaan de import en ex port tussen beide landen vrij gelijk op. De Nederlands-Franse Kamer van Koophandel in Parijs heeft 900 leden, een derde Franse en twee-derde Nederlandse bedrijven. Ruim 300 Franse onderne mingen exporteren naar Noord-Brabant (waarvan de helft uit Z.Frankrijk), ruim 350 Brabantse ondernemin gen naar Frankrijk. Drie kwart daarvan gaat naar Parijs of Noord-Frankrijk. Van het resterend kwart komt maar een klein deel in Marseille en wijde omgeving terecht. Niet ten onrechte merkte gevolmachtigd minister Van Hanswijck de Jonge, als eco nomisch deskundige ver bonden aan de Nederlandse ambassade in Parijs, desge vraagd op dat er voor het Brabantse midden- en kleinbedrijf in deze streek goede kansen liggen. Niet alleen voor levering aan de bevolking in dit gebied, maar ook omdat Marseille de poort is naar Noord-Afri ka en Franse ondernemin gen in die landen nog veel in de melk te brokkelen heb ben. Hij is er van overtuigd, dat de Brabantse (lees Ne derlandse) zakenman daar welkom is. „Hij moet het hebben van een accurate af levering, goede specificatie en een goede service. Dat zijn de peilers die het begrip Zuid-Frankrijk wil handel drijven met Noord-Brabant Een deel van de Brabantse handelsmissie voor de ingang van het voorjaarsbeurs in Marseille betrouwbaarheid van de Nederlandse zakenman in houd geven. De Nederlan ders zullen van hun kant be reid moeten zijn via hun handelshuizen de poorten van Zuidoost-Azië en ande re gebieden open te maken voor de kleine en middelgro te Franse ondernemingen die daar te weinig invloed hebben. Onze ambassade draagt aan deze nieuwe handels mogelijkheid bij door in sep tember a.s. in Parijs twaalf grote Nederlandse handels firma's voor te stellen aan de Franse industrie. Beide landen werken elders op de wereld intensief samen, bij voorbeeld de grote construc tiemaatschappijen in Noord-Afrika. Het moet mo gelijk zijn die geest ook in de handel wakker te schudden. De Fransen zullen moeten begrijpen, dat het econo misch realisme vereist dat er een gezonde concurrentie kan zijn". Alleen de 'autoriteiten' van de Brabantse handels missie hadden tijdens de handelsmissie tijd om de ve le officiële toespraken te be luisteren. De ondernemers probeerden in die uren nog extra contacten te leggen naast de gesprekken die de in Frankrijk woonachtige heer Van der Veen in op dracht van de vier Brabant se KvK's vooraf had gere geld met daarvoor in aan merking komende Franse firma's. Zijn voorspelling op de eerste dag, dat van de 130 gearrangeerde gesprekken er - op termijn - tussen de 80 en 90 succes zullen blijken te hebben, zou wel eens kun nen uitkomen. Maar ook hij moet verrast zijn door de di recte resultaten. Enkele voorbeelden: de heer Van Heivoort van tex tielfabriek Lockefeer in Hulst (de enige Zeeuwse deelnemer) heeft 80.000 paar modieuze damessokken kunnen verkopen. De heer Van den Broek uit Waalre verkocht 5000 zonnekuil windschermen en kan er de komende twee jaren nog 10.000 per jaar kwijt. Levie en Schoenmakers in Breda, exporteurs van vlees, gaan wekelijks twee containers met twintig ton vlees naar Marseille brengen. De heer Leeser uit Breda, werkzaam voor de Muziekinstrumen- tenfabriek Schenkelaars, viel in voor een collega's, maar verkocht toch zoveel trompetten dat hij zijn kos ten er dik uit had. En daar bij nieuwe contacten. Anderen kwamen tot goe de afspraken, die nti afge rond moeten worden. ISPC in Breda, horecagroothan- del, zal 's winters twee keer per week rechtstreeks uit de Provence een koelwagen met het kwalitatief beste fruit en de beste groenten laten komen. De heer Gre- ven van Rust-Oleum uit Roosendaal verwacht via een Franse exportfirma zijn corrosiewerende, industriële verven op de wereldmarkt te krijgen. Directeur Struyk van de gelijknamige groothandel voor bouwmaterialen denkt medisch sanitair naar Frankrijk te kunnen gaan exporteren en een deel van uit Marseille naar N.Afrika. Van de andere kant heeft hij nieuwe contacten voor de import van doe-het-zelfma- terialen voor de bouw. De heer Van den Assum van de gelijknamige leerfabriek in Dongen zocht commissio nairs in Z.Frankrijk. Hij heeft deze dagen met drie gegadigden gesproken. De heer Van Herel van de Bouwmaterialenfirma met dezelfde naam in Roosen daal zocht een agent in Frankrijk voor export van scheidingswanden naar N.Afrika. Uit gesprekken is hem nu gebleken dat er ook verkoopmogelijkheden lig gen in Marseille en omge ving. Negatieve geluiden waren er niet veel. Sommige Fran se contactpersonen kwamen niet opdraven, maar die fout kon hersteld worden. In sommige gevallen bleken de Franse ondernemingen toch op zo afwijkende produkten gericht, dat een gesprek weinig zin had. Maar in doorsnee waren de Brabant se ondernemers tevreden tot zeer tevreden, ook al werd er niet steeds direct een resul taat geboekt. Die tevredenheid geldt ook voor de vier transport firma's, die als een blok naar buiten traden en de show stalen met speelgoed trucs met oplegger. Mevrouw Ste vens van Van Ham Trans port in Oosterhout bezoekt vier keer per jaar haar vaste klanten. Zij kijkt net als de heer Méeus van de gelijkna mige transportfirma in Ber gen op Zoom tevreden op de ze gezamenlijke presentatie terug. Als experiment is deze Brabantse missie geslaagd. Zo zelfs, dat delegatieleider Van Krevelen, vice-voorzit- ter van de Bredase KvK, in het openbaar de mogelijk heid opperde iets dergelijks ook nog eens in Lyon te doen. De Economische Voor lichtings Dienst, die een subsidie van 500 gulden per deelnemer gaf, neemt een afwachtende houding aan. Deze dienst werkt tot nu toe bij de exportbevordering al leen branchegerichten en vreest dat het erg moeilijk zal zijn om een greep op de follow-up te houden. De Brabantse onderne mers zullen die op de eerste plaats zelf moeten verzor gen. De heer Verhelst van de Export Combinatie Brabant, al jaren actief in Frankrijk en dit keer optredend voor Polmix in Gilze, een van de grootste Europese bedrijven voor vaste planten: „Voor de Franse zakenman is het be langrijk dat zijn handels partner steeds contact houdt. De Brabanders zullen de mensen met wie ze nu ge sproken hebben met grote regelmaat moeten bellen en bezoeken. Als ze je goed kennen breekt je door hun nationalistische gevoelens heen en mag je je rol mee spelen. Laat je dat contact wat verslappen dan merk je Jat al snel in de omzetcij fers". iiBBt Nederland presenteert zich in de internationale handelsclub te Marseille. Van l.n.r. doen de heren Van Krevelen, dele gatieleider, Devergne van de KvK in Marseille en De Bikker van de Kaasunie Zuid-West zich te goed aan Nederlandse 1 kaas. IIIIIIIMIIIIIIIIlIHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllflg

de Stem | 1983 | | pagina 7