Ink Q IIA TE BREDA ROEREND GOED ilaar BV raad ARE VERKOOP Nadia Comaneci komt nog één keer terug Olga Nemes een komeet aan tafeltennishemel door Wil Kester M. SCHREURS ii 50/o,^ie' door Wil Kester lo,- per jaar. Huur incl. per mnd. Overnameprijs 1076-612826 ZATERDAG 26 MAART 1983 i SERAJEWO - Over een I klein jaar is Serajewo de plaats van handeling van de I ^eertiende Olympische win- terspelen. De diverse ac- (ommodaties zijn, op enkele details na, gereed en eom- piercieel gezien behoeft de s organisatie zich geen zorgen |e maken. Althans Mehmed Husic, de perschef van de winterspelen 1984, voorziet I eeen enkel probleem. Niet- temin wekt de hoofdstad van de Joegoslavische repu- piiek Bosnië-Herzegowina een uiterst rommelige in- druk. De infrastructuur van de stad is slecht en de toe- gangswegen naar de schit- f terende Olympische ski- oorden Jahorina en Bjelas- nica zijn schaars en van slechte kwaliteit. Ook de hotelcapaciteit is I te gering om volgend j aar de 1 massa atleten, officials, wers te huisvesten. Volgens husic zal alles dit jaar nog gereedkomen. Het Olympi sche hotel, bestemd voor de verwachte twaalfhonderd elitegasten, staat nog in de steigers, evenals het Olym pisch dorp, het televisiecen trum en het journalisten complex. De bevolking van Bosnië-Herzegowina heeft zich evenwel achter het Olympische project ge schaard, wetende dat het een goede zaak dient. Im mers, de hoofdzaak van de Olympische winterspelen is voor Serajewo de bevorde ring van het wintersport- toerisme. Daar hebben de inwoners uiteraard direct of indirect profijt van. Husic: „Het is toch bela chelijk dat een land als Oos tenrijk vijf keer zo veel in komsten uit het toerisme heeft als Joegoslavië. Daar willen wij iets aan doen. Wij zijn van mening dat Seraje wo tot de mooiste ski-gebie den van de wereld behoort. Bovendien heeft de stad in andere opzichten veel te bieden. De Olympische win terspelen moeten de sleutel zijn voor het toeristische succes in de toekomst". Serajewo is een stad met een rijk verleden. De Turkse overheersing, gevolgd door de Oostenrijks-Hongaarse, heeft de stad gemaakt tot een bruisende en chaotische plaats, waar de oosterse en westerse culturen arm in arm gaan. Het oude stads deel in het oosten is Turks. De schilderachtige straten zien zwart van de mensen. De moskeeen torenen boven het geroezemoes en het ge tik van de koperslagers uit. In het westelijke stadsdeel verraden immense flatge bouwen de Westeuropese invloeden. Overal ziet men Vucko de Wolf, de officiële mascotte van de winterspelen 1984. Serajewo maakt zich op voor het Olympisch gebeu ren. De stad is ingesloten door bergketens, waardoor de luchtvervuiling de kans heeft gekregen. Immers, de uitlaatgassen en industriële afvalstoffen kunnen geen kant op, waardoor de „smog" de stad heeft ver overd. De organisatoren reppen daar met geen woord over. Het slechte wegdek en de chaotische verkeerstoe- standen worden evenmin genoemd. Alles wat in Sera jewo aangaat is goed of wordt goed. De propagan da-machine werkt op volle toeren. Een trip langs de belang rijkste accommodaties leert dat Anto Susic, de voorzitter van het organiserende Olympisch comité, en zijn mannen niet hebben stil ge zeten. Alle Olympische com plexen en pistes zijn gereed en werden dit jaar getest in pre-Olympische wedstrij den. De ski-pistes op Jaho rina en Bjelasnica zijn won derschoon en de bobslee- baan is een unicum. De con structie, uitgedacht door de Joegoslavische architect Gorazd Bucar, is zodanig, dat één baan is gebouwd met drie uitgangen. Na de Olympische spelen kunnen beginners, gevorderden en topsporters zich allen uitle ven op de bob-baan. Trots verteld perschef Husic dat Calgary, de Canadese stad waar in 1988 de Olympische winterspelen plaats hebben, de tekeningen al heeft opge vraagd en dat in de Sowj et- Unie drie „Serajewo-banen" worden aangelegd. Uniek is ook de 400 meter ijsbaan in het Zetra-com- plex, waar voor Nederland de medaillekansen liggen. Het schaatsovaal, dat het afgelopen weekeinde aangaf van een snelle ijsvloer te zijn voorzien, hangt als het ware in de lucht. Onder de baan bevindt zich een ruim te van 15.000 vierkante me ter. Voor de spelen zullen daar winkels verrijzen. Een en ander geeft aan, dat de commercie geen moment uit het oog verloren wordt. De bevolking, die extra belastinggeld moest betalen voor het gebeuren, is opti mistisch evenals het organi- satie-comite. Waar enorme complexen in een tijd van twee jaar zijn gebouwd, is de koffie echter nog schaars en verkrijgt men benzine alleen op de bon. De burgers krijgen niet meer dan veer tig liter per maand. Joego slavië is een land in ontwik keling. Bij het noemen van eventuele financieringspro blemen met betrekking tot de spelen verstart Husic' blik. „Financieel is de zaak rond. We komen uit met het budget. Voorts is de organi satie op schema. Serajewo is klaar voor de spelen. Niets en niemand kan ons tegen houden", verklaarde hij met een verbetenheid, die zelfs de grootste scepticus zou doen geloven in Serajewo 1984. i journalisten en toeschou- jlllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllliilllllllilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllilllillliilllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^^ 1223 B.W.) .o.v. notaris udenbosch van AL met kantoor en aanliggen- oppervlakte van ongeveer 12 >1.000,- S met garage en tuin, even ervlakte van ongeveer 12 are; >0,- aan de Nijverheidsweg 10-12 iel uitmakende van het kadas- eente Oudenbosch sectie B rleg. >8 maart a.s. te 20.00 uur bij ing in Hotel-Café-Restaurant ch, Sint Bernaertsstraat 36. n ten kantore van de notaris, te Oudenbosch (tel. 01652- tentrum aan de Jrecht. van 14.00 tot 16.00 uur. h aanvragen. Tijdens it vrijdag'. 079 - 51 35 31 Vorstin zonder kroon Dreumes en tonner BOEKAREST - Een van de toonaangevende Europese tafeltennisnaties is sinds jaar en dag Hongarije. Spe lers ais Tibor Klampar en Istvan Jonyer bij de heren en Olah Szusza en Gabrieile Szabo bij de dames houden een jarenlange Hongaarse tafeltennistraditie in stand. Tirgu Mures, een provin ciestadje in Transsyivanië is van oudsher een stukje Hongarije in Roemenië. Er wordt nog altijd een Hon gaars dialect gesproken en men komt er louter Hon gaars klinkende namen te gen. Zoals Nemes. Tafeltennis is de popu lairste tak van sport in het Tirgu Mures, niet in het minst dankzij de verrichtin gen van Gabor Nemes. Hij bracht het tot meervoudig Roemeens kampioen. Het mag dan ook geen wonder heten, dat in huize Nemes het tafeltennisbatje tot het eerste speelgoed behoorde van Gabors beide dochters. Van hen bleek de oudste, Olga, al op zeer jeugdige leeftijd over een meer dan gemiddelde aanleg te be schikken. Het is gebruike lijk in Roemenië, dat jeug dige talenten in welke tak van sport dan ook, onderdak worden gebracht in een sportinternaat. Met Olga Nemes was dat echter niet het geval. „Ik kon immers thuis het beste thuis oefenen. Met mijn va der. Tegenwoordig train ik ook veel met mijn zusje, die is nu twaalf. Maar Gabry voelt zich eigenlijk meer aangetrokken tot het ten nisracket". Hoe dan ook, de oefening baarde snel kunst bij Olga Nemes. Zij werd op 11-jarige leeftijd junior kampioene van Roemenië. „Ik vond, en vind het trou wens nog altijd leuk om te trainen. Een uur of drie per dag, niet meer. Want ik ga overdag gewoon naar school in Tirgu Mures". Wanneer de grote toernooien naderen, dan wordt de trainingsar- beid wat opgevoerd. „Maar zeven uur per dag, zoals men zegt dat Vriesekoop doet, dat haal ik niet. Zou ik ook niet willen, want het moet wel leuk blijven voor me". Met Bettine Vriesekoop heeft Olga Nemes overigens gemeen, dat zij de aanval de beste verdediging vindt. Iets waaraan haar vaders in vloed niet vreemd is. „Ik haat verdedigende speel sters. Neem nou zo'n Kova- lenko (zij won op de open Roemeense kampioenschap pen het dames enkelspel, W.K.), daar word ik niet goed van. Het is net alsof je tegen een muur staat te slaan. Trouwens, Kovalenko is ook zo lang", is het oordeel van de 1.52 meter hoge dreu mes over haar bijna 1.80 me ter lange en compact ogende Russische tegenstandster. „Nee, ik speel het liefste te gen Popova, Vriesekoop of een Chinese", weet Olga Ne mes. Van het feit, dat Bettine Vriesekoop haar succes op de Top Twaalf in Thornaby beschouwt als de triomf van een eendagsvlieg kan Olga Nemes niet bepaald wakker liggen. Al lijkt het verloop van de open Roemeense in Boekarest de Europees kampioene gelijk te geven. „Ik was mezelf niet tijdens dit kampioenschap", vindt Olga Nemes er zelf van, „Voor eigen publiek spelen is altijd moeilijk, omdat er zoveel van je wordt ver wacht. Tegen die druk ben ik nog niet erg opgewassen. Bovendien heb ik na Thor- Olga Nemes met de beker die zij bij de Top Twaalf wedstrijden in Thornaby veroverde. - foto anp Zij meet niet meer dan 1 meter 52. Is ruim veertien jaar oud. Als een raket vloog zij de afgelopen maanden door de Europese tafeltennisranglijst. Eind november 1981 stond zij nog als 30e geklas seerd. Begin februari schreef zij tafeltennishistorie. Als elfde geplaatst bracht zij de Europese Top Twaalf wedstrijden in Thornaby op haar naam. De dreumes Olga Nemes deklasseerde gerenommeer de speelsters als Bettine Vriesekoop en Olga Popova. Roemenië, dat de laatste tijd op sportgebied toch al flink aan de weg timmert, leek opnieuw een co ryfee geproduceerd te hebben. Leek, want de afgelopen week bleek Olga Nemes nog altijd gewoon een kind van 14 jaar. Tijdens de open Roemeense tafeltenniskampioenschappen, het deelnemersveld bestond uit louter Oostbloklanden, aangevuld met een handjevol speelsters uit Noord Korea, kwamen de waterlanders rijkelijk tevoorschijn. Olga Nemes wist zich slechts voor één finale, in het gemengd dubbel, te kwalificeren. En die ging voor het eigen Roemeense publiek nog verloren ook. Wil Kester was bij het tranendal in Boekarest aanwezig en noteerde de teleurgestelde reacties van een topper in spé. Olga Nemes: „Het Roemeen se publiek verwacht veel van mij. Maar ik moet nog veel leren". Haar gelegenheidspartner in het dub belspel, de Pool Andrezj Grubba die normaal een combinatie vormt met Bettine Vriesekoop, ziet de capaciteiten van de Roemeense overigens wel zitten. „Olga wordt een hele grote". Dus toch: van dreumes tot topper. naby een tijdje rust geno men, ook een beetje feest ge vierd. En dat is natuurlijk niet erg bevorderlijk in een tak van sport, waarin dage lijkse oefening onontbeer lijk is. Dat heb ik nu dus ge merkt". En vader Gabor, in Boekarest als coach van Ol ga aanwezig: „Er is geen re den tot paniek. Olga heeft al eerder bewezen snel over een tegenslag, zoals dit kampioenschap toch voor ons is, heen te kunnen ko men". Waarmee Gabor Nemes maar wil zeggen, dat er op de wereldkampioenschap pen in Japan, die eind april beginnen, nog het een en an der van zijn dochter ver wacht mag worden. Als voorbereiding er op vertrekt de Roemeense eind maart naar China om daar een drie weken durend trai ningskamp af te werken. „Kan ik ook wat wennen aan het materiaal dat de Chinese speelsters gebrui ken. Dat is hier in Roemenië niet te krijgen. Daardoor is een Chinese voor mij meest al onbespeelbaar". Olga Ne mes beschouwteen Chinese speelster dan ook in Tokio als de belangrijkste gega digde voor de wereldtitel. Of zou opnieuw de Roemeense dreumes voor een verras sing zorgen? Socialistische regimes kennen geen vorsten. Presiden ten en/of partijleiders nemen de plaats in van koningen en koninginnen. Dat betekent echter niet, dat in socialisti sche landen geen personen bestaan die privileges hebben als waren zij de gelijken van zeg maar koningin Beatrix. Met name in de sportwereld, bij voorkeur het parade paardje van een totalitair regime, komt men ze tegen, de vorsten zonder kroon. In Roemenië ook. Daar wordt de symbolische kroon getorst door een 22-jarige, die meer dan vijf jaar een toonaangevende rol heeft gespeeld in de internationale sportwereld. Nadia Comaneci, s werelds beste turnster van Mon treal tot en met Moskou. Van de gouden medailles, die de Roemeense in die jaren bijelkaar sprokkelde zou een schitterende kroon te gieten zijn. Nadia Comaneci draagt er geen, maar dat zij in Roemenië president Ceausescu in populariteit naar de kroon steekt, dat staat vast. Ook nu haar actieve turncarrière tot stilstand lijkt gekomen kent heel sportminnend Roemenië haar nog, de Fee van Mon treal, de Koningin van Moskou. Haar opvolgster in Roemenië staat klaar, Rodina Dunca, Emilia Eberle, Lavinia Agache of wellicht een ander nog onbekend talent uit het aan turnmeisjes zo rijke land. Of zij zo populair zal worden als Nadia Comaneci mag echter betwijfeld worden. Het is niet voor iedereen weggelegd een vorstin zonder kroon te worden. Een impressie van Wil Kester. waar zij haar ervaring overdraagt op de Roemeen se turnsters, die volgend jaar in Los Angeles de tij den van Comaneci moeten doen herleven. Volgens de Roemeense coach Georg Gorgoi zal dat ook lukken. „Wij halen op de Spelen in Los Angeles minstens drie gouden medailles", klinkt het zelfverzekerd uit zijn mond. Een plak van Nadia Comaneci zal daar zeker niet bijzitten. Want mocht de Roemeense in Edmonton in actie komen, dan zal dat beslist haar laatste wed strijd zijn. Verloren voor de interna tionale turnwereld is Nadia Comaneci echter niet. Als jurylid zal zij bij de grote wedstrijden aanwezig zijn. Welke spanningen dat kan oproepen heeft zij in Mos kou aan den lijve ondervon den. En wanneer zij haar studie heeft beëindigd, dan wordt Nadia Comaneci de opvolgster van coach Georg Gorgoi, dat staat nu al vast. Zodat zij altijd voor de turnsport behouden blijft. Terecht, want vorstinnen zet men niet af. Ook al dra gen zij geen kroon. BOEKAREST - Ademloos keken miljoenen, verspreid over de gehele wereld die avond van de 21e juli 1980 naar hun tv- toestel. Ruim 12.000 toeschouwers, bijelkaar gepropt in het vlakbij het Lenin-stadion gelegen Forum waren muisstil. De Olympische individuele turnachtkamp bij de meisjes naderde zijn ontknoping. Nog drie kandidaten voor het goud waren er over gebleven, de Russin Jelena Davidova, de Oostduitse Maxi Gnauck en de Roemeense Nadia Comaneci, Van dit drietal leek de laatste de beste kans te maken. Met haar achttien jaren was zij de oudste en leek daarom het beste opgewassen tegen de tergende spanningen van een fi nale. En kon Comaneci niet putten uit een Olympische erva ring opgedaan in Montreal, waar zij dè ontdekking van het turntoernooi was en de individuele achtkamp op haar naam bracht? Ondanks een misgreep tijdens haar oefening aan de brug met ongelijke leggers had de Roemeense bij het laatste onderdeel toch een riante mogelijkheid haar titel van Montreal te pro longeren. Zij moest daar voor 9.95 punten scoren op deevenwichtsbalk, haar lie velingstoestel waarop zij in Montreal een 10 behaalde. Het mocht echter niet zo zijn. Twee minimale onze kerheden bleken doorslag gevend al duurde het meer dan een half uur voordat de uiteindelijke waardering voor Comaneci's oefening uit de computer kwam rol len. In dat half uur speelden zich weinig verheffende to nelen af in het Forum. De juryleden stonden op het punt om elkaar letterlijk in de haren te vliegen, toen het Roemeense lid Maria Simio- nescou weigerde haar pun tentelling in te toetsen. Uiteindelijk was het een in het groen geklede heer, die achter de jurytafel van daan stapte en op de knop pen drukte. 9.85. Zilver, ove rigens gedeeld met Maxi Gnauck, voor Nadia Coma neci. Goud voor de Russin. Een jury bleek weer eens zeer gevoelig te zijn voor de invloed van chauvinistisch thuis-publiek. Later in het Olympisch toernooi zou Na dia Comaneci wél tweemaal net goud omhangen krijgen, m de onderdelen even- '■vichtsbalk en de vrije oefe ning (samen met Nellie Kim), maar de - onverdien de - nederlaag in de acht kamp deed haar pijn, veel Pijn. Tranen kregen de mil joenen op die juli-avond met te zien, koninginnen huilen niet, maar Nadia Co maneci was zwaar teleurge steld. Het besluit om een Punt achter haar turncar- riere te zetten nam die avond vaste vormen aan. Haar turnloopbaan was begonnen in 1968. Enkele maanden nadat de Tsjechi sche Vera Caslavska in Me xico City met haar Olympi sche turnprestaties de be wondering van de gehele wereld had geoogst, bracht f Roemeense bondscoach Hela Karoly in zijn woon plaats Gheorghiu Desh 20 veelbelovende, zeer jeugdige urnmeisjes bijeen. Het doel was een gouden machts- Sfeep. Niet op de Olympi- sche Spelen van München, want die waren te dichtbij, maar in Montreal zou het moeten gebeuren. Karoly, van Hongaarse afkomst en voormalig handbalinterna tional kreeg al spoedig de beschikking over een tur- ninternaat, annex school in Deva, waarin de 240 meest veelbelovende turnsters van Roemenië werden onderge bracht. Onder hen de zesjarige Nadia Comaneci en, later Emilia Eberle. Zij stonden onder permanente medische begeleiding, immers het li chaamsgewicht is bij turnen van essentieel belang. Al veroordeelde de Olympische kampioene Vera Caslavska het, in haar woorden, mis bruiken van kinderen, toen en nog altijd begint men in de zogenaamde turn-naties op zeer jeugdige leeftijd met de trainingen. Veertien jaar was Nadia Comaneci, toen zij in Montreal de wereld verbaasde en de Russische successen van München (Ol ga Korbut) naar de verge telheid drong. Vier jaar later waren Na dia Comaneci en de toen 23- jarige Russische Nellie Kim in Moskou twee dames op rijpere leeftijd in een kin derspeeltuin. Maxi Gnauck, 15 jaar, 1.34 lang en 30 kilo grammetjes zwaar; Jelena Davidova, 17 jaar, 1.40 m. lang en 36 kg.; Natalja Schaposchnikova, 18 jaar, 1.48 m. lang en 36 kg, de Roemeense met haar 48 kilo en haar 1.71 m. slanke pos tuur stak er wel bijzonder gunstig bij af. Het mocht de jury bij de strijd om de zeer begeerde achtkamp-titel niet vermurwen. De klap kwam trouwens niet alleen hard aan bij Nadia Coma neci, ook haar coach Bela Karoly was zwaar teleurge steld. Een jaar later zouden Karoly en zijn vrouw poli tiek asyl aanvragen in de Verenigde Staten. Dat was kort na de Universiade, die in Boekarest werd gehou den. De turncoach lijkt nu aan een succesvolle carrière bezig in Amerika. Hoogst waarschijnlijk komen Bela Karoly en Nadia Comaneci elkaar begin juli in Edmon ton weer tegen. In deze Ca nadese plaats wordt dan de Universiade gehouden. De kans is zelfs groot, dat de Roemeense in Edmonton op de turnmat in actie zal ko men. Sinds Boekarest 1981 nam Nadia Comaneci niet meer deel aan wedstrijden. Af en toe traint zij nog, wanneer haar studie sportfysiologie aan de universiteit van Boe karest dat toe laat. Boven dien brengt zij veel tijd door in het turninternaat in Deva Nadia Comaneci in concentratie voor het afwerken van een oefening. - foto anp Nadia Comaneci tijdens een moeilijke oefening op deevenwichtsbalk. -foto anp

de Stem | 1983 | | pagina 9