met '82: overschot betalingsbalans 9,6 miljard Huizenmarkt is uit dieptepunt Uitkeringen mogen niet omlaag I )e^elHd Bredase pastor afgewezen wegens IKV-sympathieën LUBBERS: „NIET UITGESLOTEN" FILM- EN FOTOHAPPENING Jeugd verdient kans KERKEN, HUMANISTENEN Emigreren BINNENLAND v& PAGINA 3 Massa-regisseur Carel Briels (66) overleden Spaans DE STEM COMMENTA AR. Vaste stand-en seizoenplaatsen voor sta- en tourcaravans, kampeerwagens en bungalowtenten. Lubbers bang dat Stikker gouden hand zal houden Directeur Azivo vervolgd wegens verduistering 'Controle op overheidssteun bij bond en OR' Advertentietarieven dagbladen mogen hoger Journalisten- opleiding Tilburg fel bekritiseerd T5 PAGINA 2 beleidsvorming, de com missie-Biesheuvel. CHEN XITONG (53) is donder dag gekozen tot burgemees ter van de Chinese hoofd stad Beijing. Hij volgt JIAO RUOYU op, die secretaris blijft van het comité van Beijing van de communis tische partij en voorzitter van de gemeentelijke poli tieke- inspectiecommissie. Chen ivas sinds 1979 loco burgemeester. Zijn bevor dering past in het kader van de promotie van jon gere leiders die gedegener onderwijs hebben genoten en het op elegante manier pensioneren van oudere. lijk soort mannen, dat res pectloos tegenover vrouwen staat. Er is immers vrijwel nooit een getuige. In de Ne derlandse wetgeving zijn voor een bewijs 2 getuigen nodig. Seksueel gestoorden maken daarvan handig ge bruik. Naast de angst voor wraak en de schaamtege voelens, reacties van de om geving, ouders is de angst niet geloofd te worden een reden extra om het verdriet in de doofpot te stoppen en in alle talen te zwijgen. Mis schien, dat daarom maar zo'n 3% van de verkrachtin gen wordt aangegeven, zo dat het officiële zedenmis drijf probleem het topje van de ijsberg is. Een morele maatstaf lijkt niet te be staan. In China wordt een verkrachter onthoofd. In Nederland pakt hij zijn jas en loopt naar buiten, naar een nieuw slachtoffer. Wij worden hier moedeloos van. De Bredase poilitie in ieder geval ook. Zij staat daar echter net zo machteloos te genover. Wij vinden in ieder geval ook, dat de wet flink tekort schiet. Het wordt tijd het juridische lichaam wak ker te schudden. Daar is maar een manier voor. Over de drempel stappen en aan gifte doen als je lastiggeval len, aangerand of verkracht bent, hoe hoog de drempel ook is. Wacht niet te lang anders is het bewijsmate riaal vervaagd. Naam en adres van inzender ter redactie bekend. Wie tegen kruisraketten is, moet maar emigreren aldus Ruding. Maar: vluchten kan niet meer. Er zijn God dank nog wel plekjes op onze aar de, die nog enigszins gevrij waard zijn van o.a. gif- schandalen, zure regen, luchtvervuiling en opslag van atoom- en chemische wapens, maar bij een grote confrontatie zal ook daar op een gegeven moment niet meer aan radio-activiteit te ontkomen zijn! Vandaar dat er eindelijk eens een land moet zijn dat atoomwapens weigert! Daar valt geen vrijheid mee te verdedigen, dat is pure zelfmoord! Van afschrikking is al lang geen sprake meer. Bergen op Zoom J.C. van de Ketterij supons ;er dan tt u bij rijs. En er liter pons. ZATERDAG 26 MAART 1983 w een onzer verslaggevers JUilEü|!ö)ai.Je3JlM!!!. jUEDA - Een sollicitant voor je functie van pastoraal wer- m in de Bredase parochie sint Jan is onder andere afge lezen op grond van diens sympathie voor de IKV-vre desbeweging in ons land. De sollicitant, een pas afgestu deerde student van de Hoge school voor Theologie en Pas saat in Heerleh, werd mede daarom door een delegatie van de parochieraad en het kerk muur ongeschikt geacht ïWr de functie. Over die af wijzing is onder parochianen ïan deze parochie nogal wat ingerustheid ontstaan. Door het aanstaande ver- Kek van pastoor Van der jlaade is onlangs een sollicita- jieprocedure voor diens opvol ging gestart. Het bisdom had daarvoor, naast de fulltime pastoraal werker ook twee priesters voorgedragen die ieder voor eenvierde werk week inzetbaar zouden zijn. Volgens de bisschoppelijk adviseur voor benoemingen in het bisdom Breda, de heer N. Nooren, stemde dit aanbod van het bisdom „onvoldoende overeen met de wens van de parochie". Overigens ontkent Nooren dat de afwijzing van de pastoraal werker alleen te maken zou hebben met diens sympathie voor het IKV. Vol gens Nooren gold de afwijzing het hele team dat in de ogen van de parochiale delegatie geen goede garantie bood voor het behartigen van de noodza kelijk geachte taken in de pa rochie. Wel bevestigt Nooren dat deze opvatting van de kandidaat voor de functie van pastoraal werker in die afwij zing een rol heeft gespeeld. De afwijzing van dit voor stel heeft binnen de leiding van het bisdom tot de nodige „ontstemming" geleid. De pa rochieraad was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. iiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiHiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiniiHiiiiiiiii AMSTERDAM - Op 66-jarige leeftijd is in het Amsterdamse St. Lucasziekenhuis gisteren de regisseur Carel Briels over leden. Briels is gedurende vele ja ren een omstreden toneelfi guur geweest, niet in het minst door de controverses die hij zelf opriep. Briels maakte naam als regisseur van mas sale manifestaties zoals die voor, en ook nog jaren na, de Tweede Wereldoorlog in de mode waren. Hij was de man van het brede gebaar, dat ech ter in de nieuwe opvattingen over toneel steeds minder op prijs gesteld werd. De laatste jaren probeerde Briels, die altijd verkondigde dat in Nederland de traditie met voeten getreden wordt, Vondels Gijsbrecht rond de jaarwisseling in ere te herstel len. Ook rond zijn Vondel-voor- stellingen vocht Briels bittere gevechten met de critici, en verdedigde hij zijn volstrekt ouderwets genoemde aanpak als een tribuut aan de traditie. 'Toch bezuinigen in sociale sfeer' Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Premier Lubbers acht het „niet uitgesloten" dat het kabinet per 1 juli toch zal moeten bezuinigen in de sociale sfeer en daar mee vooruit loopt op de wijziging van het so ciale zekerheidsstelsel. Dat liet Lubbers gisteren weten na een vergadering van het kabinet, dat over twee weken hoopt de knopen door te hakken over de bezuinigingen die worden aangekondigd in de Voorjaarsnota. Het CDA wil liever niet dat er op 1 juli bezuinigingen wor den genomen in de sociale sfeer, omdat werkgevers en werknemers nog moeten advi seren over de grote wijziging van het stelsel van sociale ze kerheid en omdat er per 1 juli beter rustig aan kan worden gedaan met het hanteren van het snoeimes,, om -het stimule ren van de economie niet te dwarsbomen. De benodigde fi nanciële correcties' zouden dan per 1 januari 1984 moeten wor den genomen. De VVD wil echter per 1 juli zo'n twee miljard ombuigen, met name door de werkne mers een groter deel van de sociale premies te laten beta len. Ze zouden die kostenver- DEN HAAG - Het overschot op de lopende rekening van de be talingsbalans over 1982 bedroeg op basis van het moment waar op de verplichtingen werden aangegaan (transactiebasis) 9,6 miljard gulden. In 1981 bedroeg dat 7,8 mil jard. In het vierde kwartaal van 1982 was er sprake van evenwicht op de lopende reke ning en daarmee liep het over schot voor het derde achter eenvolgende kwartaal fors te rug. Dit heeft het ministerie van financiën vrijdag meegedeeld. Op kasbasis, wat in 1982 werkelijk in- en uitgegaan is, bedroeg het overschot op de lopende rekening 9,9 miljard. De lopende rekening geeft de uitgaven en inkomsten weer van het goederen en diensten verkeer en de ontvangen en betaalde inkomsten uit ver mogen en arbeid. Per saldo steeg de waarde van de uitgevoerde goederen met 2,8 procent en die van de ingevoerde met 2,6 procent. Binnen de energiesfeer deed zich in 1982 een aanzienlijke verbetering voor, waardoor het tekort op de energiebalans met twee miljard gulden te rugliep, dank zij een forse ruilvoetwinst van 7,5 procent. Het exportvolume van ener- gieprodukten en aardgas nam echter af, terwijl het invoer- volume op hetzelfde peil bleef. SPAANS wordt met ingang van 1 augustus 1984 een vol waardig eindexamenvak op de avond-mavo. Ook de expres sievakken, die tot nu toe facul tatief waren, krijgen in het komende cursusjaar de status van eindexamenvak. laging voor de werkgevers kunnen betalen met het voor deel dat ze hebben, nu de prijsontwikkeling één procent lager uitkomt dan aanvanke lijk verwacht. In het kabinet bestaat nog steeds sympathie voor dit VVD-idee. De voorstellen van minister Ruding (Financiën) voor verlaging met 3,5 procent van sociale uitkeringen en ambtenaren-salarissen zij.n wéï van de "baan. De plannen voor verlaging van de mini mum-jeugdlonen liggen nog op tafel. De problemen spelen nu vooral op de verschillende mi nisteries, waar men bezuini gingen moet bedenken om te genvallers in de eigen begro ting te compenseren. Over de noodzaak van die bezuinigin gen, die bij elkaar ruim een miljard zouden bedragen, is redelijke overeenstemming in het kabinet. De komende week buigt het kabinet zich over al die voorstellen en over twee weken moet dan de beslissing over het totaal-plan vallen. HET ontduiken van de militaire dienstplicht was nog maar een Daar jaar geleden een nationale sport. Nu wordt het ministerie van defensie en zelfs het secretariaat van de koningin over stroomd met verzoeken om langer te mogen dienen en met pro testen van jongelui die voor de militaire dienst zijn afgekeurd. De KMA heeft nog nooit zo'n toeloop gekend als tegenwoordig. Het zelfde geldt voor de politie-opleiding. Vanwaar die belangstelling voor uniformen en dienstverlenging? Vanwege de massale jeugd werkloosheid, zegt iedereen. Maar is dat de enige verklaring? Als er over de jeugd van tegenwoordig gesproken of geschre ven wordt gaat het meestal over verschijnselen als drugversla- V|ng, alcoholgebruik, vandalisme, zelfzuchtigheid en apathie. De marktwaarde van het negatieve nieuws is nu eenmaal groter dan ®e van het positieve. Maar daardoor ontstaat wel - ook ten aan zien van de jeugd -- een vertekend beeld van de werkelijkheid. Daardoor wordt er nauwelijks aandacht besteed aan de grote be- 'rokkenheid van zeer veel jongeren bij zaken als vrede en ge- rechtigheid, ontwikkelingshulp en milieubescherming. Tal van so nate hulpdiensten werken met enthousiaste jonge vrijwilligers, duizenden jongeren lopen zich het vuur uit de sloffen voor een "aan. De kerk ais instituut mag de jonge mensen van tegenwoor dig dan nog wqjrtfgjkunnen bpeièn, zeer velen van hen zijn wet "Pzoek naar eén geèstfelij'fe tegerifoioht.vobr de leegte van onze consumptiemaatschappij. Velen van die jongeren hebben geen baan, zelfs geen uitzicht houen werkkring waarin zij zich,zinvol kunnen ontplooien. Wordt net langzamerhand geen tijd om deze jonge mensen iets meer °n le bieden dan een uitkering en eert verplicht wekelijks be zoek aan een arbeidsbureau? Waarom zou hun niet de kans wor- 9eboden om °P basis van vrijwilligheid - een bepaalde pe- ln een fandelijk of regionaal georganiseerd hulpdienstver- and dienstbaar te zijn aan de samenleving? Gemeenschapszin uiezich niet kan uiten, verschraalt. tr is werk genoeg aan de winkel. Door de bezuinigingen komt km e*inszor9 en de dienstverlening aan bejaarden handen te Jongeren kunnen assisteren bij de begeleiding van gastar- wo s' b'i het op pei' houden en verbeteren van het leef- en woonklimaat in de steden en op het platteland, i t(*n Hu'pdienstverband als hier zeer globaal aangeduid kan na- tta h 9een surr°9aat ziin v°or een normale werkkring. Het innn beleid moet er dus onverkort op gericht blijven ook de von n aan een baan ,e bel[3en. Maar zolang de kans daarop vrii i!elen vooralsn°9 rond het nulpunt ligt kan gecoördineerd M gerswerk een zinvolle (tijdelijke) invulling zijn van een wioed aan vrije tijd en een geestdodend vacuüm. Dat vrijwilli- GISTEREN is in de Amsterdamse RAI een driedaagse foto- en filmhappening geopend. Camera-hobbyisten kunnen daar kijken, keuren en zelf fotograferen en filmen. Een fotogeniek dansgroepje ergens in een hoek van de hal trok veel belangstelling. fotoanp DEN HAAG - Het aantal 'ver- huisbewegingen', de indicatie voor de aan- en verkoop van particuliere woningen, zal binnen afzienbare tijd weer op een 'normaal' niveau komen te liggen. Dit verwacht voorzitter Smit van de Nederlandse Ver eniging van Makelaars. Op het ogenblik functio neert de huizenmarkt op tweederde van de capaciteit die nodig is om een normale doorstroming te verkrijgen. Die doorstroming is noodzake lijk omdat anders de prikkel tot nieuwbouw uit zal blijven. Het dieptepunt van 1981 is echter duidelijk voorbij, aldus Smit. Wat we nu zien is dat de ge middelde prijs van een koop woning al gedurende een jaar stabiel is gebleven (gemiddeld tien procent lager dan in de goede tijd), maar dat het aan tal transacties (koop, verkoop) duidelijk is toegenomen (een verdubbeling in de maanden december t/m februari, verge leken met dezelfde periode van een jaar geleden). Als oorzaken voor deze toe name noemt Smit de positieve houding van de regering ten opzichte van de hypotheekaf trek en de mogelijkheid tot af trek van groot onderhoud. Als belangrijke economische fak- tor komt daar nog de lage ren testand bij. Wat voorlopig nog een door braak tegenhoudt is naar zijn mening de nog steeds aanwe zige onzekerheid over de inko mensontwikkeling en het nieuwe model woonruimte verordening dat de gemeenten mogen hanteren. Gemeenten mogen via dit model een woonvergunning eisen voor koopwoningen die 196.000 gul den kosten. Gastvrij FamilyLand heeft nog enkele Unieke ligging Fraai gelegen in de trassen van een prachtig natuur gebied. Op slechts 10 km van Bergen op Zoom en 10 km van Roosendaal. Goede en snelle verbinding met het gezellige en mooie Antwerpen (25 km). Voor watersport zijn de Zeeuwse wateren tamelijk dichtbij. Ideale ligging voor wandel- en fietstochten. Unieke accommodatie Royale plaatsen, voorzien van alle aansluitingen (vaste staanplaatsen ook riolering). Zeer goede sanitaire voorzieningen. Verder op het terrein: overdekt zwembad, binnen en buiten tennis banen, speel- en sportvelden, bowlingbanen, bar, restaurant, winkel en nog veel meer. Bel gauw voor een afspraak 01646-2310, 3155 of 3156, of kom even langs. FamilyLand, Groene Papegaai 19, 4631 RX Hoogerheide Hyster DE industriebonden FNV en CNV zullen via een kort ge ding tegen de concernleiding van het Amerikaanse vork heftruckconcern Hyster pro beren om de aangekondigde ontslagen bij de Nijmeegse vestiging van deze onderne ming ongedaan te maken. In Nijmegen moeten 167 arbeids plaatsen weg Stork-Hengelo ONGEVEER duizend perso neelsleden van Stork Hengelo hebben vrijdag in zeer ge spannen sfeer gedemonstreerd uit vrees voor het verdwijnen van Stork-Ketel- en Appara tenbouw (KAB). Duizenden arbeidsplaatsen zouden bij de ze onderneming en toeleve ringsbedrijven verloren kun nen gaan. Of>nhWerk mag 00k geen öedréiging vormen voor de werk'gele- Opdn'd V^n de9anen die nu 'n de dienstensector werkzaam zijn. u Punt zouden harde afspraken gemaakt moeten worden. onno?Ult de deskunöigenhoek zullen tegen zo'n vrijwilligersdienst getwijfeld tal van bezwaren aangevoerd kunnen worden. We- tvaa26 op 'e9en de gevolgen van het vereenzamingsproces levert vele i°n9eren nu verkeren? Het nog steeds bij de jeugd - encla idealisme moet toch minstens een (kleinschalig) experi- waard zijn. DRIEBERGEN De sociale uitkeringen mogen niet wor den verlaagd of versneld afge bouwd naar het peil van de bijstand. Zo nodig dienen daartoe de premies en de be lastingen te worden verhoogd. De laagste inkomens moeten daarbij worden ontzien. Dit is een van de conclusies in een verklaring die rond zes tig beleidsvertegenwoordigers van de kerken, het Humanis tisch Verbond en de vakcen trales FNV en CNV hebben uitgegeven na hun tweejaar lijkse beraad in Driebergen over de actuele sociale proble matiek. „Kwaliteit en toe komst van de verzorgings maatschappij in een terug gaande economie" was dit keer het onderwerp. Kerken, Humanistisch ver bond en vakcentrales zijn een stemmig van oordeel dat de gevolgen van de economische crisis niet extra mogen wor den afgewenteld op degenen die er toch al het slachtoffer van zijn, met name degenen die van een uitkering moeten leven. De samenleving als ge heel dient hiervoor verant woordelijk te zijn, of basis van gerechtigheid en medemense lijkheid als opdracht voor al len. De beginselen van het stel sel van sociale zekerheid mo gen in deze crisistijds niet worden aangetast. Funda mentele herziening van het stelsel om financiële redenen is niet nodig noch gewenst, zo wordt in de verklatring ge zegd. Wel dient het stelsel zo danig te worden aangepast dat de individuele rechten van ieder, vrouw zowel als man, op sociale zekerheid worden doorgevoerd. Voorts dient en de vakcen trales met kracht gestreefd te worden naar het terugdringen van het aantal werklozen en arbeidsongeschikte^ door middel van herverdeling van arbeid, in het bijzonder door een meerjarenbeleid, gericht op verregaande arbeidstijd verkorting en door het schep pen van nieuwe werkgelegen heid. Daarnaast dienen de ar beidsomstandigheden te wor den verbeterd, zodat de uit stoot van arbeid zoveel moge lijk wordt beperkt. Voor hen die door gedeeltelijke arbeids ongeschiktheid zijn getroffen, dienen extra beschermende maatregelen te worden getrof fen. FNV-functionaris Bode verklaarde na afloop dat hij in de verklaring van het beraad van kerken, Humanistisch Verbond en vakcentrales een appèl op de regering ziet om een ander beleid te gaan voe ren, dat niet eenzijdig is ge richt op bezuiniging. De Nederlandse investe- ringsstroom naar het buiten land bedroeg in 1982 twee mil jard gulden minder dan in 1981 en kwam daardoor op 5,9 mil jard gulden. Andersom vloeide ook twee miljard minder aan investeringen naar ons land toe, waardoor deze buiten landse investeringsstroom op 1,4 miljard kwam. DEN HAAG - Premier Lub bers „vreest dat het niet lukt" om de vertrekkende RSV-top- man Stikker de 'gouden hand druk' van een miljoen gulden terug te laten betalen. Stikker zal dit- geld, dat op een speciale rekening van een pensioen-stichting is gestort, waarschijnlijk kunnen hou den. Wel zei Lubbers „dat het kabinet met juridische bij stand, alles zal proberen om die regeling ongedaan te ma ken, zoals de Tweede Kamer dat heeft gevraagd." De Tweede Kamer heeft im mers een motie aangenomen, waarin het kabinet wordt ge vraagd er voor te zorgen dat Stikker, net als andere RSV- werknemers die op straat ko men te staan, geen enkele 'bo ven-wettelijke uitkering' krijgt. DEN HAAG - De ex-directeur van het Haagse ziekenfonds Azivo, H.C. van der H„ zal worden vervolgd wegens ver duistering. Hem wordt verduistering van ten hoogste 350.000 gulden ten laste gelegd. De subsidlai-»! re aanklacht luidt dat hij de Ziekenfondsraad voor 98.000 gulden heeft opgelicht. Van der H. zal zich op 28 april voor de haagse recht bank moeten verantwoorden voor de financiële perikelen rond de eigen apotheek van het ziekenfonds. Het zou bij Azivo tussen 1972 en 1982 ge bruik zijn geworden op grote schaal geldbedragen, in de vorm van bonussen of con tantkortingen van leveran ciers van geneesmiddelen, ten eigen bate aan te wenden of te storten in een zogenaamde zwarte pot. Ziekenfondsen zijn wette lijk verplicht hun inkomsten, dus ook bonussen en kortingen op te geven aan de Zieken fondsraad. Omdat Azivo dit heeft nagelaten is er sprake van oplichting. XS V5 Hoe staat het met uw hitken nis? Een rare vraag natuurlijk. Misschien weet u niet eens wat ik bedoel. Bent u op de hoogte van de hitparade? Misschien hebt u herinnerin gen aan Rosemary Clooney, Anneke Grönloh of Catarina Valente. Of u maakte uw huis werk bij de Small Faces en Herman's Hermits. Populaire muziek, dus. Tegenwoordig kan niemand zich meer aan geweld van de hitparade ontrekken. Bezadig de liefhebbers van fijne klas sieke muziek worden door hun kinderen gedwongen de ca priolen van Doe Maar en Dolly Dots bij te houden. Als Toppop wegsterft kan een kind je uitleggen waarom Ne- na op nummer één staat en niet Dolly Parton. „Nou, Nena heeft 99 luchtballonnen en Dolly maar twee". Ik wilde u graag kennis laten maken met een nieuwe pop groep. Nederbeat. Holland Wa ve. Het is de groep „Van Dijk". Wacht, ik zal je even de leden van de band voorstellen. Op drums: Maarten Engwir- da, een aardige knaap die het op de achtergrond leuk doet. Dan op bas: Theo Joekes, een routinier, bekend van radio en VVD. Verder op lead-gitaar: nie mand minder dan Marcel van Dam, vermaard om zijn beton- klanken en scheurende soli. Zanger is de wan end oonly Gees van Dijk, leider van de groep. „Van Dijk" gaat het helemaal maken. Ze gaan zich eerst con centreren op de RSV-show en als ze daar heelhuids doorheen komen, ligt de wereld voor Cees, Marcel en de anderen open. Succesjongens! MERIJN VELSEN - De controle op overheidssteun aan bedrijven moet in handen van de bonden en de ondernemingsraden ko men. Ondernemingen die geld van de overheid hebben ge kregen moeten verplicht wor den om bij voorbeeld maande lijks aan de bond en de OR te melden waaraan ze het geld hebben uitgegeven. Dit zei hoofdbestuurder Dick Visser van de industrie bond FNV vrijdag op een ver gadering van hoogovensperso- neel in Velsen. Volgens Visser is uit het verleden duidelijk geworden dat toezicht door de overheid' zelf op de steunverlening niet functioneert. De overheid heeft er het apparaat niet voor, maar de bonden en de OR hebben dat wel. Die over leggen zeer vaak met de be drijfsleiding, en hebben door hun achterban in het bedrijf ook een poot aan de grond. De gemeenschap heeft er recht op dat haar geld goed besteed wordt, aldus Visser, en de bon den en de OR kunnen daar voor zorgen. AMSTERDAM - De dagbladuitgevers hebben na een gesprek met minister Brinkman (wvc) en staatssecretaris Van Zeil (eco nomische zaken) toestemming gekregen hun advertentietarie ven per 1 juni 1983 met vier procent te verhogen. Aanvankelijk wilden de dagbladen tegelijk met de abonne mentsprijsverhoging van januari dit jaar de advertentietarie ven met vijf procent verhogen, maar dit werd door de bewinds lieden niet goedgekeurd. Algemeen secretaris K.J. Van der Zande van de Nederlandse Dagbladpers is niet ontevreden met het resultaat: „Hoewel het advertentievolume nog wel blijft teruglopen blijken de kosten stijgingen, vooral door enige daling van de papierprijzen, tot nu toe mee te vallen. Als de conjunctuur niet verder inzakt, bestaat er goede hoop dat de sterke daling in de laatste jaren van het ge middelde dagbladrendement dit jaar tot staan wordt gebracht". UTRECHT - Oud-onderwijs minister dr. J. van Kemenade (PvdA) heeft vrijdag fel uitge haald naar de Academie voor de Journalistiek in Tilburg. Hij verweet deze katholieke opleiding misbruik van de vrijheid van onderwijs, door dat zij na de ministeriële toe stemming voor de vestiging onmiddellijk haar grondbe ginselen overboord zou heb ben gezet. Van Kemenade sprak bij de officiële opening van de nieuwbouw van de (openbare) School voor de Journalistiek in Utrecht. „Door de uitbrei ding van de vraag naar jour nalisten werd de vraag naar de maatschappelijke legitime ring relevant. Met name het feit dat de opleiding in Tilburg zich haastte haar katholieke grondslag te ontkennen zo gauw ze juist op grond daar van was toegelaten betekent een ongehoorde vorm van misbruik van de onderwijs vrijheid. Bovendien is dit een beter voorbeeld van de gebre ken en uitwassen van ons ove rigens terecht pluriforme on derwijsbestel dan het gebro- ken ruitje op de openbare school". Directeur G. van de Heuvel (Tilburg) reageerde woedend op de uitlatingen van de oud bewindsman: „Ik ben echt kwaad. Van Kemenade is ove rigens niet de enige die zich in deze zin heeft geuit, ook oud staatssecretaris Kraayeveld- Wouters noemde onze handel wijze eerder 'bedrog'. Telkens doemt weer dezelfde teneur op dat wij de zaak zouden beso demieteren". Volgens Van den Heuvel zijn de aantijgingen terug te voeren op woorden die hij twee jaar terug bij de opening van de Tilburgse academie sprak. Van den Heuvel: „ik zei toen: er bestaat geen katholie ke j ournalistiek

de Stem | 1983 | | pagina 3