even..u UITBLAZEN Een ei hoort er bij Al begonnenmet inleveren? LU BB. 6 DE STEM Shell helpt MODDERIG Jeugd verd DESTEMO ZATERDAG 26 MAART 1983 II :PAGINA TWEE rm PAGINA 2 rw laiSliiMiiS Herberg Ontstuimig Vaderschap Discreet Verkrachting Emigreren DE BOER OP 7AJERDAÜ 26 T5 dagblad voor zuidwest nederland Jaargang 123 Nr. 20.086 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55 Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176 Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 Raborek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 20,49 per maand 61,15 per kwartaal 238,00 perjaar Postabonnementen met toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236882 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda Afsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227 Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 414811 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Hulst Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle afd.) 01140-13751 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Vlissingen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Van een onzer verslaggt rF, ~;n - ifpmim - mÊmmm - WIM KOCK DE Italiaanse schrijver en historicus Antonio Spinosa verdient de Nobelprijs voor originaliteit. In dit jaar van eeuwfeesten, jubilea en an dere oefeningen in de nostalgie heeft hij de oude Italiaanse dictator Mussolini die 100 jaar geleden gebo ren werd nu eens willen ge denken door een speurtocht te ondernemen naar de wer kelijke omvang van diens na kroost. Spinosa's boek, 'De kinderen van de Duce. Het lot van de naam Mussolini' wordt op het ogenblik vlot verkocht, en dat duidt op een zekere interesse bij het publiek voor Mussolini's voortplantingsac- tiviteiten binnen en vooral buiten zijn officiële familie. Dat Benito Mussolini (leider van fascistisch Italië van 1922 tot 1945) een schuinsmarcheerder was, wist iedereen, inclusief zijn vrouw en voorbeeldige echtgenote Rachele. Zijn permanente campagne tegen het verval van de oorspronkelijke en zuiver Italiaanse zeden werd hier en daar dan ook met een flinke korrel zout genomen. Maar onzekerheid bestond over de mate waaraan de leider de fas cistische huwelijkstheorieën aan zijn laars lapte. Spinosa doet hier over een interessant boekje open, maar ondanks zijn noeste arbeid in de staatsarchieven kan ook hij geen volledigheid pretenderen. De dictator was immers zelf de baas over het archief, en zorgde er wel voor alle documenten die op zijn privéleven betrekking hadden te corrigeren. Het juiste aantal nazaten van Mussolini zal wel nooit kunnen worden vastgesteld. Temeer niet daar in een geval ai blijkt hoe wei nig scrupuleus de dictator buiten echtelijke relaties aanknoopte en daaraan demografische conse quenties verbond. Met zijn gevolg keerde Mussolini regelmatig vanuit Rome terug naar zijn geboorte streek Forli, en in een van de her bergen langs de weg waar het ge zelschap de reis onderbrak raakte hij verliefd op een kamermeisje. De vrouw bood geen weerstand tegen de charmes van de leider, en liet zich zodanig verleiden dat ze zwanger werd. Mussolini heeft het resultaat van deze snelle relatie, een zoon, niet kunnen bewonde ren, want toen was hij al verdwe nen. De annalen vermelden zelfs niet eens meer de naam van zijn beminde. Spinosa komt op een aantal van zes kinderen die Mussolini buiten de echt heeft verwekt. Geen enkele heeft zich Mussolini mogen noe men, zo zuinig was de Duce op zijn naam. Toen Mussolini in 1925 in aanwezigheid van hoge kerkelijke autoriteiten in het huwelijk trad met Rachele Guidi, had hij al vijf kinde ren: een jongen, Candido geheten bij een getrouwde vrouw in Friuli; een zoon, bij een mede-socialiste DE MODDERIGE restanten van een bezoekje van de pers onder leiding van de Engelse mini's- ter van Defensie, Hesseltine, aan Greenham Common. Op die basis zullen eind dit jaar mogelijk een aantal kruis raketten worden gestationeerd. De Engelse pers mocht donderdag een kijkje komen nemen nasir de voortgang van de werkzaamheden. En die verlopen, zoals goed te zien is, nogal modderig. - foto upi in Trento; een zoon (Benito) bij Ida Dalser, een andere vrouw in Tren to; een dochtertje Elena, bij een (getrouwde) Milanese vriendin; en Edda, bij een andere Milanese vriendin Rachele, die kort daarop zijn vrouw mocht worden als ge volg waarvan Edda gewettigd werd. Maar dit aantal van vijf voorech telijke kinderen is niet limitatief, want vooral in zijn vrijgezellentijd kende Mussolini's sexuele onstui migheid geen enkele morele rem. Hij was net 18 jaar, en woonde nog bij zijn ouders in Forli, toen hij een leeftijdgenote verkrachtte. Dit de lict is later uiteraard uit de politiere gisters verdwenen. Als getrouwd man nam Mussolini zijn taak serieus, en na Edda, kwa men nog vier kleine Mussolini's ter wereld: Vittorio, Bruno, Romano, en Anna-Maria, die allemaal aan land en volk werden gepresenteerd als paradepaardjes, als logische gevolgen van verantwoord fascis tisch vaderschap. Edda trouwde met graaf Ciano en maakte hem de jongste minister van buitenlandse zaken ter wereld (33 jaar), Vittorio verdiende heuse onderscheidin gen aan het Abessijnse front, Bru no stierf 'als een held' in zijn jacht vliegtuig, en Romano is nu nog steeds een vooraanstaand cafépia nist. Anna-Maria tenslotte stierf op jeugdige leeftijd aan polio. Zij was de minst glorieuze van de Duce's nakroost. Maar de huwelijksband knelde de leider al teveel, want in 1929, hetzelfde jaar waarin Mussolini met de paus het beroemde verdrag van Lateranen sloot, werd hij vader van een zoontje bij een zusje van een van zijn medewerksters. Ook dit kind heeft hij nooit erkend. Met de zoon die hij nog en passant in een herberg verwekte zijn dat dus in het totaal zes natuurlijke kinderen, voor en buiten het huwelijk. Maar volgens speurder Spinosa moeten er zeker nog twee meer zijn, en wellicht zelfs nog meer. De moeders hingen Mussolini's vaderschap uiteraard niet aan de grote klok want de leider hield van discretie in dit soort zaken, vooral na de machtsovername. Hij kon het de moeders zeer lastig maken als zij voor hun rechten opkwamen. Ida Dalser bijvoorbeeld stierf in een gekkenhuis, ein de overigen wer den door Mussolini's politie even eens tot zwijgen gemaand. Vaststaat dat Mussolini als Duce voortdurend maitresses heeft ge had die hem enige afleiding moes ten bezorgen van de strenge huwe lijksmoraal die zijn hoge positie hem oplegde. Zijn laatste en be kendste maitr esse Clara Petacca (Claudia Cardinale speelt voor haar in de film die nu gemaakt wordt) heeft zo/fs het voorrecht ge had met de leider te mogen worden gefusilleerd in 1945. Van haar heeft Mussolini overigens geen kind ge had. Het amourevjze leven van de Ita liaanse dictator is met het boek goeddeels in kaart gebracht, ten minste voor zover dat enige bevol kingsgroei teweegbracht. Maar de twijfels over do werkelijke omvang van zijn procre atieve prestaties blij ven bestaan. Niemand zal er ook na dit boek van opkijken als er op nieuw iemand opstaat en via een damesblad een familieband met de leider claimt. (Cees Manders, Ro me). DR.S. R0ZEM0ND (48) is be noemd tot bijzonder hoog leraar aan de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam voor het vakgebied van de inter nationale betrekkingen, in het bijzonder de studie van het Nederlands buitenlands beleid. De benoeming is ge schied vanwege het Neder lands Genootschap voor In- 1 ternationale zaken. Dr. Ro- zemond studeerde rechten, werkte bij het ministerie van buitenlandse zaken en vervolgens bij het Neder lands Instituut voor Vre desvraagstukken. PROF. MR. H. FRANKEN is be noemd tot lid van de Raad van State. Hij is tevens aangewezen tot lid van de afdeling voor de geschillen van bestuur. Franken (46) is hoogleraar aan de Rijksu niversiteit in Leiden, waar hij inleiding tot de rechts wetenschap doceert aan de juridische faculteit. Verder is hij onder meer lid van het partijbestuur van het CDA en lid van de staats commissie relatie kiezers beleidsvorming, de com missie-Biesheuvel. CHEN XIT0NG (53) is donder dag gekozen tot burgemees ter van de Chinese hoofd stad Beijing. Hij volgt JIAO RUOYU op, die secretaris blijft van het comité van Beijing van de communis tische partij en voorzitter van de gemeentelijke poli- tieke-inspectiecommissie. Chen was sinds 1979 loco burgemeester. Zijn bevor dering past in het kader van de promotie van jon gere leiders die gedegener onderwijs hebben genoten en het op elegante manier pensioneren van oudere. Een paar maanden geleden is mijn vriendin op een af schuwelijke manier mishan deld en verkracht. De ver dachte werd onlangs vrijge sproken. Reden: gebrek aan bewijs. Er waren geen getui gen. De ellenlange verkla ringen en het onderzoek hebben geen effect gehad. Maar laat ik bij het begin beginnen. Omdat er nogal wat vooroordelen bestaan over de manier waarop poli tiemensen reageren op aan gifte van aanranding of ver krachting, hadden we, toen we eindelijk het politiebu reau van Breda binnenstap ten, weinig hoop op een be hoorlijke behandeling. Een formuliertje invullen, een stel vervelende vragen, een onverschillige agent in uni form dat was wat we ver wachten. De eerste stap bleek echter een enorme meevaller. Een ongelofelijk vriendelijke gewone man in burgerkleding deed zijn uiterste best om mijn vrien din op haar gemak te stellen en met een paar sterke bak ken koffie werd aan het ver hoor begonnen, dat enkele uren duurde, maar ver schrikkelijk opluchtte, niet alleen door het vertellen op zich, maar vooral door de sympathieke houding van de persoon, die het verhoor leidde. Geen spoor van twij fel, geen fronsende wenk brauwen, geen „Dan had je ook niet moeten glimlachen" of iets dergelijks. De Breda se zedenpolitie gaat in de eerste plaats van de oprech te bedoeling van degene die aangifte komt doen uit. Daarnaast zijn er twee vaste stelregels: wie een zedende lict komt aangeven, moet zo snel mogelijk bij de juiste persoon zijn, zodat geen lOOx verteld hoeft te worden. En bovendien: het slachtoffer moet goed geïnformeerd worden over de mogelijkhe den van begeleiding bij de emotionele verwerking van het gebeurde. Je wordt dus op alle mogelijke manieren geholpen. Wat voor ons be langrijk was, dat de dader meteen opgepakt kon wor den, omdat het bij de politie een bekende was. Daarom leek de zaak gunstig te ver lopen. Na het politieverhoor volgden de doktersbezoeken, de aanhouding, het herken nen van de dader, nogmaals een verhoor, ditmaal in het gerechtsgebouw en daarna een hele tijd niets. We troostten ons met de gedach te, dat de man zijn straf niet zou ontlopen. Die illusie werd met een klap wegge vaagd, toen we de krant opensloegen: vrijspraak we gens gebrek aan bewijs. Een vrijbrief dus voor het zieke lijk soort mannen, dat res pectloos tegenover vrouwen staat. Er is immers vrijwel nooit een getuige. In de Ne derlandse wetgeving zijn voor een bewijs 2 getuigen nodig. Seksueel gestoorden maken daarvan handig ge bruik. Naast de angst voor wraak en de schaamtege voelens, reacties van de om geving, ouders is de angst niet geloofd te worden een reden extra om het verdriet in de doofpot te stoppen en in alle talen te zwijgen. Mis schien, dat daarom maar zo'n 3% van de verkrachtin gen wordt aangegeven, zo dat het officiële zedenmis drijf probleem het topje van de ijsberg is. Een morele maatstaf lijkt niet te be staan. In China wordt een verkrachter onthoofd. In Nederland pakt hij zijn jas en loopt naar buiten, naar een nieuw slachtoffer. Wij worden hier moedeloos van. De Bredase poilitie in ieder geval ook. Zij staat daar echter net zo machteloos te genover. Wij vinden in ieder geval ook, dat de wet flink tekort schiet. Het wordt tijd het juridische lichaam wak ker te schudden. Daar is maar een manier voor. Over de drempel stappen en aan gifte doen als je lastiggeval len, aangerand of verkracht bent, hoe hoog de drempel ook is. Wacht niet te lang anders is het bewijsmate riaal vervaagd. Naam en adres van inzender ter redactie bekend. Wie tegen kruisraketten is, moet maar emigreren aldus Ruding. Maar: vluchten kan niet meer. Er zijn God dank nog wel plekjes op onze aar de, die nog enigszins gevrij waard zijn van o.a. gif schandalen, zure regen, luchtvervuiling en opslag van atoom- en chemische wapens, maar bij een grote confrontatie zal ook daar op een gegeven moment niet meer aan radio-activiteit te ontkomen zijn! Vandaar dat er eindelijk eens een land moet zijn dat atoomwapens weigert! Daar valt geen vrijheid mee te verdedigen, dat is pure zelfmoord! Van afschrikking is al lang geen sprake meer. Bergen op Zoom J.C. van de Ketterij TERWIJL de boeren in de startblokken staan om weer te gaan zaaien en poten wordt er in de vergaderzalen nog steeds hard geknokt om de bezuini gingen voor de agrarische sek- torzo beperkt mogelijk te hou den. De diskussie spitst zich vooral toe op het plan van de minister om de overheidsbij drage aan de sociaal ekonomi- sche voorlichtingsdiensten (s.e.v.) van de landbouworga nisaties met bijna de helft te rug te brengen. De landbouw organisaties vinden deze aan slag op de s.e.v. veel te fors om dat vooral de zwakkere bedrij ven daarvan de dupe worden. Het ziet er immers naar uit dat door de bezuiniging de s.e.v.- diensten moeten inkrimpen of zich voor hun diensten moeten laten betalen op basis van het profijtbeginsel. De praktijk wijst uit dat vooral de pro bleemgevallen aankloppen bij de sociaal ekonomische voor lichtingsdienst. In die zin moet de s.e.v. gezien worden als huisarts van het boerenbedrijf. De organisaties zien er tegen op om de meerkosten bij de le den te verhalen via kontribu- tieverhoging. Alles bij elkaar betaalt de boer al tientallen guldens per hektare aan al dan niet verplichte heffingen, kon- tributies en wat dies meer zij. Daar komt een keer een eind aan, zeker met het oog op de grote onzekerheden waar de land- en tuinbouw mee te ma ken heeft. Zo dreigt er nog steeds een landbouwhandels oorlog met de Verenigde Sta ten van Amerika. De boeren daar verkeren in een bijzonder moeilijke situatie - er ligt veel grond braak - en oefenen daar om veel druk uit op hun rege ring om landbouwoverschot ten te dumpen op de wereld markt. Verder worden de fi nanciële problemen van de E.E.G. zelf vertaald in een „nul-optie" voor de landbouw prijzen. En tot overmaat van ramp staat onze export onder zware druk vanwege de dalen de olieprijzen en de recente herschikking van de valutat- koersen - waaronder de reva luatie van de gulden. Al deze ontwikkelingen zijn recht streeks van invloed op de boe- renprijs dat wil zeggen de prijs die de boer ontvangt voor zijn produkten. Gelukkig staan daar enkele positieve punten tegenover zoals de rentedaling en de daling van de energie kosten. De vraag is echter of die de weegschaal in even wicht zullen houden. In ieder geval zal de boerenpraktijk zich zeer terughoudend op moeten stellen met het op zich nemen van nieuwe kostenpos ten en deze alleen accepteren als het nut daarvan onomstote lijk vaststaat. Een illustratie van het bovenstaande vormen de ontwikkelingen in de pluimveesektor: toen vorig jaar de export van eieren naar een aantal olieproducerende landen sterk terugviel kelder met Jan Oggel den de eierprijzen naar een ab soluut dieptepunt waardoor vele bedrijven sneuvelden. Juist in deze moeilijke periode aanvaardt de Tweede Kamer een (initiatief-) wetsvoorstel waardoor kippen in de legbat terij meer ruimte moeten krij gen. Voor de pluimveehouder heeft dit twee belangrijke kon- sekwenties: om aan de wet te voldoen komt hij niet alleen voor duurdere investeringen te staan maar komt hij vooral ook in een zwakkere konkur- rentiepositie te staan ten op zichte van zijn kollega's in an dere landen waar deze wetsbe paling niet geldt. Niet bepaald hoopgevend. Het is maar goed dat de paasdagen voor de deur staan want daar hoort tenmin ste nog een ei bij. Ligt het Shell helpt-boekje met kortingcoupons al in uw dashboardkastje? U weet: bij Shell is de pompprijs nooit hoger dan bij 'n ander merk bij u in de buurt. Zo tankt u bij Shell prima kwaliteitsbenzine voor een lage prijs. En op die lage prijs krijgt u nu nog eens 4 cent per liter korting bij inlevering van de Shell korting coupons. rrEDA - Een sollicitant ?e functie van pastoraal in de Bredase par aint Jan is onder andere wezen op grond van svmpathie voor de IK> /esbeweging in ons lan sollicitant, een pas afg deerde student van de f school voor Theologie er toraat in Heerlen, werd] daarom door een delegati de parochieraad en het 1 bestuur ongeschikt voor de functie. Over wijting is onder paroch van deze parochie noga) ongerustheid ontstaan. Door het aanstaande! tjelc van pastoor Vari Maade is onlangs een sollj tieprocedure voor diens c" ging gestart. Het bisdon daarvoor, naast de full pastoraal werker ook J priesters voorgedragenl T in Van onzej DEN HAAG - Prer uitgesloten" dat hei moeten bezuinigen f mee vooruit loopt ciale zekerheidsstel] Dat liet Lubbers gistj van het kabinet, dat o\ door te hakken over] aangekondigd in de Va Het CDA wil liever nie| er op 1 juli bezuinigingen i den genomen in de so sfeer, omdat werkgever^ werknemers nog moeten seren over de grote wijzil van het stelsel van socialJ kerheid en omdat er per 11 beter rustig aan kan wol gedaan met het hanteren! het snoeimes,, om .het stiml ren van de economie nief dwarsbomen. De benodigd! rlanciële correcties zouden f per 1 januari 1984 moeten i den genomen. De VVD wil echter per l| zo'n twee miljard ombuil met name door de werlf mers een groter deel vat] sociale premies te laten ba len. Ze zouden die kostenf Spaans SPAANS wordt met injj van 1 augustus 1984 een waardig eindexamenvak o| avond-mavo. Ook de exp sievakken, die tot nu toe fal tatief waren, krijgen in komende cursusjaar de st| van eindexamenvak. HET ontduiken van de mil paar jaar geleden een nat van defensie en zelfs het stroornd met verzoeken orr testen van jongelui die voor KMA heeft nog nooit zo'n t< zelfde geldt voor de politie- voor uniformen en dienstver werkloosheid, zegt iedereer Als er over de jeugd van ven wordt gaat het meeste ving, alcoholgebruik, vanda marktwaarde van het negat die van het positieve. Maar zien van de jeugd - een v Daardoor wordt er nauweli trokkenheid van zeer veel rechtigheid, ontwikkelingshi ciale hulpdiensten werken Duizenden jongeren lopen baan. De kerk als instituut i dig dan nog w§ipig.Joif dp zoek naar e#\géjèL,, consumptiemaatschappij. Velen van die jongeren op een werkkring waarin zij net langzamerhand geen ti aar> te bieden dan een uith zoek aan een arbeidsbureau den geboden om - op basis node in een landelijk of re< band dienstbaar te zijn aan die zich niet kan uiten, verse Er is werk genoeg aan de de gezinszorg en de diens kort. Jongeren kunnen assi beiders, bij het op peil hoi woonklimaat in de steden i Een hulpdienstverband a.a luurlijk geen surrogaat zijrl overheidsbeleid moet er du; longeren aan een baan te 1 voor velen vooralsnog ronc vrijwilligerswerk een zinvol overvloed aan vrije tijd en er 9erswerk mag ook geen b< yenheid van degenen die ni UP dit punt zouden harde afi Vanuit de deskundigenhoe "getwijfeld tal van bezwari y=n ze op tegen de gevo waarin vele jongeren nu ve ®vende idealisme moet tool ment waard zijn.

de Stem | 1983 | | pagina 2