C_L1 1 1 T J E SI CORKS ROUTE Aktie- modellen bijVW en Volvo KORT NIEUWS LPG verkoop stijgt snel ACS! brengt verbeterde campinggids Alarmsysteem Financiering verzekerd tegen werkloosheid Aflossen Audi 100 nu ookalsAvant m "w v v VRIJDAG 25 MAART 1983 OP WEG norin&ti super Palmpasen v"V lL/\. I* j; "'-m 1 I f Antiekbeurs Heinrich Böll Poppen lucky Luke: Da Appie Happie: Weer Prettig weekelni EINPREDAKTIE LEON Benzineprijzen en de man daarachter\ door Jan van der Ven BREDA - Aan het woud van borden met benzineprijzen langs de weg is niet alles af te lezen. De automobilist kan zien wat hij voor een li ter moet betalen. Meer hoeft hij ook niet te weten. De tra giek erachter ontgaat hem. Nog niet zo lang geleden was tanken geen lolletje: 1,80 voor een literje hakte diep in het budget. En het leek of de tankinhoud met het stijgen der prijzen nave nant groter werd. Het snelle dalen van de benzineprijzen geeft het gevoel nu voor een koopje uit te zijn: iets meer dan 1,50 voor een liter. Een kwartje per liter verschil is meegenomen. Tevredenheid over de snelle daling heerst er overi gens niet onder de automo bilisten. Zij geven elkaar door waar dertig cent of een gulden op een volle tank kan worden bespaard. Zo ont staat dan de mythe van het goedkoopste pompstation in de omgeving. Na korte tijd lijkt iedereen erheen te gaan. Een bedevaart naar het Mekka van de goedkoop te om de 'heilige koe' met minder financiële pijn te la ten lopen. Het woud van borden met verschillende prijzen lijkt de zoekers naar de laagste prijs in verwarring te willen brengen, een opzettelijke poging om de koopjesjager dol te draaien. De waarheid luidt anders. Niet de koop jesjager draait dol, maar de pomphouder. Gevraagd naar de achter grond van de verschillen, die overigens op de meeste plaatsen niet meer dan en kele centen per liter bedra gen, zijn pomphouders nogal eensgezind in de antwoor den. Er zijn grofweg twee verschillen mogelijk. Zelf- tankers betalen een tot en kele centen minder per liter dan lieden die zich aan de pomp laten bedienen. En bij de witte pomp kan de prijs een of enkele centen lager liggen, vanwege het ontbre ken van een merkaandui- ding. Genoemde verschillen zijn aan te brengen door in greep van de pomphouder. Verder strekt zijn invloed op de prijs niet, tenzij hij om wille van de omzet zijn winst wil weggeven. De gro te machtsfactor achter ben zineprijzen is de oliemaat schappij. Deze bepaalt of er 1,50 of 1,80 per liter moet worden betaald. De verwarring zou mee vallen als prijsverschillen hiermee waren verklaard. Er zijn echter ook paniek schoppers op de benzine- markt. Zij bestaan voorna melijk uit handelaren, die om de negotie te vergroten benzine bij hun pomp tegen afbraakprijzen aanbieden. Het aanbieden van benzine voor prijzen, die tien tot twintig cent onder de ge middelde prijs liggen, bete kent toeleggen op brandstof. Zo proberen bijvoorbeeld supermarkten met verlies op benzine de winst van de supermarkt op te schroeven. Benzinemaatschappij en reageren niet op plaatselijke afbraakpogingen, waardoor A IIMM Een greep uit wat de automobilist op dit moment krijgt aangeboden. Het een is aanlokkelijker dan het ander. - FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURP pomphouders in de omge ving van zo'n paniekschop per hun klanten zien ver dwijnen zonder er iets tegen te kunnen doen. De marge van de pomphouder is na melijk niet zo groot. Hij mag van de oliemaatschappij vijf cent per liter verdienen. Geeft hij die stuiver weg dan wordt er niets verdiend. Aangezien niemand van de lucht kan leven is een pom phouder zonder klanten ge doemd zijn bestaansbron voor een andere te wisselen. Op koopjes azende auto mobilisten hebben nauwe lijks notie van de tragiek achter het prijzenspel. Zij hoeven er zich ook niet in te verdiepen. De eigen porte monnee staat voorop. En de tijd lijkt nu aangebroken om uitgebreid naar de goed koopste bron te speuren. Het antwoord daarop van pomphouders zou kunnen zijn: weghalen van prijzen- borden. Een enkeling doet dat, de meesten niet vanwe ge de concurrentie in de om geving. Waar niet zoveel concurrentie is kan de prijs hoger liggen. Pompen langs rijkswegen geven dat aan. Zo maakt ook de benzine prijs deel uit van het (econo mische) vraag en aanbod- spel. .ülllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllWllllllllllllllllllllllillllllllilllllllllllM Van de Volvo 340 DL worden slechts 350 stuks gemaakt. BEESD - Het voorjaar is voor de automobiel-industrie altijd een geliefd moment om van bepaalde typen, speciale uit voeringen uit te brengen. Meestal komen deze uitvoe ringen slechts in kleine aan tallen vanaf de 'lopende band'. Volvo heeft van het voor jaarsmodel in de 340-serie, de Volvo 340 DL, slechts 350 stuks laten produceren. De wagens, welke uitslui tend als 3-deurs en in een wit te exterieurkleur worden uit gevoerd, hebben vanaf de fa briek als extra meegekregen: getint glas rondom, sierringen op de wielen, sportieve stri ping, sierstrip op de wielkast, sierstrip op de achterklep, chroom bumperstrip, steen slagbeschermers, opbergvak- jes in de portieren, verlichting kontaktslot, bagage-opberg- vakken, vier beklede hoofd steunen, vierversnellingsbak en de B-14 motor. De Volvo 340 DL gaat 19.990.- kosten. Volkswagen komt met liefst vier verschillende aktie-mo- dellen: drie op basis van de Golf en één afgeleid van de normale Jetta. In de Golf-se- rie zijn verschenen de „Shop per", de luxueuze Golf LX en de exclusieve Golf GX. De Golf Shopper is nage noeg even compleet uitgerust als het basismodel van de Golf met de 50 pk benzinemotor. Alleen de achterruitwisser ontbreekt. De wagen heeft een prijs van 16.997.-. Naast vele extra's in het in terieur, valt bij de Golf LX de grille met dubbele koplampen (mistlampen) op, de van bin nenuit verstelbare buitenspie gel, de brede stoottstrippen op de taillelij n en o.a. de brede 175/70 SR 13 banden. Prijs 17.794.-. De Golf LX heeft een grille met dubbele koplampen. Lada heeft een nieuwe 2107 in produktie genomen. De wa gen is erg luxueus uitgevoerd en is uitgerust met een 1500cc motor. Wanneer de wagen naar Nederland komt is nog niet be kend. Erg veel comfort is te vinden in de nieuwe Land Rover One Ten; een combinatie tussen de Range Rover en de Land Rover van British Leyland. De vering is erg prettig, terwijl zelfs air- -conditioning in de „One Ten" is ingebouwd. Eind 1984 komt de MZ TS 250/1 naar Nederland. Op deze motorfiets, welke rond f4.000.- gaat kosten, zijn toerscherm en koffers standaard. In 1982 heeft VEGE Motoren B.V. 36.000 ruilmotoren gepro duceerd en daarmee een omzet bereikt van rond 40 miljoen gulden; 20 procent meer dan in 1981. Nieuw in het uitgebreide assortiment ruilmotoren zijn de Audi vijfcilinder en de VW Golf GTI-motoren. Door Van Walbeek te Vee- nendaal is een 'spuiterij in zakformaat' uitgebracht, be staande uit een in talrijke kleuren leverbare spuitbus met autolak, met in dezelfde ver pakking twee schijven schuur papier, een tip-penseel, nitro combinatieplamuur, plamuur- spatel en natuurlijk een ge- bruiksaanwijziging. Valvoline heeft een multi- grade Fork Oil uitgebracht. Deze olie, bestemd voor voor vorken van motorrijwielen, kan toegepast worden waar de viscositeitsgraden SAE 5 W, 10W, 15W of 20W worden aan bevolen. De vorkolie zorgt niet alleen voor een goede smering en veerdemping, maar voor komt tevens slijtage en corro sie. Maakt niks uit, hij heeft voorwielaandrijving. DEN HAAG - De Nederlandse automobilist gaat steeds meer op normale benzine en op LPG rijden. Dat blijkt duide lijk uit de laatste cijfers van he Centraal Bureau voor de Statistiek. Hoewel de afleveringscij- fers van motorbrandstoffen nog niet over het gehele jaar 1982 bekend zijn, tonen de voorlopige cijfers (tot en met november '82) aan, dat er een duidelijke wijziging in het motorbrandstofprogramma gaat optreden. Wanneer we de cijfers van de eerste 11 maanden van 1981 met die van vorig jaar verge lijken, dan blijkt dat er in die periode van 1982746 miljoen li ter LPG aan de pomp is ver kocht, tegenover 645 miljoen liter het jaar daardoor. In de eerste 11 maanden van 1982 werd al meer autogas ver kocht als in het gehele jaar 1981, toen 720 miljoen liter LPG werd verkocht. Het rijden op normale ben zine neemt ook aanzienlijk toe. Tot en met november vo rig jaar 770 miljoen liter; in de overeenkomstige periode van 1981 748 miljoen liter. Super benzine en diesel hebben moeten inleveren. Werden er in 1981 nog 2702 miljoen liter super getankt, een jaar later was dit totaal gedaald tot 2588 miljoen liter. De dieselbrandstof liep terug van 2017 naar 1889 miljoen li ter. De Autö Camper Service In ternational (ACSI) heeft de 18de jaargang van zijn cam pinggids uitgegeven. Een dik, tamelijk overzichtelijk, ge bruikersvriendelijk boek werk, dat echter maar een heel summier overzicht van de campings in Europa geeft. Het is niet zo eenvoudig om een compleet overzicht te ge ven van alle campings: waar schijnlijk zou het boek dan een encyclopedische omvang krijgen. Maar het is zelfs met die wetenschap niet te verkla ren, waarom bij voorbeeld in de Baronie van Breda slechts één camping (de Flaasbloem in Chaam) wordt genoemd en dat aan het stukje Franse zuidkust tussen Fréjus en St. Tropez voor de samenstellers de tientallen grote en goed geoutilleerde campings ken nelijk niet bestaan. En dat zijn maar twee voorbeelden van onvolledigheid, die deze cam- pingsgids niet zo vreselijk bruikbaar maken in vergelij king met andere campinggid- sen. (Uitgave ACSI Interdijk; prijs 19,50) AMSTERDAM - Een simpel te monteren alarmsysteem, dat werkt wanneer de binnenver- lichting of de kofferbakver lichting aangaat, is geïntrodu ceerd door „Stage One". Het alarmsysteem treedt 16 seconden nadat een van beide verlichtingen is aangegaan, in werking. Bij dit systeem (prijs 125.-) wordt geen gebruik gemaakt van de auto-claxon, maar van een eigen 'toeter'. DEN HAAG - Unigarant, de verzekeringsmaatschappij van de ANWB, heeft in sa menwerking met de impor teur en dealerorganisatie van Mitsubishi, een extra verzeke ring gecreëerd, waardoor bij werkloosheid en arbeidsonge schiktheid de verplichtingen van rente en aflossing van een auto-financiëring door een z.g. „Termijn Garant Plan" worden overgenomen. Bij arbeidsongeschiktheid neemt de verzekeraar, direct aansluitend op de ziektewet periode, de resterende beta lingstermijnen over. Pas bij herstel gaat de verzekerde weer betalen. In geval van onvrijwillige werkloosheid worden ook de termijnen, onder inhouding van een bepaalde eigen risico termijn, overgenomen door de verzekeraar. De termijnen welke voor re kening van het „Termijn Ga rant Plan" komen, hoeft de verzekerde nimmer terug te betalen. De autobezitter blijft onder alle omstandigheden over zijn wagen beschikken. Vindt men weer werk voordat de financiëring is afgelopen, dan moet de verzekerde nog uitsluitend de termijnen af lossen welke voor de laatste periode open staan. De premie voor deze extra verzekering variëert met het bedrag dat gefinanciëerd wordt. De kosten liggen bij een gefinanciëerd bedrag van 10.000.- over 36 maanden op ongeveer 15.- per maand. LEUSDEN - Voor diegenen die behoefte hebben aan veel ruimte, heeft Audi de „100 Avant" ontwikkeld. Ofschoon de Avant tot aan de achterstijl van de achterportie ren gelijk is aan de Audi 100, heeft de wagen toch een eigen per soonlij kheid gekregen. Het is een combi-limousine, welke in principe met vier portieren en een grote achterdeur wordt gele verd. Ondanks een belangrijke vergrote bagageruimte, heeft de Avant exact dezelfde buitenafmetingen als de limousine, zodat ook het onderstel en de bumpers bij beide modellen gelijk zijn. Door de bijna tot aan de achterzijde doorgetrokken daklijn en het door de combi-vorm noodgedwongen ontstane grotere op pervlak waar de rijwind niet zo makkelijk langsstroomt, komt de luchtweerstandswaarde van de Avant iets hoger uit dan bij de limousine: in dit geval Cw 0,34. Een cijfer dat door geen enke le andere combi-limousine wordt benadert. De Audi 100 Avant heeft een luchtweerstandswaarde wel ke door geen enkele andere combi-limousine wordt bena dert. Zondag is het Palmpasen. En in verschillende delen van het land betekent dat dat er Palmpaas-op- tochten worden gehouden. In die stoeten worden rijk versierde paasbomen meegedragen, waarin de broodhaantjes het meest we zenlijk bestanddeel vormen. Over Palmpasen bestaan zeer veel oude verhalen en legenden, die terug te vinden zijn in een brochure van de Streek VW Twente. Immers, Twentenaren houden de traditie van de palmpaasoptochten nog al tijd in ere. Er zijn op zondag 27 maart tussen half twaalf en half drie optochten in Almelo, Borne, Denekamp, Diepenheim, Boekelo, Glanerbrug, Goor, Hengelo, Lon- neker, Losser, De Lutte, Markelo, Oldenzaal, Ootmarsum, Tubber- gen, Weerselo en Zuid-Berghui zen. Kortom teveel om op te noe men. ■*L' S. i. - -4#? m tic*.- %1 PALMPAASOPTOCHTEN, een eeuwenoude traditie, vooral in Twente. - FOTO WV TWENTE Palmpasen 2 Het zelf maken van palmpaasstok- ken staat centraal in de Flevohof, waar alle kinderen, die willen mee doen zich om twaalf uur in het kin derdorp moeten melden. Stokken, broodhaantjes, slingers en andere benodigdheden zijn er en na de palmpaasoptocht door het kinder dorp mag iedereen zijn palmpaas- stok mee naar huis nemen. Het be zoek kost voor volwassenen een tientje en voor kinderen 8 gulden. Paaseieren Voor de tweede keer vindt zater dag 26 maart in het centrum De Coehoorn in Arnhem een paas- eiermarkt plaats. Zesendertig eier- versierders tonen er tussen 10 en 17 uur staaltjes van hun kunnen. Boeremèrt Er is deze krant al uitvoerig aan dacht besteed aan de Bredase an tiekbeurs. Maar ter herinnering toch nog maar even: in Het Turf schip vindt van zaterdag 26 maart tot en met 4 april de kunst- en an tiekbeurs 1983 plaats (zondags van 11 tot 18 uur en maandags tot en met zaterdags van 14 tot 22 uur). De organisatoren zeggen, dat ook mensen met de niet al te dikke beurs er leuk terecht kun nen. Zodus. Literatuurliefhebbers zouden in het weekeinde eens naar Heerlen kunnen gaan. Nobelprijswinner Heinrich Böll zal dan aanwezig a op de manifestatie rond zijn per soon die wordt georganiseerd door de Heerlense stadschouw- burg en het Goethe Instituut. De Duitse schrijver wordt op zaterds ontvangen door b en w van Heer len op het stadhuis, waarna de tweedaagse Böll-manifestatiein de stadschouwburg zal aanvan gen. Luristan „Luristan, een verdwenen brons cultuur uit Iran" is de titel van een tentoonstelling die van 26 maart tot 13 juni in het Allard Pierson museum in Amsterdam wordt ge houden. Luristan is de naam van het zuidelijke deel van de Iraanse bergstreek langs de grens met Irak. Uit deze streek vonden om streeks 1930 grote hoeveelheden bronzen wapens en sieraden hun weg via de kunsthandel naar mu sea en particuliere verzamelingen. Veel van deze voorwerpen, aange vuld met een in bruikleen afgesta ne collectie van de koninklijke mi sea voor Kunst en Geschiedenis» Brussel, worden nu tentoonge steld. uj Truckers De T ruckers Country Roadshowii zondag in Eindhoven. Dat gebeurt in de hal van de Vrije Mert aan de Hurksestraat 2b. De mooiste truck van de show wordt gekozen, er is een truckersmarkt en natuurlijk een muzikaal programma met van zelfsprekend Tina Trucker en nog veel andere Nederlandstalige ar tiesten. Bovendien zal de 76-jarige Albert Maes aantonen, dat hij te recht zichzelf de sterkste man Ier wereld noemt. Het evenement heeft plaats tussen 12 en 18 uur. Vrrroammm, met de vlam in de naar Eindhoven dus. ALS het zonnetje schijn is het helemaal goed toeven op de boeremèrt in Liempde. - FOTO BOEREMÈRT LIEMT Zondag kunt U de hele dag terecht in Liempde, waar voor de twaalfde keer wordt van 9.30 tot 18 uur de jaarlijkse oud-Brabantse 'boere mèrt' gehouden. Tot het bijgebeu- ren behoren onder andere demon straties met oude landbouwwerk tuigen. Modelspoor Een kortje tussendoor: voor mo delspoorliefhebbers is er zaterdag van 10 tot 15 uur een ruilbeurs in De Flint Stadshal in Amersfoort. Toch leuk voor de liefhebbers om even te gaan kijken. Jeroen Krabbé als Gerard R ,Sol e: Door Marjan Mes Gedurende tien jaar hebbei iroducent Rob Houwer en re [isseur Paul Verhoeven samei liet scenarioschrijver Gerar Soeteman vijf speelfilms afge everd. De eerste was „Turk 'ruit", de een na laatste laat van Oranje". De vijfde neest recente, „De Vierd Han" is zonder twijfel aterkste in de serie. Spannen >n soms opwindend beschrijf een paar hallucinerend i van de schrijver Gerar leve in Vlissingen, voortref élijk voorgesteld door Jeroe: irabbé. De makers spreken zelf va een „occulte thriller", mat occult is de film gelukkig nie zeker niet vergeleken Amerikaanse occulte grieze iilms in het genre van bijvooi oeeld „The Excorcist". D: genre is meestal uitermat moralistisch en schijnheilii terwijl „De Vierde Man" gee greintje van dat alles heeft. E ,horror"-beelden, die eri voorkomen, zijn soms uitgek zen verbeeldingen in de gee: fan Reve zelf. Diens seksuel religieuze obsessies, dood: angst en -drift worden er fra: in uitgedrukt. Ze worden ecl ter steeds met Reviaanse hl mor gerelativeerd. Krabl brengt die relativering, hc geteisterd door drankgebrui en somber hij verder ook aai doet, steeds zelf in zijn sp aan, door het eigen leed op ee onverschillig toontje te iron seren. De symbolische beelde slechts levend in de verbee ding van de schrijver, zien zowel huiveringwekkend a mooi uit en worden eigenlij ook niet echt angstaanjagen MEER dan duizend pop pen bijeen in het Kurhaus t# Scheveningen. - FOTO DE DOLFIJN MIDDELS"5 j Poppen, honderden poppen :i|« zondag tussen 10 en 17 uurtezie" in het Kurhaus in Scheveningen i En niet zomaar poppen: de be langrijkste handelaren uit Europa bieden meer dan 1000 poppen ui» drie eeuwen poppengeschieden» aan en verder poppenhuizen, speelgoed en materialen vooras restauratie van poppen. Bijzo™»'' heid is dat er replica's (nagemaas- te poppen) van antieke poppen zien zijn. In Nederland geeft gale rie De Dolphijn uit Middelburg tweedaagse cursussen om dart' te leren doen. Wie daar meer ove' wil weten kan in Scheveningen'9' recht. En op dit moment moeten roet in het weekend-eten go°|8n de weersvoorspelling voor hei weekeinde is niet van dien aaro om er eens blij bij te kijken: veei bewolking met nu en dan buien- Desondanks ^ANNFlic t-W-WEXt ïziew?' UEersu 1 ER naast

de Stem | 1983 | | pagina 20