sbazen >oete Oud Zuidzande herleeft op foto's en prenten Diepere Schelde voor Antwerpen van levensbelang' Winkelier mag van bushalte geen parkeerterrein maken centrale ilieu cn stand lt vijf minder" 1 /^v )RT MIDDEN" ZEEUWS Onder voorwaarden meewerken jan nieuw bureau podiumkunst ipte meerderheid in raad Aardenburg Brandweerkorps Krabbendijke blijft bestaan Kantonrechter Oostburg PAGINA ZEELAND, \oot- Terneuzen vrijdag 25 MAART 1983 T27 PAGINA ZEELAND 4 Oostburg, Aardenburg en Sluis: VANZEELAND politierapport Fractieberaad PvdA in Sluis Zeeuws junioren team volleyt in Sas van Gent AARDENBURG - De gemeenteraad van Aar denburg heeft gisteravond met een nipte meerderheid het terrein bij de waterzuive ringsinstallatie aan de Eedeweg aangewezen als lokatie voor een woonwagenkamp. Nederlandse Kunst en Antiekbeurs Breda het Turfschip ZARESKA- KATOENIS FAVORIET MODEHOEFT N/ETDUUR TE ZIJN... EXPOSITIE TIJDENS PAASDAGEN Havenschepen Huyghebaert: Unie BLHP: overheid bedreigt arbeidstijd verkorting Te hard sele ook meer aandacht nnHi„ is voor het opvangen vliegas. Volgens de huidi plannen zal vrijwel alle vliè as opgevangen worden juist de fijne deeltjes die Z de lucht in geslingerd zulk* worden bevatten volgens he zware metalen, die ook stee*! meer schade aan het nuhen toebrengen. orrespondent rognoses uitkomen dan moet Ihet midden- en kleinbedrijf ■inkomstendaling van 5 pro- „De grootste toeristen- stroom mag dan wel naar het westen van Zeeuwsch-Vlaan deren gaan", aldus Van Rooij en, „toch is Terneuzen de grootste industriestad". Hij hoopte, zonder daarbij speci fiek Terneuzen te belichten, op respons van het bedrijfsleven om de acties van de VVV's te ondersteunen. Burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen wees in zijn toespraak op de afhankelijk heid van Zeeuwsch-Vlaande ren. Meer dan welk ander ge bied in Nederland. Een goede beeldvorming van en over de ze regio is dan ook een nood zaak: „Een zaak die hier (nog) niet goed wordt beseft", aldus Ockeloen. „Hoewel het ge meentebestuur bijna nooit iets rechtstreeks kan doen voor de middenstand, kan het toch een klimaat scheppen waarin deze goed kan floreren. Door het aantrekken van nieuwe indus trieën kunnen we zorgen voor een stuk koopkracht, want d( mensen die daar werken moe ten eten en maken dat niet zelf, maar voor het overige moet u als middenstand met een goed assortiment en kwa liteit naar buiten treden en de zon opzoeken". !t P g g n et F. E. 1- er et id at t- en n ij' ar in i- le er en at le de >g, de rd de auto de ruiten vernield: „alles bij elkaar afschuwelijke toe standen", aldus officier van justitie mr. Nijmeijer, die te gen Van 't W. zes weken eiste, waarvan drie voorwaardelijk. Dit omdat hij op 1 augustus ook nog verzet tegen de politie had gepleegd, toen hij, in een dronken bui, tegen een politie auto had staan schoppen en vervolgens halsstarrig wei gerde mee naar het politiebu reau te gaan. Bovendien had hij op 9 no vember dronken (1.33) zün fiets bereden, terwijl hem dit even tevoren door de politie verboden was. Tegen de twee maten bij de cafêruzie, eiste het Openbaar Ministerie 2 weken voorwaar delijk en een boete van 500. De raadsman van de drie, mr. Tichelman betoogde, dat zijn cliënten tijdens de vecht partij hadden gehandeld uit noodweer: tegen een aanstor mende auto begin je nu een maal niets en dan is het lo gisch dat erop geslagen wordt, zo stelde hij. De andere inci denten weet hij aan dronken schap van Van 't W. en zijn jeugdige overmoed. Politierechter mr. Nomes, die wel wilde geloven dat de slachtoffers van de vechtpartij zich ook niet als lieverdje hadden gedragen, veroordeel de Van 't W. tenslotte tot 6 we ken, waarvan 4 voorwaarde lijk en zijn twee maten con form de eis. tuur door dat teveel aan zoet water worden bedreigd. Zijlstra en Castricum vra gen Smit-Kroes tenslotte o haar plannen met de Oester- lor dam te maken hebben met ac- eu ties van minister Ruding ff'" de nanciën), die al eerder heei^ tse laten blijken dat hij de Oos- en terscheldewerken veel te duu al- vindt. j#neen onzer verslaggevers iiRDENBURG - De drie ukzeeuwsvlaamse gemeen- jijn bereid mee te doen een nieuwe organisatie r podiumkunsten in Uwsch-Vlaanderen, mits jjirdt voldaan aan enkele jorwaarden. pKe voorwaarden zijn dat voorgestelde bedrag van 25 gut per inwoner niet mag orden overschreden, de jaar lijkse provinciale bijdrage van Ml gulden voor tien jaar -rdt gegarandeerd en dat het J{|,j|[|[l||||lll"lill""WllfllllWIIIIIIIWmilll(IIIWIIIIIIIWMIIIIIIlllllMllllfllllimillllllMMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM(llilflllllllilllflllMlllllllllllll in Terneuzen te vestigen orga nisatie-bureau zich ook duide lijk merkbaar in West- Zeeuwsch-Vlaanderen zal in zetten. Dit werd gisteren besloten tijdens het periodiek overleg tussen de gemeentebesturen van Oostburg, Aardenburg en Sluis, het zogeheten OAS-be- raad. De drie gemeenten zullen ook overgaan tot een collectie ve promotie van de vier musea in de streek. Gedacht wordt daarbij onder meer aan een gezamenlijke folder, wisselen de exposities en het uitzetten van een museumroute voor toeristen. Aardenburg en Sluis over wegen maatregelen om de kosten voor het taxivervoer van kinderen naar scholen voor buitengewoon onderwijs te Oostburg en Terneuzen te rug te dringen. Beide gemeen ten, die samen zo'n 65.000 gul den per jaar aan dit vervoer kwijt zijn, willen de zaak nu gaan coördineren zodat er een zo doelmatig mogelijk gebruik kan worden gemaakt van de taxi's. Lokatie voor woonwagens aan Eedeweg BRESKENS - Op de kruising Rijksweg-Buij zenpolderdij k kwam een personenauto be stuurd door F. uit Breskens achterop een personenauto, die werd bestuurd door M. uit Breskens. M. stond voorgesor teerd om de Buijzenpolderdijk op te rijden, maar dit werd door F. te laat bemerkt. Er was materiële schade. BRESKENS - Door de rijkspo litie West-Zeeuws-Vlaande ren is donderdagmorgen, nabij de veerboot naar Vlissingen, een bromfietscontrole gehou den. Er werden 35 bromfietsen gecontroleerd. Drie bromfiet sers kregen een proces ver baal. Een aantal bromfietsen werd uit het verkeer werden genomen wegens technische gebreken. TERNEUZEN - In de nacht van woensdag op donderdag werd een inbraak gepleegd in het Turks café aan de Dijk- straat De dief kwam binnen door verbreking van een ruit aan de voorzijde. Uit de fooi- enpot werd een bedrag van ongeveer 400 gulden gestolen. Tan een onzer verslaggevers SLUIS - De PvdA-fractie in de Sluise gemeenteraad houdt maandagavond een openbaar beraad in café Eikenlo aan de Nieuwstraat. Aan de orde komt dan de agenda voor de te houden raadsvergadering. Aanvang 20,00 uur. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Het zeeuwse junioren volley balteam speelt vandaag ®en oefenwedstrijd tegen 116 eerste herenselectie van Savok uit Sas van Gent. Het juniorenteam be staat voor een groot ge deelte uit spelers van Morres-Hulst, die enkele weken geleden het Ne derlands kampioenschap "ebben behaald. Coach en trainer van het team is Ronald Reunis. Rij Savok worden twee jeugdspelers aan de se- 'ectie toegevoegd, name lijk Werner Tak en Nico ^mijn. De wedstrijd be- 8>nt om 19.30 uur en Wordt gespeeld in de ge meentelijke sporthal te has van Gent. De toegang ls gratis. Van een onzer verslaggevers Een voorstel van de oppositie om de drie door B en W voorgestelde plaatsen eerst te laten keuren door de provinciale beoordelingscommissie werd afgestemd. Er was eerst nog wat onze kerheid of het gebied aan de Eedeweg wel kon worden aan geduid, omdat het betrokken stuk land particulier eigen dom is. De kogel kon echter door de kerk, nadat de door de gemeentesecretaris uit bed gê- belde eigenaar had toegezegd wel voor een eventuele ver koop te voelen. Met de stemmen van CDA, Gemeentebelangen en Lijst de Clerck vóór werd toen beslo ten de lokatie aan te wijzen en voor te leggen aan het provin ciaal beoordelingsteam. De andere twee terreinen in het Aardenburgse Plan West wa ren daarmee van de baan. De oppositie probeerde een snelle besluitvorming nog te verhinderen. Woordvoerder H. van Rie bracht het niet on denkbeeldige gevaar naar vo ren, dat de provinciale com missie, die niet vooraf was in gelicht, de aangewezen lokatie zou kunnen afkeuren. „En dan moeten we weer opnieuw be ginnen", aldus Van Rie. „La ten we de drie nu voorgestelde terreinen eerste voor advies voordragen, om ze dan later, samen met al eerder gekeurde lokaties elders in de gemeente, opnieuw in de raad te bren gen". Het raadslid doelde daarbij op terreinen aan de Noord straat en Boogaardstraat te Aardenburg en aan de Vlas straat te Eede, waarover door de beoordelingscommissie al vorig jaar rapporten zijn uit gebracht. Daarbij was echter onge vraagd advies, zo hield burge meester W. Lockefeer de raad voor. „De commissie heeft toen door ons niet genoemde loka ties maar zelf beoordeeld. Daarom zijn we nu niet vooraf naar het team toegestapt, maar willen we de raad eerst laten beslissen". Het voorstel van Van Rie werd door de huidige rege ringscoalitie met 6-5 afge stemd. Met dezelfde stemver houding kreeg de lokatie aan de Eedeweg de voorkeur. (ADVERTENTIE) 17e «jSSÜ Onder auspiciën van hel Nederlands Antiquairs ienoolschap 26 maart l/vvi -4 april, l-J - 22 mir, /«inlaws, mH'cle vrijdag on paasdagen II - IK mir. ('liassóvcld. l el. 076-222888. Breda, Holland (ADVERTENTIE) Zachte pasteltinten bepalen de kleur van de vrolijke voorjaarsmode. Zareska biedt u een rijke keus, vriendelijke prijzen en gratis breipatronen Het adres van de dichtstbij zijnde Zareska- winkelier vindt u in de Gouden Gids. FRANK BOEYE en Jenny Dobbelaar fotodestem/cor j de boer Van onze correspondent ZUIDZANDE - „Ik hoop dat het met de paasdagen niet al te best weer zal zijn", zegt Frank Boeye. De 21-jarige Zuidzandenaar gunt het mensdom ongetwijfeld een schitterend paasweekeinde, maar hoopt wel dat vele (oud)inwoners van het dorp dan toch de weg naar de Europaschool zullen vinden om de foto-expositie „Zuid zande tussen de eeuwwisse ling en vandaag" te komen bekijken. Samen met Jenny Dobbe laar (32) heeft hij de afgelo pen drie maanden de omge ving afgestroopt op zoek naar vergeelde foto's en prentbriefkaarten. Het idee voor de fototen toonstelling ontstond nadat Frank Boeye exposities met eenzelfde onderwerp had bezocht in Groede en Cad- zand. „Op de terugweg dacht ik bij mezelf: zoiets moet in ons dorp toch ook kunnen. Jenny was gelijk in voor mijn idee en na de jaarwis seling zijn we met enthou siasme aan het karwei be gonnen". Uiteraard kost het bijeen brengen van een flinke col lectie foto-materiaal hopen tijd, maar dat was voor het duo geen probleem. Beiden behoren namelijk tot het le ger der werklozen. Ze be gonnen met een aantal adressen af te gaan vanwaar ze zeker wisten „dat er iets te halen viel". Jenny Dobbe laar: „En als je die eerste steunpunten gevonden hebt, loopt het bijna vanzelf, want de één weet dit en de ander weer dat. Je moet er wel zelf achteraan, want uit zichzelf komt niemand naar je toe. Maar bij vrijwel iedereen waar we aanklopten hadden we succes. Slechts een enke ling kon of wilde ons niet helpen". Van de vele leveranciers van materiaal wil het duo drie mensen in het bijzonder noemen: mevrouw J. Lu- teijn, gepensioneerd hoofd onderwijzer W. Kouwe, die thans in Oostburg woont, en oud-burgemeester Everwijn (eerste burger van Zuidzan de tussen 1955 en 1964), die naast foto's ook dia's be schikbaar stelde. Tijdens de expositie zal ook de Zuid- zande-film, halverwege de jaren '60 gemaakt, worden vertoond. De oudste van de ruim 400 bijeen gebrachte foto's da teert uit 1903 en geeft een vrijwel onherkenbare Ma- riastraat weer. Ook een schoolfoto uit 1907 behoort tot de collectie. Tevens is er veel vooroorlogs materiaal van onder meer de kerk, het gemeentehuis en de dorp spomp. De expositie zal zaterdag 2 april om half twee worden geopend en is dan toeganke lijk tot vijf uur. Dezelfde tij den gelden voor eerste en tweede paasdag. Frank Boeye en Jenny Dobbelaar willen in ieder geval proberen de unieke collectie te laten fotografe ren. „Want ik denk niet dat we dit allemaal nog eens bij elkaar kunnen krijgen", zegt Boeye. Van onze correspondent GOES - Nagenoeg het voltallige vrijwillige brandweerkorps uit Krabbendijke zat tijdens de Goese gemeenteraad op de publieke tribune om te horen of het korps bleef bestaan of moest verdwijnen. Het collegevoorstel het brandweerkorps op te heffen werd door de Goese gemeenteraad met 13 stemmen tegen en negen voor verwor pen. Op de gang naast de raadszaal maakte de enthousiaste brandweerlieden na het besluit afspraken over een nieuwe oefendag. Het me rendeel van de raad was van mening dat het brandweerkorps van de kleine kern Krabben dijke in het dorp zo'n belangrijke maatschap pelijke rol speelde, dat het een aantasting van de leefbaarheid van het dorp zou betekenen, het korps op te heffen. Verder besloot de Goese raad een nieuw bouw van de sluis bij het Goese Sas aan te be steden, ondanks het feit dat onderhandelingen over grondverwerving over de plaats waar de sluis moet komen nog in volle gang zijn. Van een onzer verslaggevers ANTWERPEN - „Verdere verdieping van de Wester- schelde is voor Antwerpen van levensbelang. Antwer pen wil een diepere Schelde niet zozeer om almaar grotere schepen te kunnen ontvangen, maar vooral om het de conventionele vaart gemakkelijker te ma ken om de haven te bereiken". Dat zei de Antwerpse ha venschepen, mr. Jan Huyghe baert, gisteren in Antwerpen op een forumbijeenkomst, ge wijd aan de toekomst van de Benelux-havens. Huyghebaert hoopte in goed overleg met Nederland een oplossing te be reiken. Zoals bekend heeft minister Smit-Kroes het verdere ver diepen van de Westerschelde gekoppeld aan de omstreden Maasverdragen. Volgens die verdragen moet België Maas water van bepaalde kwaliteit aan Nederland gaan leveren. Naar de mening van de Ant werpse havenschepen, die op deze forumbijeenkomst debat teerde met de Rotterdamse haventop, is de tijd van de su perschepen een beetje voorbij. Antwerpen mikt vooral op schepen van 125.000 tot 150.000 ton. De Rotterdamse wethouder voor havenzaken, R. ten Dun nen, vertelde zich „te pletter te zijn geschrokken" van de spiksplinternieuwe Delwaide- haven in Antwerpen. Deze ha ven (eind vorig jaar door de Belgische koning geopend) is een ultramoderne stukgoed- en massagoedhaven. Rotterdam (zo zei hij) streeft naar uitbouw van de massagoedhavens en handha ving van zijn containerpositie. Op het gebied van het stuk goed gaat het proberen „wat terug te halen". Antwerpen heeft het met het stukgoed be ter gedaan dan Rotterdam. De directeur-generaal van de Antwerpse haven, R. Vleu gels, verklaarde gisteravond dat Antwerpen klaar is voor de tijd die na de recessie komt. De voorzitter van de Sa menwerkende Vervoer- en Zeehavenondernemingen te Rotterdam (SVZ), P. Meijer Swantee, wees er op deze bij eenkomst op, dat Rotterdam zich wel een beetje zorgen maakt over de overcapaciteit die er ook in de Benelux-ha vens is. Hij vond dat daarover in het Benelux-havenoverleg gepraat moet worden. Rotter dam en Antwerpen zijn de laatste tijd nogal onderhevig aan concurrentie van omrin gende havens. Vlissingen en Gent kenden in het afgelopen jaar een groei die veruit ging boven het gemiddelde van de Europese havens. Schepen Huyghebaert daar over: „Het is wel goed dat er concurrentie is, maar het standpunt dat in België veel wordt ingenomen („we moeten nu ook wat voor de kleintjes doen") is nonsens. Dat leidt tot wantoestanden". GOES - Diabetes Vereni ging - Op dinsdag 29 maart belegt de Diabetes Vereniging Nederland afdeling De Beve- landen in gebouw Zuid van het Oosterschelde ziekenhuis (vroeger St. Joanna zieken huis) aan de Kloetingseweg in Goes een ledenvergadering. Na de bestuursverkiezing houdt dr. A. G. Tjiam, oogarts, een inleiding over oogcompli caties in relatie tot diabetes. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. 's-GRAVENPOLDER - Wel zijn voor Ouderen - Op dins dag 29 maart vergadert het al gemeen bestuur van de stich ting Welzijn voor Ouderen Borsele in het dorpshuis Ons Dorpsleven in 's-Gravenpol- der. Agendapunten zijn o.a. warme maaltijdvoorziening, kapitaalreservering voor niet subsidiabele activiteiten, be noeming bestuursleden en ontmoetingsdag. De vergade ring begint om 15.30 uur. TERNEUZEN (ANP) - De overheid die met premiever schuivingen, tariefsverhogin gen en schoten voor de boeg reageert op de bereidheid van werknemers om in te leveren voor arbeidstijdverkorting en werkgelegenheid, is de groot ste bedreiging voor de nu voorzichtig opgestarte ont wikkelingen voor de langere termijn. Voorzitter J. Werkhoven van de Unie BLHP zei dit don derdagavond op een ledenver gadering van deze vakbond voor middelbaar en hoger per soneel in Terneuzen. Hij vreest dat de eerste stappen op weg naar arbeidstijdverkor ting ook wel eens de laatste kunnen blijken te zijn als de overheid ze niet beloont mét schouderklopjes, maar met maatregelen die het klimaat ervoor, psychologisch gezien, negatief beïnvloeden. Overheid en politiek, aldus Werkhoven, laden op deze ma nier een erg forse verantwoor delijkheid voor de toekomst op hun schouders. Over de rol van het financieringstekort in het overheidsbeleid zei Werk hoven, dat Nederland zich „expres arm rekent" omdat het financieringstekort, als het hier net zo werd berekend als in andere geïndustrialiseerde landen, geen tien procent zou bedragen maar slechts zes a zeven. Het regeringsbeleid is vol gens Werkhoven gebaseerd op angst voor enorme toekomsti ge renteverplichtingen, on danks het feit dat de rente stand intussen fors is gedaald. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Al vijftien jaar lang had de 77-jarige I. V. de bushalte voor zijn winkel te Cadzand-Bad in het zomersei zoen omgetoverd in een par keerterrein. Pas vorig jaar greep de politie in, nadat nietsvermoedende toeristen, die waren afgegaan op het bordje Alleen parkeren voor bezoekers Strandbazar", wa ren komen klagen over opge lopen bekeuringen. „Ik moest die borden wel aanbrengen", zo verklaarde V. gisteren voor de Oostburgse kantonrechter. „Als de mensen niet bij mijn zaak kunnen par keren, lopen ze ook niet bin nen, en dat kost mij geld". Hij beriep er zich op dat hem zo'n vijftien jaar geleden toestem ming zou zijn verleend tot het plaatsen van de borden door de toenmalige gemeente Cad- zand. De officier van justitie, mevr. M. van de Reep, was van oordeel dat de borden wel erg verwarrend werken voor het verkeer. „Men denkt dat men mag parkeren, maar wie het doet krijgt een bon", aldus de officier, die vond dat V. de zaak maar met de gemeente Oostburg moet uitvechten. Zij achtte schuld bewezen, maar wilde niet overgaan tot het eisen van een boete. Kanton rechter mr. H. de Mul kon hierin meegaan, en raadde V. aan zijn probleem onder de aandacht van de gemeente te brengen. Een zeer verbolgen C. W. (64) uit St. Anna ter Muiden kon maar niet begrijpen dat hij in mei vorig jaar, bij het volgen van een wielerkoers, door een politieagent met zijn auto van het parkoers werd gestuurd. Hij had de aanwij zing dan ook in de wind gesla gen, en was rustig de weg op gereden, waar de renners en kele ogenblikken later zouden passeren. „En daarmee heeft u doelbe wust de coureurs in gevaar gebracht", hield de kanton rechter hem gisteren voor. „U bent een gevaar op de weg ge weest, en hebt blijk gegeven van een slechte mentaliteit in het verkeer". Eis en uitspraak: zeventig gulden boete. De 19-jarige M. de M. uit IJ- zendijke was vorig jaar okto ber, terwijl hij met zijn auto op de rijksweg bij zijn woon plaats reed, geconfronteerd met een verkeerscontrole van de politie. Hij negeerde echter het stopteken, en scheurde de strategisch opgestelde politie auto zelfs aan de rechterkant voorbij. Nadat De M. enkele dagen later was opgespoord, bleek zijn auto ook nog voor zien te zijn van een meertoni- ge hoorn, wat nu eenmaal ver boden is. Verdachte had gisteren voor de kantonrechter weinig ter verdediging aan te voeren, en gaf de feiten volmondig toe. Wel had hij kritiek op de poli tie. „Want die hebben mijn wagen helemaal uit elkaar ge haald, zonder de boel terug in orde te brengen", deed De M. zijn beklag. „Daar heb ik nog een monteur voor moeten la ten komen". Mr. de Mul verwees de IJ- zendijkenaar met zijn klach ten naar de betrokken korps commandant, en vonniste, conform de eis, honderd gul den voor beide overtredingen. Een boete van 150 gulden was de prijs die E. S. (49) uit Breskens moet betalen voor het feit dat hij vorig jaar augustus met een gangetje van bijna negentig kilometer per uur door de bebouwde kom van zijn woonplaats was gereden. Verdachte vond dit bedrag wel heel erg hoog, en kondigde aan er wel een weekendje voor te gaan zitten. De kantonrechter hield hem voor dat de boete-normen voor sneldheidsovertreders nu een maal landelijk zijn vastge steld, en daardoor voor ieder een gelijk zijn. Zeer mild was mr. De Mul voor de 36-jarige mevr. A. T. uit Hoofdplaat die in septem ber vorig jaar 's avonds laat en dan nog bij dichte mist, had gereden terwijl slechts één koplamp werkte. Ze was opge merkt door de politie, maar deze had haar niet aangehou den omdat het uit veiligheids overwegingen niet verant woord zou zijn geweest een stopteken te geven. „Ik wist. niet dat die lamp het niet deed", aldus mevrouw T. tegen de kantonrechter. „Had de po litie mij een seintje gegeven, dan had ik er een reserve lampje in kunnen doen". Officier mevr. Van de Reep vorderde zestig gulden boete, maar mr. De Mul vond dat er voldoende verzachtende om standigheden waren om de eis te halveren.

de Stem | 1983 | | pagina 17