\J A AR 1198,- 99,- JA. F11 de 4in1 krant ïerhoging premie particulieren CDA: Zeeuwse buschauffeurs onderbetaald DE STEM MINISTER SMIT-KROES: Geen wijziging tracé Tractaatweg Terneuzen BEVOLKING KRIJGT UITGEBREIDE INFORMATIE THUUR SHELL OVERCOME RK-pastoraat in W-Z-Vlaanderen sterk vergrijsd DE STEM 10 MAART Jferro Nu 8,95 [j ons binnen it zijn: twee tst. Voor een >99- voor de L vijfde" deur. fen uitrusting, manier om \P KARRETJE. VRIJDAG 25 MAART 1983 IS 'NOODVERBAND' VRAGEN AAN SMIT-KROES Dienst Zeeuwse mterschappen: Lozingseisen kunnen best wat soepeler Nachtelijke overval in Grijpskerke ROOSENDAAL/TERNEUZEN - De inwoners van 22 Zeeuwse en Westbrabantse gemeenten, die het dichtst liggen bij de kerncentrales van het Belgische Doel, krijgen waarschijnlijk nog dit jaar een hoop informatie in de bus. Toerisme noopt tot verkeers maatregelen V eersegatdam SITUATIE BAART ZORGEN Evacuatie A55 igen service-werkplaats rote keuze TV-HIFl-VIDEO Ft-rackxy*t*«m. 2121 Tuner met FM. MG en LG it-tngangen voor AM en FM »ï-Iock en -mute J i 122 Veraterker, 2 30 W IEC. I ibbtng vie euxii>ary->ng&^g Jiudneaa Twee outputmetera BtnaJuitingen voor 4 boxen 17122 Platenspeler, eemi-automatiaet, I aaldkrachtmeter. I ement GP 500II 16121 Servogestuurd caaaettedeck 5X-kop Soft-touch bediening I mer toots udiorack in zwart met glazen deur I ordt gemonteerd geleverd, eadviaoorde boxen F 9217 L. wto Jubileumprijs a klokradio, fen LG nogen 600 mW 1 led tijdaanwijzing met he helderheidsregeling I met radio of zoemer, ook BRUTO -2*9;- Inogebjkhetd xtffe r. ng oortelefoon, IJS Jubileum- k atareo-radloracorder. Be-, midden-, korte golf en FM 1 batterij- en accuvoeding Bermogen 2x10 watt ader met 3 motoren en eta bediening iileumprijs 679,- :ttes SUZUKI 'DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND VAN ZEELAND T18 PAGINA ZEELAND 1 invoering van nieuwe volksverzekering Van een onzer verslaggevers (SEDA - ..De verhoging van de premie voor particulier verze gden moet vooral worden gezien als een 'noodverband'. Overi- zuilen die premies toch omhoog moeten bij de invoering de voor iedereen verplichte, nieuwe ziektekostenverzeke- ling". Het deze week gelanceerde plan van de particuliere ziekte- jjienverzekeraars en de gezamenlijke ziekenfondsen moet dan uk vooral worden gezien als een overbrugging van de periode nldie nieuwe verzekering kan worden ingevoerd". Dit zei gisteren directeur C. Wellhuner van het Algemeen Zie- ■nioods voor West-Brabant en Zeeuws-Vlaanderen. Het plan .jiidl een premiestijging van waarschijnlijk 5 procent in voor ^particulier verzekerden per 1 januari '84. Het plan dat de particuliere ziektekostenverzekeraars en de pdienfondsen aan staatssecretaris Van der Heijden van Volks- jtiondheid hebben voorgelegd komt er op neer dat er met de premiestijging geld vrij komt (rond 180 miljoen) om daarmee „p te forse premiestijging voor de vrijwillig verzekerden te voorkomen. DEN HAAG - Volgens de CDA tweede Kamerfractie wordt ten aantal Zeeuwse buschauf feurs op dit moment onderbe taald. Dat blijkt uit vragen die de Tweede Kamerleden Evers- üjk en Hennekam vandaag uilen indienen bij minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat). Volgens de beide Ka merleden krijgen de chauf feurs van de AMZ per maand netto zo'n 150 gulden minder dan hun collega's van de ZWN, terwijl beide maatschappijen evenveel rijkssubsidie ont vangen. Volgens een CDA- medewerker komt het verschil wort uit het feit dat de AMZ niet is aangesloten bij de Ko- 99 GOES - De Technologische Dienst van de Zeeuwse water schappen vindt dat zekere tisen voor afvalwaterlozingen •P de Westerschelde best wat versoepeld kunnen worden. Dat is althans het uitgangs punt van een discussie die «aandag in het algemeen be stor van de dienst zal worden ievoerd. Daarbij komen notities aan «orde van de Kamers van ■'"'-'Phandel (pleidooi voor een aanzienlijke versoepeling van e'sen aan lozingen van zuurstofbindende stoffen) en van de Vereniging Milieuhy- Ifene Zeeland (voorlopige tadhaving van de eisen). Het dagelijks bestuur van dienst merkt op dat de noti- 'le van de Kamers van Koop- «andei (opgesteld door prof. n'et concreet aangeeft "te bijstelling van de eisen wordt gewenst. Het dagelijks bestuur wil asthouden aan toepassing 'sn de best uitvoerbare zuive- juptechnieken (voortgaan de bouw van biologische toeringsinstallaties), maar wel voor nuancering van gfrADTOOa ZUOWEST NEDERLAND Putoren kneuzen, Hulst en Goes, 'essen en telefoonnum- ers °P pagina 2. "«actie fhS2en; Rein van der (editie-chef). Jan Jan- (plv. chef), Frank Dey. de Schipper, Cor de r (f°t°), Ton Koomen Hulsf: Eugène Ver- •jjn. Goes: Gé van Ber- m Middelburg: Henk Post- °ostburg: Co Meertens. ^ticepunfen Verzande: n ^exanderstr. f"vert6ntie-expl. Acteur Zeeland: C. 'Wé 01150-95839. mevr. Neve, 4, 01148- Me- ninklijke Nederlandse Vereni ging van Transportonderne mers. Haar chauffeurs zouden daardoor onder een andere collectieve arbeidsovereen komst vallen. Eversdijk en Hennekam sneden het verschil in belo ning ook al aan tijdens de be handeling van de begroting van Smit-Kroes, maar een duidelijk antwoord van de be windsvrouwe bleef toen uit. Vandaar dat de beide CDA- ers nu schriftelijk nog maar een keer hebben aangedron gen op een gelijkschakelen van het loon van de buschauf feurs. De AMZ onderhoudt diensten op Noord- en Zuid- Beveland, naar Zierikzee en delen van Zeeuws Vlaanderen. GRIJPSKERKE - De 33-jari ge J. Klinck is in de nacht van 22 op 23 maart in zijn woning aan de Steengrachtweg te Grijpskerke door drie mannen overvallen. De heer Klinck werd onder bedreiging van een geweer, een pistool en een mes ge dwongen op de grond te gaan liggen. Hierna werd hij aan handen en voeten vastgebon den. De drie overvallers be zochten daarna de hele wo ning en maakten zich meester van een fotocamera, een twin tigtal girobetaalkaarten, een onbekend bedrag aan geld en de sleutels van de heer Klinck's personenauto, die ze echter lieten staan. Vermoedelijk stond er bui ten tijdens de overval nog een vierde persoon. Ongeveer een half uur nadat ze waren ver trokken, werd de heer Klinck door een thuiskomende mede bewoner uit zijn boeien be vrijd. Alle drie de overvallers droegen bivakmutsen. Eén van hen heeft een donkere huidskleur, is grof gebouwd, circa dertig jaar en ongeveer 1.90 meter lang. Hij droeg een lichtgroen jack. De beide an deren zijn tussen de 20 en 25 jaar en ongeveer 1.70 meter lang. Het onderzoek wordt ge leid door de rijkspolitie van de groep Valkenisse, die voor eventuele informatie bereik baar is onder telefoonnummer 01186-1610. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het tracé van de waarschijnlijk nog dit jaar aan te leggen verlengde Trac- taatweg tussen de Axelse Sas sing en Terneuzen wordt niet meer gewijzigd. Minister Smit Kroes van Verkeer en Water staat heeft dit aan de commis sie voor belanghebbenden Tractaatweg, waarin zestien landbouwers vertegenwoor digd. laten weten. Tracéwijziging zou volgens de bewindsvrouw dusdanige consequenties hebben, waar- onder een aanzienlijke verlen ging van de procedures, dat dat onverantwoord zou zijn. De commissie had daar vo rig jaar onverwacht en buiten medeweten van het Terneu- zense gemeentebestuur aan Smit-Kroes' voorganger Zee- valking om gevraagd. Het hui dige tracé, waaraan nu ook wordt vastgehouden, door snijdt het landschap ten wes ten van Spui en Schapenbout en sluit aan op de pas aange legde invalsweg in Terneuzen. De commissie wilde een weg westelijkere daarvan met aansluiting op de Mr. Haar- manweg. Bij de gemeente Terneuzen vond men de actie van de landbouwers een vreemde zaak. Temeer daar tegen het plan buitengebied dat in 1976 is vastgesteld en waarin het tracé is ingetekend op geen enkele wijze bezwaar is ge maakt. Met het antwoord van Smit- Kroes kan rijkswaterstaat in principe de onteigeningspro cedures gaan starten. Rijks waterstaat heeft echter nog geen machtiging van het mi nisterie binnen om de beno digde gronden aan te kopen. „We kunnen in feite zo aan de slag. Het wachten is op groen licht vanuit Den Haag. Zeker gezien de huidige economische situatie blijft het de vraag of het minsiterie daar dit jaar geld voor vrij maakt", aldus een woordvoerder van Rijks waterstaat. In Terneuzen zijn de ver wachtingen heel wat hoger ge spannen. „We hebben geen en kele aanwijzing dat de toezeg ging dit jaar met de aanleg te beginnen op losse schroeven komt te staan", aldus gemeen tewoordvoerder Th. J.de Brauwer (Algemene Zaken). Scenario voor ram kerncentrales Doe DE KLEINE pomphouder in de verdrukking. Maar een man zal de strijd nooit opgeven: Sluiskillenaar Thuur de Krij ger, als altijd strijdvaardig in de weer om zijn pomp overeind te houden. Als-ie niet onverwacht een dubbeltje korting geeft om de benzine-giganten te lijf te gaan, gooit Thuur er wel een paar slogans tegenaan. De bekendste groothandelaar in benzine en aanverwante artikelen, die onlangs weer een grootscheepse kortingsactie startte, maakte het hem deze keer wel erg gemakkelijk: 'We Shell Overcome'. - FOTO DE STEM/C0R J DE BOER Van een onzer verslaggevers Daarin staat dan hoe er gehandeld moet worden als onverhoopt in de kerncentrales van het Belgische Doel dusdanige ongelukken gebeuren dat er gevaar voor de omgeving ontstaat. Een werkgroep, bestaande uit ambtenaren van rijk en provincie en de Roosendaalse voorlichtingsambtenaar Jan Kan, is begonnen aan het sa menstellen van dat informa tiepakket. De behoefte aan die infor matie is groot. Zeker in ge meenten, die rond de centrales van Doel liggen. Vandaar ook dat de gemeente Hulst niet langer heeft gewacht op het informatiepakket, maar zelf samen met de Belgische buur gemeente Beveren bij de in woners al een brochure in de bus heeft gestopt. Een brochu re met daarin onder meer „Tien geboden voor als er wat mis gaat". Enkele andere gemeenten hebben belangstelling om het voorbeeld van Hulst te volgen. „Ik ga eens bij Hulst informe ren hoe ze het daar gedaan hebben", zei gisteren burge meester drs. A. van Gils van Ossendrecht. De brochure van Hulst is summierder dan het informa- Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De provin cie Zeeland heeft met het oog op het komend toeristensei zoen besloten verkeersmaat regelen te nemen bij de Veer- segatdam tussen Walcheren en Noord-Beveland. De maat regelen zijn voornamelijk ge richt op de veiligheid van overstekende vakantiegan gers. Ondermeer worden langs de weg over de dam borden ge plaatst met het opschrift „Ma tig uw snelheid - recreatie". Ook worden de borden voor zien van waarschuwingen dat mensen de weg kunnen over steken. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het RK-pasto raat in West-Zeeuwsch- Vlaanderen is sterk aan het vergrijzen. De gemiddelde leeftijd van de negen pastors in de tien parochies bedraagt 63 jaar. Deze situatie baart de gelovigen zorgen, omdat er ge vreesd moet worden dat er straks geen opvolgers beschik baar zullen zijn. „Want jonge priesters zijn er bijna niet meer", zegt pas toor F. Buijsse van Ijzendijke en Hoofdplaat, met zijn 56 jaar de „benjamin" onder de West- zeeuwsvlaamse zielzorgers. De senior in dit gezelschap is pas toor O. de Munck te Eede, die 79 is. De leeftijd van de zeven andere rk-pastors in het ge bied varieert van 57 tot 68 jaar. Pastoor Buijsse, die het pro bleem van de vergrijzing heeft aangekaart in zijn parochie blad, zegt de toekomst dan ook donker in te zien. „Er zullen in dit gebied de komende jaren zeker twee a drie pastors uit vallen en hoe moet het dan verder? Vervangers zijn er ge woonweg niet. Daarom blijft iedereen wel zo lang mogelijk zitten, maar daar komt na tuurlijk ook eens een eind aan". Het is dan ook niet uitgeslo ten dat de overgebleven pas tors zich met de straks vrijge komen parochies zullen moe ten gaan bezig houden. Voor uitlopend op deze nieuwe si tuatie die door pastoor Buijsse wordt omschreven als „een vergrijzende en priesterarme kerk", zouden nu al maatrege len moeten worden genomen. De IJzendijkse pastor denkt onder meer aan het terug brengen van het aantal kerk diensten per week-end. Hij wijst in dit verband op een vo rig jaar verschenen brochure van bisschop Ernst van Breda, waarin hetzelfde wordt be pleit. Pastoor Buijsse: „Als ik mijn eigen parochies naga, dan zie ik dat in IJzendijke en in Hoofdplaat nog zowel za terdagavond als zondagmor gen een eucharistieviering wordt gehouden. Deze vier diensten zouden terug te bren gen moeten zijn tot twee, bij voorbeeld een zaterdagmis in Hoofdplaat en 's zondags één te Ijzendijke". Ook wordt er gedacht aan samenkomsten van gelovigen zonder priester als voorganger. Deze mogelijkheden worden momenteel besproken door een stuurgroep onder leiding van de deken van Zeeland. „Maar het zal nog wel even duren voordat deze verande ringen kunnen worden door gevoerd", aldus pastoor Buijs se. „Het gaat tenslotte om tra dities en die zijn in de kerk nu eenmaal moeilijk te doorbre ken". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiM tiemateriaal, dat voor alle 22 gemeenten in de maak is. „Hulst heeft materiaal van het ministerie genomen en daar zelf wat aan toegevoegd. Wij willen echter ingaan op de specifieke problemen, die rond Doel kunnen ontstaan", zegt Jan Kan. De 22 gemeenten liggen al lemaal binnen de straal waar in problemen kunnen ontstaan als er in Doel veel radio-acti viteit vrij komt. In West-Bra bant gaat het om de gemeen ten Roosendaal, Bergen op Zoom, Steenbergen, Halsteren, Nieuw-Vossemeer, Wouw, Rucphen, Huij bergen, Ossen drecht, Putte, Woensdrecht en Zundert. De Zeeuwse gemeen ten zijn Tholen, Reimerswaal, Kapelle, Borsele, Goes, Ter neuzen, Hulst, Hontenisse en Axel. en Sas van Gent. Wat er gedaan moet worden als er in Doel werkelijk wat aan de hand is, staat, wat het Zeeuwse en Westbrabantse aandeel betreft, in de in 1981 van kracht geworden alarm regeling voor Doel 1 en Doel 2. De Belgische autoriteiten waarschuwen dan de alarm centrales in Breda, Terneuzen en Goes. Daarna ontstaat dan een telefonische kettingreactie om ministeries, commissaris sen der koningin, politie, brandweer en allerlei deskun digen in staat van paraatheid te brengen. Over de te nemen maatre gelen beslist een zogenaamde Maatregelencommissie (MC), die voorgezeten wordt door de commissarissen der koningin van Zeeland en Noord-Bra bant. In die commissie zitten verder alle burgemeesters van het bedreigde gebied, mensen van diverse ministeries, pro vinciale voedselcommissaris- sen, inspecteurs volksgezond heid, arbeidsinspectie etc. De MC komt in noodgevallen bij een in de brandweerkazerne te Roosendaal. Die kazerne ligt op ongeveer 25 kilometer af stand van Doel. Volgens des kundigen is die afstand groot genoeg om er bij welke ramp in Doel dan ook geen gevaar te lopen. De MC wordt terzijde ge staan door drie „Taktische staven" (namelijk in Roosen daal, Terneuzen en Goes) en door een „Technische commis sie" te Roosendaal. Welke maatregelen er genomen wor den, hangt af van de ernst van de situatie. In het rampenplan wordt rekening gehouden met vijf verschillende mogelijkhe den om in actie te komen. In de ernstigste situaties komt het evacueren van de bevolking aan de orde. Geregeld is dus wat er bij ernstige moeilijkheden met de kerncentrales in Doel aan deze kant van de grens moet gebeu ren. Alleen is men nog niet toegekomen aan geven van een goede instructie aan de be volking zelf. Dat zal waar schijnlijk nog dit jaar worden crnoH crorYi n n Irf

de Stem | 1983 | | pagina 13