3rijs. Na dertig jaar weer toneelstuk in Clinge Hulst blij met uitspraak over begraafplaats Een beetje rivaliteit GRASDUINEN AANBESTEDING ties Deskundigen moeten kwestie Zestigvoet helpen ophelderen I Brochure in Hulst en Beveren huis aan huis verspreid Geen beperking van de snelheid op Hoefkensdijk JfLASSIEKE SCHIL&LR'JEN Tentoonstelling «-* 'e drie ambachten iDM OÜÏÏE13MI VAN ZEELAND n ZORGEN. FOKKEMA N ELSACKER TERHOUT B.V. Beroepsvisser wil vijftig mille van Clingse Hengelaars {Weldoen door Vermaak speelt 'De Wonderdoktoor' ÏÏontenisse krijgt nul op rekest HET ADRES HULST - Nauw overleg tussen de burgemees ters van Hulst en de Belgische buurgemeente Beveren heeft ertoe geleid dat deze week aan beide kanten van de grens folders huis aan huis worden verspreid, waarin de bevolking kan lezen wat te doen bij een ongeval in de kerncentrales te Doel. Tien Geboden voor als er iets mis gaat Horeca blijft bij protest tegen eethuis in Hulst Plaatselijk nieuws Sint-Jansteen Heikant Tjiftjaf Huiszwaluw Roerdomp Excursies stuur van het waterschap De p woensdag 11 mei 1983 om rschapshuis Korte Kerkstraat reenkomstig het Uniform Aan penbaar worden aanbesteed- en van waterbeheer- ,n in de subhoofdafwa- eden Axel (ged.) en volgens bestek Wa. 8 -1984. en na grondaanvulling terugzetten; ■kterrein; f-spievsrbinding lemen en (eggen; Ai 2 m/DENSPAG 23 MAART 1983 ilementen leveren en leggen; binnendijken en plaatsen; plaatsen; twegen leveren en aanbrengen; en en verwerken; gedeeltelijk vervoeren en verwerken. ingen ligt vanaf maandag 28 ntoor van het waterschap ter datum verkrijgbaar tegen be- wordt op aanvraag toegezon- 160,- op postrekening nr het waterschap De Drie Am- rstrekt op het kantoor van het d op woensdag 27 april 1983 ir. en ligt daar vanaf vrijdag 29 n moeten vóór het tijdstip van en bezorgd op het adres waar t gehouden. 1983 "ve, dijkgraaf griffier T18 PAGINA ZEELAND 2 Or irijs metallic f 275,- TW. Binckhorst BV., -48 94 00. 76-875137/870516 a-Tel. 076-133825 srt—Tel. 01696-4227 I620-58506 een onzer verslaggevers .„DDELBURG - Er zullen je!lsiwdigen aan te pas moe- In komen om uitsluitsel te brengen in de slepende kwes- tussen de Clingse Henge- I t."»rs en beroepsvisser Moor- :r. De rechtbank in Mid- I delburg heeft dat beslist, alvo- tens een uitspraak te doen in Zoals bekend draait het al- I .maal om een schadevergoe ding van 50.000 gulden, die be- I roepsvisser Moorthamer heeft jeciaimd wegens derving van nkomsten op het viswater De Zestigvoet. Het conflict da teert al van halverwege de ja ren zeventig, toen het viswater eigendom werd van Staats bosbeheer en de beroepsvisser de toegang werd ontzegd. Door toedoen van de Kamer voor de Binnenvisserij kreeg Moor-, thamer alsnog een visvergun ning, waarop de Clingse Hen gelaars en Staatsbosbeheer in beroep gingen. Halverwege trok Staatsbos beheer zich terug, maar de hengelclub zette door en werd in het ongelijk gesteld. Meteen daarna stapte de beroepsvis ser naar de rechter om een schadevergoeding te eisen. Daar wilden en Clingse Hen gelaars echter niets van horen, want volgens hen heeft nie mand Moorthamer ooit tegen gehouden om te vissen op de Zestigvoet. Hij kwam alleen niet. Inmiddels is de uitspraak in deze kwestie al vijf keer aan gehouden en nu zullen er dus deskundigen aan te pas moe ten komen. De rechtbank hoopt daarbij uitsluitsel te krijgen op vragen als hoeveel kilo paling Moorthamer van 1975 tot met 1980 uit De Zestig voet had kunnen slepen, hoe veel dat in het laatje zou heb ben gebracht en hoe groot de schade voor de nabije toe komst is, omdat hij in de ge noemde periode ook geen gla saal heeft kunnen uitzetten? Beide partijen mogen aan geven of ze één dan wel drie deskundigen willen en wie dat dan wel zouden moeten zijn. Folder over actie na ongeval kerncentrale Voor het toneelstuk wordt momenteel druk gerepeteerd. - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER Van onze correspondent CLINGE - Voor het eerst in i dertig jaar kunnen de inwo- i ners van Clinge komend weekeind in hun eigen dorp weer eens een toneeluitvoe- ring bijwonen. Dat is te danken aan de toneelclub van fanfare Wel- j doen door Vermaak, die i heeft besloten de oude tradi- i tie te laten herleven. „Bij de jaarlijkse contactavonden I van de fanfare", zegt voor- i zitter Al. van Dorsselaer, j wordt ieder jaar een eenak- j ter opgevoerd. Dat bleek zo j aan te slaan, dat we besloten hebben nu ieder jaar min- j stens één toneelstuk voor het j voetlicht te brengen". De toneelclub wordt de vierde poot van de fanfare, naast de muzikanten, de majoretten en drumband. „Trouwens", zegt Van Dors selaer, „in het vaandel van onze fanfare staat ook 'To neel- en muziekvereniging Weldoen door Vermaak'. Wij hopen dan ook dat we erin slagen een goed stuk to neel op de planken te bren gen". Om dat te bewerkstelligen zijn de acteurs al enige maanden met de reptities bezig van het toneelspel „De Wonderdoktoor", dat ko mende zaterdag 26 en zon dag 27 maart in De Trouba dour wordt opgevoerd. Een kindermatinee op zaterdag middag 14 uur gaat aan de voorstellingen vooraf. Over belangstelling hebben de to neelspelers in ieder geval niet te klagen, want voor za terdagavond is de zaal bijna uitverkocht en voor zondag zijn ook al heel wat kaartjes de deur uit. 'De Wonderdoktoor' van Jos Jansen speelt zich af in i een klein vlaams dorp en I door de vele komische ver- i wikkelingen zullen de lach- i spieren van de toeschouwers j danig op de proef worden gesteld. De regie is in han den van oud-toneelspeler Vic Verschueren. W. van Tienen heeft kleuradviezen verstrekt voor de decors, die door Albert Luycks en Leon Seghers in elkaar worden gezet. De grime wordt ver zorgd door de gezusters Ver- straeten. „We hebben gekozen voor De Wonderdoktoor", aldus Van Dorsselaer, „omdat het hier al eens eerder is opge voerd, zij het al heel lang ge leden, maar met buitenge woon groot succes". Men hoopt dit komend weekeind te evenaren. De voorstellin gen beginnen om 20 uur. ^Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiini Van onze correspondente LAMSWAARDE - De bewo- ?f,rs_van de Hoefkensdijk na- 1 Lamswaarde hoeven niet •"rekenen op een snelheidsbe- Mrking op deze dijk. De ge- Hol)tenisse heeft zowel ''"Winde als Rijk een ver inj 104 snelheidsbeperking niaar bij beide nul «Pilei rekest gekregen. l reden tot afwijzen van et verzoek wordt een te ge lige verkeersintensiteit op de "eefkensdijk aangevoerd. Wel H,?,n?eegt het Waterschap uister Ambacht om advies- fj/tuen te plaatsen, die auto- I,,'"sten moeten bewegen ..•Ssspedaal mjnder diep in drukken. Zoals bekend dienden de be iers van de Hoefkenstijd niet r e §eleden een petitie t handtekeningen in met atl; ferzoek om snelheids- of 'esborden te plaatsen. De bewoners vinden dat het ver keer veel te hard over deze bochtige dijk raast en dat sommige automobilisten er geen been in zien om regelma tig oudere mensen of kinderen in de berm te laten vluchten. Bovendien wonen er nogal wat kinderen, voor wie het een gevaarlijke onderneming is om dagelijks naar de school in Lamswaarde te moeten fiet sen. Ook menig huisdier is al aan voortrazende autowielen ten prooi gevallen. Het dagelijks bestuur van het waterschap Hulster Am bacht is overtuigd van de re delijkheid van het bezoek van de bewoners en men over weegt dan ook om adviesbor den te plaatsen. Het besluit hierover zal begin volgende maand vallen. Dan wordt meteen ook bekeken hoeveel borden er moeten komen en waar ze geplaatst zullen wor den. (ADVERTENTIES) HULST voor een goede BRIL Leverancier voor alle ziekenfondsen Van een onzer verslaggevers Het idee voor een der gelijke brochure werd gelanceerd in Beveren. Toen men er in Hulst van hoorde zocht burgemeester P. Molthoff contact met zijn Be verse collega M. van der Aa, met een voorstel om samen te werken. „Wij zijn van me ning", aldus gemeentevoor- lichter D. Hollaardt, „dat als je zoiets doet, je dan niet moet stoppen bij de landsgrens". Toen men een Belgische concept-folder in huis, had werd contact opgenomen met het ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Dat resul teerde in een eigen Nederland se folder, die tot stand kwam met medewerking van het Hulster bureau voorlichting. De brochure wordt deze week in de gehele gemeente Hulst verspreid, gelijktijdig met de folders die in de gemeenten Beveren en St. Gillis in de bus gaan. Het informatieblad haast zich te vertellen dat de kans op een ernstig ongeval bij een kerncentrale uiterst gering is. Gaat er toch iets mis, dan duurt het een paar uur voor gevaarlijke stoffen uit de cen trale kunnen ontsnappen. In die tijd kunnen de inwoners met behulp van een luidspre kerwagen worden gealar meerd. Wat hen daarna te doen staat, kan men in de fol der lezen. Voorlichter Hollaardt gaat er voorlopig van uit dat de kans op een ernstig ongeval erg klein is. „Maar", zegt hij, „wij wonen nu eenmaal in de buurt van kerncentrales en dan is dit gewoon een folder die we moeten hebben. Los van allerlei enge gedachten". In de folder die alle inwo ners van de gemeente Hulst deze week in de bus krijgen worden de Tien Geboden opgesomt, die men in acht moet nemen als zich een ernstig onge val in een van de Doelse kerncentrales voordoet: Blijf in huis. Wanneer de kinderen tijdens het alarm in school zijn, is het beter dat zij daar voorlopig blij ven. Dit geldt ook voor mensen in bedrijven, win kels e.d. Sluit ramen en deuren. Breng vee en huisdieren onder dak. Zoek een schuilplaats, liefst ondergronds (kelder) of anders een ruimte die zover mogelijk van de bui tenmuren en het dak is verwijderd en omgeven door zoveel mogelijk mu ren. Luister voortdurend naar Hilversum I die de mede delingen en aanwijzingen van de maatregelencom missie zal doorgeven. Gebruik alleen leiding water. Gebruik voedsel dat zich in huis bevindt. Tenzij via de radio andere aan wijzingen worden gegeven. Gebruik de telefoon al leen in uiterste gevallen om overbelasting van de lijnen te voorkomen. In sommige gevallen krijgt u jodiumtabletten uitgereikt. Deze tabletten kunnen nadelige gevolgen van eventuele straling van radio-actief jodium voor komen. Blijf in de schuilplaats tot bekend wordt gemaakt dat u deze kunt verlaten. Evacuatie wordt slechts overwogen in zeer uitzon derlijke gevallen. Wanneer hiertoe wordt besloten zul len via de radio en de ge luidwagens instructies worden gegeven. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Hul ster horeca-organisatie blijft zich verzetten tegen het vegetarisch eethuis, dat inmiddels is geopend in de Grote Bagijnestraat. „Het gaat om een principiële zaak", lichtte woordvoerder C. Bruyns van de Hulster hore ca-organisatie gisterochtend toe tijdens een AROB-zitting van gedeputeerde staten. Het bezwaar richtte zich gisteren tegen de vergunning die de ge meente Hulst had afgegeven voor de verbouwing van het betrokken pand. Van de mogelijkheid om het bezwaar mondeling toe te lichten maakte zijn delegatie bij ontstentenis van een juri disch adviseur nauwelijks ge bruik. Dat deed wel gemeente lijk vertegenwoordiger E. Borm. Hij maakte duidelijk waarom burgemeester en wet houders ontheffing hadden verleend van de woon- en de tailhandelsbestemming die op het pand rust. „Het kan niet de bedoeling zijn dat een bestemmingsplan wordt misbruikt voor bescher ming van gevestigde onderne mers tegen concurrentie. Het ligt niet op de weg van de overheid om de vestiging van een dergelijke zaak te belet ten". Hij wees er daarbij op dat in Hulst nog geen vegeta risch eethuis voorhanden was. Van een onzer verslaggevers HULST - De Kroonuitspraak over de geplande be graafplaats tussen de Van der Maelstederweg en de Grote Kreekweg heeft de gemeente Hulst tot grote tevredenheid gestemd. Geen wonder, want men mag de begraafplaats nog groter maken dan ver wacht. In Hulst had men al lang voelen aankomen dat de Kroon een stuk van de begraafplaatsbestemming achter de huizen van om wonenden zou schrappen. Voor alle zekerheid werd een werk plan opgesteld, waarbij de grafvelden op vijftig meter van de erfscheiding met de onwonenden zijn gepland. De tussenliggen de grond zal worden gebruikt voor parkeergelegenheid, groe- naanplant en eventueel een aula. De Kroon heeft nu echter beslist dat er vijftig meter ruimte tussen de graven en de dichtsbij zijnde woning (dus niet de tuin) moet zijn, zodat de gemeente nog meer krijgt dan waar men op rekende. Of nu na deze uitspraak de grafvelden in het concept uitvoeringsplan dichter naar de woningen worden geschoven is nog niet bekend. Gehandicaptenmiddag - De ontspanningsmiddag, georga niseerd door de Gehandicap tenorganisatie Nederland af deling Zeeland, die werd ge houden in De Warande, trok 40 bezoekers. Gedurende enkele uren werden door de heer Warrens uit Terhole door hem zelf gemaakte dia's uit Zuid- Afrika vertoond en van een deskundig en vermakelijk commentaar voorzien. Dansavond - Vanavond, woensdag 23 maart, wordt in verenigingsgebouw 't Heike de maandelijkse dansavond ge houden, waarbij alle bejaar den vanaf 50 jaar welkom zijn. De zaal gaat open om zeven uur en er wordt muziek ge speeld tot half elf. In de pauze, om ongeveer negen uur, wordt gratis koffie met een broodje aangeboden. <L~ In het „Terneuzens museum" Burg. Geillstraat 2 Vanaf vrijdag 18 tot en met zaterdag 26 maart dagelijks behalve op zondag van 11.00 tot 21.00 uur VRIJ TOEGANG TOEGANG VRIJ Vele fraaie SCHILDERIJEN van bekende Nederlandse KUNSTENAARS zoals Jos van Dijk Joh. van Trirum Herman Wijngaard Corn, van Diggelen Gerard Ernens Rob de Haan e.a. Verkoop van deze prachtige werken gaan vergezeld van CERTIFICAAT van ECHTHEID met GORCUMSE KUNSTHANDEL tae.nani Lid Koninklijk* Bond v*n Kun«h*nd*l*f*nj We schreven het al eerder: als in de vogelwereld de trek plaatsvindt, kun je voor ver rassingen komen te staan. En het is weer zover, want de voorjaarstrek ls al be gonnen. Nu is die niet zo op vallend als de najaarstrek. Dat heeft op zijn minst drie oorzaken: hij is veel minder massaal, omdat er veel min der vogels aan deelnemen. Op de najaarstrek immers trekt de hele jaarproduktie mee. Daarin is inmiddels danig huisgehouden, zodat de aantallen veel kleiner zijn. Verder verloopt de voor jaarstrek veel sneller dan de najaarstrek (ze blijven dus minder hangen) en boven dien vaak op veel grotere hoogte, zodat we er minder kijk op hebben. En dan is er natuurlijk trek en trek. Op 1 maart bijvoorbeeld zagen we de eerste bergeenden al weer in de polders. Vier stuks welgeteld. Waar heb ben die deze winter gezeten? In de grote zeearmen van de Delta, aan de Noordzeekust, in de Waddenzee misschien? Mogelijk zijn ze niet verder geweest dan de Wester- schelde. Nu komen ze de pol der weer in om ergens in een holte (een konijnepijp, een houtmijt) hun broedsel te deponeren en te verzorgen. Trek kun je zo'n verplaat sing eigenlijk niet noemen, natuurlijk. De beflijster, vogels van formaat en uiterlijk als een merel, maar met een witte, halve maan-vormige vlek op de keel, hebben wellicht de winter doorgebracht in Zuid-Europa. Ook die welke Patrick Dobbelaar zag op Terhole; een vrouwtje op de achtentwintigste februari en daags daarna ook nog een mannetje. Zij bleven wel plakken tot vier maart. Geen snelle doortrekkers dus; de uitzondering op de regel, zullen we maar zeg gen. Broedvogels misschien? Geen schijn van kans. De beflijster is bij ons een echte doortrekker: broeden in Noord-Europa en overwin teren in Zuid. We zien ze dus alleen maar op doortocht. ze hier wat rondzwerven van voedselstek naar voed- selstek. En gelet op de zachte winter zal dat laatste wel het geval geweest zijn. Wat doet hij aan de Molenkreek, de eerste die de heer Goet- hals er sinds twintig jaar weer ziet? Wordt het zijn broed plaats of was hij of zij nog zwervend, op zoek naar nog betere plekjes? We moeten afwachten, maar hij wordt wel nauwlettend in de gaten gehouden. En dan komen we bij dat beetje sport, dat stukje rivaliteit dat voge laars onder elkaar hebben: de eerste waarneming. Wie ziet of hoort de eerste fitis, tjiftjaf, de eerste boeren zwaluw en dergelijke? De bergeend. - FOTO ARCHIEF DE STEM A, de Kind meldde de eer ste tjiftjaf uit de WMZ-bos- sen en wel 13 maart, maar C. van Putte was hem drie da gen te vlug af: hij hoorde hem al 10 maart en vanaf de dertiende was de vogel al zeer algemeen. Op diezelfde tiende waren er vier man netjes van de roodborstta- puit in de Waterstraat tus sen Hulst en Clinge en tege lijkertijd was er sterke te rug- en doortrek van win- tergasten: vele honderden vinken vlogen noordwaarts en evenzo een groep van zo'n 300 sijsjes. Dit allemaal, al dus de heer Van Putte. A. de kind evenwel kwam 14 maart weer aan zijn trek ken: hij hoorde bij de Dub bele Poort te Hulst de eerste zwarte roodstaart zingen. Deze vogel zullen u en ik verder het hele jaar in Hulst kunnen horen en zien, onder andere in de Steenstraat na bij het museum. De zwarte roodstaart is gewoonlijk de voorbode voor de eerste zwaluwen: de boerenzwa luw zou er twee dagen later kunnen zijn. De zestiende zou dat dus geweest moeten zijn, maar we hebben nog niets gehoord: dit jaar zal de regel wel weer niet opgaan dan. De goede week, dat is de week waarin volgens de overlevering de boerenzwa- De roerdomp, de reiger achtige rietvogel, die H. Goethals 10 maart op de Mo lenkreek in Westdorpe zag, waar zou die gezeten heb ben? Wegtrekken naar het zuiden doen ze wel, maar voor hetzelfde geld blijven Een excursie door het Land van Saeftinghe. - FOTO ARCHIEF DE STEM luwen zich voor het eerst la ten zien. De huiszwaiuw komt zo'n zeven tot tien da gen later en de gierzwaluw mogen we pas tegen 1 mei verwachten. Nu is er na tuurlijk niets zo verander lijk als de goede week, dus daarom houden we ons lie ver aan wat data. We kregen wat dagboekgegevens van De Kind. Waarnemingsplaats: Ti- voliweg en omgeving Hulst. In 1876 en 1977 was de eerste boerenzwaluw er 28 maart. In 1979 pas 7 april, maar in 1980 daarentegen alweer 25 maart. En als je dan bedenkt dat dit jaar de goede week begint op 27 maart, dan zit er dus wel een en ander in. Ik zou willen zeggen: hou de hemel in de gaten en laat ons uw waarnemingen we ten. U mag ze oo,k doorgeven aan Henk Castélijns, Kas teelstraat 25 te Philippine. Telefoon heeft hij ook, kijk maar in het boek. Wie vanmiddag mee Saef tinghe in wil kan vanaf 13.00 uur meegaan op een excur sie die vertrekt op Emmaha- ven. Kleedt u op veel en koud slik. Zaterdag 26 maart is er weer vanaf 9.00 uur ge legenheid de groeve in Pleis toceen zand aan de Kerkpad te Nieuw Namen te bezoe ken. Einde van de rondlei ding om ongeveer 10.30 uur.

de Stem | 1983 | | pagina 13