IP r Kaltz uit Westduitse selectie IJshockeybond moet gaan schooien ZEGE STENMARK SKIVLIEGEN AAN BANDEN SPORTCLUBS DOORSTAAN ECONOMISCHE RECESSIE Basketballer vermoordt tegenstander Record in de Spaanse toto Krol mogelijk niet in Oranje tegen Zweden Tweekamp opnieuw uitgesteld Tweede plaats Van de Velde Tafeltennisteam voor WK Tokio door Hans Braat Winst jeugdijshockeyteam Kaiserslautern ontslaat trainer Rudi Kroner Record-omzet van Bayern Thijssen naar Vancouver YAN VLIET VIJFDE MAN VOOR VS B-WK ijshockey Henk Tuk in halve finales Wendy Turnbull wint in Boston Geen ledenverlies T45 inde waar een mens 100 jaar en computers nu werk waar vijf in voor nodig zouden zijn. Dat be- rustige, veilige kantoorbaan randeren, zo veel is zeker. Er gaat ieenkomst over kantoorautomati- isteren in de RAI, waar gepraat ooeden tegenspoed?', een con- iu GITP en de Nederlandse Vere ls een gat in de markt. Geijn is planbureau werkt nu meer psbevolking in de V.S. op kan- zal kantoorwerk in 1990 60 tot 'kgelegenheid. :rachtentelling' in Nederland 30% op kantoor. Dat zijn ruim 3ok in Nederland neemt kan- ;ot de rest snel toe. Al is het al io aan het ontvolken is. ouderophalend reageren op de 'as de schrijfmachine tot voor kantoorgereedschap sinds Ja- /an de produktiviteit (de hoe- r uur) vergeleken bij de indus- n. r twee keer zo veel spullen per neer en nog snellere machines i op kantoor is in die tijd nau- ;r potloden, puntenslijpers en ts uit. veranderen. Door de groeiende ten daarvan voor de bedrijven b van het totaal in een produk- ied geworden van de electro- i de spullen in huis om de in- r te doen. i: die markt weet dat zelf nog week meer voorbij of ergens in ners, managers of specialisten de wonderen van deze nieuwe rbreid, het geloof dat de auto- r is en dat een lichte aarzeling ilen achterstand. i werk op z'n kop zetten en la- haalde vakbondsman drs. W. t van Rank Xerox aan. De leu- ■condigen opgewonden het pa- dt dat ook het werk-loze kan- he Raad becijferde vorig jaar ctronica tot 1990 zo'n 95.000 ba- ntussen een hele rij rapporten 3. De moeilijkheid is dat het mie totaal anders uitpakt dan eld hebben de afgelopen tien- ir de werkgelegenheid daar is t voor kort sterk toegenomen. bond FNV en de belangrijkste vindt het vooralsnog wat over- id doet - aan te nemen dat elk Haar één op de drie zal weldra de automatisering geen eigen n worden van de specialisten, de mensen en niet andersom, nen'. Het mag geen verwonde- ind veel nadruk legt op mede- Ie vakbeweging. Adviseurs in leis geleerd dat het mee laten •men e.d. van doorslaggevende steem. Drs. F. Fransen (GITP) waar in een winkelbedrijf de Toen de meisjes merkten dat •en zij fout aansloegen, gooiden lebbelijkheid van de computer as, vast te leggen. Van Gelder i hogelijk geautomatiseerd be- t wordt geregistreerd door Het vieren en tracteert in de pauze In de middag wordt de man op en stelt vast dat hij ziek is ;even glazen bier op heeft'. I tussen automatisering en de ie taalde arbeid. Of je automa- verkloosheid) of als een zegen tot een beperkte, min of meer van de vrouw op de arbeids- is vaak vrouwenwerk. Van de 1982 eenvijfde kantoorperso- *h, directeur van het Nijmeeg- gal welk soort kantoorwerk er op het secretariaat werken, is e 320.000 kantoormensen die in 0 een vrouw. ratieve sector, waar gegevens n, in de nabije toekomst nogal tomatische systemen. De ver- overgedragen, maar de invoer nd' gebeuren. Nu er vordering van handschrift en het over- an gegevens, staat dit uitvoe- kantoren hebben verdiept, ko- veel uitvoerend werk staat te irk voor terug komt. Het ver- ialisatie, met typekamers e.d., mvoudige taken meer inhoud iresse worden en de secretaris itten aan automatisering. Eén teem door zijn aard gemakke- veel mensen werkloos dreigt te ie om die gevolgen te verdelen. DE STEM S/OCftt cebu (Filippijnen) - Een woedende basketbalspe ler heeft zondag in Cebu 0p de Filippijnen na een rumoerige wedstrijd een tegenstander dood ge schoten. De 27-jarige Pedro Te- lami werd neergeschoten, toen hij na afloop van een ontmoeting zijn schoenen in de hal ging halen. De wedstrijd was voortijdig beëindigd wegens ruzie en gevechten tussen bei de teams. De dader, een speler van de andere par tij, wist te ontkomen. velden (DPA) - De delega ties van de Westduitser Hüber en Smyslov (Sov) hebben gis teren in Velden besloten de eerste partij van de tweekamp voor de kwartfinales van het Kandidatentoernooi uit te stellen tot donderdag. Eerder werd het begin van de twee kamp al opgeschoven van af gelopen zondag naar vandaag. De reden van het opnieuw op schuiven is dat er gisteren nog geen verbetering was opgetre den in de toestand van Smys lov, die door griep is geveld. Het bestuur van de FIDE, de internationale schaakfedera tie, moet overigens nog zijn goedkeuring hechen aan het bereikte accoord. Als de FIDE niet meegaat met de bereikte oplossing, zal hoofdscheids- rechter Bozidar Kosic Hübner winnaar van de tweekamp verklaren. GERONA (EFE) - Na de eerste etappe van de twintigste Cata laanse Week, die uit twee ge deelten bestond, heeft de Westduitser Raimund Dietzen de leiding in het algemeen klassement. Dietzen won het eerste ge deelte, een individuele tijdrit over 2,3 kilometer. Het tweede' gedeelte, een rit over 115 kilo meter van santa coloma de gramanet naar gerona, eindig de in een massasprint van het peloton. De Belg Fons de Wolf was de snelste. Johan van de Velde bezette de tweede plaats. DEN HAAG (ANP) - Bettine Vriesekoop is een van de ne gen leden tellende Nederland se tafeltennisploeg, die van 28 april tot 9 mei in Tokio mee doet aan het toernooi om de wereldkampioenschappen. In oet damesdubbelspel vormt Vriesekoop een combinatie met de Tsjechoslowaakse Ma de Hrachova en in het ge- mengddubbelspel strijdt zij aan de zijde van de Pool Andr ei Grubba. De coaches Milan Stencel (Heren) en Theo Bakker (da mes) hebben respectievelijk v'Jf spelers en vier speelsters '"geschreven voor de wereld titelstrijd. Van 14 t/m 21 april gaan de ploegen in trainings- "htp in het nieuwe NTTB- sportcentrum te Zoetermeer. Vriesekoop en haar clubge note Ellen Bakker vertrekken wrder naar Japan dan de rest J|an de ploeg. De speelsters an Avanti willen voldoende 'W hebben om te acclimatise ren. De ploegen voor de wereld kampioenschappen in Tokio Jan er als volgt uit: dames: fjettine Vriesekoop (Avanti), '"en Bakker (Avanti), Mir- n Cloppenburg (Torenstad), ""•ephine van Gennip (Scylla); ™ach: Theo Bakker. Heren: "°n van Spanje (De Veluwe), "enk van Spanje (De Veluwe), Jené Hijne ('t Hooge Huijs), H°n Potton^(Valkenswaard), an Gootzen (Valkenswaard); a°h: Milan Stencel. mimiminimilHillIminimiminiimimmmmmiimiiimmmm FRANKFORT (DPA) - De Westduitse bondscoach Jupp Derwall heeft de „buitenlan ders" Bernd Schuster (Barce lona) en Hansi Miiller (Inter Milaan) opgenomen in zijn voetbalselectie voor de kwali ficatiewedstrijd voor het Europees kampioenschap te gen Albanië op 30 maart in Ti rana. Opvallendste afwezige is HSV-aanvoerder Manfred Kaltz, die de laatste tijd uit vorm is. FC Köln, de ploeg van Rinus Michels, levert de mees te internationals: vier. Der wall koos zeventien spelers, van wie er na de Bundesliga- wedstrijden van het komende weekeinde nog een zal afval len. De Westduitse selectie be staat uit: doel: Schumacher (FC Köln), Immel (Borussia Dortmund); achter: Briegel (Kaiserslautern), Bernd en Karl-Heinz Förster (VfB Stuttgart), Often (Werder Bre men), Strack (FC Köln); mid den: Engels (FC Köln), Dremmler (Bayern München), Hansi Müller (Inter Milaan), Rolff (HSV), Schuster (Barce lona); voor: Littbarski (FC Köln), Meier en Voller (Wer der Bremen), Milewski (HSV) en Rummenigge (Bayern München). België speelt op woensdag 30 maart in Leipzig de kwalifica tiewedstrijd voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal tegen Oost-Duitsland. Bondscoach Guy Thijs heeft maandag de selectie van zes tien spelers bekendgemaakt. Anderlecht is met vijf spelers de grootste leverancier, Stan dard is met vier spelers verte genwoordigd. Thijs riep ook twee „buiten landers" op. Het zijn doelman Jean-Marie Pfaff, die voor Bayern München uitkomt, en Francois van der Eist, die in de Engelse competitie voor West Ham United speelt. De selectie ziet er als volgt uit: Jan Ceulemans (Club Brugge), Leo Clysters (Water schei), Ludo Coeck (Ander lecht), Jos Daerden (Standard Luik), Michel de Groote (An derlecht), Eric Gerets (Stan dard Luik), Walter Meeuws (Standard Luik), Luc Mille- camps (Waregem), Jacky Mu- naron (Anderlecht), Jean-Ma- rie Pfaff (Bayern München), Erwin Vandenbergh (Ander lecht), Francois van der Eist (West Ham United), Guy van der Smissen (Standard Luik), Frank Vercauteren (Ander lecht), René Verheyen (Loke ren) en Eddy Voordeckers (Waterschei). Coach Eoin Hand heeft maandag achttien spelers ge kozen voor het kwalificatie duel (groep zeven, met ook Ne derland) voor het Europees voetbalkampioenschap tegen Malta op 30 maart in La Valet- ta. Hand kan weer beschikken over spits Tony Galvin van Tottenham Hotspur, die lange tijd geblesseerd was. De namen van de achttien spelers zijn: McDonagh, Pey ton, Devine, Lawrenson, O'Leary, Moran, Martin, Hughton, Whelan, Waddock, Grealish, Brady, Grimes, Sta- pleton, Robinson, Walsh, Gal vin en O'Callaghan. De Engelse coach Bobby Robson heeft heel wat proble men gekend met het opstellen van zijn selectie voor het kwa lificatieduel voor het Europees kampioenschap op 30 maart tegen Griekenland. Door blessures kan hij niet beschikken over aanvoerder Bryan Robson, Glenn Hoddle en Ray Wilkins. Weer terug in de groep van 21 spelers is de in Italië bij Sampdoria spelende Trevor Francis, die de laatste twee wedstrijden miste door een gebroken enkel. De groep bestaat uit: doel: Shilton, Clemence; achter: Neal, Bennett, Martin, But cher, Statham, Sansom, Dux- bury; midden: Mabbutt, Lee, Cowans, Rix, Hill, Coppell; voor: Chamberlain, Mariner, Blissett, Francis, Woodcock en Devonshire. linnminiminiminminimummimimiminimummiimmimiiihiimiiiimmmmm PERIKELEN NA SUCCES AMSTERDAM - Met een blik alsof hij net een aardig, maar niet al te inspan nend klusje tot een goed einde heeft gebracht keerde Jan Bruysten, doelman van het succesrijke Nederlandse ijshockey-team, gisteren op Schiphol terug. „Ik heb mijn best gedaan en het resultaat is me niet te gengevallen", deelt de 25-jari- ge Nijmegenaar laconiek mee. Het feit dat hij de gedoodverf de goalie Ed Nienhuis ver drong en nu vaste keus is ge worden, zeker nadat hij tot beste goalie van het toernooi in Boedapest werd uitgeroe pen, lijkt Bruysten louter te beschouwen als een vorm van gerechtigheid. „Het hele sei zoen heb ik bewezen dat ik in het Nederlandse ijshockey- team thuishoorde. Clifford Stewart heb ik nu ook kunnen wijzen op mijn kwaliteiten. Niet gek voor een debutant bij het WK voor senioren." De woorden komen er mondjesmaat uit, want de sluitpost van Nijmegen rekent het niet tot zijn taak om zich als promotor van zichzelf uit. te geven. Over de kwestie Nijmegen- bondscoach Stewart wenst hij ook niet meer in te gaan. Niet uit onwil, maar simpelweg omdat Bruysten de controver se als afgedaan beschouwt, doordat Stewart uiteindelijk toch drie Nijmegenaren in zijn selectie opnam. „Wat moet je er ook over zeggen. De zaken lagen en liggen vrij duidelijk, maar ik als speler voel me niet geroepen daarover uit te wij den", Bruysten wil dat wel doen zodra zijn toekomst en het Ne derlandse ijshockey ter sprake komen. Zijn meespelen in de kwalificatie-wedstrijden in Garmisch-Partenkirchen voor de Olympische Winterspelen is overigens twijfelachtig. Dat ondanks het feit dat zowel Smith, technisch supervisor, als Stewart gisteren luid ver kondigde dat hetzelfde team naar Zuid-Duitsland zou gaan ZOETERMEER (ANP) - Het Nederlandse jeugdijshockeyteam (16/17 jaar) is het toernooi om het Europese kampioenschap, dat in Zoetermeer wordt gehouden, voortvarend begonnen. De ju nioren versloegen in hun eerste wedstrijd Bulgarije met 7-0. Uitslagen: Denemarken - Roemenië 6-2 (2-0 2-0 2-2), Polen - Hongarije 16-3 (4-1 6-1 6-1), Oostenrijk - Italië 5-8 (2-0 2-3 1-5), Nederland - Bulga rije 7-0 (1-0 3-0 3-0). KAISERSLAUTERN (SID) - Het bestuur van de Bundesli- gaclub FC Kaiserslautern heeft maandag met onmiddel lijke ingang zijn trainer Rudi Kroner aan de kant gezet. Het besluit tot zijn ontslag werd vijf dagen na de uitscha keling van de ploeg in het UEFA-bekertoernooi en een dag na de nederlaag in de competitie tegen Fortuna Düs- seldorf (1-2) genomen. Door dat laatste verlies is tevens de kans op Europees voetbal in het seizoen 1983/84 erg klein geworden. Het bestuur voert als reden aan dat 'de samenwerking tussen een groot gedeelte van de spelersgroep en de trainer niet meer optimaal was'. Kroner is de vierde trainer, die dit Bundesligaseizoen voortijdig is ontslagen. Eerder werden de oefenmeesters Hel- MÜNCHEN (DPA) - Ondanks de dalende toeschouwersaan tallen bij de wedstrijden in de Bundesliga heeft bekerhouder Bayern München een finan cieel florissant jaar achter de rug. De Beierse club boekte in het jaar 1982 een recordomzet van ruim 20 miljoen mark (on geveer 22 miljoen gulden). De nettowinst bedroeg bijna 900.000 gulden. Op de algemene jaarverga dering liet voorzitter Willi O. Hoffmann weten dat het eer ste elftal zal worden verjongd. Hoffmann wil een ploeg op bouwen met een gemiddelde leeftijd van rond de 26 jaar. mut Senekowitsch (Eintracht Frankfurt), Jörg Berger (For tuna Düsseldorf), Sigi Held (Schalke '04) en Horst Franz (Karlsruher SC) van hun functie ontheven. IPSWICH - Frans Thijssen gaat vrijwel zeker naar de Vancouver White Caps. De middenvelder van Ispwich Town heeft een uiterst aan trekkelijk aanbod van deze club op zak. „In eerste instantie voelde ik er niet veel voor om toe te happen", aldus Frans Thijs sen. „Maar na het eerste ge sprek, kwam men plotseling met een veel betere aanbie ding. Ik denk wel dat ik daar op inga". als dat in Boedapest wereld kampioen in de C-groep is ge worden. „Bruysten: „Ik moet altijd vrijaf vragen aan mijn werk gever en het is maar de vraag of hij me zolang wil missen. De kwalificatie-duels zouden misschien wel gaan, maar er gaan ook nog twee weken trai ning aan vooraf, zodat het maar afwachten is. Ik kan na tuurlijk wel zeggen dat ik nimmer meer zo'n kans krijg, maar ik vind mijn baan (be heerder van een sporthal) al tijd nog een stuk belangrijker. IJshockey is louter liefhebbe rij". Is het meedoen van Bruys ten onzeker, dat geldt voor Jack de Heer al evenzeer. De Heerenveen-speler: „Mijn hielbeen laat ik in Canada opereren. Dat gebeurt op kos ten van mijn ziekteverzeke ring, maar de bond zal vervol gens het retourtje naar Neder land moeten betalen. Of ze daar de middelen voor hebben, is nog maar de vraag". Dat geld niet alleen een be langrijke rol speelt bij De Heer, blijkt uit de uitspraak van Fred Homburg: „Ik kom nu wel behoorlijk in de knoei met mijn studie en als ik nu alle ritten van de trainingen naar Zoetermeer zelf moet be talen, weet ik nog niet wat ik doe. Ik hoef er niet aan te ver dienen, maar er geld op toe leggen wil ik ook niet". Het tekent de huidige wel stand van de vaderlandse ijs hockeyers. Dat geldt zelfs voor Heerenveen. Jack de Heer: „Iedereen, die blijft, zal zo'n twintig procent in moeten le veren. Daarom is het niet gek dat Leo Koopmans zo graag weg wil. Ikzelf heb het in Ne derland best naar mijn zin en wil best in alle redelijkheid in leveren, maar de bedragen waar het nu om gaat, vind ik buiten alle proporties". De NIJB zal met andere woorden in de buidel moeten gaan tasten om de selectie voor de kwalificatie-duels bij een te houden. „Dat geld heeft de bond echter niet", aldus voorzitter Fred Schweers, „ze ker niet als we ter voorberei ding ook nog enige interlands willen spelen, want die zijn ook niet gratis. De Nederland se IJshockeybond zal dus moe ten gaan schooien, er zit niets anders op". Ingemar Stenmark (voorgrond) en Phil Mahre tijdens de finale van de parallel-slalom voor heren. - fotoap FURANO (Rtr) - Ingemar Stenmark en Anne-Flore Rey hebben maandag de afsluitende wedstrijd van het wereldbekerseizoen alpineskiën, een parallel-slalom in Furano (Japan), gewonnen. Uitslagen: dames: finale: Anne-Flore Rey (Fra) wint van Hanni Wenzel (Lie); derde plaats: Elisabeth Kronbichler (Oos) wint van Perrine Pélen (Fra); heren: finale: Ingemar Stenmark (Zwe) wint van Phil Mahre (VSt); derde plaats: Andy Wenzel (Lie) wint van Steve Mahre (VSt). van onze sportredactie DEN HAAG - Leo van Vliet completeert de wielerploeg van Peter Post, die van 8 t/m 10 april deelneemt aan de Ronde van Amerika. Post, die vermoedelijk als ploegleider meereist naar de Verenigde Staten, had eerder Gerrie Knetemann, Ad Wij- nands, Henk Lubberding en de Amerikaan Hugh Walton aan- gewezen. Laatstgenoemde staat onder contract bij de Amerikaanse afdeling van de hoofdsponsor van de Neder landse formatie. HARRACHOV (ANP) - De internationale skifederatie (FIS) heeft voorlopig de re- cordjacht bij het skivliegen stopgezet. Door een simpele, nieuwe regel zullen nog gro tere sprongen dan het afge lopen weekeinde bij het we reldkampioenschap in Har- rachov werden gemaakt, nauwelijks mogelijk zijn. De hoogte van de schansen wordt beperkt. Het verschil tussen de start en het springplatform mag nog maar 127 meter bedragen. Tevens mag de helling, waarop wordt geland, slechts 38 graden zijn. De skivliegers zullen op die schansen niet verder kunnen springen dan maxi maal 185 meter. De Tsjecho- slowaak Pavel Ploc bracht zaterdag in Harrachov het wereldrecord op 181 meter, nog ruim onder de 'veilige' afstand. In Europa bestaan vijf vliegschansen: in Har rachov (Tsjechoslowakije), Oberstdorf (West-Duits- land), Planica (Joegoslavië), Mittendorf-Kulm (Oosten rijk) en Vikersund (Noorwe gen). Buiten Europa is aleen de schans van Ironwood (Verenigde Staten) geschikt om het skivliegen te beoefe nen. Met behulp van een com puter zijn de vluchten van de skiërs gemeten. De gege vens werden onder meer ge bruikt om de veiligste hoog te van de schans en de gun stigste kromming van de landingshelling te bepalen. De hoogte van de schans te Planica werd eveneens als maatstaf genomen: 127 me ter. Oberstdorf echter moet zijn helling van 39 op 38 gra den ombouwen. De druk bij het neerkomen op die hel ling is dan niet groter dan bij een sprong van een meter hoogte. Als men verder vliegt dan 180 meter neemt die druk sterk toe, sprongen van meer dan 185 meter zijn voor een menselijk lichaam niet op te vangen. De Canadees Horst Bulau kwam afgelopen vrijdag in Harrachov zwaar ten val bij een sprong voor het kam pioenschap. Hij hield er, zo bleek later, slechts een lichte hersenschudding aan over en zal spoedig weer mee doen. „We moeten echter de ze gevaarlijke valpartijen voorkomen en greep krijgen op de wedstrijden", zo stelt de Tsjechoslowaak Milo Be- lozonik, voorzitter van het internationale schans-comi té. „Snelheden van meer dan 116 kilometer per uur zijn ontoelaatbaar. Bij een iets hogere snelheid kan een val partij catastrofaal zijn". van onze sportredactie MADRID - Een man uit Ma drid, die voor 2.40 gulden acht rijtjes had ingevuld in de Spaanse toto, is op slag multi miljonair geworden na het juist voorspellen van alle veertien uitslagen. De man, die begrijpelijk anoniem wil blijven, krijgt 310 miljoen peseta's overgemaakt, ongeveer 6 miljoen gulden. Dit bedrag is netto. De inwoner van Madrid voorspelde een keer alle 14 uitslagen goed en had in twee rijtjes maar een wedstrijd fout. Het was ruim voldoende voor een nieuw re cord. Twee jaar geleden won een metselaar in de Spaanse toto 200 miljoen peseta's, toen 4 miljoen gulden. TOKIO (Rtr) - In de openings wedstrijd van het toernooi om het wereldkampioenschap ijs hockey in de B-groep te Tokio heeft gastland Japan met 3-2 gewonnen van Joegoslavië. De periodestanden waren 0-0,2-1, 1-1. In het tweede duel won Noorwegen met 5-3 (3-1, 2-2, 0-0) van Roemenië. Uit de B-groep plaatsen twee teams zich automatisch voor het Olympische toernooi in Serajewo. Twee landen uit deze groep zijn al verzekerd van deelneming, namelijk Joegoslavië (als gastland) en de Verenigde Staten (titelhou der). De nummer vier speelt een beslissingswedstrijd tegen Nederland, dat zondag het we- reldtiteltoernooi in de C-groep winnend afsloot. T26 PAGINA SPORT 1 van onze sportredactie ARENZANO - Alleen als Na- poli niet meer kan degraderen, speelt Ruud Krol op 27 april in het Nederlands elftal tegen Zweden. De record-interna tional heeft dit bondscoach Rijvers te verstaan gegeven na de uitnodiging voor de vriendschappelijke interland wedstrijd in Utrecht. „Napoli heeft nooit moeilijk gedaan over Oranje. Degradatie is voor de club een ramp. Ik voel me verplicht het belang van de club in deze degradatiestrijd voorop te stellen". van onze boksmedewerker ZAANDAM - Henk Tuk is er in Zaandam in geslaagd de halve finales van de Neder landse bokskampioenschap pen te halen. De Bredase zwaarweltergewicht won met 3-2 op punten van Gomez Monteiro. Het zag er nog even naar uit dat Tuk de zege zou ontgaan. Enkele seconden voor de eind- gong kreeg hij van scheids rechter Van der Zee een open bare waarschuwing wegens te laag inkomen met het hoofd. Door zijn nipte puntenzege komt de Bredanaar zaterdag in Rotterdam waarschijnlijk uit tegen Romeo Kensmill als die tenminste zijn partij tegen Winston Kitamam weet te winnen. Zwaargewicht Fred van Holst (Dongen) bereikte de laatste vier door winst op de Tilburger John Emmen. De scheidsrechter staakte de strijd in de derde ronde. De Bredanaar Ronald Vrins haalde de halve finales niet. De zwaarwelter verloor door interventie van de scheids rechter in de tweede roinde van de Rotterdammer Rex Kortram. BOSTON (Rtr) - Wendy Turn bull is zondag winnares ge worden van het internationale tennistoernooi in Boston. De dertigjarige Australische ver sloeg in de eindstrijd de West duitse Sylvia Hanika in drie sets: 6-4 3-6 6-4. van onze sportredactie BREDA - De angst van de Nederlandse Sport Federatie (NSF) dat de economische recessie tot ledenverlies bij sportverenigin gen zou leiden, lijkt ongegrond. Sterker nog, het ziet er zelfs naar uit dat het sporten in georganiseerd verband nog steeds toeneemt. En dat ondanks het feit dat enerzijds in de meeste ge zinnen het huishoudbudget krapper is geworden en anderzijds sportverenigingen door daling of bevriezing van subsidies en verhoging van accommodatiehuur hun contributie moesten op vijzelen. Alleen is de groei niet meer zo spectaculair als in de ja ren zeventig. Omdat er wel signalen waren dat veel mensen het lidmaat schap van de sportvereniging van hun keuze opzegden, is de NSF bezig met enquête onder de aangesloten sportbonden. Uit de eerste reacties op die enqête - er hebben inmiddels zo'n vijf tien bonden gereageerd - blijkt dat het vermeende ledenverlies reuze meevalt. Wel zijn de mensen volgens NSF-woordvoerder Herman Bellinfante wat bedachtzamer aan het worden. „Het lidmaatschap van een vereniging, waar ze nauwelijks actief in zijn, wordt al gauw opgezegd. Ook zie je dat als kinderen van meer dan een vereniging lid zijn ze door hun ouders worden ge dwongen om een keuze te maken", aldus Bellinfante. Ook blijkt uit de eerste resultaten van de enquête dat er spra ke is van verschuivingen. Zo daalt het ledenaantal van de gym- nastiekverbonden, maar dat doet het al jaren, en stagneert de groei van de KNVB. Dat wordt gecompenseerd door de tennis- bond. Die groeit volgens Bellinfante nog steeds als kool. Ook tussen de kleinere bonden zijn duidelijke verschuivingen merk baar. Bellinfante: „De judobond bijvoorbeeld boert ook nog steeds achteruit, maar daaruit mag je niet direct afleiden dat dat een gevolg is van de economische recessie. Voor hetzelfde geld kan dat te maken hebben met het feit dat we op dit moment geen Geesink en Ruska hebben". Een voorbeeld van selectiever kiezen is volgens Bellinfante de verschuiving tussen gymnastiek en zwemmen. Bellingfante weer: „Sinds bezuinigd wordt op het schoolzwemmen, zijn veel ouders de zwemlessen zelf gaan betalen. Dan zeggen ze tegen hun kinderen: „Leer eerst maar zwemmen en als je dat kunt, mag je op de gym". Maar er zijn nog andere factoren, die invloed hebben op het ledenbestand van sportbonden. Dat is om te beginnen het gege ven dat de bevolkingsgroei stagneert. Bellinfante: „Hetzelfde wat het onderwijs nu meemaakt, treft ook de sportclubs. De jeugdafdelingen groeien niet meer zo snel". Ook het feit dat wordt bezuinigd op het aanleggen c.q. bouwen van sportaccom modaties heeft volgens Bellinfante zijn invloed.

de Stem | 1983 | | pagina 7