even..L UITBLAZEN Geschiedenis Almere begint in Amsterdam DE STEM Scheur in de aarde Zonder kleer Solidair DE STEM O Toekomst DINSDAG 22 MAART 1983 ■PAGINA TWEE 1 Uitwedstrijd Hebzucht Helicopter Valwinden PAPIER* VOOR UW PEN (A)sociaal VAN BONIFATIUS TOT MUGGENPLAAG muSPAG 22 MAAF Wereldcongres jodeWchristenei in Nederland BlOfï T5 PAGINA; QAG6LAD VOOR ZUCWEST NEDERLAND Jaargang 123 Nr. 20.082 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55 Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176 Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 Raborek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 20,49 per maand 61,15 per kwartaal f 238,00 perjaar Postabonnementen met toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236882 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda AfSluittijd adv,: 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227 Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 41481 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige atd. 236326 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Bezorgklachten 076-236888 ma. t/mvr. 8.15- 18.00 uur, za, 8.15-17.00 uur Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Hulst Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle afdjjfll 140-13751 Kantoorurerifina t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. .van 8.15-17.00 uur Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Jel. (alle afd.) 01150-17920 'Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Vlissingen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur WIM KOCK Van tv-spelletjes houd ik niet. „Wie van de Drie" is nog wel aardig als je er niet te dikwijls naar kijkt. „Vijf voor twaalf" vond ik destijds een goede kwis, maar de rest is eigenlijk te onbenullig om aan te zien. Toch kun je af en toe geboeid raken door het kijken en luisteren naar de mensen die zich met zo veel vreugde beschikbaar hebben gesteld als levend decor voor de showman (of -vrouw) om wie de hele zaak eigenlijk draait. Het is verbazingwekkend hoe veel sportiviteit er soms wordt op gebracht door de deelnemers. Ver liezen in zo'n tv-spelletje kan niet gemakkelijk zijn omdat je als deel nemer zelden de zaken in eigen hand hebt, zelfs je eigen aandeel erin niet. Gokelementen zetten je parate kennis op losse schroeven en ondermijnen je behendigheid. Zogenaamde jury's of bekende Ne derlanders zien erop toe dat de puntentotalen niet te vèr uiteen gaan lopen zodat de spanning uit het spel verdwijnt. Het gaat er lang niet altijd om dat de beste wint. Be langrijker is dat het programma on derhoudend blijft voor de kijkers thuis. Desondanks blijven de meeste verliezers goedgemutst en geven ze hun overwinnaars een sportieve kus terwijl de joviale kwismaster likkebaardend toekijkt. Hartverwar mend is het overwinningsritueel aan het einde van het programma, wanneer thuis de titelrol over het scherm begint te lopen. Vaders, moeders, broers, zusters, zwagers, schoonzusters, ooms en tantes, oma's en opa's stormen het po dium op om de overwinnaars te huldigen en te knuffelen alsof die zojuist blootsvoets de Mount Eve rest hebben bedwongen in plaats van gewoon „muis!" te hebben ge roepen als antwoord op de vraag Wie piepte er in het voorhuis?" Mensen die je op straat of in een winkel niet zouden opvallen, blij ken, wanneer ze hun zenuwen in bedwang hebben gekregen, bij zonder aardig, gevat, spontaan, geestig en ondernemend te zijn. Er zijn erbij die ik heel wel in staat acht de kwismaster voor joker te zetten, maar ze zijn er te vriendelijk voor. Helaas. Het beeld dat je, door naar die tv-spelletjes te kijken, van door- snee-Nederland krijgt is dus zo gek nog niet. Gewone, fatsoenlijke, aardige mensen die weten te incas seren „omdat het maar een spel is" en die de lompe vrijheden, die sommige kwismasters zich menen te mogen permitteren, goedmoedig over hun kant laten gaan omdat ze (terecht) veronderstellen dat dit nu eenmaal de aard van het beestje of het medium is. Bovendien verkeren ze natuurlijk in de door ambassa deur Herrenberg in de nieuwe Adriaan van Dis-show zo trefzeker beschreven positie van spelers in een uitwedstrijd. Wat al die aardige mensen be weegt om zich op te geven en zich te laten gebruiken als onbezoldig de medewerkers van dikbetaalde, maar met krappe budgets worste lende programmamakers, kan ik niet begrijpen. Van één categorie deelnemers - een minderheid, maar als je ze eenmaal in de gaten hebt een zeer opvallende groep begrijp ik het wel. Die komen om te winnen! Ze zijn vrij gemakkelijk te her kennen. Al tijdens het kennisma kingspraatje zijn ze erop uit de kwismaster te behagen. Ze roepen het hardst dat het om het spel gaat en niet om de knikkers. Ze lachen ook het meest, maar die lach raakt halverwege het programma bevro ren. Thuis voel je hun spierpijn in jouw wangen. Je ziet ze - nee: je vóelt ze - in de greep van spanning en heb zucht komen. Er zijn spelletjes die zo zijn opgebouwd dat de deelne mer zijn/haar hebzucht openlijk kan demonstreren, maar daar trapt lang niet iedereen in. De schijn van sportiviteit wordt hooggehouden. Het zijn de ogen die hen verraden of een enkele spontane opmerking die eruit is vóór de speler zich rea liseert dat hij/zij sportief zou blij ven. Pas in de spannende eindfase vallen ze door de mand. Dan smelt zelfs de bevroren glimlach en dringt de blos van heb zucht door de make-up heen. Het meest onthullend komt het naar vo ren in spelletjes waaraan door pa ren wordt deelgenomen. Je ziet de vrouwen - bijna altijd de vrouwen! - het heft in handen nemen of, als ze dat niet doen, hun mannen op hitsen en opjagen. Dat is een zeer gênant schouwspel. Hoezeer de hebzucht iemand in zijn greep kan krijgen, was zon dagavond te horen en te zien in het programma „Op jacht naar de schat". Dat is een spectaculair op gezet tv-spel waarin de deelnemers vanuit een studio een helicopter di rigeren. „Op jacht naar de schat" zou een heel interessant spel kun nen zijn ware het niet dat het wordt overschreeuwd door de deelne mers zelf en vooral door de knul in de helicopter die, net als sommige De hevige regenval van twee weken geleden in Californië, heeft een diepe scheur doen ontstaan in een heuvelhelling bij Sebastopoi. De ze week was de scheur op sommige plaatsen tien meter breed en de ruim twintig meter diep. De gigantische „hap" aarde is nog steeds in beweging. oude mensen met een telefoon, denkt dat je hard moet roepen om over zo'n afstand te worden ver staan. De helicopter hing boven een kleine stad in Peru. In die stad en in de omgeving ervan waren drie „schatten" verstopt die de deelne mers met behulp van naslagwer ken, toeristengidsen én de man in de helicopter moesten zien te vin den. Twee hadden ze er al te pak ken maar voor de derde was er niet veel tijd meer beschikbaar. Het voorwerp bleek te zijn verborgen in een Inca-ruïne die drieduizend me ter hoog op een helling balanceer- de. Er stond een straffe wind die rond de hellingen op de meest on verwachte momenten van richting veranderde en de man in de heli copter maakte daar ook regelmatig melding van. Moeizaam optornend tegen de valwinden klom de heli copter naar de ruïne terwijl de laat ste minuten in de studio zichtbaar wegtikten. Het ging om enkele dui zenden guldens. De man in de helicopter meldde dat ze nu boven de ruïne waren en naar een geschikte landingsplaats zochten. Het was duidelijk dat er niet voldoende tijd meer over was. „Kun je er niet uit springen Jan?", riep de vrouw in de studio. Ik dacht dat het een grap was want wij konden in de huiskamer duidelijk zien dat Jan te pletter zou vallen als hij eruit sprong. Maar het was geen grap blijkbaar want toen de laatste minuut inging en de heli copter nog steeds danste op de windgolven riep de vrouw nog maals, nu met een stem vol wan hoop: „Jan! Kun je er niet uit sprin gen?" Jan keek gelukkig wel uit. =niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iiiuiiiiiii)iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiii; WAYNE DICKINSON, de Ameri kaan die zondag na bijna vijf maanden op de Atlan tische Oceaan met zijn bootje ter grootte van een badkuip schipbreuk leed voor de kust van Noord- Ierland, is volgens de kust wacht gered. De 39-jarige Dickinson werd uit het wa ter gevist door een vuurto renwachter, die zei de Amerikaan zwemmend te hebben aangetroffen bij de rotsen van het eiland Aranmore, bijna 5 kilome ter van het vasteland. Het 2,70 meter lange bootje was tijdens een storm op de rot sen geslagen en gezonken. Dickinson vertrok 30 okto ber vorig jaar uit Amerika in een poging de oceaan over te steken in het klein ste bootje tot nog toe. DUS. PJ. UITERMARK is met in gang van 1 april benoemd tot raadadviseur orde ningsvraagstukken bij het directoraat-generaal voor prijzen, ordening en regio naal beleid van het minis terie van economische za ken. Hij colgt in die func tie PR0F.MR. W.L. SNIJDERS op, die op 28 februari met pen sioen is gegaan. Uitermark was tot voor kort hoofd van de directie mededinging en fusies. Tot zijn opvolger is benoemd DRS. H. DE RUIJTER, thans plaatsvervangend di recteur prijzen. SAMUEL PUJOL BALADAS, een Spaanse schilder, verklaart de schepper te zijn van een groot aantal werken dat is toegeschreven aan de mees ter van de surrealistische schilderkunst, SALVADOR DALI. Volgens Pujol gaat het om ruim vierhonderd van de ongeveer zeshonderd wer ken, die Dali de afgelopen jaren zou hebben gemaakt. Tegenover het Spaanse weekblad Cambio 16 ver klaarde Pujol dat sinds 3975 ongeveer vierhonderd aquarellen, gouaches en te keningen uit zijn handen zijn gekomen tegen circa honderd van Dali zelf. De imitator verzekerde dat hij niet wist wat er met zijn. werken gebeurde. Hij zou ze voor bedragen tussen de 10.000 en 15.000 peseta (circa 230 tot 330 gulden) hebben verkocht aan GEORGES VAL, een zakenman die bevriend is met de persoonlijke se cretaris van Dali, ENRIQUE SA- BATER. De schilder zegt niet te weten of Dali op de hoogte was van deze zaak. FRED ROSE, een vroeger com munistisch lid van het Ca nadese parlement, die in 1947 wegens spionage voor de Sowjet-Unie werd ver oordeeld, is op 76-jarige leeftijd in Warschau over leden. Hij wordt wellicht in Montreal begraven. Ro se, die als Fred Rosenborg in 1907 in Polen werd gebo ren, emigreerde op 9-jarige leeftijd met zijn ouders naar Canada. Vanuit de ar beiderswijk in Montreal waar hij kwam te wonen, organiseerde hij in de cri sistijd van de jaren dertig de ongeschoolde en werk lo ze arbeiders. Hij zat een tijdlang in de gevangenis wegens zijn opruiend geachte denkbeelden, in 1943 werd hij in het Cana dese parlement gekozen, als enige communist die deze eer ooit te beurt is gevallen in Canada. In 1945 wees een jonge Russische overloper Rose aan als een van de Ca nadezen die voor de Sow jet-Unie spioneerde. Na zijn veroordeling in 1947, vluchtte Rose het land uit. Over zijn leven in War schau is weinig bekend. Het Poolse ministerie van bui tenlandse zaken zei dat Ro se sinds 1970 correspondent was voor de Canadese com munistische 'Tribune'. DRS. J.H.T. LAMB00Y is be noemd tot hoofdinspecteur van het voortgezet onder wijs in algemene dienst. In die hoedanigheid zal hij worden belast met de cate goriale hoofdinspectie van het middelbaar beroespon- derwijs. Lambooy (51) is thans lid van de oplei dingsstaf van Philips in Eindhoven en tevens pro curatiehouder, aldus een mededeling van he minis terie van onderwijs en we tenschappen. ,ge<*n i Now*00 .«ar** 1552®" Het plan om op sociale verzekeringen te korten, is m.i. oplichting, c.q. contract breuk. Als ik bij een parti culiere verzekeringsmij. een ongevallenverzekering af sluit, om mij in geval van een in de polis genoemde ca lamiteit bijv. maandelijks een bedrag uit te keren tot mijn 65ste, dan mag deze maatschappij nadat de cala miteit heeft plaatsgevonden zich niet onttrekken aan de ze betalingen. Wél mag zij tijdens de loop van de verze kering ev. premieverhogin gen aankondigen, of voor gelijke premie een lagere dekking geven, mits een aanvullende verzekering mogelijk is voor een, tot het oude niveau aanvullende dekking. Controle hierop be rust bij de verzekeringska mer meen ik, die ook contro leert of de kapitaalsdekking van de mij. voor de lopende polissen voldoende is. Ver gelijkenderwijs mag de re gering m.i. wel premies op trekken voor de verzekerin gen, maar niet reeds toege kende uitkeringen verande ren. Ook zou wel verhoging van bestaande uitkeringen i.v.m. indexering achterwe ge mogen blijven, tenzij de uitkeringspremie steeds op basis van waardevastheid werd geheven. De regering zegt „er is geen geld", mag zij dit wel zeggen en een particuliere verzekering niet? Dan moet de staat dus failliet verklaard worden. W. Walraven Breda Vijftien jaar geleden viel Zuidelijk Flevoland droog. Neerlands nieuw ste stad, Almere, heeft nu 28.000 inwoners. Volgens plannen en prognoses kan Almere de vierde stad van Nederland wor den, met ruim een kwart miljoen mensen. Er is nu echter nog niets voorge vallen dat de voorpagi na's gehaald heeft. Heeft Almere desondanks ai een geschiedenis? (Door Wim Kuipers) Toen minister Tjerk Wes terterp op 30 november '76 de eerste bewoners hun sleutel overhandigde, begon hij zijn toespraak aldus: „De geschiedenis van de stad heeft vandaag een aanvang genomen. Jullie en de nog komende bewoners zullen deze geschiedenis zelf moe ten maken door een samen leving op te bouwen." Dat is duidelijk. En een voudig. Te eenvoudig wel licht. Sociologen van de RIJP (Rijksdienst IJssel- meer Polders) die de ont wikkeling van Almere nauwlettend volgen, merk ten onmiddellijk op dat die eerste bewoners al een eigen geschiedenis meebrachten. Maandenlang hadden ze toegeleefd naar hun verhui zing. Ze waren voorbereid, hadden in Amsterdam ver schillende voorlichtings avonden en bijeenkomsten bijgewoond, ze kenden el kaar, verhuisden als clubje naar Almere. Wanneer laten we de ge schiedenis van Almere be ginnen? Op het moment dat de laatste centimeter water wegvlood, en er een stinken de moddervlakte overbleef? beschrijving Bonifatius. van bisschop Maar waarom niet nóg ver der terug? Zesduizend jaar geleden was het gebied al bewoond. Archeologische vondsten hebben dat aange toond. Later werd het water steeds machtiger, en er ont stond een echte binnenzee: de Zuiderzee. Eerder werd die watervlakte Almere ge noemd. Die naam komt voor het eerst voor in een levens- Stevin en Lely Waar nu in stug tempo ge bouwd wordt, woedden eeu wenlang vreselijke stormen. In december 1287 verdron ken er meer dan 50.000 men sen tussen Staveren en de Eems, de Sint-Elisabeths- vloed van 1421 vergde waar schijnlijk nog meer slacht offers. Van lieverlee rijpte daarom het idee de Zuider zee droog te maken. Het eer ste bewaard gebleven plan dateert van 1667 en is van Hendrick Stevin (zoon van de beroemde Simon). Hij wilde dammen tussen de Waddeneilanden leggen. Het duurde tot eind vorige eeuw voor Lely met de definitieve oplossing kwam. Hoort dit nu tot de ge schiedenis van Almere? „Ik zou zoiets nooit vertellen als ik de geschiedenis van Al mere moest schrijven" zegt dr. J. Bosmans, weten schappelijk hoofdmedewer ker bij de vakgroep nieuw ste geschiedenis van de Ka tholieke Universiteit. „Dat is de geschiedenis van de Zui derzee of de IJsselmeerpol- ders, en heeft niets met Al mere te maken". Satellietstad Hij ziet Almere allereerst als satellietstad van Am sterdam. „Ik denk dat je daar moet beginnen. Bij de overvolle Randstad, ruimte gebrek, woningnood. Ergens is toen aan een tekentafel een nieuwe stad ontstaan. Dat is ook geschiedenis: Al mere als abstracte groot heid." Interessante vraag De noodzakelijkheid van Al mere vindt Bosmans voor de historie veel belangrijker dan het feit dat de stad ook in het nieuwste stuk droog gelegd land ligt. „Almere had - als .opvangcentrum voor Amsterdammers - voor hetzelfde geld ergens ten noorden van het Noordzee kanaal kunnen komen, als daar voldoende ruimte ge weest was. Of in het Gooi. Dat leidt tot de voor een his toricus interessante vraag: waarom is juist de Flevopol- der gekozen?" Een conclusie uit het voorgaande: je kunt op meer manieren geschiedenis schrijven. Dr. Bosmans: „We denken te snel dat ge schiedenis slechts over ge beurtenissen en mensen handelt. Ook natuurlijk. Maar als ik het op dit mo ment over de geschiedenis van Almere heb, kijk ik eerst naar het idee, de voor geschiedenis, vervolgens naar de bestuurlijke inde ling, en op de derde plaats pas naar de mensen die er nu wonen." Almere wordt 1 januari vol gend jaar eerst een gemeen te. Het maakt nu deel uit van het Openbaar Lichaam Zuidelijke IJsselmeerpol- ders (ZIJP), heeft wel een stadhuis en wethouders, maar geen burgemeester. De scepter wordt er gezwaaid door landdrost Han Lam- De eerste mensen van Al mere hebben uiteraard ook al geschiedenis geschreven. Niet spectaculair. Uit de rapporten die tot nu toe over de bevolking van Almere verschenen zijn, blijkt dat de allereerste bewoners een Neerlands nieuwste stad Almere heeft duidelijk een hoofdstedelijk accent: er wordt onvervalst Mokums gesproken. Dat is logisch: Almere is voornamelijk op gezet om de overloop uit Amsterdam op te vangen. Om de overgang van het voormalige magisch wereldcen trum naar een nuchtere poldercity wat makkelijker te maken, is hier en daar wat Amsterdams gebouwd. Hier de Kerkgracht in Almere-Haven op een winterdag, 's Zomers is het er wat gezelliger. hechte gemeenschap vorm(d)en, en haast stuk voor stuk in het bestuur van een van de verenigingen kwamen. Het verhaal van elke nieuwe stad of wijk. Laatste kans Het wel en wee van Almere wordt nauwkeurig bijge houden door de sociologische dienst van de RIJP, want het zou wel eens de laatste kans kunnen zijn om ont staan en veranderen van een gemeenschap vast te kunnen leggen. Muggenplaag Wat wapenfeitjes tenslotte uit de historie van het jonge Almere. De eerste vereni ging die opgericht werd, was de carnavalsvereniging De Moddertrappers, de eerste zomer al was er een geduch te muggenplaag, de schuurtjes in de tuin bleken vochtig, en een echtpaar kreeg het tweepersoonsbed met geen mogelijkheid het nieuwe huis binnen. Ge schiedenis? Vrijdag a.s.: Moderne talen. Van onze parlementaire redactie niriM HAAG - Het kabinet 1 gouden handdruk van j Jniljoen aan RSV-topman. I Stikker juridisch onged maken en terugvorderen. Dat stelt D'66-fractie-vc ,itter drs- Maarten Engwii L de ministers Van Aar* en De Koning (Economi sociale Zaken) hlerq donderdag in de Tweede mer aan de tand voelt. Engwirda zal het kabi vragen of het klopt dat St ker en de Raad van Comnj sarissen het afgelopen najl ruzie hebben gehad, waai de Raad van Commissarisl aanvankelijk niet meer <f vier ton wilde betalen voor c, afvloeiingsregeling, maar dij de bocht ging voor Stikker, 0 toen een half miljoen guld Van een onzer verslaggever AMSTERDAM - Het jaarlijfl se congres van de Internat! nale Raad van Christen en I den zal dit jaar in Nederla worden gehouden van 21 totl augustus in het Evert K pertsoord in Amersfoort. f Rond 200 deelnemers uit I verschillende landen zulll bijeen zijn rond het thema 'Q zoek naar de Vrede. Onze vel antwoordelijkheid als Jodl en Christenen'. Het thenf wordt in zeven deelthema bestudeerd in werkgroepen. I Sprekers zijn prof. G. Corn van het Joods Theologisch Sl minarie in New York, de the| loog prof.dr. D. Mulder van Vrije Universiteit van An sterdam en de Groningse pol^ moloog prof. mr. B. Röling. DE voorspelde chaos op d maandag uitgebleven. Hoew markten een nieuw dieplepui ledereen wachtte blijkbaar op Financiën en de directeuren v landen zouden sluiten. Een a de Europese Gemeenschap g< De problemen waarmee he kampt zijn bekend: tegenover en de Nederlandse gulden st< rijk, Italië en Ierland. En, zij he Luxemburgse valuta's, die tot gevolgd. Dit keer lag met name de I Om politieke redenen kon hij tie van de Franse franc in no politiek om de economie te si zijn mislukt en de rekening, di talen, is navenant. Mitterrand verwijt vooral c staat. Een terecht verwijt of n na voor, dat het EMS uit elkaa voorkomen was de devaluatie nouden. En daarvoor moest zien de koersen op de wisselr de mark met 3,5 procent volde delijk 5,5 procent is geworden de nodige solidariteit voor de dpgebracht. NEDERLAND is er zonder al t men. De Nederlandse gulden zichte van Frankrijk betekent c Die wordt immers stukken duu nadeel al een stuk geringer, munt duurder is gemaakt. De Nederlandse concurrer grootste 'klant', de Bondsrepi "iet aangetast, omdat de Du duurder is geworden. Nederland heeft binnen de se eis, dat de mark en de guit up straffe van het uiteenvallen gezien de 'offers' die ons land geid-stelsel al heeft moeten bre )PpH betekent dit akkoord ni« et voortbestaan van het EMS 9ingen van de valuta's van d e «gelopen vier jaar, dat het Met is een goede zaak, als l< «Ls,e|sel een stabiele geldn aat of valt met het economise ht,, n De Europese Gemeei lanri'8' m0et' Aan de ene kal Qftnl' d'e via bezuinigingen i Lr Aan de andere kant ee mo f yrankrijk, dat de inflatie ju 'tekorten op de handels- en nrvS s°orten van beleid sp< sam keliik' datde EG afstap menwerking, maar het bele tsct)n drenQb Weigert men h jJSWwwn. dan zitten we ov< £™e situatie. En of het EMS c j ypjfeid worden. De EG-rege °Poverleg bijeen, kunnen di

de Stem | 1983 | | pagina 2