Arty-Party voor ieder die creatief wil zijn Staten verdeeld over versoepeling duiksportbeleid Sas denkt aan invoering van rioolrecht Mui U spaart Onderscheiding voor brandweerlui Temeuzen RECONS'. A A 'Kleine huishoudens de dupe Nu nieuwe Klassieke schil&erueH Tentoonstelling DINSDAG 22 MAART 1983 D1BT1M VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND3 BniNSPAfi 22 MAART - TERNEUZEN - De afdeling Zeeuwsch-Vlaan deren van de CPN is het niet eens met de ma nier waarop het waterschap De Drie Ambach ten de milieuheffing (oppervlaktewaterver ontreiniging) berekent. politierapport Tom de Boeye maakt beste foto van Fotoclub Sas ABVA-KABO- vergadering Terneuzen Van fanfare Westdorpe Eikeboom voor bestuur Sas van Gent Tonny de Vetter opent galerie in Terneuzen Prestatieloop en wandeltocht van brandweer Groot-Sas Thoolse molens zien er redelijk uit Duizend gulden voor Sasse vastenactie na open dag Plaatselijk nieuws Biervliet Breskens Terneuzen markten Uitgaan in Zeeland jL «M» T20 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll TERNEUZEN Lof voor de leden van de plaatselijke brandweer te Biervliet voor hun kordaat optreden eind vorig jaar bij het red den van een jongeman die in de Westerschelde nabij de Paulinapolder dreigde te verdrinken. Dat kon worden opgetekend uit de mond van burgemeester C. Ockeloen tijdens een bin dingsavond van de gemeentelijke Terneuzense brandweer. De eerste burger reikte verder een aantal onderscheidingen en diploma's uit. Het bronzen kruis voor 12,5 jaar dienst ging naar J. Hamelink en P. Dieleman, zilver (25 jaar) naar J. Riemens en de verzilverde gesp voor 30 brandweerjaren naar R. van Lange- velde. Vrijwilligersmedailles waren er voor W. Koster. W. van der Peyl, J. Vermeulen. Ph. Knijff, A. Mechielsen (allen 10 jaar in dienst), voor J. Muller en D. Engels (15 jaar), A. Len- sen, J. Kentin, F. Meeuse en G. Serrarens (20 jaar) en voor R. van Langevelde voor dienst 30-jarige verbintenis. J. Kentin, C. van Cleem- putte en J. Hamelink werden bevorderd tot onderbrandmeester. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii CPN: milieuheffing eerlijker berekenen Van een onzer verslaggevers Het waterschap gaat per wooneenheid uit van drie vervuilingseenheden. De CPN vindt dit onbillijk tegenover alleenwonenden en twee-persoonshuishoudens. In een brief aan het bestuur pleit de CPN voor een eerlijkere be rekeningsmethode. Beter is voor vele twee per- soons-huishoudens slechts twee vervuilingseenheden te berekenen, zo stelt de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen voor. „Uiteindelijk is het nog beter CADZAND - Op het strand nabij Cadzand-Bad heeft de heer De R. een landmijn ge vonden ter grootte van 40 bij 10 centimeter. De mijn, die al leen bij laag water bloot komt, zal door de mij nopruimings- dienst onschadelijk worden gemaakt. GROEDE - Zondagavond om streeks half negen heeft op de Puijendijk een eenzijdig onge val plaatsgevonden waarbij mejuffrouw S. V. uit Temeu zen ernstig gewond werd. Zij werd met verwondingen aan het gezicht in het ziekenhuis te Oostburg opgenomen. Mejuf frouw V. kwam vanaf de Puij endijk en is op totnutoe on verklaarbare wijze rechtdoor gereden in plaats van links- of rechtsaf te slaan. Zij reed door een schrikhek heen en beland de in de sloot. Over de juiste toedracht kon nog niets wor den meegedeeld. TERNEUZEN - In de Aldi- markt aan de Axelsestraat werd de portemonnee met 150 gulden gestolen van J. de R. uit Philippine. TERNEUZEN - Verdacht van diefstal van tien eurocheques bij garage Van Putten dinsdag 15 maart, werd zondag door de gemeentepolitie de 28-jarige Terneuzenaar W. R. aange houden. R. bekende de diefstal en werd na het opmaken van een proces verbaal weer vrij gelaten. TERNEUZEN - De bestuurder van een bestelbus, F.L. van T. uit Walsoorden, raakte maan dagmorgen in de berm, ramde enkele palen en duikelde de sloot in. Hij werd met beenlet sel opgenomen in het Juliana- ziekenhuis. De bus werd zwaar beschadigd. TERNEUZEN - Tijdens het weekeinde werd eeh inbraak gepleegd in het kantoor van constructiebedrijf De Feyter aan de mr. F. J. Haarmanweg. Het kantoor werd overhoop gehaald. Er wordt een bedrag van vijftig gulden aan wissel geld vermist. VOGELWAARDE - Zondag avond om 23.40 uur reed brom fietser S. K. uit Vogelwaarde over de Grafelijkheid in de richting van Vogelwaarde. Hij kwam door onbekende oor zaak op de linkerzijde van de weg en botste op de gepar keerde auto van F. H. uit Vo gelwaarde. K. werd met ver moedelijk een gebroken been naar het St. Liduina zieken huis in Hulst overgebracht. Zijn bromfiets en de auto wer den beschadigd. ZAAMSLAG - De fietser A. A. uit Zaamslag bekwam maan dagmiddag een hoofdwond toen hij in zijn woonplaats vanuit de Kiezelstraat de Ter- neuzensestraat op reed en in botsing kwam met een auto bestuurd door J. W. uit Ter- neuzen. om de heffing te koppelen aan het verbruik van water. Dit levert een eerlijkere maatstaf op voor de vervuiling van het oppervlaktewater per wo ning". Volgens de CPN kloppen de aanslagen die de inwoners van het waterschap ontvangen niet altijd. „U zult, naar wij aannemen, gegevens opvragen bij de afdeling bevolking om na te gaan hoeveel mensen er in de woningen wonen. Wij willen U er nu wel op wijzen dat bij de afdeling bevolking ingeschreven zijn op een be paald adres niet hetzelfde is als wonen op dat adres. Wij zouden U dan ook willen ver zoeken, om niet klakkeloos de gemeentelijke gegevens over te nemen maar om vóór u de rekenening uitschrijft na te gaan of die gegevens wel klop pen", zo schrijft de CPN. Volgens griffier J. Traas van het waterschap heeft de afdeling haar huiswerk maar slecht gemaakt. „Alleenwo nenden krijgen een ontheffing. Die worden voor één vervui lingseenheid aangeslagen. Dat is al lang bekend. Wat de twee persoonshuishoudens betreft. Daar kunnen wij niets aan doen. Dat is wettelijk gere geld. Er is op hoog niveau al eens over gepraat, maar voor lopig zit daar geen verande ring in. Ook over het bereke nen naar het waterverbruik is gediscussieerd maar de minis ter heeft dit naast zich neer gelegd". Het maakt dan ook helemaal niet uit hoeveel mensen er in een huis wonen. „Het is of een aanslag voor één vervuilingseenheid of één voor drie", aldus Traas. SAS VAN GENT - Met zijn fo to „Boomstronk in water" heeft Tom de Boeye uit Sas van Gent de foto van het jaar gemaakt van de Sasse foto club. Zijn creatie werd door de bezoekers van de jaarlijkse fo- to-expo door middel van een enquête gekozen. De jonge Sassenaar behaalde met zijn foto's „Rietkant" en „Bospad" ook de tweede en de derde plaats. De tentoonstelling van de fotoclub werd de twee zonda gen door heel wat mensen be zocht en dat betekende tevens een forse aanwas van leden en donateurs. De expo was inge richt in de benedenzaal van de Speye. Daar waren 84 foto's in zwart-wit en kleur overzich telijk tentoongesteld. C. de Hulsters uit Sas van Gent kreeg de foto die verdiend kon worden met het invullen van de enquête. Van onze correspondent TERNEUZEN - De afdeling Midden-Zeeuwsch-Vlaande ren van de ambtenarenbond ABVA-KABO houdt donder dag 24 maart een algemene le denvergadering voor leden die werkzaam zijn bij Openbare Werken in Terneuzen. Gastspreker is districtsbe stuurder Theo Jacobs. De ver gadering in café Du Com merce beeintom 19 30 uur Van onze correspondent WESTDORPE - Het ge meentebestuur van Sas van Gent krijgt zaterdag 26 maart een eikeboom van de Westdorpse fan fare 'Eikels worden bo men' aangeboden. Het is het eerste exem plaar van de honderd bo men die de fanfare zater dag in het kader van het honderdjarig bestaan van de fanfare gaat ver kopen. De plechtigheid is om 14.30 uur nabij de kerk van Westdorpe. Wethouder L. Marqui- nie zal het boompje na de overhandiging zelf plan ten in het plantsoentje in die buurt. De boomplan ting wordt door de fanfa re muzikaal omlijst. Na de plechtigheid gaat de verkoopactie van start. TONNY de Vetter in zijn nieuwe galerie Arty-Party De vloer is van aluminium. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Terneuzen kent vanaf donderdag 24 maart een nieuw fenomeen op artistiek gebied. Tonny de Vetter opent dan op de hoek van de Vlooswijkstraat zijn galerie Arty-Party. Een expositieruimte, in principe opengesteld voor iedereen die zich op een creatieve manier wil uiten en waarbij de vorm geen enkele rol speelt. „Tevens de mogelijk heid voor velen om eens op een andere dan de traditio nele manier kennis te ma ken met kunst", aldus De Vetter die boven de galerie een boetiek heeft. „Elke vorm van kunst is in feite toegestaan, maar datgene wat geëxposeerd wordt moet bij mij wel reac ties oproepen. Geen land schapjes dus. Afwijkende kunst. Extravagant. Dat is het goede woord, maar wel eigentijds", probeert de jon ge galeriehouder zijn bedoe lingen duidelijk te maken. Een definitie van kunst is ook moeilijk te geven. De Vetter waagt zich er dan ook niet aan, maar vindt wel dat er een stimulerende werking van zijn galerie moet uit gaan. „Ik moet wel merken dat mensen er wat aan heb ben, anders stop ik er met een mee. Als de galerie hen tot iets creatiefs aanzet of zelfs nog maar over bepaal de zaken gaan nadenken ben ik al dik tevreden". Arty-Party heeft in het Terneuzense kunstenaars kringetje al veel positieve reacties opgeroepen. Vooral de maagdelijk witte omge ving (op een aluminium vloer) waarin de werken in terecht komen spreekt aan. „Op deze manier is er een goede wisselwerking tussen de kunstvoorwerpen en de ruimte waarin ze geëxpo seerd worden". Zijn eerste gast is de Ter neuzense kunstenaar Frank van de Berge. „De meeste onderschatte kunstschilder van Nederland", vindt De Vetter. Van de Berge blijft een maand. Voor de periode erna zijn nog geen afspra ken gemaakt. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De indruk bestaat dat de veilig^» rond het sportduiken in de Zeeuwse wateren is toege nomen sinds de provincie daartoe een speciale verop dening heeft ingesteld. Ook het rumoer rond de verop dening heeft daartoe bijgedragen. een reddingsvest en geketm, flessen blijven bestaan. Ofj Zeeuwse staten met het ni® we beleid akkoord gaanWerij gisteren nog niet geheel duid, lijk, want uit de commissi kwamen tegengestelde gek. den. P. de Nooijer (Pv^ keerde zich vooralsnog te»» de versoepeling. „Iedereen fo dan in een dolle bui zo'n aantrekken en onder u gaan met alle gevolgen va» dien". Hij wees ook op de mi. lieuschade die door de duit sport veroorzaakt zou word® J. van Zwieten (WD) to®, de zich blij met de versoep,. ling van de verordening, mait bleef van mening dat ookhet vergunningenstelsel dient t, worden afgeschaft. Hij wil»] eens cijfers zien waaruit hg nut van de vergunning® blijkt. Dat zei gedeputeerde P. Boersma (PvdA) gistermiddag tijdens een vergadering van de statencommissie voor wel zijnszaken. Zoals gemeld is het desalniettemin de bedoeling om de verordening te versoe pelen. Sinds de invoering van de verordening is het sportdui ken aan een vergunning ge bonden. De provincie heeft er 8300 uitgegeven, 4000 aan Bel gen, 3200 aan Nederlanders, 800 aan Duitsers en 260 aan andere buitenlanders. De verordening en de voor genomen invoering van een verplicht Zeeland-brevet heeft de afgelopen jaren nogal wat rumoer veroorzaakt, in het bijzonder de Belgische en Nederlandse onderwater sportbonden hebben zich er fel tegen verzet. Dat heeft als ge volg gehad dat nu een voorstel op tafel ligt om de verordening te versoepelen en af te zien van een Zeeland-brevet. Wel wil men een vergunningen stelsel handhaven om in geval van misdragingen in te kun nen grijpen. De vergunningen worden volgens de gedepu teerde tegen kostprijs ver strekt. Het is de bedoeling om de geldigheidsduur te verlen gen van twee naar vijfjaar. Gedeputeerde Boersma zei gisteren dat alle verantwoor delijkheid voor de veiligheid bij de duik(st)ers zelf zal ko men te liggen, alleen voor waarden als het gebruik van FOTO DE STEM/COR J DE BOER Van onze correspondent WESTDORPE - Gestimuleerd door het succes van vorig jaar, houdt de brandweer van Groot-Sas dit jaar de tweede „Commandant De Vriend- prestatieloop en wandeltocht". Dit sportieve gebeuren wordt gehouden op zondag 1 mei vanaf tien uur 's morgens. De deelnemers kunnen naar keuze drie, vijf of tien kilome ter lopen of wandelen. Elke deelnemer ontvangt na afloop een mooie herinnering. Start en finish zijn bij de brand weerkazerne in Westdorpe. Van een onzer verslaggevers SINT-MAARTENSDIJK - De negen molens, die het eiland Tholen sieren verkeren over het algemeen in een goede staat. Slechts twee molens zien er erg slecht uit. Een en ander blijkt uit een overzicht dat het dagelijks bestuur van het eiland heeft laten maken naar aanleiding van de toestand van de molens. De twee molens in Sint- Maartensdijk en die in Tholen moeten worden gerestaureerd. De kosten bedragen ongeveer een half miljoen gulden. Voor de molen in Stavenisse ligt een restauratieplan klaar. De kos ten zijn ongeveer een kwart miljoen gulden. De commissie openbare werken van Tholen bespreekt dit overzicht woensdag 30 maart vanaf 14.00 uur in het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk. (ADVERTENTIE) In het „Terneuzens museum" Burg. Geillstraat 2 Vanaf vrijdag 18 tot en met zaterdag 26 maart dagelijks behalve op zondag van 11.00 tot 21.00 uur VRIJ TOEGANG TOEGANG VRIJ Vele fraaie SCHILDERIJEN van bekende Nederlandse KUNSTENAARS zoals Jos van Dijk Joh. van Trirum Herman Wijngaard Com. van Diggelen Gerard Ernens Rob de Haan e.a. Verkoop van deze prachtige werken gaan vergezeld van CERTIFICAAT van ECHTHEID met Organisatie: QORCUMSE KUNSTHANDEL fac.vant Ud Komnwll», Bond vin KvniWinö.lir.r. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Sas van Gent denkt aan de invoering van rioolrecht. Dit schrijft het college in een brief aan de fi nanciële commissie waarin een tweede bezuinigingsronde wordt bekendgemaakt. Het Sasse college is van mening dat uiteindelijk (dit jaar ble ven de Sassenaars van een verhoging verschoond) niet te ontkomen is aan het opvoeren van de belastingopbrengst. Daarom denkt het Sasse college er voorlopig aan om het rioolrecht weer in te voe ren. Deze rioolbelasting is in dertijd bij de invoering van de onroerend goedbelasting, na veel discussies, opgeheven. Deze nieuw ingevoerde belas ting zal volgens commissie voorzitter, wethouder J. Plat- schorre wel een zware beval ling worden. De tweede bezuinigingsron de is een gevolg van het feit dat uitkeringen uit het ge meentefonds zijn verlaagd en met nog enkele andere maat regelen betekend dit dat Sas van Gent 88.000 gulden extra moet bezuinigen. Daarbij komt nog dat de Sasse ambte naren genoodzaakt zijn voor 25.000 gulden overuren te gaan maken en een RPCZ-tegen- valler van 5000 gulden. Al met al zal Sas daarom 128.000 gulden moeten inkrim pen, maar door de dalende rentelasten kan Sas al direct 112.000 gulden uit het geldkist je toveren en halen ze 10.000 gulden uit de post onvoorzien en kan de bijdrage aan de jeugdtandverzorging met 6500 gulden worden verlaagd. De tweede bezuinigingsronde is Sas van Gent weer goed door gekomen. SAS VAN GENT - De open dag van de werkgroep Vasten actie, die zondag in de Rose- laer te Sas van Gent werd ge houden, is erg succesvol verlo pen. De belangstelling was groot. De opbrengst bedroeg duizend gulden. De 'geldthermometer' van de werkgroep staat nu al o) 5300 gulden en daar is de op brengst van het eerste vasten- zakje nog niet bij opgeteld. Df jaarlijkse actie van de werk groep komt ten goede aan pro jecten in Guatamala en Filipijnen. De vastenactie, die nog loop! tot Pasen, krijgt zaterdag If maart een vervolg met een fiets-in. Het winkeltje voor tweedehandskleding aan Zuidstraatpromenade is nog tot zaterdag gapend. Handwerkexpo - Woensdag middag 23 maart van twee to! vijf uur, wordt in bejaarden centrum Ter Walle een ten toonstelling gehóuden var handwerkartikelen. Deze arti kelen, die gemaakt zijn dooi de bewoners, zullen ook tf koop worden aangeboden, zullen onder andere kleedjes kussens, speelgoedbeesten sokken en vele andere artike len zijn. Verder kan er worder gesjoeld, gegrabbeld en koffie worden gedronken met wafel. De opbrengst komt heel ten goede aan het Welfa- rewerk van het Rode Kruis. Geuzenkleding - Vanavond, 21 maart, worden in het buurt huis patronen uitgewisseld van geuzenkleding. Er zal ook geuzenkleding worden uitge wisseld. Iedereen die te klein geworden kleding (historische kleding) of patronen heeft, is welkom in het buurthuis in de Noordstraat, vanag zeven uur. Dinsdag 29 maart wordt r" zo'n bijeenkomst gehouden. Open huis - De protestants christelijke school School mei de Bijbel houdt morgen van 17.00 tot 19.30 uur een huis. Groei en Bloei - Groei en Blo® hield in het Zuid- landtheater in Terneuzen instructieve avond over biolo- gisch tuinieren in de moestuin Dit is een wijze van tuinier® zonder herbiciden en pestici- den. Ruim 100 toehoorde» vernamen van de heer Ver- faille uit St. Niklaas wat voordelen zijn van deze B«' nier van tuinieren: niet all®1 voor de smaak van de groen» ook voor de gezondheid, vo® het milieu en de portemonn» Er werd uitgebreid verder ifr gegaan op het maken van f composthoop, compost die chemische milieuvijandelir meststoffen moet vervangen GOES, 21 maart 1983 - Sla gl^ kl. 1 0,18-0,32; kl. 2 0,08. Boeren^ kl. 0,42. Peen kl. gr. 0,17. Radus kl. 1 0,68-0,75. Spruiten schoond kl. 1 A 0,28-0,68; kl 0,36; AB 0,21. Witlof kl. 1 B WA 2,60. Prei kg kl. 1 B 0,49; A 0,74» vrwiolrrvVI trrrtor» lra H 9 0 37-*' Van onze correspondent OES - Junior Kamer de Revelanden viert dit jaar haar 10-jarige bestaan. De junior Kamer is een we reldomvattende organisatie ,,..n jonge mensen die bereid rh'n verantwoordelijkheid te aanvaarden, zowel binnen j,un werk als daarbuiten. Nederland heeft 70 Junior 99 Bew SLUIS - De bewoners vf de Lange en Korte Wolf verzet gekomen tegen h< meentebestuur de beloo: het wegdek uit te stell< jaar. Namens de bewoners van initiatiefnemer Jos Hiele do bieden aan B en W. Daarin w de reconstructie eerder uit te ,De weg zit vol met putten'L aldus Hiele. „Als de asfalte ring nog zo lang op zich moet laten wachten, dan wordt het hier gewoon onleefbaar". Na overleg met enkele gelijkge stemden heeft hij een protest- folder verspreid, waarin wordt gesteld dat „de maat vol is", en van het gemeentebe- J AXEL a Galerie Bellemans, Oosterstr 11- Expositie van Annie Blewanus met textielobjecten. Kindergalerie- Il lustraties van Annemiek Bors- boom. Geop. dag. 10-18 u. (t/m 2 mei.). GOES Grandtheater - 20 u. E. T. a.l HULST De Koning van Engeland - 20 u. Een manier per keer 18 j. 20 u. Zwarte Ruiter, a.l. 20 u. De Vla schaard. a.l. 20;ü./Srinie. alk KOEWACHT Oude Molen - 13.30 u. schiëting 'oor beiaarden. MIDDELBURG Citytheater - 20 u. Annie, a.l. OOSTBURG Ledeltheater - 20 u. Het meisje met de hete hobby. 18 j. TERNEUZEN Luxortheater - 20 u. Hot Bubble- gum maagd. 16 j. 20 u. Annie, a.l. VLISSINGEN Alhambra I - 20 u. Huis bij het kerkhof. 16 j. Alhambra 2 - 20 Sharky's machine. 16 i Rentetarieven per 16-3-1983 Spaarrekening Minimumsaldo f 100,- Vfl opneembaar f 5.nnn.- Oëimaand Over bedra- Sen boven f 5.000,- en bin nen de opzegtermijn van maand, wordt van het opgenomen bedrag aan u berekend. Spaardeposito's Minimumsaldo f 5000,- Renterekei Minimumsi Vrii opneerr per maand. gen boveni binnen de c 1 maand, wi van het opg bedrag aan be tarieven van Kascertificaten, Spa en Kapitaalcertificaten worden u op Bij alle kantoren van Slavenburg' a|le spaarvormen alsmede de alger Breda, Prinsenkade 3,076-222 Hulst, Houtmarkt 6,01140-1345 Oosterhout, Mathildastraat 13 Roosendaal, Molenstraat 60,0 Bas van Gent, Keizer Karelpieir Bluis, Lange Wolstraat 10,0117\ erneuzen, Kersstraat 13,0115(

de Stem | 1983 | | pagina 14