Bommelsdi Wis in Groningen André nieuwe trainer Telstar DROMMELS LEKKER f 1983 Geels—Jamin NAC-supporter vernielt ruiten PSY-bus Aanvang wedstrijden op zelfde tijdstip Doesburg: nog een jaartje BREDA- - Een uur na de voor NAC zo desa streus verlopen wedstrijd tegen PSV (1-5) kreeg trainer Jo Jansen in het spelershome op nieuw de vierde Eindhovense treffer voor ogen. door Romain van Damme Twee miljoen lottowinst bokskampioen DE STEM-SOQ*lt 14 glllllllUllllUIIIIIIIIIIIIUIIUIIIIIIIIIIUIIIIIHIUIIIUIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Cliff Stewart brengt Nederland weer terug BOEDAPEST - Ne derland heeft zich tij dens het ijshockey- toernooi om de we reldtitel, groep C, in Boedapest, op duide lijke wijze de beste ge toond. De ploeg vorm de een gaaf geheel en speelde verreweg het kundigst ijshockey. Na een tamelijk stroeve start tegen Bulgarije werd de weg naar de top steeds resoluter in geslagen. Hoogtepunt was onge twijfeld de triomf op China, de gevaarlijkste concurrent in het acht deelnemers tel lende gezelschap. De Chine zen, die het niveau van 1981 niet haalden, hadden weinig of geen verweer tegen het gedegen spel van Oranje. Ondanks de overmacht van Nederland groeide dit duel uit tot het beste van het toernooi. Het thuisland Hon garije maakte een flitsende start, maar zakte na de on verwachte en zware neder laag tegen Nederland weg. Het is de verdienste van coach Cliff Stewart dat het team tot een hechte eenheid is gesmeed. Op papier leek de formatie zwakker dan vorig jaar in Klagenfurt, in Boedapest straalden de spe lers echter meer wilskracht en vooral vertrouwen uit. De Canadees eiste van zijn groep een ijzeren discipline, hetgeen zijn vruchten heeft afgeworpen. Stewart diende zich niet alleen aan als de man met de harde hand, waarmee hij zich niet al te populair maakte, maar bo-' venal als een bekwaam psy choloog. Zijn betrokkenheid bij het wel en wee van het team typeerde hem als de bezeten vakman, die naar mate het toernooi vorderde steeds meer greep op en be grip bij de spelers kreeg. Voor Boedapest coachte Ste wart slechts middelmatige clubteams, zonder veel suc ces overigens. Op zijn eerste toernooi om een wereldtitel haalde hij met zijn ploeg meteen de ereplaats. Niet in het minst dank zij zijn be zieling kwam Nederland zo ver. Met het aantrekken van Cliff Stewart lijkt de Neder landse ijshockeybond - na de teleurstellingen van de laatste jaren - eindelijk een goede greep te hebben ge daan. Het scoreverloop van de wedstrijd Nederland Spanje: 1.36 Tonny Collard 1-0,3.09 Mike Kouwenhoven 2-0, 4.20 Leo Koopmans 3-0, 5.53 Ron Berte- ling 4-0, 15.50 Frank Gonzales 4-1, 20.43 Rob van Onlangs 5-1, 23.22 Kouwenhoven 6-1, 24.18 Van Onlangs 7-1, 25.03 Collard 8-1, 31.19 Brian de Bruyn 9-1, 36.30 Jerry Schaeffer 10-1, 38.31 Collard 11-1, 41.40 Collard 12-1, 45.04 Collard 13-1, 50.09 Koop- mans 14-1, 52.59 Rick van Gog 15-1, 56.42 Jack de Heer 16-1, 59.53 Antonio Enrique 16-2. Strafminuten: Nederland 8, Spanje 2. Overige uitslagen: Hongarije - Bulgarije 7-2 (1-0 4-1 2-1), Denemarken - Noord- Korea 6-3 (3-1 3-2 0-0), China - Frankrijk 3-3 (1-0 1-01-3). Span je - Noord Korea 8-2 (2-0,3-2,3-0), Nederland - Denemarken 10-0 (2-0,4-0,4-0), Frankrijk - Bulga rije 4-2 (1-1,2-0,1-1). Het wereldkampioenschap in de C-groep is bijgewoond door 76.630 toeschouwers. De wed strijden van Nederland trokken in totaal 17.300 mensen, van wie 8000 bij de ontmoeting Hongarije - Nederland. In het all-starteam zijn vier Nederlanders gekozen: Fred Homburg en Bill Wensink als verdedigers, Tonny Collard als center en Leo Koopmans als left wing. De eindstand is: 1. Nederland 7 7 0 0 14 78-11 2. Hongarije 7 5 0 210 50-25 3. China 7 41 2 9 28-23 4. Denemarken 7 4 0 3 8 24-26 5. Frankrijk 7 3 1 3 7 41- 25 6. Bulgarije 7 1 1 5 3 20-37 7. Spanje 7 1 1 5 3 17-55 8. Noord- Korea 7 1062 15-72 Het Nederlands ijshockeyteam dat het wereldkampioenschap in de c-groep behaalde. - FOTO AP liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ can onze sportredactie BREDA - Half april zul len Ruud Geels en Jamin elkaar voor de rechtbank ontmoeten. Afgelopen vrijdag diende de spits van NAC een rekest in bij de rechtbank. Ruud Geels wil via de rechtbank Ja min dwingen de aange gane verplichtingen te voldoen. Ruud Geels: „Jamin mag nu weer een ver weerschrift indienen. Daarna komt de zaak voor. Dat zal dan half april wordeA. Nee, van Jamin heb ik verder niets meer vernomen. Alleen tussen de advocaten is er contact". Een NAC-supporter heeft afgelopen zaterdag na de wedstrijd NAC-PSV van een supportersbus met PSV aanhangers twee ruiten vernield. De bus moest vanwege een file stoppen in de Irenestraat. De onbekend gebleven supporter gebruikte voor de vernieling stukken trottoirtegel. Een van die stukken trof een PSV- supporter vol op zijn hoofd. Hij moest in het Diaconessenhuis een flinke hoofdwond dicht laten naaien. Hij is zater dagavond nog naar Eind hoven teruggereisd. Tij dens de wedstrijd arres teerde de Bredase politie de 18-jarige H.N. uit Raamsdonkseer wegens het gooien van vuurwerk. ZEIST - De KNVB heeft bepaald dat op de laatste 'wee speeldagen in het betaalde voetbal de wed- sfnjden, die van belang «in voor enige titel, pro fetie of degradatie op betzelfde tijdstip moeten worden gespeeld. Zowel vbor de eredivisie als de eerste divisie is daarvoor bpde zaterdagen 7 mei en fei gekozen voor 19.30 uur. HELMOND- Pim Does burg zal ook volgend sei- het doel van PSV Verdedigen. Doesburg, fe in oktober veertig wordt, verlengde zijn ontract met de Eindho- etise eredivisieclub met «njaar. NAC holt zichzelf voorbij Wijzend naar de televisiebeelden veranderde Jo Jansen weer in een opgewonden standje, kon het niet meer aanzien en probeerde elders tot bedaren te ko men. Pal na het duel stond die vierde treffer ook al centraal. Toen reageerde Jo Jansen, tij dens het duel meer vóór dan op de bank, fel met: „Je mag het allemaal niet zeggen, want spelers mag je niet afvallen. Maar de manier waarop die goal tot stand kwam, maakte me razend. Zag je hoe Heeren achter Koolhof aanging? Ze wandelden die goal zo binnen. Dat heeft te maken met een brok instelling. Toen Heeren er in moest, had hij zijn schoe nen nog niet aan. Waar zijn we dan mee bezig? Maar ik ben dan weer de gebeten hond. Want zoiets mag je niet zeg gen. Met die goal kreeg ik trouwens wel het gelijk aan mijn kant". Dat laatste voerde Jo Jan sen aan om zijn keus, Tom Smits laatste man, te verdedi gen. „Dit was de beste opstel ling", beet hij van zich af, „er waren geen andere mogelijk heden. We hebben geblesseer den. Voor dit duel was deze opstelling het beste. Wie moet ik anders op de vleugel zetten? Die opstelling zuig ik niet zo maar uit mijn duim. Daar ben ik een hele tijd mee bezig. En dan gebeurt er dit. Tot dat mo ment hadden we nog een kans. Bij 1-3 was alles mogelijk. Na tuurlijk weet ik dat er fouten gemaakt zijn. Maar dat vind ik niet zo erg. Krijnen weet ook wel dat hij zijn niet zijn beste wedstrijd gespeeld heeft. Maar dat kan eens gebeuren. Het gaat echter om de instel ling". Die was in de Brabantse derby overigens lovenswaar dig. Op basis van inzet reikte NAC in het voor het publiek (amper 7500) best aantrekke lijk duel zelfs redelijk ver. Vrouwe Fortuna kiest echter zelden partij voor de zwakste. NAC kwam er reeds na zestien minuten achter. Nadat Does burg, bijna veertig maar nog geen sleet vertonend, schoten van Van der Borgt en een kop bal van Geels uit zijn doel ge ranseld had, liep PSV met de vingers in de neus plotseling naar 0-2. Met behulp van de Bredase defensie die niet alle lessen van Jo Jansen in het hoofd geprent had. Elf Breda- naars keken namelijk bewon derend naar een corner van ex-clubmakker Ton Lokhoff. Brandts en Landsbergen, al jaren bij een corner voorin op duikend, konden zelfs afspre ken wie de treffer voor zijn re kening zou nemen. Brandts rondde het karwei uiteindelijk simpel af, om amper twee mi nuten later Landsbergen om de hals te vliegen. De lange voorstopper kreeg een zee van ruimte toen de NAC-defensie wat al te knullig aan het uit verdedigen was: 0-2. PSV had wel erg vroeg in de wedstrijd zijn zin. Achteraan de zaak met een stevige man dekking gesloten houden om vervolgens met snelle counters de tegenstander beentje te lichten. PSV voelde zich er uitstekend bij en weigerde zich als een ware kampioens kandidaat op te stellen. NAC bleef daarom de meest aan vallende ploeg en kroop vier minuten later zowaar dichter bij. Hans Kraay taxeerde een doorkopbal van Guus van der Borgt juist en klopte Does burg. Vanaf dat moment joeg de thuisclub verwoed achter een beter resultaat aan. Echter, de veiligheidsmarge werd meer dan eens overschreden. In zijn enthousiasme verloor NAC te vaak de organisatie uit het oog. Rugdekking was er nau welijks, waardoor PSV zich meer dan eens in de zevende voetbalhemel waande. Zoals in de 34e minuut toen Mart van Duren de overigens weer uitstekende Dusbaba op snel heid klopte, Wildschut listig zag overstappen waardoor Koolhof simpel 1-3 kon scoren. NAC voelde zich echter nog niet geklopt. Trapte het gaspe daal nog wat verder in, maar kon zich niet meer precies her inneren hoe de slipcursus tot een goed einde gebracht kon worden, want Waslander en Geels misten pal voor rust 2-3. Na de hervatting was er spra ke van eenrichtingsverkeer. Terwijl PSV zich beperkte tot De Mos smeekt om routine AMSTERDAM - Ajax-trainer Aad de Mos zal bij het bestuur van zijn club aandringen op het op peil hou den van de routine binnen zijn selectie, „ik ben een voorstander van ervaren spelers in het elftal. De ge wenste verhouding is dertig om zeventig procent. Als daar niet aan voldaan wordt, moet ik constateren, dat het elftal van Ajax wordt verzwakt. Als trainer ben ik uiteraard tegen een dergelijke ontwikkeling", aldus De Mos na afloop van Ajax-Twente. Jurrie Koolhof scoort de vijfde PSV-treffer. Ad Krijnen komt te laat FOTO DE STEM/BEN STEFFEN stug verdedigen, greep NAC steeds naar hetzelfde wapen. Zonder enig overleg werd de bal blind voor het doel van Doesburg gegooid. Daar deed Ruud Geels trouwens uitste kend werk. Maar het was aan niemand besteed. Overijverig stormde NAC naar vijandelijk grondgebied om daar telkens de weg kwijt te raken, al wa ren er wel enkele kansjes. Geels kopte net over en Van der Borgt vond weer Doesburg op zijn weg. Tien minuten voor tijd was het echter plotseling over. NAC, dat een aan het boven been geblesseerde Dusbaba ingewisseld had voor Heeren, liet Koolhof op rechts vrolijk langs de lijn huppelen. De voorzet was voor Wildschut op maat. Terwijl Jo Jansen schel dend en tierend richting uit gang liep voelde NAC de krachten wegvloeien. Dat Koolhof er drie minuten voor tijd nog 1-5 van maakte was niet belangrijk meer. Over dreven cijfers, maar bij het maken van de eindafrekening wordt daar niet meer naar ge vraagd. NAC-PSV 1-5 (1-3). 14. Brandts U-l. 16. Landsbergen 0-2. 20. Kraay 1-2. 34. Koolhof 1-3. 80. Wildschut 1-4. 87, Koolhof 1-5. Scheidsrechter: Piet Bosman. Toe schouwers: 7000. Gele kaarten: Lokhoff (PSV). NAC: Van der Meulen; Krijnen, Smits, Joore, Dusbaba (67. Heeren); De Schepper, Waslander, Kraay; Van Schijndel, Geels, Van der Borgt. PSV: Doesburg; Van Aerie, Ste vens, Landsbergen, Brandts; Poortvliet, Huh, Lokhoff, Wild schut; Van Duren (77. W. van de Kerkhof), Koolhof. De Mos werd deze week ge confronteerd met het vertrek van routiniers Schrijvers en Van Veen naar Canada. Beide dertigers treden daar vanaf de maand mei in dienst van Ed monton Eagles. Middenvelder So:ren Lerby kondigde al in een eerder stadium zijn ver trek naar Bayern Mu:nchen aan. De transfer van de deen kan na de jaarvergadering van de zuidduitse club, die maandag gehouden wordt, een definitief karakter aannemen. Over het aanblijven van de vierde routinier, Johan Cruijff, meldde voorzitter Harmsen onlangs in een inter view „dat er volgend seizoen zonder Johan verder wordt gegaan". Aad de Mos hield zondag een duidelij k pleidooi voor het aanblijven van Cruijff:„Zoals Cruijff vandaag speelde, moe ten we hem behouden. Op wel ke manier Dat is een zaak van het bestuur." De coach van Ajax noemde Cruijff uit drukkelijk in zijn plaatje voor het volgend seizoen. „Voor de verdediging hoeven we nie mand aan te trekken. Galje en Storm zijn de doelmannen. Ophof, Boeve, Molenaar en Rijkaard zullen de mandek kers zijn. Mo:lby kan erachter, maar ook Cruijff." Voor het middenveld zal wel verster king moeten komen, in de visie van De Mos. „Wanneer Lerby vertrekt, dan zullen we een zelfde type speler moeten te rugkopen. In de huidige selec tie hebben we geen linksbeni ge, spelbepalende voetballer. In Nederland zie ik geen op volger voor So.ren. Buiten de grenzen loopt Vercauteren van Anderlecht, die op zijn plaats zou kunnen spelen. Coeck is ook geschikt, maar gaat naar AC Milan. Wij zijn hard op zoek. Het stemt me in derdaad tevreden, dat Mikael Laudrup nog niet bij Liver pool heeft getekend." Ajax voert al lange tijd onderhan delingen met de voor Bro:ndby voetballende deense middenvelder. Fred Andre wordt de nieuwe trainer van Tel star, De 42-jarige Andre volgt bij de eerste-divi- sieclub Joop Brand op. Met ingang van komend seizoen wordt Brand technisch coordinator bij AZ '67. Andre speelde van 1963 tot 1976 bij de Vel- sense vereniging. Daarna kwam hij als speler-trai ner in dienst van Volen- dam. De laatste jaren trainde hij Zandvoort- meeuwen (zaterdagama teurs) en dem (vierde klasser). Andre tekende bij telstar een contract voor een jaar. (ADVERTENTIE) Dat is natuurlijk Uw bier! Bier van vroeger voor vandaag. Ambachtelijk gebrouwen naar eeuwenoude traditie sinds 1744. WEST-BERLIJN - Bernd August, de 29-jarige Westduit- se bokskampioen in het zwaargewicht, incasseerde een „voltreffer". De bokser uit West-Berlijn verdiende met een systeem-tip in de West- duitse lotto een bedrag van ruim twee miljoen gulden. Het geld heeft de handelaar in tweede hands-auto's, die in fi nanciële moeilijkheden ver keerde, belegd in een flatge bouw en een autospuiterij in West-Duitsland. „Ik kom niet meer in de ring als mijn gage minder is dan 15.000 mark", verklaarde August, die ter af sluiting van zijn loopbaan een gevecht om de Europese zwaargewichttitel wil met de Fransman Lucien Rodriguez. Van onze sportredactie GRONINGEN - „Het was natuurlijk een beladen wedstrijd", zo begon FC Groningen-trainer Theo Verlangen zijn commen taar op de schoppartij tijdens de wedstrijd FC Groningen-FC Utrecht. „Ik had dit van de Utrechters verwacht. Zij moeten een gebrek aan kwaliteit compenseren mer allerlei geniepig- heidjes." Groningen-utyrecht was dan ook een duel waarin de spelers voort durend over de grasmat tuimelden. In de person- lijke duels gebeurden tal van overtredingen, ook als de bal uit de buurt was. Rietveld was de grootste boosdoener. Scheidsrechter Geurds had er moeite mee. Met vijf gele kaarten -drie aan de zijde van Gronin gen en twee voor de Utrechtenaren- probeer de hij de oorlog binnen de perken te houden, maar hij slaagde daarin nau welijks.

de Stem | 1983 | | pagina 9