ale n voor lopers de4in1krant" Lokale omroep Hulst vordert W erldoosheid mannen steeg Opnieuw felle kritiek op 'dom plan' directie Boete en celstraf voor heling van dure kreeften DE STEM Gelderland DE STEM Virus heeft nog niet toegeslagen in Zeeland Amateurs naar Gent-leper PAGINA SPORT n Pech voor van Kempen Damestennis nadert de ontknoping VRIJDAG 18 MAART 1983 Daling bij vrouwen Aanpassen Voor eeuwwisseling 400.000 Zeeuwen ^erfspuiter actief in Terneuzen Belgische vissers waren even zoek 'Vuile chantage' Omstreden bijeenkomst KMS massaal bezocht Kritiek Goede leiders Metaal-cao biedt perspectief voor KMS Rechtvaardiging edewerker t de sportvereniging st. Al»» winterseizoen voor prestati eze eerste „42 kilometer en l« land is goed. Ruim 30 voorin gnus in de bus. Om 13.00 u», -rtcentrum van St. Aloy inT ten. Naar alle waarschijnlijk heid blijft het niet bij de' eerste uitgave van een mara thon. Remy Magnus: „Het ij een proef om eens te kijken hoe de belangstelling ligt en 0f we in de toekomst met een groep lange afstandlopers aan evenementen in binnen- en buitenland kunnen deelne men. Op onze agenda staat al dit najaar deelname een de marathon van Berlijn en een lange afstandwedstrijd op de Nurburgring. Dat er belang stelling voor is, blijkt opnieuw uit het aantal inschrijvingen In het begin dacht ik inder daad van deze marathon een éénmalige gebeurtenis te ma ken, maar hoe dichter we te gen het uur „U" komen, hoe meer ik met de gedachte speel er een jaarlijks terugkerende gebeurtenis van te maken. De ze marathon betekent voor mij een afsluiting van een ge- slaagd prestatieloopseizoen Na 19 maart gaan we de fiets op, want ook de toerafdeling -los van het prestatieloopge- deelte- heeft een aantal grote evenementen op het program- 1 ma". TERNEUZEN - Zondag neemt de wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen deel aan de klassieker Gent-ïeper. De sportcommissie van de wielervereniging heeft de vol gende renners daarvoor gese lecteerd: Karei van Goethem, Adrie de Maesschalck, hij won vorige week al een semi-klas- sieker in België, Ab Verplanc- ke, Hans Moens en Adri Schaalje. van onze sportredactie TERNEUZEN - De beslissende finale van de strijd voor de nationalen in de 125 B-klasse in het Brabantse St. Antho- nius (omlijstingsprogramma van de Cross der Azen) begon hoopgevend voor Marcus van Kempen uit Oost-Souburg. Na twee ronden was de Zeeuw al opgerukt naar twaalfde plaats. Een valpartij in de derde ronde deed hem echter helemaal terugvallen naar de staart van het veld. Desondanks wist hij toch nog enkele plaatsen naar voren te schuiven om tenslotte als te finishen. Uitslagen. Nationalen 125 B-klasse. Eerste serie: 1 Hans van der Btldt (Bun- nik). 13. Kees den Dekker (Goes), 32. An- drê van de Graaf (Goes). Tweede serie: 1. Jaap Kooter (Schoonhoven), 11. Marcus van Kempen (Oost-Souburg) Finale: l. Jaap Kooter, 22 Kees den Dekker, Marcus van Kempen. van onze tennismedewerker TERNEUZEN - De eindron den van het damesteamtennis in de Ador-sporthal nadert ne' einde. De woensdag gespeelde wedstrijden stonden in het te ken van een vijfde tot en me' achtste plaats in de uiteinde li jke rangschikking. Het team van Smolders speelde gelijk tegen De R0K maar dankzij het koppel ver- heij/Everaert, dat met 1*"' Dobbeleir/Verhelst versloeg, behaalde Smolders meer mes en belandde daardoor op de vijfde plaats. Voor het team van De Rijke waren het Chri tian Nijsten en Joke vanQ" kelberghe die met 10-5 Heus en Smolders versloegen- Dankzij de overwinning v» Van Waterschoot op GL-Sn v eindigden deze teams respe tievelijk als zevende en acn ste. De persoonlijke uitslag waren: Van Waterschoot/Me zing-Cramer/Schouppe Reisen/Jansen van R°| daal-Saalmink/Henry li"1s- Volgende week woens volgt de ontknoping. Het te van Van Amersbeek moet trachten voor de tweede ta de titel binnen te halen w kan op geduchte tegensta rekenen van Baarends. v de laatste plaats strijden M derhoud en Isabella. "DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND ll VAN ZEELAND T18 PAGINA ZEELAND 1 Van onze correspondente HULST - Tijdens de vergade- van het dagelijks bestuur het gemeenschapswerk gulst is ie het aantal leden van agendacommissie lokale nu omroep tot vijf personen uit breid. De commissie bestaat «u uit de heren G. Lernhout, Metsers, W. Heyman, J. van de Sande en P. de Kerf. De commissie, zoals zij tot toe bestond, maakte een vrij globale verkenning op dit terrein, maar gaat nu verder met een diepergaand onder zoek. De commissie verwacht de inventarisatie binnen enke le maanden rond te hebben. De lokale omroep zal korte regionale tv-programma's moeten verzorgen met een in formatief maatschappelijk karakter. De commissie moet over de haalbaarheid van dit project een advies uitbrengen. Zij onderzoekt hoeveel men sen dergelijke programma's zouden bereiken, welke ker nen in Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren op de kabeltelevisie zijn aangesloten en wat het te ver wachten effect zal zijn. Bij de uitvoering van de programma's wordt gedacht aan regelmatig terugkerende informatieve programma's van een minuut of tien, voor afgaand aan de gebruikelijke tv-programma's. De verzor ging zal in handen worden ge geven van amateurs, Waarbij de redactionele onafhanke lijkheid gewaarborgd moet blijven. De redactie zou dan ook moeten bestaan buiten de bestaande instellingen die hun informatie via het nieuwe ka naal willen geven. MIDDELBURG - De werk loosheid onder mannen is de Massale inenting duiven Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - Nu door de overheid eergiste ren werd besloten, dat alle Nederlandse post- duivenhouders verplicht zijn hun vogels te la ten inenten, is ook in Zeeland de vaccinatie van postduiven volop op gang gekomen. Deze verplichte inenting geldt voor alle postduiven ouder dan 6 weken en moet vóór 1 april gebeu ren. Hoewel nog steeds niet is komen vast te staan, om welke ziekte het exact gaat, wil de overheid toch kennelijk met de uitvaardiging van dit gebod seen enkel risico lopen. Te meer daar het dodelijke virus, dat tot nu toe nog alleen bij postduiven is ontdekt, moge- ook op andere vogelsoor ten kan overslaan. Reden tot paniek hoeft er, volgens insiders, nog niet te zijn. Als iedereen meewerkt en de vogels laat inenten is het zeer goed mogelijk, dat de aekte over enkele maanden volledig de kop is ingedrukt. Dierenarts Pol-Van de Vij ver teIJzendijke is die mening ook toegedaan en voegt er aan toe, dat het zeer goed mogelijk is, dat deze eenmalige inenting voldoende zal zijn. Wel acht hij het niet uitgesloten, dat bijvoorbeeld binnen een maand een tweede ronde no dig zal zijn voor de jonge vo gels, die nog te jong zijn of nog moeten worden geboren te vaccineren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het aantal Zeeuwen zal voor het jaar 2000 boven de vierhonderdduizend stijgen. Dat blijkt uit de laat ste bevolkingsprognoses van bet Centraal Bureau voor de Statistiek. De berekeningen, die tot stand kwamen in overleg met de Provinciale Planologische Dienst, gaan er van uit dat de huidige tendens zich voortzet. Volgens het CBS telde Zee land in 1980 348.000 inwoners en in 19S0 zullen dat er onge veer 378.000 zijn. In het jaar 2000 verwacht het CBS meer dan vierhonderdduizend Zeeuwen, tussen de 410.000 en 124.000. Tegen die tijd zullen er ongeveer 15,5 miljoeh Neder landers zijn. TERNEUZEN - In de nacht van woensdag op donderdag was in de Bomenbuurt een verfspuiter actief. Met groene verf bekladde hij van vier wo rgen de ramen, muren en deurstijlen. Ook de ingang van flatge bouwen aan het Wilgenplant- ®*n, de Eikenlaan, de Linden- 'aan en het Magnoliaplein werden beklad evenals een Weetal auto's. - V' ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren '"Terneuzen, Hulst en Goes. ™ressen en telefoonnum mers op pagina 2. Redactie Jarneuzen: Rein van der "elm (editie-chef), Jan Jan- p6n (Plv. chef), Frank Dey, raul de Schipper, Cor de er (foto), Ton Koomen Wort). Hulst: Eugène Ver beten. Goes: Gé van Ber- *el- Middelburg: Henk Post- ma- Oostburg: Co Meertens. ^rvicepunten „osterzande: mevr. Neve, ^Alexanderstr. 4, 01148- ddvertentie-expl. "specteur Zeeland: C. Me- u onvé 01150-95839. Nu ook in dit verband door de Nederlandse Postduivenor- ganisatie (NPO) het verboden is om vóór 15 april duiven te vervoeren of wedvluchten te houden, zal ook de afdeling Zeeland en de bij deze afdeling aangesloten kringen hun op- leer- en wedvluchtenpro gramma enigszins moeten aanpassen. Zo zal hoogst waarschijnlijk de eerste afde- lingsvlucht, gepland op zon dag 17 april vanuit het Franse Beaumets gewijzigd worden in een Belgische wedvlucht. Het bestuur van de Belgi sche duivenbond vergaderde gisterenavond in Gent over eventueel te nemen stappen. Of dit tot consequenties voor de Nederlandse duivensport leidt kon vooralsnog niet wor den beaamd. Wel zal volgens de voorzitter van de PV De Snelle Duif te Clinge aan de orde komen, of in de grens streken wonende Nederlandse postduivenhouders hun dui ven onder deze omstandighe den zullen mogen inkorven bij verenigingen in naburig gele gen plaatsen in België. Overi gens is dit officieel door de NPO verboden, maar wordt in de grensstreken door de Bel gen oogluikend toegestaan. Voor zover tot gisteravond bekend, heeft het virus in Zee land nog niet toegeslagen. Wel wordt op grote schaal, soms in het eigen clublokaal (zoals hier in Vogelwaarde zie foto) ingeënt. Immers, het weigeren daarvan betekend onherroe pelijk uitsluiting tot deelname van de wedvluchten. Verder geen reden tot paniek, al is het jammer, aldus de voorzitter van de kring Oost-Zeeuws- Vlaanderen de heer P. de Ca- luwé te Graauw, dat het virus zo vlak voor het nieuwe sei zoen optrad. Van onze correspondent mSSEKERKE - Twee Belgische sportvissers, die sinds woensdagmorgen werden vermist, zijn te recht M. Jochems uit Sta broek en Jan Dons uit Brasschaat waren woens dagochtend vroeg vanuit Wissekerke vertrokken naar De Steenbanken, een bekende stek voor sport vissers. Woensdagavond toen de vissers nog niet teruggekeerd waren be gon een zoekactie. Donderdagmorgen startte ook de Koninklij ke Marine een zoekactie. Er werd een verkennings- vlieguitg ingezet. Ook de reddingsboot „Jan Leis" uit Burghsluis was bij de zoekactie betrokken. De vermiste vissers kwamen donderdagochtend om streeks 08.00 uur met hun boot bij het strand van Renesse aan. Ze verklaar den motorpech te hebben gehad. Inenting van duiven in Vogelwaarde iiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiniiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiitiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii afgelopen maand in Zeeland meer gestegen dan landelijk het géval was. Daar staat te genover dat de werkloosheid onder vrouwen in Zeeland meer daalde dan landelijk het geval was. Dat blijkt uit het maandelijks overzicht van het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in Zeeland. In vorige jaren Was het ge bruikelijk dat de werkloosheid in februari ging dalen ten ge volge van seizoeninvloeden. Het aantal mannelijke werk lozen in Zeeland steeg dit keer echter met 99 personen oftewel in percentages uitgedrukt van 0,6 procent naar 15,3 procent. (Landelijk stèeg het percenta ge met 0,34 naar 16,5 procent). Bij de vrouwen was vorige maand in Zeeland sprake van een dóling met 2,8 procent naar 16,8 procent, (landelijk daalde het percentage met 1,7 naar 17,0 procent). In de cate gorie jongeren hefteden 19 jaar was in Zeeland sprake van een lichte daling van de werkloos heid. Wat de ontwikkeling per gewest betreft was er vorige maand sprake van een voort gaande stijging in het gewest Goes, eéri kleine; daling in Zeeuwsch Vlaanderen en een gelijkblijvende werkloosheid in het gewest Middelburg. De stijging van de werk loosheid onder mannen vond vrijwel geheel plaats in de be roepscategorieën metaalbe werking (plus 20), bouwvak kers B. en U. (plus 67), bouw vakken G.W.W. (plus 23), chauffeurs (plus 33) en alge mene dienst (plus 60). De da ling vah de, werkloosheid on der vrouwêh vond plaats in de beroepsgroepen handelsperso- neel (min 25), kantoorperso neel (min 37), onderwijzend personeel (min 19), huishoude lijk personeel (min 24) en alge mene diénst (min-26). Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - „Zijn er nou leugenaars in dit land of zijn ze er niet?", Dat is de reactie van FNV-bestuurder W. Wau- mans op de tegengestelde ver klaringen van RSV-bewind- voerder F. Meeter en minister Van Aardenne over de aard van de benodigde afslankings- en reorganisatiemaatregelen bij de Koninklijke Maat schappij De Schelde. Hij sprak tijdens de omstre den bijeenkomst met het per soneel, die gisterochtend on danks tegenwerpingen van de KMS-directie massale belang stelling trok. „Ik weet zo lang zamerhand niet meer wie ik moet geloven als ik met men sen onderhandel". Zoals gemeld heeft minister Van ^Aardenne woensdag af stand genomen van een mede deling van bewindvoerder Meeter als zou het rijk alleen nog maar geld voor De Schel de op tafel willen leggen wan neer voor 1 april 700 ontslagen bekend zijn en een plan op ta fel ligt voor nauwe samenwer king met RDM Rotterdam en mogelijk andere bedrijven. Waumans karateriseerde het optreden van de bewind voerder als „vuile chantagepo- litiek", waarbij ook de Raad van Bestuur van RSV en (sommigen van) de KMS-di- rectie vuile handen zouden hebben gemaakt. Hij opperde de gedachten dat de bewind voerder zijn alarmerende ver haal lanceerde omdat men aanvoelde „dat hun plannen zo lek waren als een mandje en dat ze met kreten en stomme verhalen geen mensen konden ontslaan". Die plannen zouden er dan op neerkomen dat De Schelde opnieuw maar dan fors afge slankt in een groter verband zou moeten opgaan. „Daarvoor gaan wij niet door de knieën" aldus Waumans, „Reorganisa tieplannen zijn voor ons be spreekbaar. Maar we zijn niet in de markt om op de één of andere dag - zonder dat er ook maar een mens de moeite neemt om aan te tonen waar voor dat nodig is - zomaar 700 mensen bij De Schelde op straat te laten sodemieteren. En we zijn helemaal niet in de markt om De Schelde via de één of andere RSV-mini-hol- ding verder leeg te laten zui gen. Daar zijn de heren heel concreet mee bezig. De derde RSV-bewindvoerder Van der Panne - en dat is nieuws- zou 1 tot 2 jaar voorzitter worden van de Raad van Bestuur. Zover zijn de heren al voor zichzelf aan het zorgen." Waumans leverde verder opnieuw felle kritiek op een „stom plan van de directie, een zogenaamd overlevingsplan dat niets anders is dan een kil reorganisatieplan". Zoals be kend zijn de eerste aanzetten voor zo'n plan, dat komende dinsdag gepresenteerd wordt, door de bonden en de onderne mingsraad op tal van punten beneden de maat, vaag en on voldoende onderbouwd bevon den. De eerste aanzetten van het plan voorzien volgens de bonden in 400 tot 650 ontslagen zonder dat de noodzaak daar toe aangegeven is. Waumans: „Er moet een plan op tafel liggen dat aan geeft hoe De Schelde echt kan overleven. Als het zo blijft dan kunnen wat ons betreft des noods alle drie de directiele den opsodemieteren". Hij ver weet hen onderlinge verdeeld heid en rivaliteit, waardoor goede plannen uitblijven, de werknemers steeds zenuwach tiger worden en èen knagehde geruchtvorming optreedt. „Wat De Schelde nodig heeft," zei Waumans, „zijn een aantal goede leiders die weten hoe ze het bedrijf overeind moeten houden en hoe je ver schillende meningen moet bundelen, bovenal leiders die Van een onzer verslaggevers VukbondGTlt VLISSINGEN - Het principe akkoord voor de hoofdlijnen van een nieuwe metaal-cao biedt ook perspectief voor de werkgelegenheid bij de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde. FNV-districtsbestuurder W. Waumans zei gisteren tijdens de massale personeelsbijeen komst dat het principe-ak koord, onder meer door ver vroegd uittreden en arbeids tijdverkorting, soelaas biedt voor 150 arbeidsplaatsen bij Deeid in de metaal. Een forse klap, méér dan een daalder waard", schrijft de FNV in een pamflet waarin de leden wor den opgeroepen het onderhan delingsresultaat te bespreken. Daartoe houdt de FNV van daag onder meer ledenverga deringen in Sluièkil (Spoor straat 68) en Goes (Schaep- manstraat 21). Deze bijeen komsten beginnen om 19.45 uur. Het CNV houdt vandaag een ledenvergadering in Goes (Prins van Oranje). luisteren naar hun werkne mers. Ook bij de RSV was was het oordeel van gewone men sen, gewone vakbonden en ge wone ondernemingsraden niet belangrijk genoeg. We weten nu wat er van komt: duizen den mensen op straat en ook nog zonder afvloeiingsrege ling, behalve ééntje, die krijgt er wel één, eentje van een mil joen. Ik plof uit elkaar van woede als ik dit soort schrille tegenstellingen in onze maat schappij hoor. Dat soort zaken interesseert kennelijk direc ties, ministers en bewindvoer ders niets." Waumans kwam ook nog even terug op de tegenwerking van groepsdirecteur B. Pröp- per, die de personeelsbijeen komst zinloos had genoemd en aankondigde dat geen loon voor de verlette uren betaald zal worden. „Wel op grote bevolkings bijeenkomsten populaire taal staan te vertellen, maar niet de moeite nemen om de men sen een uurtje uit hun werk te trekken om te vertellen hoe de zaken ervoor staan. Laat de directie zich nu maar druk maken met het maken van overlevingsplannen en laat die zich niet bemoeien met de vraag of wij of u personeels bijeenkomsten nodig vinden. Beslissen over personeelsbij eenkomsten, zo sterk zijn we gelukkig nog, dat maken wij dan zelf wel uit." Waumans rechtvaardigde de bijeenkomst met verwij zing naar de onrust in het be drijf en voegde daar aan toe dat het wemelt van de geruch ten over aantallen ontslagen en lijsten die daarvoor opge steld zouden worden. „Wij worden bestookt met vragen. De ellende is dat wij nu geen duidelijkheid kunnen ver schaffen. Maar ik begrijp dat het niet voldoende is om over uw lot, uw bestaan enkel maar op pamfletten te kunnen le zen." De FNV-bestuurder hield zijn felle toespraak mede na mens de ondernemingsraad en de andere bonden. CNV-be- stuurder Hoekstra, die de bij eenkomst leidde, en voorzitter De Leeuw van de onderne mingsraad riepen de werkne mers op om meteen aan te kloppen wanneer alvast in „achterkamertjes of kleine kring" met maatregelen op re organisatieplannen wordt vooruitgelopen. „Dan zullen wij daar maatregelen tegen nemen". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiniHfiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van onze correspondente MIDDELBURG - De levénde Canadese kreeften uit Yerseke gingen in april en mei van het vorig jaar weliswaar voor zichtig, maar grif van de hand. In totaal zo'n 100 kg van de dure delicatesse werden door de 38-jarige J. S. verkocht aan de 40-jarige Goesenaar N. van der P., die ze op zijn beurt, op enkele "na („die at ik zelf op"), weer doorverkocht aan de 33- jarige H. de G. uit Kloetinge. En zo maakte dit tweetal zich schuldig aan heling, want zij wisten of konden weten dat S. de dieren van zijn werkge ver had gestolen. S. gaf de diefstal donderdag voor de po litierechter in Middelburg zonder omhaal van woorden toe: „Ik had gewoon geld nodig en de verleiding was te groot". Overigens voegde hij er wel aan toe dat niet alle kreeften even levendig waren, „want sommige waren al flauw en die gaf ik dus gewoon weg aan vrienden, want wat moet je er anders mee doen?". (ADVERTENTIE) „Opeten, denk ik", veron derstelde officier van justitie mr,. Nijmeijer. En dat hadden de helers dan oök 'gedaan. De verdedigers van de beide ont kennende helers („Hoe konden wij weten'dat dat^spul gesto- leh was") wezen er op, dat er in visserij gebieden nu een maal een levendige handel be staat buitén de vismijn om. „En wannéér er kreeft tegen een redelijke prijs Wordt aan geboden, zegt niemand nèen", aldus een van de raadslieden, zelf ketihelijk een groot lief hebber. Officier van justitie mr. Nij meijer wildé niet in discussie gaan ovér. de. verleidelijkheid van een leVende of een „flau we" CanadeSè kreeft en hield het er op dat de mannen wel degelijk op de hoogte waren geweest van de herkomst èri- van. „En een heler is nu een maal ergër dan een dief", zö besloot;Mij. De grootste heler, Van der P., werd dan ook ver oordeeld tot de hoogste straf: zes wekeh waarvan viër voor waardelijk, De G. kreeg twee weken voorwaardelijk en een boete Van 600 gulden en S. twee wéken voorwaardelijk en een boete van 800 gulden. Ydo Bi YDOf Binnenhuisarchitektuur Boschstraat 148,4811 GK Breda (telefoon 076-141456

de Stem | 1983 | | pagina 9