'NEDERLANDSCHE BANK FAALDE DIREKTEUR MOET BLIJVEN „IKV draagt bewijs aan van eigen ongelijk" Stikker kan zijn 'gouden handdruk' weer verliezen Ziekteverzuim omlaag 'dankzij' Limburg en Brabant DE STEM COMMENTA AR. Gouden handdruk Succes Telefoongids wordt dunner Tilburger veroordeeld voor poging tot afpersing JesrelUd DEFENSIE: STUKKEN ZIJN NIET GOED GELEZEN •URNALISTEN ■BINNENLAND PAGINA 3 TISWEERTIJD OHTE PLANTEN. Zes weken cel wegens discriminatie TILBURG - Een honderdtal pandbriefhouders van de in moeilijkheden gekomen Tilburgsche Hypotheekbank gaan bij de Nederlandsche Bank een claim van 100 tot 150 miljoen gulden indienen. Amro verwacht niet nog meer faillisementen Op Vaderlandse Fietsvakantie. Dat is in zo'n dag of acht één rondje IJsselmeer doen. D'66-KAMERLID ENGWIRDA: Van Dam leidt onderzoek in RSV-zaak 'Bare base' Terugnemen J5 een tijdperk in de Ameri kaanse balletkunst afgeslo ten. Newsweek schreef eens dat Balanchine voor de dans was wat Mozart bete kende voor de muziek. Hij maakte ooit deel uit van de Ballets Russes van SERGE DIAGHILEV. JOSE LUIS SERT, Spaans archi tect en leerling van de Franse bouwmeester Le Corbusier, is op 80-jarige leeftijd in Barcelona over leden aan de gevolgen. Sert was vanaf 1939 vijftien jaar lang hoofd van de afdeling architectuur van de Har- vard-universiteit. In 195; kreeg hij de Amerikaanse nationaliteit. Hij was de ontwerper van talrijke avant-garde-gebouwen, in de VS en in Europa. Voorts maakte hij plannen voor steden als Havanna, Bogota en Medellin (Colombia). PETER GÜLKE, de eerste diri gent van de opera van Wei- mar, is nadat hij een op voering van Beethovens 'Fidelio' in de Staatsoper van Hamburg had geleid, niet naar de DDR terugge keerd. Gülke, wiens vrouw en dochter nog in Weimar wonen, heeft besloten in het westen te blijven. \e Swaen Iapril serveert De Swaen 1 n het eerste lustrum I menu a 85.-per couvert. Vote d'oie et asperges hpignons de paris, 1 cerfeuil 1* milletage "a la minute De Swaen ïriandises pl iWHetyi 1 47, Oisterwijk, 04242 -190 06 willende onderwijzers, wor den achtergesteld. De innerlij ke samenhang van dialect is echt niet minder dan van Al gemeen Beschaafd Neder lands." Willem van Paassen: „Dat professor Paardekooper en zijn buitenlandse vriendjes niet zo'n hoge pet van ons heb ben, heeft waarschijnlijk meer maatschappelijke dan taal kundige achtergronden. Wij hebben niet zo'n spreek angst. Nederlanders durven meer dan Duitsers. Dat zag je een paar jaar geleden, toen Kohl in Den Haag door een stel scholieren werd 'aange pakt'. Dat maakte gigantische reacties los in Duitsland, ze zijn daar niet gewend dat je autoriteiten vrijmoedig tege moet treedt." Luisteren Peter Dekkers ziet een grote samenhang tussen spreek vaardigheid en democratise ring van het onderwijs. „Vroe ger had je een klein groepje mensen dat sprak. De grote massa had maar te luisteren. Spreken kon ze niet, omdat ze aan de strenge eisen van het clubje weisprekenden moest voldoen. Daar komt nu verandering in. Het kleine groepje sprekers van vroeger moet nu leren luisteren naar de grote massa. En dat kost duidelijk moeite. Heus, er wordt niet zo slecht gesproken. Er wordt slecht ge luisterd. Volgende week dinsdag: geschie denis. VRIJDAG 18 MAART 1983 T22 Schadeclaim van houders pandbrieven (ADVERTENTIE) Ribes, Rozen, Magnolia, Jasmijn, Forsythia, Japanse Kers.Plant ze nu,dan staat uw tuin over een paar weken al volop in bloei. NATUURLIJK DOEN. MAAKT FLEURIG EN GROEN. AMSTERDAM - De recht bank in Amsterdam heeft gis teren de oud-voorzitter van de Nederlandse Volksunie, Glim merveen, veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewe zen, dat deze zich opzettelijk beledigend heeft uitgelaten over joden, zigeuners en Suri- namers. Ook heeft hij volgens de rechtbank aangezet tot haat en discriminatie tegen die mensen. Tegen Glimmerveen was een boete van vijfduizend gulden of drie maanden cel geëist. De gewraakte uitlatingen werden anderhalf jaar gele den gedaan in een artikel in de Haagse Post. Van een onzer verslaggevers De pandbriefhouders verwijten de Nederland sche Bank een falend toe zicht op deze hypotheek bank. De woordvoerder van de pandbriefhouders, mr. J. C. van Benthem, zegt dat de be windvoerders van de Tilburg sche achter deze schadeclaim staan. Door een woordvoerder van de bewindvoerders wordt dit ontkend. Een lid van de di rectie van de bank in Tilburg, mr. J. Van Stigt Thans, ziet in deze stap van de pandbrief houders een poging „om wat druk op de ketel te zetten". Door de ondergang van de hypotheekbank zijn de pand briefhouders en geldgevers voor in totaal 657 miljoen gul den benadeeld. De bank zou inmiddels weer 350 miljoen in kas hebben waarvan de schuldeisers een uitkering mogen verwachten. Op 1 juli vorig jaar is door de Nederlandsche Bank een noodregeling voor de Tilburg sche Hypotheekbank aange vraagd. Zolang die regeling geldt kunnen geen uitkeringen aan de schuldeisers worden gedaan. Mr. Van Benthem meent dat die noodregeling oneigenlijk wordt gebruikt omdat een van de overwegingen, de hervat ting van de werkzaamheden door de Tilburgsche, niet op gaat. Van Benthem meent dat de noodregeling daarom moet worden om gezet in een faillis sement. Een van de problemen hierbij is dat de rechtbank hiervoor toestemming nodig AAN DE overheidssteun die in het verleden aan het Rijn-Schel- de-Verolme-concern (RSV) is gegeven, was o.m. de voorwaarde verbonden dat werknemers bij ontslag geen bovenwettelijke uit kering zouden krijgen. Hardnekkige geruchten willen echter dat de per 1 april, a.s. vertrekkende voorzitter van de raad van be stuur, ir. Stikker, de RSV zou verlaten met een „gouden hand druk" ter waarde van 1,1 miljoen gulden. De RSV zelf spreekt die geruchten tegen, maar aangezien ze steeds weer de kop opste ken heeft de Tweede Kamer minister Van Aardenne (Economi sche Zaken) opgeroepen om nu maar eens precies te vertellen hoe de vork in de steel zit. Het meest irritante van deze affaire is het waas van geheimzin nigheid er om heen. Heeft de heer Stikker nu wel of geen recht opeen afvloeiingsregeling? Wordt die dan wel of niet via de over heidssubsidie - dus onze belastingcenten - gefinancierd? En waarom voor hem dan wel en niet voor die honderden werkne mers, die door het uiteen vallen van de RSV op straat komen te staan? Op zich genomen is het overigens helemaal niet zo vreemd, dat er een speciale afvloeiingsregeling bestaat voor topmensen in het bedrijfsleven. Ondernemen betekent, zeker in deze tijd, risi co's nemen De manager die niet meer is dan een rentmeester, 'edt het niet. Wie aan de top staat van een bedrijf moet met nieu we produkten, machines, afzetmarkten etc. beslissingen nemen - uiteraard zo verantwoord mogelijk - waarbij belangen van werk nemers, kapitaalverschaffers en de toekomst van hem zelf op het spel staan. Wie faalt wordt tegenwoordig onverbiddelijk de woes- tijn ingestuurd ook al zijn er, zoals bij de RSV, vele anderen me deverantwoordelijk voor het debacle. Daarom mag er, wat ons betreft, voor mensen aan de top, die het risico niet schuwen, best een sociaal vangnet gespannen worden voor het geval zij naar beneden tuimelen. Zo'n voorzie ning kan natuurlijk niet een regeling zijn waarbij iemands bedje voor het leven comfortabel gespreid is. ZO OP het eerste gezicht is het driedaagse bezoek van minister- bresident Lubbers en minister Van den Broek (Buitenlandse Za ten) aan Washington een buitengewoon succes geweest. Sinds do tweede wereldoorlog heeft geen Nederlandse regeringsdele- 9atie in de Verenigde Staten zoveel tijd en aandacht gekregen van vrijwel de complete top van de Amerikaanse regering als het duo Lubbers-Van den Broek. Dat is een persoonlijk succes voor de beide bewindslieden, maar vooral ook een aanwijzing dat pre sent Reagan en de zijnen zwaar in de maag zitten met de op stelling van Nederland inzake de modernisering van kernraketten voor de middellange afstand in West-Europa. Maar heeft Lubbers in Washington ook wat bereikt? Heeft hij Keagan er van kunnen overtuigen dat deze bij de ontwapenings- duderhandelingen in Genève wat water in de wijn moet doen of is hellicht juist het omgekeerde gebeurd? Dit laatste lijkt overigens |tet waarschijnlijk. De eerste berichten over de gesprekken die -ubbers met Amerikaanse leiders heeft gevoerd bevatten geen 'hnwijzingen dat hij voor hen door de knieën zou zijn gegaan. Tweehonderd jaar geleden heeft de eerste Amerikaanse ge zant in Nederland 'ns gezegd: „Holland blijft altijd een kikvors wssen de poten van twee vechtende stieren". Een onaardige tear juiste typering. Als klein land beschikken we niet over de htechtsmiddelen om de supermogendheden tot de orde te roe ten. wij hebben niet meer dan de kwaliteit van onze argumenten, tebbers heeft die argumenten in Washington als (kritische) v,ienc| van Amerika op voorbeeldige wijze vertolkt. heeft van De Nederlandsche Bank. De pandbriefhouders baseren zich bij hun claim op een onderzoek door twee rijks accountants waaruit zou blij ken dat de Nederlandsche Bank in zijn toezichthoudende taak is tekort geschoten. Volgens Mr. Van Stigt Thans ligt de toekomst van de Tilburgsche Hypotheekbank volledig in handen van de rechtbank in Breda. Eind april zal aan de hand van het vol gende bankoverzicht wellicht meer duidelijkheid kunnen worden gegeven in de toe komst van de Tilburgsche Hy potheekbank. De Nederlandsche Bank geeft geen commentaar op de claim die de pandbriefhouders willen indienen. AMSTERDAM - De Amro Bank verwacht dat de faillis sementen in het Nederlandse bedrijfsleven in aantal en om vang op korte termijn niet verder zullen toenemen. De lagere rente is daarbij van grote betekenis. Ook de ri sico's in de kredietverlening aan het buitenland zal voor alsnog wat minder acuut wor den. Voorzitter mr. O. Vogelen zang van de raad van bestuur van de Amro Bank vond het gisteren bij de presentatie van het jaarverslag onverant woord om een concrete uit spraak te doen over hoe veel geld de bank in 1983 opzij moet leggen voor kredietrisico's. Maar hij verwacht wel dat de bruto-winst van de bank (het resultaat voordat de 'strop- penpot' is aangevuld) zeker in het eerste half jaar beter zal zijn dan over heel 1982. Zoals bekend heeft de Amro Bank in 1982 ondanks een beter bruto resultaat bijna 38% minder netto winst geboekt dan over 1981. Zuivel-cao DE vakbonden van personeel in de zuivelsector (24.000 werknemers) hebben tijdens de eerste verkennende ge sprekken met de werkgevers over de cao-1983 voorgesteld binnen vier jaar tot een 36- urige werkweek te komen. Tot nu toe is arbeidstijdverkorting in de zuivelsector nog niet aan de orde geweest. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het ziekteverzuim in ons land is vorig jaar in vergelijking met 1981 gedaald van 8,5 naar 8,1. Uit een analyse van de cijfers is ge bleken dat deze daling van het lande lijk percentage in grote mate het ge volg is van een daling van het ziekte verzuim bij de bedrijven in Noord- Brabant en Limburg. Dat hebben het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Nederlands Instituut voor Praeventieve Gezond heidszorg TNO vastgesteld. Bij de mannen daalde het percentage van 8,2 in 1981 naar 7,8 in het afgelopen jaar. Bij de vrouwen waren deze per centages 10,9 en 10,3. De gemiddelde verzuimduur in ka lenderdagen bedroeg voor de mannen 15,6 en voor de vrouwen 13,1. Ook dit houdt een daling t.o.v. Het voorgaande jaar in en wel met 0,7 dagen voor de mannen en 0,4 dagen voor de vrouwen. r|l OP EEN tumultueuse vergadering heeft directeur Beyen (links) van de draadwalserij Demka in Utrecht gisteren het personeel ingelicht over het plan van Hoogovens het bedrijf te sluiten. De gemoederen liepen daarbij zo hoog op, dat per soneelsleden de uitgang van de kantine versperden en de di recteur zodoende dwongen naar hun grieven te luisteren. Bij Demka werken momenteel 275 mensen. In de gloriejaren waren dat er 2.500. - fotoanp (ADVERTENTIE) We blijven dit jaar in eigen land. Onze Vaderlandse Fietsvakantie begint in Amsterdam. We gaan omhoog. Eerst langs al die havenstadjes. In Enkhuizen doen we de Drommedaris. InMedemblik het Stoommachine-museum. Na de Afsluitdijk bekijken we aardewerk in Makkum. We puffen uit op deleugenbank" van Hindeloopen. We bezoeken in Lemmer het Buma-gemaal. Natuur genieten we in reservaat Weerribben. Dan door de polder naarDronten. (Kijken of de Meerpaal er net zo uitziet als op de t.v.) We liggen aan het IJsselmeer strandje van Muiderberg. En bekijken het Muiderslot. In Amsterdam blijven we één dagje extra. Daar is zoveel te zien. We fietsen per dag nooit meer dan 60 km. Slapen hebben we vooruit geregeld. De fietsenvakman de boekhandel, de VW's, de ANWB en stichting: fiets! Postbus 7120, 1007JC Amsterdam, tel. 020-44 69 93, hebben prima sug gesties en boekjes voor allerlei Vaderlandse Fietsvakanties. Vakantie op de Fiets. Dan doe en zie je nog eens iets. DEN HAAG - De PTT komt volgend jaar met een nieuwe tele foongids. De belangrijkste wijzigingen in deze gids, die huis-aan-huis verspreid zal worden, zijn een kleinere gebiedsindeling, minder kolommen per bladzijde en een beter leesbaar lettertype. Gevolg van is ondermeer dat de gids dunner wordt en daarom beter hanteerbaar, maar ook dat het totale aantal bijna verdub belt, van 24 gidsen nu tot 51 in 1984. Omdat er meer ruimte be schikbaar is, komen er ook meer mogelijkheden voor individue le wensen, zoals toevoegingen of een vetgedrukte letter, al moet hiervoor wel betaald worden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Ex-minister Terlouw (Economische Zaken) heeft niet kunnen weten dat ir. A. Stikker al in oktober vorig jaar een „gouden handdruk" van 1,1 miljoen heeft gekregen, omdat de regeringswaarnemer J. Molkenboer dat niet heeft gemeld. De Raad van Commissaris sen van RSV zou dit besluit buiten Molkenboer om hebben genomen. Van een onzer verslaggevers BREDA - De 34-jarige Tilbur ger J. S. is gisteren door de Bredase rechtbank veroor deeld tot tien maanden gevan genisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest en een proeftijd van twee jaar. De man had vorig jaar ge probeerd bedrijven als Raak Holland BV, Golden Wonder BV en Hero Nederland geld af te persen. Hij benaderde de bedrijven per brief of telefoon met het dreigement door hem opgekochte produkten, vergif tigd en wel, weer in de handel te brengen. De rechtbank achtte de ten laste gelegde feiten bewezen. Dat werd gisteren door een ambtenaar van het ministerie, die niet met name genoemd wil worden, bevestigd. Offi cieel wijst het ministerie naar de reactie die minister Van Aardenne (Economische Za ken) volgende week donder dag in de Tweede Kamer af legt over de „gouden hand druk" aan ir. Stikker. Hoewel een RSV-woord voerder het betalen van een „gouden handdruk" ontkent, zegt D'66-fractieleider drs. Maarten Engwirda zeker te weten dat Stikker vorig jaar oktober 1,1 miljoen heeft ont vangen. Een half miljoen zou rechtstreeks op zijn bankreke ning zijn gestort en de rest werd op een rekening van de RSV-pensioenstichting Scal- dis gestort. Engwirda onderzoekt de mogelijkheden om dat geld te rug te halen. Volgens hem is de kans groot dat al het geld terug kan komen, als een schuldeiser van het in sur- séance_ verkerende RSV, bij voorbeeld de staat, het geld via de rechter zou vorderen, omdat men wegens grote on betaalde rekeningen meer aanspraak kan maken op geld dan Stikker. De faillisse- mentswet geeft volgens Eng wirda deze mogelijkheden. •Zie ook commentaar A J i/ V? Het nieuwe boek van Toon Kortooms schijnt te heten: „Kernkoppen in De Peel". Een dorpskroniek vol spanning. En een zeer verrassende ontkno ping! In dat boek smokkelt de mi nister van Defensie, bijge naamd De Zwarte Ruiter, kernwapens het land binnen. Hij brengt ze naar een slapend vliegveld in De Peel. Maar dan wordt het vliegveld wakker. „Help, de democratie verzuipt", wordt er geroepen. De burge meester en zijn wethouders gaan midden op de weg liggen om het wapentransport tegen te houden. Daarbij bezwijkt de burgervader tragisch aan zijn verwondingen. De kernraketten maken in het boek een avontuurlijke reis door Nederland, waarbij de dolkomische situaties natuur lijk niet van de lucht zijn. En dan komt het bericht uit Ge nève dat ze niet meer nodig zijn. Het hele dorp viert tenslotte feest rond de nieuwe burge meester, een vrouw, die sym bolisch in het huwelijk treedt met de commandant die de le- geractie had moeten leiden, ook een vrouw. Ja, zult u zeggen, in boeken loopt het altijd goed af. En films hebben een happy end. Maar de werkelijkheid is an ders. Als er geen kernraketten worden geïnstalleerd, wordt er wel gif gedumpt. Je kunt je kop wel als een struisvogel in het zand steken, maar dat is al lang niet meer veilig. Want: hoe krijg je je kop weer terug? Voorlopig zijn we nog net niet kernkopje onder. Daar kunt u gif op innemen. MERIJN DEN HAAG - PvdA-Kamerlid drs. Marcel van Dam wordt de voorzitter van de Kamer-com missie die in de RSV-zaak gaat duiken. Het CDA-Kamerlid drs. Cees van Dijk en VVD-er Theo Joekes worden de onder voorzitters. Dat zal de Tweede Kamer volgende week waarschijnlijk besluiten. De PvdA-fractie koos giste ren voor oud-minister Van Dam als kandidaat-voorzitter voor de commissie die een par lementaire enquête gaat hou den naar de RSV-zaak. De aanvankelijke kandidaat, ex- staatssecretaris van Finan ciën, Hans Kombrink, was bang dat hij met de RSV-zaak teveel tijd zou kwijt raken om nog als financieel woordvoer der te kunnen optreden. Van Dam heeft wel zin om iets an ders dan Volkshuisvesting te doen. Sexcaravans DE caravans die de Rotter damse sexbaas Henk Smol aan de Keileweg in de Maasstad heeft geplaatst, moeten daar binnen vierentwintig uur worden verwijderd. Dit heeft de president van de rechtbank bepaald in het kort geding, dat zes aan de Keileweg gevestig de bedrijven tegen Smol had den aangespannen. Volgens de rechtbank zijn de caravans in strijd met de woningwet. Door Herman Mertens „We hebben minister De Ruiter niet ge schreven dat vliegba sis De Peel de toekom stige raketbasis wordt, we hebben geschreven dat dit ons inziens de uitleg moet zijn van de officiële Amerikaanse stukken". Eelke Schram, medewer ker van het IKV-hoofdkan- toor in Den Haag legt veel nadruk op de woorden 'ons inziens'. Hij is de IKV-er die de hele 'Peelaffaire' aan het rollen heeft gebracht. Schram noemt zichzelf de militair specialist van het vredeskantoor, al voegt hij daaraan toe dat in het land der blinden éénoog koning Vorige week werd het IKV door de Amerikaanse vredesbeweging getipt over juist in druk verschenen of ficiële stukken van een com missie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Het betrof een verslag van hoorzittingen over het toe wijzen van geld voor mili taire bouwwerken „en daar zitten voor het 'vijfde land' interessante dingen bij", zo beloofde de vredesbeweging in Amerika. Een topfunctionaris van defensie erkent, dat met dit 'vijfde land' dat voor plaat sing van de Tomahawk kruisvluchtwapens in aan merking komt, Nederland is bedoeld. Er kan dus geen twijfel over bestaan, dat de ze openbare stukken betrek king hebben op ons land. Maar daarna scheiden de geesten zich volledig. Voor het maken van de te keningen voor de Neder landse basis (blijkbaar gaat men uit van één basis en worden de 48 raketten niet over diverse lokaties ver spreid) heeft de commissie een berag van bijna tien miljoen dollar toegewezen voor het begrotingsjaar 1984, zo blijkt uit het verslag. Een Amerikaans aanne mers- en constructiebureau krijgt de opdracht op 3 april te starten met het op papier aanbestedingsrijp maken van de raketbasis. Een topmilitair op defen sie: „En nu komen de mis verstanden. In het verslag staat, dat deze tekeningen gemaakt worden aan de hand van een 'bare base'. Het IKV heeft dat in zijn brief aan de minister ver taald als kale of slapende basis en heeft daaruit de conclusie getrokken, dat het dus om voorzieningen gaat die nodig zijn om De Peel tot raketbasis uit te bouwen." Om te beginnen, aldus de ze militaire deskundige, is De Peel geen slapende basis. De twee slapende bases in Nederland zijn Ypenburg en Woensdrecht, die tot '69 ope rationeel waren, maar toen werden 'geconserveerd'. Alle voorzieningen zijn echter nog aanwezig om deze vel den op elk gewenst moment in militair gebruik te ne men. Ypenburg wordt mo menteel zeer sporadisch be nut, bijvoorbeeld als vlieg veld van waaruit regerings delegaties op bezoek gaan naar het buitenland. „Maar De Peel is nooit operationeel geweest. Er zijn ook nauwelijks voorzienin gen. Als we deze basis een tot tweemaal per jaar be nutten in verband met mili taire oefeningen moeten er allerlei voorbereidingen worden getroffen, zoals het plaatsen van tenten. De Peel heeft niet de status van sla pende basis, maar van re servebasis, een satelliet van het vliegveld Volkel. De Peel is overigens de enige reser vebasis in Nederland." Schram geeft deze fout in de IKV-brief toe. „Inder daad is De Peel geen slapen de basis en dat woordje moeten we terugnemen. De gene die de brief heeft opge steld was niet zo goed met de militaire terminologie op de hoogte." Schram houdt daarom 'vooralsnog' als vertaling aan van 'bare base': een lo- katie waar zich weinig of geen voorzieningen bevin den en niet 'een kaal stuk land' zoals minister De Rui ter gisterochtend in de ka mer zei. „Het is toch on denkbaar dat in ons dicht bevolkte land een gebied van zo'n 75 hectaren, die no dig zijn voor een raketbasis, aan haar bestaande bestem- ming wordt onttrokken? Nee, het is duidelijk, dat men een luchtmachtbasis zal kiezen en op De Peel is daar voor de ruimte aanwezig, het is een optelsom van waarschijnlijkheden die wijzen in de richting van De Peel." „Kletskoek", repliceert de defensie-functionaris. „Het woordje 'bare base' is in het Amerikaanse militaire jar gon een gestandaardiseerde term. Er zijn drie mogelijk heden: Operational airbase, non-operational airfield of bare base. Het feit dat van bare base is uitgegaan bete kent, dat men niet denkt aan welke luchtmachtbasis dan ook, noch een operationele, noch een niet-operationele. Bedoeld is gewoon een denkbeeldig vierkant stuk hei. Dat is de duurste oplos sing en de uitgavenberekin- gen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gaan daarvan uit. Een pure begrotingstechnische zaak." Eigenlijk heeft het IKV zelf de beste bewijzen aan gedragen voor het tegendeel van zijn beweringen, is het betoog dat in defensiekrin gen opklinkt. „Het IKV heeft zich wel erg ongeloofwaar dig gemaakt. Ze hebben daar eenvoudig de stukken niet goed gelezen." Uit de verslagen blijkt, dat het Amerikaanse con structiebureau op 15 mei 1984 klaar moet zijn met de tekeningen.. Augustus 1984 wordt genoemd als tijdstip waarop de daadwerkelijke 'constructe' kan beginnen. Dat is-het moment waarop de eerste spade de grond in gaan. „Dat is zelfs nog enkele maanden later dan het sche ma, dat minister De Ruiter een paar maanden geleden naar de kamer heeft ge stuurd. De conclusie is, dat indien Nederland volgend jaar vóór augustus besluit om niet tot plaatsing over te gaan dat het enkel het ma ken van de tekeningen heeft gekost."

de Stem | 1983 | | pagina 3