Zuinigheidsmarathon in Raamsdonksveer op 2 juli NIEUWTJES CORKSROUTE Charade wordt goedkoopste diesel KORT NIEUWS m Automobilist iaat meer financieren Auto's gaan praten BMW met cabriolet- look Mistlamp met harmonica OP WEG Digitaal Nut Sterren Kashmir Weer Verzamelaars Blues Eieren Het versierde Prettig weekeinde Lucky Luke: Dai, dppie Happie ho\ VRIJDAG 18 MAART 1983 T4 EINDREPAKTIE LEON KRI.INFK, HTS gooit computer in de race Van een onzer verslaggevers TILBURG - Ook dit jaar organiseert de Shell weer een zo genoemde zuinigheidsmarathon voor zelfgebouwde auto's. Dit jaarlijks terugkerend evenement vindt op 2 juli plaats in Raamsdonksveer. Er worden circa veertig inschrijvingen verwacht uit binnen- en buitenland. Een van de deelnemers aan de race, waarbij het er om gaat met een bepaalde hoeveel heid brandstof zo ver moge lijk te rijden, is de HTS in Tilburg. In 1981 deed deze school al een keer, op succes volle wijze, mee aan deze ra ce. Er werd een derde plaats in de wacht gesleept, na de TH's van Eindhoven en Twente. Tien tweede jaars studen ten van de afdeling werk tuigbouwkunde zijn al ge ruime tijd bezig om, onder leiding van wtb-leraar J. van Wolde, een wagen te bouwen die nog zuiniger moet lopen dan het bouwsel van twee jaar geleden. „De wagen reed in '81 één op 337 kilometer. De TH's, die de eerste en tweede plaats behaalden, hadden wagentjes die ongeveer één op 750 liepen. Er is dus een groot gat wat dat betreft tussen TH's en de HTS. We zijn vast van plan om dit jaar in ieder geval die af stand te verkleinen en onze prestatie van '81 te verbete ren", zo vertelt teamleider Van Wolde. De studenten zijn volgens hem erg enthousiast. „Tege lijk is dit project erg goed voor hun opleiding. Niet al leen leren ze nu in teamver band te werken, maar ook moet alles theoretisch wor den onderbouwd. Zo kwam laatst een van de studenten met de mededeling dat zijn oom wielrenner is en dat die had geadviseerd om ovale spaken te gebruiken. 'Nou oké', zeg ik dan, 'reken maar uit of dat beter is dan de platen die we nu als spaken gebruiken'. Dan zie je ze wel even gek kijken". Van de driewielige zelf- bouwauto uit '81 wordt nu alleen nog het acht kilogram wegende frame gebruikt. „We gebruiken nu een mi crocomputer die het gedrag digitaal simuleert. Zo kun nen we vooraf we effect al van bepaalde maatregelen aan de wagen meten". Het programma voor de compu ter heeft de Tilburgse HTS van een concurrerende TH gekregen en aangepast aan de eigen microcomputer. „Wat dat betreft kunnen we wel bij de TH's terecht voor bijvoorbeeld materia len en dergelijke. Ze zijn bij voorbeeld veel beter dan wij Hoe het motorvoertuig er uit ziet doet niet ter zake, als het maar zuinig is. Een van de eisen is dat de wagen minstens drie wielen heeft. - foto archief de stem toegerust, met een eigen technische staf. Het is geble ken dat die berekeningen van het rijgedrag vooraf echt wel noodzakelijk zijn. Er zijn scholen, en dit jaar mogen ook particulieren meedoen, die alles zo'n beetje gokken en dan tijdens de wedstrijd wel zien wat er van komt. Maar dat levert echt afgrijselijke karretjes op die ter plaatse stuk gaan en io". De Tilburgse 'zuinig heidswagen' krijgt een vijf tig cc Hondamotortje. „Dit keer gaan we de overbren ging veranderen. We gaan het nu zonder vliegwiel doen, met directe overbren ging. Dat is wel wat minder verfijnd, maar een stuk ef fectiever, zo is gebleken", al dus Van Wolde. De organiserende olie maatschappij heeft aan de zitplaats voor de deelne mende wagentjes mini mumeisen gesteld voor wat betreft de afmeting. „Er is echter geen mimimumge- wicht vastgesteld voor de bestuurder. Degene die een klein mannetje achter het stuur kan plaatsen is dus in het voordeel". Wat dat betreft lijkt de HTS van Tilburg wel goed te zitten. Evenals twee jaar te rug wordt de wagen nu door een meisje bestuurd. „En ze rijdt zelf motor, dus ze weet eenmaal in de race kordaat op te treden. Want het is nogal een gedrang als je met zeg maar tien wagens van start gaat". De wagens krijgen circa tachtig cc benzine, waarmee een zo groot mogelijk af stand moet worden afgelegd. Via een computer meet de organisatie dan wat het ver bruik is, omgeslagen per li ter. „Je kunt je afvragen wat het maatschappelijk nut is van een dergelijke wed strijd. Je bent met tien stu denten plus begeleiders ze ker vier, vijf maanden bezig. En dat enkele uren per dag, deels onder schooltijd, maar veel in de vrije tijd. Het blijkt dat je erg veel opdoet over effect van bijvoorbeeld uitsteeksels als spiegeltjes en diverse systemen op het benzineverbruik. Wat dat betreft zijn deze wagentjes te vergelijken met wat er gaande is in de auto-indus trie. Het zijn gewoon schaal modellen, waar precies de zelfde wetten voor gelden als voor de gangbare auto's". IlllllllllllllllllllllllllllllllillllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllIllllllIlillllllllllllllllllllllllllllllllllllllïï. GENÈVE - De Autosalon in Genève heeft één verrassend en belangrijk nieuwtje ge bracht: de drie-cilinder die selmotor in de 1 liter klasse bij de nieuwe Charade van Dai hatsu. Als eerste ter wereld zijn de Japanners erin geslaagd om een drie-cilinder diesel te ont wikkelen, welke goed is voor een topsnelheid van rond de 120 krrvu en een gemiddeld verbruik van 1 op 22. De 38 pk's leveren zoveel vermo gen,dat men ook nog kan spreken van een behoorlijk vlot accelererende diesel. Maar dat is niet zo verwon derlijk, want de Charade die sel heeft in totaal slechts 675 kg eigen gewicht te torsen. Hoewel de prijzen voor Ne derland nog niet vaststaan, mag verwacht worden dat de Daihatsu-diesel de laagst ge prijsde diesel in ons land wordt. Nu wordt al gesproken over een prijs van rond 16.000.. De benzine-uitvoe- ringen komen (afhankelijk van het type) tussen de 13.000. en 16.000. te liggen. De Daihatsu Charade die sel is standaard voorzien van een erg prettig schakelende vijf versnellingsbak. a De nieuwe Peugeot 205 zal niet eerder dan begin oktober in Nederland leverbaar wor den. In september zal de wa gen in de showroom verschij nen. Renault en Volkswagen gaan samenwerken bij de fa bricage van een nieuwe auto matische versnellingsbak. De ze transmissie gaat over vier versnellingen beschikken. De derde en vierde trap functio neren zonder slip in de koppe lomvormer. Chrysler en Peugeot zijn van het plan afgestapt om ge zamenlijk een nieuwe perso nenwagen te ontwikkelen. Chrysler gaat nu op eigen be nen verder en verwacht dat rond 1986 het type klaar is dat als opvolger van de OmniHo- rizon moet worden gezien. Een toerenteller en een klokje (beide digitaal) zijn te vinden in de nieuwe CX-10 autocomputer van John Gold. Maar dit apparaat, dat voor een adviesprijs van ƒ245.- in garages of autoshops is te vin den, heeft meer toepassings mogelijkheden. Zo kan ook de buitentemperatuur worden afgelezen; is er een voltmeter in te vinden en wordt via een speciale meter de reistijd bij gehouden. Daarnaast kan men ook nog gebruik maken van een ingebouwd alarm-sys teem. Citroën heeft een speciale uitvoering van de LNA uitge bracht: de „Canelle". Naast een speciale kleur heeft de wagen ook een groot aantal extra's, zoals lichtmetalen wielen, radio-uitrusting (an tenne plus 2 luidsprekers) en gescheiden, afzonderlijke neerklapbare achterstoelen. De meerprijs ten opzichte van de normale LNA 11E bedraagt 650.-. Citroën Nederland heeft 200 wagens in deze uit voering (prijs 13.995.-) toege wezen gekregen. De gezamenlijke Westduitse auto-industrie heeft vorig jaar een record aantal personen wagens geëxporteerd: 2,19 miljoen stuks. Dit is een stij ging van 12,6 procent in verge lijking met de uitvoer in 1981. DEN HAAG - De Nederlandse automobilist heeft vorig jaar zijn auto veelvuldiger laten financiëren dan voorheen. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Het aantal afgesloten contracten steeg van 47.000 in 1981 tot 60.000 in 1982. De waarde van de afgeslo ten contracten nam ook aan zienlijk toe. De 60.000 over eenkomsten van vorig jaar, hadden een gezamenlijke waarde van liefst 570 miljoen gulden; in vergelijking met het jaar daarvoor, toen de personenauto op de financië- ringsmarkt een bedrag van 516 miljoen gulden vertegen woordigde, een stijging van zo'n 10 procent. Auto's zullen over enige tijd wellicht met elkaar kunnen praten. Nadat Audi bij de nor male produktie-auto's met de „Quattro" het spits heeft afge beten, verschijnen er meer auto's, welke van een soortge lijk waarschuwingssysteem zijn voorzien. Bij Peugeot is in het top-ty pe in de 505-serie, de 505 Tur bo Injectie, ook dit nieuwe stukje elektronika te vinden. Na een alarmerend muziekje, wijst een mannenstem op het dreigende gevaar, zoals: „Stop! Oliedruk abnormaal", of Stop! Vloeikoelstof te laag". Nu worden de sprekende Austin Maestro en de praten de Renault 11 voorgesteld, meldt RAI Actueel van de Ne derlandse Vereniging der Rij wiel- en Automobielindustrie (RAI). De pratende Renault komt in april op de Neder landse markt - de Maestro in september - maar het is nog niet bekend welke taal de 11 spreekt. De nieuwe Austin spreekt in ieder geval Engels, kent 32 woorden en heeft een „rustige vrouwelijke stem". Het ziet er naar uit dat de genoemde Renault het verst gaat omdat deze niet alleen gesproken waarschuwingen geeft, maar ook vertelt wat er gedaan moet worden om een eventuele storing te verhel pen, aldus RAI Actueel. Met de 'Cartop' kan men van een gewone produktiewagen een'cabriolet'maken. - fotoaudet TILBURG - Ondanks het feit dat Nederland niet bij uitstek het landje is, waar men vele dagen per jaar met 'open dak' over de weg kan toeren, blijkt toch de vraag naar cabriolets in ons land toe te nemen. De meerprijs voor dergelij ke typen blijft echter nog wel aanzienlijk. Vrinten B.V. in Tilburg heeft op deze cabrio let-rage ingespeeld met een nep-open-dak-constructie. Zonder inbreuk te doen op de carrosserieconstructie heeft men op het metalen dak van de BMW 3-serie, een uit origineel cabrioletstof ver vaardigde kap, voorzien van een plastic achterruit, brede zijstijlen en bevestigings drukkers gemonteerd. Hier door krijgt de buitenstaander de indruk dat men te maken heeft met een echte cabriolet, maar de bestuurder weet dat de constructie niet werkt. Voor deze speciale 'cabrio let-look' op de BMW 3-serie, moet men minstens 1.900.- betalen. Ondertussen wordt in Tilburg gewerkt aan het uit brengen van constructies, die ook voor de BMW 6-serie en de Porsche 911 geschikt zijn. Een rubber harmonica zorgt ervoor dat nu ook mist en bermlampen trilvrij op kunststofbumpers geplaatst kunnen worden. fotoaudet AMSTERDAM Steeds meer' auto's worden voorzien van kunststofbumpers. De voorde len zijn bekend: geen roest- vorming, licht in gewicht en het materiaal kan zo uitge voerd worden dat lichte aan rijdingen geen schade aan de bumpers toebrengen. Een nadeel is echter dat men op kunststofbumpers heel moeilijk mist- en berm- Jampen kan monteren. Faessa Kinby, een van de Spaanse dochters van Valeo, heeft daarvoor een oplossing gevon den. Door toepassing van een speciale rubber harmonica en een licht-unit met metalen be vestigingspunten, is het nu mogelijk om op ronde, gebo gen, hellende of rechte carros serie-vlakken mist- en berm lampen te monteren, welke in iedere gewenste stand kunnen worden afgesteld. De Kinby 'Flexo' (bruto-ad- viesprijs rond 175.-) wordt als mistlamp en als verstraler in een set van twee stuks gele verd, compleet met bedrading, schakelaar, gloeilamp en be vestigingsmateriaal. Zaterdag is nationale sterrenkijk dag. Ter gelegenheid daarvan is de radiosterrenwacht in Wester- bork (Dr.) op zaterdag vanat 14 uur voor belangstellenden ge opend. Men wordt vanaf de par keerplaats aan de weg Hooghalen- Amen gratis naar de radiosterren wacht vervoerd. De sterrewacht van de rijksuniversiteit van Leiden houdt vrijdag 18 maart van 19 tot 23 uur en zaterdag 19 en zondag 20 maart van 13 tot 16 en 19 tot 23 uur 'open huis'. Datzelfde geldt voor onder meer de sterrewacht in Nijmegen en Utrecht. En nu maar hopen, dat er niet te veel wolken aan de hemel zijn. Bloemen De bloemen- en groentekwekers van 'de glazen stad' (het West- land) houden hun manifestatie 'Westland 19Nu' dit jaar op vrijdag 18, zaterdag 19 en zondag 20 maart, respectievelijk van 20 tot 23,9 tot 23 en 9 tot 18 uur. Dat ge beurt in de veilinghal van Honse- lersdijk. De manifestatie draagt de naam „Vers en Variatie". In oog strelende opstellingen zullen bloe men, potplanten, vruchten en groenten tentoongesteld worden. Bovendien draaien twintig corso wagens permanent hun rondjes rijden door de veilinghal. Boven dien worden er regelmatig optre dens van muziek- en dansgroepen gehouden. Goed voor een dagje slenteren, kijken en perplex staan. Honselersdijk ligt vlakbij Den Haag. Dus dat maakt het mogelijk om een bezoek aan Westland 19Nu te combineren met een rondgang over de tentoonstelling in het gebouw van de stichting 'Volkskunst en Folklore' aan de Fred. Hendriklaan in Den Haag (zondags en 2e paasdag van 11 tot 17 uur, overige dagen van 10 tot 17 uur). Daar wordt een ten toonstelling gehouden, die is ge wijd aan het 'Gelukkige Dal' in Kashmir. In dat dal heeft zich een indrukwekkende rozencultuur ont wikkeld en die komt tot uiting in de volkskunst. Bovendien is er na tuurlijk veel aandacht voor de be roemde Kashmir-wol. Er zal ook een groot aantal beschilderde paaseieren te zien zijn. Dat zul je nu altijd zien. Vertel ik vorige week op deze plaats, dat het weekendweer pet zal zijn; is het de meest stralende zondag die je je maar kunt voorstellen. Het lijkt er meer op, dat ik de natte vin ger uit het raam heb gestoken dan dat ik me heb gehouden aan de of ficiële meerdaagse verwachting van het KNMI. Maar het laatste was toch écht het geval. Net zoals nu: voor het weekeinde een wisse lende bewolking met kans op eni ge neerslag. Temperaturen rond de tien graden. Vorstinnen In de Grote Kerk in Vlijmen (weste lijk van Den Bosch) is tot en met zondag 20 maart de fototentoon stelling '100 jaar oranjevorstinnen' te zien (zaterdag van 14 tot 17 en 19 tot 21 uur en zondag van 14 tot 17 uur). Dat kan dus nog net. Mensen verzamelen de gekste din gen. Het resultaat daarvan kunnen de liefhebbers zaterdag in de Rijn hal in Arnhem (van 10 tot 17 uur) gaan bekijken. Bankbiljetten, rij- wielbelastingplaatjes, aanteken- strookjes, eierdopjes, trommels, wijwaterbakjes, dinky toys zijn maar een paar van de 101 verza melingen die te zien zijn. Boven dien is er ook een schelpenten toonstelling temidden van de ver zamelingen van stenen, mineralen, fossielen, schelpen en koralen. DOOR HANS LUTZ Liefhebbers van blues kunnen dit weekeinde terecht op het Amster damse Blues Festival In de Meer vaart. Merkwaardig: al degenen die ik heb gevraagd om nu eens kernachtig het karakter van de blues te beschrijven konden dat niet. Ik herinner me van mijn schooltijd in ieder geval, dat aan het einde van dansavonden een blues werd gedraaid. Ik zou dus zeggen, dat het 'schuifel-muziek' is met een negroïde achtergrond Maar ja, dat zal wel niet meer klop. pen. In Amsterdam treden in ieder geval op Johnny Mars, Willie Ma- bon, Albert Collins en The Ice breakers (zaterdag) en Memphis Slim, Luther Trucker Bluesband, Sons Seals Band en Junior Wells (zondag). Yeah, yeah Nu we het toch over paaseieren hebben: zondag is kasteel Nemer- laer in Haaren bij Den Bosch hele maal gewijd aan het paasei. Op die dag komen bijna vijftig creatieve verzamelaars uit heel Nederland in Haaren bijeen. Ze laten zien hoe je ze kunt schilderen, appliceren, ba tikken, marmeren, beplakkenen nog veel meer. Een behalve gan- ze-eieren zijn er ook keramische, houten en brooddeeg-eieren te bewonderen en zelfs te ruilen ofte kopen. Er zijn ook verschillende neven activiteiten: zo brengt vogelpark Oisterwijk een boord- en 'uitkom machine' en een unieke fotoverza meling, waarin de ontwikkeling van een vogel in het ei helemaal te volgen is. Bloemwerkers Peteren Pien uit Tilburg en „Piet Prent" met schilderijtjes zorgen voor een fleurige aankleding. In het klein theater van kasteel Nemerlaer la ten 'hofspelers' De Potsemakers en 'hoforkest' Capriccioso in een gezamenlijke act de hele dag door „Een wel zeer vreemd kasteel-ei" zien. De tentoonstelling is alleen zondag van 10 en 17 uur te be zichtigen. De aankondiging van de tentoonstelling belooft al veel. URIJPAG 18 MAART Van onze filmredactie Hoewel tot de grond tc afgekraakt door de pef is L'As des As" (Aas de) Azen), de 61-ste filil Jean-Paul Belmondo ii Frankrijk een groot sue ces geworden. De al nic meer zo jonge vechtjas] charmeur kan kennelijl nog steeds geen kwaaj doen bij het (Franse) pu1 bliek. De film is behendig gd maakt door de routinier Ga rard Oury, die het niet naul neemt met de historisch! werkelijkheid van nazj Duitsland. Daar gaat Bef mondo namelijk heen al trainer van de Franse bokdf ploeg. Het is 1936 en in Ben lijn worden de Olympisch Spelen gehouden. De trains is een echte ruwe bolste! met een blanke pit, die zicj het lot aantrekt van ee joods jongetje, dat met zijl hele, dakloze familie, il groot gevaar verkeert. Wilde avonturen voere Belmondo door DuitslanJ „De Vlaschaard" draait dez week in Cinesol 2 in Bred en De Koning van Engelan in Hulst. Het is een prachti uitziende verfilming doo Jan Gruyaert van de romai van Stijn Streuvels, die dra matisch echter tekort schie De natuurbeshrijving va Streuvels heeft van d Vlaamse cineast een ade quate beeldvertaling gekre gen, maar de menselijk verhoudingen -o.a. tusse het stroeve boerenechtpaa en hun dartele zoon Louis komen niet uit de verf. Cinesol 1 prolongeert op nieuw de leuke Bommel-te kefilm „Als je begrijpt wa ik bedoel", evenals Cine m'actueel 2 in Bergen o Zoom, het Ledel Theater i: Oostburg en De Koning va; Engeland in Hulst. Cinesol in Breda gaat door met d vertoning van „Identifica zione di una donna", prach tige cerebrale film van An Fk, whisky! ENJsoeieactive;ik waar^chmw t>e! ik waarom i iaudka^ïïj^ steeds die we lyJWDKAAKT BESTUDEERDE... SPüSUU hè» heêft De Nederlandse bloemen zijn over de hele wereld bekend' De kwekers willen dat graag weten en daarom houden zV het hele jaar door tal van manifestaties. dopend

de Stem | 1983 | | pagina 18