Koop het Tussenrapport èc. Verzet van Nieuwvliet tegen centrale VVV-post Breskens GEEN 5 MAAR 3 GULDEN PER M2 Collectie „watersnood 99 Documentatiecentrum weer nagenoeg compleet Toch brief aan ministerie over RMAS-zaak Spectaculaire reddingsoefening bij Westkapelle Fabrikant aten) I VEEL SCHENKINGEN NA OPROEP I Voortbestaan RMAS nu aan zijden draad" Brede Maatschappelijke Discussie over Energie. TERRA - NOVA graszoden biels palen schermen snackbar-café woonhuis Te huur gevraagd in Hulst Bovenwoning Surf- en kano sport 15 inruil toer- en vouwcaravans juffrouw Kunstgebit reparatie riES OP NIEUWE kR - 9 LE CAR ÏRICAN DIESEL antalons en bonneterie 18 MAART 1983 VAN ZEELAND Lezing over Hugenoten College Oostburg: Aardenburgse "grap" uit de hand gelopen Aardenburg Parkeermeter in In Zeeland op onderstaande adressen: 38 ENERGIE van Oostburg de baan 99 CD A-VOORZITTER: B en W Oostburg blijven bij besluit: politierapport Eede in Zeeland de een rals of als tion- (met WM HULST Wegens persoonlijke om standigheden ter overna me aangeboden zeer gunstig gelegen In het centrum van oz Vlaanderen. Tel oiiis 2544 of 1403. Te koop gelegen aan winkelprome nade in het centrum van j O.Z. Vlaanderen, zeer ge- schikt als zakenpand Tel 01155-1403. goed onderhouden woon huis, vrijstaand of 2 onder 1 kap. Inl. tel. 0114Q. 12496, Breda t.k. Verhuurd voor 1575,- per maand. Alle kamers voorz. v. vaste wastafel, zeer mooie keu ken, douche en toilet. 55.000,-. Tel. 076- 650926. KAJUITZEILJACHT type Christina 7.35x2.35x1.-10 bj. '76, b.b., 9.9. Prijs 17.500.-. Tel 01621- 14227. 4 PERS. speedboot t.k. 35 pk b.b. met trailer. Prijs 2500.-. Tel. 01626-4181. de laatste nieuwtjes o.a, surfplank, ontworpen door Stephan van de Berg. Koe nen Caravans, Zuidwest singel 210, Bergen op Zoom. T.K. Paradiso i.z.g.st. 01623-14228 na 18.00 uur Koenen Caravans, Zuid westsingel 210, Bergen op Zoom. TE KOOP lichtbruine bas taard herder, 4 mnd., in geënt. Tel. 01144-400. Gevraagd voor café, nachtwerk, in tern mogelijk. Grote Baan 13, 2700 St. Niklaas (Bel gië), bellen tel. 09- 3237762477. Klaar terwijl u wacht! Axel- sestraat 8, Zaamslag, tel. 01153-1650. 01140-13524 ïatie-basis voor verkoop eren in de verkoop heeft. idenberg, Hooge- en Lage lout, Prinsenbeek, Raams- igen, Zundert. 37075-33. T27 PAGINA ZEELAND 4 Van een onzer verslaggevers «ilEllWVLIET - De leden n de plaatselijke VW te Nieuwvliet hebben beden kingen tegen het concentre ren van de VW-activiteiten jn het noordelijk deel van \yest-Zeeuwsch-Vlaande ren bij één centraal kantoor te Breskens. Tijdens een woensdag avond gehouden vergade- j-ing, waarop het voorstel van het bestuur aan de orde kwam voor een vergaande samenwerking tussen de VW's te Breskens, Groede, Nieuwvliet, IJzendijke en Hoofdplaat, lieten veel leden een duidelijk „neen" horen. „Als het zo doorgaat houden we in Nieuwvliet helemaal niets meer over", zo werd betoogd. Na een langdurige en vrij tumultueuze discussie kreeg het bestuur tenslotte toch groen licht om met de overi ge bij het plan betrokken VW's te gaan praten. Uiterlijk 1 juni moet er een gezamenlijk beleidsstuk op tafel liggen, waarover de le denvergadering dan een de finitief oordeel zal vellen. Aanpak Volgens de voorzitter van de Nieuwvlietse VVV, me vrouw C. Bolijn, zijn de op vattingen die in het dorp le ven wel te begrijpen, „Maar men moet natuurlijk inzien dat een gezamenlijke be drijfsvoering zal leiden tot een veel krachtiger aanpak. Een centraal kantoor met een full time-kracht kan de belangen van de betrokken dorpen beter behartigen dan al die afzonderlijke posten die nauwelijks bemand zijn". De leden van de plaatse lijke VW's te Breskens en Groede hebben al eerder be sloten hun medewerking aan de plannen te verlenen. Dat Nieuwvliet tenslotte ook overstag zal gaan staat voor mevrouw Bolijn vast. „Een plaatselijke aanpak zou op nieuw een lapmiddel zijn dat de problematiek niet op lost, maar enkel verschuift naar de nabije toekomst". Minder korting op liggelden Breskens ZUIDZANDE - Het sluitstuk van de algemene jaarvergade ring van de dorpsraad Zuid- zande vandaag 18 maart in ho tel De Zwaan, om 20.00 uur is gewijzigd. Na het huishoude lijk gedeelte zouden J. Kouse maker en E. Reinhoudt „een avond van eigen bodem ver zorgen". Door verhindering van één van beiden kan dit niet door gaan. In plaats hiervan houdt de ZVU een lezing over de „Hugenoten", die wordt gege ven door de heer Luteijn uit Sluis. OOSTBURG - De Oostburgse gemeenteraad heeft gisteravond het besluit van de beheers raad van de jachthaven te Breskens terugge draaid, om het tarief met 5,- per m2 ligplaats te verlagen. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten de korting terug te brengen tot 3,-. De raad stelde zich - min of meer unaniem - achter het standpunt van B en W, dat het uiteen oogpunt van gezond fi nancieel beleid niet verant woord is (en voor Gedeputeer de Staten waarschijnlijk on aanvaardbaar), dat de via een ander afschrijvingssysteem bespaarde 80.000- volledig zou worden opgesoupeerd. „Het provinciebestuur eist nu eenmaal, dat er minimaal 30.000,- moet worden gere serveerd voor bijvoorbeeld groot onderhoud", aldus het college. „Daarbij komen dan nog de financiële gevolgen van Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het pose ren voor persfotografen door het Oostburgse col lege van B en W op grond in het Aardenburgse plan Ydewalle waarop beslag was gelegd, is een „uit de hand gelopen grap". „Hadden we geweten dat dit in Aardenburg zo hard aan zou komen, dan waren we er niet aan be gonnen", aldus burge meester C. Spijkerboer gisteravond in de Oost burgse raad. Hij kondig de dan ook aan, dat er een brief met excuses zal worden gestuurd aan het gemeentebestuur van Aardenburg. Het waren met name de fracties van CDA en D en T die gisteravond for se kritiek hadden op de „grap" van B en W. „In strijd met de goede ma nieren", zo werd opge merkt. „In Aardenburg gaan zelfs al stemmen op de samenwerking met Oostburg om deze reden te beëindigen". Burgemeester Spijker boer zei de hele gang van zaken achteraf te betreu ren, maar merkte toch nog op: „Bij sommige grappen is het wel eens nodig de fatsoensnormen te overschrijden". de stormschade uit 1979 en de baggerschade uit 1981, waar voor een eigen risico van 1 ton is geaccepteerd". Zoals gemeld besloot de be heersraad van de Breskense jachthaven deze week het lig- tarief te verlagen met 5,- per m2, om te trachten op deze wijze de haven weer vol te krijgen. Hoewel de inschrijf termijn al is gesloten, zijn er nog zo'n 80 vaste ligplaatsen niet verhuurd, wat de jachtha ven op een ton aan minder in komsten komt te staan. Tijdens de vergadering van de beheersraad stelde wethou der J. Thomaes voor het tarief met 3,- te verlagen, maar onder aanvoering van het PvdA-raadslid J. de Vries werd toen besloten er 5,- van te maken. Hoewel PvdA, D en T en een deel van het CDA gisteravond in eerste instantie dit besluit bleven verdedigen moesten zij, na een vurig betoog van wet houder Thomaes, erkennen dat een wat lagere korting waarschijnlijk toch realisti scher is. Toegegeven werd, dat bij het berekenen van de finan ciële consequenties, die voort vloeien uit een verlaging met 5,-, was vergeten de gevol gen mee te nemen van een dergelijk besluit voor de lig gelden van de sportvissersver eniging De Honte en de win- terligging. Dit zou de jachtha ven nog eens een kleine 10 mil le extra gaan kosten bovenop de reeds berekende 70.000,- aan minder inkomsten, die de verlaging van het tarief met zich mee zou brengen. Omdat het tarief Voor 1983 vorig al is verlaagd met 2,50 pe m2 betekent de nieuwe kor ting, dat het liggeld in de jachthaven ten opzichte van 1982 met 13,5% is gezakt. Met de laatste kortingsronde is een kleine halve ton aan minder inkomsten gemoeid. Voorjaarsbeurs - De Aarden burgse middenstand gaat weer een voorjaarsbeurs orga niseren in twee tenten op de Markt. De beurs wordt gehou den op 15, 16 en 17 april. Bur gemeester drs. W.L.A. Locke- feer zal de officiële opening verrichten op 15 april om 20.00 uur. gjiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiimiimimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Mevrouw Jongejan van het Documentatiecentrum bij de collectie van de watersnoodramp FOTO WILLEM MIERAS Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - „In de brand, uit de brand". Deze aloude spreuk is deels van toepassing op het Zeeuws 5 Documentatiecentrum in Middelburg. Door brand in een Rotterdamse bibliotheek ging een deel van de uitge- leende Zeeuwse collectie, be- trekking hebbend op de wa ll tersnoodramp, verloren. Dankzij veertig schenkin- §j gen - gedaan na een oproep o.m. in deze krant - is dit verloren gegane materiaal niet alleen vervangen, de collectie is zelfs uitgebreid. Staffunctonaris Cees Ha- mann kon meedelen dat men nu de beschikking heeft over een grote verzameling com- plete dagbladen (provinciaal zowel als landelijk) over de maanden februari/maart 1953. Het aantal geïllustreer de tijdschriften uit die tijd is sterk aangevuld onder meer met unieke exemplaren van „De Wereldkroniek" en „Vi zier". Van de giften zijn ook drie omvangrijke plakboeken met knipsels vermeldens waard. „Erg blij zijn wij met de schenking van een origi neel doorlatingsbewijs waarmee men tot het ramp gebied werd toegelaten. Een bijzondere aanwinst", aldus Hamann. Het in Rotterdam verlo ren gegane materiaal is hierdoor vrijwel vervangen. Alleen enkele exemplaren van de Katholieke Illustra tie blijken nergens meer te vinden te zijn. Een belang rijk verlies is ookeen boekje uit die dagen waarin raad gevingen aan huisvrouwen (over het schoonmaken van huizen) stonden vermeld. „Waarschijnlijk hadden wij het laatste exemplaar", al dus Hamann die zei dat men niet had durven hopen dat zo positief op het verlies van het Documentatiecentrum zou worden gereageerd. nliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiint (ADVERTENTIE) Het Tussenrapport vormt de basis voor de Brede Maatschappelijke Discussie over Energie. Voor vijf gulden is hèt verkrijgbaar bij onderstaande adressen. U kunt ook f 9,25 (inclusief verzendkosten) overmaken op postgiro 121488 t.n.v. Stuurgroep MDE, postbus 20102,2500 EC Den Haag. informatietelefoon: 070-624562. Arnemuiden Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Axel Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Borssele Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Bruinisse Volksbibliotheek Domburg Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Duiveland (Nieuwkerk) Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Te belangrijk 5* om alleen aan de deskundigen over te laten. Goes Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Hulst Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Kapelle Bibliotheek Kortgene Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Middelburg Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Oostburg Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Reimerswaal Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Sas van Gent Gemeentelijke Sporthal Terneuzen Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Veere Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Vlissingen Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Zierikzee Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De plannen om op de Oostburgse Markt een parkeerautomaat neer te zet ten, zijn van de baan. Dit deel de het gemeentebestuur gis teravond mee tijdens de raadsvergadering. Reden voor annulering van het plan is, dat de urgentie niet langer aanwezig zou zijn, om op de Markt tot stringente re verkeersvoorschriften te komen. De problemen met de langparkeerders die er in het verleden waren, zouden zijn geregeld, waardoor de mid denstand op en om de markt geen noodzaak meer zien tot het plaatsen van een parkeer automaat. Het hanteren van een blau we zöne-systeem biedt ook geen soelaas, aldus het college. Wethouder A. de Feijter: „De politie is niet in staat tot con trole en het aantrekken van een gemeentelijk controleur kost ons geld". OOSTBURG - Het voortbestaan van de Rijks Middel bare Agrarische School te Schoondijke hangt nu aan een zijden draad. Dit komt door de grote onrust die in Zeeuwsch-Vlaanderen is ontstaan als gevolg van de manier waarop de Oostburgse onderwijswethouder J. Thomaes in de pers heeft geoordeeld over de gang van zaken op deze school. Dit stelde gewestelijk voor zitter J. Ramondt tijdens een vergadering van de CDA-af- deling West-Zeeuwsch- Vlaanderen te Oostburg. Hij noemde de uitlatingen van Thomaes „beneden alle peil en pertinent onjuist". Volgens Ramondt had de wethouder niet met zijn klachten in de openbaarheid moeten treden, maar er eerst mee naar de commissie van advies en toezicht van de school moeten gaan. „Deze mogelijkheid heeft hij echter onbenut gelaten", aldus de CDA-voorzitter. „Bij een toe gestaan onderhoud liet de heer Thomaes zelf verstek gaan". Het was overigens voor het laatst dat Ramondt optrad als gewestelijk voorzitter van het CDA. Tijdens de bestuursver kiezing werd R. Jacobs uit Oostburg tot zijn opvolger ge kozen. Als speciale gast op de bij eenkomst was de nieuwe Zeeuwse CDA-voorzitter H. Boer, burgemeester van Rei merswaal, aanwezig. Hij ging tijdens zijn toespraak in op het besluit van de provincie om via een renteloze lening bij de PZEM 50 miljoen beschikbaar te stellen voor de KMS. Boer waarschuwde hierbij echter voor precedentwerking: „We moeten ons wel realiseren dat we met dit statenbesluit per Zeeuws gezin 600 gulden weg geven". Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Ondanks de vele bezwaren over de manier waarop onderwijswethouder J. Thomaes zijn bezorgdheid heeft geuit over de gang van zaken op de Rijks Middelbare Agrarische School (RMAS, te Schoondijke, blijft het Oostburgse college van B en W bij het eerder genomen besluit een brief over deze materie te sturen aan het ministerie van Landbouw. Dat Oostburg hiermee bui ten zijn boekje zou gaan wordt door het gemeentebestuur ont kend, „Na informatie te heb ben ingewonnen bij het minis terie van Onderwijs is ons ge bleken dat wij bevoegd zijn onze zorgen aan de bevoegde instanties kenbaar te maken over welke onderwijsvorm dan ook, die in de gemeente gevestigd is", aldus B en W gisteravond tijdens de Oost burgse raadsvergadering in antwoord op schriftelijke vra gen van PvdA, CDA en D en T. „Derhalve ook ten aanzien van het onderwijs dat wordt gege ven aan de RMAS te Schoon dijke". Het college wees er verder op dat herhaalde pogingen, gedurende ongeveer zeven maanden, een gesprek te ar rangeren met inspecteur L. Bouten van het landbouwon derwijs vruchteloos zijn ge bleken. Ook een door bemid deling van het ministerie van Landbouw afgedwongen af spraak kon, wegens persoon lijke omstandigheden van de inspecteur, niet doorgaan. „Wij gaan er thans van uit dat een dergelijk gesprek op korte termijn niet realiseer baar zal zijn", zo stelde het ge meentebestuur. „In verband hiermee achten wij het van zelfsprekend dat we dit onder de aandacht brengen van het ministerie van Landbouw". Omdat een gedachtenwisse- ling over de situatie op de RMAS dus nog steeds niet heeft plaatsgevonden kan het college de gedane opmerkin gen, dat wethouder Thomaes in de pers „pertinente onwaar heden" zou hebben beweerd, niet onderschrijven. „Voor het overige nemen wij afstand van uitspraken die de wethou der uit andere hoofde ge meend heeft te moeten doen", aldus B en W van Oostburg. Van een onzer verslaggevers CADZAND - Vier mijl uit de kust van Westkapelle heeft gisteren een specta culaire reddingsoefening plaatsgevonden. Hoofdrol len daarbij speelden de reddingboten Tuimelaar en Javazee, respectievelijk uit Cadzand en Breskens. De oefening, waaraan ook het vrachtschip Ned Lloyd Salland meewerkte, was in scène gezet voor te levisie-opnamen van de Westduitse omroep WRD en de BRT. Belangrijkste onderde len van de oefening waren de manoeuvre man over boord en een brand aan boord van het vrachtschip. Huub Dellaert uit Cad zand, lid van de beman ning van de Tuimelaar, speelde in het woelige wa ter voor Walcheren de rol van drenkeling. Hij raakte tot twee keer toe over boord, waarna zijn mede bemanningsleden hem uit zee oppikten, op een bran card legden om hem ver volgens in volle zee over te geven aan de grotere red dingboot Javazee. Een Belgische helicop ter, afkomstig van de luchtmachtbasis in Koksij- de, pikte „het slachtoffer" vervolgens op, waarna Dellaert vanaf Koksijde naar het St. Janshospitaal in Brugge werd getrans porteerd om de oefening nog levensechter te maken. Ter hoogte van de Steen- bank werd aan boord van de Ned Lloyd Salland nog brandalarm gegeven. Een groot aantal bemannings leden sprong vervolgens van het schip af in het springnet van de Javazee. De gecombineerde Bel gische en Westduitse film ploeg opereerde vanaf de Vlissingse sleepboot Oli- vierssen. Aan de wal in Vlissingen werden ook op namen gemaakt bij Vlis singen Radio. Dit om de communicatie tussen wal en schip op de beeldband vast te leggen. BRESKENS - De Mijnoprui- mingsdienst heeft ook van daag weer een succesje kun nen behalen bij het opruimen van explosieven uit de Baer- sandekreek. Het betrof hier 21 40-mm-granaten. KLOOSTERZANDE - Ter hoogte van het Poolsplein aan de Molen te Kloosterzande vond gistermorgen om 11.20 uur een aanrijding plaats tus sen een vrachtauto en een per sonenauto. De vrachtautobe stuurder J. van D. uit Wal soorden kwam uit de richting Hulster weg gereden, terwijl uit tegenovergestelde richting de automobilist B, R. uit Zaamslag aan kwam rijden. In de bocht aan het Poolsplein raakten beide voertuigen el kaar. Van zowel de vrachtauto als de personenauto werd de rechter voorzij de beschadigd. OOSTBURG - Op de kruising St. Bavogang - Veerhoeklaan kwam een bromfiets, bestuurd door M. de S. uit Sluis, in bot sing met een personenauto, bestuurd door C. H. M. H. uit Oostburg. De bromfietser nam de bocht te groot en daardoor reed hij tegen de auto aan. SLUIS - Uit een sexwinkel op de Garenmarkt heeft de heer H. C. M. W. uit Alkmaar een sexboekje ter waarde van 17,50 gulden gestolen. Hij vergat bij het verlaten van de winkel het boekje te betalen, zodat de eigenaar aangifte bij de politie deed. TERNEUZEN - Uit de auto van fotograaf J.D. aan de Axelsestraat werd in de nacht van maandag op dinsdag een electronenflitser ter waarde van ongeveer 300 gulden ge stolen. KPJ - De KPJ-afdeling Eede heeft tijdens zijn jaarvergade ring een nieuw bestuur geko zen. Voorzitter is Ronald de Croock. Eddy Coppens en Jac- ky Verstraete werden respec tievelijk secretaris en pen ningmeester. Het bestuur be staat verder uit de volgende leden: Noël van de Wijnckel, Frank pan Hal, Anita Spille been en Luc van de Wijnckel. De K.P.J. heeft verder een jaarprogramma vastgesteld met sportevenementen, excur sies en o.a. dansles. AXEL Galerie Bellemans, Oosterstr. 11- Expositie van Annie Blewanus met textielobjecten. Kindergalerie- Il lustraties van Annemiek Bors- boom. Geop. dag. 10-18 u. (t/m 2 mei.). DE KLINGE De Herleving -19.45 u. schieting. GOES Grandtheater - 20 u. E.T. a.l. 23 u. Proefkonijntjes voor sexplezier. 18 j- HULST De Koning van Engeland - 19.15 u. Annie, a.l. 19.15 en 21.30 u. Zwarte ruiter, a.l. 19.15 u. Grease, a.l. 19.15 u. De Vlaschaard, a.l. 21.30 u. Bri gade speciale opdrachten. 16 j. 21.30 u. Cannibals. 16 j. 21.30 u. Een ma nier per keer. 18 j. MIDDELBURG Citytheater - 19 u. Annie, a.l. 21.30 u. Zwole nachten op Ibiza. IBj TERNEUZEN Luxortheater - 19.30 u. Hot Bub- blegum maagd. 16 j. 19.30 u. Annie, a.l. 21.45 u. Zwarte Ruiter. 16 j. 21.45 u. Hot Lunch. 18 j. VLISSINGEN Alhambra I - 20 u. Huis bij het kerkhof. 16 j. 23 u. Blondjes in hun bloodje. 18 j. Alhambra 2 - 20 u. Sharky's machine. 16 j. 23 u. La ca ge aux folies, a.l.

de Stem | 1983 | | pagina 15