~7TJ1 r. EVERSDIJK IN OOSTKAPELLE: Manifestatie voor behoud KMS-groep l Angst voor opdrogen van 'toeristische melkkoe' de 4 in 1 krant 12.98 1.49 3.28 5.18 1.19 1.59 0.99 0.79 3.15 e,er 2.89 2.29 0.79 3.98 1.89 2.49 3.58 2.49 1.09 0.99 1.99 1.59 Middenstand Terneuzen is bang voor wildgroei van venters [Presentiegeld Dethon-bestuur gehalveerd r Principezaak uitvechten tot Raad van State DE STEM (nj| 01 i ÖJ f •pavond GS Zeeland accepteren geen uitstel DINSDAG 15 MAART 1983 iliteit. |en dui- waar u ïenvoudig ld te geven, I-Markt uw Idan komt I, dag uit. Ir. gram fie, stuks sterk 100 ml. ing, ZATERDAG IN VLISSINGEN OOST-KAPELLE/Vlissingen - „Het provin ciaal bestuur van Zeeland heeft een goed be sluit genomen door 50 miljoen uit de PZEM- reserves beschikbaar te stellen aan De Schel de. I Acteur Zeeland: C. ■privé oi 150-95839. Hogeschool wil studierichting Sociaal Beleid Compartimenterings- werken Oosterschelde Hulster Ambacht VVVRETRANCHEMENT Praktijkdag W.P.N. Zeeland in Nieuwvliet DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Krrr&Srfi. ■-aiiCT T18 PAGINA ZEELAND 1 im j gram ïitjes, ram 5 gram Ogram Steun PZEM aan KMS doorbraak in beleid Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN- Op zaterdag 19 maart wordt in de sport hal in Oost-Souburg een manifestatie gehouden voor het behoud van arbeidsplaatsen bij de Koninklijke Maat schappij De Schelde. Met name het dreigende verlies van arbeidsplaatsen voor jongeren zal daarbij extra aandacht krijgen. Een groot aantal popgroepen en sprekers werkt aan de mani festatie mee. De manifestatie is een initiatief van een aantal werkloze jongeren en het Steunkomité Behoud Arbeidsplaatsen KMS-groep. De bijeenkomst begint om 14 uur. Van een onzer verslaggevers Dit is een ware doorbraak in het provinciaal industrie- en werkgelegenheidsbeleid van de laatste jaren. Hiermee is erkend dat de PZEM niet al leen producent is van energie, maar ook instrument voor de industrie- en werkgelegen- heidspolitiek". Dat zei drs. H. Eversdijk, vice-voorzitter van de CDA-fractie in de Tweede Kamer, gisteravond op een CDA-bijeenkomst in Oost- Kapelle. Eversdijk noemde het ge baar van het provinciaal be stuur een goede stap op weg naar redding van de KMS en „een doorbraak in het starre denken van PvdA en VVD". Hij juichte het toe dat de grote reserves van de PZEM ge bruikt worden voor steun aan het bedrijfsleven. De afgelo- Engwirda wil minister aan de tand voelen pen jaren heeft de PZEM, dank zij het Zeeuwse bedrijfs leven, flik wat kunnen oppot ten en nu doet de PZEM iets terug voor het Zeeuwse be drijfsleven. Een prima ge baar". Eversdijk brak verder een lans voor het open houden van civiele scheepsbouw bij De Schelde, want bij enig aan trekken van de economie kan daar behoefte aan zijn. De CDA-Tweede kamerfractie zet zich van week tot week in voor het behoud van een onge deelde KMS en zal dat blijven doen, aldus Eversdijk. /tl pSggll Ap 'tii I "ei nieuwe bestuur van Dethon bezoekt de werkplaats in Temuezen FOTO DE STEM/COR J DE BOER Ig^tPVOOR ZUIDWEST NEDERLAND I Kantoren |i/erneuzen. Hulst en Goes, lassen en telefoonnum- psop pagina 2. redactie liJwaen: Rein van der I m (editie-chef), Jan Jan- 1pjJpIv- chef)' Frank Dey, "J de Schipper, Cor de 6r (foto), Ton Koomen Ifc1?' Hu,st: Ftigène Ver- i nfn G°es: Ga van Ber- Middelburg: Henk Post- Oostburg: Co Meertens. I^kepunten J. oslerzande: mevr. Neve, )>tn anderstr. 4, 01148- l'dvertentie-expl. Me- Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het presentie geld van het algemeen bestuur van Dethon, het sociaal werk voorzieningsschap Zeeuwsch- Vlaanderen, wordt gehal veerd. Met 16 stemmen voor en 7 tegen werd gistermiddag de vergoeding per vergadering op 55 gulden gesteld. Het had overigens nog heel wat voeten in de aarde voor het zover was. Eerst kwam een voorstel van Terneuzen-vertegenwoordl- ger J. Hamelink in stemming. Deze wilde volledige afschaf fing van de presentiegelden. Dit voorstel werd met 20 stem men tegen en 3 voor verwor pen. Onder de tegenstemmers was H. van Rie. Het Aarden- burgse raadslid wilde geen halvering van de gelden maar halvering van het algemeen bestuur. Dit leverde volgens hem meer besparing op, ter wijl dit aan de kwaliteit van het besturen weinig afbreuk zou doen. Hij werd daarin ge steund door vertegenwoordi gers van voornamelijk kleine gemeenten, die een minder „vorstelijke" vergoeding ken nen dan hun collega's van de grotere gemeenten. Over het voorstel van Van Rie werd overigens niet ge stemd. Wel wordt zijn stand punt bekeken als de herzie ning op de wet van gemeen schappelijke regelingen ter sprake komt. Ook het dage lijks bestuur is volgens voor zitter P. Molthoff van mening dat er best met wat minder mensen bestuurd kan worden. Er werd gistermiddag niet enkel vergaderd. Het alge meen bestuur, na de gemeen teraadsverkiezingen in nieu we samenstelling, kwam al vroeg in de middag bijeen om een bezoek te brengen aan de werkplaats. Daar werd aan de hand van een diaserie tevens toelichting gegeven op het rei len en zeilen van de Dethon- organisatie. Van een onzer verslaggevers TILBURG - De Katholie ke Hogeschool in Tilburg wil een nieuwe studie richting Sociaal Beleid instellen, die speciaal ge richt is op sociaal mana gement en personeelsbe leid bij bedrijven en overheidsinstellingen zonder winstoogmerk. De hogeschool wil er in september 1984 mee star ten. Aan prof. Van Dijck, hoogleraar bedrijfssocio logie aan de hogeschool, is gevraagd, de blauw druk te maken. Hij zal halverwege dit jaar rap port uitbrengen aan het College van Bestuur. CDA-statenlid drs. H. D'66 fractievoorzitter M. Eversdijk. Engwirda - fotoanp „Er zijn een paar rare dingen gebeurd. Darover is snel op heldering nodig". Dat zei gis teren voorzitter M. Engwirda van de D'66 kamerfractie na een bezoek aan De Schelde in Vlissingen. Evenals zijn collega's van de drie grote kamerfracties wil hij minister Van Aardenne aan de tand voelen over de eis, verwoord door bewindvoerder F. Meeter, dat De Schelde vóór 1 april 700 mensen moet ont slaan en plannen gereed moet hebben voor een fusie met RDM. Ook de problemen van toeleveranciers en onderaan nemers moeten volgens hem zo snel mogelijk met de minis ter besproken worden. Engwirda zei gisteren dat de minister zich te veel verschuilt achter de bewindvoerders. Hij wil ook wel eens wat meer we ten over de weigering van het ministerie om subsidie te ver strekken voor het zogenaamde hoge-temperatuurproject van De Schelde. Het gaat daarbij om de ontwikkeling van appa raten die een hoog rendement moeten geven aan energiever bruik. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllililllllinilllllllllllllllllllllllllllllllilllllllHIIMIIIliililllilllll Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het dage lijks bestuur van Zeeland wijst elk uitstel van de com- partimenteringswerken in de Oosterschelde (aanleg Oester- en Philipsdam) onvoorwaar delijk af. VVD-gedeputeerde J. de Voogd (Verkeer en Wa terstaat) zei dit gisteren tegen de statencommissie voor ver keer en waterstaat. Hij rea geerde daarmee op adviesaan vragen van minister Smit- Kroes, die overweegt om de werkzaamheden te vertragen. De Voogd: „We accepteren geen vertraging, anders dan om technische redenen". Hij noemde de nadelen voor mi lieu en vooral de visserij te groot. In die trant zullen Ge deputeerde Staten zich tot het ministerie wenden. De minister heeft Zeeland inmiddels laten weten dat ze de weg over de stormvloedke ring breed genoeg wil maken voor normaal gebruik door het wegverkeer. Maar dat mag van haar niet onmiddellijk tot extra kosten voor het rijk lei den. Ze heeft Zeeland dan ook gevraagd zich over dat pro bleem te buigen en laten we ten dat de mogelijkheden voor tolheffing aanwezig lijken. Gedeputeerde De Voogd blijft tolheffing van de hand wijzen. Hij zei gisteren dat naar ande re mogelijkheden wordt ge zocht. iiiiiiiiiiimiijiiiimiiijiiiiiiiiimiiiijmifiiiiiijiimiiiiiiiiimiimjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii Van een onzer verslaggevers HULST - Donderdag be handelt de Raad van State een beroep van het water schap Hulster Ambacht te gen een beslissing van Ge deputeerde Staten van Zeeland die op hun beurt een beroep van Mouterij Menu in Kloosterzande te gen een opgelegde zuive ringsheffing onderschreef. Aanleiding is de in 1975 aan het bedrijf opgelegde heffing, gebaseerd op de vervuiling van het opper vlaktewater ontstaan door het mouten van 3802,2 ton gerst. Menu weigerde die aanslag te betalen omdat volgens hem de aan de hef fing ten grondslag liggen de verordening pas laat in het jaar koninklijke goed keuring kreeg en hij pas vanaf die ingangsdatum behoefde te betalen. Voor het waterschap is het een principiële zaak. „Wij hebben toendertijd ook duidelijk gesteld dat het heffingsjaar 44 dagen zou zijn, namelijk vanaf 18 november (datum konink lijke goedkeuring) tot en met 31 december. Maar het is toch logisch dat voor het hele jaar betaald moet worden. Wij hebben het hele jaar gedraaid, er zijn kosten gemaakt en die moeten over de „deelne mers" omgeslagen wor den", aldus griffier Yse- baert van het waterschap. Op jaarbasis geldt voor elke ton gerst een zekere vervuiling waarvoor wordt een bepaalde norm geldt. Om toch de heffing voor 1975 binnen te krijgen werd die norm (eenmalig) aangepast. En hiertegen ging Menu in beroep bij GS die hem in het gelijk stelde. Het waterschap op zijn beurt is naar de Raad van State gegaan. „Wij wilden dit tot in hoogste instantie laten uitzoeken", aldus de griffier. Van een onzer verslaggevers RETRANCHEMENT - Het steeds weer aanboren door de overheid van nieuwe inkomstenbronnen zoals toe ristenbelasting, onroerend-goedbelasting enz. zal mettertijd ook de toeristische melkkoe doen opdrogen. Deze sombere voorspelling doet secretaris A. J. de Witte in het voorwoord bij het jaarverslag 1982 van de VVV Retranchement. Hij wijst erop dat gezien de verwachte toename van de vrije tijd er meer behoefte aan vaste standplaatsen op cam pings zal zijn. „Het is pijnlijk te moeten vaststellen dat steeds meer mensen een sei zoenplaats moeilijk kunnen betalen". Hij vindt dat ook de dagrecreant moet gaan mee betalen aan de kosten van toe ristische voorzieningen. De heer De Witte consta teert dat steeds meer mensen vakantie goedkoper en dichter bij huis zoeken en vermeldt dat de campings in 1982 een massale toeloop te verwerken kregen. „Er worden meer kortere vakanties gemaakt en het is duidelijk dat de economische recessie een negatieve invloed heeft op de vakantieduur", zo staat te lezen. Omdat het binnenlands toe risme tengevolge van de eco nomische omstandigheden toeneemt stijgt volgens hem ook de vraag naar nieuwe en andere voorzieningen. Het is daarom volgens de secretaris verheugend dat het gemeente bestuur van Sluis zich nu reeds bezint op een verdere ontwikkeling en verbetering van de kuststrook in Het Zwin om zodoende de verblijfsac- commodatie uit te breiden. Ook de totstandkoming van slechtweervoorzieningen heeft de aandacht van de gemeente bestuurders die in 1984, als de nieuwe Kampeerwet zijn in trede doet, een nieuwe belang rijke taak op de schouders krijgen. De VVV Retranchement sluit 1982 af met een batig sal do van ƒ378,14. Het aantal overnachtingen in het werk gebied van deze VVV steeg van 138.780 in 1980, via 146.942 in 1981 naar 147.925 in het ver slagjaar. van onze paardesportmedewerker NIEUWVLIET - Zaterdag 19 maart houdt de W.P.N.-afde- ling Zeeland van het warm bloed paarden stamboek een praktijkdag. En wel 's mor gens in manege De Zandbooi, Westkapelle en 's middags in manege Riemens in Nieuw vliet. Twee juryleden van de IBOP proeven, een proef waarin de bruikbaarheid van paarden en pony's getest wordt, zullen hierover inten sief uitleg geven, terwijl het publiek mee mag jureren en hun bevindingen ook op for mulieren kan vermelden. De inspecteurs van het stamboek afdeling Zeeland de heren Van Rijswijk en Van Dalen zullen de betreffende paarden ook bespreken zodat de bevindin gen van beiden vergeleken kunnen worden. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De middenstad van Terneuzen is bang voor een wildgroei van venters en wil dat de ge meente op dit gebied een strengere controle gaat uit oefenen. „De ambulante handel die vroeger zijn boterham in Sluis en Hulst verdiende is door de devaluatie van de Belgische frank opgerukt naar Terneu zen. Aanvankelijk dachten we dat die problemen vanzelf zouden worden opgelost maar daar ziet het door een verdere devalutie van de frank niet naar uit", aldus W. Gosselaar van de ondernemersfederatie Groot Terneuzen gistermor gen tijdens een vergadering van de commissie midden- en kleinbedrijf. Hij wilde van burgemeester Ockeloen weten of er overtre dingen van de vent- en staan plaatsenvergunningen zijn ge constateerd. Ook Dees vroeg namens de middenstanders van Zaamslag om een strenge re controle. „Ze beginnen overal met venten", zei hij. Overtredingen waren er volgens Ockeloen niet in 'bete kenende mate' geweest. Hij is dan ook zeker niet van plan om de politie 'doelloos door de gemeente' te laten rijden. „We moeten niet op alle slakken zout leggen", zo meende hij. „We moeten niet naar een eco nomisch regime toe waarin we op elke centimeter moeten gaan letten. Dat biedt ons en kel maar een Poolwinter maar geen een gezellige dag op straat". De Vereniging van Onder nemers in de Axelsestraat en omgeving in Terneuzen zei gistermorgen te twijfelen aan de haalbaarheid van een 'trek ker' in de Terneuzense bin- W. Gosselaar van de on dernemingfederatie Groot Terneuzen en tevens VW- raadslid in die plaats. nenstad. „Investeringen van een dergelijk niveau zijn niet haalbaar in deze tijd", aldus J. Scheele. Grote bezwaren had hij tegen de verplaatsing van winkels naar het Noordstraat- gebied. B en W hebben dat in Burgemeester loenniet in mate C. Ocke- betekende de nota 'Winkelvoorzieningen Terneuzen' als mogelijkheid aangegeven om de winkel functie van de Noorstraat te versterken. „Verplaatsing be tekent kapitaalverlies", aldus Scheele.

de Stem | 1983 | | pagina 9