OSITIE Hl Buster Mottram onderuit LOUISON BOBET OVEBLEDEN Verlies dames van GSC VERSOEPELING RECLAMEREGELS Doping in Valencia? Kraay jr. naar Edmonton Protest van Williams-stal VRAAGTEKENS BIJ KNETEMANN Plantaz uit de wedstrijd Wijzigingen in Olympisch team Sport op televisie Slendebroek geschrapt uit klassement Zege Roberts if/- door John Hoofs Opnieuw zege ijshockey team] DE STEM Spoilt gjNSDA^J^AA^ss^^u DINSDAG 15 MAART 198; ^AGIMSPCg van onze hockeymedewerker van onze sportredactie BRUSSEL - In België circu leren al enkele dagen geruch ten als zouden één of meerdere renners van de Europdecor- ploeg positief hebben gerea geerd op dopingcontroles in de ronde van Valencia. Aanvankelijk werd de naam van Frank Hoste ge noemd, maar dat blijkt een valse beschuldiging te zijn. Nu weer worden de namen van Mare Sergeant en Mare So- mers erbij betrokken. De BWB heeft het bericht niet beves tigd. van onze sportredactie BREDA - Hans Kraay jr., tot het eind van het seizoen in dienst van NAC, heeft gister ochtend een 3-jarig contract getekend bij de Canadese club Edmonton Eagles. Edmonton Eagles heeft inmiddels ook on derhandelingen geopend met Leo van Veen, de bij Ajax op een zijspoor gerangeerde rou tinier. Als de transfers met Schrij vers en Van Veen doorgaan, zal Hans Kraay Canadees moeten worden. Kraay, die eerder in Edmonton bij het in middels overleden Drillers speelde, is daartoe bereid. Ed monton Eagles gaat namelijk in een Canadese competitie, die geheel losstaat van het Amerikaans voetbal, spelen. In die competitie zal onder de regels van de FIFA gespeeld worden. Canada hoopt name lijk in '86 het WK voetbal te mogen organiseren. Met deze stap wil het Noordamerikaan- se land de FIFA gunstig stem men. BASKETBAL - De paring voor de halve finales van de play-offs in de eredivisie bas ketbal heren is bekend. Den Bosch werd door een overwin ning van 92-91 (na verlenging, eindstand 84-84) op Donar in Groningen definitief eerste in de normale competitie en Do- nar vierde. Den Bosch speelt dus de eerste wedstrijd in eigen zaal. De andere halve fi nale gaat tussen Haaksbergen en Leiden. van onze sportredactie LA SEYNE SUR MER - Jannes Slendebroek is na af loop van de etappe van giste ren door de jury van Parijs - Nice geschrapt uit het klasse ment, omdat hij zich in de etappe naar La Seyne Sur Mer had laten slepen door een auto. Hij kreeg bovendien 100 Fran se francs boete. Jo Maas kreeg 250 francs boete (100 gulden) wegens in correct gedrag tegen een offi cial. DAYTONA BEACH (IPA) - De Amerikaan Kenny Roberts heeft voor de tweede keer de 200 mijlsrace van Daytona voor motorcoureurs gewon nen. Hij legde de ongeveer 322 kilometer af met een gemid delde snelheid van 178,250 km. per uur, een nieuw record voor dit evenement. Uitslag: 1. Kenny Roberts (VSt) met Yamaha, de 200 mijl (322 km) met een gemiddelde snelheid van 178,250 km/uur, 2. Eddie Lawson (VSt) Yamaha, 3. Steve Wise (VSt) Honda, 4. Steve Gervais (Can) Yamaha, 5. Dave Aldana (VSt) Yamaha. RIO DE JANEIRO (RTR) - De leiding van de Williams-stal zal bij de internationale auto sport federatie (FISA) protest aantekenen tegen de diskwali ficatie van zijn rijder Keke Rosberg bij de Grote Prijs van Brazilië afgelopen zondag. De Fin finishte als tweede, maar werd later van die plaats gehaald, omdat hij na een pitsstop door monteurs zou zijn aangeduwd. Manager Peter Collins zal het protest- telegram vandaag versturen. PAGLIETA (ANP) - Op de huldigingsfoto van de derde etappe in de Italiaanse wieler wedstrijd Tirreno-Adriatico was, vergeleken met het beeld van de vorige dag, niets ver anderd. Etappewinnaar More no Argentin zwaaide naar klassementleider Gerrle Kne- temann met de bloemen. De geschiedenis herhaalde zich en dat gaf hier en daar scheve ge zichten. Niet bij Frits Pirard. De Brabander eindigde als derde in de rit met bergachtige aan komst in Paglieta. Pirard be greep even weinig van zijn eigen fietskwaliteiten als Knetemann over de houding van zijn voornaamste concur rent Beppe Saronni, de we reldkampioen. De derde etappe van de zon overgoten rit tussen de twee zeeën bracht in wezen niets nieuws. Er gebeurde niettemin veel. Zo ontstond er heibel in de ploeg van Saronni. Met na me de Belgische helpers Peve- nage en Van Calster waren boos. Voor de start van de 210 kilometer lange rit in Grotta- mare stond de wereldkam pioen slechts vier seconden achter op leider Knetemann. Onderweg waren wat secon den te verdienen bij een tus- sensprint en op een bergje. Bo vendien lagen er vijf seconden te wachten op de winnaar in Paglieta. Saronni won de tus- sensprint moeiteloos en stond daardoor nog slechts twee tel len achter op de Nederlander. Saronni's ploeg, vooral de twee Belgen en de Westduitser Thurau, deden tijdens de laat ste twintig kilometer het zwa re voorbereidende werk voor, wellicht, de winnende sprint van hun kopman. Saronni liet het echter volledig afweten. Eerst liet hij de twee seconden tijdvergoeding bij de eerste passage lopen en met de eind sprint achter de ontsnapte Ar gentin en Fernandez bemoeide hij zich helemaal niet. Saronni's Vlaamse knechten Pevenage en Van Calster jam merden om het hardst om het verloren gegane prijzengeld. Knetemann vond het uiterst merkwaardig. Knetemann: „Die Saronni, het blijft een gekke kerel. Ik vond het zo raar, dat hij zich niet bewoog. Je krijgt ook nooit hoogte van hem. Kon hij niet of wou hij niet"? Het laatste was waar schijnlijker dan het eerste. De etappe naar Paglieta had mogelijk een andere uitslag gekregen als Frits Pirard wat beter op de hoogte was ge weest van zijn eigen mogelijk heden. Om de eindstreep te be reiken, moest er flink geklom men worden. Pirard deed het alsof hij nooit anders gedaan had. „Ik wist helemaal niet dat ik dit kon", zei hij. „Ik had met Argentin mee moeten gaan, toen hij achter Fernandez aan sprong. Ik had nog lucht, maar ik zat iedere keer te denken, wanneer blokkeren mijn be nen, maar dat deden ze nooit". De uitslag van de derde etappe: 1. Moreno Argentin (Ita), 210 km van Grottamare naar Paglieta in 5 uur 29 minuten en 46 seconden, met tijdsvergoeding 5.29.41, gemiddelde snelheid 38,208 km/uur, 2. Fernan dez (Spa) 5.29.46, met tijdsvergoe ding 5.29.43, 3. Pirard (Ned) 5.29.49, met tijdsvergoeding 5.29.48,4. Mut ter (Zwi) 5.29.49, 5. Moser (Ita), 6. ■Vandi (Ita), 7. Madiot (Fra), 8. Ga- vazzi (Ita), 9. Beccia (Ita), 10. Maier (Oos), 11 Petito (Ita), 12. Panizza (Ita), 13. Visentini (Ita), 14. Lemond (VSt), 15. Seiz (Zwi), 17. Knetemann (Ned), 29. Lammerts (Ned), 32. Lub- berdlng (Ned), 33. Saronni (Ita), al len dezelfde tijd als Mutter. Het algemeen klassement: 1. Knetemann (Ned) 17 uur 14 minu ten en 26 seconden, 2. Saronni (Ita) op 2 seconden, 3. Visentini (Ita) op 0.04, 4. Argentin (Ita) op 0.06, 5. Lang (Pol) op 0.13, 6. Fernandez (Spa) op 0.26, 7. Petito (Ita), 8. Bec cia (Ita) op 0.28, 9. Moser (Ita) op 0.32, 10. Leali (Ita) op 0.35, 11. De- mierre (Zwi) op 0.37, 12. De Wolf (Bel) op 0.38, 13. Vandi (Ita) op 0.39, 14. Chioccioll (Ita) op 0.40,15. Lam merts (Ned) op 0.41,17. Lubberding (Ned) op 0.47, 26. Pirard op 1,01, 28. Veldscholten z.t„ 51. De Rooy op 2.20, 70. Van Houwellngen op 6.57, 85. Van Vliet op 8.11, 109. Koppert op 13.50, 116. Oosterbosch op 14.27, 117. Raas op 14.34,147. Lammertlnk op 19.43,151. Priem op 19.56. Zoetemelk 1 V" Vv i itW*. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ROTTERDAM - Enigszins aarzelend is gisteren het ABN-tennistoernooi van start gegaan. Nog geen tweeduizend bezoekers bevolkten gisteren aan het begin van de avond de tribunes in sportpaleis Ahoy'. Wat dat betreft niets nieuws onder de zon, want ook in an dere jaren kwam er de eerste dagen slechts een handjevol toeschouwers kijken. door Loon Krljnen Het tiende en misschien wel laatste toernooi in Rotterdam kent wel een belangrijke ver betering. De organisatie heeft eindelijk lering getrokken uit de rampzalige sessies van vo rig jaar, toen er enkele malen tot diep in de nacht doorge speeld moest worden. De mid dagwedstrijden beginnen nu al om 10.30 uur 's morgens, ter wijl de avondvoorstellingen om 18.00 uur een aanvang ne men. De verstokte tennislief- hebbers, die gisteren aan het begin van de avond wel aan wezig waren, konden in ieder geval zien hoe de eerste ge plaatste speler uit het hoofd toernooi werd geknikkerd. Dat was Buster Mottram, de fleg matieke Brit, die dit jaar dan toch echt zijn eerste wankele schreden op het politieke pad lijkt te gaan zetten. Mottram, vorig jaar in Rotterdam nog halve finalist tegen de latere winnaar Vilas, kreeg een draai om de oren van het bru taaltje Vince Van Patten. De 26-jarige Amerikaanse film ster en tennisser voelde zich blijkbaar op de nieuwe en snellere rubberen baan op een andere planeet. Alleen door het feit dat de met een vuurro de hoofddoek getooide Van Patten zichzelf af en toe voor bij liep kon Mottram nog een set inpikken, maar daarna kreeg de als zevende geplaat ste Brit geen enkele kans meer: 6-3,1-6,6-2. Van Patten, die zich over de baan beweegt als een razende wervelwind, zou best eens een heel eind kunnen komen in dit toernooi. Misschien komt het zelfs tot een herhaling van het toernooi in Tokio in 1981, waar Van Patten in één week ach tereenvolgens McEnroe, Clerc en Gerulaitis versloeg, voor dat hij het toernooi op zijn naam bracht. Vorig jaar, op het veel tragere tapijt dat er toen lag, had hij de pech dat hij in de tweede ronde Jimmy Connors tegenkwam. Gisteren stond Van Patten al bijna aan het net, terwijl zijn service daar nog overheen moest gaan. Daar draaide hij Mot tram af en toe helemaal dol met zijn krachtige volleys en een aantal waanzinnige drop shots. Zoals gebruikelijk ver dween Mottram na afloop zon der verder iemand nog een blik waardig te keuren. Even langs de supervisor van het toernooi om de cheque te in nen en nog in trainingspak op weg naar het vliegveld en zijn geliefde Albion. In de middagwedstrijden gebeurde eigenlijks niets wat de moeite van het vermelden waard was. Of het moet de partij van de arme Marco Os- toja tegen de talentvolle Ame rikaan Mike De Palmer zijn. De jeugdige Joegoslaaf be woog zich als een slaapwande laar over de baan. Hij stond al met 6-2 en 4-0 achter, toen hij plotseling tot verbazing van De Palmer en de toeschouwers met zijn handen op zijn buik de baan afrende. De supervi sor bracht uitkomst. Hij had Ostoja toestemming gegeven om de baan even te verlaten, omdat hij last van griep en diarree bleek te hebben. Osto ja kwam even later weer te rug, maar de sanitaire stop mocht niet baten: 6-2, 6-0 voor De Palmer. Het blijft intussen nog steeds gissen naar de blijk baar sterke argumenten, waarmee de directie van Ahoy' Guillermo Vilas heeft weten over te halen om naar Rotterdam te komen. Het lijkt meer dan waarschijnlijk, dat Vilas de 50.000 dollar heeft ge kregen, die hij in eerste in stantie, enkele maanden terug, al had gevraagd voor een her nieuwd optreden in het ABN- toernooi. Als dat het geval is, dan zijn zowel Vilas als de or ganisatie van het toernooi vol gens de ATP-regels strafbaar. Zouden die regels consequent worden toegepast, dan zou Rotterdam de Grand Prix- status kwijtraken en zou Vilas een boete van 20.000 dollar en een schorsing van maar liefst drie jaar aan zijn broek krij gen. Zo ver zal het wel niet ko men, want er bestaat ook nog een andere Grand Prix-regel. Die zegt dat de council van de spelervakbond ATP voor een gelijkwaardige vervanger moet zorgen als er op een toer nooi een geplaatste speler uit valt, voordat het toernooi be gint. Een gelijkwaardige ver vanger voor Jimmy Connors bleek op korte termijn een on mogelijke opgave. Vandaar dat het aannemelijk is, dat ATP zijn hoofd noodgedwon gen in het zand heeft gestoken, toen Peter Bonthuis met de oplossing Guillermo Vilas aan kwam dragen. De uitslagen: Jakob Hlasek (Zwi) - Andy Andrews (VSt) 7-6 (8- 6), 6-1, Mike de Palmer (VSt) - Marko Ostojo (JS1) 6-2, 6-0, John Fitzgerald (VSt) - Brian Gilbert (VSt) 3-6, 6-4, 6-2, Jaime Fillol (Chi) - Jairo Velasco (Col) 6-1,7-5. De uitslagen uit de eerste ronde van het internationale tennistoer nooi van Miinchen: Bill Scanion (VSt) - Karl Meiier (WD1) 6-0, 6-1, John Alexander (Aus) - Cassio Motta (Bra) 6-2, 7-5, Ramesh Krishnan (Ind) - Tom Cain (VSt) 6-4,6-2. De Amerikaanse Martina Navra- tilova heeft het in de finale van het dames-tennistoernooi in Dallas wel heel gemakkelijk gehad. Zij zag haar landgenote en rivale Chris Lloyd-Evert zoveel fouten maken, dat ze simpel met 6-4 6-0 won. oppassen LA SEYNE SUR MER - Joop Zoetemelk weet sinds gisteren, dat hij letterlijk op zijn tellen moet passen. In de vijfde etappe van Parijs - Nice, van Miramas naar La Seyne sur Mer, hebben zowel Jean-Marie Grezet als Sean Kelly de jacht op de Nederlandse leider geopend. Kelly pakte op de in een dichte mistsluier gehulde Col de la l'Espigou- lier zes seconden bonus door als eerste boven te ko men, Grezet twee (hij was er derde). „Het secon- denspel van de eerste dagen wordt nu tussen Kelly, Grezet en mij voortgezet", concludeerde Joop Zoe temelk dan ook. iiiiiinminiminimiminimiminmum Na de 'coupe' in het week einde, die het aantal kandida ten voor de eindzege reduceer de tot zes, stuurt Parijs - Nice duidelijk aan op een finale met een puur persoonlijk ka rakter. De elf kilometer lange tijdrit op de Col d'Eze woens dagmiddag wordt zelfs nog door Sean Kelly gezien als de gelegenheid om voor de twee de opeenvolgende keer Parijs - Nice op zijn erelijst te laten bijschrijven. „Ik heb tot dus ver pech gehad in Parijs - Ni ce", aldus Kelly, „maar dat wil nog niet zeggen, dat ik me ge wonnen geef. Ik jaag tot in Ni ce op iedere bonificatie-secon de die me wordt voorgescho teld. De tijdrit moet dan maar uitmaken wie de beste is. Vo rig jaar heb ik er gewonnen, waarom nu ook niet"? Het feit dat Kelly (gisteren gestart met 41 sec. achterstand op Zoetemelk) de bonustellen op de l'Espigoulier wegkaapte voor zijn veel beter geplaatste ploeggenoot Grezet (9 sec. ach ter Zoetemelk voor de rit van gisteren) zegt genoeg over zijn zelfvertrouwen, al doet de gang van zaken merkwaardig aan. Feit blijft dat Kelly op al le volgers een grote indruk maakt. Zijn ongelukkige val in Bourbon Lancy kostte hem 48 sec. Tweehonderd meter ver der en Kelly zou de leiderstrui vast om de schouders hebben gehad. Joop Zoetemelk had in de lange klim van de l'Espigou lier, extra bemoeilijkt door een gure wind en een dichte mist in de laatste meters, ge zien dat Kelly zijn zinnen had gezet op de seconden-premie die de snelste klimmer kreeg aangeboden. „Kelly heeft zich nog lang niet overgegeven", aldus Zoetemelk. De sprint- snelle Ier zou ongetwijfeld ook de dagelijkse 'rush', op 10 km. voor de streep, gewonnen heb ben als een tactische ingreep van Jean-Pierre Danguillau- me was uitgebleven. De ploeg leider van Zoetemelk, die het afbrokkelen van Joop's voor sprong attent volgde, stuurde de Engelsman John Herety vooruit om de sprintbonus on schadelijk te maken. Jones, Lieckens, Vandenhaute en Garde schoven aan in zijn wiel en konden uit de greep van het door de Coop-renners vak kundig afgeschermde peloton blijven. Vandenhaute incas seerde vervolgens licht afge scheiden de vierde Belgische ritzege in deze Parijs - Nice, terwijl Jones, Lieckens en Garde de bonificatie-seconden opeisten. Hoewel vandaag nog de Tanneron (eerste categorie) en morgen in de ochtendrit nog de Cote de Grand Due (tweede) wachten, mag worden aange nomen, dat Zoetemelk zonder veel schade aan zijn tocht naar de top van de Col d'Eze kan beginnen. Met Grezet en in mindere mate Kelly als voor naamste belagers. De uitslag van de vijfde etappe: 1. Ferdi van den Haute (Bel), 183 km. van Miramas naar La Seyne in 4 uur 59 minuten en 30 seconden, 2. Herety (GBr) op 5 seconden, 3. Lieckens (Bel) op 0.07, 4. Jones (GBr) op 0.09,5. Garde (Fra) op 0.14, 6. Moerlen (Zwi) op 0.23, 7. Go- vaerts (Bel) z.t., 8. Rogiers (Bel) op 1 minuut en 34 seconden, 9. De Wil de (Bel) op 1.37, 10. Castaing (Fra), 11. Larpe (Fra), 12. Vanderaerden (Bel), 13. Sherwen (GBr), 14. Kelly (Ier), 15. Criquielion (Bel), 16. Hag- hedooren (Bel), 17. Willems (Bel), 18. Van der Poel (Ned), 19. Urruti- beazcoa (Spa), 20. Kuiper (Ned), 30. Maas (Ned), 41. Jan van Houwelln gen (Ned), 42. Rooks (Ned), 43. Zoe temelk (Ned), allen dezelfde tijd als De Wilde, 52. Manders (Ned) op 10.40, 58. Daams (Ned) op 12.20, 59. Boom (Ned), 60. Peels (Ned), 61. Poels (Ned) en het peloton in de zelfde tijd als Daams, 110. Slende broek (Ned) op 23.40. Het algemeen klassement: 1. Zoetemelk (Ned) 22 uur 55 minuten en 58 seconden, 2. Grezet (Zwi) op 7 seconden, 3. Laurent (Fra) op 0.09, 4. Rooks (Ned) op 0.20, 5. Kelly (Ier) op 0.35, 6. Bittinger (Zwi) op 0.45, 7. Andersen (Den) op 5.15, 8. Roche (Ier) op 5.31, 9. Haghedooren (Bel) op 5.50,10. Chaurin (Fra) op 5.57,11. Bondue (Fra) op 6.05, 12. Jones (GBr) op 6.06, 13. Vanderaerden (Bel), 14. Moerlen (Zwi) op 6.11, 15. Govaerts (Bel) op 6.12, 16. Durant (Fra) op 6.13,17. Van der Poel (Ned) op 6.21, 18. Rogiers (Bel) op 6.30, 19. Vandenhaute (Bel) op 6.32, 20. Nu- lens (Bel) op 6.38, 21. Kuiper op 6.56, 35. Maas op 8.28, 47. Poels, 53. Van Houwellngen, 62. Peels, 68. Daams, 82. Manders, 83. Takens, 89. Boom, 99. Moons en 105. Slendebroek. I -„NEUZEN - In de tweede Lias van de hockeycompetitie r'rdt de positie van de Olym- ia-heren zorgelijk na het J'riics tegen Voorne. Bij de 3ames in de twccde 11138 is ylissingen, na de nederlaag Itcgen Aeolus gedegradeerd. In 'derde klas heren verloor IsaDide het belangrijke duel iBum" - van onze sportredactie DEN HAAG - Het Ministe rie van WVC heeft de regels voor de reclameborden rond sportvelden bij televisierepor tages versoepeld. Na overleg met de commissie 'Sponsoring en Reclame' en de omroepraad hebben minister Brinkman en staatssecretaris Van der Rey- den, onder wie de sportsector ressorteert, besloten dat voor taan een tweede rij reclame borden onder bepaalde voor waarden is toegestaan. van onze sportredactie LA SEYNE SUR MER - Jan Plantaz is gisteren door de ju ry van Parijs - Nice uit koers genomen. De Nederlandse amateur kwam binnen na het sluiten van de tijdcontrole en mag vandaag niet meer van start gaan. Plantaz verspeelde daarmee zijn status van rode lantaarn drager, een positie die hij da gelijks uitbouwde door als laatste binnen te komen. Be houdens in de proloog en de ploegentijdrit was Plantaz iedere etappe de laatste renner die over de streep kwam. Hij fietste volgens het parool: al tijd laatste is ook een geregeld leven. DEVENTER (ANP) - In het Nederlands Olympisch elftal, dat vanavond in Deventer zijn tweede kwalificatiewedstrijd tegen Liechtenstein speelt, zijn twee amateurs opgeno men, namelijk de AFC-ers Van Dord en Spee. Het Nederlands elftal ziet er als volgt uit: Hanssen (Fortu- na Sittard), Woudsma (Go Ahead Eagles), Koevermans (Fortuna Sittard), Van Dord (AFC) en Van Tiggelen (Spar ta), Suvrijn (Fortuna Sittard), Lokhoff (PSV) en Keukens (Groningen), Hofman (Roda JC), Spee (AFC) en Jans (Gro ningen). Wisselspelers zijn: Menzo (Ajax), Heisper (NEC), Strijbosch (Helmond Sport) en Tiktak (AZ '67). Voor binnensporten nu dat de tweede rij reclai borden minimaal drie en halve meter boven de eerster)] geplaatst moet zijn. De hoor van de borden op de onders rij mag maximaal 50 centimS ter zijn, voor de bovenste rijk maximaal 30 centimeter toe- laatbaar. Bijkomende vood waarde voor binnensporten) dat de bovenste reclame!», den een witte achtergror moeten hebben. Bij de buitensporten mtJ de tweede rij zich minimiJ vijf meter boven of twaalf me-l ter achter de eerste rij beviJ den. De hoogte van de borden] op beide rijen mag maxlmai|| tachtig centimeter zijn. BOEDAPEST (ANP) - fcj derland heeft ook zijn dei wedstrijd in het toernooi het wereldkampioenschap |Ji7 hockey in de C-groep, dal In Boedapest wordt gehouden, gewonnen. Gistermlddij werd Frankrijk overtuigend verslagen met 10-0. De tussen, standen waren 3-0,2-0 en 5-0, Scoreverloop: 4.54 Lei Koopmans 1-0, 6.48 Mike Kou. wenhoven 2-0, 12.21 Tonnj Collard 3-0, 36.28 Brian de Bruyn 4-0,38.23 Jerry Schaffer 5-0, 43.21 Rob van Onlangs 6. 44.18 Ron Berteling 7-0,49. Leo Koopmans 8-0, 50.03 Rick Vangog 9-0, 56.15 Jack de Heer 10-0. Strafminuten: Nederland' 16, Frankrijk 13. Schoten: Ne- derland 51, Frankrijk 23. Itegeti Barendrecht. Middel burg kwam eveneens niet tot Iwinst- Het moest z'Jn meerde- r criiennen in Oude Maas. De l1 II unirln hnrctuMnri |dames van Rapide herstelden oi w dc V< kc ei] w Ri 0- st sp sa va ru de dr ni Bi in va FC he ho de rei Fo we ge] 0-0 Sï 1-1 del van onze sportredactie HILVERSUM - De NOS-le ievlsierubriek 'Studio Spoil' heeft woensdag 16 maart twtt uitzendingen op Nederland 2. Om 22.00 uur heeft men beelden van de laatste etappe van de wielerwedstrijd Parijs- Nice en van de voorlaatste ril uit Tirreno-Adriatico. Ook zijn er beelden van de ijshoc- pioenschap in de C-groep. Om 23.00 uur heeft men een extra uitzending met beelden van het Europacupvoetbal: Juven- tus-Aston Villa en Liverpool- Widzew Lodz. van onze sportredactie BIARRITZ - Zondagavond is in Biarritz op 58-jarige leef tijd de voormalige Franse wielergrootheid Louison Bo- bet overleden. Hij was al lange tijd ziek. Bobet zal in zijn ge boortedorpje Saint-Méen-le- Grand in Bretagne worden begraven. Zijn grootste prestaties als wielrenner waren het behalen van de wereldtitel bij de profs in 1954 en het winnen van de Ronde van Frankrijk in 1953, 1954 en 1955. Louison Bobet werd op 12 maart 1925 in Saint-Méen-le- Grand geboren. Hij was eigen lijk voorbestemd bakker te worden en te werken in de fa miliebedrijven. Bobet debuteerde in de wie lersport als 18-jarige en werd Frans kampioen bij de ama teurs in 1946. Bij de profs viel hij aanvankelijk nauwelijks op. Na vijf vergeefse pogingen won hij zijn eerste Tour de France in 1953. Hij werd ver volgens de eerste renner in de historie, die de Ronde van Frankrijk driemaal achtereen op zijn naam schreef. Bobet was een compleet renner. Als tijdrijder komt zijn naam voor op de palmares van de Grand Prix des Na tions. Hij kon ook uitstekend klimmen en was bovendien een uitnemend sprinter. Een handicap was ongetwijfeld zijn relatief zwakke lichame lijke gesteldheid. Hij had bij voorbeeld heel vaak last van steenpuisten. Bobet, die zich in Frankrijk in een enorme populariteit mocht verheugen, was één van de pioniers op het gebied van een wetenschappelijke trai- ningsaanpak. Hij gaf de voor keur aan intervaltraining bo ven duurtraining en stelde een uitgekiend sportdieet samen. Zo bouwde Louison Bobet, die het niet ontbrak aan moed en de aanval zeker niet schuwde, een indrukwekken de prestatielijst op in een wie- Iertijdperk met tal van grote namen. De voornaamste te genstrevers van Bobet waren onder meer de Italianen Faus- to Coppi, Gino Bartali, Fioren- zo Magni en Gastone Nencini, de Zwitsers Hugo Koblet en Ferdi Kubler, de Belgen Rik van Steenbergen en Stan Oc- kers, de Luxemburger Charly Gaul en de Spanjaard Frédé- rico Bahamontes. Louison Bobet stopte met wielrennen in 1961. Op 15 de cember van dat jaar raakte hij, terugkerend van een lief dadigheidswedstrijd in Brus sel, betrokken bij een auto-on geluk bij Montry, een voor stadje van Parijs. De wagen, met zijn broer Jean achter het stuur, reed in volle snelheid tegen een muur. Bobet brak daarbij zijn rechterdij been en een enkel, verbleef een maand in een ziekenhuis, maar moest in juni 1962 weer worden ge opereerd. Later ging Louison Bobet zich interesseren voor gene zingswij zen door middel van zeebaden (thalasso-therapie) en hij opende in 1964 een insti tuut in Quiberon. Aan het eind van de zeventiger jaren ves tigde Bobet zich in Biarritz. Ook als zakenman mocht de oud-wielrenner zeer succesvol worden genoemd. Nadat hij in 1981 nog oogge tuige was geweest van de zege van Bernard Hinault in Pa rijs-Roubaix, een kwart eeuw eerder won Bobet deze klas sieker zelf, ging Bobet steeds meer met zijn gezondheid suk kelen. Hij moest zich eerst aan een nier laten opereren en on derging voorts half oktober 1982 een zware ingreep, waar bij een kwaadaardig gezwel uit de hersenen werd verwij derd. Bobet was daardoor aan de rechterkant van het li chaam verlamd geraakt. Deze operatie had erg veel van de krachten van Bobet gevergd. In het weekeinde verergerde zijn toestand aanzienlijk. Zon dagavond overleed hij, temid- "ich goed na het verlies tegen iForcial vorige weck en won- ren „u met ruime cijfers van jparendrecht. Olympia speelde verdien stelijk gelijk tegen Spijkenisse i»n Goes won knap van Forcial. |ne heren van Goes deelden de Lnten met Forcial. r HEREN TWEEDE KLAS. IvOORNE - OLYMPIA 1-0 - |De heren van Olympia speel- Iden sterker, maar konden niet |tot scoren komen. Paal en lat Londen treffers in de weg. [fees Delzenne, Paul de Bruin L Hans Dieleman bouwden [regelmatig mooie aanvallen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiif toed van onze handbaln ERNEUZEN - De heren va handbalkampioen van de [wonnen verdiend het topdue Operatie '71 kreeg in dezelfc Volharding. Utopia speelde j de dames won kampioen H goede wedstrijd van Utopia, sloegen de dames van HVH Bij de heren speelde HVH ki thon 3. Sluiskil verloor van G HEREN EERSTE KLAS WALCHEREN - GSC 22-17 - Het topduel werd verdiend ge wonnen door Walcheren. Wal keren heeft vanaf het begin een voorsprong gehad en GSC ton niet een keer gelijk ko men. Steeds bleven de mannen uit Goes op één treffer hangen. In deze situatie kwam geen verandering tot tien-minuten voor tijd. Op dat moment nam Walcheren definitief afstand en liep uit naar een ogen schijnlijk gemakkelijke en ruime overwinning. Het kam pioenschap is door deze over winning een feit. OPERATIE '71 - VOLHAR DING 10-20 - In de beginfase ion Operatie '71 het nog bijbe- keywedstrijd Nederland-Hon- garije om het wereldkam<nen. Tot 2-2 ging de strijd ge- ijk op, maar daarna nam Vol- larding het initiatief en liep Louison Bobet in actie dens een Tour de France. - FOtO» den van zijn familieleden. De erelijst van Bobet: wl® naar van het wereldkam pioenschap op de weg voor profs in Solingen 1954; win naar van de Tour de France® 1953,1954 en 1955; winnaar va" Milaan-San Remo en de rond van Lombardije in 1951; win naar van het Criterium Natio nal in 1951 en 1952; winnaar van Parijs-Nice in 1952; win naar van de Grand Pri* Nations in 1954; winnaar v» de ronde van Vlaanderen, n criterium van de Dauphine e de ronde van Luxemburg 1955; winnaar van Para5' Roubaix in 1956; winnaar va Genua-Nice, tweede in deW de van Italië en tweede in r rijs-Tours in 1957; winna van Bordeaux-Parijs en h me-Palermo in 1959; ka pioen van Frankrijk by amateurs in 1946 en by profs in 1950 en 1951. van onze handbalmede werker TERNEUZEN - De da mes van GSC konden het niet bolwerken in het duel tegen streekgenoot Walcheren. Er werd door de Goese dames goed ge start (1-0), maar al vrij vlot had Walcheren meer greep op het duel, maar «SC bleef bij. Ruststand 4-5. Na de veldwisseling nep Walcheren uit naar een beslissende voor sprong van 4-10. GSC kwam, in het laatste deel van de tweede helft nog wrug, maar verder dan 1 konden de Goese da mes niet komen. Een ver mende overwinning voor aanvallend sterker Walcheren. Doelpunten- maaksters bij GSC: Jose «ouwette (3x), Hanneke snoek (2x), Denise Pycke (zx) en Cora Jacobs. UITSLAGEN Dames Jweede divisie C: Ver- Durch-Athene 18-7, Gil- ze-Were Di 15-14, EBHV- 7 Treffers 16-17, DWS- „ora 6-5, EMM-Her- 8-16. Heren tweede mvfcie: Tachos-Animo u Actief R-Snel wiek Ir11. Volt-GHV 13-19, ™>«gs-Ancora 23-18, EMM-Fortuna B 23-15. derde divisie: V„u Walcheren 8-10, FRu7Tornado 12-20, 16 2-Groene Ster 9- ll' 'yrnP«s-Dongen 18- 7-7 u auw Wit-Avanti M Heren derde divisie: ™Untain Stars-Boeme- b E 21-i9, Delta Sport- jwpid 12-12, EBHV- «roen pus n6 Ster 15'14> OIym" 2 4"Dongen 20-20, EMM Avanti 22-16. ui ra la; mi ne wi ha 5- ru Vc rei m< H< 15- ho bli Dc Te tei vo Pil ga he ke wc coi slo ze( Hl Hl he ru jui kr tw goc da en Di str oo! Wc Stc sec op kei ste HA Ee set gei en dei ru: tw sec ke wi de kis 20, (W chc 2-1 Vo de 15- De H\ me Ut ten chc Ol; kla 10- 13, HM kla 17- 18- 15, nis Ol) kla 17- din Utc Ol) Op

de Stem | 1983 | | pagina 6