Akkoord tussen CDA en VVD: gym mag blijven De Graaf: Niets extra's voor bij stand-moeders «JBfKPRUSSlAG Leopard II prima tank 'Sexcaravans in Rotterdam moeten weg' DE GRAAF HOUDT VOL: Angst onder duivenmelkers Geen legitimatie plicht bij bankhandelingen JUUM.0P Ingrijpen vakantie uitkering kan apart T5 PAGINAL I p||jgDAG 15 MAART 1983 ■BINNENLAND T22 PAGINA 3 BEDRIJVEN EISEN IN KORT GEDING: DEN HAAG - Mensen met een uitkering die zich niet aan de regels houden, moeten gestraft blijven worden met een lagere uitkering. Ze moeten ook blijven solliciteren, ook al zijn er I maar één tot twee vacatures per honderd I werklozen. Spoed achter banenplan gehandicapten DE KONING: Geen vervolging Robert Long en Leen Jongewaard MINISTER RUDING: e&wso// Gifschip CONCLUSIE DEFENSIE UIT ONDERZOEK: \W PEACOCK is gekozen nieuwe leider van de lalische liberale partij. lek is de opvolger van jemier MALCOLM FRASER, orig weekeinde bij de nentsverkiezinge n ^ware nederlaag leed de huidige premier 4WKE. Peacock werd in I op slechts 30-jarige Jjci al minister. Hij be- de onder meer de pos- an buitenlandse zaken landel en industrie. I eerste taak wordt de jrop bouw van de par- |tie een flinke deuk opgelopen. Peacock It beschouwd als een [aal in de letterlijke zin het woord. Politieke emers verwachten '.ij zich zal verwijderen de nogal conservatieve pek van Fraser. i 'BO' GRITZ, een voorma- Amerikaanse 'Groene die met drie anderen fht heeft naar Ameri- die in Indo-Choina |ist worden, is zaterdag VS teruggekeerd. Hij meegenomen door ■ten van de federale re- phe. Zij kwamen uit |land na daar boete te en betaald wegens on- |g bezit nan krachtige >-apparatuurDe kan- En van de FBI in Los B les en Washington ten nog geen commen- geven. De actie van werd financieel ge- Jid door de actuer-re- tur CLINT EASTWOORD, in poor fimrechten. INZO CAZZANIGA, een ilige topman van itschappij Esso Ita- is veroordeeld tot een vaardelij ke gevange- |ra/ van twee jaar, om- hij miljoenen guldens \edrijfsfondsen aan Ita- se politieke partijen t gegeven. Het geld was tmstig uit gezamenlijke [sen van verschillende naatschappijen. De 75- be Cazzaniga werd ver beeld wegens corruptie. i bijna 20 jaar presi- van Esso tot hij in 1972 ongen werd ontslag te ■en. tlSLAW BORISSOWITSJ JEWD0- |lf, strijder voor de senrechten uit Lenin- zal eind deze maand de rechter verschij- De aanklacht luidt: l-Sowjet-propaganda }agitatie. De verdachte |t een onderzoek onder in een psychiatrische [iek en is normaal be ien. Als strengste straf zeven jaar werkkamp rijf jaar aansluitende \anning worden gege- Zijn zuster SWETLANA jOKIMOWA beschouwt het iltaat van het psychia- [ch onderzoek als de m op haar getuigenis \r de betrokken commis- van het Amerikaanse tares, eind januari. Tal ie Congresleden hebben een petitie gestuurd |r de Russische leider V ANDROPOV en om vrij la- van Rostislaw uit de liek gevraagd. 'UVfJ ze 'U3U13U ja; pz jade] ZZ 'jadtnaojf SI 'SDUDU3] PI 'U3U3J 'Zl 'opO] p 'svj z :0utssojdO I «OTTERDAM - Sexbaas jLk Smol, die op de Keileweg Rotterdam caravans heeft rtolaatst ten behoeve van nrostitutie, krijgt donderdag an de president van de Rot- Lrdamse rechtbank te horen J,! deze caravans verwijderd moeten worden. In het vijfde kort geding te- in de plannen van Smol, aan- Lpannen door zes aan de Keileweg gevestigde bedrij ven heeft een advocaat geëist, dat Smol wordt verboden nog ,ge prostitutieactiviteiten in het hele Keilehavengebied te ontplooien. De bedrijven wil len hiermee voorkomen dat Smol nieuwe sexplannetjes ontwikkelt als de caravans moeten worden verwijderd. De Rotterdamse sexbaas liet gisteren doorschemeren nog niet „aan het eind van zijn sexlatijn" te zijn. Op de Keile weg staan inmiddels zeven ca ravans, waarvan er slechts drie van Smol zijn. „Voor die andere caravans ben ik niet verantwoordelijk. Ik kan er ook niets aan doen als er straks door zo'n twintig Rot terdamse sexboeren opnieuw caravans worden geplaatst", zo zei Smol tegen de recht bankpresident. Hij vindt, dat de overlast die de bedrijven zeggen te ondervinden zwaar wordt overdreven. De zaken mensen die bij die bedrijven op bezoek komen, zijn volgens Smol vaste klanten van de du re sexclubs elders in de stad. „Vijftig procent van het za kendoen in Rotterdam speelt zich af in sexclubs. Dus wat voor bezwaar kunnen die za kenmensen dan hebben tegen een eroscentrum op de Keile weg", zegt Smol. Ook het feit, dat de aan de Keileweg gevestigde bedrijven in waarde zouden verminde ren, is volgens Smol niet waar. Het zou volgens hem het beste zijn als de gemeente Rotter dam de bedrijven aan de Kei leweg een andere lokatie zou aanbieden. Dan staan er vol gens Smol genoeg sexboeren in de rij om de fabrieken voor de dubbele waarde over te ne men. Volgens Smol wil de ge meente Rotterdam dat aan de Keileweg op langere termijn een soort nieuw Katendrecht verrijst. De advocaat van de bedrij ven sprak er gisteren tijdens het kort geding schande van dat de gemeente Rotterdam niet op zijn verzoek is inge gaan om de caravans weg te slepen. Daarom heeft hij de Raad van State verzocht de gemeente op te dragen met po- litiedwang een eind te maken aan de prostitutieactiviteiten in de caravans. Sociale Dienst moet straf kunnen uitdelen Van onze parlementaire redactie Met die harde houding botste staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) gisteren in de Tweede Kamer met CDA en PvdA, die een soepeler houding willen. Vooral bij de sollicitatie plicht zetten CDA en opposi tie-partijen vraagtekens. .Wat heeft het voor zin om stapels sollicitatiebrieven te schrijven, als er toch geen ba nen vrij zijn", zei PvdA-Ka- merlid Elske ter Veld. I OEN HAAG - Staatsecretaris De Graaf (Sociale Zaken) zal spoed zetten achter het plan om werkgevers te dwingen meer gehandicapten in dienst Ie nemen. Maar hij wil ze niet ver- I plichten vijf procent van hun personeelsbestand uit arbeids- ongeschikten te laten bestaan. Dat liet De Graaf gisteren I weten in de Tweede Kamer, waar de meerderheid aan lig op haast met het banen- plan voor gehandicapten. In een la op het ministerie van Sociale Zaken ligt nog ds een wetsontwerp van I ex-minister Den Uyl (PvdA), Jat werkgevers met meer dan twintig werknemers dwingt Pinnen vier jaar vijf procent van hun personeelbestand uit Sehandicapten te laten be staan. Werkgevers die zich "iet aan die regel (kunnen) houden, zouden volgens het I oorstel van Den Uyl een „so- I iariteits-boete" moeten be- talen. De Graaf zei gisteren in de I Kamer, dat hij eerst alle I scherpe kantjes uit het wets voorstel wil halen: geen 5%- ""i omdat niet alle werkge- s (bouw en metaal) daar I Jan kunnen voldoen en ook »mder hard financieel straf ten. Als men echter niet sollici teert kan de Sociale Dienst „voor straf" de uitkering met vijf tot tien procent verlagen. En dat vinden CDA en PvdA toch een beetje belachelijk, met name voor ouderen boven de 57,5 jaar, maar ook voor langdurig werklozen en uitke ringsgerechtigden die veel vrijwilligerswerk doen. Om een stok achter de deur te houden voor andere uitke ringgerechtigden zouden de plichten (solliciteren, ver strekken van gegevens over verdiensten uit bijbaantje en- zo) wel moeten blijven be staan. Maar het uitdelen van straffen voor het niet naleven van de regels, zou tot het uiterste beperkt moeten wor den, aldus CDA-Kamerlid Jel- tien Kraaijeveld-Wouters. Staatssecretaris De Graaf voelt er echter niets voor om het straffen met lagere uitke ringen en de sollicitatie-plicht in de ijskast te zetten. Hij wees er bovendien op dat deze uit voering een verantwoordelijk heid is van de gemeentelijke Sociale Diensten, die per indi vidueel geval bekijken of een straf op zijn plaats is of niet. „Maar straf-sancties kun nen in de praktijk niet worden gemist. En het kan zo nu en dan verantwoord zijn om mensen hun uitkering met meer dan tien procent te kor ten of zelfs in te trekken als ze niet aan hun verplichtingen voldoen", aldus De Graaf, die tot geen reactie kon geven op een rapport waaruit blijkt dat het „straffen" van uitkerings gerechtigden „geen effect" heeft en ze zeker niet uit de werkloosheid-problemen helpt. Daar beloofde hij later op terug te komen. Na aandrang van de Kamer zei De Graaf wel dat er met 57,5 jarigen in de praktijk best door de vingers gekeken mag worden met de sollicitatie plicht. Hij kondigde ook een wijziging van de RWW aan om langdurig werklozen „tij delijk" te kunnen ontheffen van de plicht om te solliciteren om de uitkering niet in gevaar te brengen. Van onze parlementaire redactie HAAG - VVD en CDA hebben op de valreep een akkoord «reikt waardoor gymnastiek een verplicht vak blijft In het hele voortgezet onderwijs en in het middelbaar beroepsonderwijs. Dat zal vandaag blijken tij- «ds de stemmingen over de -iderwijsbegroting. Het CDA heeft moeten ac- Weren, dat gezakte eindexa menkandidaten die alsnog "tin diploma willen halen nog ;"'ar voor tien procent gesub- s'dieerd zullen worden. De coalitiepartijen wilden [aanvankelijk beide bezuini- i van minister Deetman Onderwijs) ongedaan maken. een amendement (wijzi gingsvoorstel) vroegen ze in «aats daarvan het aantal on- Shvijskrachten per 100 leer- ?Sen extra te verminderen. ,.°en dat onaanvaardbaar ."■eek was de VVD geneigd Reetman toestemming te ge- s!b ?e geldkraan voor gezakte nolieren vrijwel dicht te 11 aaien, maar daar verzete zich weer tegen. De 'W CDA christendemocraten hebben hun tegenstand nu opgegeven. Beide regeringspartijen zullen vandaag een nieuw amende ment indienen dat ertoe strekt alleen gym te handhaven. Wel zal de VVD een motie indienen die de regering vraagt nog eens te bezien of leerlingen die geen diploma hebben gehaald het jaar daarop volledig mo gen 'meedraaien'. Het uiteindelijke resultaat van dit compromis is, dat het aantal leekrachten in het voortgezet onderwijs met vier tot 4,5 procent en niet met 3,5 procent (zoals Deetman voor' stelde) of 6 procent (volgens de oorspronkelijke CDA/VVD- plannen) terug zal lopen. De scholen moeten dat opvangen door te schrappen in de lessen- tabel en/of de klassen groter te maken. Vervolg van pagina 1 Dat de angst onder de duiven melkers heerst heeft ook dr. Pol van de Vijver uit IJzendij- ke gemerkt. „Hoewel zowel in Zeeland als in West- Brabant nog geen gevallen van het virus zijn ge constateerd, heb ik tientallen telefoontjes gehad met het verzoek om in te enten. Van daag begin ik er mee. De ont wikkeling heeft me wel een beetje verrast. Ik wist wel dat er sprake was van een virus, maar dat het zo snel zou uit breiden, daar had ik geen re kening mee gehouden". Intussen is het wel duidelijk dat de NPO er van alles aan doet om het vliegseizoen nor maal van start te doen gaan. Vandaar ook het advies aan de afdelingen om zoveel duiven te laten inenten. De afdeling Midden-Brabant bijvoorbeeld (lopend van Bergen op Zoom tot en met Tilburg), heeft gis teravond besloten dat alle 3600 leden van hun district moeten laten inenten. Midden-Bra bant heeft in ieder geval de voor zondag geplande africht- vlucht laten vervallen. Door zo snel te reageren willen de duivensporters voor komen dat de autoriteiten (de veterinaire dienst verricht momenteel onderzoek, maar is nog niet van plan om maatre gelen te nemen) zich ermee gaan bemoeien. Men is als de dood voor een vluchtverbod of voor het sluiten van de gren zen van Frankrijk en Belgïe. „Ik denk niet dat men daar bang voor hoeft te zijn", legt dokter van de Brink uit. In vaktermen noemen wij het vi rus paramyxo III. Het is niet besmettelijk voor andere vo gelsoorten zoals pseudo/vogel pest. Dat wil echter niet zeg gen dat de situatie onderschat mag worden. Het is alleszins juist wanneer de duiven wor den ingeënt, want die gaan er wel aan dood wanneer ze met het virus worden besmet." Volgens de oud-duiven- sportmedewerker van De Stem, de heer P. de Weert uit Breda, is deze ziekte al eerder geconstateerd, maar niet in zo'n hevige mate. „Twintig jaar geleden kon de Duiveno- lympiade te Kopenhagen geen doorgang vinden omdat de Deense regering besloot de grenzen te sluiten voor de in voer van deelnemende duiven uit alle bij de FCI aangesloten landen in verband met die ziekte", aldus de heer De Weert. Het is bekend dat duiven die andere virusinfecties, zonder daartegen ingeënt te zijn, op eigen afweerkracht doorston den (pokken en cornitose bij voorbeeld) en naderhand weer even goed presteerden op de concoursen als voor de ziekte. Op de vraag of dit ook geldt voor de pseudo-vogelpest bij duiven antwoordt hij„De na delige gevolgen van NCD bij duiven in Europa en in andere werelddelen, waar ik duiven geselecteerd heb, zijn veel ern stiger dan die van andere doorstane virusziekten. Op di verse hokken, waar een of meer duiven eraan stierven, vlogen de dieren die het over leefd hadden bijna geen prijs meer indien zij al niet spoedig waren achtergebleven". Het enige wat men dan ook nu kan doen is inenten. „Van nadelige ent-reacties heb ik nooit ge hoord", aldus de heer De Weert.. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) is niet van plan iets extra's te gaan doen voor de bijstandmoeders. De meerderheid van de Tweede Kamer, CDA, VVD en PvdA, wees gisteren de eis van deze alleenstaande vrouwen, die vierhonderd gulden per maand bovenop hun uitkering willen, van de hand. Ook een PvdA-voorstel om de bij standmoeders er vijftig gulden per maand bij te geven, werd afgewezen door De Graaf en de regeringspartijen. De staatsecretaris zei „geen reden te zien om voorzienin gen te treffen" voor de bij standmoeders. Hij wees erop dat de meeste alleenstaanden met meer dan één kind, toch al netto meer per maand krijgen dan echtparen in dezelfde po sitie. Als de bijstandmoeders er wat zouden bij krijgen, zou den ook die bijstands-gezin nen aanspraak maken op ex tra geld en al die eisen bij el kaar zouden dan wel eens acht miljard gulden per jaar extra gaan kosten, aldus De Graaf. De staatssecretaris hield een klein gaatje voor hoop open, door er op te wijzen dat de eenmalige uitkering, die aan het eind van dit jaar weer wordt verstrekt om de echte minima te behoeden voor te grote koopkrachtpijn in de portemonnee, rekening kan gaan houden met de gezinssi tuatie. Maar dat zou voor de bijstandmoeders hooguit en kele tientjes per jaar extra zijn. De Graaf hield gisteren in de Kamer ook hij het been stijf voor gevraagde versoepelin gen, zoals een regeling om de bijstandmoeders makkelijker een HBO-opleiding te laten volgen en soepeler te zijn met schuld-sanering. DRUKTE voor het spreekuur: Tilburgse duivenmelkers wachten op hun beurt om de dieren door de dierenarts te laten inenten. - foto hans chabot DEN HAAG - Minister De Ko ning (Sociale Zaken) zal ook deze week bij de behandeling van zijn begroting in de Twee de Kamer geen definitieve uit spraken willen doen over een mogelijke looningreep. „Het is nu nog een te vroeg stadium om daar uitspraken over te doen. Ik wil niet voor uitlopen op de besprekingen die we in april hebben met werkgevers en werknemers," aldus De Koning. Volgende maand wordt na melijk bekeken in hoeveel ca o's door de werknemers loon wordt ingeleverd voor ar beidstijdverkorting. Het kabi net wil werkgevers en werk nemers immers in vrijheid la ten onderhandelen over het inleveren van prijscompensa tie om daarmee de werktijden in de bedrijven te verkorten, waardoor meer banen zouden kunnen ontstaan. Zelf heeft de overheid met de ambtenaren het voorbeeld gegeven en van het bedrijfsleven wordt ver wacht hetzelfde te doen. Als dat niet gebeurt heeft het ka binet een loonmaatregel ach ter de hand om een en ander eventueel af te dwingen. Om de cao-onderhandelin gen niet voor de voeten te lo pen wil De Koning hiermee nu nog niet hardop dreigen. Wel liet hij gisteren doorscheme ren dat zo'n centrale loonin greep wat betreft de vakantie uitkeringen eerder en apart aan de orde kan komen. ARNHEM - De cabaretiers Robert Long en Leen Jonge waard hebben met hun pro gramma „Tot hier toe heeft de Here ons geholpen" zich niet schuldig gemaakt aan gods lastering of enig ander straf baar feit en worden dan ook niet vervolgd. Dat is de conclusie van de Arnhemse hoofdofficier van justitie, mr J. Peijnenburg, na bestudering van de tekst van het progrmamma naar aanlei ding van klachten tegen het cabaretduo van het GPV in Doetinchem en een SGP- raadslid in Wageningen. dngSP De vrede laat nog even op zich wachten. Eerst moeten alle duiven ingeënt worden. De ha viken hebben voorlopig vrij spel. De vredesapostelen van het IKV willen ook de CDA-ers inenten met een soort waar heidsserum, want die komen alleen meedemonstreren als ze hun spandoeken met drie me ter mogen uitbreiden om al hun mitsen en tenzijs kwijt te kunnen. Sinds de cent uit de handel is genomen, maken wij ons in Nederland druk over dub beltjes en kwartjes. Terwijl het in de politiek natuurlijk gaat om miljoenen en miljarden. De PvdA tracteerde ons op de kreet: „Voor een dubbeltje ge boren, voor een kwartje ge pakt." Tegenstanders wensten deze som niet voor hun reke ning te nemen. De andere partijen werken nu aan hun eigen leuzen, die even simpel en pittig moeten zijn. Hier heb ik de voorlopige tek sten (dit is een primeur). De VVD: „Voor het dubbele geboren, voor een kwart ge pakt". Beschaafd, positief en toch met een batig saldo aan het eind. Dat zal de scL-.'icren aanspreken. Het CDA: „Welisaar aan de ene kant voor een dubbeltje gebo ren, maar aan de andere kant slechts gepakt voor een bedrag dat niet ver uit de buurt van de 10 cent zal liggen maar mogelijk kan oplo pen tot een bedrag van 20 ol cent, indien de coalitiepartner niet met voldoende wisselgeld komt". Ik zal mijn huid in ieder geval duur verkopen. Daar kunnen ze op rekenen. MERIJN DEN HAAG - Minister Ruding (Financiën) voelt niets voor een wettelijke legitimatieplicht voor bepaalde financiële handelin gen bij baken. De motie die de VVD-er De Grave tijdens een commissie vergadering indiende, en waarin om een studie naar de positieve en negatieve aspec ten van een legitimatieplicht wordt gevraagd, wordt door de bewindsman dan ook ont raden. Volgens Ruding kan de legi timatieplicht, ook al aan de or de bij de spaarbewijzenpro- blematiek, niet geïsoleerd worden beschouwd. Een her nieuwde afweging, tegen het licht van de discussie over de 98» f «JE &f^rtenafn"!!!l Slgnmeieena_ fraudebestrijding, is voor het kabinet geen aanleiding ge weest eerder genomen stand punten te herzien. Een beslis sing omtrent een wettelijke le gitimatieplicht voor een be perkt terrein en met een be perkt doel kan volgens de mi nister niet worden genomen zonder bij de overwegingen terwille van het behoud van een evenwichtige situatie het algemene beleid op dit terrein te betrekken. Bovendien ko men er belangrijke principiële aspecten aan de orde, aldus Ruding. In Nederland is de burger niet verplicht zich via een per soonsbewijs of identiteitskaart bekend te maken. Ook ons strafrecht kent geen legitima tieplicht. Daarnaast hangt de bescherming van de persoon lijke levenssfeer ten nauwste samen met de legitimatie plicht, wat volgens Ruding noopt tot terughoudendheid en zorgvuldigheid. RIJKSWATERSTAAT is be reid twee-derde deel van de kosten op zich te nemen voor de verwijdering van het wrakke gifschip Delta XIII, dat met 170 ton chemisch afval al jarenlang voor de steiger van de nu voormalige Exploi tatie Maatschappij Krimpen (EMK) ligt. Daarmee kan een eind komen aan het touwtrek ken tussen Rijnmond en Rijkswaterstaat over de op- ruimingskosten, indien Rijn mond bereid is het restant van de kosten (totaal ongeveer twee ton) op zich te nemen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Een bliksemon- derzoek van het ministerie van Defensie heeft uitgewe zen, dat de ultra-moderne Leopard II-tank geheel aan de hoge verwachtingen voldoet. Op dit moment heeft de landmacht 55 van deze Duitse Leo's, elke maand komen er tien bij tot het uiteindelijke aantal van 445 is bereikt. Met deze 'aankoop van de eeuw' is twee miljard gulden gemoeid. De klachten over technische gebreken die de Vereniging van Militair Technisch Spe cialistisch Beroeppersoneel vorige week uitte zijn volgens dit onderzoek deels onjuist en deels verklaarbaar. Onjuist is, dat het gaat om telkens terugkerende zoge naamde 'standaardproble men'. Van de 55 tanks zijn er momenteel 18 buiten bedrijf. Acht daarvan staan in de werkplaats voor een normale onderhoudsbeurt zoals door- smeren en vervangen van oliefilter. De tien overige voertuigen hebben gebreken van uiteenlopende aard. „We weten nog niet precies wat ze mankeren. Als er ook maar ergens een rood lichtje brandt, zetten we die uiterst geavanceerde dingen stil. Dan komt het Duitse garantieteam kijken wat er aan de hand is. Het is wel waar, dat dit ver tragend werkt, maar dat heb je nu eenmaal aan het begin van zo'n gigantisch project. Bij de aanschaf van de Leopard 1 in het begin van de jaren ze ventig was het precies zo", al dus een woordvoerder van de fensie. Dat het kanon afwijkingen zou vertonen blijkt geenszins uit het onderzoek. Van de hon derd schoten zijn er 96 raak „een ongekend hoog percenta ge, zeker omdat het een inge wikkeld kanonsysteem betrefl waarvan de loop ook onder het rijden in zeer ongelijk terrein automatisch op het doel blijft gericht." Onsetwiifeld zal het kanon na zestig achter elkaar afge vuurde schoten afwijkingen vertonen, hoewel dergelijke duurproeven nooit zijn gehou den. ,Een tank is geen artille rie-geschut en is ook niet ge maakt voor langdurige be schietingen. Het is in de prak tijk een, twee of hooguit drie maal vuren en dan wegwezen. Met elke binnenkomende tank worden schietproeven gedaan voordat hij wordt gekocht" al dus de zegsman. Hij deelt mee, dat ook de modernisering van de Leopard I naar wens verloopt. In het verleden heeft zich bij dit voertuig wel een stagnatie van reservedelen voorgedaan, maar dat euvel is inmiddels goeddeels verholpen. De woordvoerder erkent wel technische gebreken aan de 95 pantservoertuigen die met luchtdoelgeschut (de PRTL) zijn toegerust. „Maar die pro blemen kennen we al bijna twee jaar. Toen lag de inzet baarheid op slechts de helft. We hebben dat percentage mei veel moeite kunnen opschroe ven tot tachtig procent, maar de PRTL blijft een zorgen kind."

de Stem | 1983 | | pagina 3