Hopeloze achterstand Van der Poel en Kuiper FASTFIT Geels sleept Jamin voor de rechter Oude meester op weg naar zege in Parijs-Nice HEC0RDAF0RD? UW HEMMEN [EN A sn: door John Hoofs piet Schrijvers |naar Canada Jack van der Poel naar huis rijdt u gratis computertest voor :st voor i remcenters Geruchten over doping Frank Hoste Marathon op tv A5ll 1 ipfil de stems; MIRAMAS - Als geslagen honden waren ze samenge- kropen in een van de ploegleiderswagens. Adrie van der Poel, Hennie Kuiper en Eric Vanderaerden wachtten zwijgend op de chauffeur die hen weg zou rijden van de plaats waar hun voorspoed in Parijs-Ni- ce een halt werd toegeroe pen. Zaterdagmiddag in Tain l'Hermitage hadden ze sa men nog feestgevierd na de Op deze foto (tijdens de ploegentijdrit) zag het er nog gunstig uit voor Kuiper, Van der Poel en Eric Vanderaerden. Na de rit van gisteren zijn de vedetten van de ploeg Debruye op kansloze achterstand gereden - FOTO AP overwinning in de ploegen tijdrit. De bonificatie had vier Aernoudt-renners op de eerste vier plaatsen in het klassement gebracht: Van deraerden, Van der Poel, Rogiers en Nulens. Hennie Kuiper schoof bovendien weer kansrijk de eerste tien binnen. De jubel was groot. „Parijs-Nice kan nu al niet meer voor ons kapot", con cludeerde Hennie Kuiper. Precies 24 uur later was de eerste Aernoudt-renner pas rond de tiende plaats in het klassement terug te vin den. De Mont Ventoux had zijn tol geëist. „Kan gebeu ren", vond Adrie van der Poel, „we hadden de pech dat we in de achtervolging in de afzink van de Ventoux van niemand steun kregen. Dan kun je niet terugkeren bij de eersten. „Onbegrijpelijk", viel Hennie Kuiper hem bij, „de Peugeot-renners die met ons niet vertegenwoordigd wa ren in de beslissende ont snapping, hielden de benen stil. En dat terwijl Roche en Brun, toch jongens die kans rijk in het klassement ston den, in de groep reden. We hadden net een man te wei nig die mee wilde werken. We waren met vier renners uit onze ploeg. In de achter volging marcheerde het in het begin fantastisch. We kwamen tot 40 seconden te rug, zagen de koplopers in de rug. Zonder hulp en steun kun je het echter vergeten. Het laatste gat konden we echter niet meer dichtkrij- gen." whbihmmm Zoetemelk onverslijtbaar MIRAMAS - Fris en monter als altijd keek joop Zoetemelk in een microfoon van de Fran se radio, met een veelbetekenende grijns naar de aanstormende groep van verslagenen. Hij had de huldiging als nieuwe leider van Parijs- Nice al achter de rug toen de 'youngsters' van Fred de Bruyne met Eric Vanderaerden op kop, 6.38 minuten na hem over de streep kwa aien. De aanval van de jeugd was door de 36- jarige met succes afgeslagen. Na de ploegentijdrit van za- i itrdagmlddag, die 4 renners van Aernoudt op de eerste vier sen van het klassement I zette, analyseerde Zoetemelk I nuchter: „Vanderaerden rijdt I formidabel. Ik kan niet anders I leggen. Maar op de Mont Ven- I loux zal moeten blijken of ik I hem ook op de Col d'Eze in Ni- i ti te vrezen heb. Morgen we- i ten we meer." Groots Miramas, in reclamefolders liefkozend de poort naar de I zon genoemd, bracht Zoete- 1 melk het zonnige antwoord: I Z;jn vierde zege in Parijs-Ni- te, tien jaar na zijn eerste, lijkt I slechts een kwestie van ;en tellen. De indruk die de |H-jarige maakte op de Mont Ventoux en in de aansluitende ge afdaling richting Mira- i was groots. Het zelfver- I trouwen van de Nederlander I T.oet na gisteren onverwoest- zijn. Echter Zoetemelk Izou zichzelf niet zijn als hij I r et zou wijzen op de gevaren I :.e op de weg naar Nice nog op lie loer kunnen liggen. De im- I ar voorzichtige veteraan liet Izich ook gisteren niet gaan in Ir.Jogdravende voorspellingen. I .In drie dagen kan veel gebeu ren", zei Zoetemelk simpel, om vervolgens de opvallende i-Marie Grezet als zijn grootste rivaal voor de eindze- I te zien. „Hij heeft een grote indruk op me gemaakt." De etappe over de Mont Van onze sportredactie IWISTERDAM - Ajax raakt l'ih het eind van het seizoen I'M Schrijvers kwijt. De 36- |t"ige doelman wijkt uit naar I'anada, waar hij gaat spelen l'jor Edmonton Eagles, een l«Ntwe club in de Amerikaan- voetbalcompetitie. Diet Schrijvers, nog altijd Irelational, zal bij Edmon- R( Eagles twee jaar tussen de IWen staan, daarna zal Piet pnjvers, destijds door Ajax |Jj fC Twente weggehaald, pee jaar in de trainersstaf efcaam zijn. Ajax heeft Schrijvers toe- pJiming geg;even te vertrek- r11' omdat hij in de nadagen IJ11 zijn carrière nog een keer IJ1 financiële klapper kan r«en. Bovendien heeft Ed- jmton Eagles voor de doel- ln een dermate hoge som JJ'. dat Ajax niet lang hoefde Paarzelen. Ventoux, die tot sleutelrit werd in Parijs-Nice, doorbrak de sleur van de massa-sprints die de rit naar de zon alle an dere etappes had gedomi neerd. De klim naar het Chalet Reynard op 1400 meter, waar de skiërs nog profiteerden van de late sneeuw, bracht al snel de specialisten op het voor plan. Zoetemelk en Rooks dic teerden het tempo toen het aantal afvallers als de 100 had overschreden. Van der Poel, Kuiper, Roche, Vanderaerden, Duclos Lasalle, allemaal moesten zij lijdzaam toezien hoe hun uitzichten op een goe de klassering in Parijs-Nice met Zoetemelk, Rooks, Kelly, Laurent, Grezet, Bittinger en Coll mee over de top trokken. De aanval van Coll luidde uit eindelijk de definitieve breuk in. De Spanjaard, die eerder in Parijs-Nice opviel door een vruchteloze solo van 175 km., demareerde voor de top, de anderen volgden en de beslis sing was gevallen. Zoals te doen gebruikelijk finishte Zoetemelk als zesde in de kopgroep van zes. Sean Kelly, die zonder zijn val in Bourbon Lancy ongetwijfeld de grootste concurrent voor Zoetemelk zou zijn geworden, kocht zichzelf afgelopen weekeinde een fraaie pleister op de wonde dat hij Parijs-Ni ce niet meer kan winnen. Za terdag in Tournon won hij de ochtendrit en gisteren sprintte hij, als verwacht, het snelste van de koplopers in Miramas. Joop Zoetemelk was evenwel de grootste winnaar van het weekeinde. Minzaam lachend pareerde hij het vraag-en- antwoord spel van vooral de Franse journalisten over zijn kansen over de eindzege in Ni ce. „Als ik op de Turbie een hele goede dag heb win ik", al dus een lachende Zoetemelk, die uiterlijk geen spoor van inspanning met zich mee droeg. Maar: „Je zou toch mijn benen eens moeten voelen." Uitslag derde etappe: 1. Kelly (Ier) 91 km in 2.05.35, 2. Castaing (Fra), 3. Lieckens (Bel), 4. Planc- kaert (Bel), 5. Vanderaerden (Bel), 6. Bertin (Fra), 7. Andersen (Den), 8. Larpe (Fra), 9. De Cnijf (Bel), 10. De Wilde (Bel), 11. Vichot (Fra), 12. Van den Haute (Bel), 13. Bondue (Fra), 14. Sergeant (Bel), 15. Bour- reau (Fra), 21. Adrie van der Poel (Ned), 33. Kuiper (Ned), 34. Rooks (Ned), 38. Zoetemelk (Ned), 52. Jan van Houwelingen (Ned), 55. Daams (Ned) allen dezelfde tijd als kelly, 2.05,35, 62. Jacques van der Poel (Ned) 2.05,56, 67. Manders (Ned), 68. Takens (Ned) zelfde tijd als Van der Poel, 79. Maas (Ned) 2.06,06, 93. Boom (Ned), 94. Poels (Ned), 95. Slendebroek (Ned) zelfde tijd als Maas, 106. Moons (Ned) 2.15,58, 121. Plantaz (Ned) 2.17.14. Uitslag ploegentijdrit: 1. ploeg- De Bruyne 35 km in 45.03,5 (bon. 1,10 min.), 2. ploeg-Danguillaume 45.18,5 (bon. 55 sec.), 3. ploeg-De Gribaldy 45.26,6 (bon. 40 sec.), 4. ploeg-Berland 45.30,2, (bon 30 sec.), 5. ploeg-De Kimpe 45.3o,5, (bon. 20 sec.), 6. ploeg-Boishardy 46.13,7 (bon. 15 sec.), 7. ploeg-De Witte 46.28,2 (bon. 10 sec.), 8. ploeg-Crépel 46.35,5 (bon. 5 sec.), 9. ploeg-Van Vaerenbergh 46.46,2, 10. ploeg- Driessens 46.52,5, 11. ploeg-Linares 47.44,4,12. ploeg-Nédélec 48.10,6,13. (Van een onzer verslaggevers) MIRAMAS - Voor Jack van der Poel, broer van prof Adrie, eindigde Parijs-Nice zater dagmiddag na de beklimming van Coll de la Republique in een ziekenhuis. Van der Poel, rijdend in de Nederlandse amateurploeg, klaagde over felle pijnscheuten in de maag en de ronde-dokter besloot ge lijk hem voor onderzoek naar een ziekenhuis te sturen. Daar werd geconstateerd dat Van der Poel een ernstige kramp aanval had, die uiteindelijk vijf uur duurde. Het vermoe den van een ontsteking bleek niet waar. Gisteren was Van der Poel weer helemaal fit, maar Parijs-Nice is voor hem gedaan. Vandaag vertrekt hij naar huis. Nederland (ama) 48.59,0,14. Nieuw- Zeeland (ama) 54.39,5. Uitslag vierde etappe: 1. Kelly (Ier) 190 km in 5.05.08, 2. Bittinger (Fra) z.t., 3. Grézet (Zwi) z.t., 4. Laurent (Fra) z.t., 5. Rooks (Ned) z.t., 6. Zoetemelk (Ned) z.t., 7. An dersen (Den) op 5.07, 8. Bondue (Fra) z.t., 9. Haghedooren (Bel) op 5.08, 10. Durand (Fra) z.t., 11. Ver- sluys (Bel) z.t., 12. De Vooght (Fra) z.t., 13. Chaurin (Fra) z.t., 14. Boom (Ned) z.t., 15. Roche (Ier) z.t., 16. Poels (Ned) z.t., 21. Vanderaerden (Bel) op 6.38, 22. Peels (Ned) z.t., 33. Van der Poel (Ned) z.t., 47. Kuiper (Ned) z.t., 52. Maas (Ned) z.t., 64. Daams (Ned) op 20.20. Overige ne- derlanders in dezelfde tijd als Daams, behalve: 116. Plantaz op 45.40 Algemeen klassement: 1. Zoete melk 17 uur 54 min 51 sec, 2. Grézet op 9 sec, 3. Laurent z.t., 4. Rooks op 20 sec, 5. Kelly op 41 sec, 6. Bittin ger op 45 sec, 7. Andersen op 5.15,8. Roche op 5.31, 9. Haghedooren op 5.50,10. Bondue op 5.55,11. Chaurin op 5.57, 12. Vanderaerden op 6.11, 13. Durand op 6.13,14. Van der Poel op 6.21,15. Rogiers op 6.33,19. Kui per op 6.56, Fastfit heeft voor èlk automerk de uitlaat in voorraad en monteert die terwijl u wacht, voor een voordelige vaste prijs, met l'/zjaar garantie. (ADVERTENTIE) Binnen 5 minuten meet onze de remkracht per wiel. U bent welkom zonder afspraak, ook voor opgave en reparaties. 2 testbank nt welkom >r prijs-^^fl Vervolg van pagina 1 De ziekte heeft zijn oorsprong in Italië. Daar wist men niet goed wat er mee aan te van gen. Men is er mee bij mij ge komen. Ik heb aan de univer siteit van Luik onderzoek la ten verichten. Dat is ongeveer twee jaar geleden. Intussen was Zuid Europa er al danig mee besmet. In Spanje en Mal ta bijvoorbeeld is toen het vliegseizoen stopgezet. In Por tugal heeft men de duiven- sporters van staatswege ver plicht om de duiven te laten inenten. En dat is nu precies wat ik ook voorsta. Ik doe het al op grote schaal en mijn er varingen hebben uitgewezen dat dit het beste met dode ent stof kan gebeuren. Ik sta ove rigens in mijn mening niet al leen. Een expert als professor Stam van de universiteit van Utrecht heeft letterlijk ver klaard dat hij het niet gek zou vinden wanneer alle duiven zouden worden ingeënt" f'lburgsewea 139. Breda urgseweg 139, Breda tel. 87 7510 zaterdags tot 1 uur geopend Oude Vest 27, Breda tel. 14 31 73 tan onze sportredactie BREDA - Ruud Geels en NAC-manager Ton van der Meer hebben vanmid dag een gesprek met de ad vocaat van Ruud Geels, waarin de laatste onwik- kelingen in de kortstondige verhouding van Geels met meneer Jamin zullen wor den besproken. Pas na dat gesprek zal officiëel worden besloten of Ruud Geels een kort ge ding tegen de snoepwaren- gigant aan zal spannen. Geels zelf liep gisteren na het voor NAC desastreus verlopen duel tegen Sparta al vooruit op de feiten door te verklaren dat hij die rechtszaak „in ieder geval" zal doorzetten. „Ik laat mijn hele voet- balcrrière niet ln vier maanden naar de knoppen helpen", aldus de in Jamin hevig teleurgestelde Geels. Joop Zoetemelk: jeugd op afstand ge reden in Parijs-Nice - FOTO AF iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiii! (Van een onzer verslaggevers) MIRAMAS - In de volgerska ravaan van Parijs-Nice is er nogal wat rumoer rond een niet bevestigd bericht over do- pinggebruik van Frank Hoste in de Ronde van Valencia. „Ik weet nergens van", zegt de renner zelf, en ook zijn ploeg leider heeft niets vernomen. Eddy Merckx, constructeur van de ploeg van Hoste, heeft naar aanleiding van het be richt, dat verschenen is in en kele Belgische kranten, getele foneerd met de Spaanse wie lerbond waar niets van een positieve controle van Hoste bekend is. TT Voor de zekerheid heeft men bij Europdecor vast een advocaat in de arm geno men. Üllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ROTTERDAM - De kans is le vensgroot aanwezig, dat voor de eerste keer in de geschiede nis een Nederlandse marathon in zijn geheel rechtstreeks door de televisie wordt uitge zonden. Rotterdam krijgt op zater dag 9 april die primeur. De marathon van Rotterdam kent dan ook de sterkste bezetting, die ooit in Nederland van start is gegaan. De Amerikaan Al berto Salazar, met een tijd van 2 uur 8 minuten en 13 seconden houder van het officieuze we reldrecord, en de Australiër Robert de Castella zullen Europees kampioen Gerard Nijboer partij geven. Valluik verder open voor NAC door Loon Krijnon ROTTERDAM - Zelfs de meest verstokte NAC-sup- porter moet er nu onder hand serieus rekening mee gaan houden. Volgend jaar moeten er waarschijnlijk uitstapjes worden gemaakt naar steden en stadjes als Almelo, Veendam, Heeren veen en Wageningen. Een voor de Bredase voet balliefhebbers huiveringwek kend idee, dat desondanks steeds meer een zekerheid lijkt te worden. Zoals gistermiddag op Spangen, waar de Bredase verdediging vier doelpunten om de oren kreeg en waar de aanval andermaal faalde. Een half uur lang wist NAC gisteren in Rotterdam de in druk te wekken serieus aan het vechten te zijn tegen de degradatie. Levendige aanval len golfden over het veld en weer, geestdriftig bekeken door de ongeveer 4500 toe schouwers. De Schepper, Geels en Van Schijndel, slaagden er niet in om overigens minieme kansen te benutten, terwijl Lengkeek aan de andere kant de scherpte miste. Vlak voor dat het eerste half uur ver streken was moest Hans Kraay gestrekt naar de grond om met zijn lichaam een schot van Holverda te stoppen. Een minuut later was het voor de eerste maal bingo voor de Spartanen. Geert Meyer be diende Ron van de Berg met een breedtepass. De „lange blonde", kon ongehinderd tot aan de achterlijn doorgaan en trok de bal vervolgens keurig terug op het hoofd van Leng keek: 1-0. Zoals zo vaak het afgelopen seizoen sloop met die onnozele achterstand de angst en de verkramptheid in de ploeg. Tweemaal zou NAC nog een kansje krijgen om op 1-1 te komen. De eerste maal waaide een als voorzet bedoelde bal van De Schepper tegen de bin nenkant van de verre paal voorbij doelman Dirven, om vervolgens het veld weer in te stuiteren. De tweede maal toonde scheidsrechter Henk van Ettekoven aan zo niet een laffe, dan wel een bijzonder inconsequente fluitist te zijn. Een meter of vier binnen het 16-meter-gebied sloeg Douglas George een bal met zijn hand weg. Van Ettekoven floot voor hands, om vervolgens de bal een meter of vier buiten het strafschopgebied te leggen. Driedubbele pech voor NAC, want uit de counter die op de vruchteloze vrije trap volgde, knalde Wout Hoverda, na een foutje van Anton Joore, Sparta simpel naar 2-0. In de tweede helft had Jo Jansen nog een tactische zet in petto: hij haalde Hans Kraay naar achteren om Anton Joore in de spits te posteren. Een kwartier na het begin van de tweede helft werd bovendien Koos Waslander in het veld gebracht voor Hans Heeren. Het waren wellicht goedbe doelde, maar vruchteloze po gingen om het tij te doen ke ren. De matheid bleef over de ploeg en stelde Wout Holverda in staat om nog twee doelpun ten aan zijn totaal toe te voe gen. De eerste maal in de 75e minuut, nadat weer Van den Johnny Dusbaba tracht een Spartaan van scoren af te houden Berg Guus van Schijndel om speeld had (3-0) en de tweede maal, zeven minuten voor tijd, nadat Lengkeek Holverda door het midden wist te vin den. (4-0). De meest gepasseerde ver dediging van de eredivisie had daarnaast nog het geluk dat Holverda twee maal zowat de torens van het Kasteel van Sparta van korte afstand aan diggelen schoot en éénmaal op twee meter afstand op Van de Meulen stuitte. Al met al een vreugdevolle dag voor Sparta-trainer Barry Hughes. Het doelgemiddelde van Sparta werd stevig opge poetst, terwijl de concurrenten in de race om Europees voet bal, Groningen, AZ'67, Fortu- na Sittard en Haarlem, allen punten verloren. Hughes vertelde van te vo ren niet zo gerust te zijn over de gelukkige afloop van het duel tegen NAC: „Een kat in het nauw maakt rare spron gen", aldus Hughes, „en bo vendien hebben we thuis tegen degradatiekandidaten steeds niet zo best gespeeld. Ik snap trouwens niet wat er met dat NAC aan de hand is. Ze spelen de bal snel rond en ze lopen goed te voetballen. Totdat ze een doelpunt tegenkrijgen. Dan is het afgelopen. Ik zie het zwart in voor NAC". Hughes toonde zich verbaasd over het feit dat Koos Waslander niet in de basis stond. „Dat kwam ons goed van pas", aldus Hug hes, „want Koos is toch een voetballer die het je in dit soort wedstrijden erg moeilijk kan maken. Waarom stond hij - FOTO COR VOS er eigenlijk niet in?". Een vraag waarop iedereen het antwoord schuldig moestn blijven, want Jo Jansen ver scheen niet in de perskamer op Spangen, Waarschijnlijk ge desillusioneerd zat hij toen al lang in de warmdraaiende spelersbus, overigens ook niet meer het luxueuze geval waarmee gewoonlijk de uit wedstrijden worden be zocht Sparta - NAC 4-0. (2-0). 26. Leng keek 1-0, 45. Holverda 2-0, 74. Hol verda 3-0, 87. Holverda 4-0. Scheidsrechter Van Ettekoven, Toeschouwers: 4500. Sparta: Dirven, Blind, George, An- driessen, Van Tiggelen, Olde Rie- kerink, Van Gaal, Lengkeek, Hol verda, Van den Berg en Meijer. NAC: Van der Meulen, Heeren (Waslander), Krijnen, Joore, Smits, De Schepper, Kraay, Smits, Van Schijndel, Van der Borgt en Geels.

de Stem | 1983 | | pagina 9