OLYMPISCHE SELECTIE Knetemann verslagen door onbekende Pool Oosterbosch weer in achtervolging IJ «hockeyteam start met zege Bongers schiet uit zijn slof déor Leon Krijnen door John Hoofs ZEGE TIMMAN Wereldtitel voor Summers DE RTEM-S t&TÉRDAG 12 MAART 1983 WÊMÊÊÊÊÊHKBÊÊÊÊÊÈ Jimmy Connors komt niet naar Ahoy i Jimmy Connors: na nederlaag in Brussel, niet in toernooi Ahoy - FOTO ANP ROTTERDAM - Wat een daverend 10-jarig jubileum van het ABN-tenistoernooi in de Rotterdamse Ahoy hal had moeten worden, lijkt ai een grote deceptie nog voor dat er een bal geslagen is. Die conclusie valt niet zo moeilijk te trekken nu de in Rotterdam als nummer een geplaatste wereldkampioen Jimmy Connors er de brui aan geven heeft luttele uren voordat de feestelijke ope ning van het toernooi had moeten plaatsvinden. Connors werd eergisteren in het indoor-toernooi in Vorst bij Brussel uitgescha keld door de Zuid-Afrikaan Kevin Curren, notabene de man die hij vorig jaar in de eerste ronde in Rotterdam als een beginneling deklas seerde. De kampioen van Wimbledon en van het Open Amerikaanse Kampioen schap op Flushing Meadows toonde gisteren nogmaals aan een wel bijzonder slech te verliezer te zijn. Gister. morgen om 6.00 uur ver dween Connors als een dief in de nacht uit Brussel en nam hij op Zaventem het eerste het beste vliegtuig richting USA om de organi satie van het ABN-toernooi enkele uren later ontredderd achter te laten. Pas gisteren middag om 17.00 uur voordat de persconferentie en de lo ting, omlijst door een koud buffet, van start hadden moeten gaan, ontving Ahoy sportdirecteur Peter Bont- huis een telex van moeder Gloria Connors dat „Jumbo definitief niet te bezichtigen zou zijn in Rotterdam. „Zwaarwegende bezwaren van zuiver persoonlijke aard, waar wij helaas nu niet nader op in kunnen gaan zo heette het in de te lex van Ma Connors, „heb ben mijn zoon genoodzaakt zich terug te trekken voor het toernooi in Rotterdam. Sorry, maar het is niet an ders Het moet gezegd, de orga nisatie in Rotterdam ging gisteren niet met de handen in het haar zitten, maar het moet ernstig betwijfeld worden of alle activiteiten die gisteren koortsachtig ontplooid werden, enig re sultaat zullen hebben. De te lexen en telegrammen die er uitgerateld werden naar al lerlei topspelers over de hele wereld, komen nou eenmaal te 'aat' Marshal] Happer, de council van de spelersvak bond ATP kon gisteren niets anders zeggen dan: „Sorry boys, maar alle spelers heb ben de komende week al verplichtingen elders. De redding van het toernooi zou wellicht de winnaar van vo rig jaar kunnen zijn. Guil- lermo Vilas, de man die no tabene Connors vorig jaar in drie sets de winst in Rotter dam afsnoepte, was echter op geen enkele manier te be reiken. Hij zat gisteravond in een vliegtuig van Buenos Aires naar Parijs waar hij een trainingsweek met zijn peetvader Tiriac hoopt af te werken. Overigens is het twijfel achtig of Vilas ooit nog in Rotterdam terug wil komen, gezien de ervaringen die hij vorig jaar met de Rotter damse politie had. Samen met Tiriac zat hij toen im mers enkele uren vast op het politiebureau omdat Tiriac de papieren van zijn pom peuze Mercedes niet bij zich had....Ondanks dat gegeven vertrok Peter Bonthuis gis ternacht toch nog naar Pa rijs om daar te proberen Vi las alsnog over te halen om naar Rotterdam te ko- men.Alsof het allemaal nog niet genoeg was kwam kort daarop de afmelding van de Amerikaanse aas Eliot Tel- scher, die op dit moment na drie toernooiwinsten als nummer twee van de we reldranglijst van 1983 geno teerd staat. Teltscher heeft last van een rugblessure. Afgewacht moet worden hoe de ruim 43.000 mensen die inmiddels in de voorverkoop een kaartje voor het tennis- festijn kochten, zullen rea geren op het bericht van de afwezigheid van publieks trekker Connors. Niemand zal in ieder geval zijn dure geld terugkrijgen. Van der Poel bedreigt Vanderaerden jAINT ETIENNE - De vier bonificatieseconden die Adrie van der Poel giste ren opnieuw meepikte in de tweede etappe van Parijs-Nice op weg naar St. Etienne, zouden er best wel eens de oorzaak van kunnen zijn dat de ploeg van Fred de Bruyne ten prooi valt aan tweespalt. De snelle Van der Poel, die zich iedere dag uiterst gemotiveerd mengt in de tussensprints, is met zijn vier nieuwe bonustellen opgerukt naar de gedeelde (met Roche en Bondue) tweede plaats in het algemeen klassement op 2 seconden van zijn ploegmaat Eric Vanderaerden. Nog een succesvolle 'rush' onderweg en Van der Poel rijdt zijn maat uit de leiderstrui. „We plannen niks", zei ploegleider Fred de Bruyne desgevraagd, „we zien wel wat jhet wordt." Hij ontweek daar- mee de vraag of Van der Poel inueen halt wordt toegeroepen ia zijn jacht op bonussecon- jden. José de Cauwer, assistent (van Fred de Bruyne, was heel rat duidelijker dan zijn baas: Als Vanderaerden na de ploegentijdrit van morgen (vandaag, red.) nog steeds lei ier is, spelen we helemaal de (kaart Vanderaerden. Dan poet Van der Poel van die Itosensprints afblijven." De ploeg van De Bruyne als Isplijtzwam vanwege een over dosis aan succes in Parijs-Ni- Feit is wel dat de ploeg ((succesvol) de leiderstrui van ïanderaerden als een leeuw verdedigt. Een ultieme poging ran de opnieuw opmerkelijke Steven Rooks en Michel Lau- rent,die in de uiterst moeilijke We bij St. Etienne uit het Kioton ontsnapten, werd 'ooral door de Aernoudt-ren- itrs ongedaan gemaakt. De taarrage van Rooks op 20 ita. van het einde (alleen Lau- jnt kon aanpikken) leidde tot een vlucht die maximaal der tig seconden voorsprong telde. Laurant was 'virtueel' leider, Rooks zou in die situatie op twee seconden tweede worden. De renners van De Bruyne on derkenden het gevaar, zetten zich aan kop van het peloton en vonden een daadkrachtige bondgenoot in de Peugeot- coureurs die de belangen van Roche verdedigden. Voor bei de ploegen lag de beloning op de streep: Rooks en Laurant werden op 6 km. voor het ein de ingehaald, Castaing (Peu geot) won de rit voor de inge sloten Eddy Planckaert en Vanderaerden mocht voor de derde keer de leiderstrui gaan afhalen. Vanderaerden zelf doorstond de eerste serieuze aanval op zijn koppositie glansrijk. Op de Col la Loge des Gardes, waar 52 van de 124 renners moesten lossen, bleef hij in het spoor van de erkende klim mers. Zoetemelk, Kuiper, Bit- tinger en de Fransman Clere WVENTER - Het Olympische Wbalelftal begint dinsdag «der Ger Blok aan een posi- ®ve revanche op de relatief !iniiiiiiiiimmiiniiih& JI0 DE JANEIRO-Voor w eerste keer in de ge- schiedenis van de formu le 1 racerij zijn, bulten de "agens, ook de coureurs 'P de weegschaal gezet, "oor deze maatregel wil voorkomen dat door toepassing van trucs de e Mito's niet onder het 'oorgeschreven gewicht M) kilogram) komen. •:jdens de trainingen «oor de grote prijs van «azilie in Rio de Janeiro sondag 13 maart) reden p «e coureurs over een 5 "eegbrug hun boxen in. "aarbij werd onder meer Wgesteld dat wereld- jtompioen Keke Rosberg '.8 kilogram woog. De jontste coureur is de hansman Jacques Lafit- e met slechts 61 kilo- from. Het meeste weegt ®e Amerikaan Eddie weever (80,8 kilo). Door tor de wedstrijden om •«grote prijzen voor het J'ereldkampioenschap •«zelfde procedure te p "J'gen, kan men in e e n 1 -«opslag zien of de onder het gewicht p 'ten, waardoor de snel- IJjW groter zou kunnen orden en de veilig- «idsgrenzen opnieuw 51 nadele van de cou- Urs zouden kunnen orden verlegd. lllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllMI^ magere overwinning op en in Liechtenstein (3-0) in de eerste kwalificatiewedstrijd voor het Olympisch voetbaltoernooi. „In Deventer zal het Olym pisch elftal de tien proberen vol te maken. Het publiek kan aantrekkelijk en aanvallend voetbal verwachten. De 3-0 in Liechtenstein was teleurstellend", zei bondscoach Blok vrijdag in Deventer, waar hij een kijkje kwam ne men bij de organisatie van de dinsdag te spelen wedstrijd te gen Liechtenstein, dat dinsdag pas in Deventer aankomt en de volgende dag weer met de trein teruggaat naar Vaduz. De KNVB, die Deventer voorlopig heeft uitgeroepen tot 'Olympische stad' omdat de bond een achterban bij het pu bliek wil kweken, rekent dins dag op zo'n 5000 toeschouwers. In de voorbereiding op de eer ste officiële interland tegen Liechtstein in Nederland is al le aandacht op de jeugd ge richt. De voetbaljeugd onder de zestien jaar krijgt bij bin nenkomst van het stadion een kleurenfoto van de Olympisce selectie cadeau. Blok heeft slechts één wijziging in zijn voorlopige selectie aange bracht. Johan van der Hooft van Helmond Sport maakt plaats voor Keje Molenaar, voor wie hij twee weken gele den -door een blessure bij de Ajacied- moest invallen. De voorlopige selectie is als volgt: Menzo, Molenaar (Ajax), Koevermans, Hansen, Suvrijn (Fortuna S), Van Dord (AFC), Lokhoff (PSV), Van Tiggelen (Sparta), Hofman (Roda' JC), Jans, Keukens, Mulder (FC Groningen), Hout man (Feyenoord), Strijbosch (Helmond Sport), Woudsma (Go Ahead Eagles) en Heisper (NEC). gaven het tempo aan op de ki lometerslange klim van de tweede categorie. Vanderaer den kwam nooit in moeilijkhe den. In de heuvelachtige, bochtige en gevaarlijke finale bij St. Etienne leidde de jonge Belg zelfs het peloton in de jacht op Rooks en Laurent en ook in de eindsprint eiste Van deraerden weer een vooraan staande (6de) plaats op. De tevredenheid is daarom groot bij De Bruyne al is de ontstane situatie ronduit 'se- condenspel' dat Van der Poel en Vanderaerden sinds giste ren onderling spelen niet bev orderlijk voor de saamhorig heid. Van der Poel: „Weer vier seconden meepikken is voor mij prima. Ik heb nog van nie mand gehoord dat ik me moet inhouden. Ik zal me dan ook zeker met de tussensprints blijven bemoeien. Als ik Van deraerden daardoor uit de lei derstrui rij, dan moet dat maar. Daar kan ik dan ook niks aan doen. Nu gaat het nog om seconden, straks om minu ten." Ook Hennie Kuiper heeft er geen enkel probleem mee dat Van der Poel de 'Judas' binnen de ploeg van De Bruyne dreigt te worden. „Hoe meer jongens van ons in de top van het klas sement staan, hoe beter dat is", zegt hij. „Het ploegenklas- sement bepaalt uiteindelijk toch de startvolgorde voor de ploegentijdrit waarin serieuze bonificaties te verdienen zijn. Dat belang moeten we natuur lijk niet vergeten." Vandaag om 11.15 uur zal duidelijk zijn of Adrie van der Poel de dwangbuis heeft aangekregen. Dan staat er namelijk de vol gende bonificatiesprint in St. Jeurre d'Ay op de route van de eerste halve etappe naar Tournon. Het is slechts de ouverture van een van de sleutelritten van Parijs-Nice '83: een ploegentijdrit in de middaguren over 35 kilometer met fikse bonificaties. Zondag wordt het klassement dan wellicht in een beslissende plooi gelegd als de renners de Mont Ventoux voorgeschoteld krijgen op weg naar Miramas. De uitslag van de tweede etappe is 1. Castaing (Fra) 212 km in 5.38.22, 2. Planckaert (Bel) 3. Kelly (Ier) 4. Dewilde (Bel) 5. Andersen (Den) 6. Vanderaerden (Bel) 7. De Cnijf (Bel) 8. Vichot (Fra) 9. Larpe (Fra) lO.Bertin (Fra) ll.Bonnet (Fra) 12.Poissonnier (Fra) 13.Wij- nants (Bel) 14.Jannes Slendebroek (Ned) 15.Mackenzie (NZL). Vervol gens het peloton met de Nederlan ders Zoetemelk, Jan van Houwe- lingen, Steven Rooks, Adri van der Poel, Hennie Kuiper, Jo Maas in dezelfde tijd als de winnaar, 87.Twan Poels (Ned) op 3.16 88. Jac. V.d.Poel (Ned) z.t. 93. Gerry Takens (Ned) z.t. 99. Frank Moons (Ned) op 3.31 105.Jan Peels (Ned) op 7.27 106-Henry Manders (Ned) z.t. 120.Hans Boom (Ned) op 26.23 123.Frans Plantaz (Ned) op 40.18 Het algemeen klassement na de tweede etappe is: 1. Vanderaerden (Bel) 10.44.55 2. Roche (Ier) op 6 sec. 3. Bondue (Fra) z.t. 4. Adri v.d. Poel (Ned) z.t. 5. Duclos Lassalle (Fra) op 8 sec. 6. Zoetemelk (Ned) op 10 sec. 7. Peiper (Aus) op 11 sec. 8. Go- vaerts (Bel) z.t. 9. Vandenbroucke (Bel) op 12 sec. lO.Segers (Bel) op 14 sec.15: Van Houwelingen op 16 sec., 17 Rooks op 19 sec., 32: Slendebroek op 25 sec., 61: Kuiper op 35 sec., 77: Daams op 57 sec., 85: Poels op 3.51 86: Jac. van der Poel 3.54 91: Ta kens op 4.17 103: Moons op 5.56 105: Peels op 5.57 106: Manders op 6.00 114: Boom op 24.57 123 en laatste Plantaz op 39.19 Castaing passeert als eerste de finish SANTA SEVERA - De Pool Czeslaw Lang heeft vrijdag in de proloog tijdrit van de Italiaanse etappewedstrijd Tirre- no-Adriatico alle groten uit de beroepswieler sport verrast. Hij joeg met een snelheid van 54,372 kilometer per uur, v o o r de wind, over de 9,5 kilometer lange zee weg van Santa Marinel- la naar Santa Severa. Zij winnende tijd van 10 minuten en 29 seconden sloeg alle kampioenen met stomme verbazing. Wie was in vredesnaam czeslaw Lang? Gerrie Knetemann, als tweede met vier seconden ach terstand de voornaamste ver- slagene, meende het wel te weten. "Die Polen zijn niet slecht", zei Knetemann, "Als ze maar te eten en te drinken krijgen". Veel meer kon hij ook niet over lang vertellen. De enige Poolse beroepsrenner ter wereld kwam in maart vo rig jaar naar Italië. Als tweede in de Olympische wegwed strijd van Moskou 1980 achter Sergei Soekhoroetsjenkov kon hij terecht in een van de vele Italiaanse ploegen. Het duurde meer dan een jaar voordat hij toestemming kreeg om zijn land te verlaten. Zijn toekomstige Italiaanse werkgever ging zelfs zover, dat hij het Vaticaan inscha kelde. Het secretariaat van de (Poolse) paus Johannes-Pau- lus de tweede heeft met succes bemiddeld bij de Poolse auto riteiten. Lang mocht naar Ita lië, maar hij moest beloven dat hij na zijn loopbaan terug keerde. Bovendien moest het grootste deel van Lang's deel salaris in dollars worden over gemaakt naar de Poolse staat. Dat is het bedrag van zes mil joen lires, ruim 13.000 gulden. De rest mocht hij houden. Aan de vooravond van Mi laan - San remo 1982 kwam lang in italie aan. Zijn eerste profjaar was geen onverdeeld succes. Hij werd 17e in het eindklassement van de ronde van Italie. Dat was ook alles. Lang fietste hard, dat wel. Hij had echter de grootste moeite om zich aan te passen aan de specifieke manier van rijden bij de beroepsrenners. Zijn overwinning in de proloog van de Tirreno-Adriatico van vrij dag was dan ook de eerste van de 27-jarige Pool, die aanvan kelijk niet in de ploeg van Mo- ser stond opgesteld. Een van diens knechten, Ghibaudo, werd ziek en zo maakte lang zijn opwachting in het peloton van 200 renners. Op de vrijwel rechte weg kwam van het rijtje interna tionale vedetten Knetemann nog het dichtst in de buurt van Lang's winnende tijd. "Ik heb alles gegeven en verloren. Het was niet de eerste keer en het zal de laatste keer ook niet zijn. Ik heb in prologen ook meer tweede plaatsen behaald dan overwinningen". De uitslag van de proloog is: 1. Czeslaw Lang (Pol) 9500 meter in 10.29 (gem.54,372 km/uur) 2. Gerrie Knetemann (Ned) op 4 sec. 3. Roberto visentini (ita) op 9 sec. 4. Claudio Torelli (Ita) op 15 sec. 5. Giuseppe Saronni (ita) op 16 sec. 6. Guido Bon- tempi (ita) op 17 sec. 7. Giusep pe Petito (Ita) op 20 sec. 8. Ro bert Dill-Bundi (Zwi) op 22 sec. 9. Daniel Gisiger (Zwi) op 22 sec. lO.Bert Oosterbosch (Ned) op 22 sec. ll.Bernard Hi- nault (Fra) op 22 sec. 12.Tom- my Prim (Zwe) op 23 sec. 13.Adri van Houwelingen (Ned) op 25 sec. 14.Gregor Braun (WDL) op 25 sec. 15.Mo- reno Argentin (Ita) op 26 sec.De klasseringen van de overige Nederlanders zijn: 21.Johan Lammerts op 28 sec. 26.Gerard Veldscholten op 31 sec. 28.Jos Lammertink op 31 sec. 29.Rene Koppert op 32 sec. 35.Francesco Moser (Ita) op 38 sec. 37.Henk Lubberding op 39 sec. 43.Jan Raas op 42 sec. 56.Theo de Rooy op 49 sec. 84,Frits Pirard op 1.06 120.Cees Priem op 1.18 130.Leo van Vliet op 1.21 DORTMUND - In de Bundes- liga werd vrijdagavond een wedstrijd vooruit gespeeld. Borussia Dortmund won op ei|en veld met 4-0 van l.FC Nürnberg. SANTA SEVERA - Bert Oosterbosch zal dit jaar weer deelnemen aan het wereldkampioenschap achtervolging op de baan. Het seizoen van de rossige Brabander wordt er enigszins op gericht. Oosterbosch was in 1979 wereld kampioen achtervolging in Amsterdam. Vorig jaar nam hij niet deel. "Nu ik weer terug in de ploeg van Peter Post, wil ik proberen nog een wereldtitel te pakken". BOEDAPEST (ANP) - De Ne derlandse ijshockeyploeg heeft vrijdag het toernooi om het wereldkampioenschap voor c-landen geopend met een overwinning. In Boeda pest werd Bulgarije met 7-2 (2-1,0-1,5-0) verslagen. Anders dan de uitslag doet vermoeden, heeft het nationa le team een zware kluif gehad aan Bulgarije, dat ongetwij feld tot de zwakkere deelne mers behoort. Vooral in de tweede periode speelde Oranje bedroevend slecht. Tonny Col- lard, met drie doelpunten de onbetwiste uitblinker in het duel, presteerde het in die bij na fatale fase tot viermaal toe vrij voor de Bulgaarse doel man Stefan Dimitrov te falen. Als een beginneling stond hij in navolging van zijn teamge noten te schutteren. In die tweede, verschrikkelijke pe riode daalde het niveau van het Nederlands team naar een niet voor mogelijk gehouden laag spelpeil. In de derde pe riode volgde de ommekeer.In de tweede wedstrijd won de- nemarken met 5-2 van frank rijk. De uitslagen in de c-groep zijn: Nederland - Bulgarije 7-2 (2-1,0-1,5-0) Denemarken - Frankrijk 5-2 (2-0,3-0,0-2) Chi na - Noord-Korea 5-2 (2-2,0- 0,3-0) Hongarije - Spanje 17-2 (5-0,5-1,7-1) NIEUW LEUSDEN - Dat het kader 47/2 voor de huidige bil- jarttop een betrekkelijk sim pel spelletje is, bewees Jos Bongers vrijdag in de eerste avondsessie. Met een serie van 400 evenaarde de Nijmegenaar de verrichting van Vultink in de middaguren. Bongers, die in de eerste drie partijen wat stroef draaide en meermalen niet zonder reden foeterde op het in Nieuwleusen gebruikte materiaal, kwam tegen Van Deventer eindelijk goed op gang. Verbaasd moest Van Deventer toezien hoe Bongers voor de zesde keer in zijn loop baan de 400 caramboles in een ruk volmaakte. De biljarter uit Rijswijk slaagde er niet van acquit te caramboleren. Van de Ven pakte zijn partij minder voortvarend aan dan Bongers. Doordat de Eindho- venaar tegen Velthuis zeven beurten nodig had, duikelde hij twintig punten in gemid delde. Met 88.88 (Bongers heeft 100.00 precies) loopt het natio nale record van Piet Vet (126.00 uit januari 1980) nog steeds gevaar. De tegenstan der van Van de Ven, de lange oldenzaler velthuis die zijn rusttijd wegens rugklachten liggend tussen de tribunestoe- len pleegt door te brengen, kon het pure biljarttalent van de net uit militaire dienst in de burgermaatschappij terugge keerde Van de Ven niet keren. Uitslagen Derde ronde: Velthuis Vultink Bongers Brugman Van der Ven Koorevaar Van Deventer Vet Vierde ronde: Velthuis Van der Ven Van Deventer Bongers Klassement: Bongers Van de Ven Velthuis "ran Deventer 69 400 1 69 69.00 1 400 400.00 400 5 328 80.00 334 5 125 66.80 400 2 265 200.00 35 2 35 17.50 24 2 24 12.50 400 2 362 200.00 84 7 38 12.00 400 7 291 57.14 0 1 0 0.00 400 1 400 400.00 8 400 100.00 8 317 88.88 0 263 36.75 0 170 37.50 In de zevende ronde van het schaaktoernooi in Lugano versloeg Timman met wit de brit Julian Hodgson. Door de zege heeft de Amster damse grootmeester 5,5 punt uit zeven partijen. Daarmee deelt hij de derde plaats met negen andere spelers. Aan de kop gaan de Amerikaan Seira- wan en de Paraguaan Franco met zes punten. HELSINKI - De Amerikaanse Rosalyn Summers heeft de wereldtitel bij het kunstrijden voor dames veroverd. Het zilver ging naar de West- duitse Claudia Leistner en de Russin Elena Wodorezowa veroverde brons. De 18-jarige Rosalyn Summers uit Seattle, vorig jaar nog zesde, dankte de titel aan haar sterke ku:r, die door alle juryleden met de hoogste noteringen gewaar deerd werd.

de Stem | 1983 | | pagina 7