AGENDA IS rsteek Burgemeesters en kruisraketten Zappa: enfant terrible van 42 jaar ONTDEK DE VERSCHILLEN Verlangen Carry's kleine oorlog zcU/enj«.rJ De jongen Klaas-Jan 5t£Q a v/a.h. \ZoRstenbosU dongen I»)O.<xhk. Duplex Johnson: frontstrijders in Brabant-wave popspraak jrbij Cambridge en op h Ai de snelweg JfJ naar het Noorden, [vond nog in Schotland. Amsterdam 7ATjRDAG 12 MAART 1983 Duitsland Frankrijk WONEN ^<3' Paasfestival in Etten-Leur: TC Matic en Comsat Angels lucky Luke: Daisy Town Suske en Wiske: Het Bretoense broertje ST 1J. T3 PAGINA GIDS 2 Burgemeesters willen over nkele maanden een confe- ntie(= belangrijke grote ver gadering) houden over wèl of L0n Amerikaanse kruisraket- L jn Nederland. Dat hebben t\e burgemeesters van Venray, Enschede, Brummen, Peize, a^elle. Drachten en Wouw ,0Ch niet te vertellen? Nee, „aar als de regering ze wil, dan moeten die raketten wel ergens geplaatst worden. Kan een gemeente, ook al wil de «volhing ze niet, door de re- „enng gedwongen worden die wapens op hun grond toe te laten? Zo van: „Jullie hebben daar in Breda flink wat bossen. Dat is een prachtige plaats om die raketten In te verstoppen. Wat? De meerderheid van de bevolking wil ze niet? Niks mee te maken. Wel wat mee te ma ken, vinden deze burgemees ters, ze willen die raketten niet en daarom willen ze wel eens weten wat een gemeente over haar eigen grondgebied te zeggen heeft. Ze hebben al vast bedacht dat ze er voor kunnen zorgen dat het heel lang kan duren voor de raket ten er staan. Want als ze komen, dan zul len heel veel gemeenteplan nen veranderd moeten wor den. Waar eerst huizen ge bouwd zouden worden, moe ten misschien loodsen komen. Wegen moeten worden aange legd en de Amerikaanse mili tairen moeten huizen hebben. Die komen n.l. mee als oppas. Zo kan het wel 10-15 jaar du ren voor al die veranderingen bedacht en goedgekeurd zijn. En dat is al iets, vinden ze. De burgemeester van Brummen vindt dat het tijd wordt dat men in Den Haag inziet dat plaatse- brieven naar: spinveld 55 4815 hv breda lijke bevolkingen niet „doof en stom" zijn en dat „vanachter Haags matglas geen beslissin gen over hun hoofden heen genomen kunnen worden". Muriel Wij hadden een poedel „Sinjoraita", maar die werd ver kocht. Dat vond ik erg jammer. Na een paar jaar kregen we nieuwe buren. Naast de nieuwe buren kwamen ook andere mensen wonen. Ze hadden alle twee een hond. De een heette Basko. De andere Barrie. Elke dag uit school ging ik met ze spelen of wandelen. Als ik tijd had zat ik bij die honden. Ik was bijna nooit thuis. Alleen om te eten en te slapen. Mijn vader en moeder vonden dat dat niet ging. Ze zagen dat ik een hond moest hebben. Op een zondagavond zei mijn moe der dat ik de volgende dag uit school een verrassing zou krijgen. Het bleek een hond te zijn. Ik was erg blij. Ze heet Sindy en is op 16 april jarig. Het is een gekke hond. Dus 1 april en 16 is mijn liefste getal. Ze komt me 's morgens wak ker maken. Miranda van Dongen Norbartstraat 53 Made Deze tekening heb ik tussen de Cito-toets gemaakt toen ik klaar was, schrijft Mark van de Noort, 12 jaar uit Roosendaal. s/2 (ewoningen huren in j/frankrijk/engeland 4d/spanje/gardameer jg div. mogelijkheden particuliere woningen 107-42444, eurohomes, INDtl Ia hh waard. Caravans te huur? een advertentie in deze briek. Bel 077-48111,ist.l 1 in Oostenr., Zwitser)Benelux. Du Is gids. SVH tel. 04950-30695. km. v. Cochem. Uw vakantie juli/i 28.- DM. Kamer m. douche/wc. 5,- |i/sept./okt.. korte vakantie (zon. toti i DM. HP 120,- DM, douehe/wc.-toe Cind. ben. 4 jr. gratis, tot 8 jaar i Hotel „Zur Kupferkanne", Lui Rdorf. Tel. 09-492607342 (wij spr. Ned.). P AND - SCHWARZWALD - LUX pgen. bungalows en stacaravans. Te l-n. Eifellux 073 - 420644 - 419019 in Oostenr., Zwitser!, Benelux, I/Jj Bis gids. SVH tel. 04950-30695. Dit verhaal speelt in de Twee de Wereldoorlog in Engeland. Carry (12 jaar) en Nick (10 jaar) moeten uit Londen ver- trekkenwant het is daar te ge vaarlek. Verder lees je niet veel over de oorlog. Ze komen in Wales terecht, bij meneer Evans en tante Lou. Meneer Evans is een vervelende ouwe zeur, maar lante Lou is lief. Ze al geweldig onder de plak. Dat vinden de kinderen vreselijk en door hen wordt tante Lou moe- fdiger. Aan het eind loopt ze s weg met de soldaat waar ie van houdt Maar voor het rover is, hebben ze Hepsibah, Albert en meneer Johnny leren kennen. De drie wonen in een huis aan de rand van het don- i Druïdenbos. Het is een mooi en geheimzinnig land schap met bergen en ruïnes. Meneer Johnny lijkt op het eer ste gezicht een beetje idioot. Hij maakt rare geluiden in plaats van praten, maar op den duur kun je hem verstaan en begrijpen. Hij weet een hele boel van dieren. En Hepsi bahIs ze echt een heks? Dan wel een lieve, wijze heks, die goed appeltaart kan bak ken en prachtige verhalen ver telt. Om haar te helpen doet Carry iets vreselijks. Lees dat zelf maar. Ik vind het een prachtig boek, om heel aan dachtig te lezen. En het is nog spannend ook. Er is een twee de boek, over de kinderen van Carry- Voor je vrijheid moet je vechten. Het is apart te lezen. Muriel Nina Bawden: Carry's kleine oorlog (Querido). Voor je vrij heid moet je vechten. Vanaf 12 jaar. voning in met Pa- 1747-2260. MOGELIJKHEDEN IN DE AHDKNIJ bNTENAU, VIELSALM EN VIRTOR (TOT 8 PERS. EN STA-CARAVANSVfl EER REDELIJK GEPRIJSD, OP PARi KIENINGEN. OOK NOG ENKELE M0f jJXEMBURG IN PART. WONINGEN. I M2444, EUROHOMES, INDUSTRIESTI HD - DRÓME - HERAULT - LOZI huizen te huur. Schrijf of bel uw wen -Maurice-d'Ibie. 07170 France. Tel. in ANTI- p de aller- jaar geop., folders op 5157. ie t.h. luxe 6 pers. stacaravans geh. ii> water, toilet, 10 min. lopen v. Midd, en na 13/8. Inl. 9-21 uur, ook week Eerste Hoofdstuk: Er was eens een timmerman die Jan heette. Hij had een zoon die wou zwerver worden. Maar dat mocht niet van i n vader. Jongen, zei hij, wat heb je er aan als je gaat zwerven. Dat vind ik leuk, zei Klaas-Jan, want zo heette hij. Nee, m'n jon gen, blijf jij maar lekker bij je oude vader. Toen gingen ze slapen. Die nacht werd Klaas-Jan wakker. Jongen, zei hij bij zichzelf, we gaan vertrekken. En zo vertrok Klaas-Jan naar het zwerversbe- slaan. Hij nam zijn spaarpot en wat eten mee, schreef een brief en ging weg. Die morgen werd zijn vader wakker. Hij las het brief- ieen schreeuwde: Mijn God, nou is-ie toch weggegaan. Intussen was Klaas-Jan al een heel stuk gevorderd. Hij rustte uit op een stukje mos, at wat en ging weer verder. Even later kwam hij bij een stadje. Daar vroeg hij aan een vriendelijke boer of hij in de hooiberg mocht slapen. Dat mocht. Klaas-Jan was zo Ingeslapen. De boer glimlachte Die morgen werd Klaas-Jan door de boer ge wekt. Kom, zei hij, dan gaan we wat eten bij de boerin. De boerin 'schte Zo, dus jij bent de jongen die gisteren door mijn vader in de hooiberg werd gestopt. Ja, knikte Klaas-Jan. Wordt vervolgd door: Joyce van Rijen Tolhuislaan 44 Etten-Leur 0 Hier wonen wij. Susan van Vorstenbosch, 6 jaar Dongen. 0 Deze mooie tekening van de 7-jarige Stijn uit Breda ligt al heel lang klaar om geplaatst te worden. Hier is-ie dan eindelijk!. DE GRONINGSE scene heeft zijn tijd gehad, dat zelfde geldt voor de Nij meegse en de Amsterdamse. Momenteel zijn Hilversum en de platenmaatschappijen nog gefixeerd op Nederland stalig. Maar de Brabant- wave zwelt aan en staat op het punt een bres te slaan in de dijken rond 'Nederland- Muziekland'. Chauvinisme, daar heeft deze voorspelling niets mee te maken. Brabant ligt gewoon dichter bij Bel gië dan de randstad of Gro ningen, in België wordt sinds jaren originele pop muziek gemaakt en om die redenen is het logisch dat de invloeden daarvan eerst in de zuidelijke provincies wortel schieten. Breda is daar een voor beeld van. Tal van bandjes timmeren er hard aan de weg. Een daarvan is Duplex Johnson. De groep bestaat uit vijf man en presenteert aanstaande woensdagavond in het Bredase café 111 de eerste single 'Cosmetics'. De plaat wordt uitgebracht op het Miranda-label, kent vier eigen nummers en is op 12- inch geperst. De muziek van Duplex Johnson is modern, ritmisch, strak, bevat veel percussie en vertoont invloeden van onder andere TC Matic. Het DJ-geluid klinkt vooral ori gineel omdat een actuele in strumentale aanpak gecom bineerd wordt met een zan ger, die een flinke dosis na tuurlijke soul in zijn stem heeft. „Onze muziek mag niet langs je heengaan maar moet meteen pakken. Daar om besteden we veel aan dacht aan het ritme." Dat zegt bassist zanger Bart van Poppe! Gitarist Ivo eindredactie wim van leest Zijlstra en drummer Chris Hartogh vallen hem bij. „Wij streven een zekere de gelijkheid na. Als wij een nieuwe compositie hebben, willen we die niet op een voor de hand liggende ma nier spelen. We proberen steeds grenzen te verleg gen." 'Cosmetics' is volgens het drietal een prima visite kaartje voor de band. Een andere bedoeling hebben ze er niet mee. Ze zien de plaat als een investering in 'het hogerop komen'. 'Cosmetics' moet Duplex Johnson uit de anonimiteit halen. Naar mijn gevoel gaat dat wel lukken, al vertoont de single alle kenmerken van een de buut. Vooral kant een, opgeno men in een Belgische studio, staat er wat te droog op. Li ve klinkt de Bredase forma tie veel sprankelender. De B-kant is gewoon in de oefenruimte van de groep opgenomen maar is veel meer representatief voor het DJ-geluid. Het is duidelijk dat de groep heeft moeten wennen aan het werken in een studio. De eerste plaat van Du plex Johnson is een zoge naamd low-budget project. Dat neemt niet weg dat de totale kosten zesduizend gulden belopen. De helft daarvan heeft de groep zelf voorgeschoten. Drieduizend gulden neemt Miranda-re cords voor zijn rekening. Dat geld wordt op langere termijn terugbetaald. „Deze investering bete kent voor ons een enorme klap," zegt Bart van Poppel. „Dit kunnen we gewoon niet nog een keer. Daarvoor is het te duur. We moeten nu ontzettend veel gaan optre den om uit de kosten te ko men. Een volgende plaat moet financieel gezien écht op een andere manier tot stand komen." Duplex Johnson loopt na tuurlijk de kans op een hoop geveegd te worden met de bandjes, die na een maand repeteren met geld van pa een single hebben opgeno men. Daarmee zou de groep tekort gedaan worden. De plaat van Duplex Johnson bulkt van de kwaliteit en zou weieens de aanzet tot een professionele carrière in de popmuziek kunnen zijn. Het wachten is alleen nog op aandacht voor de 'wave' uit Brabant. Chris van Nijnatten HET ENFANT terrible van de popmuziek is al weer 42 jaar en heet Frank Zappa. Geen kinderleeftijd dus, maar desal niettemin blijft Zappa dwars liggen. Bij zijn platenmaatschap pij dit keer en dat heeft tot gevolg, dat zijn nieuwe elpee 'The man from Utopia' voor lopig alleen via de Ameri kaanse import te krijgen is en het is nog niet duidelijk wie de plaat in Nederland uit zal brengen. Wakker hoef je er niet van te liggen, want 'The man from Utopia' is een ta melijk saaie plaat met veel werk, dat aan vroeger doet denken en met eigenlijk 'maar drie uitschieters. Dat zijn dan toevallig wel de drie instrumentale num mers 'Tink walks amok', 'Moggio' en 'We are not alo ne'. Het overige is goed, maar niet verrassend en bij nummers als 'Sex', 'Cocaine decision' en krijg ik het idee dat het een flauwe herhaling is van wat al eerder en voor al grappiger door Zappa op de plaat werd gezet. De nummers even in volg orde: 'Cocaine decision' is een vervolg op 'Charlie's enormous mouth' en 'Any downers' en bevestigt nog maals Zappa's afkeer van drugs. 'The dangerous kit chen' gaat over de gevaren, die je in de keuken belagen en het nummer is een beetje in the stijl van 'Ship arri ving too late to save drow ning witch'. De instrumental 'Thin walks amok' is een fraai stuk dat zich rond de bas concentreert en doet denken aan sommige stuk ken van 'Shut up 'n' play yer guitar'. 'The radio is broken' is een space-versie van 'Cheepnis', waarin melig ge daan wordt over de stereo tiepe ingrediënten van science fiction-films. 'Mog gio' is een instrumentaal stuk, dat lijkt op Zappa's or chestrate werk ten tiide van '200 motels' en 'Orchestral favorites'. 'The man from Utopia meets Mary-Lou' en 'Stick together' zijn goed ge zongen stukken, waarbij in het laaste leuk met reggae wordt gestoeid. 'Sex' is een slap aftreksel van al die tientallen vieze liedjes, die Zappa al eerder op plaat zet te en de muziek is een copie Frank. Zappa op her haling - FOTO CBS van 'Crew slut'. 'The jazz discharge party hats' is een praatstuk over de belevenissen van een paar bandleden met een da messlipje en een vervolg op 'The panty rap', leuk om wat nieuwe vieze Amerikaanse woorden te teren, maar niet onthutsend. 'We are not alone' tenslot te is een sterke instrumenta le afsluiter in de stijl van 'Peaches en regalia' en 'Cleetus awreetus awritus'. Jammer dat er niet meer van dat instrumentale werk op staat, want tijdens de concerten vorig jaar bleken Zappa en band juist daarin te excelleren. Wim van Leest DE ETTEN-LEURSE stich ting SABEL heeft voor tweede paasdag een groot opgezet popfestival georga niseerd. Er staan zeven groepen op het programma, die alle maal de laatste tijd een gro te naam hebben gekregen of daar hard aan werken. Uit België komen TC Matic en De Kreuners, uit Engeland Reality en Comsat Angels en uit Nederland Streetlevel, Klein Orkest en de groep die momenteel overal volle za ten trekt: Het Goede Doel. Het festival wordt gehouden in de Veehalten waar men maximaal zo'n 3500 man kan bergen. Het is voor de eerste keer dat SABEL naar deze halten uitwijkt. Slaat het aan en geeft de gemeente toestemming, dan ligt het in de bedoeling hier meerdere festivals te organiseren. Het paasfestival begint om 12.30 uur en zal rond mid dernacht eindigen. De voor verkoop begint 15 maart en kaarten a 17,50 zijn te krij gen bij de VVV. DE AGENDA voor de komende .weken ziet er als volgt uit: Echo and the Bunnymen, 18 maart in Rotterdam (Arena) Soft Cell, 14 maart in Utrecht (Vredenburg) Johnny van Doorn, 12 maart in Breda (Para) UB 40, 17 maart in Amsterdam (Edenhal) John Watts, 21 maart in Utrecht (Vredenburg) Santana, 22 april in Rotterdam (Ahoy) Eric Clapton, 23 april in Rotter dam (Ahoy) Bow Wow Wow, 15 maart in Rotterdam (Arena) John Cale, 12 maart in Utrecht (Vredenburg, nachtconcert) Comsat Angels, 31 maart in Rot terdam (Arena) TC Matic, Comsat Angels, Goede Doel, Reality, Klein Orkest, Streetlevel en Kreuners, 4 april in Etten-Leur (Paasfestival Vee hallen) Thirsty Waters, Tyrant, Half Elf en Band zonder naam, 26 maart in Dorst (Kaszah) Kreuners, 14 april in Breda (Klapcot) Mathilde Santing, 27 maart in Breda (Klapcot) r zie je voel we hoêvjeko te poeio die paarden» weteno PfZE-C-\&e> waar 2E heen) aaoete-to1. Ttru do a JOHai '01 'PJBBPUBJSJJOA lUBTJJOpUO '6 'lajBd do JTOA '8 'Ifld 'L 'Muequoo; uba uappiui '9 'bssbij ap uba laSuaMz g 'bssbij jusjjuaAoq 7. 'Japitqos uba JBBq '8 'stjuij Tuqd x 'usAoqsjqaaj joj 7

de Stem | 1983 | | pagina 23