PEP 2 KREEG WIEKEN CDA: Smit-Kroes spant paard achter de wagen Vrienden eren Prosper 4 weken 125 Zeeuwse bedrijven willen saneringsbijdrage Oostburg doet beklag over landbouwschool de 4 in 1 krant" IE STEM DE STEM DE STEM. [Va Oostburg weiger ook Reimerswaal medewerking ZATERDAG 12 MAART 1983 NISSAN/DATSUN MODELLEN CARAVANS EN VOUWWAGENS Bij garage VAN DRIEL psen te hoog een Zeeland- kevet voor lifortduikers Door latere sluiting Oesterdam Afslanking De Schelde In brief aan ministerie Weekenddienst Stem redactie "dagblad voor zuidwest nederland VAN ZEELAND T18 PAGINA ZEELAND 1 fcemeenten boos over kosten gif onderzoek Binnenkort grote voorjaarsshow van de nieuwste Mr. F.J. Haartnanweg 39 TERNEUZEN Tel. 01150-96568 Inlichtingen: De Stem, 076-236911 Elopak Nederland b v. en de bekende Pure-Pak ver dikt over diverse produktie- in Terneuzen, waar tevens Blux is gevestigd. oor haar nieuw te bouwen iet gehele produktiegebeu- geeft leiding aan ongeveer igazijn-gebeuren vallen on- iswerktuigkundige C. 'e ervaring iderhoud van zware machi- trekt tot aanbeveling g indien cursussen gevolgd ica. Engelse taal. MET BEHULP van torenhoge kranen is gisteren in het Sloe-gebied de gondel met wieken voor de windgenerator PEP 2 van de PZEM gemonteerd. De mast heeft een hoogte van 35 meter, terwijl de wieken een spanwijdte van 25 meter hebben. De windgenerator, die een vermogen van 300 kilowatt uur heeft, zal begin volgende maand aan de PZEM worden overgedragen. PEP 2 (afkorting van PZEM- energieproject) heeft ruim een miljoen gekost. De windgenerator is de eerste die door een Nederlands energiebedrijf wordt gebruikt bij de opwekking van elektrische stroom, ten behoeve van het openbare net. - FOTO WILLEM MIERAS Puiteen onzer verslaggevers DDELBURG - Er komt i speciaal Zeeland-brevet i sportduikers die zich in i Zeeuwse wateren willen •teven. I Aanvankelijk wilde men als fnrwaarde voor het verkrij- i van een duikvergunning provincie het bezitten la dit brevet verbinden. Dit "wet zou tussen de z.g. 1-ster «2-ster van de Nederlandse herwatersport Bond (NOB) pen te liggen. GS van Zee- ai hebben later nog meege- bld dat een Zeeland-brevet m aan een 2-stersbrevet 1 te hoge eis is. Invoering t Zeelandbrevet zou bo llen een omvangrijke ad- istratieve rompslomp met kbrengen. 1 is het de bedoeling een -uwse duikvergunning [»r 5 in plaats van 2 jaar) uit n hoewel de Neder- Ise en Belgische onderwa- hportbonden dit afwijzen, 'vinden dat een vergun- (üstelsel moet blijven om *nde in geval van misdra gen de vergunning te kun strekken. nieuwe verordening is ■r4er bepaald dat duik(st)ers timaal 14 jaar moeten zijn "s 15 jaar). Hiermee zit men Ie verordening op één lijn 'de internationaal gehan de leeftijdsgrens. jpVOOR ZUIDWEST-NEDERLAND loren rferneuzen, Hulst en Goes, ["essen en telefoonnum- 'S°P pagina 2. ictie jeeuzen: Rein van der '(editie-chef), Jan Jan- (plv. chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de (foto), Ton Koomen ™l) Hulst: Eugène Ver- sten. Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- 'Oostburg: Co Meertens. jMcepunten Jsterzande: mevr. Neve, ^'exanderstr. 4, 01148- "tentie-expl. Acteur Zeeland: C. 'wvé 01150-95839. Me- BERGEN OP ZOOM - Met haar plannen de Oester- en Philipsdam achterin de Oosterschelde later te slui ten dan de pijlerdam spant minister Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) het paard achter de wagen. Die aanklacht uitte gister avond voor het CDA in Bergen op Zoom het Zeeuwse CDA- kamerlid Huib Eversdijk. De zeer omstreden voorstellen van de bewindsvrouwe, die nu bij de raad voor de waterstaat liggen voor advies, zullen vol gens Eversdijk „een grote mi- lieuschok" teweeg brengen en ernstige gevolgen hebben voor de mossel- en oestercultuur. „Dat zou buitengewoon jam mer zijn nu er weer nieuwe kansen voor deze bedrijfstak zijn. De zeer kostbare werken van de pijlerdam verliezen op deze manier een flink stuk rendement. Als door dit uitstel een groot deel van de mossel en oestercultuur verloren zou gaan en het totale milieu grote schade zou worden toege bracht, dan komen de hoge kosten van de pijlerdam in een nog schriller daglicht te staan", aldus Eversdijk. Volgens de waterstaatspe cialist van de CDA-kamerfr- actie is ook de landbouw niet gebaat bij latere sluiting van de Oester- en Philipsdam. De kans is groot dat het Grevelin- genbekken zout blijft, en dan is het markiezaatsmeer vrij wel het enige zoetwaterbassin in het Deltagebied. Bovendien levert temporisering van de dammenbouw geen besparin gen op, maar zullen integen deel, zij het meer gespreid, de kosten nog stijgen. Tijdens zijn spreekbeurt in Bergen op Zoom, stelde Evers dijk, dat dit ook geldt voor de plannen van de bewindsvrou we, geen liftsluis te bouwen in de Oesterdam, waardoor de haven van Bergen op Zoom van het open water dreigt te worden afgesneden. Volgens Eversdijk heeft Smit-Kroes het CDA nog steeds niet kun nen overtuigen van het voor deel van deze bezuiniging. Smit-Kroes zelf praat overi gens binnenkort nog met be trokkenen over de noodzaak van de sluis, voordat zij de Kamer definitieve voorstellen doet. „De CDA-fractie zal dan de belangen van de regio zwaar laten wegen en de mi nister zal met veel harder en beter gefundeerde argumen ten moeten komen, wil ze ons meekrijgen", aldus Eversdijk. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Bij de Zeeuwse gemeenten bestaat „groot ongenoegen" over een nieuwe regeling die inhoudt dat ze veel meer moeten gaan betalen voor onderzoeken naar gif in de bodem. Het provinciebestuur heeft de boosheid van de ge meenten aan minister Winsemius overgebracht in een brief, waarmee vijf nadere onderzoeksprojecten in de gemeenten Axel, Oostburg, Middelburg en Reimers waal (Krabbendijke en Kruiningen) zijn aangemeld. Het gaat daarbij om terrei nen van voormalige gasfa brieken, waar bij een eerste onderzoek allerlei giftige stof fen in de bodem zijn aange troffen. Zoals al uitvoerig gemeld weigert Oostburg aan verder onderzoek mee te werken. Ook Reimerswaal wil niet in de beurs tasten voor het terrein in Krabbendijke. Beide ge meenten verwachten dat het gif geen ernstig gevaar voor de volksgezondheid of het mi lieu oplevert en hebben geen geld over voor verder onder zoek. Middelburg en Axel wil len in principe wel meewer ken.. Per project kost het nader onderzoek (waarbij men de omvang en het gevaar voor verspreiding via het grondwa ter wil vaststellen) 40.000 tot 51.000 gulden. Volgens de oude regeling betaalde het rijk 90 procent van de kosten en draaiden de gemeenten voor de rest op. Volgens de nieuwe regeling moeten de gemeenten voor elk onderzoek 10 gulden per inwoner gaan bijdragen tot een maximum van 200.000 gulden. Dit betekent in de on derhavige gevallen dat de ge meenten voor alle kosten op moeten draaien. Ongewenst „Met de recentelijke finan ciële kortwieking van de ge meenten schept deze regeling een zeer ongewenste situatie", zo hebben gedeputeerde staten aan de minister geschreven. Uit oriënterende onder zoeken is gebleken dat ook de terreinen van de voormalige gasfabrieken in Hulst, Krui ningen, Yerseke en Zierikzee verontreinigd zijn. De provin cie vindt deze gevallen echter niet dringend genoeg om ze (nu al) voor nader onderzoek aan te melden. Soortgelijke terreinen in Vlissingen, hans- weert, Aardenburg, Goes en Wemeldinge zijn al in een pro gramma voor nader onderzoek opgenomen. De resultaten daarvan zijn nog niet bekend. Wat de terreinen van voor malige gasfabrieken betreft is tot nu toe alleen de gifvondst op Tholen in een saneringsz- onderzoek uitgemond. Kapellebrug Gedeputeerde staten willen snel een nader onderzoek laten uitvoeren naar gif op het ter rein van het sloopbedrijf De Schrijver in het waterwinge bied te Hulst (Kapellebrug). Men acht een dergelijk onder zoek zeer gewenst op grond van wat er al aan gif gevonden is en op grond van de ligging in een waterwingebied. De Zeeuwse milieuinspectie heeft erop aangedrongen het onder zoek nog dit jaar te laten plaatsvinden. Op dit moment zijn echter nog niet alle nood zakelijke gegevens voor aan melding van dit project bij het rijk beschikbaar. Vervolg van pagina 1 Zoals gemeld is het provincie bestuur bereid om 50 miljoen gulden uit de reserves van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij in zo'n operatie te steken. De rijksoverheid zou dan voor de rest van het beno digde geld (totaal 400.000 gul den in de jaren 1983 en 1984) moeten zorgen. Barbé: „Er moeten goede argumenten ko men om daar van af te wijken. Wij blijven ons baseren op het rapport van het ETI (gemaakt in opdracht van de provincie, red), waaruit blijkt dat voor De Schelde een bezetting van 95 procent mogelijk is. De woordvoerder van het ministerie ontkende gisteren dat er een eis op tafel ligt dat de KMS-marinewerf moet fu seren met de marine-tak van de Rotterdamse Droogdok maatschappij, ook een RSV- dochter. Zoals bekend was dat aanvankelijk wel een plan van het kabinet, om zo een soort staatsmarinewerf in het leven te roepen, maar dat plan is van de baan. Wel moeten KMS en RDM nauw gaan samen werken. Ook hierover zijn nog geen knopen doorgehakt. Woordvoerdster T. Hofman van de bedrijf sledengroep FNV zei gisteren dat het on mogelijk is om het geëiste af- slankings- en fusieplan te ma ken zolang niets bekend is over de fregattenorders van defensie en een overheidsbe- slissing over de ketelbouw uit blijft. „Als er voor 1 april 700 mensen ontslagen zouden worden dan blijft de onzeker heid over de verdere gang van zaken nog steeds bestaan. Dan kan het best zijn dat er binnen een paar maanden opnieuw zoveel mensen op straat ko men te staan". KOEWACHT - Vrijgezel Prosper de Bock uit Koewacht zal zijn 65e verjaardag niet gauw vergeten. Zijn vrijgezelle vrienden hadden gisteren een paar verrassingen in petto voor de duivenmelker die in het vere nigingsleven erg actief is. Het begon 's-morgens toen buurman Jo sef de Schepper het huis van de jarige op feestelijke wijze aankleedde. Later op de dag kwamen vele kennissen en bekenden hem de hand schudden op een receptie in - FOTO DE STEM I COR. J DE BOER café J. de Kindt. Onder die gasten drum band Eendracht Maakt Macht, die de jarige een heuse serenade bracht. Waaraan Prosper, die redelijk nuchter bleef onder zoveel lof, die hulde verdient? Secretaris Van Goethem van de postdui venvereniging Nieuw Leven waarvan Prosper al meer dan 25 jaar lid is: „Ja, Prosper is een goeie vent. Hij doet veel. Voor de drumband haalt hij altijd oud pa pier op", en voor Nieuw Leven erg belang rijk, „hij speelt goed met zijn duiven". DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND op I E co ai 5 b- -r S. 2 C\J .E c 2 - S 2. 1 E a g s E S E s co II E gSS Zn a> c 5 la»sl- cm fi- a> Ol i- i D r-1 n ra (o o s -- n ra (o S o 75 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten hebben in totaal 125 milieuhinderlijke bedrij ven aangemeld die voor sane ringssubsidies in aanmerking willen komen. Het gaat om be drijven die zich in moeilijke omstandigheden bevinden omdat ze een onaanvaardbare hinder voor de woonomgeving veroorzaken. Al deze bedrijven komen in beginsel in aanmerking voor een rijksbijdrage voor het aanbrengen van milieuvoor zieningen, voor verplaatsing of voor bedrijfsbeëindiging. Het ziet er overigens niet naar uit dat veel van deze be drijven op korte termijn van de bijdrageregeling kunnen profiteren, want daarvoor stelt het rijk onvoldoende geld beschikbaar. Het ziet er naar uit dat Zeeland dit jaar zo'n twee miljoen gulden aan sub sidies krijgt toegewezen. Het provinciebestuur zelf zal ook nog een „beperkte" duit in het zakje doen via het nieuwe fonds voor bijzondere voorzie ningen. Deze pot is bedoeld voor aanvullende bijdragen ten behoeve van werkgelegen heidsprojecten in de over heidssfeer. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben een lijstje op gesteld waaruit blijkt dat dit jaar 14 bedrijven voor een bij drage in aanmerking komen. Of ze die ook krijgen moet nog van geval tot geval worden bekeken. Voor de jaren 1984 en 1985 is alvast een voorlopig lijstje gemaakt waarop totaal 12 bedrijven voorkomen. Het transportbedrijf J.H. van 't Hof te Sint Annaland en de veehouderij E. Rammelaere uit Eede zijn in de ogen van de provincie het dringendst aan een saneringsbij drage toe. Wat het transportbedrijf be treft denkt men door snel te handelen kosten te kunnen be sparen, de veehouderij staat de ontwikkeling van een be stemmingsplan in de weg. Als derde staat Cruson Coatings te Breskens op de lijst genoteerd. Of voor dit bedrijf een sane ringsbij drage af komt is mede afhankelijk van gemeentelijke plannen om het milieu in de omgeving van het bedrijf te verbeteren. Op de negende plaats van de lijst voor dit jaar staat de constructiewerk- plaats L. Inghels te Sint Jan steen, als elfde het overslagbe drijf Bodecentrum Goes. Op het voorlopig program ma voor volgend jaar komen de akkerbouwgroothandel Doens uit Ijzendijke (tweede plaats) en het machinale hout- bewerkingsbedrijf La Vitesse te Goes (derde plaats) voor. Op het voorlopig programma voor 1985 staan ondermeer het houtbewerkingsbedrijf Con- serduc Goes (eerste), de buson derneming Automij Zeeland Goes (derde) en de construc tiewerkplaats Lampo Hulst (vijfde). Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll SCHOONDIJKE - Het Oostburgse college van B en W zal per brief zijn beklag doen bij het ministerie van landbouw over de gang van zaken op de Rijks Middel bare Agrarische School (RMAS) te Schoondijke. In dit schrijven zal worden gesteld dat het nu al jaren klachten regent over het be leid van RMAS-directeur J. Salomons en dat alle pogingen om daarover een gesprek te hebben met de inspecteur van het landbouwonderwijs zijn afgestuit op een muur van on wil. „En wanneer je dan ziet dat vorig jaar de helft van de leer lingen is blijven zitten en een kwart over het algemeen voortijdig de school verlaat zonder diploma, dan is het toch overduidelijk dat er iets mis is", zo lichtte onderwijs wethouder J. Thomaes giste ren het initiatief toe. De druppel die voor hem de emmer deed overlopen was de affaire met de drie leerlingen die na een langdurige schor sing van school zijn verwij derd, omdat ze landbouwgif in een aquarium hadden gegooid (zie De Stem van gisteren). Vooral het feit dat de ouders van deze scholieren financieel zullen worden gedupeerd om dat ze gedwongen zijn hun kinderen in Breda of Dor drecht op school te doen, is bij de gemeente Oostburg in het verkeerde keelgat geschoten. Zoals gemeld neemt de andere Zeeuwse middelbare land bouwschool te Goes geen leer lingen aan die in Schoondijke zijn weggestuurd. Commissie Volgens Thomaes heeft dat weer te maken met de zogehe ten commissie van advies of toezicht, die voor beide scholen dezelfde is. „In die commissie hebben vertegenwoordigers zitting van diverse landbouw organisaties, maar die hebben verder geen enkele binding met de leerlingen", aldus de wethouder. „Ouders hoeven daar dan ook met hun klach ten niet aan te komen, want ze worden gewoon doorgestuurd naar directeur Salomons". Pogingen van Thomaes om een en ander te bespreken met de verantwoordelijke inspec teur L. Bouten liepen echter op niets uit. Het enige wat deze telefonisch over de RMAS kwijt wilde was, dat men het in Schoondijke maar moet doen met de leiding die er is, omdat „de goeden nu eenmaal niet over de Westerschelde te branden zijn". Wethouder Thomaes: „Als ik zo'n uitspraak goed begrijp dan wordt er dus eigenlijk ronduit toegegeven dat de hui dige directeur, op zijn zachtst gezegd, niet zo'n beste is. Maar omdat over de consequenties daarvan met de inspecteur blijkbaar niet te praten valt, zullen we de zaak nu rechts reeks bij het ministerie aan kaarten". Voor redactionele aange legenheden kunt u zich dit weekeinde wenden tot Eugene Verstraeten 01140-16755. B.g.g. 01150- 12535 of 01153-1534.

de Stem | 1983 | | pagina 13