UITBLAZEN Het kiezen van een woonplaats DE STEM even grensbew Onbetamelijk Ingrijpen DE STEM COI dinsdag 8 maart 1983 :PAGINA TWEE pagina? Twintig Experiment Frankenstein Kwartier Kankeren dinsdag 8 maart istósawrass Roken wordt verboden in ziekenhuizen T5 «GBLAD VOOR ZUPWEST NEDERLAND Jaargang 123 Nr. 20.070 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinyeld 55 Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176 Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 Raborek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 20,49 per maand f 61,15 per kwartaal 238,00 perjaar Postabonnementen met toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236882 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties «Algemene informatie over "mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda Afsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227 Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 414811 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur i Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 18!00 uur, za. 8.15-17.00 uur Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur g Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Hulst Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle afd.) 01140-13751 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en f 13.30-17.00 uur Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Ter neuzen i Nieuwstraat 9,4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Vlissingen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur WIMKOCK Je ziet ze bijna niet meer want ze komen tegenwoor dig al in burger de kazerne poort uit, maar ze bestaan nog wel: de dienstplichtigen oftewel onze jongens. Mijn eigen jongens hebben trou wens ook allebei al hun eerste op roep thuis gestuurd gekregen, maar al studerende kunnen ze de hel nog even op afstand houden. De hel? Nou en of! De jongens worden er werkelijk niet goed van. Ze wachten uren op de bus en wel een kwartier op hun eten. Ze worden bedreigd door hash-honden of lopen rake klap pen op in Seedorf. Ze liggen wak ker van het onverantwoordelijk ge drag van hun superieuren en zijn soms wel 50 gulden per maand kwijt aan weekendretourtjes naar moeder of meisje. Een al bijna oude man als ik heeft nog slechts rozig gekleurde herinneringen aan de diensttijd. Vergeten zijn de ellende, de verne deringen, de ranzige margarine, de met kamfer verontreinigde koffie en de slecht zittende broeken van de fourier. Het „loop naar je malle moer" van een ongeduldige korpo raal nam je van kwaadheid zeer let terlijk op en zeer snedig naar je zelf dacht - verbood je de korpo raal op hoge toon je moeder erbij te betrekken. Een reactie die ner gens op sloeg en de korporaal slechts een valse grijns ontlokte. Machteloze woede Met een schokje kwam dat alle maal weer boven toen ik „Twintig" zat te lezen, het soldatenblad van de VVDM. Er is wel veel veranderd. Een kwarteeuw geleden verweet een reeds van voor de oorlog date rende kwartiermeester (ik was bij de marine) ons dat we houten jan nen waren. Vroeger", zei hij „had je houten schepen, maar ijzeren mannen. Tegenwoordig hebben we ijzeren schepen en houten mannen". Als wij van hout waren zijn ze te genwoordig van papier-maché. Ik heb zelfs beroeps-marinelui horen klagen dat ze drie maanden van huis waren omdat ze mee moesten op een soort cruise naar Australië. Maar laten we teruggaan naar „Twintig", een gerubriceerde klaagzang van 24 pagina's. Een van de grootste problemen waarmee onze jongens momenteel kampen zijn de lange reisafstan den tussen thuis en de kazerne. Soms zijn ze wel drie uur onder weg. Soldaat Laurens van Voorst schetst in een royaal opgemaakte reportage, getiteld Wachten op de bus" de ontberingen van een reis naar de Johannes Postkazerne te Havelte. „Ik steek de handen diep in de zakken van mijn jas en begin te lopen De VVDM vindt het oneerlijk dat sommige jongens ver van de ka zerne wonen en anderen dichtbij. Daarom moet het reizen in dienst- Op oefening: afzien, wachtlopen en balen. tijd gebeuren en het moet boven dien gratis zijn. „Een keer in de twee weken een vrij vervoertje of een keer in de twee weken een be lachelijk lage kilometervergoe ding is veel te weinig voor NA TO's best betaalde soldaten. In Tilburg is een experiment ge houden met een spoedopleiding tot viertonner-chauffeur. Totaal mislukt en een gevaar voor het overige verkeer", vindt soldaat Herman van Eden die dan ook ge zakt is. Het experiment oefende een grote druk uit op de soldaten. „Ik ken jongens die er 's nachts niet van kunnen slapen en hele da gen met hoofdpijn rond lopen ver telt Herman. In Seedorf is huzaar Rudi van Emmerik behoorlijk de pineut. Tus sen de regels van het met veront waardiging geschreven verslag valt te lezen dat Rudi een wat eigenzin nige en niet helemaal aan zijn di recte omgeving aangepaste cava lerist is, maar dat geeft een wacht meester natuurlijk niet het recht de jongen een dreun te verkopen. Ru di, ook niet van gisteren, deed z'n beklag bij de marechaussee. Sindsdien wordt hij gepest en op het ene rapport na het andere ge slingerd. In de rubriek „Kazerne-Berich ten" is het helemaal huilen met de pet op. De Frankenstein van de maand maart is onbetwist de ser geant Van der Einde die het leven van pas opgekomen grenadiers zuur maakt. Zijn meest geliefde straffen zijn opdrukken en tijgeren. Waar sergeant Van der Einde hele maal niet tegen blijkt te kunnen is spelen met je trekker: „Sergeant Van der Einde zag een soldaat die met zijn trekker lag te spelen. Hij banjerde recht op de soldaat af en gaf een trap tegen het geweer. Die maat zat meteen met allemaal blau we plekken op zijn gezicht. Het ontbreekt de sergeant overi gens niet aan moed: „Daarna liep de sergeant rustig voor de in schie- thouding liggende en zittende sol daten langs. Dat was erg riskant. Want de balende grenadiers zou den niet echt moeite hebben ge had om de trekker over te halen. Moeten we uit deze laatste zin opmaken dat de wapens met scherp geladen waren dan was het „spelen met de trekker" wel een uitermate runderachtige stommi teit, maar de sergeant had natuur lijk zijn geduld moeten bewaren. Opper Geertsema is ook al zo'n houwdegen. Hij heeft een hekel aan langslapers. „Maten die niet snel genoeg uit hun bed kwamen op schietserie porde hij flink in de kont met zijn opperstok.Róre din gen, gebeuren er toch in het le ger. De „Kazerne van de maand" is de Cort Heyiigers in Bergen op Zoom. Het is er niet eens zó slecht, maar „de wachttijden voor het eten zijn er redelijk lang. Voorat in het begin van de lichting stond er een rij tot buiten toe. Dan was je een kwartiertje zoet voor je wat te eten had. Roel is, als stukscommandant bij 42 Verkenningseskadron, een soort buffer tussen het kader en de gewone huzaren. Een pispaal noemden we dat vroeger. Een moeilijke functie, vooral wanneer het precaire evenwicht tussen soli-l dariteit met de maten en loyaliteit tegenover de meerderen verstoord dreigt te worden. Roel: „Laatst merkte ik dat ik net als een kaderlid stond te schreeuwen. Dat was te gen het koppigste lid van mijn be manning. Ik wilde het zelf helemaal niet. Dat heb ik later ook gezegd. Maar het gebeurt je toch zomaar. Op oefeningen heeft 42 Verken- nings-eskadron het zwaar te verdu ren. René: „als ik hoor dat we weer een oefening hebben denk ik: dat FOTO AHCHIEF DE STEM wordt wachtlopen en weinig sla pen. 42 ZVE kan altijd wachtlopen. Iedere oefening weer." En stuk scommandant Roel zelf: We heb ben 'bok last van te weinig slaap. Met een stuksbemanning van drie man moeten we vierentwintig uur per dag uitluisteren. Daarbij wil je de chauffeur zoveel mogelijk ont zien, want als die oververmoeid is gebeuren er ongelukken. Dus de boordschutter en de commandant zitten het meest achter de radio. Hash is taboe in het leger. „Als je het stevig op een zuipen zet, legt niemand je iets in de weg. Steek je een joint op, dan slaan hele hordes op tilt. „Als je hash of een joint op zak hebt als je op wacht staat, is het sowieso een wachtdelict wat voor de krijgsraad komt.De sug gestie dat je met een fles jenever in ie zak wel op wacht mag staan, wordt waarschijnlijk onbewust ge wekt. Enfin, Marl,j Rijgersberg, „de maat die alles weet over regels, wetten, rechten en plichten van soldaten" legt uit wat een soldaat, die verdacht wordt van het in bezit hebben van hash, wel en niet van zijn onderzoekende meerderen moet accepteren. Trek je aan het kortste eind dan moet je bij de krijgsraad rekenen op een flinke boete. „Als je commandant je te grazen neemt kan het van alles worden. Veel leuks staat er niet in dit blad voor jonge mensen. Wel veel be jaardenhuis-klachten. Maar ik weet nu tenminste wat ik vijfentwintig jaar geleden zo node miste: een podium voor mijn klachten, een ka naal voor mijn dagelijks gekanker, een middel om die rotbootsman eens voor paal te zetten in een fel briefje onder de vlammende titel „Afgeknepen!". „Twintig" is net zo Hollands als het kankeren zelf. Het is een uit laatklep waarlangs menige maat stoom kan afblazen voor hij tegen een douw aan loopt. VALERY TARSIS, een van de eerste Russische schrijvers die zich na de oorlog open lijk keerde tegen het Sow- jet-systeem, is eind verle den week in Zwitserse bal lingschap op 76-jarige leef tijd overleden. Tarsis begon zijn schrijversloopbaan voor de oorlog met bijdra gen aan het literaire tijd schrift Novy Mir, tezamen met ALEXANDER SOLZJENITSYN en wijlen BORIS PASTERNAK. Zijn vader stierf bij de sta linistische zuiveringen. Tarsis' gedesillusioneerd heid in het communisme groeide verder tijdens zijn uitgebreide reizen door de Sovjet-Unie om materiaal te verzamelen voor zijn werk. Tijdens de oorlog was hij oorlogscorrespondent en raakte hij ernstig ge wond tijdens de slag om Stalingrad. Hij hervatte zijn schrijverschap na de oorlog, maar geen van zijn boeken werd in de Sovjet- Unie gepubliceerd. DR. W. VAN ORIMMELEN is be noemd tot secretaris van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). Hij volgt DR. P.R BAEHR op, die per 1 januari lid van de raad is gewor den. Dr. van Drimmelen was adjunct-secretaris van de WRR. Daarvoor was hij als wetenschappelijk hoofdmedewerker werk zaam bij de economische faculteit van de VU in Am sterdam. TATJANA OSSIPOWA, een in ge vangenschap verblijvende Russische dissidente, moet hulp krijgen. De sinds drie jaar naar Gorki verbannen Nobelprijswinnaar ANDREI SACHAR0V heeft westerse re geringen en internationale organen daartoe opgeroe pen. In een brief zegt Sa- charov dat de 33-jarige vrouw drie maanden gele den in hongerstaking ging om toestemming te krijgen haar man weer te zien. Sinds haar arrestatie in mei 1980 heeft zij haar echtge noot slechts een maal een half uur gezien. Een recht bank in Moskou veroor deelde Tatjana en haar man IWAN KOWAUOV in april 1981 wegens anti-Sowjet agitatie en propaganda tot vijf jaar werkkamp onder verscherpte voorwaarden en tot vijfjaar verbanning. De 29-jarige iwan kowal- jov zit in een ander werk kamp, ongeveer 700 km uit de buurt van zijn vrouw. PROF. DR. GEORGES HEERER hoogleraar in de economie uit het Belgische Hasselt, krijgt op 8 maart de zoge naamde Maas-Rijnprijs uitgereikt 'voor zijn studie over het grondrecht in Ne derland, België en West- Duitsland. Het is de eerste keer dat deze prijs, een be drag van 5000 DM, wordt uitgereikt. De kamers van koophandel in Zuid-Lim burg en die uit het aan grenzende Belgische en Westduitse gebied hebben deze prijs ingesteld om we tenschappelijke studies over grensoverschrijdende actuele onderwerpen te be kronen. Gebogen haakje Rond de cijfers dienen - in de richting van de wijzers van de klok - woorden van vier letters te voorden inge vuld. De eerste letter van ieder woord komt in het vakje boven het cijfer te staan. 1. gebogen haakje, 2. voorzetsel, 3. rivier in Span je, 4. morsdoekje, 5. genees heer, 6. rivier in Éhtitsland, 7. advies, 8. landvoogd, 9. drie tal, 10. gast, 11. mestvocht, 12. omroepvereniging, 13. half bloed, 14. loven, 15. stelsel, 16. eeuwige stad. awou gi '1331 sr 'ual3 tl 'opui El VHVA 21 '))DD li '13}3 01 ou'6 'vaiv 8 'PDW 'L '-wpo '9 "sjz" 'S 'qojs p 'aiqa '100a z "uitus/ i .fimssojdo door Jan van de Ven EEN woonplaats kiezen kan aan de hand van een landkaart. Een huisje in een dorp bij de stad waar men werkt heeft zijn bekoring. Wonen in de stad waar men werkt ook. Helaas is de tijd voorbij, dat iemand aan de hand van de kaart van Nederland kon zeg gen: daar lijkt het me leuk wonen, dus zoek ik daar werk. De meesten kunnen zich die tijd herinneren, hebben moge lijk zelf met behulp van een kaart woonplaats en de bijbe horende living gevonden. Hebben zij erbij stilgestaan, volledig kunnen doorgronden, waarom het dorp boven de stad of omgekeerd werd ver kozen? Kwamen zij verder dan een emotionele voorkeur voor het wonen buiten of voor een verblijf op een dichtbe volkt stukje grond? Niemand zal er aan hebben gedacht dat de woonlasten per plaats sterk kunnen verschil len, soms enkele tientjes per maand schelen. Neem nu drie collega's uit het lokaal, waarin dit verhaal tot stand komt. De een woont in de 'grote stad', de twee anderen in nabijgelegen dorpen. Ieder reist zo'n zeven kilometer om bij het werk te komen. Om tot een vergelijking te kunnen komen gaan we ervan uit, dat het drietal in een eigen huis woont, dat de standaard- waarde van 130.000 gulden heeft. Voor welke vaste woon lasten staan de drie? Zij wonen in respectievelijk Breda, Ulvenhout en Terheij- den. Er moeten nu eenmaal namen rollen om het voorstel lingsvermogen ruim baan te geven, maar eigenlijk moet worden gezegd: een gemeente met een centrumfunctie en randgemeenten. De centrum gemeente heeft centrale voor zieningen, zoals schouwburg, openluchtbaden, musea. Be woners van randgemeenten maken daarvan gebruik. Na men doen er dan niet meer zo toe. In feite gaat het verhaal op voor elke centrumgemeente met een functie voor dorpelin gen. Deze bewering zal ver derop duidelijk worden. De drie collega's uit dit ver haal hebben maandelijks te rugkerende lasten, of een potje waarin zij maandelijks een bedrag moeten storten om de jaarrekening te kunnen beta len. De voor iedereen geldende bedragen hebben we op een rij Ij e gezet. Tot de voor ieder een geldende kosten rekenen /iaruóiófaéciKcie we: onroerendgoed-belasting, reinigingsrechten, rioolbelas ting, hondenbelasting (uit gaande van de hoeveelheid uitwerpselen op straat mag ervan worden uitgegaan dat het gemiddelde gezin een hond heeft), antennerechten, vast recht voor gas, water en licht. De verbruikstarieven en reis kosten blijven buiten beschou wing omdat die tot op zekere hoogte worden bepaald door persoonlijke omstandigheden en behoeften. Voor Breda geldt een maandtarief van 39.42 gulden, voor Terheijden 21.14 en voor Ulvenhout (ge meente Nieuw-Ginneken) een tarief van 14.15 gulden. In deze post gaat het al of niet cen trumgemeente zijn schuil. Breda komt tot zijn relatief hoog tarief om de centrale voorzieningen te kunnen be kostigen. Nu de rest van het over zicht: Aan reinigingsrechten betaalt men in Breda 8.95 gul den per maand, in Ulvenhout 6.08 gulden en in Terheijden 5.43 gulden. Aan rioolrechten betaalt men in Breda 5 gulden per maand, in Ulvenhout niets en in Terheijden 10.38 gulden. Honden zijn in Breda koste loos te houden, in Ulvenhout betaalt men 2.50 gulden voor zo'n dier per maand en in Ter heijden 3.42 gulden. Voor antennerechten (cen trale antenne) is men in Breda maandelijks een bedrag van 8.25 gulden kwijt, in Ulven hout 16.20 gulden en in Ter heijden 4.17 gulden. De ver schillen in vastrecht voor de voorzieningen gas, water en licht zijn er in schijn. In Breda betaalt men respectievelijk 4.75, 9.57 en 5.65 gulden, in Ul venhout resp. 5.60, 9.57 en 6.63 gulden en in Terheijden resp. 5.60, 5.60 en 6.63 gulden. Ogen schijnlijke voordelen in deze vastrechttarieven worden echter glad gestreken in de verbruiksprijs. Een optelsom leert, dat de maandelijkse lasten voor de drie mensen, die hun brood in hetzelfde lokaal verdienen, al dus zijn: de Bredanaar telt 81.59 gulden neer, de inwoner van Ulvenhout 60.73 gulden en de man uit Terheijden 62.37. De Bredanaar is zo'n twintig gulden duurder uit dan de Ul- venhouter en zo'n negentien gulden dan de Terheijdenaar. De kleintjes tellen op dit moment en op grond van een rekensommetje als boven staande zou het aantrekkelijk kunnen zijn om de drukte van de stad te ruilen voor de rust van de plattelandsgemeente. Temeer als andere, meer per soonlijke, bijkomstigheden het verschil nog groter maken. Zo'n besluit zou te laat ko men. De rijksoverheid heeft eenzelfde sommetje gemaakt en is tot de bevinding gekomen dat over het hele land de ver schillen tussen centrumge meenten en randgemeenten te groot zijn (Oosterhout is bij voorbeeld 25 gulden duurder dan Rijen) om te laten voort bestaan. Het landsbestuur acht het niet gepast, dat dor pelingen wel gebruik maken van allerlei voorzieningen in een centrumgemeente maar niet betalen voor de exploita tiekosten daarvan. Op dit moment is er een wet in voorbereiding, en het is de bedoeling dat die volgend jaar in werking treedt, om gemeen ten met een centrumfunctie meer geld uit de algemene middelen uit te keren dan nu en de randgemeenten minde' dan nu. Gevolg zal zijn dat grote steden de lastendruk op hun inwoners gelijk kunnen houden of niet schrikbarend hoeven laten stijgen. Inwoners van randgemeenten zullen dieper in de buidel moeten tasten om hun gemeentebe stuur met een zelfde begroting te kunnen laten werken. Een reden om op grond van andere argu menten de woonplaats te kiezen. Van onzeHaagse redactie nEN HAAG - De „bouw-pau- te duren, maar kan met mede werking van de regio's korter. Dat zegt staatssecretaris Van der Reijden (Volksge zondheid). Hij vindt dat er ten onrechte over eéh' „bibuvW- top" voor de ziekenhuizén wordt gesproken. „Het gaat niet om een bezuiniging, maar om een heroverweging van aanvragen en vergunningen v00r verbouw en nieuwbouw van ziekenhuizen, die nu sa- men worden bekeken met de I toumhm VW#» m Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatsse cretaris Van der Reijden is van plan het roken in ziekenhuizen te verbie den. Hij heeft dat giste ren aangekondigd in de Kamer. Het CDA'stemt ermee in, d§ VVD is falikant te gen Wegens aantasting van persoonlijke vrij heid, Het anti-rokers wetsontwerp, dat neen aantal maatregelen bevat tegen hét roken, wordt over enkele maanden naar de Kamer gestuurd. DE PREMIES vóór de sociale v minstens 2,6 procent moéten stij kunnen uitbetalen. Dat staat in De Koning (Sociale Zaken) heeft Die lastenstijging drukt het z» de regering de ondernemers wi er op neer dat, iedere werkneme tra moet inleveren 'om de sociale ren. Er zijn twee oorzaken voor die aan te wijzen: het terugtrekken c guldens uit de sociale fondsen, dat steeds meer mensen een ber Het kabinet-Lubbers heeft ecl nomen, dat de belasting- en pte niet verder meer zou mogen stij ring gemaakt: zowel de belastir verhoogd. De laatsten zéifs foré. Daar moet een eind aan kome zich op het pad van belasting raakt 'ingeburgerd' en grootsch gina-nieuws meer. Degenen, di< den de dupe, zoals er bij afwent zijn. Het wordt hoog tijd dat het dc lastingen en sociale uitkeringen De marges mogen dan smal zijn lasting- en premiedruk is niet m steeds minder mensen voor ste Het kabinet ontkomt niet me van het stelsel van belastingen om het beroep op die uitkering* gefaald. Er is méér nodig. Een t ontduiking, het dichten van de t< geving, waarvan met name de ook een betere controle op de u nngswetten en een werkgelegei meer mensen in de productieve HET CDA maakt er nu echt een gesuggereerd dat het IKV ten aa njg is opgeschoven naar het s christen - democraten straks met men aan de voorgenomen grot* van dit najaar. Het IKV stelt echte 9?gaan. De opmerking van mini "ader overleg over deze kwestie °a understatements van het jaar Een partij als het CDA zit nat! modernisering - want daar gaat aketten voor de middellange af* 9aat hier om een afschuwelijk f f1 militaire facetteir. Alleen sim soort zaken onmiddellijk- een p «aar juist omdat het over zo'n pr 93% die de kiezers serieus n «ar standpuntbepaling te legger mst IKV is voor eenzijdige ontv\ and verzetten tegen de plaatsing sriand. Het CDA is tegen eenz m als serieuze onderhandeling merikanen over een wederzijds bsnarsenaal mislukken, de plaat: °vsrwegin§ te nemen. vanwege dit standpunt is van ^toezingen geadviseerd niet op at het niet zitten dat christen - aande schouder aan schouder =nt atoompacifisten. Wij ook ni omedie. Goed: politici kynnen n °P dit punt - grenzen van t erschreden te worden.

de Stem | 1983 | | pagina 2