rtner edend s RSV Vossekaai: het uitdijende fiasco sas 1- Zeeland BY niet failliet i Zeeland ini Versluys nt tafel voet- Iwedstrijd ïarkten politierapport Het begint halverwege de jaren zestig nog allemaal als een sprookje. De Deltawerken komen in uitvoering en Hoofdplaat zal zijn haventje moeten inwisselen voor een nieu we dijk. Een strop voor het dorp, want vis sersbootjes en jachten maken graag ge bruik van de inham. En tijdens de bieten campagne is het een drukte van belang met aan- en afrijdende boeren die hun bieten bij de haven afleveren. De horeca in Hoofd plaat vaart daar wel bij, want de wachttij den zijn lang en de boeren lusten, evenals trouwens de vissers en de zeilers, best een slok. Te goedkoop Traag Fatale datum Chaos ie Bellemans, Oosterstr. n_ isitie van Annie Blewanus met jelobjecten. Kindergalerie- |aties van Annemiek Bors- Geop. dag. 10-18 u. (t/m 2 S id- 20 u. Annie, a.l. ,ST toning van Engeland - 20 u ie, a.l. 20 u. Veel liefs uit Mos- a.l. 20 u. De zwarte ruiter, a.l Love hotel, 18 j. lOSTERZANDE ende Man- 13.30 u. schieting bejaarden. WACHT Molen- 13.30 u. Jubileum- ëting. DELBURG theater 20 u. Zwarte ruiter TBURG ltheater- 20 u. Meisjes die er lusten, 18 j. 1NEUZEN ortheater- 20 u. Annie, a.l. 20 u warte ruiter, a.l. SSINGEN imbra I- 20 u. Als je begrijpt ik bedoel, a.l. Alhambra II- 20 iltergeist, 16 j. Van onze correspondent IDZANDE - Rini Versluys innaar geworden van het lvoetbaltoernool dat de ■tvereniging Zuidzande af- ipen zaterdag hield, wintig jeugdige enthou- telingen waren in het ilokaal hotel De Roode uw present om elkaar in ns van twee te bekampen. toernooi ging over tien Istrijden waarbij steeds ieuw via loting van „maat" d verwisseld. ie prijsuitreiking werd zorgd door Jan Vergouwe, rzitter van de organiseren- /ereniging. Na winnaar Ri- Versluys legden Arjan iimeijer, Roel Rogiers, iaan van der Stoep en ddy van Houte allen uit dzande, beslag op de vol de ereplaatsen. In de induren vulde een bingo het indprogramma. Ook hier s de belangstelling goed. ie bingo was ten bate van pas opgerichte sportvereni- g die voor de tweede maal terugzien op een geslaag- iag. OES - Boerenkool kl. 1 0,46- kl. 2 0,28-0,34, peen kl. 1 gr. spruiten ongeschoond kl. 1 E J, D 0,48, B 0,28, A 0,28-0,38, kl. 2 ,21, witlof kl. 1 B 1,80, kl. 2 B 1,50, i kg kl. 1 A 0,64-0,84, kl. 2 B 0,31, ooiekool geel kg kl. 2 0,08-0,15, 'ooiekool groen kg kl. 2 0,22-0,32, tekool kl. 1 A 0,16, kl. 2 0,10, uien kl. 2 MD 0,18, knolselderij zon- blad kg kl. 1 0,15-0,20, knolsel- ij zonder blad st. kl. 2 0,12. actie lmonde, voor minister Zaken) de aangewezen itage in Zeeland, ziet machinefabrieken Klip nemen. Het bedrijf wil .poging van de twee machi- 'abrieken totaal niet serieus l nemen. Volgens A. de Redelijkheid i de Ondernemingsraad n VMIJ blijft dan eigenlijk een de fusie met de RSV- intagebouw in Zeeland over. j weet dat men daar bij de ,VM weinig voor voelt en ij zijn er ook niet echt kapot n, maar raken er van over- igd dat het de enige manier aldus het OR-lid, dat nogal ds was dat hij de berichten sr overname-plannen door ip en Duiker via De Stem jest vernemen. Daarom oeg de OR ook in spoed- erleg met de directie duide- kheid over die besprekin- OES - Bij het sociaal cen- lum in de Zusterstraat is w - het week - einde ingebro- Alle bureauladen en ka werden doorzocht, ut een bedrag van 584 g en rookwaren vermist. i kantine van de, sport de Zwembadweg eens ingebroken. Er w zes flessen whisky, stuivers en snoep verm recherche stelt een onder ens en ?n rordt de en 1 an veneens en ik e >ek in. 1ULST - Gistermorgen kwa uit Hulst tot de ontdek dat zijn bromfiets W nacht van zondag op n» was gestolen. De W<»"| stond geparkeerd m die was gesloten. N ing e ag ets arage Door Co Meertens Het is dan ook niet meer dan billijk dat het dorp een compensatie krijgt voor het verlies van dit economische goed. Na enige overlegron den tussen B en W van de toenmalige gemeente, de verantwoordelijke gedepu teerde, Rijkswaterstaat en het waterschap Het Vrije van Sluis, wordt begin 1966 besloten dat Hoofdplaat in het oostelijk deel van het zo geheten 'Poldertje' een 11,5 ha groot recreatiepark mag aanleggen. Rijkswaterstaat belooft het terrein gratis op te zul len spuiten met zand (gelijk met uitvoering van de dijk verzwaring), maar op voor waarde dat Hoofdplaat dan ook daadwerkelijk overgaat tot aanleg van een recreatie park. Het waterschp draagt zijn steentje bij door toe te zeggen de grond in het Pol dertje aan de gemeente te verkopen voor maximaal één gulden per vierkante meter. De raad gaat met dit alles akkoord en er wordt een in genieursbureau in de arm genomen, dat in februari 1967 met een exploitatie overzicht op de proppen komt. Stil Daarna wordt het stil rond het plan, dat 'Inlaag' is gedoopt (de naam Vossekaai zal pas zo'n tien jaar later opduiken) en 1 april 1970 verliest Hoofdplaat zijn zelfstandigheid om op te gaan in het grote geheel van de gemeente groot-Oost- burg. De beloften en ver plichtingen met betrekking tot realisering van het re creatiepark verhuizen ech ter mee. Pas in november 1975 komt het Inlaag-project weer in dë publiciteit, maar daarvoor heeft zich buiten de openbaarheid al het één en ander afgespeeld. Ruim twee jaar eerder had de nieuwe gemeente Oostburg zich gerealiseerd dat er met Hoofdplaat nog een reke ning te vereffenen viel en was men in onderhandeling getreden met een beleggins- maatschappij die zich tooide met de naam Oostburg BV. Deze heeft wel oren naar een investering in de Hoofd plaatse Inlaag: de grond is goedkoop, de voorwaarden gunstig en op medewerking van de gemeente kan wor den gerekend. Er komt een officiële optie-aanvraag en begin 1974 maakt Oostburg BV zijn plannen in een ver trouwelijk schrijven aan de gemeente bekend. In het recreatiepark zul len zo'n 140 vakantiebunga lows worden gebouwd, om geven door waterpartijen en groenvoorzieningen en ge completeerd met tennisba nen, een zwembad en een speeltuin. Met de uitvoering zal moeten worden gewacht totdat Rijskwaterstaat in 1977 aan de dijkverzwaring ij Hoofdplaat is begonnen en dan tegelijk het Poldertje zal volspuiten met zand. In de tussentijd kan de ge meente de grond aankopen van het waterschap en voor een bestemmingsplan zor gen. In Hoofdplaat heerst een juichstemming, wanneer dit alles eind 1975 bekend wordt. De tennisbanen en het zwembad zullen dagjes mensen naar het dorp lok hen en de bungalows ver- hlijfstoeristen. Dat de mid denstand bij dit alles zal flo- reren ligt voor de hand, want in het recreatieplan is geen winkel of horecavoor- ziening gepland. Ook wordt gerekend op een grote toe loop van sportvissers, vooral omdat de bungalows niet zullen worden verkocht, maar enkel verhuurd. Wethouder J. Barendregt van openbare werken wil nu De gouden bergen eti de modder die bleef AARDENBURG - Abu sievelijk vermeldden wij °P 22 februari in ons be- f'oht „College Oostburg oehijkt Ydewalle" dat Zeeland BV failliet zou zijn. Dit is onjuist. Het moest zijn Oostburg BV Met het verdwijnen van dit kaai. zo snel mogelijk spijkers met koppen slaan en ver klaart tegenover de pers dat de gemeenteraad de grond in het plan zo snel mogelijk moet kopen en direct door schuiven naar Oostburg BV. Dat die transactie aan zienlijk duurder gaat wor den dan was voorzien, mag in de euforie van het mo ment de pret niet drukken. Hoewel het waterschap zich in 1966 heeft verplicht maxi maal één gulden per vier kante meter te rekenen en er in 1973 nog wordt uitgegaan van tachtig cent, blijkt de taxatieprijs begin 1976 al ge stegen tot 2,50. De Oostburgse raad koopi tenslotte in mei van dat jaar de bijna 20 ha voor die prijs, een totaalbedrag van ƒ510.000. Door een felle op positie van de natuurbe schermers mag echter maar 13,5 ha in exploitatie worden genomen. Deze oppervlakte wordt een maand later voor 388.600 (prijs per vierkante meter 2,90) doorverkocht aan Oostburg BV, waarna de rest te koop wordt aange boden aan de stichting Het Zeeuwse Landschap. Alles lijkt in kannen en kruiken, maar dan grijpt het Zeeuwse provinciebestuur in. In oktober 1976 berichten Gedeputeerde Staten dat ze hun goedkeuring aan de transactie onthouden, omdat Oostburg de grond veel te goedkoop heeft overgedaan. Na een tussenvoorstel, dat opnieuw geen genade vindt in de ogen van GS, valt ten slotte in juli 1977 de beslis sing. De grond gaat nu over de toonbank voor 5,- per vier kante meter en levert ƒ670.000 op. Eigenlijk nog een schijntje, want de wer kelijke waarde is op dat mo ment al verdubbeld tot ruim 1,3 miljoen. Aan de deal zijn echter voor Oostburg BV niet min der dan achttien bepalingen verbonden. Het belangrijk ste beding, dat nu nog steeds doorwerkt, is dat de beleg- gingsmaatschppij zich ver plicht om 470.000 op tafel te leggen, wanneer 1 juli 1981 het stratenplan niet gereed is en niet is begonnen met de bouw van de vakantiebun galows. Het gaat hierbij om de kosten die door Rijkswa terstaat zijn gemaakt voor haventje kreeg Hoofdplaat zicht op een ambitieus recreatieproject als compensatie: de Vosse- - FOTO ARCHIEF DE STEM 'Tv *rti" LrC~.- it - f C -- het opspuiten van het ter rein en die de gemeente weer terug moet betalen in jaarlijkse termijnen van een ton, wanneer vier jaar na beëindiging van de zandop- hoging nog geen begin is ge maakt met de werkzaamhe den in plan Inlaag. Oostburg BV moet deze verplichting van de gemeen te overnemen. De in Renesse gevestigde exploitatiemaat schappij Zeeland BV, zeer nauw gelieerd met Oostburg BV, stelt zich borg voor het bedrag en Slavenburgs Bank te Sluis geeft de bank garantie af, waarover later zoveel moeilijkheden zullen ontstaan. Het recreatieproject, in middels herdoopt in Vosse kaai, lijkt te kunnen worden ontwikkeld, maar eerst moet de bestemming nog gewij zigd worden. Die procedure verloopt uiterst traag, want hoewel het hele plan al in november 1977 in Middel burg ligt, laat de provincie verder niets van zich horen. Althans niet in het open baar, want in juni 1978 deelt het Oostburgse college van B en W in antwoord op vra gen van ongeduldig gewor den raadsleden mee, dat er een vertraging is ontstaan die te wijten is aan „ver scheidene omstandigheden". Gesprekken met Oostburg BV, zo gaat het college ver der, hebben geleid tot „nieu we afspraken". Om welke omstandigheden en afspra ken het gaat, wordt echter niet verteld. Het wordt inmiddels voorjaar 1979 en nog steeds is de goedkeuring van GS niet binnen. Wel verklaart directeur A. Hoogstraete van Oostburg BV in deze krant, dat het plan een beetje is gewijzigd. Behalve de 140 vakantiebungalows zullen er ook nog eens een kleine 60 'cottages' voor sportvissers op het Vosse- kaai-terrein worden neerge zet. „In totaal gaat het nu om 198 vakantiehuizen in di verse klassen, waarin onge veer 700 mensen kunnen verblijven", aldus Hoogstra- te. Dat was gelijk ook het laatste optimistische bericht over Vossekaai, want direct daarop klapt met een enor me dreun de huizenmarkt in elkaar, schiet de conjunc tuurspiraal omlaag en is de tijd van groots opgezette bungalowparken voorbij. In april 1981 meldt Oostburg BV zich bij de gemeente met de mededeling dat de bun galows geen haalbare kaart meer zijn. Gevraagd wordt de bestemming te verande ren, zodat Vossekaai een camping kan worden. De Hoofdplaatse dorps raad en wethouder J. Tho- maes steunen dit plan onder het motto „beter iets minder dan helemaal niets", maar de meerderheid van het Oostburgse college voelt er niets voor. Tenslotte is Vos sekaai in de eerste plaats be doeld als financiële injectie voor de middenstand, een doel dat met een camping plus kampwinkel plus kan tine wel vergeten kan wor den. De gemeenteraad wei gert het hete hangijzer ech ter aan te raken, verschuilt zich achter de uitspraak „te weinig informatie" én de be slissing wordt op de lange baan geschoven. Intussen verstrijkt de fa tale datum van 1 juli 1981 en Slavenburgs Bank komt zijn garantie na door de eerste ton te betalen als gevolg van de financiële verplichting aan het rijk, die door Oost burg BV van de gemeente is overgenomen. Het wordt weer even stil rond Vossekaai, maar het is een stilte voor de storm, die in de zomer van 1982 dan ook prompt opsteekt. Er ontstaat een onoverzichtelijk gesjoe mel met BV's, die elkaar vorderingen op de nek be ginnen te schuiven. Dacht men aanvankelijk alleen maar van doen te hebben met Oostburg BV (enige aandeelhouders en directieleden, I. Back, C. Klap en A. Hoogstrate), plot seling blijken zowel Back (Back BV) als Hoogstrate (Hoko Beheer BV) eigen maatschappijtjes te hebben, die samen zeven ton eisen van Oostburg BV voor be wezen diensten. De effecten van het Vosse- kaai-fiasco werken nog steeds door. Werd voor de gemeentelijke herindeling de steen in de toenmalige gemeente Hoofdplaat in de vijver gegooid, na 1 april 1970 breidden de kringen zich uit naor groot-Oost burg en in de tachtiger ja ren dreigt zelfs het groot scheeps recreatieproject Ydewalle te Aardenburg meegesleept te worden in de diepte. Vossekaai. een verhaal over de gouden bergen en de modder die tenslotte overbleef. Vorderingen die overigens in de jaarstukken van de be leggingsmaatschappij niet terug te vinden zijn en blijk baar simpelweg zijn 'uitge vonden' om via een gedwon gen openbare verkoop van Vossekaai nog even wat poen binnen te halen, alvo rens het zinkende schip te verlaten. De derde directeur van Oostburg BV, C. Klap, heeft zich dan al uit de di rectie teruggetrokken (hij blijft wel aandeelhouder) en richt snel 'Klap BV' op. Daarmee hebben de snelle beleggingsjongens hun te rugtocht goed gedekt. Maar de gemeente Oost burg is niet van plan om na een vlugge verkoop van Vossekaai de heren Back en Hoogstrate met de opbrengst te laten ontkomen. Er volgt een kort geding en de Oost burgse raadsman mr. J. van der Weel voert aan dat het hele schimmenspel met de BV'tjes is opgezet om de be leggingsmaatschappij te ontslaan van de financiële verplichtingen ten opzichte van de gemeente. Tenslotte moeten nog 370.000 worden terugbetaald aan het rijk. De openbare verkoop wordt op last van de recht bank tot nader datum uitge steld (en heeft nog steeds niet plaatsgevonden), wan neer half juli 1982 Oostburg BV op aanvraag van Sla venburgs Bank failliet wordt verklaard. Curator mr. J. Dietvorst duikt in de boekhouding van de maat schappij en ontdekt een cha os: behoorlijke kasboeken ontbreken, aandelenregis- ters zijn er niet en jaarstuk ken blijken de voorgaande drie jaar niet te zijn opge steld. Oostburg BV bestaat niet meer, maar de schulden zijn er nog steeds. Op 1 juli 1982 dient Slavenburgs Bank de tweede termijn van 100.000 te betalen, maar dat gebeurt niet. De bank weigert en be strijdt dat de garantie is af gegeven voor een reeks van jaren. Enkel de reeds betaal de termijn zou door een ga rantie zijn gedekt. Daarmee wordt de bal en de nog res terende schuld van 3,7 ton weer teruggespeeld naar de gemeente Oostburg. In december 1982 neemt de gemeenteraad dan ook het besluit een rechtsgeding te starten tegen Slavenburg. En omdat inderdaad de mo gelijkheid aanwezig is dat de bankgarantie zou kunnen zijn vervallen, wordt tevens besloten Zeeland BV aan te spreken, de exploitatie maatschappij uit Renesse, die zich in 1977 borg heeft gesteld voor de verplichting van Oostburg BV. Om ervan verzekerd te zijn dat er bij Zeeland BV ook inderdaad wat te halen valt, wordt in februari 1983" beslag gelegd op het totaal aan onroerend goed dat deze maatschappij bezit. Dit on roerend goed blijkt volledig te zijn gelegen in de ge meente Aardenburg en is - zo merken B en W en de raad van Oostburg tot hun verrassing na de beslagleg ging - de grond in het plan Ydealle, waarop net zo'n ambitieus recreatieproject dient te komen als Vosse kaai eens had moeten wor den. 'En zover gaat voorlopig het verhaal dat zeventien jaar geleden in Hoofdplaat begon als een sprookje, maar dat voor dit dorp, de gemeente groot-Oostburg en nu ook alweer voor Aarden burg, als een drama lijkt te gaan eindigen. In Oostburg praat men al leen nog maar over de cen ten en de manier waarop die het best kunnen worden binnengehaald. Over de gouden bergen die Hoofd plaat zijn beloofd, hoort men vandaag niemand meer. Het enige dat daar nog aan her innert is de zandopspuiting in het oude 'Poldertje'. Na ja, zandDe modder is al weer aan het terugkeren en de overvloed aan woekeren de distels in het gebied is de enige compensatie die Hoofdplaat ooit kreeg voor het verdwenen haventje.

de Stem | 1983 | | pagina 13