Vijf maal geel bij Ajax—PSV Van der Duim geestelijk gebroken FASTFIT JONGBLOED NIET IEGEN HAARLEM 1 Oranje niet welkom in Toulon Paard dood tijdens Supertrio-koers aanval op wereld-umcords UW REMMEN? ian Dord terug bij Ajax? MORRISIMCAPRI? |IWI,11,11111111111,11 uit/aatcenters remcenters door Rob van Dourson Contract Cruyff wordt niet verlengd AMSTERDAM - Deze week krijgt Johan Cruyff van het Ajax-bestuur te horen dat iijn contract niet verlengd wordt. Het is een publiek ge heim dat het tussen Cruyff en Ajax de laatste tijd niet 10 best meer botert. Dat kwam gistermiddag nog eens tot uitdrukking in de topper tegen PSV (3-3). Jo han Cruyff liep er in het met 35.000 toeschouwers gevulde stadion wat verloren bij. Merkte meer dan eens dat zijn aanwijzigingen voor kennis aangenomen werden, en liet na afloop doorsche meren op deze manier wei nig zin meer te hebben in nog een jaartje Ajax. Dat is dan wederzijds. Want ook het bestuur van Neerlands topclub voelt er bitter weinig voor om Cruyff volgend jaar als spe- Ier op de loonlijst te hebben. Het Cruyff-effect, vorig jaar bejubeld door de Ajax-clan, 1 lijkt uitgewerkt. Johan Cruyff, anderhalf jaar geleden zijn rentree op de Nederlandse velden ma kend tegen Haarlem, onder vindt steeds meer tegen stand in het wereldje dat hem verguizing en roem bracht. De wedstrijd tegen PSV toonde dat nog eens aan. Met zijn 35 jaar kan Cruyff immers alleen maar goed functioneren als het team zich volledig onderge schikt maakt aan de diri gent. Langzaam maar zeker is het dirigeerstokje uit zijn handen geslagen. Bijna kla gend klonk het in de cata comben van het Olympisch stadion: „Ik heb constant aangegeven dat de flanken bezet moesten worden. PSV speelde verdedigend. Dat is moeilijk voetballen. Een eerste vereiste is dan dat er via de flanken gespeeld wordt. Maar dat deed nie mand. Daarom ben ik maar aan de zijkanten gaan lopen, terwijl ik eigenlijk op het middenveld zou spelen". Aan die zijkant liep Johan Cruyff verloren rond. Aan vankelijk geschaduwd door Willy van de Kerkhof, later door Jan Poortvliet, kwam de oude meester meer en meer op een eiland te staan. Merkend dat Ajax niet meer de ploeg is die dansend rond de tegenstander op de juiste momenten de knock-out toedient. „De organisatie valt weg", draaide Johan Cruyff rond de hete brij heen, „er zijn spelers die niet beseffen dat ze voor het team moeten spelen. Oorza ken? Die zijn er zeker wel. Maar ik voel me niet geroe pen daar op in te gaan". De spelersgroep van Ajax droeg gistermiddag echter het waarom van het minder draaien aan. Te vaak wordt er in deze belangrijke perio de (vol met transfergeruch ten) voor Ajax aan eigen be lang gedacht. Cruyff zei het met niet zoveel woorden, ERDAM - Bij Ajax denkt men er serieus over weer ge kte maken van de diensten van Pim van Dord. I De voormalige voorstopper van Ajax werd enige tijd geleden ■gekeurd voor betaald voetbal, maar is inmiddels bezig aan een ■pmerkelijk come-back. 1 Hij speelt al weer enige tijd in het eerste team van de ama- larhoofdklasser AFC en heeft ook een vaste plaats gekregen in IttOlympisch team dat zich moet kwalificeren voor de Olympi- Icbe Spelen in Los Angeles. I Gisteren vertolkte Van Dord een hoofdrol bij zijn club AFC por in de thuiswedstrijd tegen Elinkwijk de beide treffers voor Pin rekening te nemen. AFC won met 2-0. INZEIL - Het echtpaar Kooiman krijgt alsnog de kans om op het kunstijs van Inzeil een aanval te doen op de wreld-uurrecords. Morgenavond (dinsdag) om negen uur start nationaal marathon-kampioen Jan Kooiman de baan op om het re- cord van Jos Niesten aan te vallen. Woensdagavond volgt ito echtgenote Ineke, die haar eigen record zal trachten Ie verbeteren. "onze verslaggever ÏNTER - „Ik verdedig ^dagavond niet het doel [Go Ahead Eagles in het ferduel met Haarlem. Dat oen de trainers Hans van ['['nevoid en Henk Wullems ''elkaar afgesproken." I'm Jongbloed kon er zater- [Jvond na zijn vlekkeloos [Jut bij de Eagles niet om TOi dat hij juist tegen *rlem niet van de partij Zijn „Ach, tot voor kort «ik nog assistent-doelman FJaarlem, dan is het maar 15 dat ik niet meebeker. fndien, zo kort na een *titiewedstrijd weer kee- ,'dat kan ik toch niet meer ■'["gen op mijn leeftijd." 'e manier zal Ton van En gelen weer als sluitpost van de Eagles fungeren. Go Ahead Eagles won van NEC met de aansprekende cij-" fers 5-1. Jongbloed over die wedstrijd: „Samen met Dick Schneider lag het in de bedoe ling voor de nodige rust en lei ding in de achterste lijn te brengen. Dat is dacht ik goed gelukt", aldus de 42-jarige doelman, „ik had verder niet zo bar veel te doen. Wat ik moest hebben, greep ik. Alleen op dat schot van Grim had ik geen verweer. Geen enkele keeper had trouwens die bal gehouden. Verder heb ik niet zo'n behoefte mezelf de hoogte in te steken. De jongens in het veld verdienen een compli ment, dit fraaie resultaat kan nauwelijks op mijn naam al leen worden afgeschreven." I Hst van onze sportredactie o- - Jong Oranje zal niet deelnemen aan het toernooi in JJt In Zeist kreeg men namelijk te horen dat de organisatie 3* jaarlijks zeer sterk bezette jeugdtoernooi in de Zuid- Plaats geen prijs stelde op de komst van Nederland. V "uybregts, secretaris betaald voetbal: „We hebben de Sering gekregen volgend jaar wel uitgenodigd te worden. 3 toe zijn we elk jaar van de partij geweest. Maar de orga- j«Wil een wat andere bezetting", tiet doorgaan van de reis naar Toulon komt de KNVB niet slecht uit. Immers, afgelopen donderdag werd in ü®ter bossen bepaald dat Jong Oranje voorlopig op een laag J®et dient te worden. Op die manier hoopt de KNVB meer 3 te kunnen scheppen voor het Olympisch team dat nu in Kval kan putten uit het arsenaal voor Jong Oranje. Johan Cruy ff met zijn vaste bewaker Willy van de Kerkhof. Cruy ff moest in de topper tegen PSV constateren dat zijn ploegamakkers zijn adviezen veelvuldig negeerden. - totoanp maar doelde daar wel op. Voor hem moet het een pijn lijke ervaring zijn dat de jeugd niet verder aan de hand van de meester wil meelopen. Bovendien is het een publiek geheim dat Ler- by en Cruyff niet bepaald de grootste vrienden zijn. Dat Lerby graag naar Bayern verkast, heeft niet alleen met geld te maken. Johan Cruyff was daarom in de wedstrijd tegen PSV een eenzaam figuur. Zijn 35 jaar maken het hem onmo gelijk een wedstrijd met flitsende acties naar zijn hand te zetten. Het was ont hutsend om te zien hoe Cruyff in de topper tegen PSV gedegradeerd werd tot een meeloper. Slechts in de openingsfase liet de Amster dammer zien waarom hij ooit gekroond werd tot 's wereld beste voetballer. Dat had Cruyyf overigens voor namelijk te danken aan Wil ly van de Kerkhof. Zoals ge bruikelijk in belangrijke wedstrijden op hol slaand. Niet voor niets werd de overijverige middenvelder door Thijs Libregts terugge floten. De volgend seizoen bij Feyenoord werkzame trainer: „Willy wordt wat te fladderig in deze duels. Er was afgesproken dat hij bij balbezit over Cruyff heen zou gaan. Maar hij vertaalde dat als vierde spits. Dat was niet de bedoeling. Daarom heb ik Poortvliet aan Cruyff gekoppeld. Dat was een hele verbetering". Vanaf dat moment kwam Cruyff nauwelijks meer in de wedstrijd voor. Het team stoorde er zich nauwelijks aan. Cruyff, in de groep de nodige wrevel opwekkend door arbeid op de training te mijden, werd als het ware aan zijn lot overgelaten. Het kwam Ajax overigens niet ten goede. PSV, dat op het laatste moment Jurrie Koolhof bui ten de basis liet en Piet Wildschut een aanvallende rol aanmat, kreeg daardoor een schitterende gelegen heid om de aartsrivaal kopje onder te duwen. Dat het uit eindelijk niet zo ver kwam had PSV aan zich zelf te danken. Met name in de eer ste helft kregen de Eindho- venaren genoeg mogelijkhe den om Ajax voor de rest van het duel te degraderen tot een figurant. Piet Schrij vers wenste echter niet in de malaise te delen. In zijn eentje hield hij Ajax in de race. Scheldend op het cen trum van zijn verdediging waar Mölby (Aad de Mos: „Nu komen de moeilijke wedstrijden voor hem".) en Ophof regelmatig het over zicht kwijt raakten. PSV, dat in Ton Lokhoff en de vinnige Van Duren (18 pas) de betere pionnen had, be sefte eigenlijk pas na de wedstrijd dat dit duel eigen lijk twee punten had moeten opleveren. „Maar", haalde Huub Stevens uit het duel, „we zijn nog niet kansloos voor de titel. Ajax speelde heel wat minder. Deze ploeg gaat nog een moeilijke pe riode tegemoet. Daarmee wil ik niet zeggen dat wij nu fa voriet zijn. Ik denk dat Feyenoord wel eens de la chende derde kan worden". AJAX - PSV 3-3. (1-1). 8. Van Duren 0-1.29. Ophof (strafschop) 1-1. 49. Ophof 2-1. 56. Thoresen (strafschop) 2-2. 77. Koolhof 2-3. 78. Schoenaker 3-3. Scheidsrech ter: Mulder. Toeschouwers: 34.000. Gele kaart: Boeve, Cruijff en Schoenaker (Ajax), Thoresen en Stevens (PSV). AJAX: Schrijvers; Molenaar, Mölby, Ophof (Rijkaard) en Boe ve; Schoenaker, Cruijff en Ler by; Vanenburg, Kieft en Olsen. PSV: Doesburg; Van Aerle, Ste vens, Landsbergen en Brandts; Willy van de Kerkhof (Koolhof), Lokhoff en Poortvliet; Van Du ren, Thoresen en Wildschut. van onze sportredactie AMSTERDAM - Vijf gele kaarten deelde scheidsrechter Egbert Mulder in de topper Ajax-PSV uit. Voor twee spe lers een kaart met gevolgen. Zowel PSV'er Halvar Thore sen en Ajacied Peter Boeve stonden reeds op twee, waar door het tweetal komende donderdag een schorsing tege moet kunnen zien. Peter Boeve zal de door Eg- bert Mulder uitgedeelde beris ping overigens aanvechten. De Ajax-verdediger: „Ik vond het geen gele kaart waard. Daar om zullen we de zaak monde ling laten behandelen". Voor het meest opmerkelij- ke incident zorgden Huub Ste vens en Johan Cruyff. Stevens tackelde Cruyff in de tweede helft dermate hard dat de oude meester even venijnig reageerde. Stevens: „Cruvff trapte na. Dat pik van nie mand. Op het veld ben ik geen doetje, maar dat geeft hem nog niet het recht na te trappen. Daarom werd ik even kwaad". De vijfde gele kaart in dit duel was voor Dick Schoena ker. De hengst Tura Swoll ligt met gebroken nek tegen een muur. Pikeur Woudstra staat ge schokt bij het dode paard. Op de achtergrond wordt de huilende eigenares weggeleid. - fotoanp HILVERSUM - Tijdens de su- pertrio-koers zondagmiddag op de drafbaan Hilversum is het paard Tura Swol om het leven gekomen. Kort voor het einde van de 2900 meter lange draverij ging de 6-jarige hengst over in een gallopade. Hij werd om die reden gedis kwalificeerd. Pikeur Klaas Woudstra haaide daarna de teugels aan. Direct daarop zwenkten paard en sulkey uit naar de afrastering. Tura Swol viel over het hek en stierf ter plaats. Woudstra en publiek bleven ongedeerd. (ADVERTENTIE) RIJDT U Fastfit heeft van èlk automerk de uitlaat in voorraad. Monteert zo efficiënt, dat u tot 30% voordeliger uit bent dan bij de dealer. Bovendien: klaar terwijl u v/acht, zonder afspraak en met 1 jaar volledige schriftelijke garantie. KUNT U REKENEN OP Ter introduktie gratis controle door onze gediplomeerde remspecialisten. Reparaties na vaste prijsopgave, met volledige garantie. Door specialisatie werkt Fastfit veel voordeliger. U bent welkom, zonder afspraak. Tilburgseweg 139, Breda tel. 87 7510 zaterdags tot 1 uur geopend Oude Vest 27, Breda INZELL - Als topsporter volledig geknakt zocht Hilbert van der Duim gisteren wat verstrooiing rond zijn huis in Heerenveen. De ontspanning, die hij nastreefde bij de wedstrijden om de Gouden Schaats in het Zuidduitse Inzeil vond hij uiteindelijk niet op het kunstijs maar tussen de ontluikende crocussen in zijn tuin. In de nacht van vrij dag op zaterdag verliet de nationaal- en Europees kampioen schaatsen als een totaal vertwijfeld sportman samen met zijn maat Harm van der Pal zijn hotel in het Beierse wintersportplaatsje. Als een dief in de vroege morgen sloop hij weg. Ziek van alles dat ook maar iets met het schaatsen te maken had. Het enige te ken van leven, dat de 25-jarige Fries ach terliet, was een kort briefje gericht aan coach Henk Boer. „Wij zijn terug naar Ne derland", luidde de voor alles en iedereen onthutsende eerste zin van de geschreven mededeling. Hilbert van der Duim sloot het voor hem zo wisselvallig verlopen seizoen op die in Inzeil door de daar aanwezige Nederlandse schaatsfans met woede ontvangen manier af. Geestelijk gebroken door alle toestanden rond zijn figuur kon hij het niet meer op brengen de grote vierkamp in Inzeil te rij den. De steeds weer groeiende angst voor een nieuwe afgang (na Oslo) in een all round-toernooi werd hem teveel. Ondanks de hartversterkende derde plaats tijdens het WK-sprint in Helsinki. „Ik had eigen lijk helemaal niet naar Inzeil moeten gaan", verzuchtte een mat klinkende Van der Duim gisteren door de telefoon. „Na Helsin ki was ik volledig opgebrand. De accu was en is leeg, totaal leeg. Ik dacht in Inzeil lek ker ontspannen te kunnen schaatsen. Maar alles irriteerde me daar. Zelfs de kleinste dingen waar je normaal geen enkele aan dacht aan schenkt." Dat hij zonder iemand iets te zeggen of te waarschuwen uit Inzeil verdween, vond Hilbert van der Duim voor zichzelf ver klaarbaar. Ook zijn hoogzwangere Audrey lichtte hij tevoren niet in. „Ik vreesde dat zij me toch zouden ompraten. Dat ik zou zwichten en alsnog zou gaan schaatsen. Maar alles in me vertelde me dat ik weg moest. En zo snel mogelijk." Dat laatste merkte Harm van der Pal. Hij stelde nadat hij met Van der Duim een plaatselijke pub had bezocht in de nacht van vrijdag op zaterdag voor om te vertrek ken. „Ik zei tegen Hilbert: ik heb een lies blessure. Ik heb hier niets meer te zoeken. Ik wil eigenlijk wel naar huis. En Hilbert ging direct akkoord en pakte zijn koffer", aldus Van der Pal gisteren vanuit het Frie se Oosterzee. Aanvankelijk werd in Inzeil gesugge reerd dat Van der Duim's plotselinge ver dwijnen de uitvoering van een vooropgezet plan was. Immers, eerder al kondigde hij aan zich buiten de kernploeg om te willen voorbereiden om zo de weg vrij te maken voor individuele sponsoring. De 'verdwijn truc' zou in dat plan passen omdat een schorsing zou volgen. Maar gisteren bleek dat er bij coach Henk Boer, die namens de trainersraad het KNSB-bestuur zou moeten adviseren het tweetal een schorsing op te leggen, begrip bestond voor het impulsieve handelen van Van der Duim. „Hij is hier met een geestelijke blessure vertrokken. Fysiek kon hij dit toernooi beslist aan, maar het koppie boven de wenkbrauwen wilde gewoon niet meer", aldus Henk Boer, die zich sterk zal verzetten als het hoofdbe stuur van de schaatsbond buiten de trainers om alsnog maatregelen tegen Van der Duim zou willen nemen. „De bond is zelf ook een stukje verant woordelijk voor deze situatie. Die voorlopi ge schorsing begin het jaar heeft Hilbert meer pijn gedaan dan iemand weet. Hij heeft die affaire met die privé-sponsor nog steeds niet helemaal verwerkt", merkte Boer op. Uiteraard legde de Groningse trai ner ook een stuk schuld op de schouders van Van der Duim zelf. „Hij heeft al die toe standen met sponsors en andere schaatsen zelf opgezocht", aldus Boer. „Het is hem ge woon boven het hoofd gegroeid. Van der Duim zelf wil niets liever dan die broodnodige rust. Vandaar dat hij aan Henk Boer schreef: „Ik hoop dat we snel weer kunnen gaan trainen." De individuele sponsoring heeft hij echter nog niet uit zijn hoofd gezet. In Inzeil zocht hij ook al con tact met Joop Kalksma, directeur van Uniekaas, het bedrijf dat de kernploeg de laatste zeven jaar sponsorde en dat binnen kort plaats moet maken voor Tarvo.

de Stem | 1983 | | pagina 9