?E Een brief over de zeehondenjacht U2-POSITIVO'S BRENGEN ONTDEK DE VERSCHILLEN ver weg elt teeks! 'rij Uit popspraak BEKENDMAKING Itaterpag 5 maart 1983 rsoonlijk advies, in bon voor meer in, knip die uit en n enveloppe zon- iar Monuta Stich- lummer 10520, U ontvangt dan plichting de bro- lang een zorg I zeehondenjacht. i Wij zijn ertegen, omdat ze anders op jen duur uitsterven. Wij vinden dat nensen net zo goed nepbont kunnen dragen, want je ziet het verschil toch niet. Maar de mensen die op zeehonden jagen hebben geen werk neer. De jagers moeten dan ander werk gaan zoeken. Het leven van een zeehond is dus niet zo fijn. Greenpeace Sirius I Actie van jeugd bibliotheken mislukt Hoe Flip een vrouwtje vond (Hoofdstuk 2) Earth, Wind Fire verrijkt eigen sound KLEEER RUFUS wcfcy Luke: Daisy Town Suske en Wiske: Het Bretoense broertje- I S^I0OA/ UAA/Z7A/SV OPLOSSING A51 T3 pagina gids 2 De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Noord-Brabant maakt ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 3, eerste lid van de Wrakkenwei bekend, dat op het Oude Maasje ter hoogte van hmp 186 onder dé gemeente Raamsdonk, een naamloos vaartuig volledig js uitgebrand. Teneinde de ongehin derde en veilige doorgang van de scheepvaart te waarborgen, is onverwijld tot opruiming overge gaan. Belanghebbenden bij het gebor gen vaartuig kunnen zich tot vier weken na heden melden bij de hoofdingenieur-directeur voor noemd, Waterstraat 16 te 's-Her- togenbosch. 's-Hertogenbosch 23 februari 1983 De hoofdingenieur-directeur voornoemd ir. F.J. Sprenger 13 94 53 'da in. u blijft vrij •stal naar hun 'tiermarken en i, afwisselende den en tóch igscentrale in een leuk hotel- en. Dat gaat snel, nt verzekerd itie. U bepaalt brochures bij veteen bellen, jk ze rustig, rest. 300. \NWB-kantoren, nel Nationale- üe reisbureaus van Vagons-lits. Vroom 1968-1300 Beste mensen, Wij zijn Yvonne, Tamira, William en Marcel van de Burgemeester van Mierloschool uit Rijen. Wij willen u in deze brief iets vertellen over de Elke winter wordt er in Canada en Groenland op zeehonden jacht gemaakt. De pasgeboren zeehondjes worden dan bij hun moeders weggehaald en met knuppels gedood, naar soms worden ze ook wel Bewusteloos geknuppeld. En dan trekken ze bij de halflevende dieren hun vel eraf. Gelukkig wil de regering de invoer van zeehondenbont stoppen. Dat vinden wij goed. De groeten van Yvonne, Tamira, William en Marcel Burgemeester van Mierloschool Rijen I Deze brief lag al 'n poosje te wachten op plaatsing in de Kleine Stem. We brieven naar: spinveld 55 48l5hvbreda zetten.hem er nu in omdat deze week het besluit is gevallen over het verbod op invoer van zeehondenbont. Niet alleen in Nederland maar ook in de 9 andere E.G.-landen. Het klinkt heel goed, deze beslissing, maar toch is lang niet iedereen er blij mee. Want in werkelijkheid verandert er niet zo veel, zeker niet voor de zeehonden. We hebben Greenpeace in Amsterdam opgebeld om te vragen wat zij ervan vinden. Aan de telefoon kwam Lies Vedder, die waarschjnlijk deze maand nog meegaat met het schip van Greenpeace: de Sirius, om actie te voeren voor de zeehonden. Ze vertelde dat ze helemaal niet blij was met het besluit van de E.G.- ianden: Het is een heel vaag besluit, zei ze „Je kunt er aan alle kanten omheen. Voor de zeehonden verandert er niet veei, want het betekent niet dat de jacht op de zeehonden nu afgelopen is. Het was veel beter geweest als al die landen één krachtige beslissing hadden genomen: de grenzen helemaal te sluiten voor alle zeehondenbont. De handel moet stilgelegd worden. Dat is nu niet gebeurd. Het verbod geldt alleen voor jonge zeehondjes en gaat bovendien pas op 1 oktober in, dan is de jacht van dit jaar al lang voorbij". Er is dus helemaal geen reden om blij te zijn. De acties van Greenpeace gaan onverdroten voort en het blijft hard nodig. Als Lies Vedder terug is van haar tocht met de Sirius naar de zeehonden wil ze er voor de Kleine Stem graag over vertellen. Dat is ongeveer half april. Als alles doorgaat. We wensen ze veel succes. Marijke I Het is maar goed dat die clown van Esther Mommers deze Kleine Stem opvrolijkt, want anders werd het maar een droeve bedoening. Bij Greenpeace zijn ze teleurgesteld over de beslissing die gevallen is over de invoer van zeehondenbont, bij de jeugdbibliotheken in Nederland zijn ze ook niet allemaal even gelukkig: de actie voor gratis lenen van Hnderboeken is mislukt. In twintig proefgemeenten in Nederland moeten de kinderen nu gaan betalen voor hun boeken. Veel grote mensen zijn bang dat veel kinderen dan 'n stuk minder gaan lezen, of "elemaal niet meer. De jeugdbibliotheek moet gratis zijn, vinden ze, want ezen is heel belangrijk, kade proef met de twintig gemeenten wordt er ".pnieuw beslist over hoe ■ret verder moet, dus er is nog genoeg tijd om opnieuw actie te voeren. je weet wat een vleesetende plant is dan «eet je dat het vlees nog I niet meteen verteert als het win zit. Ms Flip dacht: „Oei, als cJfevrn wÊ fAiu. 'TuovrVYYIfirt.ö \UL*-C inLMV g KONIJN van Natascha Joos, 8 jaar, uit Sluiskil. ct -AM. tvjtjji Tftan EEN POES van Cindy Joos, 4 jaar, uit Sluiskil. EEN CLOWN getekend door Esther Mommers, 7 jaar, uit Dorst. Jammer dat je de kleuren niet kunt zien in de krant. iemand dan zonet riep, zat er dus iemand in". Hij moest iets doen, maar wat? Hij las maar eens verder en zag dat als je er vlees tegenhield het open ging. En als je het wegtrok bleef de plant nog even open. Hij ging dus vlug naar het bos terug en pakte een stok. Thuis haalde hij wat vlees en prikte dat eraan. Toen rende hij weer naar de bloemenwei. Flip hield het vlees tegen de plant en die ging open. Toen trok hij het vlug terug en riep: „Kom er vlug uit". Hij wachtte even en zag er toen een mooi kaboutermeisje uit rennen. Flip keek naar haar en het meisje naar hem. Flip vroeg: „O, wat ben jij mooi, wil je soms met mij trouwen?" Het kaboutermeisje antwoordde toen: „O, ja hoor, ik vond jou ook TAMIRA van de Burgemeester van Mierloschool uit Rijen - een van de schrijfsters van de zeehondenbrief op deze bladzijde - tekende dit paard meteen aardig". Een paar dagen later trouwden ze en ze leefden nog lang en gelukkig. EINDE Claudia van Tilburg 10 jaar Breda DE 83-jarige tijger Peter Koelewijn zingt dat alle mamma's hun dochters bin nen moeten houden omdat hij, de tijger zélf dus, is los gebroken. Dertiger' Henny 'Doe Maar' Vrienten moet van pappa nog steeds zijn haren kammen en zijn jas dichtdoen. En Rob de Nijs beleeft zijn derde jeugd, of is het nou inmiddels zijn vier de. Wat een treurnis. Geluk kig hebben we Ierland nog en daar is het WAR. De WAR van U2 is in Dublin uitgebroken en de vrede is nog lang niet getekend. Adam Clayton, Larry Mullen, The Edge en Bono Vox hebben de verwonde ring van de eerste elpee 'Boy' vèr achter zich gelaten, ook het navelstaren op 'Oc tober' blijft achterwege. WAR is een reële kijk op de samenleving van 1982, die vol was van oorlog en agres sie, van de Falklands tot in de binnenstad van Birming ham, van Frankrijk en West-Duitsland tot Amster dam. U2 treedt op als een col lectief muzikale oorlogsver slaggevers. Maar ook als een groep positivo's voor de jon geren „without name, ripped and torn, nothing to lose and nothing to gain". „Met WAR scharen wij ons niet achter het geweld, integendeel. Onze benade ring, het thema op de plaat, gaat uit van de gedachte dat overgave een betere zaak is dan vechten," zegt drummer U2: VERZET tegen de botte werkelijkheid. Larry. „Het is volgens ons tijd om op te staan en je stem te laten horen. Wij wil len niemand dwingen om een bepaalde zijde te kie zen." De zendingsdrift van de vier Ieren is het enige aspect van de elpee waar volgens mij kritiek op te leveren is. Af en toe staat dominee Bo no net iets te lang op zijn kansel. Voor de rest is de plaat eem juweel, subliem aansluitend op de twee vori ge elpees. Van verwondering via ingetogenheid naar ver zet tegen de botte werkelijk heid. De actualiteit wordt in verschillende nummers be zongen. 'Sunday Bloody Sunday' bijvoorbeeld, gaat over de geweldsspiraal die Noord Ierland sinds lang teistert. Het is het eerste nummer van de plaat en meteen al geeft producer Steve Lilly white zijn visite kaartje af. Larry tamboert voorop en de andere drie volgen, marsmuziek in een U2-jasje. 'WAR' laat in vrijwel ieder nummer het eigen In geluid horen; een steady bass van Adam, Larry Mul len als speelkameraad van 'drumm drumm'- Lillywhi- te, The Edge prima op piano ALS JE als groep een maal met een sound beroemd bent geworden, zit je daar al gauw aan vast. Veel groepen lijken dan te verkrampen en slaan nodeloos aan het her halen. Je kunt die sound echter ook verder uitbouwen en hem iedere keer rijker doen zijn. Dat laaste doet Earth, Wind Fire. Na de klapper 'All 'n' All' volgde twee el pees lang een betrekkelijke stilstand, maar op 'Raise!' en op de nieuwe elpee 'Power- light' is de bekende EWF- sound uitgegroeid tot een overrompelende rijkdom aan geluid. Op dansniveau is de groep onweerstaanbaar en in de ballads zit een diep te, die zo nu en dan adembe nemend is. 'Powerlight' is daar bijna voortdurend een bewijs van. Het op single verschenen 'Fall in love with me' is dan ook een staaltje en niet het nummer dat met kop en schouders boven de rest uit steekt. Het door Philip Bai ley gezongen 'Straight from the heart' is bijvoorbeeld de beste ballad, die ik tot op he den van de groep gehoord heb. Tekst en muziek gaan eindredactie wim van leest zozeer in elkaar op, dat het amper meer te scheiden is. Enige bezwaar tegen de plaat vormen de teksten van nummers als 'Spread your love' en 'Miracles', die naar mijn smaak te zoet en niet van deze wereld zijn. op de voorgrond en dat maakt de in aanleg al sterke composities stukken span nender. 'Seal in red' is een sterke plaat met hoogtepunten als 'Take it to the top' en 'When i get over you'. De plaat is bovendien het zoveelste be wijs van het feit dat in de zwarte muziek, zeker waar het love-songs betreft, de teksten stukken beter zijn dan op de gemiddelde blan ke plaat. Dat zal wel te ma ken hebben met de dosis soul, die er in zit, maar ik zou me als blanke tekst schrijver daar toch eens op bezinnen. HET HEEFT lang ge duurd eer Rufus over het vertrek van Chaka Khan heen was. Na haar vertrek bleef het betrekkelijk stil rond de groep en die stilte werd alleen doorbroken toen Chaka even terug kwam om samen met Rufus de door Quincy Jones geproduceerde elpee 'Masterjam' te maken. Met de nieuwe elpee 'Seal in red' ziet het er naar uit, dat Rufus ook zonder Chaka in staat zal zijn een groter publiek aan zich te binden. Dat is niet in de laatste plaats te danken aan George Duke, die 'Seal in red' pro duceerde. Duke heeft voor een fel geluid gezorgd, waarin ritmesectie en bla zers vechten om een plaats DAT DE Amerikaanse zwarte muziek een bloeipe riode beleeft, valt ook te merken aan de elpee 'Get ready' van Kleeer. Had ik vroeger bij die groep nogal eens het idee, dat het iets te gemaakt en te goedkoop in elkaar stak, nu manifesteert Kleeer zich op 'Get ready' als een volwassen funkband, die vooral instrumentaal goed uit de voeten kan, maar ook vocaal voor sterke mo menten zorgt. 'Get ready' (niet te ver warren met het aloude Rare Earth-succes) is een degelij ke funkplaat, die een beetje aan recent werk van de Isley Brothers doet denken, maar die toch genoeg eigen gezicht heeft om het op eigen kracht te halen. WIM VAN LEEST en excellent op gitaar, de ge drevenheid van Bono is van zelfsprekend. Hun muziek is schraal en prachtig, het ver hoogt de adrenaline-pro- duktie. Leuk voor de liefhebbers is het achtergrondkoortje bij 'Red Light' en 'Surrender', ja ja, de Kid leende zijn Co conuts uit. Op grond van de verkoop resultaten (zonder voorpu- bliciteit verkocht een Breda se platenwinkel in twee da gen tijd ruim honderd 'WAR'-exemplaren) dreigt een kassucces a la Police. Als ze maar niet naar de Compass Point studio's gaan. Ze moeten gewoon in Dublin blijven. CHRIS VAN NIJNATTEN DE AGENDA voor de ko mende weken ziet er als volgt uit: Echo and the Bunnymen, 18 maart in Rotterdam (Arena) Soft Cell, 14 maart in Utrecht (Vredenburg) Spiraal, 11 maart in Breda (Para) Johnny van Doorn, 12 maart in Breda (Para) UB 40,17 maart in Amster dam (Edenhal) John Watts, 21 maart in Utrecht (Vredenburg) Santana, 22 april in Rotter dam (Ahoy) Eric Clapton, 23 april in Rot terdam (Ahoy) Icehouse, 1 maart in Den Bosch (Kempenlandzaal) Bow Wow Wow, 15 maart in Rotterdam (Arena) Fabulous Thunderbirds, 10 maart in Rotterdam (Arena) John Cale, 12 maart in Utrecht (Vredenburg, nachtconcert) Comsat Angels, 31 maart in Rotterdam (Arena) I S'W'toT Mereeu IS'groot reesr |^GSIW/5£ t AY->. EN NU ®?SREKENWe I EAn RKEL VOOR M.^NSe ro, DE «EN RECHTS VAN I, JEOAMEe, ZIJ ft ft*N ZIJ... 'A -191191 'I9d UBA daiq 'siqoai uaoqoM 'squtj uaoips 'sitpaj uappiui 'sef ;uBi(japuo 'jaous 'uajnap aiojS 'uo[B}UEd do daajjs 'pueq ui tsoj

de Stem | 1983 | | pagina 31