leels ronde Elen JO MAAS IN SPAANSE DIENST: Animo-heren en TSI kampioen fjhe baan ERHARD 'SEPPL' WUNDERLICH Freuler it etappe ïardinië ïord voor Ruiter Ino Zoff at door DINSDAG 1 MAART 1983 door Jean Nelissen VALKENBURG - Angstvallig weerde iimon Schobel de ournalisten. De op- folger van Vlado itenzel bouwde een cherm rond zijn se- ectie, bang dat de oncentratie van ijn groep er onder lijden. Bevreesd iat de aandacht zou 'erslappen verbood lij de spelers con- acten met de pers. ioewel DHB-voor- itter Bernard Thie- i een dag tevoren aezegde dat een in- irview met Wun- erlich geen enkel robleem zou ople gen, bleek bij ankomst in hotel luasco' in Valken- urg dat 'Simmy' chobel er weinig oor voelde om Onderlicht bloot stellen aan een >ervuur van vra- an. Uitslagen zaalvoetbal T26 dubbel lullig, omdat nog bij PSV zat, een ie aanbiedingen had. fngen, die er niet om had bedragen kun- lienen, waarbij verge- pt salaris, dat ik nu schijntje is. Ik had leen grote slag kunnen at is nu helemaal van IVoor mij betekent het financieel een strop". )LA - De tweede f an de Sardijnse wie- werd maandag ge- I door de Zwitser Lrs rinter had na 174 kilo- hegen seconden voor op de Italiaan Palmiro lelli en eenentwintig In op de Westduitser lBraun, die de leiding algemeen klassement van de Belg Fons de Jslag van de tweede etappe Itano naar Sinlscola is: 1 lier (Zwi) 174 km in 4.11.23 B30 km/u) 2. Palmiro Mas- ita) op 9 sec. 3. Gregor ■Vdl) op 21 sec. 4 Giuseppe ■li (Ita) op 2 min. 52 sec. 5. 1 Wolf (Bel) z.t. Algemeen lent: 1. Braun 8.10.32 2. |op 39 sec. 3. Masciarelli op Wolf op 2.10 5. Alessandro Bsi (Ita) z.t. 14. Giuseppe 1 (Ita) z.t. 47. Bernard Hi- pa) op 4.26 ILND - Tijdens in- fedstrijden in Dortmund Gijs de Ruiter het natio- I record polsstokhoog- ■en verbeterd. 1 atleet van VLTC be lde 4 meter 90. Dat was 4 (eter hoger dan het twee ude record van Pim Gö- §JN - Dino Zoff, de doel- >an Juventus en het Ita- le nationale voetbalelf- leeft maandag zijn 41e ardag gevierd. Hij ver- de nog niet over het ein- In zijn sportloopbaan te jn nagedacht. „Ik ga door ik kan", verklaarde hij. Verdedigers zijn als wijn, luder hoe beter. Het kost pen enkele extra inspan- om mijn niveau te hand- 1» ho Zoff was de vorige zo- In Spanje de oudste doel- lop de wereldkampioen- ppen aller tijden. Over zes In hoopt hij het Italiaanse letitie-record te breken, ■peelde afgelopen zondag p61e competitiewedstrijd, ecord staat op 566. I 24 september 1961 debu- Zoff in het doel van ese in de hoogste Ita- se voetbalklasse. De te- :ander was Juventus en kreeg vijf doelpunten te- Afgelopen zondag won hij Juventus van Udinese M. T43 Spanjaarden zullen in Tour verrassen - foto anp Eén van de grootste successen van Jo Maas In Brussel won hij een rit in de Tour de France. BENICASSIM - In de vierde etappe van de Ruta del Sol die van Langaron naar Berja voerde, deed Jo Maas (28) een greep naar de eindzege. Vijftig kilometer voor de finish in het Zuid-Spaanse heuvelland schap, ging Maas tijdens de beklimming van een bergje van derde categorie, met een krachtige tussensprint weg uit het peloton. Alleen de Span jaard Jesus Hernandez-Ubeda (23) van de Reynolds-ploeg kon hem volgen. Het tweetal, waarvan alleen Jo Maas het tempo aangaf, liep uit tot 1 minuut, toen in het peloton de jacht werd ge organiseerd door enkele Spaanse ploegen. „Volgens mij zat Reynolds in de slag met de ploeg van Zor, waartoe Eduar- do Chozas behoort, die toen al de leiding in het algemeen klassement had", vertelt Maas, „de Spanjaarden wilden ein delijk weer eens een landge noot als winnaar. Daarom deed die Hernandez geen me ter kopwerk. Ik moest dus al leen vechten tegen een over macht. Het leveren van een duurprestatie is op dit mo ment nog niet honderd pro cent, omdat ik zo vroeg in het seizoen nog zo weinig kilome ters daarvoor gereden heb. Daarom werd ik tenslotte weer door het peloton achter haald. Jammer, maar het geeft niet, want ik voel mij lichame lijk en geestelijk veel beter dan vorig jaar in deze tijd". Jo Maas eindigde na een sterk gereden individuele tijd rit op de slotdag in het eind klassement als vijfde. De Maastrichtenaar is al sinds begin van deze maand in Spanje. En het duurt nog wel enkele weken eer hij vrouw en kind terug ziet. Het contract met de Spaanse Teka-ploeg betekent vooral veel koersen in Spanje. In de voor jaarsklassiekers zal Jo Maas, met uitzondering van Milaan- San Remo, dan ook niet te zien zijn. Zelfs aan de Amstel Gold-race neemt hij niet deel, omdat drie dagen eerder de ronde van Spanje start. De eerst indrukken van Maas in Spanje zijn dat er hard gere den wordt door de Spaanse renners. „Dat komt omdat het hier een milde winter is ge weest en de Spaanse renners daardoor een trainingsvoor- sprong hebben op Nederlan ders, Fransen en Belgen". Maas heeft vooral zichzelf getest in de bergen. „Ik had vorig jaar problemen met het klimmen, maar die zijn voor bij. Ik volgde bergop vrij ge makkelijk het tempo van de beste klimmers. Er zijn er een paar, die straks in de Tour de France van zich zullen doen spreken. Ik heb bijvoorbeeld Jose-Louis Laguia in actie ge zien, volgens mij wordt hij nog beter dan Lucien van Impe". Ook van de winnaar van de Ruta del Sol, Eduardo Chozas, de eerste Spanjaard die erin slaagde na Didi Thurau, Da niel Willems, Jos Schipper en Mare Sergeant, de etappewed strijd te winnen, wordt veron dersteld dat hij in ronden tot uitstekende prestaties kan ko men. Dat zou een opleving voor de Spaanse wielersport kunnen betekenen, die deze broodnodig heeft. Want het gaat ook wielrennend Spanje financieel slecht. Maas: „In onze ploeg komen wij echter niets te kort, alles is uitste kend verzorgd en het ziet er naar uit dat wij ook in de Tour de France starten. Dat zal dan met een gemengde equipe ge beuren van Teka en Reynolds (met Laguia). Het is op dit moment bitter koud in Spanje. De zon schijnt wel, maar er waait een ijzige wind. „De temperatuur schommelt rond het vries punt" zegt Maas, „wij hebben in de bergen door een dik pak sneeuw gereden. Het is de eer ste keer dat ik Spanje zo win ters heb gezien". Maas is na de Ruta dei Sol tevreden over zijn conditie. „In andere jaren trainde ik voor de eerste wed strijden begonnen al 5000 kilo meter en nu slechts 1000 kilo meter. Er is een algemene trend om wat minder trai ningskilometers te maken. En die heb ik ook gevolgd". In zijn ploeg geniet Maas van ploegleider Gonzales-Li- nares, de man die in de Tour de France ooit Eddy Merckx in een tijdrit versloeg, de grootst mogelijke vrijheid. „Ik kan demarreren, wanneer ik dat wil. Alleen in de laatste kilo meters, als het peloton nog kompleet is, wordt van mij verwacht dat ik de sprint lan ceer voor Noëi Dejonckheere". Dat deed Maas in de Ruta del Sol twee keer en het leverde de snelle Belg ook twee etappeze ges op. De grootste zorg die Maas in Spanje heeft is dat hij zijn spullen niet kwijtraakt. „Ik heb de indruk dat er een onge looflijk aantal dieven op pad is, dat het kennelijk vooral op wielrenners voorzien heeft. Die vormen een gemakkelijke prooi. De dieven letten erop dat wij het hotel verlaten voor de training of een wedstrijd, onze kamers zijn dan leeg en dan slaan ze toe. Van Dejonck heere werd zijn goed gevulde 'Stf tSFÜ Jo Maas. - fotoanp portemonaie gestolen, de Belg Mare Goossens raakte zijn trainingspak kwijt en van mij hebben ze een paar schoenen gestolen". In Groningen, Breda en Boxmeer is het wereldkampioenschap handbal in de B-groep begonnen. Een van de belangrijkste kandidaten voor de eindzege is het team van West-Duits- land, dat verleden jaar in eigen land tijdens de A-titelstrijd de hoon van de natie op zich haalde door naar de B- poule te degraderen. Slachtoffer van dit beschamende resultaat werd bondscoach Vlado Stenzei, de man met wie Duitsland in 1978 in Dene marken wereldkampioen werd. De mysterieuze Joegoslaaf kreeg van de DHB (Duitse HandbalBond) een gouden handdruk en stapte op. Een van de spelers, die indertijd het ver trek van Stenzei 'stimuleerde', was Erhard 'Seppl' Wunderlich (26), ster speler en een bijna onmisbare scha kel in de Duitse ploeg. mm.M'MjiH.ii.iu ic-ploeg zal dit jaar geen >nd er hoop bij ploegleider nnen starten in de Ronde is nu evenwel helemaal oy Schepmans en J°s pper. Theo Smit zal zich de oude kern vooral rich- op de criteriums. Benny epmans en Jos Schipper len met de jongere coureurs rden ingezet in de ronden. )e renners van de Elro-ploegi allen een B-contract hebben, Theo Smit, Benny Schep- is, Jos Schipper, René van ae 3ek, Rudi Bormans, Peter Bee- Fred van Dongen, Ad Polaa, Moritz, Nico van Hest, Ad OP" Ad Tak, Vester Aarts en W» Helvoirt, Het team begeleiders taat uit: Jos Elen (ploegleider), :hur Herbers (ploegleider), R' Libregts (coördinator), J°°P ker (soigneur) en Jan Laros ;canicien). L' kunt met mij pra- Ik heb niets te ma- 'f met afspraken die ®aakt zijn met de Thiele. Ik wil dat spelers met rust gela- n worden", antwoord- «ij enigszins kribbig. e' kostte overredings- 'acht, engelengeduld aandringen. Na discussie („Stel ,aar twee vragen", is "ivankelijk het bela- aelijke compromis) ygen we de gelegen- "a om tien minuten et de speler van Gum- 'fsbach te praten. N minuten, meer e' zei Schobel. Als 1 t'jfwacht posteerde voormalige Roemeen *aobel speelde zowel de Roemeense als Mi e- Rationale ploeg- hich aan de bar. was begrijpelijk dat de rust rondom zijn 20 kort voor de ouvertu- ,f>het toernooi-wilde be- kon het ook niet j 'Ik genomen worden dat ,i s.verantwoordelijk tech- I 'eider liever niet dan wel .Delers liet bestoken door gevers. Er staan voor lin Island immers grote 8en °P het spel. Het vorig „t an.'g gedeukte imago nodig opgepoets worden. ,,,an alleen gebeuren door Ratificatie af te dwingen °e Olympische Spelen in „Alleen van roem kon je niet leven" Los Angeles volgend jaar in de Verenigde Staten. Dat bete kent dat er tenminste als tweede geëindigd moeten wor den, want er is slechts voor twee landen een mogelijkheid om een kwalificatie te verwe zenlijken. „Op 6 maart is het bekend", zegt Wunderlich eerst voor zichtig. „We zullen alles in het werk stellen om Los Angeles te halen. Ik ben er van over tuigd dat we het redden. Dat is mijn persoonlijke mening. Te zelfverzekerd? Nee, in het ge heel niet. Ik ken de sterkte van onze ploeg", zegt de 2.04 meter lange scherpschutter, die sinds hij in de Duitse ploeg debu teerde (1976 in Roemenië) meer dan 300 doelpunten scoorde als international. «„We zijn sinds de komst van Schobel vooruit gegaan. We vormen een hech tere eenheid dan ooit tevoren. Stenzei had alleen oog voor de vedetten. Hij peigerde alleen de mindere spelers af, terwijl de toppers met rust werden gelaten. Schobel schenkt ook aandacht aan het menselijke aspect. Een jaar geleden was de verstandhouding binnen de ploeg verre van ideaal. Nu wordt er voor elkaar geknokt. Dat is de verdienste van Scho bel. De trainingsaanpak van Schobel verschilt niet veel met die van Stenzel. Hij kan ook bikkelhard zijn, meedogen loos, maar eerlijk. In het eerste trainingskamp waren we zes uur dagelijks bezig. Intensief. Maar we hadden plezier. Pret die in de vier jaar dat ik met Stenzel heb getraind ontbrak. Hij was maar door een ding Een geobsedeerd: handbal, zeer bekrompen visie". Na het voor Duitsland zo desastreus verlopen WK-toer- nooi in eigen land werd het hoofd van Stenzel geeist. Wunderlich was een van de eersten die in het openbaar onomwonden liet weten dat hij het niet meer zag zitten met de Joegoslaaf. Ik heb nooit geroepen dat Stenzel moest opkrassen. Wel heb ik verklaard dat ik niet meer met die man wilde sa menwerken", zet hij deze ver keerde interpretatie recht. Het komt toch op hetzelfde neer? Alleen jouw uitleg is diploma tieker. „Er is beweerd dat ik al tijdens het WK geeist heb dat Stenzel vertrekken moest. Dat is een fabeltje. Ik heb er toen geen moment aan gedacht. Er waren op dat moment belang rijkere problemen. Ik geef toe dat ik niet met Stenzel kon op schieten. Ik heb tijdens het WK naar eer en geweten ge speeld. Alle neveneffecten en niet terzake doende dingen heb ik naast me neergelegd. Op dat moment telden enkel de prestaties. Dat hoofdstuk is afgesloten. We richten nu al onze aandacht op de komende week. Jammer dat we Arno Ehret (gescheurde knieban den) moeten missen. Dat is een gevoelige aderlating. Ik per soonlijk ervaar het nauwelijks als een belasting dat iedereen verwacht dat wij het karwei in Nederland zullen klaren. Het is inderdaad een verplich ting. Wat er gebeurt als het niet lukt? Het lukt", zegt hij opnieuw vol overtuiging. Enige weken geleden lagen de spelers van de Duitse natio nale ploeg overhoop met de bond. Ondanks de talloze ver zoeken van de spelers om de financiële vergoedingen voor het WK tijdig te regelen, treu zelde de Duitse handbalbond te lang naar de zin van Wun derlich en cs. De 'Handballer' van het jaar in Duitsland zette de bestuurderen namens de groep het mes op de keel. Eiste dat er spoed zou worden gezet achter deze kwestie. Het heeft iang geduurd, maar alles is keurig geregeld. Ik vraag me af waarom wij moesten smeken en bidden Erhard 'Sepppl' Wunderlich (links) aan de wandel in Valkenburg. - fotoaudet voor onze centen. Hoewel ge suggereerd wordt dat spelers in de Bundesliga kapitalen verdienen, weet ik wel beter. Het klinkt egoïstisch. Ik heb er geen enkele behoefte aan om te weten hoeveel de dagver goeding van de Nederlanders bedraagt. Evenmin word ik warm of koud ervan als ik hoor dat sommige Spaanse spelers jaarlijks meer dan 100.000 DM vangen. Ik ga er vanuit dat de offers, die wij brengen, beloond worden. Ik ben nu bezig een eigen zaak op te bouwen. Dat kost geld en tijd. Ik vind het de normaalste zaak van de wereld dat mijn inkomstenderving gecompen seerd wordt. Ik moet aan de toekomst denken. Wij vragen geen buitensporige bedragen, ik weet dat we geen profvoet ballers zijn. Maar er moet toch een aannemelijke schadeloos stelling tegenover staan". „Ik ben dan weliswaar pas 26 jaar, dus kan best nog lange tijd mee, maar ik ben geens zins van plan om tot mijn 34ste jaar te blijven handballen. Mijn toekomst ligt niet bij het handballen. Als je gestopt bent, zijn de mensen je na twee jaar vergeten. Niemand denkt dan nog aan Erhard Wunderlich. Ik ben tot het be sef gekomen dat je van roem alleen niet kunt leven. Roem brengt geen brood op de plank. Ik speel nu al zes jaar op het allerhoogste niveau. Een pri- véleven heb ik nauwelijks. Al die dingen overdenkend zou het me niet verwonderen wanneer ik rond mijn dertig ste een punt achter mijn loop baan zet". Erhard Wunderlich wordt in het algemeen in de Duitse nationale ploeg als de belang rijkste man beschouwd. Zijn schoten zijn gevreesd, zijn spel aan de cirkel is levensgevaar lijk voor de tegenstanders.' Toch weet een groot aantal coaches foefjes om de boom lange Zuidduitser te elimine ren. Een van de wapens is mandekking. „Ik weet dat Schobel mij een hoofdrol heeft toebedeeld. Dit feit drukt nauwelijks op me. Ik zal het vertrouwen van de bondscoach niet beschamen", zegt hij. „Aan de mandekking ben ik inmiddels gewend. Als ik 'bewaakt' word, krijgen an dere spelers uit de ploeg de kans om te scoren. Ik til er niet zo zwaar aan". Hij zal het wellicht uit beleefdheid hebben ge zegd, maar het klinkt niet geloofwaardig, wanneer Wunderlich de Nederlandse handbal- ploeg een vooraanstaan de rol toeschrijft. „Ze hebben het voordeel dat ze voor eigen publiek spelen. Ze hebben de mogelijkheid om voor verrassingen te zorgen. Ook tegen Duitsland", glimlacht hij. „Goed, wij speelden vorig jaar in eigen land. Het heeft niet geholpen. Ik zeg ook niet dat het een voordeel is. Het kan een gunstige uitwerking hebben", zwakt hij zijn eerdere bewering af. „Dit WK kun je bijna vergelijken met de A-titelstrijd. Hongarije, Spanje, Zwe den en de Tsjechen mag je niet onderschatten. Toch halen wij Los An geles", zegt hij tot slot veelbetekenend. van ome tennismedewerker TERNEL ZEN - Voor de twee de maal in successie heeft het herenteam van Animo uit Terneuzen een kampioen schap behaald in de dis- trctswintercompetitie. Vorig seizoen was dat in de hoogste poule, dit seizoen in een lagere poule. Literaard is de presta tie er niet minder om. In het verloop van deze competitie heeft het uit vijf man bestaan de team slechts één verlies- partij moeten incasseren. Te gen Domburg 1, de allereerste wedstrijd, leden Gerard Kouwijzer en Huub Nijsten in hun dubbel een nederlaag. Daarna werd geen partij meer verloren. Het team, be staande uit captain Enno Co- hen, Gerard Kouwijzer, Huub Nijsten, Dieter Gajewski en F ons Stockman, heeft nog twee wedstrijden voor de boeg, maar is voor zijn tegen standers onbereikbaar gewor den mede door het verlies van MLTC 1. Het kampioenschap werd daardoor een feit omdat ook zondag met 12-0 werd ge wonnen van De Stoof 1 uit Koudekerke. De Zeeuwsch-Vlaamse ver tegenwoordiger in de hoogste poule van de herencompetitie, Sluis, benutte zondag in de Ador-sporthal in De Braak man zijn kans niet om de eer ste plaats in te nemen. Het strandde op De Schelde uit Vlissingen, dat met Hans Schuur een sterke troef in handen had, want Teun van Heelsbergen was tegen hem niet ogewassen, 6-12. Met de zelfde cijfers verloor ook Peter Paul Roozen van Ardie Bruik- man en ook Pierre Lampaert liep tegen een nederlaag op. George Dhont zorgde voor de eerste winstpunten en hoewel Van Heelsbergen/Roozen de dubbelpartij wonnen, gingen de Vlissingers met de volle buit (8-4) naar huis. Het bete kende voor De Schelde de kop positie. Het herenteam van Zaam- slag, uitkomend in de laagste poule, behoudt zijn kansen op een kampioenschap. In de Ja- rinohal te Kapelle was het te gast bij Domburg 2. Ook nu wisten de Zeeuwsch-Vlamin gen weer een overwinning in de wacht te slepen (10-2) dankzij overwinningen van Frans Witte, Tiny Vogels en Kees Hamelink. Ook de dub- bel-combinaties Hamelink/ Kouwijzer en Witte/De Bock kenden geen problemen. In de mixedcompetitie ver loor het Oostburgse Ludo et Emergo van MLTC 1 (5-7). Hein Kupfer en Barbara du Fossé wonnen hun enkelpartij, terwijl Serge Carpentier en Jimmy Salawane de punten deelden, 4-4. Conny Baarends kwam twee games tekort te gen Manon ten Bruggencate, 4-6. De beide dubbels werden uiteindelijk beslist in het voordeel van de Middelbur gers. TSI uit Goes behaalde zon dag officieel het kampioen schap in poule 1. De Goesena- ren konden het zich permitte ren niet op volle sterkte aan te treden. Winst van Mark Zuid- weg, Corina van der Borgt en Jeanien Moerland betekende al een riante uitgangspositie, die nog werd versterkt door het gelijke spel van Jaap Moerland tegen Peter Willem- se, 7-7. Dat daarna het heren- dubbel werd verloren was slecht een formaliteit. Animo 2 won zondag met 8-4 van DOS 2 uit Vlissingen. Bram van Dijk, Christian Nij sten en Ans van Dijk zorgden voor de winstpunten van de Terneuzenaren. Loet Ramse- laar strandde op Bart Felius (7-11) en samen met Van Dijk werd op het nippertje verloren van Mark van der Jagt/Bart Felius. Hulster Ambacht 2 speelde gelijk tegen De SChelde 2. Joop Weemaes verspeelde te gen Hans van der Linden een winstpunt (7-8) en ook Marie José Baggen liep tegen een ne derlaag op tegen Olette Luit- wieler, 7-10. Winst in het da- mesdubbel betekende de "uit eindelijke gelijke stand. Overige uitslagen: mixed: poule 4; Hulster Ambacht 3- Souburg 2 3-9. heren: poule 1: MLTC 1-DOS 1 4-8. Poule 2: MLTC 2-Eegedima 1 2-10, DOS 2-Domburg 1 8-4. van onze sportmedewerker TERNELZEN - In de eerste klas van het Terneuzense zaalvoetbal deden zich afgelo pen week geen verrassingen van betekenis voor. Zowel koploper ABN als het op de tweede plaats staande FSC maakten geen fout en in de onderste regionen kon geen van de drie degradatiekandi daten puntenwinst boeken. Ook in de derde klas waren de meeste eindresultaten vol gens verwachting. Alleen Dow 4 zorgde voor een opvallend resultaat door tegen het hoog geplaatste Sneldienst met 1-1 gelijk te spelen. Een resultaat dat de opmars van de Dow- ploegen van de laatste weken onderstreept. Dow 3, eveneens in deze klas uitkomend, won van Goalgetters 2. UITSLAGEN: Eerste klas: NSM 1-Terneuzen 1 2-2, RWS-HKC 3-4, ABN-Ovet 3-1, OAZ-Belastingen 2-1, Gemeente 1-FSV 3-8, Van der Poel-Philips 1 5-2. Derde klas: Stoffels-Mistrappers 5-1, TAS 2- TAS 1 5-2, Voltreffers-Terneuzen 2 10-1, Sneldienst-Dow 4 1-1, Dow 3-Goalgetters 12 1-0. STANDEN: Eerste klas: ABN 17-34, FSV17-30, Van de Poel 17-21, Gemeente 17-19, HKC 17-18, Phi lips 1 17-16, Terneuzen 17-16, OAZ 17-15, NSM 17-15, RWS 17-9, Belas tingen 17-7, Ovet 17-4. Derde klas: Voltreffers 12-23, Kravo 12-21 Sneldienst 13-17, TAS 2 13-16, Stof fels 11-13, Terneuzen 2 12-10, Mis- trappers 12-9, Goalgetters 2 12-8, Dow 3 12-8, Dow 413-7, TAS 112-4

de Stem | 1983 | | pagina 7